Green oak morris men



Дата17.08.2018
Размер21.71 Kb.
#80107

GREEN OAK MORRIS MEN


DONCASTER



Танцът „Морис“ е част от английския начин на живот поне от шестстотин години насам, а може би е и много по-стар. Неговият стил, макар и уникален за Англия, все още пази прилики с каталонските и баските танци. Произходът му е обект на спорове и спекулации. Въпреки това, проучванията свързват най-ранните известни танци „Морис“ със забавленията и баловете с маски, организирани в кралския двор. Оттам вероятно танцът се е разпространил и се превърнал в популярно развлечение - първоначално в богатите домове, а по-късно и на селските празненства. Така танцът постепенно e станал неразделна част от благотворителните църковни тържества и други сезонни празници.

През вековете танцът се развил в специфични стилове, характерни за различните части на Англия. Може би най-известният и най-сложният стил се танцува от мъжкия танцов състав „Зеленият дъб“. Този стил е характерен за графствата Глостършир, Оксфордшир, Бъркшир и Нортхемптъншир и е по-известен като "Котсуолд Морис". В изпълнението на "Котсуолд Морис" участват шестима танцьори и един музикант, а често и шут или преоблечен като животно човек. Всяко село измисля свои собствени стъпки и танци, които включват танци с кърпички, шествия, танци с пръчки, танци с пляскане на ръце, както и жига за един или двама танцьори. Мъжете обикновено носят бели ризи и бели панталони или тъмни бричове, камбанки, привързани под коляното, a често и препаски през гърдите в цветовете на групата. Музиката се е изпълнявала на кавал, малък тъпан или цигулка. Днес се използват различни музикални инструменти, като най-популярните в момента са акордеонът и хармониката.

Танцьорите от „Зеленият дъб“ изпълняват и йоркширския танц с дълги мечове. Той се изпълнява от шестима мъже, подредени в кръг, всеки от които държи края на меча на съседния танцьор. Въртейки се в кръг, те формират преплитащи се фигури, без да разкъсват кръга и без да изпускат мечовете, освен в кулминацията на танца, когато мечовете се допират един до друг, за да образуват „ключ“, който накрая танцьорите издигат нагоре.



Танцовият състав „Зеленият дъб“ е сформиран през 1971 г. и развива своята дейност в района на гр. Донкастър, където първите данни за танца „Морис“ датират от 1557 г. Препаските ни са в жълто и червено, а шапките ни са с червени, жълти и зелени ленти. Участвали сме в събития, организирани из цяла Англия, както и по специални покани в Германия и Ирландия. Корените на състава могат да се проследят назад до танца „Морис“ от района на Хедингтън Куори, първите свидетелства за който датират от 1700 г.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница