Годишен план за паша за стопанската 2016-2017 година



Дата27.08.2016
Размер126.12 Kb.
#7515
ГОДИШЕН ПЛАН ЗА ПАША

ЗА СТОПАНСКАТА 2016-2017 ГОДИНА

I. ОСНОВАНИЕ

Настоящият Годишен план за паша за стопанската 2016-2017 година, се разработва на основание чл. 37о от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), съгласно който планът се изготвя ежегодно и се внася за разглеждане и приемане от Общинския съвет.



II. ОБХВАТ

Годишният план за паша определя годишното разпределение и ползване на имотите с начин на трайно ползване (НТП) „пасища, мери“, „пасища с храсти“ и „ливада“ от Общински поземлен фонд (ОПФ) в населените места на територията на Община Борово при спазване на правилата за ползването им, приети от Общински съвет – Борово на основание чл. 37и, ал. 3, т. 2 от ЗСПЗЗ и включва:



  • Размера и местоположението на пасища и мери за индивидуално ползване – Приложение № 1;

  • Правила за ползването на пасища и мери на територията на общината.

III. ЦЕЛ

1. Да се подобри стопанисването, контролът и редът за ползването на пасища, мери и ливади общинска собственост, от земеделските стопани.

2. Да се повишат знанията и опита на земеделските стопани при прилагане на добрите селскостопански практики и тяхното положително и отрицателно въздействие върху околната среда.

3. Да се осигури опазването, поддържането и/или възстановяването на постоянните пасища като ресурс, който оказва положително влияния върху околната среда, поради изключителната им роля за опазване на биоразнообразието и за съхранение на почвата.



IV. ОТГОВОРНОСТИ НА ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПЛАНА

1. Кмет на община

  • ръководи и контролира изпълнението, относно стопанисването и управлението на имотите от ОПФ на територията на общината;

  • издава заповед за назначаване на комисия по чл. 37 и, ал. 6 от ЗСПЗЗ;

  • контролира изпълнението на задълженията по чл. 37 и от ЗСПЗЗ;

  • възлага на длъжностно/и лице/а от общинската администрация провеждането на конкретни процедури по изпълнение на Закона;

  • изисква от кметските наместници спазването на задълженията им, произтичащи от ЗСПЗЗ, по отношение ползването на пасища, мери и ливади на територията на съответното землище.

2. Служител по Общинска собственост

  • отговаря за поддържане в актуално състояние информацията за всички имоти–земеделски земи, в т.ч. и за тези с НТП “пасище, мера”, „пасища с храсти“;

  • води регистър на сключените договори за наем и следи техните срокове;

  • отговаря за наличието на изискуемата документация за сключване на договори за наем;

  • следи за сроковете и ангажиментите на общината по изпълнение на процедурите по чл. 37и от ЗСПЗЗ, изпълнява и други задължения на общината, произтичащи от актуализирания ЗСПЗЗ, в частта му за имоти с НТП „пасище, мера”, „пасища с храсти“;

  • отговаря за актуализацията на плана;

  • съдейства и подпомага кметските наместници по изпълнението на плана.

V. СПИСЪК С РАЗМЕРА И МЕСТОПОЛОЖЕНИЕТО НА ПАСИЩА И МЕРИ ЗА ИНДИВИДУАЛНО ПОЛЗВАНЕ ПО ЗЕМЛИЩА–Приложение № 1

Длъжностното лице по т. 4.2. в общината ежегодно изготвя списък на имотите с начин на трайно ползване „пасище, мера”, „пасища с храсти“ – общинска собственост, за които няма сключени договори за наем, по землища с размера и местоположението.

Разпределението на правоимащите лица за стопанската 2016-2017 година ще се извършва съобразно изискванията на ЗСПЗЗ, актуален към ДВ, бр. 100 от 18.12.2015 г. В случай на актуално и навременно изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ППЗСПЗЗ), комисията по чл. 37и, ал. 6 от ЗСПЗЗ ще се съобрази с него.

VI. ПРАВИЛА ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ПАСИЩА И МЕРИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА БОРОВО

Правилата за ползване на пасища и мери на територията на Община Борово включват:



1. Перспективен експлоатационен план за паша.

Перспективният експлоатационен план е разработен във връзка с Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) и цели:

1.1. Дългосрочно опазване на пасищата в Община Борово, опазване на биологичното разнообразие, опазване на пасищата от изоставяне и използване на земите за други цели.

1.2. Установяване на контакти между управляващи и земеделски стопани с цел постигане на максимална ефективност при използване на пасища, мери и ливади и достигане на максималния възможен екологичен ефект при ефективно разходване на средствата, получени чрез финансовите стимули на ЕС, предназначени за развитие на земеделието.

1.3 Създаване на модел за формиране на сдружения на земеделските производители, които ще допринесат за по-нататъшното социално развитие и икономически растеж на районите с пасища.

1.4. При разпределяне на пасищата да се отдаде приоритет на фермери, покрили европейските изисквания за ферми, както и тези с одобрени и изпълняващи в момента проекти по ПРСР за стабилизиране на икономическото състояние на фермите и утвърждаване като фактор за развитие на животновъдството.

1.5. Повишаване на капацитета за разработване и управление на агроекологични проекти. Стопаните, кандидатстващи по мярка 214 „Агро-екологични пращания” от ПРСР се ползват с предимство след изтичане срока на договора за удължаване на същия, до изтичане срока на задълженията, поети с първоначалното кандидатстване по мярката, но не повече за 5 (пет) години.

2. Правила за ползване на пасища и мери от ОПФ при спазване на Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние и Националните стандарти, одобрени и определени със Заповед № РД 09-122/23.02.2015 г. на Министъра на земеделието и храните.

При ползването на пасища и мери е необходимо да се спазват Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние и Националните стандарти, одобрени и определени със Заповед № РД 09-122/23.02.2015 г. на Министъра на земеделието и храните.



Национален стандарт 1 - забранява се използването на минерални и органични азотосъдържащи торове в буферните ивици:

    • с ширина минимум 5 метра на равнинни площи, по протежение на повърхностни водни обекти (реки, потоци, канали, езера, язовири, море), с изключение на оризовите клетки;

    • с ширина минимум 10 метра на равнинни площи при торене с течна фракция на оборския тор;

    • с ширина минимум 10 метра при торене на площи с наклон;

    • с ширина минимум 50 метра при торене на площи с остър наклон.

Национален стандарт 2 - при използване на вода за напояване, земеделският стопанин трябва да притежава съответния документ за право на ползване (разрешително, договор и др.).

Национален стандарт 3 - забранява се пряко и непряко отвеждане на вещества от Списък I и Списък ІI в подземните води.

Национален стандарт 4 - в земеделското стопанство с уникален идентификационен номер и обработваеми площи над 5 ха е задължително в общата сеитбооборотна площ да се включат минимум 30% култури със слята повърхност, с изключение на площи за производство на тютюн.

Национален стандарт 5 - за ограничаване на ерозията на площи с наклон се прилага:

    • за обработваеми земи - обработката на почвата се извършва перпендикулярно на склона или по хоризонталите;

    • за трайни насаждения - укрепване на междуредията, чрез затревяване частично/пълно, или засяване/засаждане с други култури, и/или обработката на почвата се извършва перпендикулярно на склона или по хоризонталите.

Национален стандарт 6 - забранява се изгарянето на стърнищата.

Национален стандарт 7 - задължително е да се запазват и поддържат съществуващите:

  • полски граници (синори) в блока на земеделското стопанство и/или земеделския парцел;

  • съществуващите трайни тераси в блока на земеделското стопанство и/или земеделския парцел;

  • постоянни пасища, мери и ливади от навлизането на нежелана растителност - орлова папрат (Pteridium aquilinum), чемерика (Veratrum spp.), айлант (Ailanthus altissima) и аморфа (Amorpha fruticosa);

  • живи плетове и дървета, които не се отрязват по време на размножителния период и периода на отглеждане при птиците (от 1 март до 31 юли).

Националните стандарти за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) на земята са задължителни за изпълнение от всички земеделски стопани, собственици и/или ползватели на земеделски земи, които са бенефициенти по:

  • директните плащания;

  • чл. 46 и чл. 47 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007;

  • по следните мерките от Програмата за развитие на селските райони (2014-2020): Агроекология и климат; Биологично земеделие; Плащания по „НАТУРА 2000“ и Рамкова директива за водите; Плащания за райони с природни или други специфични ограничения.

Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние не отменят задълженията на собствениците или ползвателите на земеделски земи по Закона за опазване на земеделските земи, Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и други нормативни актове.

3. Частите от пасища и мери, предназначени предимно за косене

Частите от мерите и пасищата, предназначени за косене са регламентирани в чл. 41 (цитиран по-долу) от НАРЕДБА № 11/06.04.2009 г. за условията и реда за прилагане на мярка 214 "Агроекологични плащания" от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 - 2013 г. издадена от Министъра на земеделието и храните, обн., ДВ, бр. 29 от 17.04.2009 г., в сила от 17.04.2009 г.

Чл. 41. (2) Подпомаганите лица, които поддържат затревените площи чрез косене, спазват изискванията по ал. 1 и извършват:

1. Първата коситба в равнинните райони от 15 юни до 15 юли, а в планинските райони съгласно Наредбата за определяне на критериите за необлагодетелстваните райони и териториалния им обхват (ДВ, бр. 20 от 2008 г.) - в периода 15 юли до 15 август.

2. Косенето ръчно или с косачки за бавно косене, като косят от центъра към периферията, а когато това не е възможно - от единия край към другия, като използват ниска скорост.

(3) В случаите по ал. 2, т. 1, подпомаганите лица могат да извършват свободна паша на животни след последната коситба, с изключение на горските ливади, като спазват гъстота на животните до 1,5 ЖЕ/ха.

Частите от мерите и пасищата, определени от ползвателя за косене се идентифицират от ползвателя на терен с табели.

4. Ветеринарна профилактика

Мерките за ветеринарна профилактика и борба срещу болестите по животните са посочени в Държавната профилактична програма за задължителните мерки за профилактика и борба срещу болестите по животните през 2015 г., съгласно чл. 118, ал. 1 от ЗВД. При поява на заразна болест, директорът на Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) издава заповед, с която определя мерките за ограничаване и ликвидиране на болестта. Постоянно действащите към областните управи и кметства на общини епизоотични комисии предприемат действия за изпълнение и контрол на взетите мерки за предотвратяване или ликвидиране на заболяването до стабилизирането на обстановката. В зависимост от епизоотичната обстановка, се провеждат мероприятия за обезвреждане на околната среда, почистване и райониране на пасищата, хигиенизиране на водопои или налагане на забрана върху използването им при необходимост. В обявените огнища на заразни болести се провеждат задължителни текущи и заключителни дезинфекции, дезинсекции и дератизации (ДДД), предвидени в съответната наредба. Съгласно чл. 108, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД), средствата за покриване на разходите, свързани с епизоотични рискове, ежегодно се осигуряват целево от републиканския бюджет. При възникване на заболяване от списъка по чл. 118, ал. 1 от ЗВД, ДДД мероприятия и консумативите се заплащат от бюджета, съгласно чл. 120 ал. 2 от ЗВД.



5. Построяване на навеси

Построяването на навеси в пасища, мери се извършва съгласно изискванията на Наредба № 19/25.10.2012 г. за строителство в земеделски земи без промяна на предназначението им и Закона за опазване на земеделските земи.

Ползвател по договор, сключен за повече от една година, за индивидуално ползване има право да поставя временни навеси и ограждения, с цел по-доброто стопанисване и опазване на пасищата, само с предварително писмено съгласие, издадено от община Борово и при условие, че не блокира достъпа на други стада до местата за паша и водопоите или като осигури необходимите прокари за селскостопанските животни.

Поставянето на временни навеси и ограждения да се извършва по реда съответно на чл. 56, ал. 2 и чл. 147, ал. 1. т. 7 от Закона за устройство на територията (ЗУТ).



6. Охрана

Ползвателите на пасища и мери от ОПФ организират охраната за своя сметка на ползваните от тях имоти, включени в договора за наем и за които са поели задължението да ги подържат в добро земеделско и екологично състояние.



7. Режим на ползване, забрани и ограничения

Изискванията за кръстосано съответствие и условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние, трябва да отчитат на първо място изискванията за опазване на биоразнообразието и околната среда и едва след това изискванията за добро земеделско състояние (ДЗЕС).

Всеки кандидат за подпомагане е длъжен да:


  • спазва забраните и ограниченията, разписани в заповедта за обявяване на съответната защитена зона от Натура 2000 за заявените за подпомагане парцели;

  • спазва режимите, разписани в плана за управление на защитената зона от Натура 2000, след утвърждаването му по реда на Наредбата по чл. 28, ал. 1 ЗБР;

  • спазва условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние, одобрени съгласно чл. 42 от Закона за подпомагане на земеделските производители.

При противоречие между изискванията за ДЗЕС и забраните, разписани в заповедта за обявяване на съответната защитена зона от Натура 2000, земеделският стопанин е длъжен да спазва изискванията за зоната от Натура 2000.

VII. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОБЩИНАТА И ПОЛЗВАТЕЛИТЕ НА ОБЩИНСКИТЕ ПАСИЩА И МЕРИ

1. Задължения на общината

1.1. Да осигури безпрепятствено ползване на предоставените общински пасища, мери и ливади за общо и за индивидуално ползване от земеделските стопани или техните сдружения за извеждане на паша.

1.2. Да предоставя периодична информация на ползвателите, относно необходимите мероприятия по поддържане и опазване на мерите и пасищата.

1.3. Да актуализира ежегодно договорите за ползване на пасищата и мерите.

1.4. Кмета на общината и кметските наместници на населеното място заедно със специализираните органи, осъществяват контрол за провеждането на мероприятия по осигуряване на пожарна безопасност в пасищата и мерите. Мероприятията по осигуряване на пожарна безопасност се извършват и са за сметка на ползвателите при сключен договор за ползването им

1.5. Информира ползвателите на пасища, мери и ливади при настъпили промени в нормативни документи, касаещи условията по предоставяне, поддържане и опазване на пасищата и мерите в добро земеделско и екологично състояние.

1.6. Кметовете от съставните селища на общината следят за изпълнението на правилата за ползване на общинските пасища, мери и ливади от страна на ползвателите и свеждат до знанието им изготвена от община Борово информация по т. 1.5. При констатирани нарушения уведомяват своевременно кмета на общината.

2. Задължения на ползвателите

2.1. Да заплащат в срок определената такса, съответно наем за ползване на общинските пасища, мери и ливади.

2.2. Да използват пасищата и мерите по предназначение, а именно за паша на притежаваните от тях пасищни животни и/или за добив на сено.

2.3. Ползвателите нямат право да преотстъпват ползваните от тях пасища, мери и ливади на трети лица.

2.4. Да опазват електропреносните и други съоръжения и инсталации, както и водоемите в предоставените им имоти.

2.5. Да извършват балансирано торене с минерални торове и умерено торене с оборски тор, с цел недопускане на замърсяване на повърхностни и подпочвени води.

2.6. Да не допускат замърсяването на пасищата и мерите с битови, строителни, производствени и опасни отпадъци.

2.7. Ползвателите нямат право да заграждат предоставените им за ползване пасища, мери и ливади, както и да изграждат в тях временни постройки, без знанието и съгласието на общината, освен в изрично разрешените случаи. Допуска се поставяне на заграждения тип „електро пастир”, но не на всички наети площи едновременно.

2.8. Ползвателите нямат право да забраняват достъпа до предоставените им за ползване пасища, мери и ливади на колективните стада и на животновъди, които нямат собствени или наети пасища, мери и ливади, освен в случаите когато терените са предназначени предимно за косене и съответно обозначени с табела.

2.9. Преминаването на единични животни и стада през предоставените за ползване мери, пасища и ливади се извършва по границите на терените. Когато достъпът до съседни пасища е ограничен, ползвателите са длъжни да осигурят прокари по границите на терена в размер до 20 м.

2.10. Ползвателите нямат право да разорават предоставените им пасища, мери и ливади, освен по границите на имота, с цел обозначаване на граници и ширина на браздата не повече от 1 м.

2.11. Забранява се изгаряне на сухи треви и отпадъци в пасищата и мерите.

2.12. Задължително е запазването на съществуващите полски граници (синoри) в блока на земеделското стопанство и/или земеделския парцел

2.13. Задължително е опазването на земеделските площи в близост до гори, от навлизането на дървесна и храстовидна растителност в тях.

2.14. Провеждането на сеч на отделно стоящи или група дървета и храсти, с цел почистване на пасищата и мерите да се извършва съгласно Закона за опазване на земеделските земи (ЗОЗЗ), Закона за опазване на селскостопанското имущество (ЗОСИ) и други нормативни актове.

2.15. Пасищата задължително да се почистват от нежеланата храстовидна растителност – орлова папрат (Pteridium aquilinum), чемерика (Veratrum spp.), айлант (Ailanthus altissima), аморфа (Amorpha fruticosa) и къпина (Rubus fruticosus).

2.16. Ползвателите да спазват условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние, съгласно Националните стандарти, задължителни за изпълнение от всички земеделски стопани, които ще получават подпомагане по различни схеми на Общата селскостопанска политика и допълнителните национални доплащания.

2.17. Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние не отменят задълженията на собствениците или ползвателите на земеделски земи по ЗОЗЗ, ЗСПЗЗ и други нормативни актове.

2.18. Ползвателите на общинските пасища и мери да спазват стриктно изискванията и мерките за опазване, поддържане и подобряване на пасищата и мерите, предвидени в Правилата за ползване на пасища и мери на територията на община Борово.

VIII. ФИНАНСОВО ОСИГУРЯВАНЕ НА ПЛАНА

Финансовото осигуряване на плана да се постига чрез:



  1. Постъпленията от наемите за ползване на пасища и мери, общинска собственост.

  2. Финансиране по проекти - наемателите на общински пасища и мери могат да кандидатстват по европейски програми за средства, с цел подобряване екологичното им състояние.

ІX. ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ

При изпълнение на плана, общинска администрация взаимодейства с Общинска служба по земеделие Борово - гр. Борово, Областна дирекция „Земеделие“- гр. Русе, официалния ветеринарен лекар на Община Борово.






Каталог: Docs -> 2016
2016 -> Общи положения
2016 -> Издадена от Министерството на туризма и Министерството на здравеопазването Обн. Дв бр. 11 от 9 Февруари 2016г
2016 -> Заседание: 25 февруари 2016 Наименование на документа: Списък с решения и бъдещи дейности Документ за
2016 -> Заседание: 16 юни 2016 Наименование на документа: Списък с решения и бъдещи дейности Документ за
2016 -> Ред за явяване на 04. 09. 2016
2016 -> Програмна дидактична система „моливко – играя и зная“ тематично разпределение на образователното съдържание по направление „български език и литература“
2016 -> Тематично разпределение по образователно направление музика за трета възрастова група (5–6 Г.)
2016 -> Програмна дидактична система „моливко – играя и зная“ тематично разпределение по образователно направление „конструиране и технологии”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница