Храм,,СВ. Архангел михаил” в с. Дългач



Дата02.09.2017
Размер32.13 Kb.
#29308




ХРАМ ,,СВ. АРХАНГЕЛ МИХАИЛ” В с. ДЪЛГАЧ
Село Дългач се намира на 15 км. източно от гр. Търговище. Tо е едно от старите български села в Търговищка община, посочено в османски документ от края на 15 век. По-късни документи от 1573 г., 1648 г. и 1670 г. показват, че етническия състав на селото се променя, като вече преобладава турския елемент. Около средата на 19 в. тук се заселват български семейства от селата Беброво и Костел, Еленско, а по-късно от Търновско и Беломорска Тракия, което връща отново българския облик на селото. След 1971 г. тук се заселват българо-мохамедани (помаци), а местните напускат постепенно селото в посока градовете – Търговище, Преслав, Шумен и др.

Въпреки превратностите на времето в селото все още се пази българския дух, олицетворен в православния храм ,,Св. Архангел Михаил”. Той се намира в центъра на селото, на хубаво и равно място. По стил е еднокорабен, с обла абсида и открита нарктика.

Първите радетели за построяването на църквата са: Мирчо Стоянов, Петко Недялков, Лазар Коев, Чанко Несторов, Митьо Колев, Дунчо Стоянов, Станьо Караниколов. Решението е взето на общоселско събрание през есента на 1888 г.

Строежът му започва през пролетта на 1889 г. Тогава църковното настоятелство е в състав – Петър Стоянов Коджапеткоолу, Дунчо Стоянов Коджапеткоолу, Лазар Коев Койолу, Митъо Колев Чапкънов, Вичо Алексиев Вичев. Създадена е специална комисия, която да ръководи и контролира строежа.

Всяко семейство предавало на комисията по един шиник (крина) жито три години поред. Житото било продавано и с парите закупили камъни за строежа от с. Синя вода, Разградско, чамов материал, пирони, строително желязо и др. материали. От същите пари заплащали на ръководителя на строителството. Всяко семейство се задължавало по три пъти с конска каруца, волска или биволска кола да докарат камъните за строежа на храма. Тухлите са сечени в м. ,, Курукавак “ и там са печени. Дървеният материал за скелето бил от общинската гора в м. ,,Мандрата” и от м. ,,Яйлата”. До завършването на строежа мъжкото население участвало редовно по ред и по списък цели три години.

Храмът е завършен през 1891 г., което показва и надписа над откритата нарктика: ,,Църквата Св. Архангел Михаил съградена през 1891 г.” Той е осветен през 1893 г. от Варненски и Преславски митрополит Симеон. Патронът на църквата е съобразен с ежегодния сбор на селото, който се провежда на 21 ноември – Архангеловден.

Вътрешната му украса включва обикновен иконостас, който завършва с красиво разпятие и два дракона покрити със златен варак. Царските двери обаче са с една от най-красиво изработените в цялата Търговищка духовна околия. Стилизираните дракони, растителните орнаменти и двуглавия орел, с който са увенчани дверите допринасят допълнително за колорита на изработката. Всичко това е покрито също със златен варак.

Иконите от иконостаса са дело на неизвестен засега майстор от 1893 г. Всички те са с имена на дарители изписани върху тях. Тук трябва да се отбележи, че дарения за храма е правило почти всяко семейство от селото.

Владишкият трон и проскинтария са с обикновена изработка.

Храмът няма стенописи, а само свода е боядисан в синьо, като малки жълти точки по него наподобяват звездното небе.

В двора, югозападно от храма, е разположена висока 6 м. камбнанария, изработена от дебело винкелово желязо. Окачената на нея камбана е подарена е от Варненско – Преславския владика Симеон през 1891 г. по случай откриването на храма.

Също така в двора, южно от храма е поставен паметник на падналите войници дългачени в Балканската и Европейската войни. На лицевата /източната/ му страна е апликиран кръст с датата на вероятното поставяне на паметника – 31. V. 1920 г. Това го прави един от най-ранно поставените войнишки паметници на територията на община Търговище.

Първият свещеник обслужващ храма е Марин Иванов Бъчваров от гр. Търговище. Същият е престоял в селото от 1891 до 1917 г.

От 1917 до 1928 г. свещеник е Минчо Стайков Ангелов от с. Надарево.

Свещ. Павел Кючюков ( 1889 – 1972 г.) от Търговище е работил от 1928 г. до 1957 г. Същият през 1939 г. организира първата в Търговищка административна околия – църковна трапезария за 31 деца. Бил духовит веселяк и затова бил обичан от всички в селото. На изпращането му от селото след пенсионирането е било цялото село.

От 1957 г. църквата се обслужва от свещеник от с. Надарево. След 1964 г. в църквата се извършват рядко служби от свещеници от гр. Търговище. Към този момент за храма отговаря отец Бисер Христов. Сградата е в окаяно състояние и се нуждае от спешен ремонт. Събират се средства от всички възможни източници, но те се оказват недостатъчни, затова местните хора призовават обществеността, всеки според възможностите си да помогне за набирането на необходимата сума.

Отворена е и банкова сметка:

International ASSET BANK

Титуляр: Свети Архангел Михаил, дарителска сметка

BG 47 IABG 7093 5055551500



Изготвил: Николай Ставрев, уредник в отдел ,,Научен архив и недвижими културни ценности” на РИМ – Търговище
Каталог: news -> file
file -> За оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони
file -> Програма "Регионално развитие"
file -> Дирекция „Култура и образование“ Отдел „Култура“ Камерна сцена София 2007
file -> Програма "Регионално развитие"
file -> Програма „ развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007-2013
file -> София Филм Фест в Ямбол Събитието е факт благодарение на съвместните усилия на Арт Фест/София Филм Фест и община Ямбол, с подкрепата на Националния Филмов Център и програма
file -> List of Moldovan companies participating in the economic mission to Bulgaria organized within the official visit of the Prime-minister
file -> Важни срокове: Краен срок за изпращане на заявките
file -> Среща на церн с българската индустрия
file -> Проучване на пазара на кари в Узбекистан


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница