И н ф о р м а ц и я за преценяване на необходимостта от овос



Дата08.06.2018
Размер123.88 Kb.
#72468


Приложение № 2 към чл. 6

(Доп. - ДВ, бр. 3 от 2006 г.,

изм. и доп., бр. 3 от 2011 г.)
И Н Ф О Р М А Ц И Я
ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС

Обект: Изграждане на хидромелиоративна система за капково напояване и изграждане на ограда за поземлени имоти №№150013;150016;150017;150018 и 150207, м.“Безчийницата“, землище на с.Карабунар, община Септември, обл.Пазарджик

Инвеститор:
БОРИС ЯНАКИЕВ ТОДОРОВ
ОЛЕГ ИЛИЕВ ШАХЛАРСКИ


Септември, 2014 г.

ИНФОРМАЦИЯ

ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА

ОТ ОВОС
I. ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНТАКТ С възложителя:
1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя

- Борис Янакиев Тодоров, ЕГН-6301026383

1320 Гр.Банкя , ул.“Преслав” № 12

Олег Илиев Шахларски, ЕГН – 6604093540

С.Карабунар, ул.Девета №14
2. Пълен пощенски адрес:

Борис Янакиев Тодоров, ЕГН-6301026383

ПК 1320; Гр.Банкя , ул.“Преслав” № 12
Олег Илиев Шахларски, ЕГН – 6604093540

С.Карабунар, ул.Девета №14
3.Телефон, факс и е-mail:

0897/853-454 , e-mail bobi1963@abv.bg

4. Лице за контакти:

Борис Тодоров - Собственик

0897/853-454 , e-mail bobi1963@abv.bg
ІІ. ХАРАКТЕРИСТИКА НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ


  1. Резюме на предложението

Изграждане на хидромелиоративна система за капково напояване за поземлени имоти:

Изграждане на хидромелиоративна система за капково напояване и изграждане на ограда за поземлени имоти №№150013;150016;150017;150018 и 150207, м.“Безчийницата“, землище на с.Карабунар, община Септември, обл.Пазарджик

Имотите са с начин на трайно ползване овощни гродини, като имот 150207 е с НТП „нива“, за който се предвижда да бъде преотреден за „овощна градина“.
Инвестиционното предложение обхваща с.Карабунар, община Септември, обл.Пазарджик.
Параметрите на консумация са следните:

Параметрите на консумация са следните: Присъединяване към изграден водопровод от главен водопровод №5 (ГВ-5) на „Напоителни системи“ ЕАД – клон Тополница в ПИ 150014 с разрешени:

- дебит Q max – 6m3/h

- максимално годишно потребление – 2500 м3

Водовземането ще се осъществи от ПИ 150014 за който има разрешение за присъединяване от главен водопровод №5 (ГВ-5) на „Напоителни системи“ ЕАД – клон Тополница и становище от РИОСВ – Пазарджик изх.№КД-01-1331/05.04.2013г.
Оградната конструкция е от оградна телена мрежа и колове за закрепване на мрежата разположени на разстояниеот 2.5 метра един от друг. Височината на оградата е два метра.

Няма необходимост и не се предвижда изграждане на допълнителни пътища, електропроводи.


2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение


  1. Подобряване условията за отглеждане на плодове, с гарантиране на регулярно подаване на необходимите количества вода за развитие на реколтата.

  2. Създава се възможност за понижаване на себестойността на продукцията вследствие икономии от водни ресурси, което води до повишаване на конкурентоспособността й.

  3. Създава се възможност за подобряване качеството и количеството на произвежданата продукция без да се нарушават параметрите на околната среда.


3. Връзки с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Инвестиционното предложение има връзка със ПИ 150014 за който има разрешение за присъединяване от главен водопровод №5 (ГВ-5) на „Напоителни системи“ ЕАД – клон Тополница и становище от РИОСВ – Пазарджик изх.№КД-01-1331/05.04.2013г.

4. Подробна информация за разгледани алтернативи

Друга алтернатива за напояване на имотите е чрез транспортиране на цистерни с вода, които да се пълнят от действащи сондажни кладенци. Този вариант е доста по скъп и е свързан с надеждността на доставките, утежнена експлоатация и допълнителни ресурси.
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Съоръженията за капково напояване, спирателна и регулираща арматура, и тръби ще бъдат разположени в описаните поземлени имоти и граничещите с тях полски пътища, а оградната мрежа ще бъде бъде изградена на границата на имотите.





6. Описание на основните процеси (по проектни данни), капацитет:

Водовземането ще се осъществи от ПИ 150014 за който има разрешение за присъединяване от главен водопровод №5 (ГВ-5) на „Напоителни системи“ ЕАД – клон Тополница и становище от РИОСВ – Пазарджик изх.№КД-01-1331/05.04.2013г.



Параметрите на консумация са следните:

- дебит Q max – 6m3/h

- максимално годишно потребление – 2500 м3
7. Схема на нови или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Няма необходимост и не се предвижда изграждане на допълнителни пътища, електропроводи. Обслужването на ситемата и имотите ще се осъществява от съществуващи селскостопански пътища.


8. Програма за дейностите включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване възстановяване и последващо използване:

Изграждането и въвеждането в експлоатация на ситемата ще се извърши съгласно изготвена "Технологична инструкция за изпълнение на системата з акапково напояване“, която ще бъде приложена към работния проект.

Най-общо те включват:

- трасиране на тръбите за капково напяване и ограда; доставка на тръби; монтаж на тръбите и арматурата към тях; частична изолация на заварките; изпитване на системата за капково напояване.
9. Предлагани методи за строителство
Използват се класически методи за строителство на такъв вид обекти.

Изграждането на обекта да се изпълни от специализирани строително-монтажни екипи в следния технологичен ред по видове работи :



  • Подготвителни работи – разнасяне на тръби по имотите след трасиране ;

  • Монтаж на водпровода и системата за капково напояване;

  • Монтиране на линейни спирателни кранове;

  • Изпитване на съоръжението;


10. Природни ресурси предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията

По време на строителството на обекта ще се използва основно гориво за електроагрегатите на заваръчните апарати. Няма да се използват инертни материали.

По време на експлоатацията ще се транспортира вода, съобразно нуждите на растенията, в количества: дебит Q max – 6m3/h; максимално годишно потребление – 2500 м3.
11. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране.

По време на строителството ще се получава отпадък от хартия, използвана за почистване на тръбите със спирт в местата на заварките, който ще се събира и изхвърля в сметището на съответното населено място. Неизползваемите остатъци от метални и пластмасови тръби ще се събират и продават като вторични суровини.

Не се очаква генериране на строителни отпадъци, тъй като изкопа за захранващия водпровод са във почва и няма разкъртване на улични платна

По време на експлоатацията няма да има отпадъци.
12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда

Въздух

По време на строителството, не се очакват въздействия върху компонента въздух. Реализирането на инвестиционното намерение не е свързано с емитиране на вредни газови емисии.

По време на експлоатацията: не се очакват въздействия върху компонента въздух. Реализирането на инвестиционното намерение не е свързано с емитиране на вредни газови емисии.

Води

По време на строителството и експлоатацията не се налага използване и не се очаква замърсяване на повърхностни и подземни води. ИП съгласно становище на БД ИБР-Пловдив е допустимо от гледна точка на постигане на целите на околната среда и мерките за постигане на дбро сътояние на водите.



Почви

По време на строителството - ще бъдат извършени изкопните работи в границите на строителната полоса ( в полски път – за изграждане на захранващ водопровод).



По време на експлоатацията не се очаква замърсяване на почвите

Ландшафт

Предполагаемото въздействието на замърсителите върху ландшафта може да се раздели на две фази:

- по време на строителството - Реализирането на инвестиционнионното намерение няма да предизвика увеличаване на съществуващото фоново замърсяване, замърсяване на води и почви, промяна във физиологичното състояние на растителност и животински свят в граничещите терени.

- по време на експлоатацията - Реализирането на инвестиционнионното намерение няма да предизвика увеличаване на съществуващото фоново замърсяване, замърсяване на води и почви, промяна във физиологичното състояние на растителност и животински свят в граничещите терени.

При експлоатацията на обекта няма да се създаде възможност за засилване на ерозионни и свлачищни процеси в района.

Растителен и животински свят

Инвестиционното предложение не попада в защитени зони.



Природни обекти (защитени територии)

ИП не попада в защитени зони от Натура 2000 по ЗБР и не засяга защитените и територии.



Вредни физични фактори

Строителството не е свързано повишаване на шумовите нива или други физични фактори.


13. Други дейности свързани с инвестиционно предложение.

Не се предвиждат други дейности свързани с инвестиционното предложение.


14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

Разрешигелен режим за одобрение на работни проекти които, ще се съгласуват с всички контролни и заинтересовани инстанции.
15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

По време на строителството и при експлоатацията на системата за капково напояване не се очакват замърсявания на околната среда, шум, вибрации или други въздействия оказващи дискомфорт на околната среда.



16.Риск от инциденти.



При експлоатация на капковото напояване не се очакват инциденти.

ІІІ. МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ
1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от националната екологична мрежа

Предоставяме карта на поземлените имоти в М1:1000 с нанесени поземлени имоти. Точното местоположение на системата за капково напояване, ще бъде установено с работните проекти след трасиране на редовете на лозовите масиви.
2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Инвестиционното предложение няма да засегне съществуващи ползватели на земи и не е необходимо приспособяването им към системата за капково напояване-


3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

Не се предвижда земеползване на други поземлени имоти.
4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др. национално екологична мрежа.

Инвестиционото предложение на засяга чувствителни територии като: защитени със Закон територии и местообитания; планински и горски местности; влажни територии и обекти подлежащи на здравна защита; паметници на културата и др., включени в Националната екологична мрежа.
4а. Качеството и регениративната способност на природните ресурси.

По време на строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение не се очакват нарушаване качеството на природни ресурси.
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.
Икономически най-изгоден вариант за изграждане е посоченото в предложението. Това е най изгодният и бърз вариант за осъществяване на хидромелиоративна система за капково напояване за поземлени имоти №№150013;150016;150017;150018 и 150207, м.“Безчийницата“, землище на с.Карабунар, община Септември, обл.Пазарджик
IV. ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ПОТЕНЦИАЛНОТО ВЪЗДЕЙСТВИЕ (Кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционно предложение)


  1. Въздействие върху:

Хората и тяхното здраве

Не се очаква въздействие върху хората и тяхното здраве при риализация на инвестизионното предложение.

  • Почвите

Положително въздействие върху почвата в резултат на регулярното и овлажняване вслествие действието на ИП.


  • Земеползването и материалните активи

Подобряване условията за отглеждане на грозде, с гарантиране на регулярно подаване на необходимите количества вода за развитие на реколтата. Създава се възможност за понижаване на себестойността на продукцията вследствие икономии от водни ресурси, което води до повишаване на конкурентоспособността й. Създава се възможност за подобряване качеството и количеството на произвежданата продукция без да се нарушават параметрите на околната среда.


  • Атмосферния въздух, атмосферата




  • Не се засяга режима на повърхностните водни течения и на подземните води

  • Земните недра не се засягат

  • Ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие не се променят;

  • Биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси - не се засягат;

  • Различни видове отпадъци и техните местонахождения .Очаква се да се отделят малки количества битови отпадъци, които ще се извозват всекидневно от монтажните групи и изхвърлят в контейнерите на базите на монтажните групи.

  • Флората и фауната не се засягат. Не се засягат съществуващите дървесни видове и местообитания на животни;

  • Рискови енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми - по време на експлоатацията няма да има такива източници;


2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение – най близката защитена зона „Река Марица” код BG 0000578, се намира на разстояние от 4 км от най близката точка на инвестиционното предложение.
3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно) - краткотрайно, временно, по време на строителството, с положителен ефект;
4 Обхват на въздействието - географски район – Тракийската низина в м.“Маданица“ , землище на с.Карабунар, община Септември, обл.Пазарджик

5. Вероятност на проява на въздействието

Необходимата по - подробна информация се намира в т. 3 към – раздел ІV на този документ.  



6. Продължителност, честота и обратимост - периодично, необратимо с положителен ефект.
7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

От реализацията на проекта не се очакват отрицателни въздействия върху околната среда.
8. Транс граничен характер на въздействието

няма транс гранични въздействия.

Септември 2014г. БОРИС ТОДОРОВ



ОЛЕГ ШАХЛАРСКИ


Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница