I. Информация за контакт с инвеститора



страница1/4
Дата05.09.2016
Размер0.71 Mb.
#8315
  1   2   3   4
ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ИЗВЪРШВАНЕ НА ОВОС НА ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА СГРАДА, С ЦЕЛ МОНТИРАНЕ НА ДЕСТИЛЕРИЯ ЗА ПРЕРАБОТКА НА ЛАВАНДУЛОВ ЦВЯТ, СКЛАД ЗА ПОДГОТОВКА НА ПРОДУКЦИЯТА И НАВЕС КЪМ СГРАДАТА В ПОЗЕМЛЕН ИМОТ С № 032011, В ЗЕМЛИЩЕТО НА С. ПОПГРИГОРОВО, ОБЩИНА ДОБРИЧКА
I.Информация за контакт с инвеститора:

ЕТ "Славяна Статева", ЕИК 202568498

Седалище и адрес на управление: с. Попгригорово, Стопански двор
Представлявано от управител: Славяна Статева
чрез упълномощен представител – Милко Пенчев, гр. Добрич бул. "25-ти септември" № 52, офис 9, тел. 0888580562
II.Характеристика на инвестиционното предложение:


  1. Резюме на предложението;

Настоящото инвестиционно предложение се отнася за изграждане на сграда, с цел монтиране на дестилерия за преработка на лавандулов цвят, склад за подготовка на продукцията и навес към сградата разположени в ПИ № 032011, с площ 8.000 дка, с начин на трайно ползване - друга производствена база (стопански двор), в землището на с. Попгригорово, община Добричка.

Имотът е собственост на Възложителя.

Площта на имота, където ще се реализира инвестиционното предложение е 8000 кв. м, с начин на трайно ползване – друга производствена база.

Предвижда се сградите да се изградят използвайки конвенционални методи. Ще се проведат изкопни работи, изграждане на бетонови основи, кофраж и подземно включване към електропреносната мрежа. Сградите ще са с топло и хидроизолация по БДС. Материалите по фасадите ще са алуминиева или дървена дограма със стъклопакет и декоративни алуминиеви решетки.

Електроразпределението на имота ще се осъществи от съществуващата електропреносна мрежа на с. Попгригорово, посредством полагане на подземни кабели и в съответствие със съгласувана схема на електрозахранване за района.

Захранването с вода за питейно-битови и промишлени нужди е предвидено да се осъществи чрез свързване към ВиК мрежата в района.

Образуваните битово-фекални отпадъчни води ще се заустват във водоплътнa черпателнa яма и ще се предават на лица имащи съответния документ.

След реализацията на инвестиционното предложение ще се изпълни съответното озеленяване. Предвижда се 1/3 от озеленяването да е с дървесни и храстови видове, което ще допринесе за повишаване на комфорта и начина на живот на обитателите на жилища.

2. Доказване на необходимостта от инвестиционно предложение
- документ за собственост на имота.

- актуална скица на ПИ 032011

Местоположението на терена е подходящо за реализиране на ИП и отговаря на критериите за определяне на:

- характеристиката на предлаганото строителство, дейности и технологии по обем, производителност, мащабност, взаимовръзка и кумулиране с други предложения, ползване на природни ресурси, генерирани отпадъци, замърсяване и нарушения на околната среда, както и риск от инциденти;

- местоположението, в това число чувствителност на средата, съществуващо ползване на земята, относителното наличие на подходящи територии, качеството и регенеративната способност на природните ресурси в района;

- характеристиките на потенциалните въздействия – териториален обхват, засегнато население, същност, големина, комплексност, вероятност, продължителност, честота и обратимост;

- обществения интерес към предложението за стройтелство, дейности и технологии;

Реализирането на ИП ще има положително въздействие от гледна точка на социално-икономическите условия при експлоатацията на обекта и се изразява в разкриване на работни места – осигурява се работна заетост на проектански и строителни фирми и разкриване на постоянни работни места, чрез осигуряване на постоянна работна заетост на обслужващия персонал.


3. Връзки с други съществуващи/планирани инвестиционни предложения;

Инвестиционното предложение за изграждане на сграда, с цел монтиране на дестилерия за преработка на лавандулов цвят, склад за подготовка на продукцията и навес към сградата не противоречи на действащите планове за района. Същото няма връзка с други съществуващи обекти или ИП.


4. Подробна информация за разглеждани алтернативи;

В подготовката на първите стъпки на инвестиционното предложение са проведени обширни проучвания за изследване на подходящи места за строеж. Избран е този терен защото:



  • имотът е собственост на възложителя;

  • природния и ресурсов потенциал на общината е подходящ и позволява реализацията на инвестиционното предложение.

  • в региона има подходящи фирми, които могат да извършват съответните изкопни и строителни мероприятия;

- местоположението на площадката е подходящо избрано от гледна точка на пътно-транспортната обстановка и геоложката среда – няма свлачища и други неблагоприятни физико-геоложки процеси;

- достъпът до имота е обезпечен от съществуващ път;

- парцелът има добра визия откъм основния подход, което е предпоставка за знаковата дейност на обектите;

- в съседство няма обекти подлежащи на защита;

- теренът е в съответствие с изискванията за екологична безопасност;

- районът е със сравнително добре изградена инфраструктура;

- има възможност от изграждане на добра връзка между вътрешната с външната инфраструктура (водопроводна и електропреносна мрежа, пътна връзка и др.);

- реализацията на инвестационния проект представлява по-добрата алтернатива от гледна точка на социално-икономическите условия за развитие на община Добричка.



5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.
Теренът предмет на инвестиционното предложение е ПИ № 032011, с площ 8.000 дка, с начин на трайно ползване - друга производствена база (стопански двор), в землището на с. Попгригорово, община Добричка е в близост до неговата регулация и общински път.

Всички дейности по време на строителството ще се осъществяват единствено и само в границите на имот 032011, собственост на възложителя. Материалите ще бъдат разположени на временна площадка, от която ще се отнеме и съхрани хумусния слой, а след извършване на строителната част, площадката ще бъде възстановена.

Ще е необходима площ (около 500 м2 ) в рамките на имота за временна строителна база, в т.ч. за разполагане на санитарно-битовите постройки за изпълнителите на строителството. Не се налага ползването на допълнителни площи от съседни имоти за дейности по време на строителството.

Приложена е скица, показваща местоположението на площадката.

Дестилерията, склада и навеса ще бъдат разположени в границите на имота, собственост на инвеститора.
6. Описание на основните процеси, включващи размер, капацитет, производителност, принос и резултат.

Обектът, предмет на ИП включва изграждане на сграда, с цел монтиране на дестилерия за преработка на лавандулов цвят, склад за подготовка на продукцията и навес към сградата с прилагане на следните технологични процеси:

Сградата на дестилерията ще е с размери 60 х 20 метра разделение по следния начин: 12 х 20 метра с 1 поток на производствената линия, склад за подготовка на продукцията с размери 48 х 20 метра, както и навес към сградата с размери 60 х 10 метра, предназначени за складиране на вече изварената продукция с цел вторично дестилиране и получаване на лавандулова вода.

1. Производствени параметри на дестилерията за преработка на лавандула:



  • Преработка на лавандулов цвят 72 м3/8 часа

  • Добито лавандулово масло 160л / 8 часа

2. Енергийните параметри са както следва:

  • Гореща вода t = 80-90°С 1800л / 1 час

  • Охлаждаща вода t = 16°С 1-1,5л / 1 сек

  • Електрозахранване 15 kW

3. Отпадък от дестилацията:

  • Отпадък от лавандуловия цвят/при пълно натоварване/: 72 м3 / 8 часа

  • Отпадни води 60°С /при пълно натоварване/: 1-1,5л / 1 сек

4. Персонал:



  • За обслужване на инсталацията и котела 5 човека/смяна

5. Механизация на процесите:

7м/4,2т/над 140 к.с.

  • Телфер с телферен път за пълнене на казаните

  • При приемане на стоката ще се извършва изтегляне на кантар, който ще се инсталира на място - Дължина 21м, Измервано тегло до 60000кг

6. Режим на работа

  • Инсталацията ще работи средно от 7 до 8 часа на ден през сезона, като в пиковото време се предвижда двусменен режим на работа. Обработката на лавандуловия цвят ще се извършва в рамките на 10 до 30 дни.

ПРОИЗВОДСТВО НАЛАВАНДУЛОВО МАСЛО

Лавандулата е пренесена в България в началото на 19. век от Франция. Лавандуловото масло намира широко приложение в парфюмерийно- козметичната промишленост и медицината.

Лавандуловия цвят се прибира от полето, като съцветията се косят със специални косачки и се товарят в ремарке. След това той се съхранява под навес към дестилерията до зареждането му в дестилационния апарат.

Лавандуловото масло се получава чрез дестилация. Периодичната дестилация се характеризира с поставяне на определено количество суровина в дестилационния апарат, извличане на етеричното масло, изпразване на апарата от отработената суровина и повтаряне на процеса:

Основните компоненти тук са:

1/ дестилационен апарат - в него се зарежда суровината, от която ще се добива етерично масло, като количеството й е регламентирано от обема му. Суровината, която се поставя в дестилационния апарат трябва да бъде добре уплътнена. Затваря се херметично и има изход за горещата вода към охладителя. Окомплектован е с кош за изваждане на отработения материал.

2/ охладител - това е топлообменен апарат, където се охлажда водата и етеричното масло до определена температура. Температурата на дестилата се регулира чрез промяна на количеството охлаждаща вода.

3/ флорентински съд /декантатор/ - осигурява отделянето на водата и маслото, което става благодарение на практическата им несмесваемост и разликата в плътността им. След изтичане на времето за дестилация маслото се източва от декантатора, притегля се и се съхранява във варели със специално покритие.

4/ производство на гореща вода - служи за непрекъснатото производство на гореща вода с определени параметри чрез изгаряне на гориво и подаване на съответните количества омекотена вода.

Персонал:



  • Дестилатор 2 човека / смяна

  • Огняр 1 човек/смяна

  • Механизатор 1 човек/смяна

  • Работник 1 човек/смяна

Режим на работа:

Инсталацията ще работи средно 8 часа на ден при едносменен режим на работа. Обработката на доставената суровина трябва да се извършва до 24 часа след доставката й. Преработката на цялата реколта трябва да стане в рамките на 20 дни и се жъне само при слънчево време от 10 до 15 часа, като в противен случай етеричното масло отива в корените и добива на масло рязко спада.

Отпадъци:

Сенообразната маса от изварения лавандулов цвят ще се складира в свободната част на склада. Телескопичния товарач ще служи за натрупване на сухата маса във височина до 7м. След обработка сухата маса ще се използва за разхвърляне за тор. Водата от декантаторите и охладителите е чиста с температура около 60°С, като част от нея ще се използва за производство на горещата вода, а остатъка ще бъде разхвърлян за напояване. От производството на етерични масла не се отделят емисии, които да замърсяват въздуха или почвата.
Схема на работа

Приемната стока ще се измерва на кантар монтиран в двора на фирмата. Компонентите от горепосочената схема на работа ще са монтирани, като модул и ще включва всички водни връзки, измерване на дебита, температурата, вентили за управление, цифрова индикация на измерваните параметри и декантатор, като цяло представлява модул за дестилация на лавандула. След преключване на работа, работните площадки ще се почистват чрез механична машина закачена към телескопичен товарач и грубите отпадъци се замитат.

Спецификация на технологичното оборудване

При ползване на модулния принцип за изграждане на дестилерията се облекчава значително нейния монтаж на място и се повишава неговото качество. Дава се възможност за поетапно пускане в експлоатация на отделни модули, а при авария по време на сезона неговото изключване от производствения процес без нарушаване работата на останалите модули.



За технологичното функциониране на инсталацията за преработка на лавандулов цвят са необходими още рампа за обслужване и зареждане на дестилаторите с лавандулов цвят, телфер с телферен път за тяхното изпразване и тежест 4,5 т за уплътняване на лавандулата в дестилатора.


Поз.

Наименования на съораженията

Мярка

Колич.

1.

Модул дестилация







1.1.

Работа и материали за пътя на горещата вода

Бр.

6

1.2.

Дестилационен апарат с казан 6 м3 - материал INOX

Бр.

6




1.3.

Флорентински съдове - материал INOX

Бр.

6

1.4.

Захранване със студена вода - комплект

Бр.

1

1.5.

Отвеждане на топлата вода - комплект

Бр.

1

1.6.

Материали и работа за рампата - комплект

Бр.

1

1.7.

Изолация на пътя за топла вода с неръждаема стомана - комплект

Бр.

1

2.

Генератор за гореща вода

Бр.

2

3.

Електротелфер 5т

Бр.

1

4.

Уплътнителна тежест

Бр.

1

5.

Телескопичен товарач - височина на повдигане над 6,90м, сила на повдигане над 4т, мощност на двигателя над 140 к.с.

Бр.

1

5.1.

Палетни вилици

Бр.

1

5.2.

Щипка за сух материал

Бр.

1

5.3.

Кофа за сух материал

Бр.

1

6.

Генератор за ток - 33kW

Бр.

1

7.

Цистерна за чиста вода - ЗООООл. (поцинкована)

Бр.

2

8.

Кантар - Дължина 21м, Товароподемност до 60000кг

Бр.

1

Модул дестилация

Модулът съдържа всички необходими съоръжения и технологични връзки между тях за добив на етерично масло от лавандула и може да работи самостоятелно. Ще са монтирани на носеща конструкция, осигуряваща добрата работа и технологично обезпечаване на оборудването. Около модулите ще е разположена рампа за обслужване и зареждане на дестилационните апарати. Флорентинските съдове ще се намират в непосредствена близост до модулите за изваряване. Необходимата обща технологична височина на модула е 6м, където се включват и габаритните размери на телфера. За неговото обслужване е необходим телферен път и телфер с товароподемност 5т.
Производствена програма

Размера на инсталацията съответства на произвежданият от фирмата лавандулов цвят. Фирмата разполага в момента с 210 дка лавандулов цвят, като на ден могат да се жънат до 20 дка. Във втора година на рекултиране това са ок. 4,6м3/дка. Това са 980 м3 продукция от собствено производство. Общия капацитет на инсталацията за 20 дни е 1400 м3. При среден добив от 13л/дка се очаква да се получат 2730л лавандулово масло от собствено производство и 1170л лавандулово масло от изкупени суровини.


Районът на площадката, в който ще се реализира инвестиционното предложение е с изградена инфраструктура – път, водоснабдяване, електроснабдяване и не е необходимо изграждането на нови инфраструктурни обекти.

Битовите отпадни води от имота ще се заустват във водоплътна черпателна яма с предполагаем полезен обем V~ 40 м³, стоманобетонова, вкопана в рамките на имота (в разрешените строителни граници). Битовите отпадни води ще се предават на лица имащи съответния документ за заустването им в най-близката ПСОВ.

При изготвянето на техническият проект следва да се установят и сигнализират трайно на терена всички подземни комуникации в и около имота (ако има такива). Работата около тях ще се изпълнява в присъствието на собствениците им, като се разкриват на ръка и се укрепват стабилно.

Бъдещият технически проект за застрояване следва да отговаря на изискванията на Наредба № 4 от 21.05.2011 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти.

По време на строителството ще се запази съществуващата растителност. Няма да се унищожат местообитавания на защитени животински видове и растителни съобщества.

Не се очаква реализацията на инвестиционното предложение да засегне съществуващи известни културни паметници (исторически, архитектурни и археологически). Все пак при извършване на строителството следва да се извършва наблюдение за евентуално разкриване на неизвестни паметници и да се действа съобразно изискванията на ЗПКМ.

Реализацията на инвестиционната инициатива ще има положителен социален ефект за общината и ще създаде условия за по-рационално и доходоносно използване на територията.

Не се очаква никакво вредно влияние върху човешкото здраве.

Не се очаква и трансгранично въздействие.
7. Схема на нови или промяна на съществуващи пътища.

Не се предвижда изграждане на нови пътища или промяна на съществуващата пътна инфраструктура. До имота се достига по общински път, който удовлетворява изискванията за монтажа и експлоатацията на обекта.


8. Програма за дейностите, включително за строителството, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Строителството ще се извърши на база одобрен план за безопасност и здраве, включващ и мерки за опазване на околната среда.

Извършване на опасни дейности и такива, създаващи риск за състоянието на околната среда не се предвиждат.

Строителният период при реализацията на инвестиционното предложение се очаква да продължи около една година, след получаване на всички разрешителни документи.

Единният процес е свързан с предоставяне на обслужващи дейности, поддържане на чистотата в обекта, поддържане на озелените площи, охрана и др. Не се предвиждат производствени и други дейности, изискващи хигиенно-защитни зони или оказващи значително въздействие върху околната среда.

Експлоатационният период на обекта се определя от амортизацията на промишлената инсталация и на сградния фонд. При сегашните условия на използваните строителни технологии може да се предположи, че цялостната реконструкция и модернизация или извеждане от експлоатация на обекта ще се наложи след около 35 години.


9. Използвани методи за строителство.

При реализацията на ИП биха могли да се разгледат алтернативи основно за методите на строителство, начините на застрояване и използване на имотите, формирането на инфраструктурата, начините за озеленяване.

При извършване на строителните дейности ще бъдат използвани конвенционални методи. Ще се проведат изкопни работи, изграждане на бетонови основи, кофраж и подземно включване към електропреносната мрежа.

Строителството ще се осъществи от местни строителни фирми и предприемачи. По време на строителството ще са необходими площ от около 500 м2 в рамките на имота за временна строителна база, в т.ч. за разполагане на санитарно-битовите постройки за изпълнителите на строителството.

При извършване на строителните дейности ще бъдат използвани конвенционални методи. Ще се проведат изкопни работи, изграждане на бетонови основи, кофраж и подземно включване към електропреносната мрежа.
10. Използвани природни ресурси по време на строителството и експлоатацията.

Реализацията и експлоатацията на инвестационното предложение не е свързана с използването на значителни количества природни ресурси.

През строителния период ще се използват ограничени количества от следните природни ресурси, енергиини източници, суровини и материали: електроенергия за захранване на строителните машини и строителната база; дизелово гориво за строителната механизация; инертни материали (пясък и трошен камък за направа на бетон); цимент за бетон и замазки; вода за направа на бетон и замазки; вода за питейно-битови нужди на работещите в обекта; армировъчна стомана; дървен материал; материали за метални конструкции; пластмаса и пластмасови изделия. Материалите за строителството ще бъдат доставени от съответните специализирани фирми.

В процеса на експлоатация основно ще се използва електроенергия и вода.


11. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране.
Строителни отпадъци ще се генерират основно през строителния период и ограничено количество при евентуални ремонтни работи. Те са предимно излишни земни маси и строителни остатъци.

По време на строителството, на обекта няма да се формират производствени отпадъци. Поради характера на дейностите, няма да се формират големи количества опасни отпадъци. Последните ще са свързани основно при извършване на някои видове строително-ремонтни работи (бояджийски, изолационни, заваръчни и др.). Генерираните опасни отпадъци ще се предават на съответните лицензирани фирми, притежаващи разрешителни, съгласно изискванията на Закона за управление на отпадъците.

При експлоатацията на обекта ще се формират различни отпадъци, свързани с характера на извършваните дейности. Основно това ще са битови отпадъци, разделно събирани отпадъци от опаковки, биоразградими растителни отпадъци и малки количества строителни отпадъци от ремонтни дейности.

За третиране на отпадъците, възложителят ще преприеме съответните действия, като осигури транспортиране на формираните отпадъци до депа, посочени от общинските власти.

На територията на обекта по същество няма да се извършва третиране на отпадъците, освен евентуално разделно събиране.

Твърдите битови отпадъци ще се събират в контейнери и ще се транспортират до регламентирано депо.

Строителните отпадъци следва да се извозват до депо за строителни отпадъци, определено със заповед на кмета на общината.

Генерираните опасни отпадъци ще се предават на съответните лицензирани фирми.



12. Информация за разглеждани мерки за намаляване на отрицателните въздействия.
Устройството на територията ще се извършва в съответствие с нормативните изисквания на параметрите за застрояване и озеленяване, съгласно изискванията на Закона за устройство на територията и Наредба № 7 на МРРБ за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии.

Проектът за изкопните работи и вертикалната планировка ще се съобрази с изискванията на Наредба № 26, като хумусният слой ще се събере на временно складиране и ще се върне за възстановяване в зелените площи.

Строителството ще се извършва на база разработен от изпълнителя и одобрен от компетентните органи план, включващ задължително и мерки за опазване на околната среда през строителния период.

Строителните отпадъци ще се депонират само на регламентирано депо.

Сметосъбирането ще се организира в съответствие с нормативните изисквания и ще се внедри система за разделно събиране на отпадъците.

Приоритетно ще се изпълни инфраструктурата за отвеждане на отпадъчните води във водоплътнa черпателнa яма и ще се предават на лица имащи съответния документ за заустването им в най-близката ПСОВ.

При изграждане и поддържане на зелена система на територията на инвестиционното предложение, ще се осъществява растителна защита без използване на пестициди и според принципите на биологичното производство.
13. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение
Всички изискуеми по ЗУТ документи – разрешителни за строеж и последващ надзор




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница