Гр. Благоевград утвърждавам



страница1/4
Дата08.05.2018
Размер0.54 Mb.
#68277
  1   2   3   4


СЕДМО СОУ “КУЗМАН ШАПКАРЕВ”

гр. Благоевград




УТВЪРЖДАВАМ:.......................................

/подпис и печат/

ДИРЕКТОР: ЛИЛИЯ СТОЯНОВА


ПРАВИЛНИК

ЗА ДЕЙНОСТТА НА УЧИЛИЩЕТО

2013/2014 учебна година

СЪДЪРЖАНИЕ


І. Общи положения

ІІ.Организация на учебно-възпитателната работа – стр.2

ІІІ. Учебна дейност – стр. 4

ІV. Дневен и седмичен режим – стр.10

V. Училищно ръководство – стр.15

VІ. Участници в учебно-възпитателния процес – стр. 17

А. Учители – стр.17

Б. Възпитатели – стр.19

В. Класният ръководител – стр.20

Г. Дежурни учители – стр.21

Д. Педагогически съветник, психолог – стр. 21

Е. Ученици- стр. 22

Ж. Родители – стр. 25

З. Ученици със СОП – стр .26

VІІ. Непедагогически персонал – стр. 28

VІІІ. Преходни и заключителни разпоредби – стр. 28

Приложение 1 – Характеристика-стр.29

I . Общи положения

Чл. 1. Настоящият правилник е разработен въз основа на Закона за народната просвета и Правилника за приложението му, изменен и допълнен юли 2009 г.

Чл. 2. Вътрешноучилищният правилник не променя изискванията на нормативните документи и не може да ги отмени. В случаите, когато има противоречия, е в сила положението от нормативните документи.

Чл. 3. В училището се осигуряват необходимите условия за обучението на всички ученици по задължителните и избираемите предмети.

Чл. 4. В училището не се допуска ограничаването и преследването на мнения, критики и инициативи, ако те не нарушават законите на страната и училищния правилник.

Чл. 5. Структурата на училището е :

/1/ Основно образование:  I –  VIII   клас

- начален етап   I – IV

- прогимназиален етап V – VIII

/2/ Средно образование: IX – XII

Чл. 6. Образованието е светско. Застъпено е профилирано обучение.

II. Организация на учебно-възпитателната работа

Чл. 7. Обучението и възпитанието на учениците се осъществява съгласно учебни планове, програми и указания на МОМН.

Чл. 8. Учениците изучават задължителни предмети /ЗП/, задължителноизбираеми предмети /ЗИП/ и свободноизбираеми предмети /СИП/, съгласно учебен план, съгласуван и приет на ПС.

Чл. 9. Всеки ученик заявява с молба, подписана от родителите му, кои ЗИП и СИП предмети желае да изучава. Молбата се подава от ученика в края на учебната година.

Чл.10. При недостиг на финансови средства обучение по извънкласни дейности, както и спортни, културно масови и други прояви може да се организира срещу заплащане с разрешение от родителите и училищното настоятелство.

Чл.11. Обучението се провежда само по учебници и учебни помагала, одобрени от МОМН.

Чл.12. По време на учебната година ученикът няма право да променя избраните от него предмети - ЗИП и СИП.

Чл.13. В началото на всяка година се извършва проверка на данните на подлежащите на задължително обучение и се попълват всички реквизите в книгата на подлежащите.

Чл.14. Записването на учениците в VІІІ и ІХ клас става съгласно Наредба № 11 на МОМН в определен срок и от комисии, назначени със заповед на директора и прогласувани на ПС.

Чл.15. Формирането на паралелките VІІІ и ІХ клас става съгласно Наредба № 11 от 28.03.2005 г. за държавен план-прием. При записването на нови ученици се изисква и копие от акт за раждане.

Чл.16. Преместването на един ученик от едно училище в друго става съгласно текстовете на чл.50, 51,52 от ППЗНП

/1/ Заявено желание на родителите - писмено и мотивирано, ако ученикът е под 16 годишна възраст;

/2/ Заявено желание на ученика - писмено и подписано от родителя /настойника/ за ученици над 16-годишна възраст;

/3/ За учениците от начален и прогимназиален етап на обучението - през цялата година, но не по-късно от 30 дни преди приключване на учебната година при условия и ред, определени от приемащото училище;

/4/ За ученици от ІХ-ХІІ клас - през време на цялата учебна година, но не по-късно от 30 дни преди края на ІІ учебен срок,по същия профил, специалност или професия или след успешно завършен клас при смяна на:

- профила, специалността или професията сьответно с друг профил, специалност или професия;

- профила сьс специалност или професия;

- специалността с профил или професия;

- професията с профил или специалност;

- непрофилирана гимназиална паралелка с профилирана паралелка,специалностили професия;

Чл.17. При различия между училищните учебни планове учениците полагат приравнителни изпити съгласно плановете на приемащото училище.

Чл.18. Преместването на ученика се извьршва с удостоверение за преместване и характеристика /прил.1/, написани от класния рьководител и подписани от директора.

/1/ След издаване на удостоверението за преместване директорьт на училището уведомява писмено общината, кьдето ученикьт е включен в списька на децата,подлежащи на задьлжително обучение, съгласно плановете на приемащото училище.

/2/ Директорьт на приемащото училище в 7-дневен срок от записването на преместения ученик писмено уведомява общината по местоживеенето му и директора на училището, от което ученикът идва.

Чл.19. Учениците не могат да се преместват:

/1/ В последен гимназиален клас при смяна на: непрофесионална гимназиална паралелка с ппрофилирана; профил с друг профил; професия с профил;

/2/ последните два гимназиални класа при смяна на :

- професия съответно с друга професия;

-профил със професия;

-непрофилирана гимназиална паралелка със професия;

19 – А Обучението по музика, изобразително изкуство, биология, химия, информатика и информационни технологии ще се извършва в съответните кабинети; по физическо възпитание и спорт – във физкултурния салон и спортните площадки на двора. Обучението по останалите учебни дисциплини ще става в класните стаи.

19 – Б През малките междучасия учениците остават в класните стаи. За дисциплината ще следят дежурните ученици и дежурните учители на етажа. В голямото междучасие учениците се извеждат извън сградата на училището, стаите се проветряват и заключват. Класните стаи се отключват 5 минути преди биенето на звънеца за влизането на учителя.



III. Учебна дейност

Чл.20. Занятията и дейността на ученика се оценяват чрез различни форми на периодични проверки / устни, писмени, практически/, изпити и проверки за установяване постигането на държавните образователни изисквания за учебното съдържание.

Чл.21. Оценяването е вътрешно /от учителя, училищна комисия; и външно от длъжностни лица  от МОМН, РИО, НЗОСО, НИО; от националните комисии за оценяване на държавните зрелостни изпити.


  1. в края на етап или степен на образование външното оценяване се провежда като национално;

  2. националното външно оценяване се провежда по утвърдени от министъра на образованието, младежта и науката изпитни материали и обхваща учениците от цялата страна в съответния клас, етап или степен на образование;

  3. оценката от външно оценяване се вписва като текуща.

Чл.22. При периодичните проверки оценяващият е длъжен да мотивира оценката си пред ученика - при устни изпитвания – устно, при писмените – устно или писмено.

Чл.23. Поправителни изпити не се полагат от учениците в І-ІV клас. Когато годишната оценка по някои от учебните предмети е „слаб 2”, се организира допълнително обучение в извънучебно време преди началото на следващата учебна година

Чл. 24. По учебните предмети, изучавани в първи клас, не се формира цифрова оценка.

/1/ По всички учебни предмети изучавани в първи клас се формира обща качествена оценка.

Чл. 25. Срочна оценка се формира само за учебните предмети, които по учебен план се изучават повече от един учебен час седмично, и се формира на базата на текущи оценки, както следва:

/1/ при 4 и повече учебни часа седмично - с 2 оценки от устни и 3 оценки от писмени или практически изпитвания;

/2/ при 3 учебни часа седмично - с 2 оценки от устни изпитвания и 2 от писмено или практическо изпитване;

/3/ при 2 учебни часа седмично - с 2 оценки от устни изпитвания и 1 от писмено;

/4/ при ученици, които имат засягане на моториката на горните крайници вследствие на детската церебрална парализа, физически увреждания и/или малформации, трябва да имат 4 оценки от устни изпитвания за учебни предмети с 3 и повече учебни часа седмично и 3 оценки от устни изпитвания за учебни предмети с 2 учебни часа седмично;

/5/ по предмета физическо възпитание и спорт - задължителни 3 оценки от практически изпитвания.

/6/ за учебен предмет, изучаван с един учебен час седмично и през двата учебни срока, се формира само годишна оценка според текущите оценки.

/7/ за учебен предмет, изучаван с един учебен час седмично в един от двата учебни срока, годишната оценка се формира според текущите оценки от единия учебен срок и срочна оценка от другия.

Чл.26. Ако ученикът няма необходимия брой оценки, регламентиран в (Чл. 25), той се явява на изпит, за формиране на срочна оценка за първия учебен срок.

Чл.27.(1) В триседмичен срок от началото на учебната година се установява и оценява входното равнище на учениците.

(2) Поставената оценка по ал. 1 е част от минималния задължителен брой текущи оценки за първия учебен срок.

Чл.28. Сроковете за вписване на оценките по документация са:

/1/ в деня на изпитването – за текущите оценки от устните и практическите изпитвания;

/2/ до две седмици след провеждане на изпитването – за текущите оценки от писмените изпитвания;

/3/ в деня на оформянето им – за срочните и годишните оценки.

Чл.29. Окончателните оценки при завършване на средно образование се формират с точност до 0,01 като средноаритметични от годишните оценки по учебните предмети, изучавани в гимназиалния етап  от задължителна подготовка, от ЗИП, от профилираната подготовка и от СИП.

Чл.30. Класни работи се провеждат един път срочно - по български език и литература и по математика за прогимназиален етап; по български език и литература, математика и чужди езици – за гимназиален.

Чл.31. Класната работа се провежда за един учебен час, с изключение на класните работи по български език и литература. Класната работа по чуждите езици и математика са с времетраене  два слети часа, когато предметите се изучават профилирано.

Чл.32. Контролните и класните работи се провеждат по график, който се изготвя по предложение на учителите по съответния предмет и се утвърждава от директора на училището до две седмици след началото на всеки учебен срок и се поставя на общодостъпно място в училището. Учителите информират учениците за графика, а класните ръководители – родителите. Продължителността на контролната работа е не повече от един учебен час.

Чл.33. Контролните и класните работи се рецензират от оценяващия и се връщат на учениците за подпис от родителя. Оценката може да бъде мотивирана писмено или устно.

Чл.34. За една и съща паралелка може да се провежда не повече от една класна или една контролна работа в един учебен ден. В една учебна седмица са допустими не повече от две класни работи.

Чл.35. Контролни работи се провеждат само след завършена част от  учебното съдържание.

Чл.36. Класни работи не се провеждат в последната седмица от учебния срок.

Чл.37. Изпитите в процеса на обучение са:

/1/ Приравнителни:

- при преместване на ученика в паралелка  на същото или в друго училище,когато съществува различие между съответните училищни учебни планове;

- при прекъсване на обучението на ученик, който желае да го продължи по действащия учебен план, по който е започнал обучението си.

- Ученици от І до VІІІ клас не полагат приравнителни изпити освен в случаите , предвидени в наредбата по &5 от допълнителните разпоредби на ЗНП.

/2/ За промяна на оценката:

  - поправителни – когато годишната оценка от 3П или ЗИП е Слаб (2);

  - изпити за промяна на годишната оценка – само за VІІІ клас и за класовете от гимназиалния етап;

  - изпити за промяна на окончателната оценка – само за гимназиален етап.

/3/ За определяне на срочна оценка по учебен предмет.

/4/ За определяне на годишна оценка по учебен предмет.

Изпитите са успешно положени, когато оценката е не по-малко от Среден (3)

Чл.38. Поправителните изпити се полагат в редовни и допълнителни поправителни сесии, които се провеждат до две седмици след приключване на учебните занятия и до две седмици преди началото на учебната година по ред, определен със заповед на директора на училището.

Чл.39. За 12 клас редовните поправителни сесии са две и се провеждат до две седмици след приключване на учебните занятия и до един месец преди началото на учебната година по ред, определен със заповед на директора на училището.

Чл.40. Учениците, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, не са се явили на поправителни изпити в сесиите могат да се явят на допълнителна сесия по ред, определен със заповед на директора на училището, но не по-късно от 10 октомври.

Чл.41. Поправителните изпити са писмени. Само по чуждите езици - и писмени, и устни.

Чл.42. Провеждането на поправителните изпити става по график, от комисии, назначени със заповед на директора на училището.

Чл.43. Темите и въпросите за поправителните изпити се подготвят от учителите, определени в заповедта и се подписват от директора, подпечатани с печат на училището. Въпросите се прикрепят към протокола и писмените работи на учениците и се съхраняват от пом. директора в определените в Наредба № 4 срокове.

Чл.44. Учениците имат право еднократно да се явят на общо не повече от три изпита за промяна на окончателната оценка за прогимназиалния, както и за гимназиалния етап.

Чл.45. Изпитите за промяна на годишна или окончателна оценка се провеждат след приключване на учебните занятия за последния клас от прогимназиалния или гимназиалния етап.

Чл.46. Изпитът за промяна на окончателна оценка за гимназиалния етап се полага върху учебното съдържание, изучавано в класовете от етапа, а за прогимназиалния - върху учебното съдържание, изучавано в 8 клас.

Чл.47. Получената оценка на изпит за промяна на годишната или окончателната оценка е окончателна. Когато тя е Слаб 2, ученикът се явява на поправителен изпит.

Чл.48. При постъпване на ученик, който е учил до момента в чужбина и няма срочни оценки, такива се формират по текущите оценки по предмета само след легализация от МОМН.

Чл.49. Учениците, които имат оценка Слаб (2) по учебен предмет от ЗП, ЗИП или ПП на редовните и/или допълнителните поправителни сесии, или не са се явили на поправителните изпити, повтарят класа.

Чл.50. Учениците от последен гимназиален клас, които имат оценка Слаб (2) от ЗП, ЗИП и ПП на редовните или на допълнителната поправителна сесия, или не са се явили на поправителни изпити, не повтарят класа. Те се явяват на януарска поправителна сесия или на други поправителни сесии, определени със заповед на директора.

Чл. 51. За ученик, обучаван в дневна или вечерна форма, чиито отсъствия не позволяват оформяне на срочна или годишна оценка по един или няколко учебни предмета, директорът на училището, по предложение на педагогическия съвет, определя със заповед условията и реда за оценяване знанията и уменията за завършване на учебния срок и/или учебната година.

Чл. 52. Ученикът повтаря класа, когато в края на учебната година има слаб 2 по учебен предмет и не се е явил на редовната и ли допълнителна сесия /чл. 111 от ППЗНП/.

Чл.53. По учебния предмет физическо възпитание и спорт учениците имат право да бъдат освободени, за да се изключат заболявания, за които е противопоказно упражняване на физическо възпитание и спорт. Видът на заболяването и заключението за освобождаване се определят с :

             - Медицинско удостоверение, издадено от личния или лекуващия лекар със срок за допускане или недопускане да се упражнява спортна дейност. При наличие на медицински документ за краткотрайно недопускане за упражняване на спортна дейност, присъствието на ученика се контролира от учителя по физическо възпитание и спорт.

             - Протокол от лекарска консултативна комисия (ЛКК).

             - Районна експертна лекарска консултативна комисия (РЕЛКК).

В тези случаи на учениците, освободени по здравословни причини, в задължителната училищна документация се записва текст „освободен”. На учениците, освободени по здравословни причини от физическо възпитание и спорт не се оформя срочна оценка, ако продължителността на освобождаването от учебните часове е за период, който не позволява поставянето на задължителния брой текущи оценки по учебния предмет.

Годишната оценка за учениците, които са освободени за един учебен срок, се формира от срочната оценка за учебния срок, през който е изучаван учебния предмет.

Чл. 54. Учениците, които се обучават в задочна, индивидуална или самостоятелна форма на обучение, не повтарят класа, а се явяват само на изпити по учебните предмети, по които имат оценка Слаб (2), или не са се явили на поправителни изпити.

Чл.55. Учениците от първи клас, които не са усвоили учебното съдържание, не повтарят класа. За тях се провежда допълнително индивидуално обучение от учителите им по време на учебните занятия и през ваканциите. Обучението се организира по предложение на учителите, с помощта на съответните специалисти-психолози, логопеди и др. при условия, определени със заповед на директора на училището.

Чл.56. Учениците, завършили 12 клас, полагат държавни зрелостни изпити по български език и литература и по един или два учебни предмета, определени с учебен план, съгласно държавното образователно изискване за степента на образование, общообразователния минимум и учебен план. На учениците, положили успешно държавните зрелостни изпити, се издава диплома за завършено средно образование от училището, в което ученикът е завършил и се е регистрирал в регистрационна книга, удостоверяваща издаването на документ за завършена степен на образование.Неуспешно положилите ДЗИ, подават заявление за издаване на удостоверение за завършен гимназиален етап.

Чл. 57. Държавните зрелостни изпити /ДЗИ/ се полагат при спазване на действащите юридически актове, уреждащи ДЗИ, към момента на явяването без ограничения за възраст и брой изпитни сесии.

Чл. 58. На учениците, завършили:

/1/ първи клас, училището издава удостоверение, в което се вписва обща годишна оценка с думи за резултатите от обучението по всички учебни предмети.

/2/ втори и трети клас се удостоверява с ученическа книжка.

/3/ четвърти клас,училището издава удостоверение за завършен начален етап на основното образование.

/4/ осми клас, училището издава свидетелство за основно образование, съгласно държавните образователни изисквания за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план и за документите за системата на народната просвета.

Чл. 59. Завършването на гимназиален клас – 9, 10,11 и 12, се удостоверява с ученическа книжка .

Чл.60. На учениците, навършили 16 години, които напускат училището, се издава удостоверение за завършен клас.

Чл. 61. При завършване на основно и средно образование класният ръководител изготвя цялостна характеристика за развитието на ученика. Характеристиката е неразделна част от свидетелството за основно образование, съответно от дипломата за средно образование.

Чл.62. Дубликат на удостоверение за завършен клас, удостоверение за завършен начален етап на основното образование, свидетелство за основно образование, диплома за средно образование, свидетелство за правоспособност и удостоверение за професионално обучение се издава от директора на училището, издало оригиналния документ.

Чл.63. Дубликат се издава по молба на заинтересуваното лице в случай, че документът е изгубен, унищожен или е станал негоден за ползване.

Чл.64. Дубликат се издава по образец съгласно държавните образователни изисквания за документите за системата за Народната просвета.

Чл.65. За издаване на дубликат се заплаща такса, определена със заповед на министъра на образованието и науката.

Чл.66. Учебното съдържание за допълнителния учебен час по учебния предмет физическо възпитание и спорт се групира по модули. В началото на всяка учебната година ПС взема решение за обучение по модул. Часовете за модулите не могат да бъдат ползвани с друга учебна цел. Действително проведените учебни часове по утвърдените модули се отразяват в задължителната училищна документация.
ІV. Дневен и седмичен режим

Чл.67. Форми на обучение - дневна, самостоятелна и индивидуална.

/1/ Дневна форма на обучение е присъствена форма, която се провежда между 7.30 и 19,30 часа в учебните дни.

/2/ Индивидуалната форма на обучение включва учебни занятия, както и изпити или текущи проверки по учебни предмети, ако това е предвидено с индивидуалния учебен план, утвърден от директора на училището. Училищното обучение може да започне по-късно от определената в чл. 7 ал. 2 от ЗНП възраст, след писмена молба на родителите или настойниците и с решението на екипа за комплексно педагогическо оценяване към РИО.

/3/ Училището осигурява обучение в индивидуална и самостоятелна форма за даровити ученици, както и за други ученици в задължителна училищна възраст, които съгласно издаден от компетентните органи медицински документ не могат да се обучават в дневна форма.

- ученици, които по здравословни причини не могат да  посещават училището повече от 30 последователни учебни дни;

- за даровити ученици, както и за ученици, които по семейни причини желаят да завършат в други срокове обучението си за един или повече класове.

/4/ Самостоятелна форма на обучение е неприсъствена форма, при която учениците се подготвят самостоятелно и се явяват на изпити по учебните предмети съгласно държавните образователни   изисквания за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план, за професионалното образование и обучение, за придобиването на квалификация по професии, за обучението на деца с хронични заболявания и/или със специфични образователни потребности и за система за оценяване. Условията и редът за провеждане на изпитите се определя със заповед на директора и се организира за всеки отделен ученик в три сесии:



  • I сесия: от 03.10.2011г. до 04.11.2011г.

  • II сесия: от 13.02.2012г. до 20.03.2012г.

  • III сесия за 12 клас: от 12.04.2012г. до 12.05.2012г.

  • III сесия за 9-11 клас: от 28.05.2012г. до 30.06.2012г.

Срок за подаване на документи /заявления за изпити и записване/ до 15.09.2011г. Срок за подаване на заявление за септемврийска поправителна сесия за изпити по учебни предмети, на които не са се явили или имат оценка слаб 2 – 30.06.2012г.

/5/ Самостоятелна форма на обучение се организира за:

- ученици в задължителна училищна възраст, които по  здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма на обучение;

- лица, навършили 16–годишна възраст;

- ученици, наказани по член 139 ал. 1 т.5 от ППЗНП

Учениците, обучаващи се в самостоятелна форма на обучение, могат да променят формата си на обучение в началото на учебната година съгласно чл. 85 от ППЗНП

Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определя със заповед на директора. Изпитите се провеждат в съответствие с Наредба №3 на МОН за системата на оценяване. При повтаряне на класа учениците в самостоятелна форма се явяват само на изпитите, на които не са се явили или имат оценка слаб 2. В един ден не може да се провеждат изпити по повече от един учебен предмет.

Учителите обявяват в началото на учебната година дни и часове за консултации. Конспектите по съответните предмети се въвеждат в сайта на училището. На учениците от самостоятелната форма на обучение директорът със заповед определя класен ръководител, който попълва личните картони на учениците, проследява всяка изпитна сесия и информира ръководството за резултатите от проведената сесия.

Учениците, които следва да се обучават в самостоятелна форма на обучение при условията на чл. 83, ал. 2 и чл. 84. ал. 2, т.1, както и ученици, навършили 16 годишна възраст и желаещи да сменят формата на обучение по чл. 80, 81, 82, 83 и 84, подават писмено заявление до директора на училището в срок до 14.09

/6/ Учениците от дневна форма, които по различни причини са преминали в самостоятелна форма, продължават обучението си по същия учебен план.

Чл.68. Учебните занимания се водят на две смени и започват съответно от 7.30 и 13.30 часа.

Чл.69. Продължителността на учебния час е 40 минути / I и II клас- 35 минути/

Чл.70. Междучасията са по 10 минути, а след третия час – 25 минути.

Чл.71. Всеки час започва и завършва с биенето на звънец.

/1/ Отсъствието на ученик от учебен час без уважителни причини е неизвинено отсъствие.

/2/ Закъснение до 15 минути за три учебни часа без уважителни причини се считат за един учебен час неизвинено отсъствие

/3/ Ученик, обучаван в дневна форма, чиито отсъствия не позволяват формиране на срочна оценка по съответния предмет, полагат изпит. Учебните предмети, по които ученикът ще полага изпити, както и условията и редът за провеждането им се определят със заповед на директора на училището по предложение на педагогическия съвет.

/4/ За допуснати отсъствия по (т.6.1) класният ръководител своевременно писмено уведомява родителя или настойника на ученика.



/5/ Ученикът има право да отсъства по уважителни причини:

- при представяне на медицинска бележка или документ от спортния клуб, в който членува.

- до 3 дни в една учебна година с уведомление от родителя.

- до 7 дни в една учебна година с разрешение от директора на училището въз основа на писмена молба от родителя.

Молбите за освобождаване от учебни занятия по семейни причини, се подават лично от родителя до Директора и се завеждат под входящ номер.

Чл.72. За неизпълнение на задълженията си, определени с този правилник и с правилника за дейността на училището, ученикът се наказва със:

/1/ Забележка – до 5 неизвинени отсъствия или до 5 бележки по поведението, включително за явяване на училище без униформа.

/2/ Извършване на дейности в полза на училището в свободното от учебни часове време – след получена забележка за всяко следващо провинение.

- почистване на класни стаи и коридор

- озеленяване и почистване на училищния двор

- помощ в библиотеката

/3/ Предупреждение за преместване в друго училище – над 10 неизвинени отсъствия или над 10 бележки по поведението; при драстично нарушаване на правилника за вътрешноучилищния ред.

/4/ Преместване в друго училище до края на учебната година – над 15 неизвинени отсъствия или бележки по поведението.

/5/ Преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение – за ученици, навършили 16-годишна възраст, които системно отсъстват от учебни занимания.

Чл.73. Наказанията по чл. 72, ал. 1, се налагат със заповед на директора по предложение на класния ръководител, а наказанията по чл. 72, ал. 2,3, 4 и 5 - със заповед на директора по предложение на педагогическия съвет.

Чл.74. Преди налагане на наказание по чл. 72, ал. 1 класният ръководител е длъжен да уведоми родителя или настойника на ученика за извършеното нарушение.

Чл.75. Директорът е длъжен преди налагане на наказанието по чл. 72, ал. 2, 3, 4 и 5 да изслуша ученика и да провери фактите и обстоятелствата, свързани с нарушението.

Чл.76. Наказанието по чл. 72, ал 3, 4 и 5 се налага като крайна мярка при тежки нарушения. Педагогическият съвет обсъжда доклада на класния ръководител за извършеното нарушение и изслушва ученика или определен от него учител или ученик.

Чл.77. Преди налагане на наказание по чл. 72, ал 3, 4 и 5 ученикът има право да бъде информиран и консултиран от представител на дирекция “Социално подпомагане” по местоживеене на ученика с цел защита на неговите права и интереси, който може да присъства на изслушването. Същият може да го консултира преди налагане на останалите наказания и мерки.

Чл.78. На заседанието на педагогическия съвет може да присъства и родителя или настойника на ученика и да изрази мнение. При необходимост изслушването се извършва в присъствието на психолог, педагогически съветник или ресурсен учител.

Чл.79. Наказанията по чл. 72 се налагат:

/1/ при направени над 5 неизвинени отсъствия – “ЗАБЕЛЕЖКА”;

/2/ при направени 8 неизвивени отсъствия – „ИЗВЪРШВАНЕ НА ДЕЙНОСТИ В ПОЛЗА НА УЧИЛИЩЕТО В СВОБОДНОТО ОТ УЧЕБНИ ЧАСОВЕ ВРЕМЕ”.

/3/ при направени над 10 неизвинени отсъствия – “ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ЗА ПРЕМЕСТВАНЕ В ДРУГО УЧИЛИЩЕ”;

/4/ при направени над 15 неизвинени отсъствия - “ПРЕМЕСТВАНЕ В ДРУГО УЧИЛИЩЕ ДО КРАЯ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА”. Наказанието не може да се наложи на ученик от последен гимназиален клас.

/5/ при отстраняване от час, ученикът няма право да напуска сградата на училището. Той се поема от дежурни учители, определени със заповед на директора.

Чл.80. При тежки или системни нарушения на задълженията, заложени в правилника на училището, на ученика може да се наложи мярка намаляване на поведението по чл.№ 65 от ППЗНП от отлично поведение към добро, задоволително или незадоволително. Чл. 139. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.)
Чл. 81. (1)За едно нарушение не може да бъде наложено повече от едно наказание.

(2) Мерките по чл.80 се налагат заедно с наказанията по чл.72



Чл. 82. Ученик със специални образователни потребности не може да бъде отстранен от час, когато поведението му е резултат от увреждане или нарушение на здравето.

Чл. 83. При намаляване на поведението да се отчита видът, тежестта на нарушението/та и личностните особености на учениците.

Чл. 84. За всички налагани наказания се определя докладчик. Докладчик е учител, който преподава на ученика.

Чл. 80. Ако ученикът няма хронично заболяване, не може да има през годината повече от 100 извинени отсъствия.

/1/ След направени 50 извинени отсъствия класният ръководител трябва да уведоми писмено родителя или настойника на ученика.

/2/ При направени 80 извинени класният ръководител е длъжен да уведоми директора и да представи случая на ПС. 

/3/ При направени 100 извинени класният ръководител има право да предложи на ПС да реши как ученикът ще завърши учебната година.

Чл.81. При направени в писмен вид 5 мотивирани бележки в дневника по поведението на ученика, същият се наказва със “ЗАБЕЛЕЖКА” или следващо по ред наказание. При получени 8 бележки по поведението ученикът се наказва с наказание “ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ЗА ПРЕМЕСТВАНЕ В ДРУГО УЧИЛИЩЕ ДО КРАЯ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА”.

Чл.82. В заповедта на директора, издадена по чл. 72, се посочва видът на наказанието и причините за налагането му.

Чл.83. Наказанията по чл. 72, ал. 3, 4 и 5 влиза в сила от началото на следващата учебна година в случай, че е наложено до 30 учебни дни преди края на учебните занятия.

Чл. 84 . Ученик, на когото е наложена мярка по чл. 80 за срока на мярката се лишава от правото да получава стипендия за отличен успех, както и от правото да участва в представителни прояви от името на училището.

Чл.85. Наказанията по чл. 72 се заличават с изтичане на съответната учебна година. Наказанието по чл. 72, ал. 1, 2 и 3 може да се заличи и предсрочно. Заличаването се отбелязва в ученическата книжка, личния картон, дневника на класа и характеристиката.

Чл.86. Наказанията и тяхното заличаване се вписват в ученическата книжка , личния картон , характеристиката на ученика и в дневника на класа. Наложеното наказание се обявява от класния ръководител пред класа.

Чл.87. Ученик, наказан по чл. 72, ал. 4 продължава обучението си в друго училище при условия и по ред, определен със заповед на началника на инспектората по образованието на Министерството на образованието и науката. След заличаване на наказанието ученикът може да продължи обучението си в училището, в което е преместен.

Чл.88. Заповедите на директора за налагане на наказания по чл. 72, ал. 4 могат да се обжалват пред началника на инспектората по образование - за общинските училища, и пред министъра на образование и наука - за държавните училища.

Чл.89 Нарушаването на работата на класа (влизане, излизане, извикване на учители и ученици) е абсолютно забранено.

Чл.90. Провеждането на часове извън учебната сграда може да става само с предварително разрешение на директора.

Чл.91 Разместването на учебни часове от утвърденото седмично разписание без разрешение на директора е абсолютно забранено.

Чл. 92. При равни други условия при приемането на ученици с предимство се ползват учениците, на които не е наложено наказание.
V. Училищно ръководство

Чл.93. Директорът като орган за управление на детска градина, на училище или на обслужващо звено със социално предназначение - дом за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа:

/1/ Организира контролира и отговаря за цялостната дейност;

/2/ Спазва и прилага държавните образователни изисквания;

/3/ Осигурява безопасни условия за възпитание, обучение и труд;

/4/ Представлява институцията пред органи, организации и лица и включва договори с юридически лица по предмета на дейност в съответствие с предоставените му правомощия;

/5/ Разпорежда се с бюджетни средства;

/6/ Сключва и прекратява трудови договори с помощник-директорите, учителите, възпитателите, служителите и работниците в държавните и общинските детски градини и училища по  реда на Кодекса на труда;

/7/ Обявява свободните места в бюрата по труда и в инспекторатите  по образование в 3-дневен срок от овакантяването им – за държавните общински детски градини, училища и домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа;

            /8/ Награждава и наказва ученици, учители и служители в съответствие с Кодекса на труда, Закона за народната просвета и този правилник;

             /9/ Организира приемането на деца и ученици и обучението и възпитанието им в съответствие с държавните образователни изисквания;

             /10/ Подписва и подпечатва документи за преместването на учениците, за степен на образование, за професионална квалификация, за правоспособност, за професионално обучение и съхранява печата на училището с държавния герб;

             /11/ Съдейства на компетентните органи за установяване на нарушения;

             /12/ Контролира и отговаря за правилното водене и съхранение на задължителната и учебна документация;

             /13/ осигурява условия за здравно профилактична дейност в училището.

Чл.94. Директорът на училището е председател на педагогическия съвет и осигурява изпълнението на решенията му.

Чл.95. Директорът на обслужващото звено, освен правомощията по чл. 93, ал.1,2,3,4,5, 6,7,8,9,10,11,12,13 има и специфични права и задължения, определени с правилника на обслужващото звено.

Чл.96. Административните актове на директорите на държавните училища и обслужващи звена могат да се отменят от министъра на образованието и науката; на директорите на общински училища и обслужващи звена – от началника на инспектората по образованието.

Чл.97. Педагогически съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси.

/1/ приема правилника за дейността на училището;

/2/ приема училищния учебен план;

/3/ избира формите на обучение;

/4/ обсъжда и взема решения по резултатите от обучението;

/5/ определя начина за приемане на учениците в училището и спазване изискванията на нормативните актове

/6/ приема учебни планове за индивидуална форма на обучение;

/7/ прави предложения към директора за награждаване на ученици и за налагане на наказания “преместване в друго училище до края на учебната година” и “преместване на ученици от дневна в самостоятелна форма на обучение” – за ученици, навършили 16- годишна възраст;

/8/ определя дейностите извън държавните образователни изисквания и приема програми за осъществяването им.

Чл.98. Педагогическият съвет включва в състава си помощник – директорите, учителите, възпитателите и други специалисти с педагогически функции.

Чл.99. В състава на педагогическия съвет се включва и медицинско лице, което обслужва училището или обслужващото звено.

Чл.100. Педагогическият съвет се свиква най-малко веднъж на два месеца от директора. Извънредно заседание се свиква по писмено искане до директора на най-малко 1/3 от числения му състав.

Чл.101. Решенията се приемат с обикновено мнозинство при присъствието на не по- малко от 2/3 от числения му състав.

Чл.102. Решенията на педагогическия съвет могат да се отменят от самия съвет с квалифицирано мнозинство ( 2/3 от гласовете на присъстващите) или от началника на инспектората по образование.

Чл.103. За всяко заседание на педагогическия съвет се води протокол.

Чл.104. Училищните настоятелства са обществени органи за подпомагане дейността на училищата или обслужващите звена.

Чл.105. Устройството и дейността на училищното настоятелство се уреждат с правилник, издаден от министъра на образованието и науката.

Чл.106. УН е консултативен орган, който обсъжда материали и прави предложения, свързани с дейността на училището.

Чл.107. В състава на УН се включват по равно представители на учителите, родителите и обществеността и на учениците. Учителите се избират на педагогически съвет, родителите - по предложение на класните ръководители, родители и учители и със съгласието на предложения кандидат. Учениците – от ученическите паралелкови колективи, но да са с навършени 14 години.

Чл.108. Средствата, постъпили от дарители, се изразходват според желанието им, ако липсва изразено такова, по решения на Оперативния съвет.

Чл.109. Оперативния съвет на училището се състои от; директор, помощник- директор и учителите, председателите на комисии, и синдикалната организация. Служи за уточняване на заложени в годишния план задачи или за изготвяне на предложения за обсъждане на ПС. Заседанията са ежемесечни, ако не се налагат извънредни такива. Свиква се от директора.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница