I. Информация за контакт с възложителя: Седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице



Дата24.10.2018
Размер202.73 Kb.
#96942


Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС

в съответствие с изискванията на Приложение № 2 към чл. 6 ал. 1 от Наредбата за ОВОС и съобразно изискванията на чл. 93 ал. 4 от ЗООС
I. Информация за контакт с възложителя:
1. Седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице

„Булгартрансгаз” ЕАД, представлявано от Иван Дрeновички – изпълнителен директор, със седалище гр. София, 1336, ж.к. ”Люлин” 2, бул. ”Панчо Владигеров” № 66, ПК 3, Булстат: 175203478



2. Пълен пощенски адрес:

Гр.София, 1336, ж.к.”Люлин” 2, бул.”Панчо Владигеров” № 66, ПК3



3.Телефон, факс и е-mail:

тел. 02/9396300; факс: 02/9250063; hq@bulgartransgaz.bg



4. Лице за контакти:

Петя Богатинова – тел.: 02/939 62 62 , 0884340311; Стефка Димитрова –тел.: 02/939 6374


II. Характеристика на инвестиционното предложение:
1. Резюме на предложението
Компресорна станция „Петрич” е съществуваща, включена на изхода на трасето на преминаващия през българска територия „Транзитен газопровод за Гърция”. Предназначението и е възстановяване загубите в налягането на транспортирания руски природен газ, в следствие местните и хидравлични съпротивления по транзитния газопровод след Компресорна станция „Ихтиман” и да осигури договорените параметри на предаване на природния газ на българо-гръцката граница.

В компресорна станция “Петрич” са монтирани и са в експлоатация 2 броя газотурбинни компресорни агрегата (ГТКА), работещи в режим 1 работещ + 1 в резерв. Компресорната станция се предвижда да се реконструира с монтажа на един газотурбинен компресорен агрегат, инсталиран на площадка в съседство на наличната. На съществуващата площадка има налично енергийно осигуряване.

С изграждането на новия газотурбинен агрегат и неговото въвеждане в експлоатация няма да се променя режима на работа на КС „Петрич” (1 работещ + 1 резервен + 1 в ремонт), като новият агрегат ще бъде основно работещ, а един от старите агрегати ще изпълнява функцията на резервен. Предвиденият за монтаж нов ГТКА е с аналогични параметри на всеки от съществуващите два ГТКА. Производителността на компресора за природен газ, както и мощността на използвания газотурбинен двигател ще бъдат в еднакви стойностни диапазони със намиращите се в експлоатация.
Експлоатационните данни, на които ще отговаря новият газотурбинен агрегат са:


  • дебит през центробежния компресор за природен газ – 10 000 000 Nm3/денонощие;

  • налягане на газа на входа в компресора – 38.5 bar;

  • налягане на газа на изхода от компресора – 54 bar;

  • температура на газа на входа в компресора – минимална +5º C; максимална +15ºC

Газотурбинният двигател ще отговаря на следните изисквания:



  • използвано гориво – транспортирания природен газ;

  • пускова система – електрическа;

  • екологични изисквания:

-газотурбинният двигател ще бъде оборудван с нискоемисионна горивна камера;

-съдържание на NOx в изгорелите газове – не по-високо от 75 mg/Nm3;

-съдържание на СО в изгорелите газове – не по-високо от 100 mg/Nm3;


  • КПД не по-ниско от 30%;

Инвестиционното намерение е обявено на засегнатото население чрез обява на информационното табло в община Петрич и обява публикувана във вестник Монитор. Прилагаме писмо отговор на община Петрич, относно реализацията на инвестиционното намерение, както и копие от вестник Монитор от 04.11.2009г. В резултат от обявяването на са постъпили становища или възражения.


2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение
Целта на настоящото инвестиционно намерение е доставка изграждане и въвеждане в експлоатация на ново, високонадеждно газотурбинно компресорно оборудване за привеждане на съществуващата компресорна станция в съответствие с действащите екологични изисквания на Република България и Европейския съюз. С въвеждането на новия ГТКА с нискоемисионна горивна камера в КС „Петрич”, ще бъдат постигнати необходимите екологични параметри, касаещи емисиите на вредни вещества в отпадъчните газове, съответно SOх – до 35mg/Nm3, NOx – до 75mg/Nm3 и CO – до 100mg/Nm3, като същевременно ще се повиши и експлоатационната безопасност на компресорната станция, експлоатационната надеждност и разполагаемост на оборудването от газопреносната система и подобряване на техническите и икономически параметри на "Булгартрансгаз" ЕАД.
3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение:
Компресорна станция „Петрич” е разположена в землището на с. Рупите, ЕКАТТЕ 004005, община Петрич, област Благоевград. Компресорната станция е изградена към обект: Транзитен газопровод за Гърция, изграден и въведен в експлоатация с Протокол обр.16 от 26.07.1995 и Разрешение за ползване № 170 от 01.09.1995г., съгласно тогава действащата нормативна уредба.
4. Подробна информация за разгледани алтернативи

Инвестиционното предложение ще бъде осъществено на терен собственост на фирма „Булгартрансгаз” ЕАД на площ 4дка. по нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот № 008 /том ІV, рег. № 7396, дело № 557от 2006г. Ако това предложение не се осъществи т.е. нулева алтернатива, терена определен за инвестиционното намерение ще остане празен. Други алтернативи за реализация на инвестиционното намерение не са разглеждани.


5. Местоположение на площадката
Инвестиционното намерение е предвидено да бъде реализирано в рамките на поземлен имот № 004005, собственост на „Булгартрансгаз” ЕАД, разположен в землището на с.Рупите с ЕКАТТЕ 49312, община Петрич. Съществуващата площадка на Компресорна станция “Петрич” граничи на север с предвидената нова площадка.

Площта на закупения имот е 4.00 дка, категория на земята – десета, начин на трайно ползване - нива. След одобряване на подробен устройствен план, ще бъде променено предназначението на площадката от земеделска земя в земя за неземеделски нужди.

Пътният достъп до новата площадка ще бъде осъществяван по изграден пътен подход до площадката на Компресорна станция “Петрич”.
6. Описание на основните процеси, капацитет, производителност (т/год. готова продукция), обща използвана площ.
Газотурбинният компресорен агрегат ще се състои от следното оборудване:


  • Газотурбинен двигател;

  • Центробежен компресор за природен газ;

  • Система за автоматично управление на целия агрегат;

  • Тръбна обвръзка за всеки агрегат;

  • Свързващи тръбопроводи към съществуващата обвръзка на компресорната станция;

  • Спирателна и регулираща арматура, включително антипомпажен кран за всеки агрегат;

  • Сепаратор за очистване на технологичен газ;

  • Въздушен охладител за технологичен газ;

  • Спомагателни системи на агрегата.

Изисквания към работния режим на ГТКА:


В условията на КС и при номинален режим ГТКА трябва да осигурява дебит на природен газ не по-малък от 10 млн. куб. м на денонощие. Налягането на природния газ на входа в ГТКА трябва да бъде 38,5 bar, а на изход – 54 bar при температура +15 ºС.
7. Схема на нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура

Главният подход към обектите ще бъде по вече изградения път до съществуващата площадка, други пътища към обекта не се предвиждат.


8. Програма за дейностите, включително за строителството, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване

Детайлен график за дейностите по строителството и експлоатацията ще може да се представи след сключване на договор за строителство със строителна фирма - изпълнител. Текущият график може да се резюмира както следва:

Извършване на всички подготвителни строителни работи като почистване на терена, изграждане на нова ограда на вече съществуващата площадка и на новопостроената, обезопасяване на терена по време на строителството и др.

Временно електроснабдяване и канализация не се предвиждат, тъй като ще се използват вече съществуващите.

Съсредоточаване на необходимата изкопна и строителна техника и започване на строителство.

След приключване на строителните работи, площадката се почиства от строителни отпадъци и обекта се въвежда в редовна експлоатация с право на ползване, като се демонтира строителното оборудване и площадката се почисти.


9. Предлагани мерки за строителство
Строеж на бетонна площадка
10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията:
За строителството и експлоатацията на компресорния агрегат са необходими енергийни и природни ресурси, налични на площадката на съществуващата компресорна станция по вид, както следва:

  • При строителството

- Вода – за общо строителни процеси и хидравлични изпитания;

- Ел. енергия;




  • При експлоатация

- Горивен газ с налягане 25 bar(g);

- Ел.енергия.


Въвеждането в експлоатация на новия агрегат няма да изисква разширение на съществуващата външна енергийна инфраструктура на компресорната станция.

За строителството и експлоатацията ще се използват наличните водни източници на площадката на КС Петрич, отпадните води ще бъдат заустени в наличното Сухо дере водоприемник II категория.


11. Отпадъци, които се очаква да се генерират-видове, количества и начини на третиране
От процесите на компримиране на природния газ не се получават отпадни продукти, замърсяващи или увреждащи околната среда. Възможно е изпускане на природен газ в атмосферата по изключение (контролирано от експлоатационни изисквания или при авария). Природния газ е по-лек от въздуха (относително тегло 0.628) и при изхвърляне заема високите слоеве на атмосферата. Събиране в ниските точки на местности и помещения практически е изключено. За въздействието на природния газ в горните слоеве на атмосферата няма достатъчно информация. Вредните вещества, които биха могли да се отделят при процеса на изгаряне на природния газ в газотурбинните двигатели, задвижващи компресорите са въглеродни окиси и азотни окиси.

Пределно допустимите норми за вредни емисии изпускани в атмосферния въздух с изгорелите газове от всеки ГТКА (Газотурбинен компресорен агрегат), ще отговарят на нормативните изисквания и ще са както следва:



  • NOx – не повече от 75 mg/Nm3;

  • CO – не повече от 100 mg/Nm3.

Измерванията ще се извършват в предвидените пробоотборни точки съгласно изискванията на Наредба № 6 от 26.03.1999г. за реда и начина на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обектите с неподвижни източници.


Отпадъци от строително - изкопните работи:



код 17 01 07 смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоменатите в 17 01 06

Част от изкопаните земни маси при реализирането на инвестиционното намерение ще използват за обратно засипване и оформяне нарушенията по терена. Излишните количества земна маса ще се депонират на място, специално отредено за целта.

Хумусния пласт (дебелина около 0.3 м) ще се депонира отделно от останалите количества земни маси и ще се използва по предназначение.

код 20 03 01 - смесени битови отпадъци

Формират се по време на строителството на обекта. Необходимо е битовите отпадъци да се събират разделено в подвижни контейнери и периодично да се извозват и депонират, като се използва изградената система за управление на битовите отпадъци на община Петрич.



12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда

Въздух

По време на строителството, не се очакват значителни въздействия върху компонента въздух. Кратковременно повишаване на съдържанието на прах се очаква поради транспортния трафик, свързан с доставяне на строителните материали и извършване на необходимите изкопни работи. Реализирането на инвестиционното намерение не е свързано с емитиране на вредни газови емисии, а само с известно кратковременно повишаване на съдържанието на фини прахови частици в атмосферния въздух.

Въздействието ще е локално с временен характер, до края на строителството. Като мерки за ограничаване въздействието следва да се спазват стриктно работните графици на транспортните машини и строителната техника и при необходимост да се извършва оросяване на строителния обект.



По време на експлоатацията

Емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух са следствие на изгарянето на природен газ в горивните камери на ГТКА.

Основния организиран неподвижен източнк на замърсяване на атмосферния въздух с димни газове е отвеждащия комин, през който се изхвърлят отпадъчните газове, получавани в резултат на работата на газотурбинния двигател. Въздухът се замърсява с традиционните за горивните процеси вредни вещества – азотни оксиди, въглероден оксид, въглероден диоксид и серен диоксид. Всички замърсители ще бъдат в минимални количества – под ПДК.

Незначителни са въздействията от изхвърляните вредни емисии в атмосферния въздух върху останалите компоненти на околната среда.

Растителния и животински свят в близост до компресорната станция, са изложени на незначителни въздействия от вредните вещества, изпускани в атмосферата от компресорните агрегати и водогрейните котли.

Не се очаква възникване на непосредствена заплаха от екологични щети, вследствие на отпадъчните газове към атмосферата.


Води

По време на строителството няма да бъдат засегнати пряко или косвено водни обекти.

По време на експлоатацията не се очаква замърсяване на повърхностни и подземни води.

Съществуващо положение, което ще бъде използвано и за новия ГТКА на КС”Петрич”:

Отпадъчните води от Компресорна Станция Петрич, като смесен поток от производствени, битово-фекални и дъждовни води, се заустват в Сухо дере – водоприемник 2 – ра категория.

Битово-фекални води отпадат от санитарно-битовите възли и от кухнята на Стола за обслужващия персонал. Те формират основният поток отпадъчни води.

Битово-фекалните води и производствените водите замърсени с масла се третират поотделно в пречиствателни съоръжения, поради различния характер и степен на замърсяване.

Така пречистените води се смесват с дъждовните и чрез смесена канализация се заустват в сухо дере, отстоящо на 400м от Компресорната станция, класифицирано като водоприемник II категория.

Битово-фекалните води постъпват гравитачно в черпателен резервоар като преминават през решетка за груби отпадъци и с помпи се отвеждат в септичната яма, където се подлагат на биопречистване и утаяване, денитрификация, стабилизиране на утайката и отвеждане на пречистените води.

Отпадъчните води замърсени с масла от автомивката се подлагат на утаяване, изплуване и филтриране, като постъпват в двусекционен каломаслозадържател, а след това преминават през двустепенен филтър. Филтърния пълнеж е от хидрофобизиран перлит поставен в чували и метални касетки и периодично се подменя.

Дъждовните води от площадката на КС Петрич са условно чисти.

Ефективността на пречиствателните съоръженията е доказана чрез периодичен анализ на отпадъчните води от акредитирана лаборатория.

Отпадъчните води не нарушават категорията на водния обект, където се заустват.

Не се очаква възникване на непосредствена заплаха от екологични щети, вследствие на заустването на отпадъчните води.

Почви

Предвижда се промяна на предназначението на земята на площ от 4.000дка (по Нот. акт) и 4000 м2 (графично - Скица № 001238/08.06.2009г.)

По време на строителството - ще бъдат извършени изкопните работи в границите на строителното петно, както и при изпълнение на вертикалната планировка на терена.

Обемът на строителните работи, не налага специален режим на третиране на хумусния слой. Той ще бъде използван при благоустрояване на имота.

Всички технологично свободни площи ще бъдат ландшафтно оформени с подходящи видове растителност.

По време на експлоатацията не се очаква замърсяване на почвите при експлоатацията на обекта.

Предвидено е ограничаване на пътните настилки от останалите площи с бордюри, с което се възпрепятства оттичането на дъждовни води до граничещите зелени площи.

Съхраняването на свежите турбинни масла се извършва в съответствие с издаденото Комплексно разрешително и не се очаква замърсяване на почвите.
Ландшафт

Локалният ландшафт е необработваеми пасища, мера.

Локалните ландшафтни промени са свързани основно с визуалността на обекта.

Визуалното въздействие от променения ландшафта на територията ще бъде постоянно - до като трае самата експлоатация на обекта, но типът на основния ландшафт няма да се промени.



Предполагаемото въздействието на замърсителите върху ландшафта може да се раздели на две фази:

- по време на строителството - от използването на тежки машини и съоръжения, струпването на големи количества изкопни маси пръст, съоръжения и техника. Времето през което ще има въздействие е много кратко и въздействието зависи от конкретните климатични условия.



- по време на експлоатацията - Реализирането на инвестиционнионното намерение няма да предизвика увеличаване на съществуващото фоново замърсяване, замърсяване на води и почви, промяна във физиологичното състояние на растителност и животински свят в граничещите терени.

При експлоатацията на обекта няма да се създаде възможност за засилване на ерозионни и свлачищни процеси в района.


Растителен и животински свят
Съгласно утвърдения план за земеразделяне на с. Рупите и разработения Генерален план за площадката на компресорната станция засегнатите земи са осма категория. На терена няма високостъблена растителност.

Свободните площи и шкарпите около Компресорната станция са затревени и засадени с подходяща дървесно-храстова растителност, с което се възстановява и подобрява основния ландшафт.


По време на строителството - инвестиционното предложение третира целия терен. Възможно е по време на строителните работи безпокоене на отделни представители на фауната от използването на тежка строителна техника.

В рамките на имота ще бъдат създадени нови зелени площи, ландшафтно оформени с растителност.



След приключване на строителството е предвидено поддържане на зелените площи и растителността.

По време на експлоатацията не се очаква замърсяване или унищожаване на растителност и отделни представители на фауната.
Природни обекти (защитени територии)

Площадка, предвидена за реализиране на новото инвестиционно намерение не попада в границите на защитени територии.


Вредни физични фактори
Строителството е свързано с краткотрайно и минимално повишаване на шумовите нива, без превишаване на нормите за шум при спазване на работното време на строителните и транспортни машини и спазване на изискванията на Наредба № 6 за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението.
13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение

Не се налага извършването на други дейности свързани с инвестиционното предложение. 


14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.
След завършване на процедурата по одобрение на ПУП и инвестиционни проекти за инвестиционното намерение съгласно изискванията на ЗУТ и процедурата в съответствие с изискванията на Приложение № 2 към чл. 6 ал. 1 от Наредбата за ОВОС, съобразно изискванията на чл. 93 ал. 4 от ЗООС , не се налага издаването на други разрешителни.
15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

Случаите на замърсяване и дискомфорт на околната среда по компоненти са разгледани подробно в т. 12 от настоящата информация. Не се очаква използването на опасни химични вещества по време на строителството и в последствие при експлоатация на обекта.


16. Риск от инциденти

Не се очаква създаване на възможности за инциденти с опасни химични вещества и препарати по време на строителството и по време на експлоатация на обекта. Създадена е транспортна инфраструктура, която допринася за намаляване на вероятността от пътни инциденти в района на инвестиционното намерение, както по време на строителството, така и по време на експлоатация на обекта.


III. Местоположение на инвестиционното предложение
1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от националната екологична мрежа
В приложение са представени: документи за собственост на имота, скица на имота, картен материал, който дават информация за разположението на същия, природните и антропогенни характеристики. Приложени са схеми на Защитена зона „Рупите” с код BG0002098 по директива 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици и защитена зона „Рупите-Струмешница” по директива 92/43/ЕЕС за хабитатите, както и извадка от защитените зони с нанесена площадката на инвестиционното намерение (имот 004005, разположен в землището на с.Рупите, общ.Петрич).
2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земя
Преносните газопроводи високо налягане и съоръженията към тях се проектират и изграждат в извънселищни територии, а именно земеделски и горски територии.  В района на компресорна станция “Петрич”, съседните земи са предимно земеделски/обработваеми. Реализирането на инвестиционното намерение няма да възпрепятства ползването на земеделските имоти, съобразно с тяхното предназначение нито към настоящият момент нито в бъдеще.
3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове
След изграждането си, Транзитният газопровод за Гърция, както и компресорна станция “Петрич” налагат ограничения по отношение на застрояването в имотите, попадащи в охранната зона на преносния газопровод. Съгласно утвърдени нормативи, за преносен газопровод с диаметър 700 мм, охранната зона представлява ивица с широчина по 200 метра от двете страни на газопровода, която съгласно разпоредбите на Закона за устройство на територията представлява зона на превантивна устройствен защита.
4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа
На територията на обекта няма чувствителни и влажни зони и същият не попада на територията на:

- национален парк или природен резерват или други защитени територии,

- археологически, архитектурни и други резервати и обекти, обявени за недвижими паметници на културата

- райони с неблагоприятни инженерно геоложки условия (свлачища, срутища и др.),  райони с открит карст;

      На терена не са извършвани  минни изработки, които да създават потенциална опасност от слягане и пропадане .

      В близост до терена не се намират пояс I и пояс II на санитарно охранителни зони на водоизточниците и съоръженията за питейно битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди, крайбрежни заливаеми ивици, речни русла и защитни диги.

      На територията няма находища за открит добив на подземни богатства, включени в Националния баланс на запасите и ресурсите на подземни богатства.

Обектът на инвестиционното намерение попада в границите на Защитена зона „Рупите” с код BG0002098 по директива 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици и защитена зона „Рупите-Струмешница” по директива 92/43/ЕЕС за хабитатите.


IV. Характеристики на потенциалното въздействие


  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве

Възможните въздействия са свързани със строителството. Очаква се въздействие върху атмосферния въздух от отделяните прах и газове от МПС и строителната техника. Очакват се и вредни физични фактори от строителството – шум и вибрации, ограничени във времето и само върху обекта и работниците, участващи в изграждането.

Очаква се формирането на ограничено количество строителни отпадъци.

Не се очаква въздействие върху земеползването, тъй като дейността ще се извършва само на терена отреден за строителство. За нуждите на настоящото инвестиционно предложение, не се налага да се ползват други съседни терени.

Поради наличието на  изградена инфраструктура не е необходимо ползването на земя, извън тази отредена за строителство за изграждане на пътна мрежа.

Върху останалите компоненти на околната среда - почвата, земните недра, ландшафтът, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи не се очаква въздействие по време на строителството.

Не се очаква никоя от дейностите, свързана със строителството, да има въздействие върху ландшафта, минералното разнообразие, екологията и културните ресурси.

Не се очаква при експлоатация на площадката да настъпят въздействия върху хората, които да променят здравето им. 




  1. Въздействие върху елементите на Националната екологична мрежа

Съществуващата площадка на КС „Петрич”, както и предвидената нова площадка попада в обхвата на Защитена зона „Рупите” с код BG0002098 по директива 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици и защитена зона „Рупите-Струмешница” по директива 92/43/ЕЕС за хабитатите. И двете площадки попадат в крайните части на защитените зони, за което прилагаме извадка от границите на зоните и площадката.

Имайки впредвид, че реконструкцията на КС „Петрич” с един газотурбинен компресорен агрегат, снабден с нискоемисионна емисионна горивна камера ще намали отделяните в околната среда вредни емисии, реализирането на инвестиционното намерение би благоприятствало развитието на важни или чувствителни видове на флората и фауната.


  1. Вид на въздействието

Въздействието ще бъде пряко, отрицателно и временно по отношение на компонент „атмосферен въздух” за терена на инвестиционното намерение по време на строителните работи, по време на експлоатацията на обекта не се очаква въздействие върху компонента.

По отношение на компонент „води”

Растителния и животински свят в близост до компресорната станция и мястото на заустване на отпадъчните води, са изложени на незначителни въздействия от вредните вещества в отпадъчните води, зауствани в сухо дере-воден обект 2-ра категория.

Не се очаква възникване на непосредствена заплаха от екологични щети, вследствие на заустването на отпадъчните води.

По отношение на компонент „отпадъци” ще има отрицателно, пряко и краткотрайно въздействие по време на строителните работи на обекта, след които по време на експлоатация

Отпадъците, образувани на територията на Компресорната станция се третират и временно съхраняват в съответствие с изискванията на Наредбата за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и опасни отпадъци, приета с ПМС 53/19.03.1999г., обн. ДВ, бр.29/30.03.1999г. и издадено от МОСВ Комплексно Разрешително № 369-Н0/2008 г.

Не се очаква възникване на непосредствена заплаха от екологични щети, вследствие на временното съхраняване на образуваните отпадъци.

По отношение на компонент „почви” се очаква пряко, краткотрайно, отрицателно въздействие по време на строителните работи, след което по време на експлоатацията съхраняването на свежите турбинни масла се извършва в съответствие с издаденото Комплексно разрешително и не се очаква замърсяване на почвите.
Не се очаква въздействие върху компонент „земни недра”

По отношение на компонент „биоразнообразие” (растителен и животински свят) се очаква отрицателно, пряко и краткотрайно въздействие по време на строителните работи. След това по време на експлоатация на обекта няма да има въздействие по отношение на фауната и ще има положително въздействие по отношение на изграждането на паркови площи и засаждането на подходяща растителност в тях.

По отношение на компонент „вредни физични фактори” се очаква краткотрайно, пряко и отрицателно въздействие на шум по време на строителните работи на обекта, които няма да надвишават определените шумови нива за извънградска среда. По време на експлоатация на обекта не се очаква отрицателно влияние върху околната среда.


  1. Обхват на въздействието

Въздействието ще бъде ограничено само в рамките на строителната площадка и няма да засегне околните имоти.




  1. Вероятност на проява на въздействието

Необходимата по - подробна информация се намира в т. 3 към – раздел ІV на този документ.  




  1. Продължителност, честота и обратимост на въздействието

 Въздействието ще продължи през време на строителството на обекта, ще бъде пряко, краткотрайно и временно по някои компоненти описано в т. 3 към раздел ІV на този документ и за период описан подробно.




  1. Мерки които е необходимо да се включат в инвестиционното предлoжение, свързани с предотвратяване, намаляване и компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда

Мерки за предотвратяване, намаляване или компенсиране на отрицателните въздействия от инвестиционната дейност на терена за изграждане на площадката не се налагат с изключение на оросяване на обекта по време на изкопните и строителните работи при необходимост и с цел недопускане разпространението на прахогазови емисии.  




  1. Трансграничен характер на въздействията

 Няма да има трансгранични въздействия. 

І. Моля да ни информирате за необходимите действия, които трябва да предприемем, по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда.



Прилагам:


  1. Документ за съдебна регистрация и лицензия за пренос и транзитен пренос на природен газ;

  2. Скица на имота, в който се реализира инвестиционното намерение;

  3. Други документи, по преценка на уведомителя – извадка от ПУП – парцеларен план, карти на Защитена зона „Рупите” с код BG0002098 по директива 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици и защитена зона „Рупите-Струмешница” по директива 92/43/ЕЕС за хабитатите, както и извадка с площадката предмет на инвестиционното намерение и разположението и спрямо защитените зони;

  4. Обява публикувана във вестник Монитор и писмо на община Петрич, относно обявяването на инвестиционното намерение.

Дата: 04.11.2010г. Уведомител:

/ Иван Дреновички /
Съставил: ..................... Съгласували: ........................ .....................

/М.Христова/ /Ц.Димова/ /Ил.Боев/






Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница