Хипофизна жлеза



Дата19.07.2017
Размер66.17 Kb.
#26036
Хипофизна жлеза
Хипофизната жлеза (glandula pituitaria; hypophysis) е разположена в хипофизната ямка на sella turcica. Има овална, приплесната форма, малки размери: дължина 8-10 mm, широчина – 12-15 mm и височина – 5-6 mm. Към хипофизната жлеза се отнасят и части от хипоталамуса: infundibulum и средното възвишение на tuber cinereum.
Хипофизата се разделя на две части:
І. Аденохипофиза – състои се от три части.
1. Предна част (pars anterior). Изградена е от три основни типа клетки.

Ацидофилни клетки. Те произвеждат соматотропен хормон, който стимулира растежа на тялото и пролактин, който усилва продукцията на мляко в млечните жлези.

Базофилни клетки. Те продуцират:

- тиреотропен хормон (ТТХ), който стимулира функцията на щитовидната жлеза;

- адренокортикотропен хормон (АКТХ), стимулиращ производството на глюкокортикоиди в надбъбречната кора;

- гонадотропни хормони: фоликулостимулиращ, който стимулира растежа на яйчниковите фоликули у жената и сперматогенезата у мъжа, и лутеинизиращ хормон, който у жената предизвиква овулация и образуване на жълтото тяло, а у мъжа – отделането на тестостерон.

Хромофобни клетки. Те се смятат за резервни клетки, от които се развиват нови ацидофилни и базофилни клетки.
2. Рars intermedia. Тя е рудиментарно образувание. Представлява тясна клетъчна пластинка, прилепена към неврохипофизата.
3. Pars tuberalis. Състои се от кубични клетки, които образуват мехурчета, изпълнени с колоид. Този колоид съдържа малко количество йод. Pars tuberalis се намира в предната част на infundibulum и tuber cinereum.
ІІ. Неврохипофиза.

Състои се от клетки, наречени питуицити. Доказано е, че тези клетки не произвеждат т.нар. хормони на неврохипофизата. Тези хормони се продуцират от невросекреторните клетки в две от ядрата на хипоталамуса и се придвижват до неврохипофизата по хода на нервни влакна. Представляват антидиуретичен хормон (вазопресин) и окситоцин. Антидиуретичният хормон стимулира резорбцията на вода в извитите бъбречни каналчета, в резултат на което първичната урина намалява. При недостатъчност на този хормон се развива безвкусен диабет, който се проявява с често и обилно уриниране. Този хормон има констриктивен ефект върху кръвоносните съдове и се повишава кръвното налягане. Окситоцинът стимулира съкращението на гладката мускулатура на матката.


Аденохипофизата се кръвоснабдява от горната хипофизна артерия, а неврохипофизата – от долната хипофизна артерия. Кръвта от хипофизната жлеза се оттича по хипофизните вени.
Епифиза
Епифизата, наречена още шишарковидно тяло представлява част от т.нар. надхълмие – epithalamus, което се отнася към междинния мозък. С предния си край се свързва с междинния мозък чрез специални образувания, наречени поводи - habenulae. Заляга в улея, формиран от двете горни хълмчета на четирихълмието (lamina quadrigemina) на средния мозък (mesencephalon). Епифизата има триъгълна форма и е леко приплесната. Достига своето пълно развитие към седмата година от живота, след което започва бавна инволюция.

Обвита е от капсула, от която в дълбочина проникват преградки, които я разделят на делчета. Делчетата се изграждат от два вида клетки: пинеалоцити и невроглия. Епифизата съдържа калциеви зърна, наречени още мозъчен пясък.

Епифизата изработва серотонин, който се превръща в мелатонин. Продукцията на мелатонин се стимулира от тъмнината и се потиска от светлина. Мелатонинът е антигонадотропен хормон -потиска половото развитие. При хипофункция на жлезата в детска възраст настъпва преждевременен пубертет – pubertas precox.
Надбъбречна жлеза
Надбъбречната жлеза е чифтен орган, който заляга върху горния полюс на съответния бъбрек.

Дясната надбъбречна жлеза тежи около 4g. и има триъгълна форма, а лявата – около 5g. и има полулунна форма. На всяка жлеза се различават: основа, чрез която залягат към бъбрека – facies renalis и две повърхности – предна и задна.

Надбъбречната жлеза се състои от две части: кортикална част или кора – cortex и медуларна част или сърцевина – medulla. Отвън жлезата е обвита с капсула.
Кортикалната част на надбъбречната жлеза се разделя на три зони:

1. Външна зона – zona glomerulosa. Състои се от клетки, които произвеждат минералкортикоиди (алдостерон). Алдостеронът регулира електролитната обмяна.

2. Средна зона – zona fasciculatа. Състои се от клетки, които произвеждат глюкокортикоиди (кортизол, кортикостерон). Те повлияват метаболизма на въглехидрати, мазнини, нуклеинови киселини, имат противовъзпалителен и хипергликемичен ефект. Секрецията на глюкокортикоиди се стимулира от адренокортикотропен хормон (АСТН), продуциран от аденохипофизата.

3. Вътрешна зона – zona reticularis. Състои се от клетки, произвеждащи полови хормони, които са аналогични на хормоните, произвеждани от половите жлези - андрогени (тестостерон), естрогени (естрадиол, естрон, естриол) и гестагени (прогестерон).


Медуларната част на надбъбречната жлеза се изгражда от хромафинни клетки. Те произвеждат катехоламини (адреналин и норадреналин).
Надбъбречната жлеза се кръвоснабдява от наколко артерии. Във вътрешността на жлезата артериалните клончета се разпадат, като дават широки капиляри - синусоиди. Кръвта от синусоидите е в тесен контакт с клетките, продуциращи хормони. Кръвта от надбъбречната жлеза се оттича по система от вътрежлезни вени. Надбъбречната жлеза е бедна на лимфни съдове. Има богата симпатикова инервация.

Паращитовидни жлези
Паращитовидните жлези, в повечето случаи са представени от четири отделни телца, две горни и две долни, разположени върху задната повърхност на щитовидната жлеза, извън капсулата й. Броят им може да варира - 2-6-8 и повече. Освен върху капсулата на щитовидната жлеза някои от тях могат да се намират в съединителната тъкан около трахеята, във вътрешността на щитовидната жлеза, интратимусно и на различни места в предния медиастинум. По форма паращитовидните жлези са удължени и приплеснати. Имат малки размери: дължина около 6 mm, ширина – 3-4 mm, а дебелина – 1,5-2 mm. Общото им тегло е около 130-140 mg. Отвън всяка жлеза е покрита с капсула, от която във вътрешността се вдават фини преградки. Паращитовидните жлези са изградени от главни и оксифилни клетки, които секретират паратиреоиден хормон (паратхормон). Той е основен регулатор на калциево-фосфорната обмяна. Чрез въздействие върху чревната лигавица, костите и бъбреците той води до повишаване на серумното калциево ниво. Секрецията на паратхормон се регулира главно от калциемията чрез механизма на отрицателната обратна връзка. Хиперкалциемията потиска, а хипокалциемията стимулира секрецията на паратхормон. Кръвоснабдяването и инервацията на паращитовидните жлези се осъществяват от съдовете и нервите на щитовидната жлеза.
Щитовидна жлеза
Щитовидната жлеза е най голямата ендокринна жлеза – тежи около 30 g. Състои се от два дяла: ляв (lobus sinister) и десен (lobus dexter). Те са свързани помежду си с провлак – isthmus glandulae thyroideae. В част от индивидите от провлака започва тънък израстък, който се насочва нагоре – lobus pyramidalis. Този израстък е с различна дължина, понякога стига до подезичната кост.

Провлакът на щитовидната жлеза покрива отпред трахеята на нивото на ІІ до ІV хрущялен пръстен. Страничните дялове на жлезата покриват трахеята и част от щитовидния хрущял. Странично се допират до сънната артерия и вътрешната яремна вена (v. jugularis interna), а отзад – до гълтача и хранопровода. При увеличение на жлезата може да се притиснат сънната артерия, яремната вена, хранопровода, което води до поява на съответни оплаквания. Отпред жлезата е покрита от долните подезични мускули (непокрита остава само средната част на провлака). Щитовидната жлеза е свързана здраво чрез съединителна тъкан с гръкляна и трахеята и затова при гълтане се движи заедно с тях.

Щитовидната жлеза е обвита от тънка капсула – capsula fibrosa. Тя изпраща в дълбочина преградки, които разделят жлезния паренхим на делчета. Основната структурна единица на щитовидната жлеза е фоликулът. Фоликулите имат сферична форма и са с различна големина. Всеки фоликул се състои от един слой клетки – фоликуларни клетки (тиреоцити), които залягат върху базална мембрана. Тиреоцитите изработват хормоните трийодтиронин и тетрайодтиронин (тироксин). Вътрешността на фоликулите е изпълнена с желевидно вещество – колоид. Отвън около фоликула има гъста мрежа от кръвоносни и лимфни капиляри. Между фоликулите се намират интерфоликуларни острови. Те представляват малки групички от епителни клетки, нарецени парафоликуларни. Тези клетки произвеждат хормона калцитонин.
Кръвоснабдяването на щитовидната жлеза се осъществява от четири артерии, от всяка страна по две: a. thyroidea superior и a. thyroidea inferior. Във вътрешността на жлезата те се разклоняват и дават гъста капилярна мрежа, оплитаща фоликулите.

Кръвта от щитовидната жлеза се оттича по множество вени, които образуват венозно сплетение. От него започват по три вени от всяка страна: v. thyroidea superior, v. thyroidea lateralis, v. thyroidea inferior.

Лимфната система на жлезата се състои от богата мрежа от лимфни капиляри около фоликулите.

Нервите на щитовидната жлеза идват от truncus sympathicus и от n. vagus, като придружават съдовете.


ТИМУС
Лимфен орган, централен орган на имунната система у гръбначните. У човека функционира до пубертета, по-късно закърнява. Разположен е в гръдния кош, пред околосърдечната торбичка. Състои се от делчета, изградени от мрежеста съединителна тъкан и свободни клетки - тимоцити (тимус-лимфоцити). По лимфен и кръвен път тимус-лимфоцитите се разнасят до др. лимфни органи и свободно в тъканите, където осигуряват имунната защита. Тимусът отделя хормона тимозин, влияещ върху имунните процеси.
ЗАДСТОМАШНА ЖЛЕЗА , панкреас
Жлеза с външна и вътрешна секреция, разположена зад стомаха, пред гръбначния стълб. Състои се от жлезисти делчета, изливащи секрета си в общ канал, който се отваря в дванадесетопръстника. Секретът (панкреатичен сок) е богат с храносмилателни ензими, които участват в разграждането на белтъците, мазнините и въглехидратите. Сред делчетата се намират групи от ендокринни клетки (лангерхансови острови), отделящи хормоните инсулин и глюкагон. Основно заболяване - панкреатит. При недостатъчна ендокринна функция на задстомашната жлеза се развива захарен диабет.
ХИПОТАЛАМУС
Част от междинния мозък. Състои се от 32 чифтни ядра, свързани с почти всички отдели на централната нервна система. Контролира вегетативните и хомеостатичните процеси в организма, поведението и емоциите на човека и животните. Хипоталамусът осъществява връзката между нервната и ендокринната система. Клетките му секретират хормони, които регулират дейността на хипофизата (стимулиращи - либерини, и потискащи - статини), водната обмяна (вазопресин) и тонуса на маточната мускулатура (окситоцин).






Каталог: anatomia
anatomia -> Учейки ви да разбирате своето тяло и дух по един нов начин, „Анатомия на духа ви предоставя средства за постигане на духовна зрялост и физическо здраве
anatomia -> Влизат костите, свързани помежду си чрез скелет, и скелетни мускули, обединени в едно функционално цяло. Органитев на опорно-двигателната система изпълняват главно три функции: двигателна,опорна и защитна
anatomia -> Hymen annularis пръстеновиден химен хименалният отвор е разположен почти централно
anatomia -> Храносмилателна система
anatomia -> Мускули Скелетните мускули се групират около частите на скелета, от където идва наименованието им. В организма на човека има над 600 скелетни мускула, които са 35 – 40 от общата телесна маса
anatomia -> Сърдечно – съдова система
anatomia -> Нарушение на периферното кръвообръщение хиперемии, емболия и тромбоза
anatomia -> Главен мозък краен мозък
anatomia -> Конспект по Анатомия и физиология
anatomia -> Патоанатомия Хипертрофия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница