І. Информация за контакт с възложителя от “Хаглайтнер Хигиене България”еоод



Дата27.09.2018
Размер231.5 Kb.
#83664


Информация по приложение 2 към чл. 6
от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС на инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии съгласно ПМС 59/07.03.2003г. (обн. ДВ, бр.25/18.03.2003г. изм. и доп.)

І. Информация за контакт с възложителя
от “Хаглайтнер Хигиене България”ЕООД

ЕИК 175030193

със седалище и адрес на управление: гр. София, район Лозенец ул. “Златен рог” №22, етаж 3,офис 6

Начин на представляване - Марсел Догар-прокурист



Лице за контакти и упълномощен представител :

Васил Стефанов Беязов ,GSM 0887/27 00 20


ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение
2.1. Резюме на предложението
Настоящото инвестиционно предложение се изготвя във връзка с изграждане на „Два броя тръбни кладенци за ползуване на подземна вода за добив на геотермална енергия – един водочерпателен и един реинжекционен ” в поземлен имот с идентификатор 68134.1503.1163 /УПИ-VІІ-31,317,209,341,212 /за нуждите на проектирания „Складово-логистичен център“ от кв. 4, м. НПЗ ”Искър-север ІІІ част”, район Искър, гр. София

ПИ с идентификатор 68134.1503.1163 е с обща площ от 4320 кв.м.,трайно предназначение на територията-урбанизирана, съгласно скица от м. октомври 2015 год. с административен адрес: гр.София,район Искър по кадастрална карта,одобрена със заповед № РД-18-27/03.04.2012 год. на изпълнителния директор на АГКК,последно изменение със заповед № 18-8201/03.06.2014 год. на началника на СГКК-София.

В имота се предвижда да бъде изграден Складово-логистичен център, за който възложителят допълнително ще уведоми РИОСВ-София.

Имотът е собственост на “Хаглайтнер Хигиене България” ЕООД съгласно нотариален акт за покупко-продажба на недвижими имоти № 46, том І, рег. № 872, дело 40 от 21.05.2014 год.

Имотът е образуван от няколко имота.

За поземлен имот с идентификатор 68134.1503.1163 има изготвена скица с координатни точки в координатна система 1970 год.

Дружеството има намерение да изгради система за отопление и климатизация на бъдещия обект: ”Складово-логистичен център” в УПИ VІІ-31, 317, 209, 341, 212 от кв.4, м. НПЗ ”Искър-север ІІІ част” район Искър, гр. София

За кладенците възложителят ще проведе процедура пред Басейнова дирекция за управление на водите от Дунавски район с център Плавен.

За тази цел ще бъдат изградени два боя тръбни кладенци за ползване на подземна вода за добив на геотермална енергия – един водочерпателен и един реинжекционенен. Чрез реинжекционния тръбен кладенец отработената вода ще се връща обратно във водоносния хоризонт при което няма да се нарушава баланса на подземното водно тяло.

Предвижда се водочерпателния кладенец и реинжекционния кладенец да се изградят в ПИ с идентификатор 68134.1503.1163 , с обща площ от 4320 кв.м., където ще бъде изграден и „Складово-логистичния център“.

Тръбните кладенци, които се предвиждат да се изградят са необходими за отопление и охлаждане на бъдещата сграда и захранване на локална отоплителна инсталация с топлоносител от каскадна термопомпа, с топлоносител вода 60/500С.
2.2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение
Дейността на обекта е включена в Приложение II към чл. 93, ал. 1, т.1 и 2 на ЗООС - т. 10, б. „н” – „добив на подземни води”.

Информацията за инвестиционното предложение е изготвена в съответствие с изискванията на ЗООС, Приложение №2 от Наредба за условията и реда за извършване на ОВОС и е съобразена с критериите заложени в чл. 93, ал. 4 от ЗООС.

Местоположението на терена и съществуващото ползване е подходящо за реализиране на инвестиционното предложение, като основните мотиви за реализацията на инвестиционното предложение се състоят в следното:


  • имотът е разположен в климатично и релефно позитивна среда;

  • теренът е добре транспортно обезпечен и позволява чрез отклонение да се свърже с улица;

  • имотът е разположен в район Искър, гр. София,

  • в района има изградена инженерна инфраструктура;

  • имотът не попада в обхвата на защитени територии и защитени зони.

При нормална експлоатация на обекта, екологичните условия в района няма да бъдат нарушени.
2.3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности
Няма връзка с други планове и програми.

Имотът е собственост на“Хаглайтнер Хигиене България”ЕООД съгласно нотариален акт за покупко-продажба на недвижими имоти № 46, том І, рег. № 872, дело 40 от 21.05.2014 год.


2.4. Подробна информация за разгледани алтернативи
Няма разгледани такива, тъй като теренът е собственост на възложителя.

“Нулева” алтернатива ще означава двата броя тръбни кладенци да не бъдат реализирани и добива на подземни води и изграждането на климатизацията към „Складово-логистичния център“ да не бъде осъществено.

Местоположението на имота е подходящо от гледна точка на пътно-транспортната обстановка за реализиране на такъв вид проект.

Реализацията на инвестиционния проект представлява по-добрата алтернатива от икономическа гледна, посредством добив на подземни води и изграждане на термопомпени съоръжения.


2.5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството
Изграждането на два броя тръбни кладенци за ползуване на подземна вода за добив на геотермална енергия – един водочерпателен и един реинжекционен ще се реализира поземлен имот с идентификатор 68134.1503.1163 за нуждите на „Складово-логистичен център“ образуван от УПИ VІІ-31, 317, 209, 341, 212 от кв. 4, м. НПЗ ”Искър-север ІІІ част” район Искър, гр. София

Имотът е собственост на“Хаглайтнер Хигиене България”ЕООД съгласно нотариален акт за покупко-продажба на недвижими имоти № 46, том І, рег.№ 872, дело 40 от 21.05.2014 год.

Чрез реинжекционния тръбен кладенец отработената вода ще се връща обратно във водоносния хоризонт при което няма да се нарушава баланса на подземното водно тяло.

Временните дейности по време на строителството ще бъдат развити изцяло върху имота. Площта на имота е достатъчна за извършване на временните дейности по време на строителството и няма да засегне съседни имоти.


2.6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет
Инвестиционното намерение е във връзка с изграждане на система за климатизация към бъдещия «Складово-логистичен център» в район Искър, гр. София.

Системата за климатизация с термопомпа за подземни води ще се състои от:

-сондажен кладенец (водовземно съоръжение);

-сондажна помпа;

-термопомпа;

-реинжекционен сондаж.

Със сондажната помпа водата от тръбния кладенец (практически с постоянна температура) ще се извлича, ще преминава през термопомпата, където ще се увеличава нейната температура, достатъчна за отопление и производство на топла вода. Охладената вода ще се връща в реинжекционен сондаж в същия водоносен хоризонт от който е добита. По този начин черпената водата се затваря в земната повърхност без да има никакво замърсяване.

Предвижда се водата да бъде с температура на входа около 120С, а на изхода около 80С, като работните часове в година да бъдат около 2600, от които за отопление-1800, а за охлаждане около 800.

Общото количество вода (реална циркулация) през термопомпата за една календарна година ще бъде около 180701 куб.м., при средноденощен дебит от 5,73 л/с и максимален от 13,77л/сек за 10 часа.

Процесът на охлаждане е аналогичен с превключване на режима на работа на термопомпата.

Съществуват различни схеми за реализиране на отоплението/охлаждането с термопомпени инсталации. Те могат да бъдат отворени – когато топлината се използва чрез извличане на вода от сондажите и връщането й охладена в пласта, и затворени – когато водата циркулира по тръбен контур под земната повърхност. Въпреки това от значение е и местоположението на обекта, неговите характеристики и целите, за които ще бъде използвана термопомпената инсталация.

В случая се предвижда отворена система.



Отворената система използва директно изпомпвана вода от сондаж (кладенец), свързан непосредствено с термопомпата. Основната част на отворените системи са сондажи, позволяващи извличане на вода от водоносните слоеве на земята и връщането й обратно. Предимството на отворените системи е възможността за получаване на голямо количество топлина при относително ниски загуби. Единствено сондажът изисква обслужване и освен това, използването на такива системи не е възможно във всички местности. Основните изисквания към почвата и подпочвените води са: достатъчна водопроницаемост на почвата, позволяваща попълването на водните запаси; добър химически състав на подпочвената вода, позволяващ избягването на проблеми, свързани с образуването на отлагания по стените на тръбите и корозия;

Термопомпата работи на следния принцип: Принципът на работа на термопомпата в режим на “отопление”е основан на термодинамичния цикъл, известен като обратен цикъл на “Карно”. Източник на топлина може да бъде водата от сондаж, въздухът, земята. Топлоносителят – течността във външния кръг – се нагрява с няколко градуса, отнемайки топлина от съответния източник. Вътре в термопомпата топлоносителят минава през топлообменник (изпарител) и отдава събраната топлина на вътрешния контур на термопомпата. Вътрешният контур е напълнен с хладилен агент – фреон, който има ниска температура на кипене. Когато фреонът минава през изпарителя, той преминава от течно в газообразно състояние при ниска температура и ниско налягане. От изпарителя газообразният фреон попада в компресора, където се свива. Налягането и температурата на газа се покачват до зададените стойности. След това горещият газ постъпва във втория топлообменник – кондензатор. Там става топлообмен между горещия газ и топлоносителя – обикновено вода – във вътрешната отоплителна инсталация на сградата. Когато фреонът отдава топлина на вътрешната инсталация, той се охлажда и преминава в течно състояние. Въпреки това налягането му все още е високо. При премиването му през регулиращия вентил налягането се понижава и фреонът започва да се изпарява. След регулиращия вентил е изпарителят, където фреонът продължава да се изпарява до преминаването му в газообразно състояние и целият цикъл се повтаря отново и отново в режим “отопление” на термопомпата. На този принцип работят климатиците, термопомпите, хладилниците.

В режим “охлаждане” с помощта на вграден четирипътен вентил функциите на двата топлообменника – изпарител и кондензатор – се разменят. По този начин термопомпата отнема топлина от вътрешната инсталация и тя се предава на течността във външния кръг.

Черпената вода ще се използва за захранване на отоплителната инсталация на обекта.

За изграждането на 1 бр. водочерпателен и 1 бр. реинжекционен кладенци възложителят ще проведе процедура пред Басейнова дирекция-Плевен за получаване на разрешително за водовземане, съгласно Закона за водите и Наредба №1 от 07.07.2000г за проучване, ползване и опазване на подземни води.

Обектът ще се реализира в източната част на гр.София в ПИ с идентификатор 68134.1503.1163 /УПИ VІІ-31,317,209,341,212/ от кв. 4, м. НПЗ ”Искър-север ІІІ част” район Искър, гр. София

В геоморфоложко отношение разглеждания район попада в източната част на Софийската котловина. Главна отводнителна артерия е река Искър и притоците й р. Блато, р. Какач, р. Суходолска, р. Владайска и р. Перловска.

Климатът на котловината се обуславя от географското й положение и от влиянието на местните условия - Стара планина я защитава от североизточните ветрове, а планините Витоша и Люлин - от южните и югозападни ветрове.

Котловинният характер обуславя температурни инверсии, вследствие на които ниските температури достигат значителни стойности. Средноминималните температури за м. януари за гр. София са от -16 до -220С. Максималните са през м. юли, който е и най-горещия месец в годината.

Върху формирането и режима на подземните води в изследвания район голямо влияние оказват валежите. Средната многогодишна сума на валежите е 638,5 мм. Най-голямо количество валежи падат през пролетта, а най-малко - през зимата, като 60% от тях са под формата на сняг. Дните със снежна покривка достигат 50-60.

Неравномерността в количеството на валежите е в зависимост от надморската височина. Валежите в полето през лятото са 180-190 мм. Количеството на валежите и относително по-ниските температури в полето го характеризират, като поле с по-слаби летни засушавания.

В разглеждания участък от гр. София, скалната подложка заляга на дълбочина около 700-750м. Представена е от горнотриаски карбонатни скали.

Над нея залягат миоценски и плиоценски отложения. Представени са от Пъстра теригенна задруга (глини, песъчливи глини, алевролити, пясъчници), Гнилянска свита (чакъли, конгломерати, пясъчници, пясъци, алевролити, глини), Новоискърска свита (сиви глини и песъчливи глини с много редки лещи и прослойки пясъци). Тези отложения изграждат геоложкия разрез до дълбочина 200-250м от терена.

Над тях залягат материалите на плиоценската Лозенецка свита (), изградена от сиви, а в по-горните етажи и кафяви глини, които често алтернират с предимно заглинени чакъли и пясъци. Цветът на пясъците е сив до жълтокафяв. Пясъците и чакълите имат значителен дял в строежа на свитата (25-50%), като на изток, към р. Искър този дял се увеличава.

Плиоценските отложения са припокрити от кватернерните алувиални отложения на р.Искър в нейната незаливна (aQp3) и заливна (aQh) тераси. Представени са предимно от чакъли (едри, средни и дребни), чакълести пясъци и едри пясъци. В тях се срещят прослойки от кафяви глини с дебелина най-често 0,5 – 0,3м, но на места се срещат и прослойки с дебелина 10 – 15м. По петрографски състав на чакълите преобладават късове от гранити, пегматити, гнайси, кварцити и др., част от които са транспортирани от Рилската водосборна област. За далечния транспорт свидетелства и добрата заобленост на късовете чакъл. Дебелината на алувиалните отложения се увеличава към р.Искър и от юг на север. В кв. „Дружба” на София тя е 15,5 – 20,4м, край гара Искър над 30м, при с. Долни Богров - 75м, а около с.Казичене – 85м. Възрастта на алувиалните отложения на р.Искър е плейстоцен-холоцен.

Предмет на настоящото проучване е неоген-кватернерния водоносен хоризонт, обособен според класификацията на водните тела в Дунавски район като водно тяло „Порови води в Неоген-Кватернера – Софийска долина” с код BG1G00000NQ033.



Неогенският водоносен хоризонт, по литоложки особености, начин на формиране и залягане на водоносните пластове се разделя на долен и горен.

Долен водоносен хоризонт на неогена. Формиран е в отложенията на Пъстрата теригенна задруга и на Гнилянската свита. Водите от този водоносен хоризонт са порови, напорни. Хоризонтът се разслоява неравномерно от песъчливи глини, като на места преобладават пясъците, а на други – глините. Независимо от това разслояване, между отделните пластове съществува хидравлична връзка. По всяка вероятност, на отделни места, съществува хидравлична връзка и с разположения под него (а край северния склон на Стара планина и странично от него по границата на неогенския басейн) карстов водоносен хоризонт в долнотриаските карбонатни скали.

При водочерпения на сондажи от долния неогенски водоносен хоризонт са регистрирани дебити 3,4 – 10,5 л/с.

Над Гнилянската свита заляга Новоискърската свита, представена почти изключително от плътни глини. Отложенията на Новоискърската свита играят ролята на регионален водоупор в разглеждания район.

Горен водоносен хоризонт на неогена. Формиран е в песъчливите и чакълести прослойки на Лозенецката свита. Дебелината на отделните пластове варира в широки граници от 0,40 до 20м. Отделните пластове, общо взето, имат хидравлична връзка помежду си и формират общ водоносен комплекс.

Дебелините на водоносните прослойки и делът им в разреза нарастват по посока към р. Искър. За долен водоупор на горния неогенски водоносен хоризонт служат плътните глини от Новоискърската свита. В участъците, където върху отложенията на Лозенецката свита залягат алувиални отложения е образуван общ водоносен комплекс.

Водите в горния неогенски водоносен хоризонт са порови. Подземната вода е както безнапорна в горната част на разреза, така и напорна. Подхранват се от валежите и от водоносни хоризонти в оградните планини на Софийската котловина. Движението на подземните води е към р. Искър, а в района северно от с. Казичене и почти успоредно на р. Искър на север. Подземните води се дренират от р. Искър, в блатата край гр. Нови Искър и от сондажни кладенци за експлоатация на подземни води.

По химически състав водите са хидрокарбонатно-натриево-калциеви и хидрокарбонатно-калциево-магнезиеви с обща минерализация 0,28-0,70 гр/л и обща твърдост 1,5 до 4,1 мг/екв/л. Значими са концентрациите на желязото, мангана и алуминия.



Кватернерният водоносен хоризонт е привързан към алувиалните отложения на реките протичащи през котловината и делувиално-пролувиалните седименти в оградните й склонове. Подхранването на водите става от валежите и от други водоносни хоризонти (основно от горния неогенски водоносен хоризонт). Дренирането на хоризонта е от реките Лесновска и Блато и от река Искър в участъка в близост с прага при гр. Нови Искър. В разглеждания район движение на водата е с посока. На много места по течението на реката, обаче потокът е силно деформиран от ескплоатацията на кариери за баластра в терасата на реката.

Предвижда се изграждането на два боя тръбни кладенци – един водочерпателен и един реинжекционен за ползуване на подземна вода за добив на геотермална енергия. Чрез реинжекционния тръбен кладенец отработената вода ще се връща обратно във водоносния хоризонт при което няма да се нарушава баланса на подземното водно тяло.

Предвижда се кладенците да бъдат с дълбочина по около 60-65м всеки на разстояние минимум 21 м един от друг и конструкция отговаряща на изискванията на Закона за водите и Наредба № 1/2007г за проучване, ползване и опазване на подземните води. Местоположенията им са локализирани с географски и геодезични координати и надморска височина, които,съответно са:

Таблица 1



Тр. кл.№

Кота терен

Географски координати

Геодезични координати

Водочерпателен

тръбен кладенец



536,40

N 42041/1,58//

Е 23024/9,68//



Х = 4602052,779

Y= 8505092,028



Реинжекционен тръбен кладенец

536,50

N 42041/0,93//

Е 23024/10,03//



Х = 4602032,720

Y= 8505099,993


Очакваният геоложки разрез е следния:

аQp3 0,00 – 20,00м. – чакъли едри и средни с отделни валуни и песъчлив

запълнител

20,00 – 27,00м – пясък едър с тънки глинести прослойки

lN1d-r 27,00 – 30,00м – глина плътна тъмно сива

30,00 – 32,00м – пясък едър с дребен чакъл

32,00 – 40,00м – пясък сбит заглинен

40,00 – 48,00м – пясък с дребен чакъл

48,00 – 56,00м – чакъли с глинесто-песъчлив запълнител

56,00 – 62,00м – пясък среден и дребен заглинен

62,00 – 65,00м – глина тъмно сива


Нивото на подземните води се очаква на дълбочина от повърхността около 4-6м, а максимален дебит на черпателния тръбен кладенец - 13,0-14,0 л/с.

За изграждане на двата броя кладенци ще се извършат необходимите хидрогеоложки проучвания на територията.

Междутръбното пространство ще бъде запълнено с дренажен материал с едрина на зърната 3-5мм.

За изолация на повърхностни води, за защита на земните недра и недопускане смесването на води от два водоносни хоризонта, в изпълнение изискванията на Закона за водите се проектира направата на глинесто-циментов тампонаж над филцовата засипка до дълбочина 28м.

Изграждането на кладенците ще се извърши със сондажна апаратура УРБ – 2,5 АМ, окомплектована със сондажен лост ф 73 мм, тежки щанги ф146 мм, и ролкови длета с необходимите диаметри при следната последователност:

1.Сондиране безядково, въртеливо - роторно с права циркулация на промивната течност с диаметър ф 349 мм до проектната дълбочина 60-65 м.

2.По време на сондирането ще се следи механичната скорост на пробиване и ще се води точна документация на преминатите литоложки разновидности, като се вземат шламови проби през всеки 2м проходка. Ще се следят водопроявленията в сондажа - загуба на промивна течност, промяна в цвета и гъстотата на същата.

3.Монтаж на експлоатационна колона от РVС тръби и филтри марка „VALPLAST“ с диаметър ф 140/6,7мм до дълбочина 60-65 м

4.Запълване на задтръбното пространство с дребен чакъл с едрина на зърната 3-5 мм.

5.Промиване на сондажа с чиста вода и ерлифтно продухване до пълно избистряне на водата.


ОПИТНО-ФИЛТРАЦИОННИ РАБОТИ
След избистряне на водата ще бъде проведен хидравличен тест и опитно предексплотационно водочерпене с продължителност достатъчна за достоверно определяне параметрите на водоносния хоризонт и експлоатационните характеристики на водовземното съоръжение.

По време на водочерпенето ще се следи динамиката на водното ниво и черпения дебит. След спиране на помпата ще бъде проследено възстановяването на водното ниво.

В края на водочерпенето ще бъде взета водна проба за пълен химически анализ за определяне химическия състав и качества на подземната вода. Пробата ще бъде изследвана в Лабораторията за технически изпитвания и екология „АКВАТЕРАТЕСТ“ при ИССЕ ООД, гр. София.

След завършване на сондажната и водочерпателна работа, кладенцът ще бъде затворен с капак и предаден на възложителя с Приемо-предавателен протокол за съхранение и експлоатация. Теренът около него ще бъде рекултивиран, а изкопаните за сондирането утайници - засипани.

Всички резултати от сондажната, водочерпателна и лабораторна работи ще бъдат обобщени в заключителен хидрогеоложки доклад. В него ще бъдат определени експлоатационните параметри на тръбния кладенец, интерпретирани лабораторните анализи на подземната вода и дадени препоръки за бъдещата експлоатация на кладенците, придружени с таблични и графични приложения.

По време на полско-проучвателната работа във всички нейни етапи, ще се осъществява непрекъснат контрол от специалист - хидрогеолог. Ще се следи за точното изпълнение на изготвения проект и условията на Разрешителното. Ще се спазват всички указания по отношение мерките по безопасност на труда и противопожарна охрана.

В имота ще се обособи временна строителна площадка с размери около 25х10м, в която ще се разположи апаратурата (сонда, резервоар и др.) и всички съоръжения и инструменти, необходими за изграждане на водовземното съоръжение.

Предвижда се дълбочината на кладенците да бъде до 60-65 м.

Кладенците ще се изградят в собствен имот и ще бъдат с площ от около 2-3 кв.м.всеки. Над устието им ще бъде изградена подземна шахта с размери около 1,5х1,5х1,0 м в която ще са разположени арматурно-водомерен възел, за отчитане на изразходваното водно количество.

Точното място на изграждането на 2бр кладенци ще се реши при работното проектиране.

Предвижда се отнемане на почвения слой и депонирането му на предварително определено от общината място.

Теренът за реализиране на обекта е достатъчен за извършване на строителните работи и за временно съхранение на земните маси от изкопните.

Разположението на основните елементи на площадката ще бъде съобразено с изградената инфраструктура в района.

Екологичните условия в района няма да се нарушат при нормална експлоатация на обекта.


2.7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура
При изготвяне на работния проект ще бъдат отразени съществуващите пътни връзки за обекта и отклонението от им.

Местоположението на имота е подходящо от гледна точка на пътно - транспортната обстановка в района и безопасност на движение.

Временните дейности по време на строителството ще бъдат развити изцяло върху имота.
2.8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Строителството и експлоатацията на обекта не са свързани с действия, които ще доведат до съществени физически промени на района, където ще се реализира предложението .

При строителството и експлоатацията на инвестиционно предложение ще бъдат използвани природни ресурси като земя, материали и енергия. Няма невъзстановими или в недостатъчно количество природни ресурси.

Времетраенето на цялостното изпълнение на задачата включващо общественото обсъждане, издаването на Разрешителното за водоползвуване и изграждане на водовземно съоръжение за подземни води, предназначено за водовземане, изграждането на един водочерпателен и един реинжекционен тръбни кладенци, лабораторна и камерална обработка на резултатите ще е 99 дни, разпределени по етапи както следва:

- подаване на заявление до Басейнова Дирекция за управление на водите -Дунавски район за издаване на Разрешително за водоползване и изграждане на водовземно съоръжение за подземни води, предназначени за водовземане – 3 дни

- обществено обсъждане на проекта в община СО-район Искър – 15 дни

- издаване на Разрешително за водоползване и изграждане на водовземно съоръжение – 30 дни

- изграждане на кладенците – сондиране и монтаж на експлотационната колона - 10 дни

- усвояване на тръбния кладенец - продухване, опитно-филтрационни работи, вземане на водна проба – 15 дни

- засипване на утайници и рекултивация на засегнатите терени – 1 ден

- лабораторни изследвания и заключителен хидрогеоложки доклад - 15 дни

По време на полско-проучвателната работа във всички нейни етапи, ще се осъществява непрекъснат контрол от специалист - хидрогеолог. Ще се следи за точното изпълнение на изготвения проект и условията на Разрешителното. Ще се спазват всички указания по отношение мерките по безопасност на труда и противопожарна охрана.

При изграждането на обекта ще бъдат спазвани изискванията на Наредба №2 от 22.03.2004г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд.

За предотвратяване и ликвидиране на пожари и аварии и за евакуация на работната площадка, ще бъдат взети мерки за осигуряване на безопасност и здраве при работа.



2.9. Предлагани методи за строителство
Изграждането на обекта ще се извърши със сондажна апаратура УРБ – 2,5 АМ, окомплектована със сондажен лост ф 73 мм, тежки щанги ф146 мм, и ролкови длета с необходимите диаметри при следната последователност:

1.Сондиране безядково, въртеливо - роторно с права циркулация на промивната течност с диаметър ф 349 мм до проектната дълбочина 60-65 м.

2.По време на сондирането ще се следи механичната скорост на пробиване и ще се води точна документация на преминатите литоложки разновидности, като се вземат шламови проби през всеки 2м проходка. Ще се следят водопроявленията в сондажа - загуба на промивна течност, промяна в цвета и гъстотата на същата.

3.Монтаж на експлотационна колона от РVС тръби и филтри марка „VALPLAST“ с диаметър ф 140/6,7мм до дълбочина 60-70 м

4.Запълване на задтръбното пространство с дребен чакъл с едрина на зърната 3-5 мм.

5.Промиване на сондажа с чиста вода и ерлифтно продухване до пълно избистряне на водата.

След избистряне на водата ще бъде проведен хидравличен тест и опитно пред експлотационно водочерпене с продължителност достатъчна за достоверно определяне параметрите на водоносния хоризонт и експлотационните характеристики на водовземното съоръжение.

По време на водочерпенето ще се следи динамиката на водното ниво и черпения дебит. След спиране на помпата ще бъде проследено възстановяването на водното ниво.

В края на водочерпенето ще бъде взета водна проба за пълен химически анализ за определяне химическия състав качества на подземната вода. Пробата ще бъде изследвана в акредитирана лаборатория.

След завършване на сондажната и водочерпателна работа, кладенците ще бъдат затворени с капак и предадени на Възложителя за съхранение и експлоатация. Теренът около тях ще бъде рекултивиран, а изкопаните за сондирането утайници - засипани.

Изграждането на обекта ще бъде свързано с извършване на изкопни, насипни, строителни работи, монтаж на съоръжения, транспорт на материали, машини и др.

2.10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията
Предвижда се кладенците да бъдат с дълбочина по около 60-65м всеки и на разстояние минимум 21 м един от друг и конструкция отговаряща на изискванията на Закона за водите и Наредба № 1/2007г за проучване, ползване и опазване на подземните води. Очакваният експлотационен дебит е около 13-14 л/с.

По време на строителството и експлоатацията на обекта ще се използва вода за питейно-битови и ПП нужди от градската водопроводна мрежа.

Земните маси от изкопните работи ще се използват за подравняване на обекта. По време на извършване на строителните работи, инвестиционното предложение не включва използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.
2.11. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране
Отпадъци при изграждането и експлоатацията на обекта:

При строителство на обекта ще се формират следните отпадъци:



Смесени отпадъци от строителни материали

  • код - 17.09.04

  • свойства - неопасни

  • начин на третиране - събиране и извозване на определено от общинските органи място

Земни маси – от изкопни работи

с код 17.05.04 и неопасни свойства

начин на третиране - събиране и извозване на определено от общинските органи място на излишните земни маси и за обратна засипка

По време на изграждане на обекта, чрез сонда, ще се генерира шлам от глини и пясъци.

След изграждане на кладенците, се предвижда рекултивация на терена.

Останалите земни маси ще се използват за подготовката на тревните смески или депониране на място определено от кмета на общината.

При експлоатацията на обекта ще се формират следните отпадъци:

Смесени битови отпадъци с код 20.03.01

- свойства - неопасни



- начин на третиране - събиране и извозване на договорни начала от

лицензирани фирми.

Смесените битови отпадъци ще се събират в контейнери и ще се извозват на сметище от оторизирана фирма.

Не се предвижда допълнителна преработка на посочените отпадъци.

На този етап прогнозни количества на генерираните отпадъци не могат да се дадат.

2.12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.
Мерките за намаляване на отрицателните въздействие върху околната среда по време на изграждането на обекта включват:

1.След приключване на полагането на тръбите, нарушенията на терена да бъдат възстановени, като по този начин те ще се впишат в ландшафта на района.

2.Да не се допуска изхвърлянето на битови и хранителни отпадъци, които могат да доведат до отравяне на почвите и представителите на растителния и животинския свят.

3.Стриктно да се спазват правилата за противопожарна безопасност.

4.Недопускане на разливи на горива и смазочни материали от машините.

5.Използване на съществуващата инфраструктура.

6.Голям процент озеленена площ.

При изпълнение на обекта, ще бъдат взети всички мерки по безопасност на труда и противопожарна охрана. Ще се спазват следните изисквания:

1.Започването на работата на обекта ще стане само след подписване на пусков протокол.

2.Всички работници включени в сондажната бригада ще бъдат инструктирани и снабдени с лични предпазни средства, съгласно правилника за охрана на труда при геолого-проучвателни работи.

3.Сондажната работа ще се изпълнява само от лица които притежават необходимата специалност и квалификация и навършили 18 години.

4.Облеклото на работниците ще бъде прибрано, закопчано и без развяващи се краища. Ще се работи с ръкавици, каски и ботуши.

5.На работната площадка и в близост със сондажната апаратура няма да се допускат външни лица и такива не заети пряко в работата.

6.При транспорта на сондажната техника ще се спазват ограниченията за максимално допустима скорост за този вид автомобили. Забранява се придвижването на автосондата с вдигната или незакрепена стабилно кула.

7.Преди започване на работа ежедневно ще се проверяват нивата на двигателното и хидравлично масла, както и на охладителната течност. Ще се проверяват сондажните инструменти за изправност и износеност. Ще се провежда ежедневен инструктаж и запознаване с предстоящите за деня задачи. Инструктажът ще се провежда от специалист геолог, ръководител на обекта.

8.Повдигането и спускането на кулата ще се извършва само от майстор-сондьор. След изправянето й същата се закрепва здраво със скобите към шасито и с обтяжките към терена.

9.Изкопаните са сондирането утайници ще бъдат оградени със сигнална лента и осветени за през нощта. След приключване на сондажа, същите ще бъдат засипани, а терена около тях рекултивиран.

10.Всички въртящи се части на сондажната апаратура (трансмисии, валци, зъбни колела, вериги и др.) ще бъдат обезопасени с предпазни метални капаци и кожуси.

11.Спуско-подемните операции ще се провеждат само от майстор-сондьор сред предварителна проверка изправността на лебедката и елеватора.

12.Забранено е качването на работниците на кулата без предпазни колани и с кални ботуши, които могат да предизвикат подхлъзване.

13.При проливен дъжд и гръмотевична буря, работата ще се спира, а работниците ще се оттеглят на безопасно разстояние.

14.Гориво-смазочните материали ще се съхраняват на места обозопасени и сигнализирани, достатъчно отдалечени от сондажната апаратура.

15.След приключване на работния ден, напускането на местосондирането ще става под непосредственото ръководство на майстор-сондьора. Всички инструменти ще бъдат прибрани и подредени в определените за това места.

Освен това при работното проектиране ще се заложат мероприятия, гарантиращи спазването на екологичното законодателство.


2.13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например, добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води)
Ще бъдат изградни два боя тръбни кладенци за ползуване на подземна вода за добив на геотермална енергия – един водочерпателен и един реинжекционен.

Теренът на площадката е достатъчен за извършване на предвидените дейности.

Реализирането на инвестиционното предложение ще има положително въздействие от гледна точка на икономическите условия на дружеството. То може да се конкретизира и изрази в следното:

- значителни капиталовложения за изграждане на двата броя кладенци в собствени имоти;

- разкриване на нови обекти;

- разкриване на временни работни места.


2.14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

Освен нормативно заложените в ЗУТ стандартни процедури (съгласувателни писма от ВиК, Електроразпределение, РСПБЗН, РЗИ и др.) пряко свързани с инвестиционното намерение са и следните разрешителни:

- Разрешително за дейности с отпадъци, съгласно Закона за управление на отпадъците – ЗУО от 13.07.2012г.;

- Разрешително за извозване на земните маси и строителните отпадъци от район Искър-СО.;

- Разрешително за водовземане съгласно Закона за водите.
2.15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда
Предвиденото от възложителя инвестиционно предложение за изграждане на „ Два броя тръбни кладенци за ползуване на подземна вода за добив на геотермална енергия – един водочерпателен и един реинжекционен ” в поземлен имот с идентификатор 68134.1503.1163, към „Складово-логистичен център“ м. НПЗ ”Искър-север ІІІ част” район Искър, гр. София не предполага замърсяване на почвите, водите и атмосферния въздух в района, както по време на строителството, така и по време на експлоатацията.

Изграждането на обекта ще бъде свързано с извършване на изкопни, насипни, строителни работи и транспорт.

Не се предвижда използване на горивни процеси по време на строителните работи. Ще се използва основно електроенергия.

Прогнозната оценка за очакваното емисионно натоварване на атмосферния въздух в района на обекта вследствие неговото изграждане, както и зоните на разпространение и обхвата на това емисионно въздействие ще бъде незначително, локално, временно и ще засегне предимно територията на работната площадка.

Не се предвижда отделяне на емисии на замърсители или опасни, токсични или вредни вещества в атмосферния въздух в района.

От реализирането на обекта (строителство и експлоатация) не се очакват вредни физични фактори - шум, вибрации, светлинни, топлинни, електромагнитни и йонизиращи лъчения.

При осъществяване на инвестиционното предложение не се очакват замърсяване и дискомфорт на околната среда при осигурено спазване на всички предложени мерки по време на строителство и експлоатация на обекта.
2.16. Риск от инциденти

Определяне на рисковите фактори за увреждане на здравето на хората:

а) Изграждането на обекта е свързано с изпълнение на изкопни работи, строителни работи, монтаж на съоръжения, транспорт на материали, машини и др. Строителните, монтажните и транспортните работи могат да бъдат източник на следните въздействия:


  • шумово въздействие;

  • локално замърсяване с отработени газове;

  • запрашаване на средата;

  • вибрации (при работа на строителните машини и транспортната техника).

б) По време на експлоатация на обекта рисковите фактори са свързани с техническата изправност на съоръженията, за което трябва да се предвиди:

  • поддържане в постоянна изправност на съоръженията;

  • подържане в добро техническо състояние на електрическата инсталация.

Съществува риск от злополуки по време на строителството, както и при експлоатацията на обекта - основно от пожари, които могат да навредят на здравето на хората или на околната среда, но той е в пряка зависимост от мерките, заложени в Работния проект и Правилниците, както и от квалификацията и съзнанието за отговорност на обслужващия персонал.
ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение
3.1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики както и за разположените в близост елементи на Националната екологична мрежа
Изграждането на обекта “Два броя тръбни кладенци за ползуване на подземна вода за добив на геотермална енергия – един водочерпателен и един реинжекционен” ще се реализира в поземлен имот с идентификатор 68134.1503.1163, към „Складово-логистичен център“, м. НПЗ ”Искър-север ІІІ част” район Искър, гр. София

Чрез реинжекционния тръбен кладенец отработената вода ще се връща обратно във водоносния хоризонт при което няма да се нарушава баланса на подземното водно тяло.

Имотът е собственост на“Хаглайтнер Хигиене България”ЕООД съгласно нотариален акт за покупко-продажба на недвижими имоти №46, том І,рег.№ 872, дело 40 от 21.05.2014 год.

Предвижда се кладенците да бъдат с дълбочина по около 60-65м всеки на разстояние минимум 21 м един от друг и конструкция отговаряща на изискванията на Закона за водите и Наредба № 1/2007г за проучване, ползване и опазване на подземните води. Местоположенията им са локализирани с географски и геодезични координати и надморска височина, които съответно са дадени в таблица 1:

Таблица 1


Тр. кл.№

Кота терен

Географски координати

Геодезични координати

Водочерпателен

тръбен кладенец



536,40

N 42041/1,58//

Е 23024/9,68//



Х = 4602052,779

Y= 8505092,028



Реинжекционен тръбен кладенец

536,50

N 42041/0,93//

Е 23024/10,03//



Х = 4602032,720

Y= 8505099,993


Временните дейности по време на строителството ще бъдат развити изцяло върху имота. Площта на имота е достатъчна за извършването им и няма да засегне съседни имоти.

Инвестиционното предложение не засяга защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (обн. ДВ, бр.133/11.11.1998 г.), както и защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (обн. ДВ, бр. 77/ 09.08.2002 г.) от Националната екологична мрежа.

Най-близките Защитени зони са „Витоша” с идентификационен код BG 0000113 за опазване на местообитанията и дивата флора и фауна обявена със Заповед на Министъра на околната среда и водите № РД-763/28.10.2008 г. (Дв бр.99/2008 г.) и ЗЗ„Витоша” с код BG 0000113 за опазване на дивите птици

Защитените зони се намират на достатъчно разстояние от 5-10 км от ПИ с идентификатор 68134.1503.1168.

Не се очакват увреждане, фрагментация и /или загуба на типовете природни местообитания, включени в Приложение №1 на Директива 92/43 ЕЕС за опазване на природните местообитания и дивата фауна и флора и местообитания по видове, включени в Приложение №1 на директивата 79/409/ ЕЕС за опазване на дивите птици, в това число приоритетни за опазване по Натура 2000 , тъй като обектът, където ще се реализира инвестиционното предложение отстои на около 5-10 км от обхвата им.

Не се очаква промяна в ключови биологични и физикохимични характеристики на естествени по характер типове природни местообитания. Не съществува вероятност за влошаване на естествените условия за живот на растителни и животински видове, които са в предмета и целите на опазване на защитените зони.

По отношение на местообитанията инвестиционното предложение не засяга и няма въздействие върху приоритетни типове природни местообитания.


3.2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи
Имотът е собственост на“Хаглайтнер Хигиене България”ЕООД съгласно нотариален акт за покупко-продажба на недвижими имоти №46, том І,рег.№ 872, дело 40 от 21.05.2014 год.

Местоположението на терена и съществуващото ползване е подходящо за реализиране на инвестиционното предложение.

В близост до имота има изградена инженерна инфраструктура.

При нормална експлоатация на обекта, екологичните условия в района няма да бъдат нарушени.


3.3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове
Настоящото инвестиционно предложение е във връзка с изграждане на: “Два броя тръбни кладенци за ползуване на подземна вода за добив на геотермална енергия – един водочерпателен и един реинжекционен” в поземлен имот с идентификатор 68134.1503.1163 за нуждите на „Складово-логистичен център“, м. НПЗ ”Искър-север ІІІ част”, район Искър, гр. София

ПИ с идентификатор 68134.1503.1163 е с обща площ от 4320 кв.м.,трайно предназначение на територията-урбанизирана, съгласно скица от м. октомври 2015 год.

В имота се предвижда да бъде изграден Складово-логистичен център, за който възложителят допълнително ще уведоми РИОСВ-София.

Имотът е собственост на“Хаглайтнер Хигиене България”ЕООД съгласно нотариален акт за покупко-продажба на недвижими имоти №46, том І,рег.№ 872, дело 40 от 21.05.2014 год.

Имотът е образуван от няколко имота.

За поземлен имот с идентификатор 68134.1503.1163 има изготвена скица с координатни точки в координатна система 1970 год.


3.4. Чувствителни територии в това число чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и други; Национална екологична мрежа
Районът не е третиран като чувствителна зона или територия в екологичен аспект и при ползването на обекта няма да се наложи спазването на определени и задължителни норми и изисквания или налагане на ограничения.

Около територията на инвестиционното предложение и в близост до нея няма други обекти, които са важни или чувствителни от екологична гледна точка, напр. влажни зони, водни течения или други водни обекти, крайбрежна зона. Независимо от това възложителят ще осъществява контрол по време на строителството и експлоатация на обекта за недопускане на причини, които биха довели до пожари, аварии и невъзвратими щети.

На територията на инвестиционното предложение и в близост до нея няма площи, които се обитават от защитени, важни или чувствителни видове на флората и фауната, напр. за размножаване, гнездене, събиране на фураж, зимуване, миграция, които могат да бъдат засегнати от предложението.

На територията на инвестиционното предложение или в близост до нея няма ландшафти или живописни местности, които могат да бъдат засегнати от предложението.

На територията на инвестиционното предложение или в близост до нея няма пътища или съоръжения за достъп до места за отдих, които могат да бъдат засегнати от предложението.

На територията на инвестиционното предложение или в близост до нея няма местности и обекти с историческо или културно значение, които могат да бъдат засегнати от предложението.

Територията на инвестиционното предложение не се намира в зона с опасност от земетресения, пропадания, свлачища, ерозия, наводнения или неблагоприятни климатични условия, напр. температурни инверсии, мъгли, силни ветрове, които могат да предизвикат проблеми в околната среда при реализацията на предложението.

Инвестиционното предложение не попада в и не засяга санитарно-охранителни зони.

Инвестиционното предложение за изграждане на обектите не засяга територии със статут на защитени по смисъла на Закона за защитените територии (обн. ДВ, бр.133/11.11.1998 г.), както и защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (обн. ДВ, бр. 77/ 09.08.2002 г.).

Най-близките Защитени зони са „Витоша” с идентификационен код BG 0000113 за опазване на местообитанията и дивата флора и фауна обявена със Заповед на Министъра на околната среда и водите № РД-763/28.10.2008 г. (Дв бр.99/2008 г.) и ЗЗ„Витоша” с код BG 0000113 за опазване на дивите птици ,но те отстоят на около 5-10 км. от имота.


3.5. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси
Предвижда се изграждане на 2 броя тръбни кладенци за ползуване на подземна вода за добив на геотермална енергия – един водочерпателен и един реинжекционен кладенец в собствен поземлен имот, район Искър, гр. София

Чрез реинжекционния тръбен кладенец отработената вода ще се връща обратно във водоносния хоризонт при което няма да се нарушава баланса на подземното водно тяло.

Земните маси от изкопните работи ще се използват за подравняване на площадката и оформяне на тревните площи.

По време на извършване на строителните работи, инвестиционното предложение не включва използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.


3.6. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположението

Не се разглежда друга алтернатива за местоположение, тъй като имотът е собственост на възложителя и се предвижда реализация на неговите инвестиционни намерения.

Местоположението на имота е подходящо от гледна точка на пътно-транспортната обстановка за реализиране на такъв вид проект.
ІV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение)
4.1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ланшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, разлините видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.
Въздействие върху хората и тяхното здраве
Реализирането на инвестиционното предложение няма да окаже отрицателно въздействие върху здравето на населението на район Искър.

По време на строителството, здравният риск за работещите се формира от наличните вредни фактори на работната среда (шум, вибрации, прах, заваръчни аерозоли). Определените въздействия са ограничени в периода на строителството и при работна среда на открито в рамките на работния ден. Потенциалният здравен риск е налице при системно неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труд, съгласно изискванията на Наредба №2/2004г. при извършване на строително-монтажни работи.


Атмосфера и атмосферен въздух

От дейността на обекта не се очаква промяна в качеството на атмосферния въздух. Дейността на обекта не се предвижда отделяне на неприятни миризми. Не се предвижда отделяне на емисии на замърсители или опасни, токсични или вредни вещества във въздуха над ПДН, поради което не се очаква негативно въздействие върху качеството на атмосферния въздух.


оди
Изграждането на два броя тръбни кладенци е с цел използуване на подзедемна вода за добив на геотермална енергия – един водочерпателен и един реинжекционен.

Чрез реинжекционния тръбен кладенец отработената вода ще се връща обратно във водоносния хоризонт при което няма да се нарушава баланса на подземното водно тяло.

Изграждането на водопроводните и канализационни отклонения ще бъдат решени с работното проектиране.
Земни недра, минерално разнообразие, почви и ландшафт

Реализирането на проекта ще бъде свързано с изземване на част от хумусния хоризонт.

Подравняването на площадката ще бъде свързано с отстраняване на допълнителни количества земни маси със сравнително малък обем, пръст и камъни.

Характерът на инвестиционното предложение не е свързан с промяна на вида, състава и характера на земните недра и не предвижда добив на подземни богатства.


Биоразнообразие и неговите елементи, защитени територии, паметници на култура
Инвестиционното предложение за изграждане на обекта не засяга територии със статут на защитени по смисъла на Закона за защитените територии (обн. ДВ, бр.133/11.11.1998 г.), както и защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (обн. ДВ, бр. 77/ 09.08.2002 г.).

В границите на инвестиционното предложение няма паметници на културата.

На територията на инвестиционното предложение и в близост до нея няма площи, които се обитават от защитени, важни или чувствителни видове на флората и фауната, напр. за размножаване, гнездене, събиране на фураж, зимуване, миграция, които могат да бъдат засегнати от предложението.

Отпадъците, които се очаква да се генерират съгласно Наредба №2/2014 год. за класификация на отпадъците са следните:

По време на строителството се очаква да се формират:

Смесени отпадъци от строителни материали:

с код 17.09.04 и неопасни свойства

начин на третиране - събиране и извозване на определено от общинските органи място

Земни маси – от изкопни работи

с код 17.05.04 и неопасни свойства

начин на третиране - събиране и извозване на определено от общинските органи място на излишните земни маси и за обратна засипка


По време на експлоатацията се очаква да се формират:

Смесени битови отпадъци:

с код 20.03.01 и неопасни свойства -

начин на третиране - събиране и извозване на договорни начала от лицензирани фирми.

Смесените битови отпадъци ще се събират в контейнери и ще се извозват на депо за твърди битови отпадъци от общинска фирма .

Не се предвижда допълнителна преработка на посочените отпадъци.



Физични фактори
Инвестиционното предложение не предвижда излъчване на шум и вибрации, на светлинни, топлинни или електромагнитни излъчвания.

Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно)

Очаквано въздействие: краткотрайно по време на строителството, непряко по време на експлоатация.

Не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.

Инвестиционното предложение не крие рискове от замърсяване на почвите или водите вследствие на изпускане на замърсители върху земята или в повърхностни водни обекти и подземни води при правилна експлоатация на обекта.
4.2. Въздействие върху елементите от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение

На територията на имота и в близост до него няма обекти, които могат да бъдат засегнати и са защитени от международен или национален закон, поради тяхната екологична, природна, културна и друга ценност.

На територията на инвестиционното предложение и в близост няма други обекти, които са важни или чувствителни от екологична гледна точка.

Инвестиционното предложение не засяга защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (обн. ДВ, бр.133/11.11.1998 г.), както и защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (обн. ДВ, бр. 77/ 09.08.2002 г.) от Националната екологична мрежа.

Най-близките Защитени зони са „Витоша” с идентификационен код BG 0000113 за опазване на местообитанията и дивата флора и фауна обявена със Заповед на Министъра на околната среда и водите № РД-763/28.10.2008 г. ( Дв бр.99/2008 г.) и ЗЗ„Витоша” с код BG 0000113 за опазване на дивите птици
4.3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно)
Очакваното въздействие ще бъде:

- краткотрайно по време на изграждане на обекта;

- непряко по време на експлоатацията.

Не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.


4.4. Обхват на въздействието - географски район;засегнато население; населени места (наименование, вид- град, село, курортно селище, брой жители и други)
Очакваното въздействие може да се оцени като:

- с малък териториален обхват – на територията на имота, собственост на възложителя;

- локален характер, незначително и с възможност за възстановяване.

Засегнати могат да бъдат само обитателите на обекта и то в незначителна степен, при неспазване изискванията за безопасни условия на труд при извършване на строително-монтажни работи.


4.5. Вероятност на поява на въздействието
Вероятността от поява на въздействие се свежда до минимум с предвидените от възложителя мерки за предотвратяване и намаляване на влиянието и ликвидиране на последствията от пожари и аварии.
4.6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието
Продължителността на въздействие зависи от времето на изграждане и експлоатация на обекта.

Обратимостта е в зависимост от времето за прилагане и реагиране съгласно разработен План за действие при природни бедствия, аварии и пожари, земетръс и наводнения.


4.7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда

Инвестиционното предложение изисква включване на поетапни мерки по време на работното проектиране, строителството и експлоатацията:

На етап проектиране:

- извършването на проучвателни работи и проектни разработки за изграждане на един водочерпателен и един реинжекционен тръбни кладенци;

- предвиждане на места за временно съхранение на битовите и строителните отпадъци до извозването им от лицензирани фирми;

- изготвяне на проект по озеленяване и ланшафтно оформяне на площадката.

На етап строителство:

- подържане на строителната техника в добро техническо състояние;

- организиране на разделно изземване, депониране и оползотворяване на хумусния слой на временни депа за съхраняването му в обсега на терена;

- събиране и извозване на генерираните твърди битови отпадъци в контейнери;

- съгласуване с общинската администрация мястото и маршрута за депониране на строителните отпадъци;

По време на експлоатация:

- недопускане замърсяването на прилежащите терени и повърхностните и подземни води.

-Експлоатацията на водоползването да се осъществява в съответствие с разрешения режим на водоползване;


4.8. Трансграничен характер на въздействията
Инвестиционното предложение няма да окаже въздействие с трансграничен характер.

Упълномощен представител:

(Васил Беязов)



ДО


ДИРЕКТОРА НА РИОСВ

бул. „Цар Борис ІІІ” № 136

гр. СОФИЯ

И С К А Н Е

за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС)

от “Хаглайтнер Хигиене България”ЕООД

ЕИК 175030193

със седалище и адрес на управление: гр. София, район Лозенец ул. “Златен рог” № 22, етаж 3,офис 6

Начин на представляване - Марсел Догар-прокурист

Лице за контакти и упълномощен представител :

Васил Стефанов Беязов ,GSM 0887/27 00 20

Уважаема г-жо Директор,

Моля да бъде издадено решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС за инвестиционно предложение за изграждане на “ Два броя тръбни кладенци за ползуване на подземна вода за добив на геотермална енергия – един водочерпателен и 1 бр реинжекционен кладенец”в поземлен имот с идентификатор 68134.1503.1163,/УПИVІІ-31,317,209,341,212/към Складово-логистичен център , кв.4,м.НПЗ ”Искър-север ІІІ част”район Искър, гр.София
Приложения:


  1. Информация по Приложение № 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС (ДВ, бр.25/2003 г.).на хартиен носител 1бр. и 2 бр . на магнитен носител;

  2. Уведомление по чл.10 от Наредбата за ОС Приложение № 1 и 2 част Б на хартиен и магнитен носител.

  3. Писмо с обява до Столична Община и район Искър за проявения обществен интерес с информация по чл.6, ал.1

  4. Нотариален акт

  5. Скица с координатни точки в координатна система 1970 год.

  6. Пълномощно.


Упълномощен представител:

(Васил Беязов)



До Кмета

на Столична община

ул.”Московска” № 33

До кмета

на район Искър-СО

УВЕДОМЛЕНИЕ

за

инвестиционно намерение

от “Хаглайтнер Хигиене България”ЕООД

ЕИК 175030193

със седалище и адрес на управление: гр. София, район Лозенец ул. “Златен рог” № 22, етаж 3,офис 6

Начин на представляване - Марсел Догар-прокурист

Лице за контакти и упълномощен представител :

Васил Стефанов Беязов ,GSM 0887/27 00 20

Уважаеми господа,

На основание чл.6,ал.1и ал.9 от Наредбата за ОВОС, Ви предоставяме информация по Приложение №2 от Наредбата за ОВОС за инвестиционно намерение за изграждане на: “ Два броя тръбни кладенци за ползуване на подземна вода за добив на геотермална енергия – един водочерпателен и 1 бр реинжекционен кладенец”в поземлен имот с идентификатор 68134.1503.1163, /УПИVІІ-31,317,209,341,212/към Складово-логистичен център , кв.4,м.НПЗ ”Искър-север ІІІ част”район Искър, гр.София

Молим за Вашето становище относно проявения обществен интерес към него на основание чл.6,ал.9, което е необходимо за получаване на преценка от ОВОС от РИОСВ-София.



Прилагам:

  1. Информация по приложение №2, съгласно чл.6, ал.1 от Наредбата за ОВОС на хартиен и магнитен носител.

  2. Обява до заинтересованите лица и общественост

Упълномощен представител:

(Васил Беязов)



О Б Я В А
до заинтересованите лица и общественост
На основание чл.6, ал.9 от Наредбата за извършване на оценка на въздействието върху околната среда - ОВОС (обн. ДВ, бр.25/ 2003г.изм.и допълнение от 2012г от “Хаглайтнер Хигиене България”ЕООД

ЕИК 175030193 със седалище и адрес на управление: гр. София, район Лозенец ул. “Златен рог” № 22, етаж 3,офис 6

Начин на представляване - Марсел Догар-прокурист

Лице за контакти и упълномощен представител :

Васил Стефанов Беязов ,GSM 0887/27 00 20


съобщава

на засегнатото население на район Искър – Столична Община, че има инвестиционно предложение за изграждане на обект: “Два броя тръбни кладенци за ползуване на подземна вода за добив на геотермална енергия – един водочерпателен и един реинжекционен” в поземлен имот с идентификатор 68134.1503.1163, (УПИVІІ-31, 317, 209, 341, 212) за нуждите на проектирания „Складово-логистичен център“, кв. 4, м. НПЗ ”Искър-север ІІІ част”, район Искър, гр. София - ново строителство.



Писмени становища и мнения се приемат в РИОСВ, гр. София - 1618, бул. “Цар Борис ІІІ” № 136, ет. 10, e-mail: riew-sofia@riew-sofia.government.bg
Приложение:


  1. Информация по Приложение № 2, съгласно чл. 6, ал. 1 от Наредбата за ОВОС на хартиен и магнитен носител




Каталог: data -> ufiles -> files -> articles -> attachments
attachments -> Информация по чл. 4, ал. 3 от Наредбата за овос
attachments -> Програма за дейности, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използван
attachments -> Г-н ивайло цеков кмет на р-н искър столична община гр. София уведомление
attachments -> Утвърждавам, възложител
attachments -> Информация по чл. 4, ал. 3 от Наредбата за овос
attachments -> О б я в а до заинтересованите лица и общественост
attachments -> О б я в а до заинтересованите лица и общественост
attachments -> О б я в а до заинтересованите лица и общественост


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница