Heraceram 1Благородни сплави за керамика



Дата08.05.2018
Размер217.15 Kb.
#68760

HERACERAM



1.1Благородни сплави за керамика.
Грубо се разделят на четири групи
Биологични сплави – Heraeus-Kulzer препоръчва силно тази група.Към тях производителят поставя изисквания, надхвърлящи нормите:

Биологичните сплави:

-съдържат наред със златото и платината само добавки,безопасни за здравето, или които се поемат ежедневно от организма като есенциални остатъчни елементи чрез храната.

-преди пускането им на пазара минават щателни клинични изследвания и биологични изпитания на суровините

-поносими за организма

-високоустойчиви на корозия

-позволяват сигурна и репродуктивна обработка,тъй като са създадени на основата на десетилетна традиция.
Специални сплави Herador

Това са сплави с високо съдържание на злато, използвани при специални условия и за специални цели.

Те имат бял до бледожълт цвят и отлични химически и механични качества, от десетилетия са изпитани и клинично проверени.
Особено внимание се обръща на развитието на икономически изгодни сплави с редуцирано съдържание на злато.Те притежават приблизително химическо-технологичните качества на сплавите с високо златно съдържание при предимство в цената.
Базисни сплави Pd и групата на Albabond

Тези сплави притежават химическите предимства, отличаващи основно групата на денталните сплави.С технологичните си качества и с цената си тези сплави са истинска алтернатива на неблагородните сплави.



Heraceram – новаторската керамика
Heraceram е керамика, предназначена за сплави с обсег на WAK 13,5-14,9 мю/мК.Тези стойности предлагат голям избор на сплави.

С максималната си температура на изпичане от 880 градуса С Heraceram предлага голяма сигурност при работа и за био сплавите с високо съдържание на злато.

Heraceram е здрава, има широки граници на обработка и при малък разход се постигат сигурни най-близки до природата естетични резултати.
Времето за изпичане на Heraceram е изключително кратко.

То спестява време поради:

-високата стартова температура /600 градуса С/

-високата температурна стъпка /100 градуса мин./

-еднакъв процес на изпичане за всички благородни сплави и сплави за керамика.

-отпадане на необходимостта от постепенно охлаждане или от темпериране.Конструкциите просто се изваждат от пещта след изпичане и се охлаждат на стайна температура.

По този начин Heraceram се изпича с една и съща програма, независимо от сплавите, които се използват.Това изключва смяната на програмите при смяна на сплавите и промяна на времената за всяка от тях.

При използване на специално разработената за Heraceram пещ Heramat C могат да се програмират и съхранят 120 програми.

Следователно важно предимство на HeraCeram е спестяването на много време и свързаните с него увеличаване на продуктивността и намаляване на разходите.Здравината на керамиката при изпичане гарантира сигурни висококачествени резултати.

Работата с HeraСeram е най-сигурният път за постигане на природна естетика.

HeraCeram разполага с флуоресциращи прахообразни и пастообразни опакери, както и със съответните дентинови и инцизални маси в 16 цвята.

По-нататъшно индивидуализиране се постига с 20 диференцирано флуоресцентни боички.

Специалното цветово съгласуване на опакерите, дентините и инцизалните маси създава до голяма степен независимост на цветовия резултат от дебелината на слоя.

Дори и с най-малка дебелина /100 мю/ опакерите притежават добра покривност и цветови качества.

Различните органични пигменти в масите контролират напластяването.Високата устойчивост на масите при нанасянето им улеснява перфектното моделиране.Незначителното свиване води до висока стабилност на формата и почти не се налагат корекции.

Перфектната природна естетика и индивидуализирането на зъбите се постигат с матрикс сета, който с ясната си структура и простата си цветова концепция е предпоставка за сигурни репродуктивни резултати.
В тази работна инструкция за HeraCeram се обяснява както стандартното нанасяне, така и работата с матрикс сета.
Следващите указания се базират на препоръчвани от Heraeus-Kulzer техники,апарати и материали.Ако се използват продукти на други производители, трябва да се спазват съответните указания за тях.

2.1Моделиране

При изработване на керамични корони и мостове трябва да се моделират умалени анатомични форми.Дебелината на стената не трябва да надхвърля 0,4мм,така че след изработването минималната дебелина на метала да е 0,3-0,35 мм.

Да се избягват остри кантове, подмоли и дълбоки бразди.

Препоръчват се меките преходи./Фиг.1-6/


Сплави с високо съдържание на злато без паладий:

Да се внимава за стабилното моделиране на апроксималните контакти /минимално напречно сечение – 8мм2/.Отделните тела /особено при по-големи мостове/ от съображения за стабилност трябва да се моделират в палатиналната област с малка гирлянда или с интердентално подсилване от инлеи.

Препоръчва се моделирането на халки на короните и мостовите тела за опора при изпичането.
Имплантатни супраструктури:

За имплантатните супраструктури трябва да се направи достатъчно дебел восъчен слой /мин. 0,3мм/ на предварително приготвеното кепе от благородна сплав, за да се избегне образуването на цепнатини и шупли при керамиката, тъй като кепетата от благородна сплав са с много ниски стойности на WAK.


Абсолютно необходимо е да се спазват инструкциите на производителя на имплантатите.
2.2Осигуряване на леячните канали, дебелина и геометрия
Оформяне на леячния канал при леене с греда
За изработване на мостове се препоръчва леенето с греда.

На восъчния модел се закрепват палатинално или лингвално под ъгъл от 45 градуса водачи за леячния канал с дължина 2,5-5 мм.За всяко мостово тяло трябва да се предвиди леячен канал, а за големите молари два водача за леячни канали.

Леячните канали се свързват с напречен канал с диаметър от 5мм.

Напречният канал свързва леячните канали помежду им и е паралелен на леяка.Леячните канали, излизащи от леячната фуния, се разполагат към напречния канал между първата и втората му третина,съответно между втората и третата третина.

Тези леячни канали имат диаметър, еднакъв с този на напречния канал.

Отстоянието на леяците от стената на муфата трябва да е еднакво по възможност /минимум 5мм/, за да са налице еднакви условия за охлаждане.

Напречният канал трябва да е точно в термичния център, което значи, че разстоявието между него и пода на формата за леене трябва да е 27,5мм.Позиционирането на системата за отливане във формата за леене може да се провери лесно с щифтовете на Heraeus.
Отливане на масивни части

Има разлика при нормалното осигуряване, валидно за всички мостови междинни звена, и при вариантите за екстремни междинни звена /или масивни части/ с дебелини, по-големи от 10-12мм в диаметър.Тук показаната работа с щифтове може да се използва само при отливане на масивни части./Фиг. 13 и 14/

Нормално осигуряване: при сплави за керамика с междинни звена в конструкцията се слагат без промяна отливъчни щифтове с напречна греда с диаметър от 5,0 мм и свързващ канал между напречната греда и обекта с диаметър 3,5мм и дължина 2,5-5мм.Напречната греда се позиционира в средата на муфата.

Осигуряване на екстремни масивни части: запазва се дебелината на отливъчния щифт от 5,0мм за напречната греда и 3,5мм за водачите.

Но разстоянието между напречната греда и обекта се увеличава на 10,0мм.Допълнително в областта на масивните части началото на отливъчните щифтове на напречната греда се укрепва с 5,0 мм.Напречната греда остава непроменена в средата на муфата.С тази промяна се постига обусловеното от голямото количество стопимо и свързаното с него преместване на термичния център, но въпреки това протича контролирано втвърдяване.

Оформяне на леячните канали с единични щифтове

Единичните корони,инлеи и онлеи могат да се правят директно с


щифтове.Леячните канали трябва да се сложат на леяците без да се изтъняват.Диаметърът на леячните канали при единичните щифтове е 4мм.

При определянето на дебелината на леячния канал се взимат предвид обемът на леяка, както и температурата на леене на сплавта.Сплави с по-висока температура на леене и по-обемни леяци изискват по-широки леячни канали за осигуряване.


2.3 Определяне на количеството сплав и повторното използване на леячните конуси

Преди отливането от восък на обекта трябва да се определи необходимото количество сплав за отливане.Готовата восъчна конструкция с щифтовете се претегля.

Когато се отлива с вакуум под налягане, не е необходимо допълнително количество сплав за отливъчните конуси.
Използваните леячни канали могат да се използват отново след внимателно почистване с прибавяне на допълнително количество сплав.Почистването става с пясъкоструиране, накрая се почиства с вода и се подсушава.
Необходимото количество сплав се определя чрез умножаване на теглото на восъчната моделация с плътността на използваната сплав,разделена на плътността на восъка /средно 0,93гр./см/.
Съотношението на смесване при използване на стар материал съставлява максимум 2/3 стар материал към минимум 1/3 нов материал.
2.4Подготовка на леяка, опаковане, предварително затопляне.

Нанасянене на восък на


Готовите восъчни модели трябва да се ..., които са съвместими с използувания апарат за леене.

Восъчният модел се изгражда така, че напречният канал е паралелен и е точно по средата на височината на леяка /27,5/.

При всяко положение напречният канал не трябва да се прави през центъра на леяка,тъй като това предизвиква различни условия на охлаждане в леяка и води до образуване на ризи./Фиг.12/

По-скоро напречният канал трябва да се позиционира навън, за да протече контролирано втвърдяване и да се избегне ризата.

Подходящи опаковъчни маси:

Препоръчват се опаковъчните маси на фосфатна основа на Heraeus-Kulzer за всички благородни и неблагородни сплави.

Сплави, съдържащи паладий, които се разтопяват само в керамични тигели поради опасност от поемане на въглерод, не могат да се опаковат в съдържащи графит фосфатносвързани опаковъчни маси.

Графитен тигел


Сплави с високо съдържание на злато и тези,съдържащи сребро с редуцирано златно съдържание, могат да се разтопяват в графитни тигели, съответно при индуктивни апарати за леене в керамичен тигел с добавка на графит.
Препоръчват се графитните тигели на Heraeus-Kulzer, тъй като не съдържат добавки, увреждащи сплавите и са много устойчиви.

Керамични тигели

Всички сплави с редуцирано златно съдържание и тези на базата на паладий трябва да се стопяват в керамични тигели с добавка на прах за стопяване.Причината е в това, че сплавите на базата на паладий имат свойство да поемат въглеводород при стопяването, при което се влошават механичните им качества и при работа с керамика могат да се появят шупли.

Затова тези сплави не трябва да влизат в контакт с въглеводород.
Керамичният тигел на Heraeus-Kulzer е подходящ за всички кастомати.За разстопяване на отделните сплави се използват отделни керамични тигели.
Подходящи кастомати и методи за стопяване
Препоръчва се стопяването и отливането да се осъществява в автомати под налягане с вакуум с температурен контрол, устойчиви на нагряване: CL-G 97, CL-G 94 или в кастомати с индуктивно загряване Heracast iQ,CL-I 95 и CL-IG от Heraeus-Kulzer.

Температурата на подгряване и за отливане са посочени в указанията за работа със съответните сплави.

За стойност- образец важи: температурата на леене = ликвидната температура + 150 градуса С.

След процеса на отливана формата за отливане да не се охлажда във вода.


2.6 Почистване на леяците

Механично отстраняване на опаковъчната маса


След охлаждане леяците заедно с кюветите за леене на стайна температура се изваждат първо от кюветата и леякът се освобождава внимателно с цанга от опаковъчната маса.

Леяците не се разопаковат с чук поради опасност от деформация.


Пясъкоструиране:

Остатъците от опаковъчна маса се пясъкоструират с пясък 50 микрона.

Особено меките сплави с високо съдържание на злато,без паладий

трябва да се пясъкоструират с максимално налягане от 2 бара.


2.7 Подобряване на качествата

При бавно охлаждане във формата за отливане повечето сплави се втвърдяват сами.Почти всички сплави могат след това да се подобрят чрез по-нататъшна топлинна обработка.



2.8 Обработка на повърхността

Отстраняват се леячните канали и леяците се обработват с фини твърдосплавни фрези.

Най-добра база за металокерамичната връзка се осигурява чрез обработка на твърдосплавни фрези с фазово заглаждане.

Могат да се използват също керамично свързани полирни камъчета.


Поради опасност от образуване на шупли при изпичането на керамиката задължително да се избягва контактът с въглеводород и субстанции, които го съдържат.
Да не се използват диамантени инструменти!
2.9Подготовка на конструкцията

Пясъкоструиране на повърхността:


Работата с керамика предполага пясъкоструиране на металната конструкция с пясък 125 микрона.

Сплавите с високо съдържание на злато без паладий да се пясъкоструират под тъп ъгъл с налягане 2-3 бара, за да се избегне проникването на пясъчни частици в повърхността на конструкцията.

Всички други сплави могат да се пясъкоструират под налягане от 3-4 бара.

Получените при пясъкоструирането микроретенции усилват връзката метал-керамика и качеството на зъботехническата работа.Обработката на повърхността е първата крачка в работата с керамика.



Почистване на повърхността на конструкцията преди оксидиращото печене:
Финалното почистване на повърхността се извършва най-добре с пароструйка.След това почистване конструкциите да не се хващат повече с пръсти, а с малки пинсети или кохери.

Оксидно нагорещяване


Условията, при които се осъществява оксидното нагорещяване /температура, време, под вакуум или въздушно/, са посочени в инструкцията на сплавта.

Оксидното нагорещяване показва и чистотата на повърхността.Оксидният слой трябва да е равномерен без петна.При поява на петна конструкцията трябва да се пясъкоструира отново, да се почисти и да се оксидира.


При сплавите, съдържащи паладий или на базата на паладий оксидният слой прониква по-дълбоко в сплавта, отколкото при тези с високо златно съдържание.Оксидният слой е и сравнително тъмен. Ако поради недостиг на място керамичното покритие е относително тънко и поради това се появат проблеми в цвета, оксидният слой след оксидацията може да се отстрани с пясъкоструиране.След това се нанася основната маса директно върху почистените обекти.
Почистване на повърхността на конструкцията преди изпичането на керамиката

Окончателното почистване на конструкциите се извършва най-добре с пароструйка.След почистването конструкциите да не се пипат с пръсти, само с пинсети или кохери.След почистването с пароструйка сухите конструкции са готови за нанасяне на керамиката.


2.10 Изпичане на керамиката

Температурите и условията за изпичане на HeraCeram са дадени в таблица.


Изпичане на керамиката след припояване: повърхности, на които ще се нанася керамика да не се уедряват с припой.

Охлаждане след изпичане на керамиката

При HeraCeram не е необходимо напасване на коефициента на разширение при нагряване на сплавта и керамиката посредством продължително охлаждане.

При използуване на други керамики е възможно коефициентът на разширение и следващите от него криви на сплавта и керамиката да съвпадат само до определен градус.Това може да предизвика напрежение след изпичане при охлаждането във връзката метал-керамика, което да доведе до цепнатини в керамиката.

Чрез съответна продължителност на охлаждането след изпичане може да се постигне изравняване на кривите на топлинно разширение.Оптималното състояние след охлаждане е това, при което керамиката е подложена на леко напрежение под налягане.

Продължителността на охлаждане се определя за всяка сплав и се изпробва в многогодишната практика.

Определяне на продължителността на охлаждане за изпичането на дентина и последващите изпичания:



Нормално охлаждане:/n/

След приключване на програмата поставката с готовите конструкции се маха от пещта след 2-3 мин.



Бавно охлаждане:/L/

Условията варират според типа на пещта.Програмите са напр.:при излизане на конструкциите да се програмира задържане за 3-5мин.при 800 градуса С.Или след края на програмата бавно охлаждане за 5-6мин. при изходна температура.Важно е да се спазват инструкциите за работа с пещта и керамиката.



Бързо охлаждане:/s/

Лифтът излиза директно след края на програмата.Поставката с конструкциите може да бъде махната веднага и конструкциите да се охладят на стайна температура.


3.1 Нанасяне на опакера

Само за неблагородни сплави:

Преопакер

Преопакерът на HeraCeram подпомага обработката на HeraCeram върху неблагородни сплави.При използуването на преопакера вече не е абсолютно необходимо специфичното охлаждане за отнемане на напрежението при работа с неблагородни сплави.


Обработка:

След изработването и пясъкоструирането върху сухата повърхност на конструкцията се нанася равномерен тънък слой от паста опакера и се изпича под вакуум според препоръчаната програма за получаване на оксиден слой за съответната сплав.Ако оксиден слой не е препоръчан, се нанася и изпича преопакер с програмата за изпичане на опакер при 980 градуса С със задържане 10 мин под вакуум.

Фиг. Р 1 – преопакерът се нанася на тънък слой

Фиг. Р 2- Слоят преопакер преди изпичането показва тънък, сравнително равномерен слой.

Фиг. Р 3 – След изпичането преопакерът показва лек копринен блясък

Паста опакер


Паста опакерът се предлага с готова за нанасяне консистенция.Вискозитетът му и предлаганите четки за нанасяето му идеално се комбинират.Паста опакерът се нанася и изпича в два тънки слоя.

Температурата на изпичане е 880 град.С, само фазата на предварително съхнене трябва да се съобрази с времето за съхнене на течността за паста опакера /таблица за изпичане/.

Ако пастаопакерът е изсъхнал от по-продължително стоене, той може да възвърне първоначалната си консистенция с внимателно прибавяне на течност за пастаопакер.

За индивидуализиране на опакеровия слой са на разположение 6 интензивни опакера.

След изпичането опакеровият слой притежава гланцирана повърхност.

Ако не се използва преопакер, при неблагородните сплави се препоръчва първото изпичане на опакера да се направи при 950 градуса С.

При изпичането при някои неблагородни сплави могат да се образуват водоразтворими оксиди, които да причинят жълтеникаво оцветяване при керамиката. За да се избегне тази промяна на цвета, конструкциите след изпичането трябва да се изплакват кратко с вода.

Охлаждане след изпичането на керамиката:

Пещта се отваря директно след изпичането и поставката с конструкциите се изважда веднага и се охлажда на стайна температура.

Прахообразен опакер


Прахообразният опакер се размесва с течност за опакер OL2 на паста с лакообразна консистенция и се нанася рамномерно на покриващ слой върху конструкцията.Според начина на работа се използват четка или напр.шпатула с топче от стъкло.

Температура на изпичане -880 град.С.

След изпичането опакеровият слой е гланцов.

При необходимост се нанася и втори слой и се изпича при същата температура.

За индивидуализиране на опакера се предлагат 6 интензивни опакера:

Bleach – белезникав опакер за изключително светло оцветяване,съответно за изсветляване на опакерови цветове.

Gold – за по-топъл основен тон чрез по-интензивна хроматичност от дълбочината на керамиката.

Gingiva – розовеещ опакер в областите, в които се използва маса за венеца.

OCA;OCB;OCC – усилващ хроматичността опакер за цветовете от гамата А, В, С , напр. за характеризиране на цервикалната област.
За по-интензивни дентини към дентиновата маса се смесват 10% мамелони или секундер дентин.
OT1-OT10;OTY;OTB;OTA;OTG и OT Ice се използват индивидуално, без специално подреждане.

Нанасяне на дентин и инцизал


За репродукция на конфекционни цветове HeraCeram се нанася с двуслойна техника с дентинови и инцизални маси.Дентиновото ядро може да се оформи или директно, или, за да се постигне по-добър контрол върху големината и положението на зъба, да се изгради първоначално като цял зъб, а после да се редуцира.Накрая короната се допълва със съответната инцизална маса /таблица за цветовото подреждане/.

С използване на прозрачни клинчета инцизалната област може да се индивидуализира допълнително.


Указание: Ако при работа с неблагородни сплави не се употребява преопакер, на основание на високата твърдост на сплавите се препоръчва охлаждане за отнемане на напрежението.С тази цел поставката с изпечената керамика се оставя след изпичането 1-2мин. на плочата на керамичната пещ , или се програмира 1-2 мин.време за охлаждане.

Нанасяне на коректура:

След изпичане на керамиката повърхността е гланцова.Апроксималните и оклузалните контактни точки се оформят с диамантени инструменти.За изравняване на свиването и за коригиране на формата се нанасят съответни маси /дентин, инцизал,транспарент/ и се изпичат с програмата за Дентин 2.



Изпичане на гланца:

Когато не е необходимо последващо печене на керамиката, короната се изработва с диамантени инструменти, което означава оформяне на контурите и повърхностната структура.Накрая се отстраняват прахът от пиленето и зацапването от повърхността на керамиката напр. с пароструйка.Накрая короната може да се характеризира индивидуално с глазура и боички.



Тъй като течността за боичките на HeraCeram има индекс на пречупване на светлината, близък до този на керамиката, чрез навлажняване на повърхността на керамиката с нея, се открояват наслояването и цветовото въздействие.Това позволява контрол при индивидуалното характеризиране с глазура и боички.

Температура на изпичане – 850 градуса С.

Според желаната степен на гланца, времето за задържане може съответно да се удължи или съкрати, или температурата да се понижи.


Индивидуално нанасяне с Matrix set

/по Пол Фихтер/


При индивидуалното наслояване на преден план е възпроизвеждането на цвета и цветовия характер на зъбите на пациента с всички оптични елементи като яркост,транспарентност,флуорисцентност и опалесцентност.

Керамичните маси на Matrix set предлагат не само изключителни естетични качества, но и естетична концепция, чрез която с минимално наслояване се постигат природно идентични резултати.Тъй като в основата си тази концепция има ясна структура, тя може лесно да се приложи.


За подчертаване на цервикалната област съответната дентинова маса се размесва с 10% мамелон или секундерен дентин.Тези маси със силната си хроматичност и флуорисцентност правят по-интензивни и ярки цветовете.

След пълното изграждане на анатомичната форма с дентиновата маса наслояването се редуцира с контролирано използване на “cut bаск” в дентиновото ядро.



Забележка:индивидуалното наслояване е ориентирано към пациента.Затова даденото наслояване трябва да се разглежда като примерно.Изборът на различни маси от Matrix set се прави за всеки отделен случай.

Подреждането на масите от Matrix set е представено в съответна таблица.

За определяне на яркостта, съответно за частично изсветляване на дентина се нанасят повече Value маси в инцизалната област като постепенно се губят към средата на зъба.Меките преходи предотвратяват нарушаването на базисния цвят.

Във Value масите се размесват мамелон дентини и се контурират с четка.Това създава естествена игра на по-светли и по-интензивно оцветени места.Мамелоновите структури се “осветяват” от дълбочина от по-силно флуоресциращите Value маси и по този начин оптично ги подкрепят.

Ивица от опалтранспарент Yellow засилва ефекта на “аурата”.

Анатомичната форма се допълва от съответния опал инцизал и/ или от различните опалтранспарентни маси.

Изпичането се осъществява по дадената таблица. /при температура 860 град.С/

След изпичането свиването се възстановява и се правят фини коректури на формата и наслояването.

Накрая може да се характеризира с боички и глазура.
Степента на гланца и текстурата на керамичната повърхност може да се променя чрез температурата и задържащото време.Друга възможност за въздействие е начинът на обработка на повърхността и подготовката за изпичането на гланца.Затова данните за изпичането на гланца могат да служат за ориентири, които да се напаснат към желания резултат.

Изпичане на гланца – по табл. – 850 град.С


Възможно е също така HeraCeram да се полира механично.За окончателно полиране се препоръчва HP-Paste на Heraeus-Kulzer.
Компонентите на Matrix set
MD – мамелон дентин

SD-секундер дентин

Маси, с които чрез баланса на хроматичност и флуорисцентност се реализира естественото осветяване на мамелоновите структури.


VL- велю маси- високофлуоресцентни маси за контролиране на яркостта в съотношение към хроматичността на отделните цветови степени /А1,А2,А3/ в тройно наслояващата техника.
OS – опалинцизали – тези инцизали заменят стандартните инцизали.

Те са подредени и се използват по същия начин.


OT- опалтранспарентни маси –транспарентни маси за индивидуално наслояване, които отразява спектъра на естествения зъбен емайл.

OT1-OT10: неутрална опалесценция, чиято концентрация нараства от ОТ1 към ОТ10.При това транстпарентността намалява.ОТ1 е най-транспарентната опалова маса,ОТ10 е белезникаво опален.


OTY,OTB,OTA,OTG, OT Ice – цветово модифицирани опалтранспарентни маси.

OT Yellow - жълтеникава

OTBlue- синкава

OTAmber - червеникава

OTGrey - зеленикава

OTIce – нежно синкава


3.4 Корекции след изпичането на гланца

За корекции след изпичането на гланца, напр. за оптимизиране на контактните точки, коректурната маса с температура на изпичане от 810 градуса С предлага удобна температурна разлика.Готовите конструкции не претърпяват промяна при тези корекции.

Коректурната маса е безцветно транспарентна.За оцветени корекции тя може да се смесва с всички маси на HeraCeram.

Важно: при смесването според съотношението температурата на изпичане и работната температура на коректурната маса се повишава /напр.при смесване 1: 1 температурата на изпичане е около 835 градуса С./
3.5 Наслояване на шултермасите

Шултермасите НМ /високотопими марджини/се използват по класическия начин и се обработват при температура 870 градуса С.


Шултермасите LM /нискотопими марджини/ се нанасят едва след изработването на бленда,т.е. след изпичането на гланца.На базата на по-ниската температура на изпичане –790 град.С шултермасите LM

могат да се използват и като коректурна маса,напр.за корекции на формата, понтикси или контактни точки.


НМ/ LM 1-6 са подредени по цветовата таблица на стандартните цветове. НМ/ LM 7 има допълнително означение bleach.Тя е бяла опакерна шултермаса с повишена флуорисценция.С нея могат да се покриват тъмни части /оцветена зъбна субстанция/ или да се променят яркостта и транспарентността на НМ/ LM масите.
Изисквания към препарацията:

За изработване на ръбове без метал зъбните пънчета трябва да имат стъпалце или най-малкото изразен праг.



Оформяне на конструкцията

Металната конструкция се редуцира в областта на ръба с около 1-1,5мм, обработва се по обичайния начин и се покрива с опакер.



Подготовка на гипсовите пънчета

Първо гипсовите пънчета се изолират в областта на рамената.



Изолацията на HeraCeram се нанася директно върху гипсовата повърхност.Предварителното запечатване на гипсовата повърхност пречи на действието на изолацията!
Първо нанасяне на шултермаса НМ

Шултермасата се размесва до тесто с SM течността и се нанася в цервикалната област на короната.Излишната течност се изпарява до сгъстяване.След моделирането и заглаждането на керамичната повърхност короната може отново да се махне от модела и да се изпече.

Внимателното подсушаване с топъл въздух придава на шултермасата по-висока твърдост и с това повече сигурност при работа.

Нанасяне на коректурата

След изпичането ръбът се проверява и се коригират промените, обусловени от свиването.

Моделът се изолира още веднъж и шултермасата НМ се размесва както при първото нанасяне.

За да се постигне по-добра адаптация на шултермасата към изпеченото рамо на керамиката, то може да се награпави с леко шлайфане или пясъкоструиране /пясък 50мю, 1-1,5 бара/.

След нанасянето на шултермасата НМ с леко почукване работата се слага отново на модела.

Излишъкът се отстранява.След подсушаването на керамичната маса работата може да се махне от модела и да се изпече.

Накарая следва пълното нанасяне на керамичните маси на HeraCeram.
Шултермаси LM /low fusing – ниско топими/

С шултермасите LM могат да се изработват керамичните рамена след същинското нанасяне на керамика, т.е. след изпичането на гланца.

Изработването става както при шултермасите НМ,но с отчитане на ниската температура на изпичане 700 град.С.

Шултермасите LM са предназначени не само за изработване и корекция на рамената, а и за всякакви корекции,напр.на формата или на контактните точки.


3.6 Завършване след изработка на керамичното покритие

Полиране на керамиката

HeraCeram се полира много добре механично.За окончателно полиране се препоръчва специалната НР-паста на Heraeus Kulzer.


Полиране на метални повърхности

За постигане на гладки блестящи метални повърхности процесът на полиране трябва да се съобрази с твърдостта на използваните сплави.

Посоката на полиране на полиращите инструменти трябва постоянно да се сменя.При окончателното полиране до гланц с ленени,вълнени и др. инструменти да се използва минимално количество полиращо вещество.

Преди всяка смяна на полиращи средства обектът трябва да се

почиства.Това не се налага при смяна само на полиращия инструмент.

Меките сплави се полират предварително с гума.Накрая се полира с твърда четка с ниски обороти на турбината /5000 мин-1/ с малко златна паста Hera GPP 99 и с минимален натиск.

Полирането до гланц се прави с мека козя четка с ниски обороти на турбината /5000 мин-1/ с малко златна паста Hera GPP 99 и с минимален натиск.

Излишъците от нанесената паста се отстраняват с мека вълнена кърпа.



Байцване на кантовете на короната на готовата работа

Оксидните остатъци на кантовете на керамичната корона може

да предизвикат дразнене на венеца.Заради сигурността на пациента се препоръчва байцване на готовата работа и отстраняване на оксидните остатъци.Работата се байцва за 10 мин. в Hera AM 99 при 70град.С./може да се използва същият разтвор, както при отстраняването на оксидите след оксидацията/.

Накрая работата трябва да се измие и да се мине внимателно на пароструйка, за да се отстранят остатъците от киселина и да се почисти.


4.1Запояване

За запояването повърхностите, които образуват цепнатината, трябва да са дастатъчно големи,паралелно разположени, с метален блясък и почистени.Повърхностите трябва да са награпавени.Прекалено грубите повърхности обаче крият опасност от образуване на шупли при шева.Оптималната грапавост се постига с фини твърдосплавни фрези или с пясъкоструиране с 50микр.

При различно широка или V-образна цепнатина за запояване, както и при фуги при запояването, съществува опасност припоят да се втвърди при образувани ризи.

Ширината на цепнатината за запояване трябва да е 0,05-0,2мм.По-широки цепнатини трябва да се запълват с шайбички от отделени леячни канали на използваната сплав.Спойки, предвидени от конструкционни съображения, трябва да се подготвят по съответен начин още при моделирането на короната или мостовата конструкция.



Подготовка на запояването

Масата на припоя от припоечна опаковъчна маса да се запази колкото се може по-малка.Да се внимава за пълното изсушаване и равномерното загряване на припоя от началото на запояването.



Препоръчителни припои:

Препоръчва се използването на припои от Heraeus Kulzer, съобразени с химичния си състав с различните групи дентални сплави /посочени са на опаковката на сплавите/.


При припояване на моделно лята конструкция от CoCrMo сплав може да се припоява директно с припой Stahlgold 750.При използване на други припои върху моделно лятата конструкция трябва предварително да се нанесе Stahlgold 910.

При припояване на сплави за керамика с високо съдържание на паладий към CoCrMo сплави за моделно леене сплавите за керамика трябва да се залеят предварително с препоръчаните преди изпичане на керамиката припои.Едва след това се запоява с припой Stahlgold 750.

Ако са планирани припоявания от конструктивни съображения или от необходимост за напасване на сплави за керамика с високо съдържание на паладий,то те трябва след подготовката на цепнатината за запояване да се залеят със съответния припой преди изпичане на керамиката.След това да се запои с препоръчания припой за след изпичане на керамиката.

Запояването след изпичане на керамиката с припой Herador V 800 се прави под вакуум.



Препоръчвана стопилка

За стопилка се препоръчва универсалната паста за запояване Hera UL 99, за запояване на златни сплави към CoCrMo сплави за моделно леене специалната паста Hera SLP 99.


Начин на запояване:

Запояването преди изпичането на керамиката обикновено става чрез пламък.Особено внимание да се отдели на първото запояване към мостови конструкции от жълти с високо съдържание на злато сплави за керамика - да не се прегрява конструкцията при запояването, защото може да се изкриви или да се разтопи.Запояването след изпичане на керамиката трябва да става предимно в керамична пещ, за да се избегне напукване на керамиката.

Ако не се работи с HeraCeram, трябва да се има предвид за припоите след изпичане на керамиката различното време за охлаждане на сплавите както и при изпичането на керамиката/.

Байцване на остатъците от стопилката след припояването

За байцване на оксидите и остатъците от стопилката се препоръчва Hera AM 99.Запоеният обект се натопява в него.След разтварянето на оксидите и остатъците от стопилката, конструкцията трябва да се изплакне основно с вода.



4.2 Лазерно заваряване

Лазерното заваряване с лазерен апарат Heraplus предлага съществени предимства пред запояването.



Почти за всички благородни дентални сплави се предлага допълнително тел за лазерно заваряване / с диаметър 0,5мм, също и някои с диаметър 0,3мм/ х 200мм дължина, която има същия състав като сплавите.
За сплавите, за които от технически съображения не може да се произвежда тел за лазерно заваряване, се препоръчва подобна сплав.Тези данни могат да се получат от опаковките на сплавите.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница