И н ф о р м а ц и я за преценяване необходимостта от о в о с на инвестиционно предложение



страница1/12
Дата23.12.2016
Размер1.61 Mb.
#11420
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12



И Н Ф О Р М А Ц И Я


ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НЕОБХОДИМОСТТА ОТ О В О С

НА ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ

Път I-1 в у-к от km 102+060 до km 114+512,20 - Обходен път на гр. Монтана”



( с включено изменение на километража)

Инвеститор:
Агенция “Пътна инфраструктура”

- С о ф и я -

– ноември 2011 г. -

Увод


Настоящата информация е изготвена съгласно изискванията на МОСВ изразени до Агенция “Пътна инфраструктура” в писмо с изх. № ОВОС-1284/18.11.2011 г. (приложение 1).
І. Информация за контакт с възложителя:
1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице; Булстат.

Инвеститор: Агенция “Пътна инфраструктура” – гр. София

Булстат: № 000695089

Председател на УС на АПИ: инж. Лазар Лазаров

2. Точен и пълен пощенски адрес

София - 1000

Бул. “Македония”3

Агенция “Пътна инфраструктура”

3. Телефон, факс и e-mail

02 / 952 19 93; 02/ 9173 295

е-mail: lebanov@dir.bg

4. Лице за контакти

инж. Виктор Лебанов

ІІ. Характеристики на инвестиционното предложение





  1. Резюме на предложението

Настоящата информация за преценяване необходимостта от ОВОС на обект “Път I-1 в у-к от km 102+060 до km 114+512,20 - Обходен път на гр. Монтана”, е допълнение на предадената и одобрена с Решение на МОСВ № 29 – ПР/2008 г. (Приложение ОЗ-1).

Решението на Министъра на околната среда и водите за този обект е „да не се извършва оценка на въздействието върху околната среда”. Съгласно Решението Инвестиционното предложение представлява „разширение” по смисъла на § 1, т.28 от ДР на ЗООС на обект, включен в Приложение № 1 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от ОВОС.

Информацията от 2008 г. предлага четири варианта за обходен път на гр. Монтана, които принципно са одобрени от МОСВ.

При проектирането във фаза „технически проект” през 2011 г. Инвеститорът е разработил одобреният „червен”.

Детайлизирането на техническия проект по „червен” вариант включва удължаването му в двата края на обходния път – съответно с 290 m (западна посока) и 266,20 m (в източна посока) с цел безпроблемно включване в пътната инфраструктура на гр. Монтана.

Съобразно с перспективите за развитие на региона в дългосрочен план на заседание от 06 август 2008 г. на Техническия съвет в „Агенция пътна инфраструктура” е взето решение Техническия проект да се разработи с пътен габарит Г20, а не Г12, както е предвидено в предпроектните проучвания. Основанията за това решение на Техническия съвет са: бъдещата интензивност на транспортния трафик, проблеми, които биха възникнали в бъдеще при необходимост от разширение на пътя, свързани с отчуждителни процедури и поетапното изграждане на пътя (Приложение ОЗ-2).

Реализирането на по-голям габарит на пътното трасе (Г20) е свързано с по-големи отчуждения на терени от двете страни на пътя, без отклонения от първоначалната следа на трасето.

Промените в техническия проект са:

- увеличаване с 556,435 m дължината на трасето от 11895,765 m на 12452,20 m;

- увеличаване на отчужденията на имоти с цел реализиране на по-големия габарит Г20 и включените краища на обходния път. Тази площи възлизат на 724,676 дка.

Спазването без отклонения на първоначалната следа на трасето е в съответствие с мотивите от Решението на МОСВ за обходния път на гр. Монтана, според които Инвестиционното предложение „няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони”, тъй като:

- реализацията на инвестиционното предложение няма да засегне (пряко или косвено) природни местообитания и местообитания на видовете от флората и фауната, предмет на опазване в описаните защитени зони;



  • инвестиционното предложение няма да доведе до безпокойство на животински видове, предмет на опазване в защитените зони;

  • не се очаква генериране на емисии и отпадъци във вид и количества, които да окажат значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони.

Инвестиционното предложение е съобразено с перспективното икономическо развитие на гр. Монтана, заложено в Стратегията за развитие на община Монтана за периода 2007 – 2013 г.

По време на строителството, при извършване на технологичните процеси, няма да бъдат формирани производствени и битови отпадъчни води, поради което не се очаква замърсяване на повърхностните води в района.

С реализацията на инвестиционното предложение не се предвижда извършване на други дейности и изграждане на допълнителни обекти, в т.ч. жилищно строителство, водопроводна и канализационна мрежа, и пречистване на отпадъчни води.

Трасето не засяга санитарно-охранителни зони (СОЗ) около водоизточници, водите на които се използват за водоснабдителни цели.

Реализирането на инвестиционното предложение няма да засегне проучени и утвърдени запаси на подземни природни богатства.

С реализацията на инвестиционното предложение трафикът на моторни превозни средства (МПС) ще се изведе извън жилищната зона на гр. Монтана, с което ще се постигне повишаване чистотата на атмосферния въздух, намаляване на шумовите нива и подобряване сигурността на движение на МПС.


2. Необходимост от инвестиционното предложение

Инвестиционното предложение за изграждане на обходен път на гр. Монтана е крайно необходимо. През града непрекъснато минава целия трафик на Път І-1, а в перспектива – след построяването на Дунав мост 2 – се очаква той да нараства. С изнасянето на движението вън от града се очаква подобряване параметрите на градската среда – повишаване чистотата на въздуха, намаляване на емисиите на шум, намаляване предпоставки за инциденти с МПС и техните товари на територията на гр. Монтана.

В програмата за подобряване на КАВ на община Монтана от 2004 г. след задълбочено анализиране на замърсяванията на атмосферния въздух е посочено, че “високото съдържание на прах се дължи на битова дейност и автомобилен транспорт”,

“регистрираната заболеваемост на населението очертава тенденция към покачване през 1999 год., сравнено с 1998 год., при най-висок относителен дял на болестите на дихателната ситема, на органите на кръвообращението и на нервната система.”

“За гр. Монтана проблем е поддържането на пътната настилка и банкета. Разбитите пътни настилки, каквито са повечето в гр. Монтана, допълнително влошават качеството на въздуха вследствие емисиите на прах при преминаването на превозни средства през тях.”

Ще си позволим да добавим, че голям дял в разбиването на пътната настилка има минаващият през града Път І-1 понастоящем.

За строителството на обходния на гр. Монтана ще бъдат определени количествата на необходимите материали за извършване на строителните работи, оптималния брой на машините и работниците, местата на складиране на отделните материали, при създадена оптимална организация за реализиране на инвестиционното предложение.


  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствени или други планове дейности

Съгласно Стратегията на развитие на община Монтана визията за периода 2007 – 2013 г. е: “Устойчиво икономическо развитие на община Монтана, насочено насочено към здравни, социални, професионални, културни и екологични придобивки за нейните граждани чрез постигане на Европейските стандарти на модерния и технологично ориентиран стил на живот.

Целите, приоритетите и мерките за развитие на общината до 2013 г. са дефинирани ясно.

Приоритетите за развитие на община Монтана произтичат от визията за развитие и поставената основна стратегическа дългосрочна цел, която е: “Постигане на стабилен икономически растеж и подобряване на качеството на живот и възможностите за реализация в общността”.

Като Приоритет 1 е посочено развитието и ефективното използване на обществената инфраструктура, осигуряваща висок жизнен стандарт.

Като Цел 1.2. Обновяване и подобряване на техническата и социална инфраструктура, обслужваща населението на общината.

Като Мярка 1.2.1 Пътна инфраструктура – разширяване и трайно подобряване на състоянието й. Във връзка с това се предвижда реализация на редица проекти, които имат пряка връзка с инвестиционното предложение, а именно:

Реконструкция и разширение на четвъртокласната пътна мрежа

Програма за идентификация и развитие на обслужваща инфраструктура по Е-79 и връзка с международен коридор № 7 – TIR паркинг (и), мотел (и), крайпътни заведения, логистични терминали, складове и др.

Доизграждане и реконструкция на уличната мрежа и пешеходните зони в населените места на Община Монтана

Доизграждане на околовръстния транспортен пръстен около гр. Монтана.


4. Информация за разгледани алтернативи

При разработване на ИП са разгледани четири алтернативи за вариант на трасе, като е избран „червен” вариант, посочен като по-подходящ от колектива експерти, изработил информация за преценяване необходимостта от ОВОС за обекта през 2008 г.

“Нулева алтернатива” – т.е. да не се реализира инвестиционното предложение. При нея ще се запази съществуващото състояние на атмосферния въздух в гр. Монтана, което е предмет на загриженост от общината. Ще продължи натоварването с газови и шумови емисии на централните кръстовища, където е трасето на Път І-1, ще продължи да се влошава здравното състояние на населението живеещо и работещо в близост до оживените градски части.

5. Местоположение на пътния участък за обходен път на гр. Монтана
Обходният път на гр. Монтана ще се развие като отклонение от Път І-1 преди влизането му в града, като по този начин пътя ще бъде изцяло изнесен извън населеното място, на достатъчно разстояние от регулационната линия на последните къщи в западна и северна посока и покрай промишлената зона в източната част на града.

Пътният участък, предвиден за обходен път, се намира на територията на Община Монтана. Ситуационното разположение на участъка е дадено в приложение 5.1 на информацията.


6. Описание на основните технологически процеси при извършване на строителството на обходния път на гр. Монтана

Съгласно инвестиционното предложение за строителство на обходен път на гр. Монтана следва да се изпълнят видовете работа, описани в техническия и/или работния проект, а именно:

А. Земни работи


  • разделно временно депониране на земните маси подходящи за използване при оформяне на насипи;

  • разделно депониране на хумус и последващото му използване при изпълнение на ландшафтния проект за озеленяване;

  • осигуряване на необходимата строителна техника и поддържането й в отлично експлоатационно състояние.

Б. Пътни работи

  • определяне на близка кариера с подходящи физикомеханични качества на инертните материали за настилка на пътя;

  • доставка на други строителни инертни материали пясък, чакъл, цимент;

  • начин на приготвяне на необходимия бетон;

  • Доставяне на асфалтови смеси;

  • Доставяне на консумативи за хоризонтална пътна маркировка и съоръжения за вертикална сигнализация;

  • осигуряване на необходимата строителна техника и поддържането й в отлично експлоатационно състояние.

В. Социално битови дейности

  • осигуряване на необходимите санитарно-хигиенни условия за работа на строителните работници и строителния надзор;

  • разкриване на временни работни места, които ще бъдат осигурени от строителната организация.

Г. Планиране на видовете строителни дейности

- изработване на ПОИС за предвидените строителни работи


7. Схема на нова или промяна на съществуваща инфраструктура
Предвиденият в инвестиционното предложение обходен път на гр. Монтана използва както нови терени, така и съществуващи пътни отсечки, които в момента са в експлоатация, а именно:

В този смисъл се променя съществуващата инфраструктура, като в нея се въвеждат и елементи на нова инфраструктура – новите терени за изграждане на обходния път.

Ситуационното положение на вариантните трасета е представено в приложение ІІІ.1.1-1.
8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване
Съгласно инвестиционното предложение за строителство на обходен път на гр. Монтана се предвиждат всички видове пътни строителни дейности.

Предвижда се изграждане на:



  • изкопи, насипи, кръстовище ІІІ-тип, надлез, ж.п. надлез, мост над р. Огоста.

  • напречни водостоци за отвеждане на оттичащите се дъждовни води от пътното платно;

  • подобряване и изграждане на нови канавки за отвеждане на дъждовните води при използване на съществуващите пътни трасета;

  • реконструкция на пътната отсечка между Път ІІІ-112 и Път ІІ-81.

  • извършване на рекултивационни мероприятия на оформените изкопи и насипи;

  • хоризонтална маркировка и вертикална сигнализация на трасето.

Формираните отпадъци при извършването строителството на обходния път ще бъдат извозени на определените за целта места и тогава пътят ще бъде пуснат окончателно в експлоатация.

Временно използваните площадки за разполагане на механизацията на пътното платно и за складиране на материали също ще бъдат почистени преди въвеждането на пътя в експлоатация.

На база програмата за строителните дейности ще бъде изработен ПОИС (План за организация на строителството), изпълнението на който ще се следи от строителния надзор. Частта по екология ще бъде под контрола на РИОСВ – Монтана.

За периода на експлоатация ще се предвидят мероприятия по поддръжка на обходния път, както и ще се изработи план за действия при аварийни и кризисни ситуации.

Предлаганият обходен път практически е “вечно съоръжение”, така че не се предвиждат фази на закриване, възстановяване и последващо използване.
9. Предлагани методи за строителство
При извършване на строителните работи ще бъдат използвани традиционните материали за този вид дейност – трошен камък, чакъл, пясък, цимент, асфалт, стомана и др. Земните работи по трасето на избрания вариант ще са свързани с изкопни и насипни работи. Ще бъде използвана подходяща за дейността механизация. Основно строителните работи ще бъдат извъшвани на място. В по-голямата си част използваните инертни материали ще бъдат докарвани от съседни кариери, като това ще се реши от фирмата, извършваща ремонта на пътя.
10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията
Основните природни ресурси, суровини и материали, които ще бъдат използвани при реализиране на инвестиционното предложение са:


  • вода за мокрите процеси при извършването строителството на пътя и вода за питейно-битови нужди на работниците – около 100 m3 / y;

- горива за използваните моторни превозни средства, машини и съоръжения, които ще бъдат използвани при извършване на строителните работи на Път І-1 с дължина около 12 кm – 20 t / y

- различни строителни материали, които ще бъдат необходими при извършването на строителството на пътя; кариерите, от които ще бъдат добивани при съответните разрешения и обосновани предложения;

- електроенергия за извършване на някои технологични процеси при реализирането на обходния път на гр. Монтана, както и за битови нужди на работниците, участващи при строителството му – около 2500 kwh.

При експлоатацията на обходния път няма да бъдат необходими много основни материали и суровини поради сравнително неголямата му дължина. Основните материали, които ще бъдат необходими за поддържане на пътя в нормално състояние са:

- пясък и луга за опесъчаване на трасето при снеговалежи и поледици около 50 t / y, като количеството зависи от конкретните зимни условия и може да надвиши предвиденото;

- горива за моторните превозни средства, участвуващи в поддържането на пътя при зимни условия, като почистване на снега, опесъчаване и др. – около 20 t / y;

- други материали, които са свързани с нормалното поддържане на участъка от пътя, извършване на ремонтни работи и др.
11. Отпадъци които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране
При извършване на строителството ще бъдат генерирани значителни количества строителни отпадъци от:


  • изкопни земни маси;

  • отпадъци от инертни материали, бетонови парчета и др.

Ще бъдат генерирани и битови отпадъци от работниците, извършващи строителството.

За да се намали въздействието на генерираните отпадъци върху околната среда през време на обходния път на гр. Монтана е необходимо:

- създаване на ред за събирането, извозването и третирането на генерираните отпадъци при реализирането на инвестиционното предложение – това следва да се представи от фирмата, спечелила търга за строителство на участъка;


  • поставяне на съдове “Мева” на подходящи места за събиране на битовите отпадъци от работниците на обекта около фургоните;

  • недопускане разхвърлянето на отработените масла от моторните превозни средства и други съоръжения по площадката; смяната им да се извършва на автосервизи и бензиностанции;

- разработване на авариен план за кризисни ситуации и залпови замърсявания, както по време на изграждането на обходния път, така и при тяхната експлоатация, и мерки за тяхното преодоляване или предотвратяване;

  • постоянно събиране и извозване на генерираните отпадъци при строителството на обходния път и тяхното депониране на подходящи места или депо при съответното разрешение от община Монтана;

  • упражняване на строг контрол по събирането, извозването и екологосъобразното третиране на генерираните отпадъци.

През време на експлоатацията на обходния път на гр. Монтана се очакват отпадъци от почистването на пътните канавки, тяхното събиране и извозване, което е от съществено значение за бързото отвеждане на оттичащите се дъждовни води от пътното платно. Количеството на тези отпадъци не е голямо, но тяхното периодично събиране и извозване е от голямо значение за естетическото и екологичното състояние на пътния участък.

Количествата на различните видове отпадъци, които ще бъдат генерирани през време на извършване строителството на пътя, както и тези по време на експлоатацията му, начините за тяхното третиране, ще бъдат дадени раздел ІV.1 на информацията. Някои от отпадъците могат да бъдат оползотворени при извършване на строителството.


12. Информация за мерките за намаляване на отрицателните въздействия върху компонентите на околната среда
При извършване на строителството на обходния път на гр. Монтана и след това при експлоатацията му, не се очаква някакво значително въздействие върху компонентите на околната среда. Независимо от това, разработеният план за изпълнение на мерките за намаляване или предотвратяване на отрицателното въздействие върху компонентите на околната среда, върху работниците и населението от града още повече ще допринесе за подобряване на екологичното състояние на района. В таблица ІІ.12–1 е представен план с мерките за намаляване въздействието върху околната и работната среда при строителството и при експлоатацията на обходния път. Този план е отворен и ще бъде допълван при възникване на специфични условия при строителството и експлоатацията му.

Таблица № ІІ.12 – 1



Мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху компонентите на околната среда



Предвидени мерки

Период на изпъл-нение

Резултат от изпълнението на мерките

1

2

3

4

1.

Разработване на ПОИС за извършването на строителните работи

Преди започване на строи-телство

Създаване на условия за нормално протичане на строителните работи;

2.

Разработване на план за аварийни и кризисни ситуации и залпови замърсявания на района

Преди започване на строи-телство

Предотвратяване или начини за преодоляване на аварийните и кризисни ситуации и залпови замърсявания на района

3.

Атмосферен въздух

3.1

Поддържане на строителната техника в изправност

Строител-ство

Създаване на условия за нормално и безаварийно строителство; ЕВВ в рамките на стандартите за МПС.

3.2

Да не се допуска работа на празен ход на двигателите на пътно-транспортната техника

Строител-ство

Намаляване на ЕВВ в атмосферата

3.3

При сухо и ветровито време се извършва периодично оросяване на пътното легло и депонираните финодиспeрсни инертни материали. Да се забрани извънгабаритно натоварване на МПС с инертни материали с оглед предотвратяване на разсипване.

Строител-ство

Ограничаване на праховите емисии.

3.4

Организиране на изправен машинен парк за механично почистване на снеговалежите

Експлоа-тация

Осигуряване безопасност на движението.

4.

Повърностни и подземни води

4.1

Повърхностни води







4.

1.1


Да се следи за опазване чистотата на повърхностните течащи води при премостванята на реки.




Запазване чистотата на водите на р. Огоста

4.1.2

Да се забрани изхвърляне на отработени масла, горивни материали и всякакъв вид отпадъци в суходолия, дерета и реки.




Опазване чистотата на повърхностните течащи води

4.2

Подземни води







4.2.1.

Провеждане на детайлни инженер-но-геоложки и хидрогеоложки проучвания

При проекти-ране

Опазване на подземните води от замърсяване

4.2.2.

Изпълнение на изкопи, насипи, фундиране съоръже-ния, особено на предвижда-ните мост над р. Огоста при км 111+800 и Ж.П. надлез при км 110+800.

Строител-ство

Опазване на подземните води от замърсяване

4.

Отпадъци

4.1

Определяне местата за депониране на генерираните отпадъци по време на строителството и съответни разрешения

Преди започване на строи-телство

Предотвратяване замърсяването на района от генериранитеотпадъци, възможност за тяхното оползотворяване и третиране

4.2

Разработване на програма за управление на отпадъците при извършване на строител-ството, създаване на вътре-шен ред за тяхното извозване и третиране.

Преди строител-ството

Контрол върху извозването и третирането на генерираните отпадъци

4.3

Да се доставят химически тоалетни на работните площадки

Строител-ството

Предотвратяване замърсяването на района

5

Геоложка среда







5.1




Проекти-ране

Индивидуални проектни решения със съответни стабилитетни прог-нози за участъците с дълбочина на изкопите над 4,0 m и височина на насипите повече от 4,0 m, както и на такива с потенциални предпос-тавки за предизвикване на гравита-ционни процеси в участъците на пътното трасе по първи вариант от km 105+500 до km 107+000 и меж-ду описаното свлачище и km114+246.

5.2




Строител-ство

Да се спазват изискванията по отношение на наклона на откосите и технологията на изпълнението на изкопите и насипите

6

Земи и почви







6.1

Отнетият и депониран хумус да се отделя от останалата земна маса

Преди основните строител-ни работи

Запазване на хумуса, като същият се използва за рекултивация на откосите на изкопите, насипите и строителните площадки.

6.2

Депонирането на излишните земни маси да става на места, които са съгласувани с РИОСВ и общините.

Строител-ството

Елиминиране на негативни картини около пътя по време на експлоатацията му

6.3

Озеленяване и биологично укрепване на откосите с подходяща растителност, за

След приключ-ване на строител-ните работи

Предотвратяване възникването на ерозия.

6.4

Дозиране на препарати за зимно поддържане в рамките на технологичния оптимум.

Строител-ство и експлоатация

Опазване чистотата на почвите

7

Растителен и животински свят, защитени територии

7.А.

Растителен свят

В края на стр.работи

Подбор на дървесните и храстови видове при озеленяването

7.Б

Животински свят

Строител-ство

Изпълнение на съобщителни про-ходи под трасето. За целта могат да се използват предвидените водостоци;

Грижливо извозване на депонираните скални и земни маси;









В края на стр.работи

Изпълнение на озолонителен проект.

8.

Вредни физични фактори - шум







8.1

Строителната дейност да се извършва през деня (светлата част от денонощието);

Обслужващият строителст-вото транспорт да спазва допустимата скорост на движение при преминаване през населени места, като през гр.Монтана минава през индустриалната зона;

Строително-пътната техника да не работи на празен ход.


Строител-ството

Опазване на околната среда от наднормени шумови нива през дневен и нощен период

8.2

За пряко заетите в строителната дейност да се предвидят индивидуални средства за защита (антифони).

Строител-ството

Опазване здравето на работещите

8.3

Да не се допуска работа на строителната техника на празен ход.

Строител-ството

Намаляване експозицията на работещите на шум

9.

Ландшафт








9.1

Да се изработи отделен проект за ландшафтно оформяне и реализирането им да бъде успоредно с изграждането на обходния път на гр. Монтана

В крайна фаза на проекти-ране

Естетическо вписване на обходния път в ландшафта

10.

Санитарно-хигиенни условия







10.1

Осигуряване подходящо ра-ботно облекло и лични пред-пазни средства на работни-ците и добри битови условия

При строител-ството

Намаляване на риска от заболявания, травми и злополуки при работа, осигуряване на подходящи условия за почивка.

10.2

Провеждане на периодични инструктажи с работниците по строителството и поддръжката на обходния път и запознаването им с визникнали специфични условия.

При строителството и при експлоата-цията

Намаляване на трудови злополуки при строителството;

Поддържане на пътния участък в добро експлоатационно състояние и осигуряване безопасност на движението при експлоатацията



11.

Културно-историческо наследство







11.1

Провеждане на предварителна разяснителна работа сред работещите как да се процедира при евентуално попадане на нова историческа находка.

Строител-ство

Опазване на паметниците на културно-историческото ни наследство

Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница