Хора без мозък?



Дата18.12.2018
Размер30.21 Kb.
#107763

ХОРА БЕЗ МОЗЪК?



www.fenomenibg.com , www.big.bg , 25.03.2007г.
Дали наистина имаме нужда от нашия мозък? Отговора на този въпрос се опитва да намери професорът по неврология от университета в Шефийлд – Джон Лорбър. Той започва своите проучвания по един интересен начин. Университетският лекар в Шефийлд преглеждал студент по математика по повод на друго малко заболяване, когато забелязва, че неговата глава е малко по-голяма от нормалното. Докторът изпраща студента при професор Лорбър за допълнителни изследвания.

В интерес на истината студентът е бил с много добър успех. Неговият коефициент на интелигентност е бил 126 и се е очаквало да се дипломира. Когато преглежда главата на пациента на скенер, Лорбър открива, че в нея практически няма мозък...
Дали наистина имаме нужда от нашия мозък? Отговора на този въпрос се опитва да намери професорът по неврология от университета в Шефийлд – Джон Лорбър. Той започва своите проучвания по един интересен начин. Университетският лекар в Шефийлд преглеждал студент по математика по повод на друго малко заболяване, когато забелязва, че неговата глава е малко по-голяма от нормалното. Докторът изпраща студента при професор Лорбър за допълнителни изследвания.

В интерес на истината студентът е бил с много добър успех. Неговият коефициент на интелигентност е бил 126 и се е очаквало да се дипломира. Когато преглежда главата на пациента на скенер, Лорбър открива, че в нея практически няма мозък.

Вместо двете полукълба, запълващи черепната кухина, студентът имал по-малко от един милиметър мозъчна тъкан, покриваща върха на гръбначния стълб.

Студентът страдал от хидроцефалус, състояние при което гръбначно-мозъчната течност вместо да обикаля около мозъка и след това да се влива в кръвния поток, остава блокирана вътре в мозъка. В общия случай това състояние е фатално в първите месеци на детството. Дори и да оцелее, човек с такова заболяване обикновено е с големи отклонения. Въпреки това, независимо как, студентът от Шефийлд е живял абсолютно нормален живот и дори е щял да вземе почетна стипендия по математика.

Въпреки необикновеността си, този случай не е толкова рядко срещан, колкото се очаква. През 1970г. един гражданин на Ню Йорк почива на 35 годишна възраст. Той бил завършил училище без някакви постижения и работел като общ работник към строителна фирма. Бил е популярна фигура в квартала си. Колегите му го описват като обикновен човек, който прекарвал дните си, изпълнявайки служебните си задължения. До тук нищо интересно, но когато правят аутопсия, за да установят причината за преждевременната му смърт, се оказва, че практически няма мозък.

Професор Лорбър е открил няколко хиляди случая на хора с много малки мозъчни полукълба, които в същото време са нормални, интелигентни личности. Някои от тях са описани като “без видим мозък”, но въпреки това част от тях имат коефициент на интелигентност над 120.

Никой не може да обясни как хора “без видим мозък” изобщо са живи, да не говорим за нормални движения, стипендии по математика и т.н., но съществуват няколко теории по въпроса. Една от тях е, че има толкова голям излишък от функционално вещество в нормалния мозък, че той съумява да събере всичките си функции в малкото, което остава от него. Друга подобна теория е, че използваме много малък процент от своя мозък, може би по-малко от десет процента.

Проблемът с тези две идеи е, че най-новите изследвания ги отричат. Функциите на мозъка вече не са маркирани според съответната зона, която обхващат. Въпреки, че има известен излишък, съществува и висока степен на специализация например на двигателната част. Теорията за десетте процента пък идва от изследване през 30-те, което се опитва да определи зоните на всяка функция на мозъка, но не успява да определи функциите на големи зони от кората. Днес знаем, че тези зони са свързани с речта и абстрактното мислене.



Изследването на Лорбър ни напомня и за въпроса за паметта. В началото се мислело, че паметта също има еквивалентна зона в мозъка, както са платките в компютъра. Обширни изследвания на целия мозък показват, че паметта не е разположена в точно определена зона или вещество. Както един забележителен невролог е казал, “паметта е никъде и навсякъде в мозъка”. Но ако мозъкът не е механизъм за складиране, анализиране и класифициране на информация, тогава за какво ни служи той? И къде е мястото, което е отговорно за човешкия интелект? Къде е разумът?

Единственият биолог, който предлага качествено нов подход към този въпрос е д-р Рупърт Шелдрейк. В своята книга “Нова наука за живота” той отхвърля идеята, че мозъкът е склад за спомени и изразява мнение, че той действа по-скоро като радиоприемник. Според него паметта не е записващ процес, който вкарва информация някъде в мозъка, а пътуване в миналото, което нашият мозък прави непрекъснато.
Каталог: pueron -> liubopitno
liubopitno -> Нов еталон за 1 килограм
pueron -> Приносът на Айн Ранд за каузата на свободата
pueron -> Програмни системи с изкуствен интелект в правото. Функции. Проблеми. Някои решения
pueron -> Гл ас д-р Елка Янкулова, отговор на рецензентите чл. Кор. Проф. Д. Б. Н. ИВАН ГЕОРГИЕВ ИВАНОВ И Проф. Д-р спаска димитрова петкова
liubopitno -> Агата Кристи и бирата изкушават нобелистите 10 млн крони за приза тази година. Само 34 жени имат почетната награда
liubopitno -> Чирков не бил професор
liubopitno -> 5 известни научни открития, направени от неизвестни учени
liubopitno -> Пари и щастие Мариан Беленки, Израел, Oshte info
liubopitno -> Чирков: Аз съм германски, а не комунистически професор
liubopitno -> Завистници подлагат крак на отличниците Хитлер учредил приз само за германци


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница