I. Информация за контакт с възложителя



страница1/3
Дата22.09.2017
Размер489.44 Kb.
#30741
  1   2   3
Информация

за преценяване на необходимостта от ОВОС на инвестиционно предложение за „Изграждане на ново водовземно съоръжение и водоем с цел напояване /капково/ на овощни насаждения”, в №66250.12.85, с площ 100002 м2, начин на трайно ползване – нива, в землището на с. Сенокос, общ. Балчик.
I. Информация за контакт с възложителя:
„Земеделска кооперация БГ 2000”ЕООД, гр. Добрич, ул. „България” №1, ет. 6, ст. 613

с управител Христомир Михайлов Христов

Пощенски адрес за кореспонденция гр. Добрич, ул. „България” №1, ет. 6, ст. 613
ІІ. Характеристики на инвестиционното предложение:
1.Резюме на предложението.

При изготвянето на информацията за преценяване на необходимостта от ОВОС на инвестиционното предложение за „Изграждане на ново водовземно съоръжение и водоем с цел напояване /капково/ на овощни насаждения”, са спазени изискванията на глава шеста, раздел трети на Закона за опазване на околната среда и разпоредбите на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда.

Информацията е съобразена и с изискванията на нормативната уредба по биологично разнообразие по отношение съвместяването на процедурата по преценяване на необходимостта от ОВОС и преценката за вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитени зони, съгласно разпоредбите на чл.40 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС).

Инвестиционното предложение ще се реализира в ПИ №66250.12.85, с площ 100002 м2, начин на трайно ползване – нива, в землището на с. Сенокос, общ. Балчик, имотът е собственост на инвеститора

Настоящото инвестиционно предложение е свързано с изграждане на сондажен кладенец за добив на подземни води за поливни нужди. Предвижданата дълбочина на сондажа е 220±20 м.

Целта на ИП е да се развитие ефективно екологично овощарство, покриващо европейските стандарти и да се въведе водоспестяваща технология при създаването и отглеждането на овощните площи.

Не се предвижда изграждане, промяна или реконструкция на съществуващата пътна инфраструктура.

От инвестиционното предложение няма да формират отпадъчни води.

Електрозахранването по време на строителството на кладенеца и последващата експлоатация ще се извършва от електропреносимата мрежа на „Енерго Про” ЕАД, за което инвеститора ще сключи договор.

Предвижда се водовземното съоръжение да разкрие води от подземно водно тяло с код. BG2G000000N044 – „Карстово- Порови води в Североизточна и Средна Добруджа”.

Водовземането ще се осъществява чрез ТК от плитко и повсеместно разположен водоносен хоризонт (Неоген – Сарматски водоносен хоризонт с Подземно водно тяло с порови води в Неоген-Сармат в североизточна и средна Добруджа с код: BG2G000000N044) с добро качество на водата. Подземният водоносен хоризонт разполага с достатъчен запас и експлоатационен ресурс. Водоносът освен с висока водообилност е и с много висока водопроводимост, която играе съществена роля при добивът на вода. Според химичния си състав, подземната вода е годна за напояване.

Инвестиционното предложение преминава през три основни етапа както следва:

I етап – изграждане на водовземното съоръжение

II етап – опитно-филтрационни изследвание

III етап - водовземане

Реализирането на ИП ще стане след получаване на разрешително по чл. 50, ал. 7, т. 1, във връзка с чл. 44 и 46 от Закона за водите, издадено от директора на БДЧР – Варна. За откриване на процедура по издаване на разрешително в БДДР ще бъдат внесени документите, определени в глава пета и седма на Наредба 1 за проучване, ползване и опазване на подземните води.

За напояване на зеленчуци в оранжериен комплекс се предвижда изграждане на кладенец със следната конструкция:

Конструкцията на тръбния кладенец има следния вид:



  1. Експрлоатационна колона: от РVС с диаметър Ø160 мм в интервала 0-220,0 м;

  2. Водоприемна част (филтри): от PVC колона перфорирана с диаметър Ø160 мм, и чакълеста засипка в интервала 150,0 -220,0 м

Предвижда се, че появата на ВН и установяването му да бъде на дълбочина около 150 м. Точното място на филтъра ще бъде определено след прокарване на тръбния кладенец и определяне границите на водоносния хоризонт.

Проектираните филтри трябва да отговарят на следните условия:



  • филтриращата повърхност да обеспечава приток в сондажа на необходимото количество вода при неголяма входна скорост ;

  • през филтрите да не постъпват глинести, праховидни и пясъчни частици;

  • филтрите да се използват продължително време и да са устойчиви на корозия;

филтрите да не влошават качествата на водите

Черпената вода ще се подава директно към тръбите на поливната система без да има досег с външната атмосфера и няма да променя състава си. Не се предвижда третирането й с химикали или друга обработка.


Водопотреблението ще бъде целогодишно, като годишното количество поливни води е следното:

         Необходимите водни обеми за обекта  са следните:                         



Цели

 Показател

В.норма,

л / ден


м3/ден

м3/год

напояване  на насъждения от ябълки и сливи, /залагат се количества при изчисления за сондажа/

м. май-м окт.

180 дни

 140 х 180дн

25 200



Хидрогеоложко проучване:


В проучвания район са установени три основни водоносни хоризонта (от по-стара към по-млада формация), като последният е обект на настоящия проект.

Малм-валанжския водоносен хоризонт е с най-стара възраст и е формиран в карбонатните отложения на едноименните геоложки формации.

Заляга на дълбочина 1300-1400 m. Основен колектор на водоносния хоризонт в региона е мощният карбонатен комплекс изграден от доломити, варовици и доломитизирани варовици с мощност от порядъка на 800-1000m на Чернооковската, Дриновската и Каспичанската свита. Доломитите са светлосиви до жълтеникави със захаровиден лом, неравномерно порести, кавернозни и напукани. На места се наблюдават добре изразени сутуро-стилолитови шевове. Варовиците са бели или светлосиви, скрито до микрокристалинни в отделни интервали порцелановидни, неравномерно напукани и окарстени. Сред тях също се срещат сутуро-стилолитови повърхнини. Обикновенно варовиците изграждат горната част на разреза, доломитите и доломитизираните варовици - средната и неравномерно глинестите варовици - долната част. На повърхността се разкриват в района на Преславската антиклинала .



По отношение на проводящите зони седиментите на малм-валанжа също се поделят на три зони, които в преобладаващата си част са съпоставими с гореописаните. Горната и долна зона са с ниска проводимост, а средната е високопроницаема. Площно горната зона увеличава мощността си от север на юг и от запад на изток. В същите посоки долната зона намалява мощността си, като активната средна част се развива към основата на карбонатния комплекс. Мощността на активната проводяща част се колебае в широки граници, като обикновенно е от порядъка на 300-450 m. Подхранването на водоноса се осъществява предимно по афльоримента на карбонатния комплекс в областта на Северобългарското сводово издигане и от съобщаването му с други водоносни хоризонти.

Ралеогенски водоносен хоризонт има значително разпространение /с изключение на западните покрайнини /на територията на Варненска област, като Дикилиташката свита се разкрива на повърхността в западните части на Авренското и Провадийско плато, в областта на Белославското езеро/ Побитите камъни /. В Камчийската част на Предбалкана еоценските отложения достигат до 1500 m дълбочина. Литоложки седиментите са представени от глауконитови алевролити /долен водоупор/, финнозърнести сивозелени пясъци и пясъчници /поров колектор/ над които са отложени нумулитните варовици /пукнатинен колектор до горен водоупор/. На места директно контактува с неогенския или кватернерен водоносни хоризонти. Подхранването му директно се осъществява от атмосферните и повърхностно течащи води, а индиректно от споменатите водоносни хоризонти. Направлението на потока е изток - югоизток към Черно море и на юг към Белославското езеро. Разкрива се чрез сондажи а повърхностно се дренира от слабодебитни извори в среза над Белослав и Белославското езеро. От проведените изпитания на други сондажи се установи, че коефициента на филтрация в районите на Игнатиево, Езерово, Варна, курортните комплекси и Оброчище е в порядъка от 1.30 до 2.30 m/d, а водопроводимостта от 40 до 400 m2/d. Водите са пресни /с обща минерализация 0.4 - 0.6 g/l / хидрокарбонатно-калциево-магнезиеви. Пиезометричните нива са от + 80 до + 10 m, като хидравличен наклон е 0.04. Температурата на по-плитките води е от 13-20С, докато в дълбочина /в к.к. “Св.Св. Константин и Елена”/ достига до 37 С. Северно от Варна сумарния дебит е от порядъка на около 100 l/s. Голяма част от водите могат да се използват за питейно-битово водоснабдяване с изключение на замърсените и тези с висока минерализация. Основен проблем е филтровата част на сондажните съоръжения, които се колматират от финозърнестия пясък и към експлоатацията им трябва да се прибягва само при отсъствие на друга алтернатива. Независимо от това в региона има изградени такива сондажни кладенци.

Неогенски водоносен хоризонт има водно ниво на дълбочина 20-170m от повърхността и заляга в карбонатно-теригенен фациес с неравномерна напуканост и окарстеност на скалите. Водонаситени са горния и долния сармат, като глинестите седименти на средния сармат създават условия долния сармат в повечето случаи да е напорен, полунапорен а в местата където той липсва да е грунтов. Горносарматския водоносен хоризонт е изцяло грунтов. В разглеждания район мощността на неогенскиге седименти варират от 10 до 300 m. Типа на водата е карстово-пукнатинен и поров. Коефициента на филтрация варира от 5 до 20 m/d, като водопроводимоста е от 50 до 500 m2/d. От 18 до 20% от падналите валежи подхранват водоносния хоризонт. Направлението на подземния отток е към юг и изток с хидравличен градиент 0.002-0.01, като дренирането му се осъществява посредством нисходящи извори по периферията на Варненското плато, в долините на реките Батова, Ботевска, Краневска, както и в причерноморската ивица, Дуранкулашкото, Шабленското езера и Черно море. Водите са хидрокарбонатно-магнезиеви, калциеви, пресни и твърди.
За характеризиране на водовземното съоръжение ще разгледаме част от подземно водно тяло ПВТ BG2G0000000N044 – порови води в неоген – миоцен - сармат -Изгрев, Варна, Ботево, Батово.

Литоложкия строеж, структурата, хидродинамичната схематизация и граничните условия са както следва:



  1. според хидравличните условия по горнището - грунтов водоносен хоризонт.

  1. според литоложкия състав на колектора - еднороден до слоист с пясъчникови и варовити прослойки.

  1. площно разпространение в план - неограничен до полуограничен пласт с дрениране в скатовете на деретата.

  1. Според граничните условия - от ІІ род .

  1. Според граничните условия на водовземното съоръжение - от ІІ род с Q = const, като търпи изменение в зависимост от атмосферните валежи.

  1. Според филтрационните свойства - относително еднороден.

  1. Според хидрохимичните и геотермални условия - с прости условия.

  1. По сложност на хидрогеоложките условия сарматския водоносен хоризонт поради фациалната си изменчивост спада към ІІ група - със сложни условия.

  1. По степен на изученост спада към І група - с добре изучени хидрогеоложки условия.

  1. По степен на достоверност експлоатационните ресурси се приемат като добре изучени със сложни хидрогеоложки условия и могат да се приемат като гарантирани и възможни.


2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Инвеститорът има намерение да извършва интензивно овощарство в района на реализация на разглежданото инвестиционно предложение. Изграждането и напояването от собствен водоизточник ще подпомогне инвеститора, като ще увеличи рентабилността на създадените овощни масиви.

През последните години силно намалява местното производство на плодове и на българския пазар се срещат масово вносни продукти. С предвиденото в инвестиционното предложение ще се увеличи количеството и качеството на произвежданата продукция за български пазар.

3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Инвестиционното предложение не налага изменение на бъдещия ОУП на община Балчик и не предвижда изработка на ПУП, поради това, че не се налага промяна на предназначението на земята и ползването на имотите ще е за земеделските нужди.

ИП отговаря на приоритетите за развитие за Област Добрич, като ще допринесе за развитието на земеделието, а и не на последно място създаване на временна и постоянна заетост.

Предложеното предложение няма връзка с другите съществуващи и одобрени с устройствен план дейности в района.


4. Подробна информация за разгледани алтернативи.

Нулева алтернатива е възможността да не се осъществи дейността, предвидена с инвестиционното предложение. Нулевата алтернатива по принцип може да бъде изпълнена от гледна точка на опазване компонентите на околната среда от замърсяване и увреждане. От описаното по-горе става ясно, че реализацията на инвестиционното предложение няма да повлияе негативно върху компонентите на околната среда и няма да доведе до замърсяването или увреждането им, поради което в случая не се препоръчва да бъде изпълнена нулева алтернатива. Освен това, успешната реализация на инвестиционното предложение ще има голям екологичен ефект, свързан с намаляване на почвената ерозия и разхода на вода за напояване. Изборът на технологията е направен след проучване на различните методи за напояване (мелиорация).

Днес най-често срещаните автоматични напоителни системи, използвани за поливане на градински и плодови култури, са пръскачките и капковите системи.

Пръскачките създават изкуствен дъжд над растителните култури и се състоят от моторна помпа, тръбопровод под налягане и механизми за разпръскване. Най-използваните видове са преносими тръбни системи, самозадвижващи се серпантинни системи и въртящи се системи. Микро-пръскачките с ниско налягане за напояване са много практични, особено за култури, които изискват големи количества вода и често напояване (целина, маруля, копър и др.). Неблагоприятен е този метод, тъй като създава опасност от мана.

Друга автоматична система за напояване от същия тип представлява голяма макара или вагонетка. Пръскачката се поставя на вагонетка с колела, която се задвижва от хидравличен мотор, захранван от налягането на водата за напояване. Тези системи достигат до 80 м и покриват площ от 2 хектара при скорост между 12 и 120 м/ч.



Капковите системи позволяват на водата да се придвижи в малки количества на тънки струйки по пластмасовите тръби. Те са удобни за райони с малко вода и позволяват дори и при ветровити условия водата да се придвижи по тръбите. Има много автоматични системи за капково напояване, като например капковата тръба, която може да има сезонна или многосезонна продължителност на употреба. Тези напоителни системи спестяват около 1/3 до 1/2 от количеството вода, изразходвано със системите за пръсково напояване. Други системи се състоят от основна мрежа, задвижвана от устройство с моторна помпа, която после се разклонява в мрежа от странично разположени гумени или пластмасови тръби.

Съгласно изходните данни и направените анализи, няма други варианти за технология, които да удовлетворяват изискванията на възложителя освен капковата.

Капковото напояване е най-съвременният и ефикасен начин за напояване на трайните насаждения. Освен че с него най-добре се задоволява оптималната нужда на растенията от вода, то е и най-икономичният начин. Освен това, капковото напояване позволява да се прилага и вегетационно хранене с торове, които се разтварят. Не на последно място с напояването по капков път най-добре се регулира температурният режим както в зоната на корените, така и под короната на дръвчетата.

В близко съседство няма обекти, подлежащи на защита, върху които разглежданото ИП може да повлияе негативно.



5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Инвестиционното предложение ще се реализира в поземлен имот ПИ №66250.12.85, с площ 100002 м2, начин на трайно ползване – нива, в землището на с. Сенокос, общ. Балчик Предвижда се при реализацията на инвестиционното намерение всички временни дейности по време на строителството да се извършват в рамките на гореописания парцел (около 1.5 дка за временните дейности).


6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

ИП предвижда изграждане на тръбен кладенец за напояване на дръвчета от ябълки и сливи и поставяне на капково напояване в поземлен имот ПИ №66250.12.85, с площ 100002 м2, начин на трайно ползване – нива, в землището на с. Сенокос, общ. Балчик.



Технология на изграждане на тръбния кладенец

Технология на сондиране

Сондирането ще се извърши със сондажна апаратура 1 БА-15 и ще бъде ядково. Ще се използва длета с ф 190мм и ф295мм. Сондажният инструмент включва: длета с ф 190мм и ф295мм, щанги 5 ¾” сондажен лост 2 7/8”

Режим на сондиране:товар на забоя 2-3 t, обороти на ротора 20 об/min,промивна течност – бентонитов разтвор с отн.тегло 1,04 -1,05g/sm3, вискозитет 50-70s, филтрация 6 sm3/30 min.

Спускане на обсадни колони

Тръбите ще се спуснат на резба.



Описание на избраната система за капковото напояване.

Основните процеси за реализация на обекта включват следното:



  • предпроектни проучвания и проектиране;

  • подготовка на терена - почистване, нивелация и др;

  • доставка, строителство и монтаж

Строително-монтажните работи свързани с изграждане на системата за капково напояване се свеждат до изкопни работи по трасетата на транспортния и разпределителните тръбопроводи, монтажни работи по тръбната мрежа и поливните крила, монтаж на командните възли и шахтите и обратното засипване на изкопите.

Капковото напояване представлява система от тръби за бавно и продължително напояване. За целта в тръбите са инсталирани специални капкоотделители за редуциране на налягането и равномерно разпределяне на водата по линията. Системата за капково напояване съдържа няколко основни компонента:



  • водоизточник - сондажен тръбен кладенец;

  • помпа (електрическа, бензинова, дизелова);

  • филтърен възел (мрежести, дискови, груби, хидроциклонни). Правилната филтрация е едно от най-важните решения в системата за капково напояване, защото снабдява капкообразувателите с чиста вода. Мрежестите филтри са с опростена конструкция, имат пластмасова или метална цедка, която задържа твърди частици. Грубите се използват за филтрирание на чакълеста или песъчлива почва. Хидроциклонните са подходящи за вода от сондажни кладенци с много пясък. Те функционират на принципа на центробежни сили и гравитация, които се образуват в конусовидно тяло.

  • торосмесителен възел - При капковото напояване корените на дърветата използват обем почва и торенето с поливната вода е от първостепенно значение. Тори се с течни и водоразтворими торове. Поради ограничения обем, в който се внасят торовете, торовата норма може да се намали до 35% в сравнение с традиционните начини на наторяване.

  • водопреносна система - тръби, фитинги и капкови маркучи. Тръбите са полиетиленови с различен диаметър и пренасят вода от водоизточника до капковите маркучи. Разполагат се на повърхността или са закопани в почвата.

По време на изграждането на системата за капково напояване не се очакват значителни въздействия върху околната среда в района. Хумусния пласт няма да бъде нарушен, тъй като след обратното засипване на разпределителните тръбопроводи, хумусът ще се разстелен отново над изкопите.

В конкретния случай системата представлява мрежа от тръби за бавно и продължително напояване. Най-важната особеност е, че в тръбите са инсталирани специални капкоотделители, с помощта на които се редуцира налягането и така се дава възможност за по-равномерно разпределение на водата по линията.

Основната цел при инсталиране на една напоителна система е да компенсира изпарената от почвата и отделената чрез листата вода, както и водата загубена при оттичане.

При избраната система за капковото напояване се икономисва вода - водата се подава на порции точно до корена на растението. Това осигурява необходимостта на едно растение да получи определено количество вода на ден, но при бавен процес на напояване.



Предимствата на избраната системата за капково напояване пред останалите алтернативи:

  • Задоволява нуждите от вода на растенията;

  • Равномерно напояване по дължината на капко-отделителната тръба;

  • Поддържа постоянно ниво на влажност на почвата. Възможност за бърз и лесен монтаж (демонтаж).

Компоненти на избраната системата за капково напояване:

  • Водоизточник – сондаж;

  • Помпа (електрически, бензинови, дизелови и др.)

  • Филтърен възел (мрежести, дискови, груби, хидроциклонни и мрежести и хидроциклони). Правилната филтрация е едно от най-важните решения в системата за капково напояване, то е също "сърцето" на системата, тъй като снабдява капкообразувателите с чиста вода. Мрежестите филтри са с опростена конструкция, имат пластмасова или метална цедка, която задържа всички твърди частици, надвишаващи мрежата на филтъра. Грубите са предназначени за филтриране на водата през чакълеста или песъчлива почва. Хидроциклоните филтри са много подходящи за вода от сондажни кладенци с много пясък. Функционирането им е на база центробежни сили и гравитация, които се образуват в конусовидно тяло. Пясъчните филтри се монтират на места където водоизточника е река, езеро или язовир.

  • Торосмесителен възел - При капковото напояване корените на растенията използват един и същ обем почва и торенето с поливната вода има първостепенно значение. Поради ограничения обем, в който се внасят торовете, се смята, че торовата норма може да се намали с около 35% в сравнение с необходимата при традиционните начини за наторяване. Торенето се извършва с течни и водоразтворими торове.

  • Водопреносна система - тръби, фитинги и капкови маркучи. Изградена е от поелитиленови тръби с различен диаметър, които осигуряват пренос на вода от водоизточника до капковите маркучи. Могат да бъдат на повърхността, а също така и закопани в почвата. Фитингите осигуряват свръзка на отделните компоненти в едно общо цяло (адаптори, муфи, нипели, кранове, тапи и др.).


7. Схема на нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура.

Не се налага строителство на нова пътна инфраструктура или промяна на съществуващата такава, тъй като за достъп до обекта ще се използват съществуващите пътища до имота.


8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Дейностите, който ще се извършват при строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение ще бъдат по одобрени и съгласувани от съответните компетентни органи.

Работната програма е следната:


  1. Каталог: files -> info pages
    info pages -> Възнагражденията на Секционните избирателни комисии ще се изплащат на 11 и 14 ноември 2011 г
    info pages -> Кметства в общината Телефонен код Служебен телефон
    info pages -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
    info pages -> Технически спецификации технически изисквания за безоловен бензин а – 95Н
    info pages -> Програма за развитие на читалищната дейност в община град добрич 2015
    info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
    info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
    info pages -> Програма за опазване на околната среда 2016 2020 г. Общинска програма за опазване на околната среда 2016 2020 година


    Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница