Годишен о т ч е т за дейността на общинска администрация своге през 2014 г



страница1/3
Дата21.08.2017
Размер484.1 Kb.
#28458
  1   2   3

ОБЩИНА СВОГЕ

СОФИЙСКА ОБЛАСТ



straight connector 3


2260 гр. Своге ул. “Ал. Стамболийски” № 7; тел. 0726/ 220-59, факс 0726/ 225-39; e – mail: kmet@svoge.bg

годишен О Т Ч Е Т

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ - СВОГЕ през 2014 г.

Своге, януари 2015 г.
С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е:
Въведение.


  1. Инвестиции в дългосрочното и средносрочно устойчиво развитие на общината в различните сектори на обществения живот – икономика, градоустройство, социална сфера, комунално стопанство, образование и др. с активното участие на гражданското общество.




  1. Ефективен мениджмънт при управление на финансовите и материалните ресурси на общината.




  1. Подобряване на жизнената среда.




  1. Провеждане на социална и демографска политика.




  1. Гарантиране на модерно и конкурентноспособно образование.




  1. Опазване и развитие на културата.




  1. Развитие на младежките дейности и спорта.




  1. Изграждане на доверие в общинската администрация.

Заключение.



Период на отчета
Отчетът обхваща периода 1 януари - 31 декември 2014 година.
Институционална рамка
Настоящият отчет представя работата на кмета на община Своге и ръководената от него изпълнителна дейност на общинската администрация, извършени в съответствие с:

  • Общинския план за развитие (2007 – 2013 г.);

  • Националните, регионалните и местните планови/стратегически документи, попадащи в приложното поле на дейността и отчетния период;

  • Краткосрочните цели, отразени в бюджета на Общината за 2014 г., свързани с гарантиране на финансова стабилност и реализиране на инвестиции за подобряване на социално – икономическото развитие на общината.

Отчетът цели да представи подробна информация за конкретно предприетите последователни и систематични действия и инициативи, в съответствие със заявените цели за настоящия мандат, продиктувани от стремежа за повишаване на стандарта на живот на жителите на общината:

  • Създаване на условия за увеличаване конкурентноспособността на община Своге, чрез осигуряване на благоприятна среда.

  • Повишаване потенциала на човешките ресурси и равнището на заетостта. Интензифициране на процесите на социална интеграция в общината.

  • Повишаване качеството на жизнената среда.

  • Засилване на местното самоуправление и развитие на гражданско общество.



УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
Действително 2014 г. бе динамична година, много трудна в някои отношения, но и много успешна. Година, в която въпреки вътрешните сътресения, местната власт последователно и систематично изпълняваше редица дейности от местно значение, които законът е предоставил в нейната компетентност, в сферата на общинското имущество, предприятия, финанси, данъци и такси, общинска администрация, устройството и развитието на територията на общината и на населените места в нея, образованието, здравеопазването, културата, благоустрояването и комуналните дейности, социалните услуги, опазването на околната среда и рационалното използване на природните ресурси, развитието на спорта, отдиха и туризма.

В същото време, 2014 г. бе година, в която отвъд функциите си на администратор, Община Своге бе катализатор на важни процеси, проводник на стратегически политики, възложител на няколко многомилионни договора за инвестиции в публична инфраструктура, финнсирани от Оперативни програми на Европейския съюз.

При изпълнението на тези функции, основните принципи на работата на общинската администрация през 2014 г. се основаваха на:


  • Открито управление и прозрачност на процесите;

  • Законосъобразност и целесъобразност;

  • Диалогичност и партньорство;

  • Финансова стабилност и дисциплина;

  • Ефективност на инвестициите с фокус върху конкретни резултати.




  1. Инвестиции в дългосрочното и средносрочно устойчиво развитие на общината в различните сектори на обществения живот – икономика, градоустройство, социална сфера, комунално стопанство, образование и др. с активното участие на гражданското общество.

Работата на Община Своге в областта на икономическото развитие през 2014 г. бе съобразена с изпълнението на Общинския план за развитие с поглед към основните приорити, заложени в Стратегията за интелигентен, устойчив и приобщаваш растеж «Европа 2020», заложени и в приетата през тази година Програма за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж на Община Своге, съобразно стратегия „Европа 2020“.

Усилията на Община Своге в областта на икономическото развитие през 2014 г., бяха ориентирани към:


  • изпълнение на широк кръг от дейности, подкрепящи запазването и разширяването на местния бизнес, привличане на инвестиции и създаването на нови работни места;

  • развитие на базисната и бизнес инфраструктурата на територията на общината;

  • гарантиране на социалната интеграция и засилване на човешкия капитал;

  • взаимодействие с местния бизнес и неговите структури.

Най-важната стъпка за планиране на дългосрочното и средносрочно устойчиво развитие на общината беше подготвения и приет от Общински съвет - Своге с Решение № 107 / 18.07.2014 г. Общински план за развитие на община Своге 2014-2020 г.

За целта, общинската администрация се възползва от възможностите, които предоставяше Оперативна програма „Адвинистративен капацитет“ и успешно реализира проект „Актуализация, публичност и оценка на въздействието при подготовка на Общински план за развитие и политики в Община Своге“. Договорът за безвъзмездна финансова помощ бе на обща стойност 78 884,55 лв. и беше подписан на 07.11. 2013 г. Общинският план за развитие на община Своге 2014-2020 г. беше разработен с помощта на външни консултанти и съвместно със заинтересованите органи и организации, с икономическите и социалните партньори, както и с активното гражданско участие, отчитайки постигнатото през изтичащия програмен период, даденостите на община Своге, натрупания опит и възможностите.

Наличието на тези документи е необходима предпоставка за кандидатстване за безвъзмездна финансова помощ през следващия програмен период по Оперативните програми.

Друг важен момент, допринасящ за планирането на дългосрочното развитие на общината, е разработването на Стратегия в областта на транспортната и инженерно-техническата инфраструктура в Община Своге (приета с Решение на ОбС №108 ат 18.07.2014 г.) и Програма за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж на община Своге, съобразно стратегия „Европа 2020“ (приета с Решение на ОбС №109 ат 18.07.2014 г.).

За превеждане на плановия процес в общината в съответствие с приоритетите на ЕС и на страната като предпоставка за перспективно развитие и привличане на финансови ресурси през изминалата година, продължи работата по Общ устройствен план за развитие на общината.

В изпълнение на изискванията на Закона за устройство на територията /ЗУТ/, бе възложено изработване на техническо задание и опорен план за територията на община Своге. Същото беше изготвено и прието от комисия, назначена със Заповед на кмета на общината.

Със свое решение № 110 от протокол № 10 от 18.04.2014 г. Общински съвет –Своге одобри Техническо задание за изработване на общ устройствен план на община Своге, заедно с аналитична част и опорен план, и възложи на кмета на Община Своге да извърши последващи действия.

Техническото задание беше съгласувано по отношение на защитени територии за опазване на културното наследство с Министерството на културата при условията и по реда на Закона за културното наследство и с Регионалната инспекция по околната среда и водите за определяне на приложимите процедури по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие.

През 2014 г. са внесени 14 бр. предложения от кмета на община Своге в т.ч. окомплектовани преписки и решения на ОЕСУТ към всяка една от тях.

Община Своге успешно реализира ангажиментите, свързани с изпълнение на мащабни инвестиции с европейско финансиране, насочени към решаване на сериозни проблеми на базисната и екологичната инфраструктура, с подобряване качеството на градската среда, с културния и историческия потенциал на нашия град и района.

Развитието и модернизацията на инфраструктурата е от определящо значение за увеличаване инвестиционната атрактивност и конкурентоспособност на общината.

Инфраструктурата е ключов фактор за развитието на бизнеса и източник за създаване на нови работни места. Тя има и важно значение за подобряване на условията на живот в общината.

Най-големи инвестиции привлякохме и се очаква да получим за развитието на част от пътната инфраструктура и в подобряване на средата за живот в общината чрез подмяна на уличното осветление в 35 от населените места.

През 2014 г. успешно приключихме и отчетохме следните проекти с европейско финансиране:


  1. Оптимизиране на структурата и подобряване на ефективността на администрацията на община Своге, финансиран от ОП „Административен капацитет“ - ДБФП №13-11-23/ 02.09.2013 г. на обща стойност 88 317, 80 лв. /без ДДС/.

  2. Повишаване на уменията и компетенциите на служителите и подобряване на ефективността и ефикасността в работата на Общинска администрация в Община Своге” финансиран от ОП „Административен капацитет“ - ДБФП № 13-22-134/05.12.2013 г. на обща стойност 57 160,20 лв. /без ДДС/.

  3. Компетентна и ефектинна общинска администрация - Община Своге финансиран от ОП „Административен капацитет“ - ДБФП № 12-22-175/29.03.2013 г. на обща стойност 71 254,83. /без ДДС/;

  4. Нови подходи за социално включване на уязвимите групи в община Своге“ финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ - ДБФП № BG051PO001-7.0.07-0213-C0001 на стойност 213 889, 60 лв. /без ДДС/;

  5. Промоционална кампания, насочена към подобряване престижа на продуктите от риболов и аквакултура в община Своге” финансиран по Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство“ на обща стойност 267 852,62 лв. /без ДДС/.

  6. В изпълнение на проект „Е-ПОДЕМ – европейски проекти, общински

дейности и електронен мениджмънт” с бенефициент Национално сдружение на Общините в Република България (НСОРБ), Община Своге е получател на доставки по обособена позиция 1 „Доставка на офис-техника и хардуер“. Доставено е следното оборудване: сървър, настолен персонален компютър, LCD монитор, лазарен черно-бял принтер, КИОСК-терминал, широкоформатен скенер А0, 46 inch LCD видеоекран, бърз документален скенер А4 на обща стойност 18 902,40 лв.

Най-големият инвестиционен проект, който започнахме да изпълняваме, е „Подобряване на средата на живот в община Своге чрез подмяна на уличното осветление”, финансиран по ОПРСР на стойност 1 955 546, 00 лв.

Общата цел на проекта се състои в подобряване на условията и средата за живот в населените места чрез цялостна реконструкция и модернизация на уличното осветление по главните и обслужващите улици в 35 от населените места.

Изпълнението на проекта ще оптимизира осветлението и ще доведе до намаляване на разходите за поддържането му чрез поставяне на енергоефективни и високоикономични осветителни тела. Първия етап от изпълнението на дейностите вече приключи, предстои подмяната на осветлението и в с. Церово, с. Владо Тричков, с. Искрец и гр. Своге.

През 2014 г. продължи реализирането на проект Подкрепа за достоен живот по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2007-2013 г., в който Община Своге е партньор на Агенцията за социално подпомагане (АСП). Целта му е да се приложи нов подход за предоставяне на услуги в семейна среда, чрез въвеждане на принципа „Индивидуален бюджет за личен асистент“. В Община Своге към декември 2014 г. са обслужвани 85 потребители на услугата „личен асистент“ от 85 лични асистенти. Включените в проекта лица/деца са с трайни увреждания и с невъзможност за самообслужване.

Общата стойност на бюджета на проекта за Община Своге е 1 030 943,27 лв.

Важна предпоставка за устойчивото развитие на общината е осигуряването на качествено образование, предвид на което материалните и нематериални инвестиции в тази сфера са особено значими. Същите са крачка към гарантиране както на модерно и конкурентноспособно образование в община Своге, така и на осигуряване на благоприятна, здравословна и стимулираща развитието жизнена среда - един от основните фактори за преодоляване на демографската криза и предпоставка за привличане на инвестиции и за осигуряване на устойчиво развитие.

За постигане на посочената цел, Община Своге ежегодно инвестира в различна образователна инфраструктура.

През отчетната година продължава изпълнението на проект „Създаване на регионален туристически продукт в общините Столична, Ихтиман и Своге”. Проектът е съвместен със Столична община и община Ихтиман, като основната му цел е да подкрепи, популяризира и увеличи интереса към конкурентноспособни туристически атракции на територията на общините София, Своге и Ихтиман, които ще допринесат ефективно за диверсификация на интегриран регионален туристически продукт, намаляване на териториалната концентрация и по-равномерно разпределение на ползите от туризма. Стойността на проекта е 496 220,00 лв.

В ход е изпълнението и на проект „Social Infrastrucure for child-care through sport education”, където Община Своге е партньор на Градска община Палилула, Р Сърбия и Фондация „Спорт без граници”, който предвижда доставка и монтаж на оборудване за социалната инфраструктура със спортни съоръжения в СОУ „Иван Вазов”, гр. Своге, включително мулти-функционални спортни площадки. Стойността на проекта е 274 709,48 euro/евро.


Към настоящия момент предстои изпълнението на следните одобрени проекти:

  1. Повишаване на жизнения стандарт на жителите на община Своге чрез по-добър достъп до качествена питейна вода и рехабилитация на съществуващи пътища”, финансиран от ОПРСР – мярка 321. Проектът предвижда рехабилитация на водоснабдителна мрежа в с. Свидня, рехабилитация на общински пътища с. Бов – с. Гара Бов; с. Лакатник – с. Гара Лакатник; гр. Своге - с. Желен; с. Искрец – с. Брезе; с. Томпсън – с. Церецел. Общата стойност на Договора за безвъзмездна финансова помощ е 5 822 178,00 лв.

  2. Устойчиво управление на горите и опазване на околната среда чрез създаване на система за откриване на горски пожари в ранен стадий и мониторинг на околната среда”, финансиран по ОПРСР, мярка 226. Проектът предвижда изграждане на пожароизвестителна кула за наблюдение в землището на с. Бов, която ще има възможност за разширения и на която ще бъдат монтирани Локаторни станции, проектирани и разработени на базата на микропроцесорни и компютърни технологии. В сградата на Община Своге ще бъде позициониран Център за управление и приемане на данните от отдалечените Локаторни станции, който ще обработва информацията и ще я визуализира върху цифровизирани топографски карти на района, който е под наблюдение, ще се извършва прогноза за възможното развитие на пожара. Проектът е на стойност 506 008,33 лв.

Една от основните цели в работата на Общинската администрация е непрекъснатото подобряване на диалога граждани - местна власт, с оглед по-висока прозрачност в работата на местната власт и повишаване на ефективността на процеса на взимане на решения.

Дейността на местната власт, посредством нейните инструменти и структури, резултира в подобрената жизнена среда с всичките й сфери.

Процесът на изпълнение и отчитане на проектите е съпроводен с редица трудности и проблеми, които ни съпътстваха и през 2014 г.



  • Висока степен на формализация и сложни административни процедури при управлението на проектите.

  • Затруднения създават и различията в процедурите и правилата по отделните програми за подготовка на проектни предложения, съдържащи сходни по своя характер инвестиции/дейности, както и за изпълнение и отчитане на сходни проекти.

Всички етапи от проектния цикъл се характеризират с голям обем документи и затруднен документооборот.

  • Ниско ниво на доверие между институциите и бенефициентите, което резултира във въвеждането на свръхконтроли, припокриване в обхвата на контролните дейности, извършвани от отделните органи, „презастраховане“ и съответно – бюрократизиране на процесите, ограничение на гъвкавостта на институциите и забавяния на всеки етап от проектния цикъл.


ІІ. Ефективен мениджмънт при управление на финансовите и материалните ресурси на общината.
Отчитайки създадените устойчиви традиции в управлението на местните финанси на общината, добрите практики на други общини и новите тенденции в управлението на местинте финанси, усилията на общинската администрация през 2014 г. бяха насочени към:

  • Активно участие на гражданите във всички етапи на бюджетния процес.

  • Вътрешните системи за финансово управление и контрол работеха ефективно и устойчиво.

  • Имахме съгласие с Общинския съвет по приоритетните финансово-бюджетни политики и приоритети, заедно дебатирахме по намирането на по-ефективни, ефикасни или икономични решения.

Обществените поръчки се провеждаха законосъобразно и своевременно.

През 2014 г. е постъпила само една жалба свързана с процедура, но същата не е уважена от КЗК.

На 14.03.2014 година окончателно бе приета рамката на приходната и разходната част на бюджета. Преди окончателното си приемане бюджетът бе подложен на публично обсъждане, като повечето предложения на участниците бяха включени в окончателния вариант на плана за разходите. На 14.03.2014 година Общински съвет – Своге прие бюджета по пълна бюджетна класификация на приходите и разходите в размер на 10 510 473 лева, при 10 497 924 лева за 2013 г. Общо рамката на приходната част на проекта за бюджет 2014 година на Община Своге е с 12 549 лева по-голяма от приетия бюджет за 2013 г. Приетите с бюджета поименни списъци за текущ ремонт и капиталови разходи са в размер на 1 744 448 лева, от които 1 024 500 лева средства от Целева субсидия за капиталови разходи и 225 455 финансирани с приходи от постъпления от продажба на общински нефинансови активи.

Планът на приходите и разходите в края на годината е 13 млн. 438 хил. лева, а отчетът на приходите – 13 млн.. 306 хил. лева и на разходите – 10 млн. 482 хил. лева. Размерът на преходния остатък е 2 млн. 824 хил. лева. В общия размер на разходите най-голям относителен дял заемат разходите за работни заплати и осигурителни плащания – 45%, следвани от разходите за издръжка – 36%, капиталови разходи и текущ ремонт - 14% останали разходи - 5%.



Най-голям дял на разходите се пада на функции - Образование – 36%, Жилищно строителство, БКС и опазване на околната среда – 20% и Изпълнителни и законодателни органи – 18%.

Прилагайки системата на “делегираните бюджети” в училищата, детските градини и социалните домове на територията на общината, се постига по-голяма финансова децентрализация.

През годината нашите усилия бяха насочени основно за оптимизиране и засилване на контрола при разходването на бюджетни средства. В резултат на това постигнахме значителни икономии от текущите разходи на бюджета и същевременно с това обезпечихме всички плащания и завършихме годината без неразплатени разходи.

Изготвеният годишен финансов отчет за 2013 г. отрази в максимална степен финансовото и имущественото състояние на общината. ГФО и приложенията към него съответстваха с нормативните изисквания за постигане на пълнота, изчерпателност, достоверност и законосъобразност. Той беше заверен без резерви от одиторите на Сметна палата, което е най-високата оценка за работата на администрацията.

Получихме положителна оценка от успешно приключилия одит на Сметна палата за съответствие при финансовото управление на Община Своге за периода от 01.01.2012 г. до 30.06.2013 г. В доклада е констатирано: От общината са създадени условия за осигуряване на дейности по планирането, съставянето и актуализирането на бюджета при спазване на нормативните изисквания. Процедурите, свързани с изготвянето на проекта за бюджета и бюджета на общината, са в съответствие с вътрешните правила и ЗОБ. Извършените корекции по бюджета на общината са в съответствие с нормативните изисквания и Решения на ОбС. Реализираните приходи по бюджета на Община Своге са събрани в съответствие с нормативните изисквания. Наблюдаваното през 2012г. преизпълнение на приходите от данъка върху недвижимите имоти е в резултат от предприетите адекватни действия на общината за събиране на недобори от предходни години и лихви за забава. През одитирания период, средствата от ТБО са усвоени за осигуряване на услуги, планирани в план-сметката за ТБО, в съответствие с чл.66 от ЗМДТ. От общината са предприети действия за събиране на вземания и погасяване на задълженията, което е предпоставка за подобряването на финансовото управление на бюджетните средства.

Подобрихме организацията по аналитичната отчетност при отчитане на привлечените средства по европейските програми.

Макар че привлечените по европейски проекти постъпват по две сметки за европейски средства /за НФ и КФ и за РА към фонд ”Земеделие”/, в счетоводната система на Общината е въведена такава аналитичност, че във всеки момент има информация за движението на всеки един проект. Във всички одитни доклади, изготвени във връзка с окончателни разплащания е констатирано, че счетоводното отчитане на проектите е в пълно съответствие с изискванията на МФ и на управляващите органи.


Провеждахме балансирана и справедлива местна данъчна политика. Размерите на местните данъци и такси са съобразени както с потребността от услугата, така и с възможността на данъкоплатците да поемат планираните дейности. Всички важни промени в данъчното облагане са добре обосновани и обсъдени със заинтересованите страни. Своевременно сме уведомявали гражданите за размера на техните данъчни задължения и сроковете за погасяването им. Осъществявахме вътрешен и външен информационен обмен за проверка и контрол върху коректността на подаваните от данъкоплатците декларации. Неиздължилите се в срок данъкоплатци са предупреждавани неколкократно за спазване на установените регламенти. През 2014 г. на касите на отдел „Местни приходи” поставихме пос терминално устройство за безналични разплащания към бюджета на общината.

За пръв път в съобщенията за дължими данъци и такса за битови отпадъци бяха включени всички видове задължения на лицето към отдел „Местни приходи” за текущата и за предходни години.

Сключен бе договор с „Изипей“ и изградена система, чрез която гражданите и юридическите лица могат да заплащат данъците си от територията на цялата страна, както и да могат да получат информация за размера на тяхното задължение в реално време.

Към 31.12.2014 г. са събрани 1 764 хил. лв. приходи от данъци и такси. Бюджетът е преизпълнен с 2%. През 2014 г. са събрани 4 086 хил.лв., от които:



        • такса за битови отпадъци в размерна 1 052 хил.лв., в т.ч. лихви 28 хил.лв. по недобори, при първоначален план 1 057 хил.лв. ТБО и лихви 26 хил.лв.;

        • данъчни приходи общо в размер на 681 хил.лв., като преизпълнението спрямо първоначалния план е в размер на 66 хил.лв., или 11%;

        • други неданъчни приходи в размер на 18 хил.лв.

Най-голямо е преизпълнението спрямо първоначалния план при данък върху недвижимите имоти 20 хил.лв. и при данък върху превозните средства с 39 хил. лв.

Общо приходите от собственост през 2014 г., постъпили в бюджета на Община Своге, са 69 590 лв., което представлява 47% от постъпленията през 2013 г.

Анализът на приходите от собственост през 2014 г. показва, че същите са се намалели спрямо 2013 г. с 53%, което се дължи основно на:


  • високи данъчни и респективно пазарни оценки и имотите извън регулация. Определянето на данъчната оценка до м. юли се извършваше посредством нова данъчна декларация по чл.14 от ЗМДТ, в следствие на което се получаваше висока данъчна оценка – база за определяне на пазарната цена на имота. Със заповед на Вр.и.д. кмет на общината това се промени, като данъчната оценка се определя на база характеристика на имота издадена от ОС “Земеделие“ – Своге. След тази промяна започна да се наблюдава ръст в реализираните продажби.

        • някои предложения за включване на имоти в годишната програма за управление на собствеността не бяха приети на първа сесия на ОбС. Забавянето доведе до отказ на заявителите от закупуване на съответните имоти.

През 2014 година на територията на община Своге осъществяваха дейност две еднолични търговски дружества с общинско участие. Това са: “Спортист Скала” ЕООД и “Многопрофилна болница за активно лечение – Своге” – ЕООД. На база финансов резултат 2013 г. не са внасяни дивиденти в приход на общината.

Очакванията са всички дружества да приключат с положителен финансов резултат.

При спазване разпоредбите на Закона за вътрешния одит в публичния сектор (ЗВОПС), дейността по вътрешен одит беше планирана в годишен план, изготвен на база оценка на риска и въз основа на стратегически план за периода. Вътрешните системи за финансово управление и контрол работят ефективно и устойчиво. Вътрешният контрол се извършва непрекъснато и от всеки в общината, съобразно неговите компетенции. Вътрешните одитори и финансовият контрольор функционират на основата на актуализирана вътрешна нормативна база – наредби, правила, статут, процедури. Извършена е оценка на риска. Определени са рисковите фактори. Разработена е оценъчна скала с „тегла” за всеки фактор. Откроени са високо, средно и нискорискови одитни единици.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2012
2012 -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
2012 -> Критерии за отпускане на еднократна финансова помощ и награждаване на жители на община елхово I общи положения
2012 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2014 г
2012 -> Област враца походът се провежда под патронажа на
2012 -> София-град Актуализиран на Педагогически съвет №8/04. 09. 2012 г
2012 -> Програма за развитие на селските райони европейски земеделски фонд за развитие на селските райони европа инвестира в селските райони
2012 -> Книгата е създадена по действителен случай. Имената на описаните места и действащите лица са променени
2012 -> Относно Обособена позиция №1


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница