Характеристика на плана относно



страница1/3
Дата05.02.2018
Размер0.66 Mb.
#55042
  1   2   3
ПРИЛОЖЕНИЕ

към искането по чл. 8, ал. 1, съгласно чл. 8, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми (посл. изм. бр. 94 от 30.11.2012 г., в сила от 30.11.2012 г.)



  1. Характеристика на плана относно:

а) Инвестиционните предложения по Приложение № 1 към чл. 92, т. 1 и Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 ЗООС и/или други инвестиционни предложения с предполагаемо значително въздействие върху околната среда, спрямо които предлаганият план/програма определя критерии, нормативи и други ръководни условия от значение за бъдещото им разрешаване или одобряване по отношение на местоположение, характер, мащабност и експлоатационни условия;

Идентифицираните проектни предложения в ИПГВР на град Пазарджик основно включват проекти по обновяване, рехабилитация и ремонт на съществуващи инфраструктурни обекти и сгради в недобро състояние. Целта на ИПГВР е само да определи индикативния обхват на бъдещи проекти, като превръщането им в инвестиционни проекти ще се случи след одобрено финансиране от управляващия орган на Оперативна програма „Регионално развитие“ 2014-2020 г. Потенциални инвестиционни предложения по Приложение № 1 към чл. 92, т. 1 и Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 ЗООС или други инвестиционни предложения с предполагаемо значително въздействие върху околната среда са следните проектни предложения:

Зона за въздействие с потенциал за икономическо развитие

Група: Доизграждане на мост над река Марица, свързващ Основната производствена зона с ПЗ Югоизток:

  • Проектиране, изграждане на мост, надзор на СМР дейности;

Група: Изграждане на околовръстен път по протежение на река Марица (на южния бряг) в зоната:

  • Проектиране, изграждане на път, надзор на СМР дейности;

Група: Укрепване и рехабилитация на подпорни/защитни стени/диги на река Марица

  • Проектиране, строителство, почистване на корито и надзор на защитни стени на реката;

Зона за въздействие с преобладаващ социален характер

Група: Изграждане, обновяване и рехабилитация и разширение на системи на техническата инфраструктура

  • Изграждане на нова и рехабилитация на съществуваща техническа инфраструктура (водопровод, канализация, ел. мрежа) в кв. Махалата и кв. Изток (индикативен обхват - улици в регулация, подредени по приоритетност: ул. Луда Яна, ул. Мария Шутич, ул. Марица, ул. Явор, ул. Ясен, ул. Бузлуджа, ул. Преспа, ул. Петко Д. Петков, ул. Спартак, ул. Дрян, ул. Чинар, ул. Тополница, ул. Орех, ул. Портокал;

Група: Укрепване и рехабилитация на подпорни/защитни стени/диги на река Марица

  • Проектиране, строителство, почистване на корито и надзор на защитни стени на реката;


За пълния списък от проектни предложения по зони за въздействие – виж т. 3. Информация за планове и програми и инвестиционни предложения, свързани с предложения план, включително и за извършени ЕО или оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).
б) Мястото на предлагания план в цялостния процес или йерархия на планиране, степен на подробност на предвижданията.

Интегрираният план за градско възстановяване и развитие на град Пазарджик се определя като средносрочен стратегически документ на местно ниво. Той цели трайно подобряване на икономическото, социалното и екологичното състояние на градската територия, чрез интеграция на всички дейности в плана по такъв начин, че взаимовръзката между отделните елементи да има такава синергия, че цялостното въздействие на плана да превишава сбора от въздействието на отделните му съставни части, ако те бъдат осъществени поотделно. Интегрираният план за градско възстановяване и развитие се изработва за части от града като обособени територии, наречени „зони за въздействие“. Интегрираният план по същност е план за икономическо и социално развитие и възстановяване на населено място – град или част от него, който се съобразява с действащия Общ устройствен план на населеното място.

ИПГВР се различава от Общ устройствен план (ОУП) основно по следните елементи:



  • ОУП е документ с дългосрочна визия за развитие от минимум 20 години напред, ИПГВР е средносрочен.

  • ОУП дава всеобхватна стратегическа визия за развитие на целия град и по тази причина разглежда проблематиката на макрониво, ИПГВР следва да бъде разработен като програмен документ, който да съдържа конкретни параметри за развитието на зоната/ите за въздействие и да планира ресурсната обезпеченост на изпълнението.

ИПГВР се различава от Общинския план за развитие (ОПР) по следните елементи:

  • ОПР е средносрочен планов документ и може по време да съвпада с времевия хоризонт на ИПГВР.

  • ОПР действа на територията на цялата община, включваща всички населени места, за разлика от ИПГВР, който се разработва за част/и от територията (зона/и за въздействие) на едно населено място.

В йерархично отношение ИПГВР стои извън процеса на планиране, като образно се намира между ОУП и ОПР, но взима предвид други стратегически документи. Политиките, стратегиите и целите, заложени на международно ниво (Стратегията Европа 2020), национално ниво (национални стратегии и устройствени схеми), регионално ниво (регионални устройствени схеми) и на локално ниво (ОУП, Областна стратегия за развитие, Общински план за развитие) са имплементирани в ИПГВР на ниво град и част от град. На Фигура 1 чрез блок-схема е илюстрирано мястото на ИПГВР сред международни, национални, регионални и местни стратегически документи.



Фигура 1. Място на ИПГВР в процеса на планиране




  1. Обосновка на конкретната необходимост от изготвянето на плана.

Необходимостта от изготвяне на Интегриран план за градско възстановяване и развитие се обуславя от международните споразумения и ангажименти, които България е поела по пътя към приобщаване като пълноправен член на Европейския съюз. Град Пазарджик е един от 36-те центрове на агломерационни ареали в България, определени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството за разработване и прилагане на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие.

ИПГВР определя конкретните проектни предложения, които ще бъдат финансирани през следващия програмен период 2014-2020 г. от финансовите инструменти на Европейския съюз. По този начин ИПГВР ще има водеща роля за постигането на целите, заложени в стратегията „Европа 2020“ в конкретния случай на град Пазарджик.



Международни стратегически документи

Лайпцигска харта

В документите, приети на Неформалната среща на министрите, отговарящи за развитието на градските райони и териториалната кохезия от 24-25 май 2007 година – Териториален дневен ред на Европейския съюз и Лайпцигска харта за устойчиви европейски градове - министрите се ангажират „да използват инструментариума на интегрираното развитие на градските райони и свързаното с това управление за прилагането му и за тази цел да създадат необходимата рамка на национално равнище".

Лайпцигската харта представя 2 главни цели:


    • По-широко използване на подходите на политиката за интегрирано развитие на градските райони;

    • Специално внимание трябва да се отдели на необлагодетелстваните, изостаналите зони/части в рамките на града.

Декларацията от Толедо

В Декларацията от Толедо, приета на неформалната среща на министрите, отговорни за градското развитие, на 22.06.2010 г. в Толедо, се посочва, че важно условие за подкрепа на водената от ЕС политика за градско развитие и в следващия програмен период 2014-2020 г. ще бъде приемствеността. Интегрираният подход в областта на градското развитие ще бъде задължително изискване при получаване на подкрепа от финансовите инструменти от Европейския съюз.



Стратегия „Европа 2020“

Тази стратегия е основополагащ, рамков документ за актуалните цели на европейската кохезионна политика по отношение на заетостта, иновациите, глобалните заплахи от климатични промени и енергийна зависимост, образованието и бедността. Към дефинираните пет проблемни сфери са формулирани ясни и количествено определени „цели-резултати”. Приоритетите на икономическото развитие са насочени в три логически обосновани препоръчителни направления:



  • интелигентен растеж – икономика на знания и иновации;

  • устойчив растеж – нисковъглеродна икономика, ВЕИ, конкурентоспособност чрез ефективно използване на ресурсите, добра бизнес среда за МСП и активно предприемачество;

  • приобщаващ растеж – паралелно развитие и на традиционна икономика с висока заетост на нискоквалифицирана работна ръка, буфер срещу бедността, средство за социално и териториално сближаване;

Мнението на Комитета на регионите, споделяно от основните институции на ЕС – Европейската комисия, Съвета на Европейския съюз и Европейския парламент е, че „Европа 2020” може да изпълни целите си, само ако европейското, националното, регионалното и местното равнище работят за тяхното изпълнение в партньорство. От друга страна, ЕС може да изведе европейските страни в посоката към интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж, само ако стратегията „Европа 2020” получи териториално измерение, за да се гарантира, че тя отчита различните изходни позиции като предварително условие за постигане на териториално сближаване. Всички територии могат и следва да подобряват своята конкурентоспособност и качеството на живот на своите граждани чрез местни политики, които обхващат трите стълба на стратегията (интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж), заложени върху териториални показатели и цели.

В този смисъл, стратегията на ИПГВР на град Пазарджик следва да се разглежда като елемент от общата цел за постигане на по-добро качество на живот в европейските градове, които чрез своя успех ще допринесат за общото изпълнение на дефинираните в „Европа 2020“ стратегически цели и индикатори за изпълнение.



Национални стратегически документи

Стратегическа рамка на национална програма за развитие на Република България: България 2020 (проект)

България дефинира стратегическа рамка за изпълнение на Стратегията „Европа 2020“ чрез Националната програма за развитие: „България 2020“. В нея е определена националната визия за икономическото развитие към 2020 г. – „България да бъде държава с конкурентоспособна икономика, осигуряваща условия за пълноценна социална, творческа и професионална реализация на личността чрез интелигентен, устойчив, приобщаващ и териториално балансиран икономически растеж”.

В Програмата са идентифицирани осем приоритетни направления, които се отнасят, както до прилагането на общоевропейските политики, така и до формулирането и изпълнението на самостоятелни национални политики, с което се обхваща пълният пакет от мерки и действия на държавата в областта на социално-икономическото развитие. Изпълнението на всеки приоритет включва реализацията на набор от многосекторни политики, които са фокусирани върху факторите, генериращи икономически растеж в България. В своята същност тези многосекторни политики са насочени към постигане на балансиран икономически растеж, постигане на висока и качествена заетост, оптимално използване на ресурсите и ефективна грижа за околната среда. Осемте приоритета на Националната програма за развитие „България 2020“ са:


  • Приоритет 1: Подобряване на достъпа и повишаване на качеството на образованието и обучението и качествените характеристики на работната сила

  • Приоритет 2: Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване

  • Приоритет 3: Постигане на устойчиво интегрирано регионално развитие и използване на местния потенциал

  • Приоритет 4: Развитие на земеделието за осигуряване на хранителна сигурност и за производство на продукти с висока добавена стойност при устойчиво управление на природните ресурси

  • Приоритет 5: Подкрепа за развитие на високопроизводителна индустриална база и модерна иновативна инфраструктура, стимулиране на иновативната активност и научните изследвания

  • Приоритет 6: Укрепване на институционалната среда за по-висока ефективност на публичните услуги за гражданите и бизнеса

  • Приоритет 7: Изграждане на адекватна енергийна инфраструктура, подкрепа за повишаване на ресурсната ефективност и намаляване на енергийната зависимост

  • Приоритет 8: Подобряване на транспортната свързаност и достъпа до пазари

Стратегията и целите на ИПГВР за град Пазарджик следват посочените приоритети и ще допринесат за общото изпълнение на националната програма.

Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 г.

Националната стратегия за регионално развитие (НСРР) за периода 2012 – 2022 г. е основният документ, който определя стратегическата рамка на държавната политика за постигане на балансирано и устойчиво развитие на районите на страната и за преодоляване на вътрешнорегионалните и междурегионалните различия/неравенства в контекста на общоевропейската политика за сближаване и постигане на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. НСРР определя дългосрочните цели и приоритети на политиката за регионално развитие, която има интегрален характер, дава възможност за координация на секторните политики на територията и съдейства за тяхното синхронизиране. Стратегическа цел 4 на НСРР – Балансирано териториално развитие чрез укрепване на мрежата от градове-центрове, подобряване свързаността в районите и качеството на средата в населените места – е свързана с концентриране на усилия и ресурси за устойчиво интегрирано градско развитие, за полицентрично развитие на йерархизирана система от градове-центрове, простиращи влиянието си върху периферни селски зони, и за осигуряване на транспортната и комуникационна свързаност на районите и градовете в национален и международен план. Тази стратегическа цел изразява стремежа към по-обширно териториално покритие на зоните с работни места, висок жизнен стандарт и висока конкурентоспособност. Обект на тази приоритетна цел са градовете от първо, второ, трето и четвърто ниво в националната мрежа от населени места, определени в концепцията за териториално-урбанистично развитие и в съвместния документ на държавите от Вишеградската четворка, България и Румъния като полюси на развитие. В нея гр. Пазарджик е определен като трето ниво център за развитие от регионално значение заедно с други 26 средно големи градове. Градовете са разпределени в четири нива, тези градове ще формират опорната мрежа от населени места, генерираща растеж и осигуряваща адекватно ниво на услуги за гравитиращите към тях територии.

В НСРР е изведена Специфична цел – Интегрирано обновяване и развитие на градовете и подобряване качеството на градската среда. Тази цел мобилизира инструментариума на интегрираното планиране на ниво „град” за устойчивото му развитие: подкрепа за създаване на нови зони с потенциал за развитие, рехабилитация на стари производствени зони, подобряване на жилищната среда, благоустрояване на публичните пространства, подобряване на достъпа до публични услуги (образование, здравеопазване, социални услуги) и в този смисъл целите на ИПГВР допълват посочените национални цели.

Регионални стратегически документи

Регионален план за развитие на Южен централен район за планиране 2007-2013 и Актуализиран документ за изпълнение на Регионалния план за развитие на южен централен район за планиране 2011-2013г.

В Регионалния план е формулирана визията за развитие на Южен централен район като „Южен централен район – проспериращ европейски регион с балансирано развитие на основата на местните ресурси, предпочитано място за живот и бизнес, с висок жизнен стандарт, осигурен от конкурентноспособна икономика”. Планът се фокусира върху две основни стратегически цели: „Намаляване на вътрешнорегионалните различия и подобряване на средата за живот и бизнес в Южен централен район за планиране чрез инвестиции във физически и човешки капитал” и „Приближаване до средните равнища на развитие на регионите в ЕС, чрез повишена конкурентоспособност на икономиката на региона, основана на местни ресурси, нови технологии и иновации”.

Определените приоритети и специфични цели взаимодействат на всички нива, като се търси постигането на синергичен ефект, в резултат на взаимодействието на основните фактори на регионалното развитие, икономика, екология и социално развитие, които да спомогнат за постигането на балансираното и устойчиво развитие на Южен централен район. Поставените цели и стратегия на ИПГВР устойчиво допълват и надграждат постигането на тези цели в рамките на новия програмен период.



Стратегия за развитие на Област Пазарджик 2005-2015 г.

В Стратегията е изведена визията за развитие на областта - „Използвайки уникалното богатство от природни ресурси и климат, привличайки инвестиции в туризма, земеделието, индустрията и високите технологии, да съхраним пазарджишката област като европейски, екологично чист регион, с висок жизнен стандарт и ниска безработица – комфортен дом за всеки!”

Стратегическите цели, които са заложени с оглед осигуряване на достоен живот на гражданите на Пазарджишка област, са:


  • Цел 1: Осигуряване на ускорен и устойчив растеж и постигане на средногодишно увеличение на брутния вътрешен продукт до средния за страната;

  • Цел 2: Намаляване на безработицата с 2 % под средната за страната и осигуряване на повишение на жизнения стандарт на населението на областта;

  • Цел 3: Опазване на природните дадености на Пазарджишка област чрез опазването на околната среда и нейното възстановяване.

В разгледаните стратегически документи водеща цел и общото между тях е постигането на ускорен икономически растеж, чрез инвестиции в инфраструктура и човешки капитал. Отчитат се конкурентните предимства на основата на географското положение, природните и историческите дадености и вече съществуващата инфраструктура като потенциал за развитие, върху които трябва да се доразвият мерки за подобряване на цялостната икономическа среда. Като стратегически приоритети са изведени и създаването и поддържането на благоприятна жизнена среда, достъп до качествено образование, здравеопазване и спорт за здравословен начин на живот. Заложени са цели за изграждане на връзката наука-иновации-бизнес, като основа за конкурентоспособна и високотехнологична икономика. Поставените цели и стратегия на ИПГВР устойчиво допълват и надграждат постигането на тези цели в рамките на новия програмен период.

Местни стратегически документи

Общински план за развитие 2007-2013 г.

В общинския план е формулирана визия за развитие на общината до 2013г: „Устойчиво икономическо развитие – утвърждаване на интензивно и екологосъобразно земеделие; прилагане на високите технологии в индустриалното производство; създаване на привлекателна инвестиционна и иновационна следа; увеличаване жизнения стандарт на населението в общината”. Основните цели, които си поставя общината, са балансирано и всестранно развитие на населението в общината, както и нарастване на доходите на населението. За периода 2007-2013 г. се определят 4 области на развитие: Постигане на динамична конкурентноспособна общинска икономика, основана на знанието; Развитие и модернизация на инфраструктурата, създаваща условия за растеж и заетост, интегрирано градско развитие и подобряване на градската среда на общината; Подобряване на качеството на живот в Община Пазарджик и Създаване на общински капацитет за усвояване на средствата от финансовите инструменти на ЕС и за реализация на публично-частни партньорства.

Поставените цели и стратегия на ИПГВР устойчиво допълват и надграждат постигането на тези цели в рамките на новия програмен период.

Програма на община Пазарджик 2011-2015 г.

Програмата фокусира вниманието върху стратегическите цели за общинско развитие за периода 2011 – 2015 г., като същевременно отразява възможностите за осигуряване на финансиране от Структурните фондове на ЕС. Програмата реферира към изготвянето на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие, чието разработване се финансира по Оперативна програма „Регионално развитие”. В програмата са приоритизирани секторите, които се нуждаят от подобрение, и са описани най-важните за общината проекти и идеи за развитие. Това рефериране допълва и осигуряване синхрон между отделните стратегически документи.



Стратегия за управление на общинската собственост 2011 – 2015 г.

В Стратегията са формулирани принципите и основните цели при управлението и разпореждането с общинската собственост. Направен е анализ на състоянието на общинската собственост. По отношение на градското развитие, изведените политики и задачи са следните:



  • Да се ускори процесът на идентификация на общинските терени;

  • Да се изследва потенциалът на всеки терен, съобразно предвижданията на Общия градоустройствен план (ОГП);

  • Да се ускори процесът на актуване на общинските имоти и своевременното им изпращане на Областния управител за отписването им от актовите книги за държавна собственост;

  • Да се проучат възможностите за въвеждане на практики чрез Публично – частно партньорство (ПЧП) да се реализират крупни проекти върху общински терени;

  • Да се оптимизира и усъвършенства кадровият и административен потенциал чрез допълнителни специализирани обучения и участия в семинари.

Посочените мерки ще бъдат адресирани в рамките на ИПГВР и в този смисъл се осигурява взаимно синхронизиране на стратегическите документи.

Стратегия за развитие на социалните услуги в Община Пазарджик за период 2011 – 2015 г.

Стратегията за развитие на социалните услуги в община Пазарджик за периода 2011 – 2015 година е стратегически документ, изготвен в съответствие с изискванията на Закона за социално подпомагане и Правилника за прилагането му. В Стратегията са формулирани визия и мисия за развитие:

Визия: „За всеки гражданин на община Пазарджик – гарантирана възможност за самостоятелен живот с високо качество и пълноценно участие в обществения живот на благоденстващи местни общности в социалната българска държава”.

Мисия: „Чрез системен подход изграждане капацитет за ефективно управление на социалните услуги, която преобразува предоставените ресурси в повишено качество на живот и местните общности”.

В Стратегията се прави анализ на състоянието на социалните услуги в общината, представят се нуждите на всяка от социалните групи и се планират мерки за изпълнение на поставените цели.

Мерки, идентифицирани в стратегията, ще бъдат адресирани в рамките на ИПГВР и в този смисъл се осигурява взаимно синхронизиране на стратегическите документи.



Стратегия за развитие на културата в Община Пазарджик за периода 2008 – 2015 г.

Основните цели и приоритети, формулирани в Стратегията са:



  • Координиране работата на общинските културни институции, читалища и на тези със смесено финансиране за оптимизиране на тяхната работа;

  • Стимулиране на творческите дейности, в т.ч. и на любителското изкуство, чрез организационно, методическо и финансово подпомагане;

  • Организиране и провеждане на регионални и международни конкурси и фестивали, определени като приоритетни в културната програма на общината.

Посочените подходи, идентифицирани в стратегията, ще бъдат адресирани в рамките на ИПГВР и в този смисъл се осигурява взаимно синхронизиране на стратегическите документи.

Стратегия за развитие на образователната система в община Пазарджик за периода 2009 – 2015 г.

Основните цели, които си поставя общината за развитие на образователната система, са равен достъп до образование и предоставяне на качествено образование. В Стратегията са посочени основните проблеми пред образованието в общината и са определени основните дейности за решаване на проблемите и реализиране на целите. Мерки, идентифицирани в стратегията, ще бъдат адресирани в рамките на ИПГВР и в този смисъл се осигурява взаимно синхронизиране на стратегическите документи.




  1. Информация за планове и програми и инвестиционни предложения, свързани с предложения план, включително и за извършени ЕО или оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).

Като част от етапите на изпълнение на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на град Пазарджик е изготвянето на подробни устройствени планове на частите от града, определени като „зони за въздействие“ – виж Фигура 3. ПУП на зоните на въздействие също ще преминат по процедурата за преценяване на необходимост от екологична оценка.

В етап на изпълнение на ИПГВР на град Пазарджик са предвидения проекти предложения, които да бъдат финансирани през следващия програмен период (2014-2020г.) на Оперативна програма „Регионално развитие“. Проектните предложения ще бъдат конкретизирани в по-късен етап от Оперативна Програма „Регионално развитие“.

В ИПГВР е определен индикативният обхват на проектните предложения по зони за въздействие.
Проектни предложения, идентифицирани в ИПГВР Пазарджик на ниво град, са:


ИДЕНТИФИЦИРАНИ ПРОЕКТНИ ИДЕИ

НА НИВО ГРАД

ИНТЕРВЕНЦИИ/ ГРУПИ ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ

ИНДИКАТИВЕН ОБХВАТ НА ПРОЕКТИТЕ

Разработване и въвеждане на интегрирано решение за градския транспорт в гр. Пазарджик и разработване на екологосъобразни и нисковъглеродни транспортни системи

Оптимизация на маршрутите и разписанията на МОПТ. Синхронизиране на разписанията с работната и учебна програма на гражданите.

Подобряване на транспортните връзки на кварталите Ябълките и Младост с останалите райони на града;

Създаване на нова линия на МОПТ, която да свързва кв. Махалата със здравни заведения.


Обновяване на спирките на МОПТ и изграждане на електронна информационна платформа;

Осигуряване на достъп до системата на МОПТ за хора в неравностойно положение.



Рехабилитация, реконструкция на улични и тротоарни настилки по маршрутите на МОПТ.

Внедряване на автоматизирани системи за управление и контрол на трафика.

Внедряване на ВЕИ в автопарка.

Въвеждане на видеонаблюдение по маршрутите на МОПТ.

Рехабилитация на съществуващи велоалеи и изграждане на нови;

Изграждане на велостоянки до спирки на МОПТ и покрай обекти на обществено обслужване/



Изграждане на паркинги в близост до спирки на МОПТ.


Проектни предложения, идентифицирани в ИПГВР Пазарджик в зона за публични функции с висока обществена значимост, са:


ИДЕНТИФИЦИРАНИ ПРОЕКТНИ ИДЕИ

ЗОНА ЗА ПУБЛИЧНИ ФУНКЦИИ С ВИСОКА ОБЩЕСТВЕНА ЗНАЧИМОСТ

ИНТЕРВЕНЦИИ/ ГРУПИ ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ

ИНДИКАТИВЕН ОБХВАТ НА ПРОЕКТИТЕ

Група Рехабилитация и реконструкция на улична мрежа, транспортни съоръжения и техническа инфраструктура в зоната

Рехабилитация на улици и техническа инфраструктура по тях, подредени по приоритетност: ул. Стефан Захариев, ул. 11 Август, бул. Царица Йоанна, ул. Любен Боянов, ул. Димитър Петков, ул. Св. Св. Кирил и Методий, ул. Отец Паисий, ул. Доктор Лонг, ул. Черноризец Храбър, ул. Виделина, ул. Георги Герасимов, ул. Русалка, ул. Станислав Доспевски, ул. Казармена, ул. Бойко войвода, ул. Тодор Банчев, ул. Атанас Бабата, ул. Тодор Пенев, ул. Алеко Константинов, ул. Драва;
Изграждане на паркоместа в обхвата на зоната след изработване на ПУП.

Рехабилитация и реконструкция на мост над р. Марица - настилка и основна конструкция.

Група Благоустрояване на градската жизнена среда

Благоустрояване и обновяване на обществени озеленени площи за широко ползване, подредени по приоритетност: кв. 2а (Зона на здравето), кв. 84 (Парк Писковец), кв. 508, кв. 496 и по бул Стефан Стамболов, кв. 379, кв. 389а (градина на бул.България пред МГ на бул. България);
Междублокови пространства (17 броя), подредени по приоритетност: №16 (380 и 386), №6 (349), №9 (389), №11 (486 и 486а), №3 (271 и 272), №5 (312), №8 (348, 354, 355), №17 (376, 376а, 382 и 386), №2 (257), №4 (358), №10 (487), №12 (392 и 479), №13 (480), №15 (394), №1 (пространство около многофамилни жилищна сграда, ул. Хан Крум №2, 4, 6 и 8), №7 (353), №14 (481)

Тротоарни настилки - бул. Стефан Стамболов, ул. Виделина, ул. Черноризец Храбър, ул. Стефан Захариев, ул. Драва, ул. 11-ти Август, ул. Георги Герасимов, ул. Русалка, ул. Станислав Доспевски, ул. Казармена, ул. Бойко Войвода, ул. Тодор Банчев, ул. Атанас Бабата, бул. Царица Йоанна, ул. Любен Боянов, ул. Димитър Петков; ул. Св. Св. Кирил и Методи, ул. Отец Паисий, ул. Д-р Лонг, ул. Тодор Пенев, ул. Алеко Константинов;

Въвеждане на улично видеонаблюдение в централната градска част (кв. Център – пешеходната зона) и на ключови/ възлови улични кръстовища (на бул. Царица Йоанна и ул. Д-р Никола Ламбрев- кръгово движение; на бул. България , бул. Цар Освободител, бул. Стефан Стамболов и ул. Любен Боянов- кръговото движение; на бул. България и бул. Княгиня Мария Луиза; на бул. България и ул. Цар Шишман, на ул. Хан Крум и бул. Александър Стамболийски; на ул. Константин Величков и бул. Цар Освободител и на ул. Любен Боянов и бул. Христо Ботев).



Група Обновяване на обекти на социалната инфраструктура

Енергийно обследване, ремонт на сгради и реставрация на фасади, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение - ЦСРИ за лица с психически проблеми и ЦСРИ за лица с физически и множествени увреждания.

Група Обновяване на обекти на обслужващата администрация

Енергийно обследване, ремонт на сграда, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение - Сграда на общината, Ритуална зала за празнични обреди, ОД на МВР, РУП и Окръжна следствена служба (последните 2 обекта са в обща сграда), Държавен архив- Териториална дирекция.

Група Обновяване на обекти на културната инфраструктура

Енергийно обследване, ремонт на сграда и разширение, мерки за енергийна ефективност, достъп за хора в неравностойно положение -6 обекта, подредени по приоритетност: Регионална Библиотека Никола Фурнаджиев, Драматично-куклен театър
Константин Величков, Регионален исторически музей и
ХГ Станислав Доспевски, Читалище Виделина (НКЦ), Младежки дом, Регионална Библиотека Никола Фурнаджиев- филиал.

Енергийно обследване, реконструкция, ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност на сграда на бивш Профсъюзен дом (ул. Екзарх Йосиф 15), изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение, облагородяване и обновяване на прилежащия терен.

Група Обновяване на обекти на образователната инфраструктура

Енергийно обследване, ремонт и разширение на сгради, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, внедряване на ВЕИ, облагородяване на прилежащи дворни пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение - ЦДГ Дъга и 2 училища - Гимназия Аксаков (НКЦ), МГ К.Величков.

Енергийно обследване, ремонт на сграда и разширение, мерки за енергийна ефективност, облагородяване на прилежащи пространства, достъп за хора в неравностойно положение.

Група Обновяване на обекти на спортната инфраструктура

Енергийно обследване и ремонт на сгради, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение на 3 обекта - Спортна зала Васил Левски, Тенис комплекс Писковец, Зона на здравето (съоръжения на открито и закрити спортни обекти).

Група Обновяване на обекти на общинска търговска инфраструктура

Ремонт и обновяване на съоръжения (покритие, търговски маси, обществена тоалетна и други) и прилежащо пространство на Общинския пазар, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение.

Група Изграждане на автогара

Изграждане на сграда, благоустрояване на прилежащи пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение на територията на бившата Казарма.

Група Опазване, популяризиране и социализиране на недвижими културни ценности

Възстановяване, опазване, експониране, оборудване, въвеждане на техники и програми за интерпретации и анимации - 11 обекта, подредени по приоритетност - Геновата къща, Групов паметник №1 - уличен ансамбъл по бул. България - от ул. Княз Александър Батенберг до бул. Цар Освободител, Групов паметник №2 - уличен ансамбъл "Канал Паша арк" по бул. Княгиня Мария Луиза от ул. Димитър Петков до бул. Цар Освободител, Групов паметник №5 - архитектурен ансамбъл "Мехкемето" по ул. Асен Златаров , ул. Търговска, ул. 2-ри Януари и ул. Отон Иванов, Къща музей Георги Герасимов (филиал на ХГ), Групов паметник №3 - архитектурен ансамбъл около църква Свети Сотир, Групов паметник №4 - архитектурен ансамбъл ул. Княз Александър Батенберг и ул. Константин Величков, Читалище Виделина, Етнографски музей, Къща музей Константин Величков, Къща музей Станислав Доспевски (филиал на ХГ).

Група Подпомагане развитието на регионални продукти и пазарна информация, кампании за подобряване на осведомеността за културното наследство

Провеждане на изследвания, разработване на регионални стратегии за развитие на туризма, на маркетингови и рекламни стратегии и програми, разработване на туристически пакети и кампании за подобряване на осведомеността на национално и международно ниво.

Група Укрепване и рехабилитация на подпорни/защитни стени/диги на река Марица

Проектиране, строителство, почистване на корито и надзор на защитни стени на реката.

Група Обновяване на многофамилни жилищни сгради
(с нисък приоритет)

Ремонт на покриви, поставяне на хидроизолация, подмяна на сградни инсталации и фасадна дограма, поставяне на топлоизолации, изграждане на връзки към газоснабдителната мрежа на многофамилни жилищни сгради;

• 83 многофамилни жилищни сгради в Публичната зона;

Регистрираните етажни собствености (домоуправители/входове) са както следва:

• 62 регистрирани етажни собствености в Публичната зона;

Броя на многофамилните жилищни сгради, строени преди 1990 г., при които има регистрирани етажни собствености е, както следва:

• 58 многофамилни жилищни сгради, с регистрирани етажни собствености в Публичната зона.




Проектни предложения, идентифицирани в ИПГВР Пазарджик в зона за въздействие с потенциал за икономическо развитие, са:


ИДЕНТИФИЦИРАНИ ПРОЕКТНИ ИДЕИ

ЗОНА ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕ С ПОТЕНЦИАЛ ЗА ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ

ИНТЕРВЕНЦИИ/ ГРУПИ ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ

ИНДИКАТИВЕН ОБХВАТ НА ПРОЕКТИТЕ

Група Изграждане и рехабилитация на улична мрежа

Изграждане на нова улична мрежа и нова подземна инфраструктура в обхвата на зоната, след изработване на ПУП за зоната.

Рехабилитация на съществуваща улична мрежа - улици, подредени по приоритетност: бул. Царица Йоанна, ул. Искра, ул. Заводска, ул. Синитевска, ул. в кв. 3 и ул. между кв. 3 и кв. 7 - за подмяна на улични и тротоарни настилки; ул. Мильо войвода- обособяване на паркоместа и ремонт на тротоарни настилки.

Група Подобряване на елементите на градската жизнената среда и подмяна на елементи на градския дизайн

Изграждане и обновяване на обществени озеленени площи за широко ползване (в кв. №3, кв. №4а, кв. №4 - бул. Царица Йоана, кв. №4 - ул Заводска, кв. №5, кв. №1, кв. №4 - ул Синитевска), алейното и улично осветление, тротоарни настилки, елементи на градския дизайн (кошчета, указателни табели), поставяне на улично видеонаблюдение на предгаров площад Бесапара и на ключови/ възлови улични кръстовища в зоната (на ул. Миьо войвода и ул. Синитевска, на ул. Искра и ул. Синитевска и на бул. Царица Йоанна и ул. Пещерско шосе); изграждане на достъпна градска среда за хора в неравностойно положение.

Група Доизграждане на мост над река Марица свързващ Основната производствена зона с ПЗ Югоизток

Проектиране, изграждане на мост, надзор на СМР дейности.

Група Изграждане на околовръстен път по протежение на река Марица (на южния бряг) в зоната

Проектиране, изграждане на път, надзор на СМР дейности.

Група Укрепване и рехабилитация на подпорни/защитни стени/диги на река Марица

Проектиране, строителство, почистване на корито и надзор на защитни стени на реката.

Група Обновяване на обект на образователната инфраструктура (с нисък приоритет)

Енергийно обследване, ремонт и обновяване на сгради, прилагане на мерки за енергийна ефективност, облагородяване на прилежащи пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение.


Проектни предложения, идентифицирани в ИПГВР Пазарджик в зона за въздействие с преобладаващ социален характер, са:


ИДЕНТИФИЦИРАНИ ПРОЕКТНИ ИДЕИ

ЗОНА ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕ С ПРЕОБЛАДАВАЩ СОЦИАЛЕН ХАРАКТЕР

ИНТЕРВЕНЦИИ/ ГРУПИ ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ

ИНДИКАТИВЕН ОБХВАТ НА ПРОЕКТИТЕ

Група Обновяване на многофамилни жилищни сгради в кв. Младост, кв. Ябълките, кв. Изток, кв. Махалата, кв. Марица-Болницата, ШЦ Североизток и Петковски квартал

Ремонт на покриви, поставяне на хидроизолация, подмяна на сградни инсталации и фасадна дограма, поставяне на топлоизолации, изграждане на връзки към газоснабдителната мрежа на многофамилни жилищни сгради;

380 многофамилни жилищни сгради в Социалната зона;



Регистрираните етажни собствености (домоуправители/входове) са както следва:
• 267 регистрирани етажни собствености в Социалната зона;


Броя на многофамилните жилищни сгради, при които има регистрирани етажни собствености е, както следва:

263 многофамилни жилищни сгради, с регистрирани етажни собствености в Социалната зона.



Група Благоустрояване на градската жизнена среда

Въвеждане на енергоспестяващо улично и алейно осветление, изграждане и обновяване на тротоарни и алейни настилки, подредени по приоритетност: ул. Стефан Караджа, ул. Вихрен, ул. Луда Яна, ул. Кочо Честименски (в частта от бул. Георги Бенковски до ул. Стефан Караджа),ул. Веслец, ул. Мария Шутич, ул. Марица, ул. Рила, ул. Макгахан, ул. Явор, ул. Ясен, ул. Бузлуджа, ул. Гълъбец, ул. Преспа, ул. Петко Д. Петков, ул. Спартак, ул. Дрян, ул. Чинар, ул. Тополница, ул. Орех, ул. Портокал, ул. Огоста, ул. Места, ул. Гарибалди; въвеждане на видеонаблюдение по натоварени улични кръстовища (на ул. Пловдивска и ул. Стефан Караджа, на ул. Болнична и бул. Княгиня Мария Луиза, на ул. Пловдивска и бул. Генерал Гурко- кръговото движение, на бул. Княгиня Мария Луиза и ул. Цар Шишман, на ул. Васил Левски и ул. стефан Караджа, на ул. Кочо Честименски и ул. Стефан Караджа, на ул. Свобода и ул. Стефан Караджа, на ул. Кочо Честименски и бул. Георги Бенковски, на ул. Васил Левски и бул. Генерал Гурко- кръговото движение и на ул. Болнична и бул. Стефан Стамболов и при струпване на обекти на общественото обслужване), изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение.

Благоустрояване и обновяване на озеленени площи за широко ползване, паркинги, алеи и елементи на градския дизайн и изграждане и обновяване на детски и спортни площадки в 34 броя междублокови пространства на 380 броя многофамилни жилищни сгради, в квартали от плана на Пазарджик, подредени по приоритетност: №33 (410, 414, 415 и 415а), №31 (399 а, 402, 402а, 405б и 405в), №27 (317, 420, 420а и 425), №26 (322, 324 и 330), №28 (417 и 515), №13 (кв. 142, 147, 147а и 150а), №1 (кв. 138), №24 (242 и 243), №34 (416), №21 (367, 367а, 370, 371, 371а и 374), №25 (291 и 293), №30 (416), №23 (221), №2 (кв. 159, 161, 162), №16 (218, 285 и 1285), №11 (кв. 216), №20 (335), №29 (417а), №19 (361, 361а и 3396), №9 (кв. 1189), №14 (226), №22 (366 и 499), №12 (кв. 154), №6 (кв. 174), №4 (кв. 1176), №15 (250 и 1277), №3 (кв. 158), №8 (кв. 191), №7 (кв. 189), №17 (278), №10 (кв. 1211), №32 (406а), №5 (кв. 1176), №18 (279), кв. 360

обновяване на останалите обществени озеленени площи за широко ползване: по ул. Веслец, кв. 415а, кв. 332, кв. 172, кв. 171, кв. 417 и кв. 156



Група Рехабилитация и реконструкция на транспортна инфраструктура в зоната, прилежащото улично осветление, обособяване на допълнителни паркоместа

рехабилитация на улици, подредени по приоритетност: ул. Стефан Караджа, ул. Вихрен, ул. Луда Яна, ул. Кочо Честименски (в частта от бул. Георги Бенковски до ул. Стефан Караджа),ул. Веслец, ул. Мария Шутич, ул. Марица, ул. Рила, ул. Макгахан, ул. Явор, ул. Ясен, ул. Бузлуджа, ул. Гълъбец, ул. Преспа, ул. Петко Д. Петков, ул. Спартак, ул. Дрян, ул. Чинар, ул. Тополница, ул. Орех, ул. Портокал, ул. Огоста, ул. Места, ул. Гарибалди;

улиците, по които ще се правят паркоместа, са: ул. Болнична (при възможност по цялото ѝ протежение), ул. Веслец, ул. Васил Априлов (към ОУ Христо Ботев и ОДЗ №1 Здравец), ул. Стефан Караджа (между ул. Пловдивска и ул. Мътница), ул. Бузлуджа (между ул. Марица и ул. Луда Яна), ул. Димчо Дебелянов (към Ветеринарната лечебница), ул. Васил Левски (между ул. Ованес Соваджиян и ул. Стефан Караджа), към ЦДГ Зорница, ул. Дойран (между ул,. Неофит Бозвели и ул. Никола Ръжанков), ул. Цар Симеон (между ул. Яне Сандански и ул. Георги Брегов), ул. Стоян Василев (между ул. Кочо честименски до ул. Георги Пенев).

Група Изграждане, обновяване и рехабилитация и разширение на системи на техническата инфраструктура

Изграждане на нова и рехабилитация на съществуваща техническа инфраструктура (водопровод, канализация, ел. мрежа) в кв. Махалата и кв. Изток (индикативен обхват - улици в регулация, подредени по приоритетност: ул. Луда Яна, ул. Мария Шутич, ул. Марица, ул. Явор, ул. Ясен, ул. Бузлуджа, ул. Преспа, ул. Петко Д. Петков, ул. Спартак, ул. Дрян, ул. Чинар, ул. Тополница, ул. Орех, ул. Портокал.

Рехабилитация на съществуващата техническа инфраструктура по останалите предвидени за интервенции улици в зоната: ул. Стефан Караджа (по цялото ѝ протежение), ул. Вихрен, ул. Кочо Честименски (в частта от бул. Георги Бенковски до ул. Стефан Караджа), ул. Веслец, ул. Рила, ул. Макгахан, ул. Гълъбец;



Група Изграждане на инфраструктура за социализация и интеграция на ромски малцинства

Ремонт и реконструкция оборудване на сграда/помещение в кв. Изток, с цел- превръщане в целодневен център за интеграция на деца от ромски и други етнически малцинства.

(възможност за ПЧП).

Група Меки интервенции за намаляване на сегрегацията на ромски и други етнически малцинства

Въвеждане на мерки за допълнително обучение по български и майчин език и развиване на извънкласни форми на обучение в училища/занимални на територията на кв. Махалата и кв. Изток (НУ Георги С. Раковски, Прогимназия Св. Св. Кирил и Методий и читалище Пробуда).

Развиване на професионални умения, обучение по български език за целева група- роми и други етнически малцинства.

Група Обновяване на обекти на местната обслужваща администрация

Енергийно обследване, ремонт, разширение и изграждане на сгради, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, благоустрояване и обновяване на прилежащи пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение: Бюро по труда Пазарджик - филиал Изток, Център за информация и услуги, КАТ - Пътна полиция, Участък "Полиция"- Изток.

Група Обновяване на обекти на културната инфраструктура

Енергийно обследване, ремонти разширение на сграда, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, благоустрояване и обновяване на прилежащи пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение: Читалище Никола Вапцаров и Читалище Пробуда;
Изграждане на сцена на открито и работилници за занаяти за хора в неравностойно положение, деца и етнически малцинствени групи в съседен на имота на читалище Никола Вапцаров имот- общинска частна собственост.

Група Обновяване и разширение на обекти на образователната инфраструктура

Разширение на съществуващи детски заведения – ОДЗ Здравец, ОДЗ Слънчо, ЦДГ Радост и ЦДГ Пролет;
Ремонт и обновяване на 8 съществуващи сгради, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, благоустрояване и обновяване на прилежащи пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение, дооборудване и/или подмяна на оборудване, подредени по приоритетност - ЦДГ Върбица, ОДЗ Здравец, ОДЗ Слънчо, ЦДГ Зорница, ЦДГ Пролет, ЦДГ Радост.

Ремонт и разширение на съществуващи 11 учебни обекта, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, благоустрояване и обновяване на прилежащи пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение, дооборудване и/или подмяна на оборудване, подредени по приоритетност - СОУ Димитър Гачев, Езикова гимназия Бертолт Брехт, НУ Г.С. Раковски, Прогимназия Св. св. Кирил и Методий, СОУ Георги Брегов, СОУ Д-р Петър Берон, ОУ Христо Ботев, ОУ Св. Климент Охридски, НУ Васил Друмев, ОУ Христо Смирненски, НУ Васил Левски.

Група Изграждане, разширяване и обновяване на обекти на социална инфраструктура

Енергийно обследване, разширение на 1 съществуващ обект - ЦНСТ за дементно болни; въвеждане на мерки за енергийна ефективност, благоустрояване и обновяване на прилежащи пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение, дооборудване и/или подмяна на оборудване.

Енергийно обследване, ремонт на съществуващи сгради, мерки за енергийна ефективност, облагородяване на прилежащи пространства, достъп за хора в неравностойно положение, дооборудване и/или подмяна на оборудване на 1 обект -ЦСРИ за лица с физически увреждания; облагородяване на прилежащи пространства (двор) на ЦНСТ за лица с психически заболявания.

Група Разкриване на нови социални услуги и услуги от резидентен тип

Разкриване на нови социални услуги - наемане на персонал, ангажиран в услугите, насочени към деца и младежи, разкриване на дейности, пряко произтичащи от подготовката за преместване на лица от целевата група и настаняването им в новоразкритите услуги, разкриване и функциониране на социалните услуги.

Група Разширяване на съществуващи социални услуги

Предоставяне на услугата „Социален асистент" и услугата „Домашен помощник".

Развитие на нови типове социални услуги с обхват - взаимодействие между социални и здравни заведения в партньорство със здравните и лечебни заведения.

Група Обновяване на обекти на спортна инфраструктура

Облагородяване, подмяна на настилки, поставяне на осветление, ограждащи елементи, поставяне на спортни съоръжения.

Група Обновяване на обекти на общинска търговска инфраструктура

Ремонт и обновяване на съоръжения (покритие, търговски маси, обществена тоалетна и други) и прилежащо пространство на Зеленчуков пазар в кв. Марица-Болницата, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение.

Група Укрепване и рехабилитация на подпорни/защитни стени/диги на река Марица

Проектиране, строителство, почистване на корито и надзор на защитни стени на реката.

Група Опазване, популяризиране и социализиране на недвижими културни ценности

Възстановяване, опазване, експониране, въвеждане на техники и програми за интерпретации и анимации на недвижима културна ценност - Каменен сводест мост при църквата Св. Петка (в озелененото пространство между двете платна на ул. Стефан Караджа).




  1. Характеристики на засегнатата територия и на очакваните въздействия върху околната среда и човешкото здраве.


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница