Грипна епидемия беше обявена и във Варна. От вторник до петък учениците в града няма да ходят на училище. Детските градини ще работят, но се препоръчва родителите, при възможност, да оставят децата си вкъщи



Дата11.05.2017
Размер66.15 Kb.
#21075
www.novanews.bg, 16.02.2016 г.

www.novanews.novatv.bg/news/view/2016/02/16/139496/
И Варна обяви грипна епидемия
Училищата са затворени, отменят се плановите операции
Грипна епидемия беше обявена и във Варна. От вторник до петък учениците в града няма да ходят на училище. Детските градини ще работят, но се препоръчва родителите, при възможност, да оставят децата си вкъщи. Мярката се налага заради големия брой отсъстващи ученици. Ограничават се и масовите мероприятия и плановите операции. Най-много болни има във възрастовата група 5 - 29 години. В края на седмицата властите в морската ни столица ще вземат решение дали ограниченията да важат и за следващата седмица.

www.novanews.bg, 16.02.2016 г.

www.novanews.novatv.bg/news/view/2016/02/16/139540/
След здравната, изготвят и аптечна карта
От нея ще става ясно какви са потребностите на живеещите в различни части на страната
След здравната карта, ще бъде създадена и национална аптечна карта. Целта ѝ е да осигури равномерен достъп до лекарствени продукти на населението.

От аптечната карта ще стане ясно какви са потребностите на живеещите в различни части на страната, както и къде има недостиг. От години най-проблемни са отдалечените и малките населени места, в които аптеки няма, а хората са принудени да пътуват до по-големите градове, за да си купят медикаменти. До няколко седмици Здравното министерство ще внесе за публично обсъждане Законопроекта за лекарствените продукти. Една от предлаганите промени е разкриването на мобилни аптеки.


www.bnr.bg, 16.02.2016 г.

http://bnr.bg/post/100659191/balgaria-e-sred-darjavite-s-nai-mrasen-vazduh-v-evropeiskia-sauz
България е сред държавите с най-мръсен въздух в Европейския съюз
Един от 8 смъртни случая в Европа се дължи на белодробно заболяване. Разрешените нива на някои замърсители в Европейския съюз (ЕС) са над нормите, определени за безопасни от Световната здравна организация. България е сред държавите с най-мръсен въздух в ЕС. Данните бяха оповестени на дискусия в парламента, посветена на качеството на въздуха.

380 милиарда евро е изгубил ЕС като преки и непреки разходи за белодробни заболявания само през 2011 година, сочат данните. Тази цифра включва, както разходите за лечение, рехабилитация и социална подкрепа на болните, така и загубата на работоспособност и изгубените години живот.

Голяма част от тези заболявания са и резултат на високите нива на замърсяване на въздуха в големите градове в Европа. София е един от европейските градове, подписал декларацията от Париж, според която до 2020 година нивата на вредните емисии, генерирани в съответния град, трябва да намалеят с 20%.

www.dnevnik.bg, 16.02.2016 г.

http://www.dnevnik.bg/biznes/2016/02/16/2705852_farmacevtichnata_industriia_i_prosvetnoto_ministerstvo/

Фармацевтичната индустрия и просветното министерство ще си помагат за подготовката на кадри

Ангелина Генова

Недостигът на висококвалифицирани и опитни кадри за научна дейност е един от най-големите проблеми на фармацевтичната индурстрия. Липсва модерно обучение и възможност за развитие на специалисти в областта още по време на следването им, а също и единна платформа, където бизнесът да се среща с науката.

До тези изводи са достигнали експерти от Министерството на образованието и представители на бългрската генерична фармацевтична индустрия по време на днешната си среща, част от плана по изпълнението на Иновационната стратегия за интелигентна специализация на правителството. В подготовката на тазгодишните научни конкурси и програми, просветното министерство организира поредица от срещи с различни индустрии, за да установи къде са проблемите и в какво бизнесът би искал да инвестира. Първата такава беше с компании от информационните и комуникационните технологии, където представителите на държавата и на бизнеса заедно определиха няколко конкретни насоки, в които учените да се фокусират.

Първият приоритет свързан с науката за фармацевтичните компании у нас обаче е още на организационно ниво и обезпечаването на човешките ресурси. По думите на представителя на Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФармА) Владимир Афенлиев най-трудно се намират висококвалифицирани химици и фармацевти за контрол на качеството и развойна дейност.

Афенлиев обясни, че България е от страните в Европа със силна генерична индустрия и заетите у нас в този отрасъл представляват 7-8% от всички фармацевтични специалисти в ЕС. Въпреки че научните изследвания са характерни за иновативните компании, всички български генерични фирми имат изследователски екипи, които търсят начини за подобряване на качествата на генеричните лекарствата, в световен мащаб има тенденцията за развитие на т.нар. value added generics (генерици с добавена стойност), коментира той за "Дневник".

Индустрията предлага различни инструменти за наваксването на недостига и подготовката на учени. Зам.-министърът на образованието Костадин Костадинов даде примери с това, че големите български фармацевтични компании имат стажантски и стипендиантски програми, а на днешната дискусия е била обсъдена идеята бизнесът да предоставя ваучери на обучителните институти за подготовката на кадри в определени направления, които след това да наемат.

Още не е уточнено обаче на каква стойност ще са тези ваучери и как ще работят. Важното според заместник-министъра е, че индустрията има готовност за сътрудничество с държавата, както е навсякъде другаде, а в момента и без друго точно фармацията е най-големият инвеститор в наука в България - над 70% от общата сума, която е около половин процент от БВП.

От страна на държавата има две действащи програми, по които може да се стимулира подготовката на кадри във фармацията - Националната програма за младите учени и програмата за работа с българската диаспора, обясни директорът на дирекция "Наука" в МОН Златина Карова. По думите й за момента усилията на ведомството и на индустрията са фокусирани върху проблемите, а в близко бъдеще ще се мисли и за развиването на конкурси и финансирането на научни изследвания в областта. За целта е предвидена още една среща с индустрията през март - този път с иновативните компании.

VINF 18:36:31 16-02-2016

PP1835VI.026

МОН - фармацевтични фирми

Фармацевтични фирми ще финансират

студенти и специализанти,

включени в научни екипи

София, 16 февруари /Пенка Момчилова, БТА/

Фармацевтични фирми са готови да финансират включването на студенти и специализанти в научни екипи. Това стана известно по време на дискусионната среща "Научноизследователски приоритети и проекти в сферата на фармацевтичната индустрия и публично-частното партньорство", съобщава пресцентърът на Министерството на образованието и науката /МОН/.

Срещата се е състояла днес в София по инициатива на МОН и с домакинството на Българската генерична фармацевтична асоциация.

Заместник-министърът на образованието и науката проф. Костадин Костадинов е предложил финансирането да е под формата на ваучери, които ще се дават на ръководителите на научни проекти, а те да ги разпределят между екипа.

"Сега най-много средства за научни изследвания се инвестират от фармацевтичния сектор в България. Ето защо екипът на МОН очаква производителите на лекарства да участват при формулирането на приоритетите за научни изследвания. При предстоящо обявяване на конкурсна сесия на фонда "Научни изследвания" тези приоритети ще залегнат в изискванията към кандидатстващите. Целта ни е да се инвестират средства по разработки, които допринасят за създаването на продукти за повишаване на качеството на живота и за възстановяване на здравето", е обяснил проф. Костадинов.

Доц. Нели Косева, директор на Института по полимери на БАН, е потвърдила необходимостта от привличане и задържане на способни млади хора в сферата на науката, което може да става с по-добро финансиране за колективи, които работят по научни проекти с бизнес организации. Според нея посочването от компаниите на необходими конкретни разработки ще ускори изследванията.

Директорът на дирекцията "Наука" в МОН Златина Карова е изтъкнала, че участниците в срещата са се обединили по важността от улесняване на трансфера на научни технологии.

www.bnt.bg, 16.02.2016 г.

http://news.bnt.bg/bg/a/680899-referendum
В "Референдум": 54% няма да са по-сигурни като пациенти със здравните промени
54% от хората смятат, че с предстоящите промени в здравеопазването, правата им на пациенти няма да бъдат по-защитени. Това показва представителното проучване на Алфа Рисърч в предаването на БНТ "Референдум".

Най-голяма подкрепа от предложенията на здравното министерство е въвеждането на Националната здравна карта.

Най-голямо е неодобрението към въвеждането на пръстов идентификатор в болниците и аптеките.

Малко над 53% от анкетираните смятат, че нямат достъп до нужните им здравни услуги.



www.dnevnik.bg, 16.02.2016 г.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2016/02/16/2706216_zdravnoto_ministerstvo_planira_i_suzdavane_na_aptechna/

Здравното министерство планира и създаване на аптечна карта

След здравната карта, ще бъде създадена и национална аптечна карта, която да осигури равномерен достъп на хората до лекарствени продукти, съобщи Нова ТВ. Подобно на здравната карта, аптечната ще определи потребностите на живеещите в различните райони и местата с недостиг на фармацевтични услуги.



Телевизията отбелязва, че от години отдалечените и малките населени места са най-проблемни, тъй като липсват аптеки, а хората са принудени да пътуват до по-големите градове, за да си купят лекарства. До няколко седмици Министерството на здравеопазването ще публикува за обществено обсъждане проектът на Закон за лекарствените продукти. Една от предлаганите промени е разкриването на мобилни аптеки.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница