Хранителни карти



Дата13.01.2018
Размер25.39 Kb.
#44939
ХРАНИТЕЛНИ КАРТИ



Проблемът с теглото и здравето занимава голяма част от хората, макар че доста често предприеманите мерки водят до не сособено ефективни резултати, даже понякога дори са опасни за здравето. Съвременните скоростни диети, понякоха доста крайни водят до разстройства на храненето като анорексия и булимия.

Ако погледнем нещата в исторически план основния приоритет за човешкия род е бил осигуряването на достатъчно храна. От това зависело оцеляването и тялото ни развило способността да складира храната, която е изядена в повече и не се метабилизира в мастно депа.За да могат да преживеят периоди на недохранване. Това е изключително адаптивен механизъм на човешкото тяло.

В съвременното общество, в което живеем хората ядат калкото и каквото искат, и когато поискат.Но тялото ни не се е пригодило към тази промяна и то складира мазнини, от това което не е успяло да изразходва като енергия веднага.

Ето защо ефективния контрол на теглото и поддържането на здравето трябва да бъде съобразено с начина на хранене, с нашата индивидуалност и циклите в организма ни.

Ако човек разбира особеностите на своята конституция,/дошов тип /и нейната връзка с качествата на различните хранителни продукти, ще бъде в състояние да подбере подходящите за него храни, да определи вкуса на отделните храни, да си изясни коя храна е лека, коя тежка, коя редуцираща и коя изграждаща неговото тяло.При определяне начина на хранене трябва да се има в пред вид и годишните времена и особеностите на средата в която живеем. Когато се говори за хранене, качеството и свежестта на храната са много важни фактори.освен това има храни, които са несъвместимикогато се ядат заедно: риба и прясно мляко;кисели плодове и прясно мляко; дините и пъпешите трябва да се консумират самостоятелно, в комбинация с други храни те могат да подтиснат абсорбационните процеси в червата и образуването на токсини.


За правилното усвояване на храните има значение кои храни, кога се приемат.Основно правило според Аюрведа е , че зърнените и по-тежки храни, както и плодовете се комсумират през деня, а зеленчуците и млечните храни – вечер.

И най-важното правило за правилното храносмилане и усвояване на хранотелните вещества е да се храним само когато действително изпитваме глад- тялото ни показва че е готово да приема и храносмила, и да пием само когато сме жадни.
В таблиците по надолу са изброени храните, които подпомагат или увреждат всеки отделен тип конституция.

В червен цвят са отбелязани храните които не са подходящи за отделния тип конституция/ доша/.Тези храни увеличават или разстройват определения доша- фактор.

В жълтия цвят са храните , които трябва да приемаме в по-ограничени количества. Тези храни трябва внимателно да употребяваме в подходящото време.

В зеления цвят са храните, които действат добре на дадената телестна доша. Тези храни я намаляват и балансират.



Плодове




Не


Да


вата


почти всички сушени плодове

диня, круши, райска ябълка, ябълки, сушени- сини сливи, стафиди, фурми, нар




почти всички сладки плодове

кайсий, авокадо, ананас, портокали, банани, грозде, пъпеш, грйпфрут, смокини, киви, кокос, лайм, лимони, манго, папая, праскови, сливи, фурми, ягоди, малини, къпини



Каталог: var -> docs
docs -> Капитал: обобщаващото понятие в икономиката (Capital)
docs -> 9. Пазарен подбор
docs -> Законодателното регулиране в две сцени 1 Скот Уолстън 2 Действащи лица: Хор
docs -> Решение за паричния режим, могат да се обособят поне две линии
docs -> Ан Хелър Айн Ранд и светът, който създаде
docs -> Биография за тази изключителна жена никога не е издавана. Единствено бивши последователи и зложелатели са писали книги за нея. Моментът изглеждаше подходящ за налагането на нов подход към историята на нейния живот
docs -> Какво се иска? Да се регистрирате за участие


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница