Хvііі конгрес на върховните одитни институции (инкосай)



Дата24.10.2018
Размер241.33 Kb.
#96018



ХVІІІ конгрес на

върховните одитни институции (ИНКОСАЙ)


Тема І
Възможности за двустранно и многостранно сътрудничество между върховните одитни институции
(Основен материал, изготвен от Сметната палата на

Обединеното кралство)

Будапеща, 2004 г.

Съдържание



ВЪВЕДЕНИЕ 3

ЗНАЧЕНИЕ НА ДВУСТРАННОТО И МНОГОСТРАННОТО

СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ ВОИ 4

КАК СИ СЪТРУДНИЧАТ ВОИ СЕГА ? 6

Сътрудничество за засилване на отчетността 6

Сътрудничество за популяризиране на добрите практики 7

Сътрудничество за подпомагане изграждането на капацитета 8



КАКВО Е НАПРАВИЛА ИНТОСАЙ ЗА УЛЕСНЯВАНЕ НА

ДВУСТРАННОТО И МНОГОСТРАННОТО СЪТРУДНИЧЕСТВО ? 10

КОИ СА ПРОБЛЕМИТЕ, КОИТО ВЪЗПРЕПЯТСТВАТ

ДВУСТРАННОТО И МНОГОСТРАННОТО СЪТРУДНИЧЕСТВО И

КАКВА БИ МОГЛА ДА Е РОЛЯТА НА ИНТОСАЙ? 12

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ 16

ВЪВЕДЕНИЕ

1. През последните години се наблюдава значително разрастване на двустранното и многостранното сътрудничеството между върховните одитни институции (ВОИ). Те все повече осъзнават необходимостта да се учат една от друга, ако искат да вървят в крак с бързите промени в управлението на публичния сектор, в счетоводните и одитните стандарти, както и с очакванията на обществеността за ролята на одиторите в публичния сектор. ВОИ са сформирали множество формални и неформални структури за определяне и популяризиране на добрите практики, за атакуване на проблеми, които се простират отвъд националните граници, а напоследък все повече се осъзнава и взаимната полза при подпомагането на ВОИ от развиващи се държави и страни в преход в тяхната модернизация.

2. В потвърждение на своя девиз, че споделеният опит е от полза за всички, Международната организация на върховните одитни институции (ИНТОСАЙ) беше в центъра на тези събития и се стремеше да насърчава и подкрепя сътрудничеството между своите членки. Чрез своите конгреси, постоянни комитети, работни групи, срещи и семинари тя работеше за ефективното предаване на знания между ВОИ. Неотдавна чрез своята подкрепа за Инициативата на ИНТОСАЙ за развитие (ИИР) организацията предприе голяма инициатива за професионално развитие с цел изграждане на капацитет за обучение във всички ВОИ.

3. С навлизането на ИНТОСАЙ в ХХІ век, Управителният съвет на организацията на своята 50-та среща през октомври 2002 г. постигна съгласие, че е настъпил моментът ХVІІІ конгрес на ВОИ (ИНКОСАЙ) да разгледа “възможностите за двустранно и многостранно сътрудничество (например съвместни одити, програми за обучение, споделяне на знания) между върховните одитни институции”. Управителният съвет желае да съсредоточи вниманието си върху онова, което ИНТОСАЙ следва да направи, за да подобри сътрудничеството между ВОИ.

4. С настоящия тематичен материал се цели:

  • да се очертае защо многостранното и двустранното сътрудничество продължава да бъде важно за ВОИ;

  • да се опише начинът, по който ИНТОСАЙ и неговите членове работят заедно понастоящем;

  • да се определят някои от проблемите, които възпрепятстват по-доброто сътрудничество;

  • да се предложат някои начини, по които ИНТОСАЙ би могла да спомогне за по-бързото и по-ефективното сътрудничество.

5. В материала е изложена рамка от въпроси в помощ на ВОИ при изготвяне на националните им доклади, които ще послужат като основа за дискусия по време на ХVІІІ ИНКОСАЙ. От изготвящите докладите се изисква да разглеждат въпросите като следват реда, в който те са изложени в настоящия материал. Зададените въпроси служат за очертаване на проблематиката, но те в никакъв случай не трябва да възпират съставящите докладите да повдигат други въпроси, които считат за удачни.

ЗНАЧЕНИЕ НА ДВУСТРАННОТО И МНОГОСТРАННОТО СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ ВОИ


6. Налице са може би три отчетливи движещи сили на многостранното и двустранното сътрудничество между ВОИ:

  • да се подобри отчетността и управлението – да се съблюдават законовите или други задължителни изисквания, свързани с международни договори и проекти;

  • да се популяризира добрата практика – да се развиват и популяризират общите знания за подобряване на икономичността, ефикасността и ефективността на ВОИ;

  • да се подпомогне изграждането на институционалния капацитет – да се развие капацитетът на всички ВОИ за съблюдаване на законовите и професионални стандарти, за посрещане на предизвикателствата и изпълнение на задълженията, които се възлагат на върховните одитни институции през ХХІ век.
Сътрудничество за засилване на отчетността

7. Една от последиците от глобализацията е значителното увеличение на обема на международните договори и проекти, като по този начин правителствата работят съвместно за постигане на общи цели за благото на гражданите си в съответните страни. Възможно е международните договори да включват значително прехвърляне на отговорности от националните правителства към международните институции, например тенденцията за по-голяма близост в рамките на Европейския съюз, демонстрирана от много европейски страни, както и създаването на Общия съюз на страните от южния конус (MECROSUR) в Латинска Америка. Многостранните или двустранните международни проекти като изграждането на язовири или разработката на ново оборудване за отбранителни цели често водят до създаването на нови управленски структури, основани на сътрудничеството, за които се изисква подобен съвместен одит. Освен това международните договори често генерират допълнителни отговорности и задължения за страните, например договорите, отнасящи се до екологични въпроси, по които ВОИ могат да бъдат призовани да извършат проверка. В тези случаи многостранното и двустранното сътрудничество биха могли да се разглеждат като естествено следствие от необходимостта да се изисква от националните правителства да се отчитат за политики, които на практика могат да се осъществяват единствено в международен план.

Сътрудничество за популяризиране на добрите практики

8. Популяризирането на добрите практики неминуемо започва с определянето на тази практика, т.е. с генериране на знанието, което следва да се сподели. Обикновено в тази дейност се включват квалифицирани практици, които анализират, а впоследствие и документират начина, по който вършат работата си. В областите, в които се генерира ново знание, съществува изследователски аспект, като одитните институции или групи от институции трябва да разработват и изпитват нови одитни подходи.

9. ВОИ си сътрудничат, за да научат как другите се справят с подобни проблеми и въпроси. Идеите за добро управление, отчетност и стопанисване на публичните ресурси се разпространяват бързо сред страните. Тези промени изискват нови одитни подходи и нови техники, както и бързо реагиране от страна на ВОИ. След като някои ВОИ вече са намерили начини за одит на нова област като например приватизация на предприятия, които са публична собственост, няма смисъл други страни да разработват собствени подходи в изолация. Това не означава, че една страна трябва винаги да копира даден модел или подход, разработен в друга държава, но страните трябва да са осведомени за наличието на такива модели, да ги разглеждат критично и ако е подходящо, да ги адаптират към вътрешните условия.

Сътрудничество за подпомагане на изграждането на капацитета

  1. Сътрудничеството се обуславя и от желанието да се окаже помощ за изграждане на капацитета на цялата общност от ВОИ. По отношение на страните, опустошени от войни, болести или природни бедствия, или страните, в които политическите системи от миналото не са насърчавали и подкрепяли силни одитни институции, общността на ВОИ носи морална отговорност да намери градивни и подходящи от културна гледна точка начини за сътрудничество с цел подпомагане изграждането на капацитет и създаването или възстановяването на ефективни ВОИ в тези държави. На фона на неотдавнашните фалити на големи корпорации като “Енрон” и “УърлдКом” и на разрастващата се тенденция на насочване на средствата за финансиране на развитието за пряко подпомагане на бюджета, все повече се осъзнава, че стабилният одит в публичния сектор може да допринесе за доброто управление и отчетността, както и значението на модернизацията на одитните институции. Това е предизвикателство, с което вероятно отделните ВОИ няма да могат да се справят, но чрез обединение на знанията и уменията на отделните ВОИ могат да се подобрят услугите, които ВОИ предоставят на своите общности.



Въпрос 1: Представляват ли трите движещи сили на многостранното и двустранното сътрудничество, определени в тематичния материал (отчетност, добра практика и изграждане на институционалния капацитет) стабилна основа за разглеждане на тази тема по време на ИНКОСАЙ? Има ли други съществени двигатели, които насърчават ВОИ да си сътрудничат?


КАК СИ СЪТРУДНИЧАТ ВОИ СЕГА?

Сътрудничество за засилване на отчетността


11. Обикновено съществуват добре определени структури за включване на ВОИ в ситуации, при които на международни институции е била прехвърлена значителна върховна власт от страна на отделните страни, например в Европейския съюз. Съществуват и отдавна утвърдени и регламентирани процеси на одит на организациите и агенциите към ООН от общността на ВОИ. По време на последния международен конгрес на ВОИ беше създадена нова работна група за проверка на правилата за одит на други международни институции с по-общи правила за одит.

12. Освен това много ВОИ работят заедно по одити, отнасящи се до области от общ интерес, които преминават отвъд националните граници, например по митнически, имиграционни или екологични въпроси. Но е възможно те да се отнасят и до общи за страните теми, например одита на селскостопанските програми или програмите на структурните фондове и правилата за държавна помощ в Европейската общност. Друг пример е “Утстейнската” група от ВОИ, които проучват начини за разработка на общ подход към изискванията за одит и отчетност на големи донорски агенции. Липсва всеобхватна информация за обема на тази съвместна работа и за това дали тя се увеличава.

13. При описанието на такова сътрудничество ВОИ обикновено използват различни термини, например “съвместен”, “паралелен” или “съгласуван” одит, за да представят извършената работа. Когато се дават отговори и се споделя практически опит, би било полезно в националните доклади да се възприеме обща рамка за описание на одитната дейност, основана на сътрудничество. Прилагайки общия метод, използван и в материала по втората тема, предлагаме следната рамка:

Консултатив-на

Без съвместни ключови решения. Целта е да се обмени информация, за да се постигне информираност при одитите.

Осланяне

Без съвместни ключови решения. Работата на другия орган се използва (а не се дублира) при осъществяване на одит.

Паралелен

одит


Взема се решение за провеждане на сходни одити. Прилагат се обща методика и одитен подход. Одитът се извършва в общи линии едновременно от два или повече независими одитни органи, но всеки орган има отделен одитен екип, който обикновено докладва само на собствения си управителен орган и само по въпроси, съответстващи на собственото му задание.

Съвместен одит

Вземат се съвместни ключови решения. Одитът се извършва от един одитен екип, състоящ се от одитори от два или повече независими одитни органи, които обикновено изготвят един съвместен одитен доклад, който се представя на всеки от управителните органи. За одитирания обект има едно лице за връзка.


Въпрос 2: По какви други начини следва да си сътрудничат ВОИ, за постигане на по-добра отчетност на техните правителства по международни въпроси? Има ли примери за ефективна работа в тази област и за практически и методологически аспекти, които са допринесли за успеха на тази работа? Съществува ли нарастваща потребност ВОИ да работят заедно по международни въпроси?


Сътрудничество за популяризиране на добрите практики

Неофициално сътрудничество


14. Сред членките на ИНТОСАЙ се поддържат множество неформални контакти и се обменят мнения и идеи по неофициален път. Сред общността на ВОИ съществуват постоянни програми за официални двустранни посещения на високо равнище, както и за официален професионален обмен. Значителен по обем е и обменът на служители на ВОИ. Този обмен може да бъде както дългосрочен (над една година), така и краткосрочен (под три месеца). Обменът на служители дава възможност както на приемащата, така и на предоставящата информация институция да научи от първа ръка за опита по практическото прилагане на подходите и методите на другата страна. По телефона и по електронната поща се извършва обмен на информация между служители, работещи по сходни одити. Чрез уебстраници и по пощата редовно се обменя информация от доклади и други издания. В много отношения този обмен представлява здрава основа за многостранно и двустранно сътрудничество. Той е съществен начин за постигане на взаимно доверие, уважение и разбиране на културните, политическите и административните различия между ВОИ като предпоставки за ефективно сътрудничество.

Официално сътрудничество


15. ВОИ използват множество различни начини за определяне и популяризиране на добрата практика. На първо място, това е задача на структурите на комитетите и на работните групи, създадени в рамките на ИНТОСАЙ както на международно, така и на регионално равнище. На най-високо равнище тези комитети създават стандартите и нормите, които общността на ВОИ следва да съблюдава. На по-ниско равнище комитетите и работните групи издават различни указания и създават възможности за ВОИ със сходни цели и потребности да провеждат редовни срещи за обмен на практически опит в конкретни области на дейностите им.

16. Съществуват и структури за официално сътрудничество на определени международни институции, където ВОИ могат да излагат платформи, да провеждат дебати и да разрешават въпроси от общ интерес. Тук влиза Комитетът на външните одитори на ООН, който обединява всички ВОИ, които са одитори на Организацията на обединените нации или на някоя от специализираните й агенции, както и Контактният комитет на президентите на ВОИ на страните - членки на Европейския съюз, и Европейската сметна палата.

17. Трети вид структури за официално сътрудничество са създадени за ВОИ с обща културна история или със специфични общи интереси. Тези групи включват:

  • глобалната работна група, създадена от Сметната палата на САЩ като малък неформален форум за обсъждане на глобални въпроси и за споделяне на информация и опит на равнище на главни одитори;

  • срещи на португалско- и френскоговорещи ВОИ;

  • срещи на Северната група на ВОИ с обща северноевропейска културна история;

  • тригодишни срещи на ВОИ от Британската общност;

  • срещи на икономическата общност на централноазиатските ВОИ, водена от Пакистан и Турция;

  • срещи на ВОИ на страните - членки на Европейския съюз.

При такива групи вероятно съществуват възможности за срещи с минимум формалности и без официални доклади и протоколи.

Въпрос 3. Какви други начини съществуват за сътрудничество между ВОИ за определяне, развитие и пропагандиране на добрата практика? Каква е относителната значимост на мрежите за официално и неофициално сътрудничество, поощрявани от ИНТОСАЙ? Какви са най-добрите начини за споделяне на резултатите от работата на тези неформални мрежи с по-широката общност на ИНТОСАЙ (например може ли в списанието на ИНТОСАЙ да се включват статии и новини за тях)?


Сътрудничество за подпомагане изграждането на капацитета


18. Някои от най-важните средства, които се използват за изграждане на капацитета на общността от ВОИ са:

  • партньорски проверки;

  • проекти и инициативи за изграждане на институционалния капацитет;

  • обучение.

Партньорски проверки


19. Партньорските проверки представляват систематични прегледи за оценка на степента, в която дадена ВОИ отговаря на международните стандарти и за формулиране на предложения за подобрения. Те могат да играят полезна роля в определянето на областите, в които може да е необходимо бъдещо изграждане на капацитета и да осигуряват коментари по широка гама от въпроси, свързани с успешното функциониране на дадена ВОИ, включващи стратегическо планиране, управлението на човешките ресурси и комуникациите. В такива проверки обикновено се включват представители на други ВОИ, често заедно с други финансови експерти. Повечето партньорски проверки са резултат от неформални споразумения между групи ВОИ. Договорености за неформални партньорски проверки са постигнати в австралийско-азиатския регион и са обект на разглеждане от страна на ВОИ в други региони. Може да има и по-официални оценки на възможностите на ВОИ като част от оценката на финансовата отчетност на страните, извършвана от Световната банка. Но въпреки че в тях могат да се включват експерти от ВОИ, това не са партньорски проверки в общоприетия смисъл на думата.

Проекти за изграждане на капацитета


20. Проектите за изграждане на капацитета (или за техническо сътрудничество) са дългосрочни мероприятия с цел подпомагане на развитието и модернизацията на дадена ВОИ. При такива проекти има вероятност да са застъпени повечето аспекти на управлението на една съвременна одитна институция, включително стратегическо планиране, управление на ресурсите, обществени поръчки, развитие на човешките ресурси, връзки с обществеността, както и обучение и помощ при провеждането на съвременни финансови одити и одити на изпълнението. При по-големите проекти дадена ВОИ или група от няколко ВОИ, често изпращат служители на пълен работен ден в партньорската ВОИ и осигуряват значителен брой експерти за краткосрочни задания. Тези големи проекти обикновено се финансират от безвъзмездни помощи (грантове) от Европейската комисия, от национални агенции за развитие или от заеми, отпуснати от Световната банка и от други банки за развитие. Няма окончателен списък с минали или настоящи проекти по линия на техническото сътрудничество в рамките на общността на ВОИ или указания за това как най-добре да се подходи към такава дейност въз основа на добрата практика.

Обучение


21. Може би най-голямото и основно предизвикателство, пред което са изправени ВОИ днес е необходимостта от постоянно повишаване и поддържане на професионалните знания и умения на служителите. Едно от главните средства за постигането на тази цел е обучението.

  1. За да посрещнат предизвикателствата във връзка с обучението, повечето ВОИ са разработили вътрешни схеми за обучение на своя персонал. Няколко ВОИ предлагат обучение и на други ВОИ. Сметната палата на САЩ, Индийската сметна палата и Пакистанската сметна палата например реализират програми за обучение или стаж на служители на ВОИ от целия свят. Други ВОИ провеждат кратки курсове за обучение в страните на върховни одитни институции партньорки, когато ресурсите им от персонал и финансовите им ресурси го позволяват.



Въпрос 4. Какъв практически опит има вашата ВОИ в дейности по изграждане на капацитета като партньорски проверки, обучение и дългосрочни проекти? Какви други дейности са били предприемани за укрепване на капацитета?


КАКВО Е НАПРАВИЛА ИНТОСАЙ ЗА УЛЕСНЯВАНЕ НА ДВУСТРАННОТО И МНОГОСТРАННОТО СЪТРУДНИЧЕСТВО?

Сътрудничество за целите на отчетността и добрата практика


23. Структурите за официално сътрудничество, създадени от ИНТОСАЙ, вече осигуряват ефективен канал за разглеждане на промените в международните отговорности на ВОИ и на въпроса за най-добрите начини за подпомагане реализацията на тези отговорности. Пример в това отношение е решението на ХVІІ ИНКОСАЙ да се създаде нова работна група по одита на международните институции.

24. Може би най-важната роля на ИНТОСАЙ продължава да бъде генерирането на нови знания и популяризирането на добрата практика в областта на одитите в публичния сектор чрез работата на техническите й комитети и чрез нейните срещи и конгреси. ИНТОСАЙ и нейните комитети непрестанно полагат усилия за осигуряване документирането и разпространението на резултатите от нейната работа. Материалите от конгресите се публикуват, включително в интернет, а постоянните комитети и работните групи обикновено изготвят и предоставят указания, които членуващите в организацията ВОИ се насърчават да използват. Много комитети и групи заедно с регионалните формирования на ИНТОСАЙ и регионалните комитети за обучение също създават свои страници в интернет за споделяне на знания.

Сътрудничество за изграждане на капацитета

Инициатива на ИНТОСАЙ за развитие


25. За да подобри обучението на регионално равнище, през 1986 г. ИНТОСАЙ започна реализацията на Инициативата на ИНТОСАЙ за развитие (ИИР). Мисията на ИИР е да подпомогне развиващите се страни да подобрят своя одитен капацитет и да предприемат мерки за ефективно разрешаване на възникващите одитни проблеми чрез обучение, обмен на информация и предоставяне на техническа помощ. През периода 1996 - 2000 г. по линия на ИИР беше създадена Дългосрочна програма за регионално обучение (LRTP) в повечето региони на ИНТОСАЙ. Целта на тази програма беше да се създаде регионална инфраструктура за обучение, включваща комитети по обучението, учебни планове и формиране на пул от специалисти по регионално обучение. Във всеки от седемте региона на ИНТОСАЙ бяха създадени регионални комитети по обучението, които да допринасят за подобряване на професионалното развитие и обучение чрез обмен на информация, споделяне на опит и когато е необходимо, осигуряване провеждането на специфични курсове за обучение.

26. През периода 1999 – 2000 г. ИИР проведе световно проучване на потребностите на ВОИ от обучение, за да установи какви са изискванията на ВОИ и за да проучи как могат да бъдат удовлетворени техните потребности през идните години. Така се оформи основата за Стратегическия план на ИИР за периода 2001-2006 г., който беше приет от Управителния съвет на ИИР през март 2001 г. и одобрен от ХVІІ ИНКОСАЙ през октомври 2001 г. Планът включва предоставяне на продължителна помощ на регионалните групи на ИНТОСАЙ, разширяване на програмата на ИИР за информационен обмен и разширяване на начините за стимулиране на обучението и на други инициативи за изграждане на капацитета. Усилията на екипа на ИИР са насочени към осигуряване на достъп на ВОИ до достатъчен брой обучени инструктори, които са в състояние да провеждат курсове за вътрешноведомствено и регионално обучение. В рамките на АФРОСАЙ, АРАБОСАЙ, АЗОСАЙ, КАРОСАЙ, ЕВРОСАЙ, ОЛАЦЕФС и СПАСАЙ обучени инструктори по линия на ИИР планират, разработват и провеждат в съдружие с професионални партньори и ВОИ курсове за обучение в областта на специализирания одит. Освен тези регионални инициативи, ИИР организира симпозиум за инструктори от всички регионални групи, тя създаде своя уебстраница и си сътрудничи с работните групи на ИНТОСАЙ като Работната група по околната среда и Комитета по държавния дълг за провеждане на специализирано обучение в тези конкретни области. Установени са контакти с Комитета по информационни технологии, с Работната група по приватизацията и Работната група по одит на околната среда за оказване на съдействие при провеждане на подобни обучения в бъдеще. Накрая, ИИР разглежда въпроса за тестване на потенциала за дистанционно обучение в рамките на ИНТОСАЙ.

Прилагане на обучението на практика


27. Може да се обобщи, че ИНТОСАЙ има ясна стратегия, свързана с развитието на капацитета за обучение в световен мащаб. Допълнително предизвикателство обаче е да се осигури прилагането на уменията и знанията, усвоени по време на обучението. В това отношение ИИР стимулира създаването на поредица от партньорства между ВОИ от развити и развиващи се страни, както на регионално, така и на местно равнище. Идеята е тези партньорства, известни още като сателитни програми на ИИР, да се използват за постигане на напредък на регионални стратегии за обучение, създадени по линия на Дългосрочната програма за регионално обучение. Холандската сметна палата например работи съвместно с редица ВОИ в англоговорещите страни на Южна Африка за предоставяне на допълнителна помощ по осъществяване на програмите за обучение.

28. Вероятно може да се направи още именно в тази трудна област на осигуряване приложението на придобитите по време на обучението умения. Процесът на предаване на знания е сложен и трябва да се управлява и подкрепя от висшите ръководни равнища. Нередовните обучения рядко водят до значителни и устойчиви промени в практиката. Обучението по всички дейности, с изключение на най-простите, трябва да се допълва от помощ по прилагането на новопридобитите умения, както и от периодична оценка на общата ефективност на предприетото обучение. В случаите, когато институциите се стремят да осъществят модернизация и да предизвикат по-широки промени, процесът на предаване на знания може да бъде още по-сложен и бавен.

Въпрос 5. Какви по-нататъшни действия следва да предприемат ИНТОСАЙ и/или ИИР в подкрепа на ефективното предаване на умения и знания чрез обучение и други подпомагащи действия?


КОИ СА ПРОБЛЕМИТЕ, КОИТО ВЪЗПРЕПЯТСТВАТ ДВУСТРАННОТО И МНОГОСТРАННОТО СЪТРУДНИЧЕСТВО И КАКВА БИ МОГЛА ДА Е РОЛЯТА НА ИНТОСАЙ ?


Оценка на потребностите

29. В цялата общност на ВОИ съществува голямо желание за модернизация. Одитните институции искат да повишат равнището на одитните си практики, за да предоставят по-добра и полезна информация на своите парламенти, правителства и граждани. За ВОИ, които се стремят към модернизация, важна първа стъпка в процеса е да се направи преглед на текущите практики, да се сравнят те с добрите международни практики и стандарти, да се определят и степенуват по важност потребностите, да се разработи план за осъществяване на промени в продължение на няколко години.

30. Въпреки че всяка ВОИ сама отговаря за извършване на преглед на собственото си изпълнение и за определяне на собствените си силни страни и слабости, независимите партньорски проверки могат да се окажат ценни. Партньорските проверки, извършени от опитни практици, заемащи ръководни длъжности, могат да спомогнат за определяне на областите, в които има нужда от предаване на знания, по-нататъшно обучение и друга консултантска помощ.

Въпрос 6. Каква роля следва да играе ИНТОСАЙ в насърчаването и подпомагането на партньорските проверки?

Финансиране на процеса на модернизация


31. Често се казва, че препятствие за сътрудничеството са финансовите ресурси и действително отделните ВОИ трябва да действат внимателно и да се погрижат да избегнат намаляването на собствената си способност да изпълняват законово определените си национални отговорности в резултат на дейности за повишаване на капацитета на други ВОИ. Някои ВОИ имат потенциална възможност да откликнат на молби за съвет и помощ, но могат да окажат само много ограничена подкрепа, ако тази дейност не може да бъде отделно финансирана. Въпреки че е възможно някои ВОИ да разполагат с достатъчно средства за заплащане на външни консултантски услуги и обучение, при много ВОИ това не е така (а при някои от тях могат да съществуват юридически пречки за използване на собствените им бюджети за извършване на плащания за такива неосновни дейности) и те трябва да се обърнат за помощ към външни източници. Понастоящем външно финансиране за техническо сътрудничество и обучение се предоставя от различни източници, включително международни и национални агенции за подпомагане на развитието и международните банки за развитие.

32. Важно е на ВОИ, търсещи външно финансиране, да се осигури възможност за истински избор на партньори. Съществуват модели, които спомагат за стимулиране на такъв избор, например туининг програмите на Европейския съюз, чрез които се подпомагат страни, на които предстои да станат нови членки на Европейския съюз. При туининг програмите се публикуват предложения за проекти и всички ВОИ в рамките на Европейския съюз имат възможност да изразят интерес за участие. Върховната одитна институция на страната бенефициент или кандидат може да направи оценка на различните конкурентни предложения и да сключи споразумение за туининг с ВОИ от държава членка по свой избор. Освен това чрез този процес тя има възможност да отправи молба към ВОИ на държавите членки за съвместна работа, ако ВОИ на страната кандидатка счита, че по този начин ще извлече по-голяма полза. Като пример за национална институция, която предоставя на ВОИ възможност за избор, може да се посочи Департаментът за международно развитие на Обединеното кралство, който изразходва всичките си средства за обявяване на търгове, като насърчава ВОИ и частни дружества да участват в търгове за проекти и да предоставят на страната, която търси помощ, максимален избор. Понастоящем не всички финансиращи институции следват такива процедури. Много национални правителства предоставят финансиране при условие, че се използва доставчик от страната, която финансира подпомагането – обвързана помощ.

33. Дори когато има финансови средства, процесът на възлагане на обществени поръчки маже да затрудни участието на дадена ВОИ. Възможно е тръжните правила, които определят кой може да предлага оферти за проекти, каква информация трябва да бъде предоставена и какви ангажименти се поемат, да са строги и рестриктивни. Не е рядко явление финансиращите институции да изискват предложения, в които не само че се посочва поименно всяко лице, което ще допринесе за реализацията на проекта, но и се гарантира, че то ще бъде на разположение. Това е безсмислено, при положение, че процесът на одобрение може да продължи повече от година и тогава услугите, от които е имало нужда при първоначалната разработка на проекта, могат вече да не са необходими. Тръжните процеси често се проектират за участие единствено на дружества от частния сектор и при тях може да се изисква информация и гаранции, които са неподходящи за една ВОИ – например информация за финансов оборот и финансова стабилност. Друг фактор са законовите ограничения, на които са подложени някои ВОИ, участващи в тръжен процес, ако техни конкуренти са частни фирми.

Въпрос 7. Каква роля, ако има такава, следва да играе ИНТОСАЙ в:

  • насърчаването на външни финансиращи институции за предоставяне на адекватно финансиране за подпомагане изграждането на капацитета и модернизацията на ВОИ;

  • стремежа да се насърчават финансиращи институции за приемане на ефикасни и ефективни процедури за обществени поръчки, които не възпрепятстват участието на ВОИ.

Увеличаване на предлагането на ресурси за изграждане на капацитета

  1. Инициативата на ИНТОСАЙ за развитие спомага за разгръщане на капацитета на ВОИ да управляват и провеждат собственото си обучение. В обозримото бъдеще обаче много ВОИ ще продължат да търсят външна помощ за предоставяне на допълнителна специализирана подкрепа и за провеждане на обучение. Няколко ВОИ предоставят помощ в дейности по обучение и друго развитие, но липсва информация за степента, в която ВОИ могат да увеличат капацитета си в тази област. Част от услугите по това обучение и помощ биха могли да се закупят от частния сектор. ВОИ биха имали по-голямо доверие във външното обучение срещу заплащане, ако съществуваше международно приет набор от умения, които се изискват от одиторите в публичния сектор и въз основа на които може да се планира такова обучение.

Въпрос 8. Трябва ли ИНТОСАЙ да предприеме допълнителни действия за стимулиране предлагането на експертни познания и умения в областта на изграждане на капацитета? Може ли например тя да насърчава повече ВОИ да предлагат консултантски услуги и обучение срещу заплащане в областите, в които считат, че имат необходимите за това експертни умения и познания?

Въпрос 9. Съществуват ли други начини, които ИНТОСАЙ трябва да потърси, за да се увеличи предлагането на хора, които са способни и имат желание да участват в предоставянето на техническа помощ, консултантски услуги и в провеждането на обучение на ВОИ?


Споделяне на добра практика в изграждането на капацитета


35. Въпреки че се извършва значителна по обем работа по изграждане на капацитета на редица ВОИ, липсва механизъм за определяне на онова, което дава най-добри резултати, и за споделяне на опит и знания. Съществува тенденция отделните ВОИ да разработват свои подходи за изграждане на капацитета или собствени курсове и материали с малко възможности за надграждане на ресурсите, развити от други, или за размисъл върху това кои практики дават най-добри резултати и при какви условия.

36. В ИНТОСАЙ се зараждат някои регионални и местни инициативи за споделяне на поуки. Така например група от няколко ВОИ образува Мрежа на доставчиците на услуги по техническо сътрудничество между ВОИ и проведе срещи за споделяне на поуки. Тази група разработи следния списък с някои основни характеристики на успешното партньорство в областта на техническото сътрудничество:

  • предварителна работа сред ВОИ за изграждане на доверие, уважение и разбиране;

  • необходимост от последователно ръководство и подкрепа от страна на висшето ръководство на всички ВОИ в партньорството;

  • подробен анализ в началото на проекта за ясно определяне на необходимите промени и за осигуряване на съгласието и ангажираността на висшето ръководство с промяната и с предлаганите решения;

  • потребност от обвързване на промените във ВОИ с реформите във финансовото и общото управление на целия държавен сектор в страната;

  • необходимост от управление на промените като цяло, а не на отделния принос;

  • необходимост от допълване на приноса в обучението с дейности, спомагащи за гарантиране използването на новопридобитите умения в реални ситуации, например чрез пилотни одити под надзор;

  • необходимост от гъвкавост за реагиране на неочаквани събития в рамките на ВОИ и във външната среда;

  • необходимост от развиване на добри умения за управление на проекти;

  • централна роля на една съвременна стратегия за управление на човешките ресурси с подходящи награди и стимули за персонала;

  • ясна стратегия за делегиране; и

  • редовно следене на напредъка и отчетност на персонала.

37. По подобен начин по линия на ИИР започна подготовката на общи програми и ресурси за обучение, осигурява се техният превод на основните езици в регионите и се осигурява лесен достъп до тях чрез интернет. В допълнение:

Въпрос 10. Каква роля, ако има такава, може да играе ИНТОСАЙ, за да се осигури разпространението сред всички ВОИ - членки на организацията, на информацията за онова, което дава добри резултати при изграждане на капацитета?

Въпрос 11. Кои са основните фактори, които стимулират успешната дейност по изграждане на капацитета?


Поддържане на достигнатия темп


38. В настоящия материал беше подчертано значението на многостранното и двустранното сътрудничество между членуващите в организацията ВОИ. Предложени бяха някои начини, по които ИНТОСАЙ може да подпомогне и засили тези връзки. Но изпълнението на дейностите няма да се извършва в планирания и съгласуван вид, без структури, които да ги поддържат. Ето защо е необходимо да се стимулира и подпомага изграждане на капацитета на ВОИ в рамките на ИНТОСАЙ и да се изпълняват задачите, подчертани в настоящия материал. Централно място в това отношение заема осъществяваната в момента ИИР, но съществува необходимост да се разгледат в по-общ план и други области на потенциално сътрудничество, както и да се направи необходимото гласът на ИНТОСАЙ да се чува на международните форуми, на които се обсъждат финансовата отчетност и управлението.

39. Към момента на списване на настоящия тематичен материал, на Проблемната група по стратегическо планиране към ИНТОСАЙ все още й предстои да завърши работата си по изготвяне на стратегически план на ИНТОСАЙ. Като част от този процес Проблемната група по стратегическо планиране следва да направи проверка на съществуващата структура от комисии и работни групи и да определи дали тя отговаря по най-добър начин на потребностите на ИНТОСАЙ. Ето защо с последния въпрос се търсят общи мнения за това как най-добре да се решават въпросите, повдигнати в настоящия материал, без да се проявява желание да се възпрепятства или ограничава тази по-широка дейност по стратегическо планиране.

Въпрос 12. Какъв е най-добрият начин да се осигури придвижване напред на повдигнатите в настоящия материал въпроси от ИНТОСАЙ?

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ


40. На изготвящите националните доклади се препоръчва да използват въпросите, изложени в настоящия материал, за да се предизвика дискусия. Този материал обаче не бива да налага ограничения върху мислите ни или върху дебата. С въпросите се прави опит да се откроят проблемите, но те не бива да ограничават коментара на съответната ВОИ по даден конкретен проблем. Препоръчва се разпечатката на отговорите на хартиен носител под формата на национален доклад да не превишава 2000 – 2500 думи (от 8 до 10 страници с двойна разредка), а форматът и шрифтът на материала да са от общоприетите видове. Би било от полза при възможност да подготвите електронен вариант на вашия доклад и да го предоставите на организаторите, отговарящи за тази тема.


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница