И н ф о р м а ц и я за преценяване на необходимостта от овос на ип за



Дата01.02.2018
Размер276.75 Kb.
#52971
И Н Ф О Р М А Ц И Я

за преценяване на необходимостта от ОВОС на ИП за

Поставяне на Микро турбина до 20 kW за производство на електрическа енергия без отклоняване на води от водното течение на р. Чепинска” в землището на



с. Варвара, Варварски минерални бани, ЕКАТТЕ 10104, общ. Септември

  1. Информация за контакт с Инвеститора:


От „ЕЛТРЕЙД” ООД

/име, адрес и телефон за контакт, гражданство на възложителя – физическо лице/



гр. Ботевград, Индустриална зона, ЕИК 832076302,

/ седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице/


Пълен пощенски адрес: София 1404, бул. „Гоце Делчев” бл. 102, вх.Д-Е, П.К.63
Телефон, факс и е-mail: тел. 02/818 90 17, факс: 02/9582370, e-mail: n.prodanov@eltrade.com

Управител или изпълнителен директор на фирмата- възложител:



Николай Проданов-Управител: +359 898 770 310

Лице за контакти: Надя Динева – 0896 66 53 05





  1. Характеристика на Инвестиционното предложение




  1. Резюме на предложението

ЕЛТРЕЙД” ООД е установил възможността да постави една микро турбина с мощност до 20 kW, за производство на ел.енергия, в руслото на река Чепинска на кота дъно река 351.00.

Тази турбина ще се постави в руслото на р. Чепинска, в землището на с. Варавара, Варваски минерални бани, ЕКАТТЕ 10104, общ. Септември, с цел производство на ел. енергия. Микро турбината, с мощност 20 kW се разполага в образувал се ляв ръкава на реката, без отклоняване на водни количества от водното течение. при следните координати на микро инсталацията:

N 42° 08' 05.911", E 24° 07' 29.882" или

Y = 8564797.400 X = 4541330.200 – балтийска система

Микро инсталацията се изгражда в руслото на реката и работи на текущи води. Включва следните съоръжения:



  • Каменно насипна рампа / праг / в руслото на реката на кота дъно река – 351,20;

  • Рибен проход с басейчета от естествени материали и канал оформени по десния бряг на рампата , чрез които се облекчена миграцията на рибите по течението на реката.

  • Водовземна решетка - финна решетка.

  • Бетонова камера за инсталиране на микро турбината до 20 kW– само 8 м2 за генераторно помещение,

  • Шнекова турбина - разполага се в бетоново легло след входната решетка, като бетоновия постамент се изгражда в лявата страна на каменно насипната рампа , в леглото срещу левия малък ръкав от речното течение.

  • Изтичало под турбината - оформя се изтичало под бетоновия постамент за връзка с долното речно течение , където ще изтичат обработените водни маси .

Обектът ще произвежда електрическа енергия от възстановяем източник - енергийния потенциал на падащите водни маси, което се получава при подприщването на реката чрез създаването на изкуствено преградно съоръжение – каменно-насипна рампа /праг / . Режимът на работа на микро турбината до 20 кВ е целогодишен , на текущи води.

  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение -

Използването на хидроенергийния потенциал на водоизточниците в България започва още в началото на 20 век с построяването на няколко ВЕЦ предимно в планинските райони на Рила, Осогово, Родопите и Стара планина- ВЕЦ Енина 1913г., ВЕЦ Въча стара 1920г., ВЕЦ Осогово 1927г., ВЕЦ Бистрица - Царска Бистрица и др.

До 1944г. са изградени общо 12 МВЕЦ , а в периода 1944 - 1954г. - 16 нови и разширени стари. От 1949г. започва проучването на хидроенергийния потенциал на големите реки в България - Арда, Въча, Тунджа, Места и Струма , и възможностите за изграждане на язовири за комплексно използване. Изграждат се Баташки водносилов път, Каскада Арда / ВЕЦ Ст. Кладенец - 1958г., ВЕЦ Ивайловград - 1964г., ВЕЦ Кърджали -1968г./, язовир Копринка, язовир Ал. Стамболийски, Каскада Въча и др. С изграждането на Каскада Белмекен-Сестримо, Доспат-Тешел, Пиринска и Санданска Бистрица в периода до 1990г. се застроява около 30% от хидроенергийния потенциал на България и то възможно по-големите и по-ефективни от енергийна гледна точка водно електрически централи. Изградени са и много други изкуствени водоеми за напоителни и питейни нужди , без да се използва енергийния потенциал на водата.

Към момента около 68 % от хидроенергийния потенциал на реките в България е неизползваем и това определя намерението на Инвеститора да развива производството на ел. енергия от ВЕЦ. Усвояването на хидроенергийния потенциал на реките в България може да стане чрез изграждане на малки ВЕЦ , но също така могат да се правят много лесно и бързо инсталации на микро ВЕЦ до 20 kW, които да захранват отдалечени ферми , домакинства или стопански сгради, като произведената енергия се консумира директно за собствени нужди или да се свързват към съществуваща разпределителна мрежа и да отдават произведената енергия в тях. Тези инсталации използват даденостите на мястото и наличиета на водоизточник. Произведената ел. енергия обикновено се консумира в мястото и на производство , Инсталациите магат да работят и на изолиран товар или в паралел с мрежа НН. Ето защо за тези проекти в закона се предвижда само регистрационен режим и се разработват при облекчени процедури и издаване на разрешителни. Всичко това ясно е определено в ЗЕВИ и в Националния план за действие за развитие на енергията от възобновяеми източници.

Възстановяемите източници придобиват все по-голямо значение и производството на ел. енергия от тях ще нараства. Това е тенденция не само заради изместването на скъпата енергия, добивана по технолоии с изгаряне на известните приридните ресурси – въглища , газ и др. Това е световна стратегия за намаляване на вредните емисии в атмосферата на Земята и всички страни по света се стремят да заменят вредните производства с екологични такива. Ето защо и в България ще нараства относителният дял на производството от ВЕИ, въпреки реакциите на монополистите в енергийния бранш .

Използването на хидроенергийния потенциал на р. Чепинска е добро инвестиционно намерение и "Елтрейд" ООД, като Инвеститор на този микро проект декларира своята отговорност в бизнес намеренията си, така че да постави и да работи един микро производствен обект с добри технически, екологични и икономически параметри.


  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности-

В Община Септември са подавани заявления за изменения в устройствения план на този участък от реката във връзка с искане за изграждане на МВЕЦ Ели дере , по нагоре в участък от кота 355 до кота 372. МВЕЦ Ели дере е пусната в експлоатация през 2012 г , месец декември, а строителството на МВЕЦ Химера не е разрешено. Микро турбината до 20 kW не засяга съществуващите и други устройствени територии. Схемата на микро ВЕЦ се разполага на площ от 16 кв. метра, с дължина от 8 м. и ширина 2 м. . Площа е изцяло във водното течение..

Новия обект няма връзка със други съществуващи или одобрени обекти, освен връзката му с вече одобрени преди това с ПУП - МВЕЦ Ели дере , парцелите за разполагане на която са по-нагоре от участъка, където ще се разполи микро турбинната инсталация




  1. Подробна информация за разглежданите алтернативи -

По отношение на схемното решение не се разглеждат други алтернативни решения освен предлаганото - поставяне микро турбинна инсталация до 20 kW в руслото на река Чепинска, в режим на работа на текущи води и създаване на праг тип каменно насипна рампа на кота дъно река 151.20, входна камера с решетка, бетонова камера за разполагане на микро турбината до 20 kW. Мястото на рампата е определено от условието да не се създава подприщване на изтичалото на MВЕЦ „Ели дере“ , с кота на изтичалото - 155.40, а надолу по течението мястото на бетоновата камера за микро турбината до 20 kW е определено съобразно теренните условия и наличието на естествен праг след моста за старата баня. .

Микро турбината до 20 kW да се постави в руслото на кота дъно река 151.20 с височина на каменно насипната рампа 2,60 м. , входна решетка към турбината и бетонова херметична камера за генератора – с площ от 8 м2. Заливаемата площ пред рампата е с размерите на малък вир , който и сега съществува заради естествения праг. Микро турбината до 20 kW е разположена изцяло в руслото на реката Поставянето на Микро турбината до 20 kW на това място има следните предимства :

  • Допълнително използване на енергийния потенциал на водните маси при наличието на естествен праг в реката;

  • Засегнатата площ за поставяне на постамента на турбината и каменната насипна рампа не позволяват някакви съществени намеси или вреди на речните екосистеми , защото те се изграждат с материали взети от руслото на реката или незначителни площи за поставяне на бетоновия постамент, не се отклоняват води извън руслото на реката и се използва речния релефи – каменно-насипни прагове и наноси, образували се вирове и ръкави в руслото на реката.

  • Бреговете на реката в този участък са високи, укрепен с бетонови стени лев бряг и частично укрепен десен бряг при моста.

  • Каменно насипната рампа не създава високо подприщване и голяма заливаема площ. При високи води рампата позволява лесното им пропускане. Дори да бъде разрушена каменната насипната рампа при високи води, след тяхното преминаване бързо и лесно може да бъде възстановена. Не се създават условия за опасно повишаване на водните нива и не се изисква изграждането на облекчителни съоръжения.

  • Мястото е с достатъчна ширина и с възможности за разполагане на всички постаменти на микро турбината до 20kW и на рампата.

При поставянето на Микро турбината до 20 kW ще се реализира следният вариант за място на водохващането, с параметри както следва:

  • Каменно-насипна рампа в руслото на реката на кота дъно река 151.20

  • Рибен проход с басейнчета от естествени речни материали , през дясната страна на рампата, които осигуряват нормална миграция на рибите. Рампата е ниска и рибите могат да преодоляват тези ниски височини срещу течението , но при обратната миграция по течението рибите ще се ползват този канал с басейнчета за рибен проход.

  • Водовземна решетка;

  • Бетонов постамент за микро турбината до 20 kW - шнекова турбина до 20 kW и изтичало за връзка с долното речно течение;

  • Бетонова камера с херметична врата над турбинния постамент за разполане на генератора.

  1. Местоположение на площадката, включително необходимата площ за временни дейности по време на строителството

Площадката на Микро турбината до 20 kW е разположена изцяло в руслото на река Чепинска, на кота дъно река 151.20, под въжения мост за старата Варварска баня , на 40 м. след изтичалото на МВЕЦ „Ели дере“.

По предварителни данни при каменно-насипната рампа се заливат само речни чакълени легла в руслото на реката, които и в момента са заливаеми.

Терените в руслото на реката са общинска и държавна собственост.

Каменно насипната рампа попада изцяло върху терена на водното течение в руслото на реката – собственост на МОСВ в населено място Варварски минерални бани , общ. Септември.

Временното строителство и самото строителство за поставяне на микро турбината до 20 kW не изискват използването на допълнителни терени и имоти. За тези цели ще се използва ПИ собственост на Инвеститора, определен за паркинг, находящ се с регулацията на Варваски минерални бани на левия бряг.


  1. Описание на основните процеси / по проспектни данни/ , капацитет-

Основният производствен процес на обекта е производство на електрическа енергия от възстановяем източник - хидроенергийния потенциал на водата на река Чепинска на посочения участък праг. Параметрите на оттока са определени на база многогодишните наблюдения и са дадени в хидроложки доклад изготвен за целите на проучването. Определеното средно многогодишно водно количесво при водовземната срешетка на микро турбината до 20 kW е Qср.мнгод. = 3,91 m3/s . Микро turbinate do 20 кВ ще работи при следните параметри:

Микро турбина до 20 kW

  1. Средномногодишно водно количество - Qсрмнгод= 3,91 m3/s

  2. Застроено водно количество - Qзастр.= 1.000 m3/sec

  3. Средно годишно производство - Егод.= 156 000 kWh

Предвижда се застроеното водно количество да бъде в размер на Qзастр. = 1.300 m3/s, което е много по-малко от средно многогодишното водно количество на реката при този створ. Това водно количесто постъпва от МВЕЦ Ели дере и от собствения приток по реката. Постъпващите водни маси след изтичалото на МВЕЦ Ели дере не могат да се съхраняват във вира образуван от каменно насипната рампа и затова микро турбината не участва и не може да участва в режим на регулиране на оттока на реката.

  • Микро турбината до 20 kW е на нисък пад и ще се инсталира една нископадова микро турбина тип Архимедов винт – под наклон от 22 градуса, и при следните технически данни:

  • Микро Турбина до 20 kW

Разчетен разход на турбината - Qраз. = 1.00 m3/s

Максимален разход на турбината - Qmах. = 1,10 m3/s

Максимален пад - Нmax = 2.60 m

Разчетен пад - Hр = 2,60 m

Номинална мощност на турбината Nт = 21,582 kW


  • Хидрогенератор асинхронен

Номинална мощност на генератора Рг = 20 kW

Номинално генераторно напрежение Uг = 0,4 kV

Номинални обороти на генератора n = 500 об/мин

Изолационен клас - F

Степен на защита - IP 23

Температурен контрол 3х Рт100 в намотките



Общи параметри на Микро турбината до 20 kW

Инсталирана турбинна мощност Nмвец= 21,582 kW

Инсталирана генераторна мощност Pмвец= 20,00 kW

Водна маса при средна година W = 27 000 000 m3

Годишно производство при средна година Емвец = 156 000 kWh
Микро турбината до 20 kW ще се присъедини към мрежа ниско напрежение в главното табло собственост в СПА Хотел АКВА ВАРВАРА, собственост на Инвеститора.


  1. Схема на нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура -

Изграждането на обекта не изисква промяна на съществуващата пътна инфраструктура. За подход към площадката ще се използва парцела отреден за паркинг до съществуващия междуселищен път за гр. Велинград. До бетоновата камера ще се слиза по стълби.

  1. Програма за дейностите , включително за строителството, експлоатация и фазите за закриване, възстановяване и последващо използване -

Изграждането на обекта ще започне след получаване на разрешително за монтаж на постамента за микро турбината и изграждане на каменната рампа. Преди това ще се водят процедури по ЗУТ. Строителството ще отнеме около 1 месеца. За строителството на обектът ще се назначи консултант за строителен надзор. Въвеждането на обекта в експлоатация ще бъде извършено съгласно изискванията на ЗУТ и наредбите към него, НУЕУЕЛ, Наредбата за присъединяване, ПСТН , НТЕЕЦМ и др.

Закриване на обекта, както и етапи за възстановяване и последващо използване не се предвиждат.



  1. Предлагани методи за строителство

Строителството на обекта ще се изпълни по стандартни технологии използвани в хидротехническото строителство, с бетон и армировка в много малки количества. Предвижда се изграждане на каменно насипната рампа, която да се захване здраво в речното русло чрез набиване на поцинковани пръти и изграждане на кошове от поцинковани железни пръчки. За задържане на насипаните речни камъни ще се оформят кошове чрез заварени скари от железни пръчки . По левия бряг ще се изгради бетонов водовземен отвор с решетка и постамент за шнекова турбина. Бетоновота камера на Микро турбината до 20 kW ще се достави готова и ще се монтира в руслото на реката с допълнително бетониране на фундамента. Не се предвижда отбиване на води Строителството на каменно –насипната рампа и бетоновите съоръжения ще се извърши през маловодния период. Целият ансамбъл на водовземното съоръжения и камерата за разполагане на микро хидроагрегата се проектират преливаеми или заливаеми, така че да могат да се пропускат високите води. Пропускането на високите води се предвижда да бъде свободно без облекчителни съоръжения. Съгласно хидрологията в този участък на реката високите води са определена на Q3%=168 m3/s . Преливането на високите води през каменно-насипната рампа е безпроблемно, дори и при частичното и или при цялостното и разрушаване и отмиване на наносния материал, който ще се възстанов след това.


  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството

По време на строителството ще се използват строителни и инертни наносни материали, вода и горива в много малки количества. За отливане на бетоновите форми ще се използва частично дървен кофраж т.е. дървен материал за кофраж - дъски, греди и талпи и платна. Вода ще се ползва от реката, в случай на необходимост. Използва се арматурно желязо с различен диаметър. Механизацията ще използва дизелово гориво. Ще се използват и инертни наносни материали, най-вече за запълване на оформените кошове на каменната рампа.

През време на експлоатацията основен природен продукт , който ще се използва за производство на ел. енергия, това е потенциалът на протичащите водни маси, много по малки от средномногогодишния отток на реката. В годишен аспект при средна година през микро инсталацията ще преминава около W = 27 000 000 м3 вода. Използваните водни маси се заплащат на държавата съгласно таксата за водоползване за енергийни нужди - Ц=0.001хWx H/450




  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране-

  • Отпадъци които се очакват да се образуват по време на строителството - очаквано количество 1 м3 , код 17.07.01

  • Отпадъци образувани по време на експлоатацията - смесени битови отпадъци , код 20.03.01, шифър У46 и очаквано количество – 0,05 тона за цяла година.

  • Утайки от третиране на отпадъчни води, не се предвижд септичната яма, код 19.08.5

  • Турбинни , трансформаторни и смазочни масла и греси, код 13.02.02, шифър У9, клас на опасни свойства НЗ-В в нищожни количества – 200 г./ на година литиева грес .

  1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда

Производството на ел. енергия от ВЕЦ е признато за екологично чисто. Във връзка с осигуряване на санитарен минимум в реката. Микро турбината до 20 kW ще работи в режим на течащи води, който режим се описва по този начин: - през турбината във всеки един момент ще преминава такова количество вода колкото приижда по реката. При водни количества по-високи от 1.00 m3/s, допълнителната вода прелива през каменно-насипната рампа или филтрира през камъните. Санитарен минимум се осигуряване чрез преливане и филтрация през каменния насип, защото използваното водно количество е много по-малко от минималните водни количества протиащи по реката, дори и в многогодишен аспект. С оглед осигуряване на свободното преминаване на рибните пасажи при миграцията им, се осигурява така харечения рибен проход през каменно насипната рампа , чрез преливаеми басейнчета По този начин каменно-насипната рампа не пречи на рибите да преминават през нея и така още повече се намалява въздействието на обекта върху биологичното разнообразие в реката и свободната миграция.
Мерки за предотвратяване , намаляване и при възможност прекратяване и компенсиране на отрицателните въздействия върху околната среда:

  • Да се изгради просто преливаемо съоръжения – каменно насипна рампа и басейнчета за миграция на рибите по десната страна на рампата от естествени речни материали.

  • Минимизиране на размера на строителните съоръжения и площадки, използване на съществуващите пътни връзки за достъп .

  • Определяне на екологично водно количество за оводняване на реката в размер на Qek= 0 ,11 m3/sec. за предпазване на речните екосистеми .

От хидроложкия доклад: Екологичното водно количество, изпускано от МВЕЦ Ели дере е 0,450 м3/сек. / 10% от застроеното/ Освен това МВЕЦ Ели дере работи също в режим на текущи води и затова минималните водни количества, необходими за екологични нужди при Микро турбината до 20 kW, се изчисляват и определят да бъдат 0,11 м3/сек. , но реално няма никакво ограничение, защото водите които протичат при каменно насипната рампа са многократно по високи и те свободно преливат или протичат през каменния насип и канал за рибен проход с басейнчета и естествени речни материали :

Байпас чрез канал от естествени речни материали –



Фиг. 2 Изглед от предвиден рибен проход и схема на басейните и връзката между тях.

Рибния проход ще се изгради съгласно методиката, като байпасна връзка чрез канал от естествени материали. Материалите ще се вземат от изкопите в реката и ще наподобяват в максимална степен истинското речно легло.

В него ще се поддържат скорости под 2 м/сек . Предвидената степен на турболенция в басейните е строго по-ниска от 150 W/м3. Разликата на водните нива в басейните е предвидена да е до 10 см. връзката между тях ще се осъществи, чрез повърхностно преливане над преливници оформени от каменен материал / вж. фиг 2/.

При така проектирания рибен проход в максимална степен ще се редуцират вредните влияния от съоръжението и гарантирано ще се осъществява връзката между ГВН и ДВН и безпрепятсвено преминаване на ихтиофауната и бентоса в горните течения.

Режима на работа на микро турбинната инсталация с шнекова турбина до 20 kW е непрекъснат, а като се има предвид че залития участък в речното корито е с дължина не повече от 25 м., то практически няма прекъсване на естествения отток на реката и поради това че водите се изпускат постоянно през турбината до 20 kW.

Ако турбината не работи тогава водните количества ще напълнат вира пред рампата и ще започнат да преливат през рампата и да филтрират направо през камъните на рампата, както и през басейнчетата за рибите.



  1. Други дейности , свързани с инвестиционното предложение

Инвестиционното предложение дефинира само дейността производство на ел. енергия от микро турбина до 20 kW и не е свързано с реализирането на други дейности.


  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение-

  1. Право на водоползване само с регистрационен режим - по ЗВ

  2. Право на ползване на воден обект също по ЗВ

  3. Монтажен план , и разрешение за поставяне по ЗУТ

  4. Право на ползване на обекта




  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда-

Производство на електрическа енергия от МВЕЦ чрез преобразуване енергията на водата в електричество е признато за екологично чисто производство. Не се предвижа замърсяване и създаване на дискомфорт на околната среда от изграждането и експлоатацията на обекта , поради липса замърсявания, силно ограничено действие и строго определен локален характер, само в рамките на дадената площадка. При микро ВЕЦ това се счита за практически природосъобразно

По време на строителството, много слабо замътване на водата поради увеличаване на концентрацията на седиментите, но това замърсяване няма да се разпростира на повече от 20-30 метра след рампата. В този участък на реката увеличаването на седиментната концентрация няма да бъде в повече от обичайно случващата се при протичане на високи води по реката и влаченето на наносите. Влачените и плаващи наноси по река Чепинска замърсяват водите в пъти повече от обичайните замърсявания които биха се получили при прехвърляне на земни и чакълени маси . Преминаване на транспортни машини през реката не се предвижда.

Други замърсявания при строителствоте се очакват от строителни отпадъци в много минимални количества, в режим на временно съхраняване , преди унищожаването или транспортирането им в определени депа за съхранение.

Преминаването на тежки строителни машини и механизация не предизвикат локално запрашаване или шумово замърсяване в повече от обичайните норми , които и сега се случват поради преминаването на такива машини по републиканския път. Предвид близоста на строителната площадка от ресторанта и банята и до път от републиканската пътна мрежа , тези замърсявания може да считаме че ще бъдат само в рамките на строителната площадка. Няма да се създава значим дискомфорт за околнат среда и населението, защото всички рискове от замърсявания се свеждат до и в пределите на строителната площадка на обекта.

По време на експлоатацията не се предвижда замърсяване и дискомфорт за околната среда, защото целия технологичен процес протича без генериране на замърсители.

Други замърсявания не се очакват при експлоатацията на обекта.

Ограничените и ниските нива на шумови замърсявания и то само в отделни помещения и зони , са в допустимите хигиенни нива при експолоатацията обекта и не водят до дискомфорт за околната среда и местните популациите, както и за работещите на обекта. Пълното автоматично управление на микро централата изисква периодичен контрол на работата на агрегата, а иобслужващия персонал не престоява постоянно в шумните помещения. Херметичната камера изилира шума само вътре в камерата.


  1. Риск от инциденти

Риска от инциденти при строителството и през време на експлоатацията на обекта ще бъде сведен до нула , чрез извършването на предварителни , перманентни и извънредни мероприятия по обучение, инструктиране , тренировки и изпити на работниците и механизаторите по правилата за безопасност при извършване на СМР, при извършване на монтажни , заварочни , транспортни и/или товаро разтоварни работи. Строителните и монтажни работници ще се инструктират по правилата за безопасност и инструкциите за експлоатация на машините и съоръженията с които ще се работи . Инструктажите включват първоначален, периодичен и инструктаж на работното място, или инструктаж при извънредни и специални работи. За извършване на специалните монтажни работи ще се издават съответните наряди – огневи наряди , наряди по Наредба 9 или ще се прилага целия ред от организационни и технически мероприятия. Още преди започване на строителството на обекта ще бъде назначен специалист, който ще бъде отговорното лице или координатор по безопасност и здраве и ще отговаря по изпълнението и контрола на плана за безопасност и здраве от страна на Инвеститора. Всеки строител или монтажник ще се допуска до площадката само след като опредяли свое лице за извършване на инструктажите , периодичния и ежедневен контрол на персонала за изпълнението на мерките за безопасна работа и употребата на личните предпазни средства. Всяко лице на изпълнителите се подчинява на главния координатор по безопасност и здраве на обекта.

Всяко лице ще се инструктира, ще се обучава, ще се допуска до самостоятелна работа и това ше се отразява в съотвените дневници. Ако някои работник или служител системно нарушава правилата за безопасност или ПП норми се отстранява от обекта . Координатора по безопасност и охрана на труда , ще се грижи и ще осигурява пожарната безопасност , като изпълнява всички мероприятия по проекта за ПАБ и ПБЗ за обекта. На него ще бъде възложен и конторла за изпълнение на правилата по безопасност за всички площадки и подобекти .



Възможните рискове от инциденти са:

По време на строителството

  • Риск от наводнения –изграждане на предпазна насипна дига и строителстово се предвижда през маловодния период през месеците август- септември. Оповестителни сигнали се подават от съответния координатор или специално инструктирано лице, в случай на появата на високи води:

  • Риск от пожар – предвижда се изготвянето на проект за Пожарна и аварийна безопасност в който ще се определят всички възможни места и наличните ППС за локализиране на всякакъв риск от пожар. Проверка и постоянен контрол на ЛПС и пожарогасителите и инсталациите за гасена не пожар, ако се изискват такива. Площадката не е опасна за развитие на големи индустриални пожари.

  • Риск от инциденти с механизация и при товаро разтоварни работи– за намаляване на риска се изисква провеждането на инструктажи - начални, периодични и извънредни и контрол за носене на ЛПС. Проверка и абонаментно обслужване на всички повдигателни съоръжения и сапани. Редовни технически прегледи на механизацията и квалификацията на водачите, периодицно подновяване на удостоверения и свидетелства.

  • Риск от падане , подхлъзване, притискане, обръщане и др. – ограничава се чрез използване на лични предпазни средства , подходящи и проверени прикачни съоръжения, колани за работа на височина, изграждане на парапети , огради и платформи, направени и проверени само по правилата и нормативните документи , и изпробвани и освидетелствани от комшпетентните органи и координатора за безопасност и здраве.

  • Риск от инциденти с работници водещи до временна нетрудоспособност, злополуки , инвалидност или смърт - редовни инструктажи, обучение и изпити по безопасност и експлоатация, контрол и употреба на ЛПС и специални предпазни средства, осигурителни и предпазни приспозобления изпитани по установения ред, постоянен ежедневен контрол , изисква се да има служба за трудова медицина, комутет по условия на труд и други организационни и технически мероприятия и системен контрол.

По време на експлоатацията – Рисковете са идентични. Тези рискове се намаляват чрез стриктно и точно провеждане на инструктажите, обучението по програмите и изпитите, наличие на квалификационни групи по безопасност при работа в електрически уредби НН, първоначално и периодично освидетелстване на определени категории персонал, осигуряване на лични и специални предпазни средства, изготвен план за ППО и осигурени противопожарни средства на мястото , прилагане на нарядната система за работи по електрически уредби до 1000 V, с квалифицирани лица обучени за изпълнители, отговорни ръководители и издаващи наряди , огневи наряди и наряди за работи по турбините и другите механични съоръжения. Организирана система за поддръжка и техническа експлоатация на микро инсталацията, обучение по заводски инструкции и разработени оперативни, експлотационни или други местни инструкции за работа и експлоатация. Изпълнение на графици за ревизии и профилактики , прилагане на изискванията на Наредба 9 за експлоатация на електрически уредби и съоръжения и др които осигуряват и намаляване на рисковете за замърсяване на околната среда.

  1. Местоположение на инвестиционното предложение

  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи на Националната екологична мрежа.

Площадката на обекта е разположена в руслото на река Чепинска, на около 40 м след изтичалото на МВЕЦ Ели дере. Заливаемите площи са минимални в руслото на реката , които се заливат и в момента. Микро турбината до 20 kW се разполага в землището на с. Варвара, Варварски минерални бани, към община Септември. Представя се скица на обекта , със ситуацията нанесена върху картата по КВС.


  1. Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи

Обекта се разполага върху държавна собствениост. От заливането се засягат само земи от руслото на реката . Не са очакват и планират бъдещи ползватели на земи, върху терените на обекта Микро ВЕЦ Варвара.


  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове-

Съгласно плана за земеразделяне обекта попада върху държавни земи в руслото на река Чепинска- водно течение, собственост на МОСВ, заливани и сега при нормални и при високи води. Обектът не се намира в зона с опасност от земетресения, пропадания, свлачища, ерозия или неблагоприятни климатични условия, които могат да предизвикат проблеми в околната среда при реализация на предложението.


  1. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони и др.; Национална екологична мрежа

Засегнати елементи на Националната екологична мрежа; близост до или засягане на защитени територии; защитени зони:

  • ИП попада в защитена зона по Натура 2000 „Яденица - BG 0001386” по Директива на местообитанията.

  • В речно тяло

На територията на инвестиционното предложение и в близост до нея няма чувствителни видове на флората и фауната , които могат да бъдат засегнати от предложението.

На територията на обекта няма живописни местности които да бъдат засегнати от предложението.

На територията на обекта няма местности и обекти от културно историческо значение.

На територията на обекта няма важни, висококачествени или редки ресурси които да се засягат от предложението.

На територията на обекта няма чувствителни обществени обекти - болници, училища, църкви, параклиси, манастири или общински сгради , които да бъдат засегнати от предложението.

На територията на обекта няма други използвани терени за промишлени предприятия, градини, къщи, търговски обекти, паркове и открити обществени площи, земеделски стопанства, лесовъдни стопанства, мини, кариери и туристически обекти, които да бъдат засегнати от предложението.

Ландшафтът на територията на обекта няма да се засегне, защото има променен ландшафт от застрояването на други съоръжения. С поставянето на Микро турбината до 20 kW , ще се създаде по-привлекателен ландшафт.

Обектът се осъществява на място покрай което преминават хора. Обектът няма да създаде повече затруднения при движението по междуселищния път, и то най-вече при извозване на строителни материали или разполагане на площадката на по едрогабаритна механизация. Обектът ще бъде обозначен със съответните временни и постоянни пътни знаци, табели и ограждения.

Обектът не засяга вододайни или санитарно охранителни зони на питейни води.



  1. Подробна информация за всички разгледани варианти-

Както споменахме по-горе, не са разглеждани варианти относно схемата на поставяне на инсталацията, и е избрано мястото по предлагания вариант. Избрано е да се изгради каменно насипна рампа, като временно преградно съоръжение, което създава необходимия напор, за да се произвежда ел. енергия от микро турбинна инсталация до 20 kW. При този вид инсталации целият ансамбъл от съоръжения се поставя на една площадка в руслото на реката. Режимът на тези турбини е на текущи води.

Избраното място за застрояване има редица предимства и не крие особено високи рискове или опасности. Мястото е съобразено с отстояния извън зоната на влияние .



  1. Характеристики на потенциалното въздействие-

  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвите, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични или групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

Изграждането на Микро турбината до 20 kW няма да окаже особено влияние върху хората и тяхното здраве. През време на строителството от работещите на обекта ще се спазват всички мерки за безопасност при изпълнение на строителни и монтажни работи, ще бъде осигурено работно и защитно облекло, както и лични предпазни средства. Взривни работи не се допускат. Работниците на обекта ще се обучат по техническа и противопожарна безопасност и ще им се провеждат инструктажи, които ще се отразяват в книгата за инструктажи. На обекта при необходимост ще се наемат за определени дейности само квалифицирани работници със съответните свидетелства и квалификация. Очакваният нает персонал през време на строителството е около 6 човека, а след приемане на обекта за редовна експлоатация 1 оператор.

Атмосферния въздух няма да се замърси при изграждането на обекта и по време на експлоатацията му. По време на строителството няма да има и замърсявания на атмосферния въздух от използването на механизацията и транспортна техника защото характерът е кратковременен и нетраен. Тези замърсявания ще бъдат несъществени, първо поради невъзможността за голяма концентрация на техника и второ поради постоянно движение на въздушните маси по реката, което няма да позволи достигането на опасни за здравето концентрации.

При изграждането на обекта няма да се замърсяват атмосферата, водите и почвите в района, както по повърхността, така и в земните недра. Възможно е кратковременно замърсяване на водите на реката при размиване на речните наноси, но това е допустимо и като се има предвид едрината на частиците, това замърсяване няма да е по протежение на участък по-дълъг от 30 м. Сондажните работи не са необходими. Ще се направи един ВЕС в мястото на поставяне на фундамента на инсталацията.

Изграждането на обекта няма да наруши местния ландшафт, не само през време на строителството, но и след това. В работния проект се предвижда да се заложат допълнителни елементи в техническото задание, така че да се създаде по-привлекателен ландшафт.

Минералното разнообразие няма да бъде засегнато , както при изграждане на обекта, така и през времето на експлоатацията.

Осигурява се санитарен минимум по реката Qek,

Изграждането на обекта не засяга паметници на културата, както и не се очакват въздействия от естествени и антропогенни вещества и процеси.

През време на строителството се очакват строителни отпадъци и инертни материали, които ще се събират и извозят на определени от общинските власти депа. През време на експлоатацията най-опасните отпадъци са от грес в много ограничени количества от 10 г. до 200 гр.

Шумовото въздействие по време на строителството ще бъде от работни и транспортни машини. Тези шумови въздействия имат временен и непостоянен характер. Поради кратковременния им характер не се предлагат мероприятия за ограничаване на шумовото въздействие.

През време на експлоатацията се очаква шумово въздействие от работещата водна турбина. Съвременните конструкции и дизайн свеждат шумовото излъчване от водната турбини при пълно натоварване до приемливи нива за работещия персонал в близост до машината под 65 dB в машинна зала. В затворено помещение ще бъде само генератора на хидроагрегата. За работниците които обслужват генератора се предвиждат лични предпазни средства при по продължителен престой в близост до работещата машина. За неразпространение на шумовото въздействие извън генераторното помещение на Микро турбината до 20 kW се прилагат съвременни технологии при строителството, чрез които нивото на шума се свежда под 50 dB на разстояние 10 м от бетоновата кабина, което се приема за хигиенично ниво.

От обекта не се очакват радиационни излъчвания. Чрез подходящи проектантски решения вибрациите ще бъдат сведени до хигиенно допустимите. Присъединяването на МВЕЦ ще се изпълни към табло НН 0.4 кV и при тези нива на напрежението не се очакват електромагнитни и електростатични полета с висока интензивност.


  1. Въздействие върху елементи на Националната екологична мрежа, включително разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение-

Засегнати елементи на Националната екологична мрежа; близост до или засягане на защитени територии; защитени зони:

  • Обекта се разполага в защитената зона по НАТУРА 2000 „BG 0001386 – Яденица” по Директива на местообитанията.

  • Турбината се поставя в руслото на реката, на място , намиращо се в полигона на населеното място Варварски минерални бани, общ. Септември.

  1. Вид на въздействието - пряко, непряко, вторично, кумулативно,краткотрайно, средно, дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно

Въздействието се определя на непряко и краткотрайно.

  1. Обхват на въздействието - географски район, засегнато население, населени места-

Обхватът на въздействието се определя като локален. Няма засегнати населени места и население.

  1. Вероятност от поява на въздействието-

Ниска вероятност от поява на въздействието. При високи води има вероятност от довеждане на трупи на дървета или други плаващи предмети, които лесно могат да бъдат преведени през насипната рампа. До сега максимални преливания е имало през 1998 год. и през 2005 год. , като водните количества са достигали до Qmax= 130 m3/s.

  1. Продължителност , честота и обратимост на въздействието -

Краткотрайна, периодична и обратима

  1. Мерки, които трябва да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

  • Намаляване на шумовото въздействие върху местната популация - използване на шумоограничаващи и шумозаглушаващи стените на бетоновата камера на машинна зала;

  • Да се предвидят мероприятия за ограничаване на достъпа на хора и животни до рампата и не допускане на удавяния;

  • Да се осигури трайна маркировка и знаци на обекта;

  1. Трансграничен характер на въздействията -

Няма такъв характер на въздействие.

Инвеститор,

ЕЛТРЕЙД ООД :

Николай Проданов



УПРАВИТЕЛ




Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница