И новият контрол за прием в болница е пробиваем



Дата23.10.2018
Размер188 Kb.
#94591
Прес клипинг: „Здравеопазване”
02.04.2015




И новият контрол за прием в болница е пробиваем


Диана Тенчева
За планово лечение в болница от вчера се влиза само с лична карта, но и тази бариера лесно може да се заобиколи, заявиха пред "Труд" директори на лечебни заведения. В столичната "Св. Иван Рилски" нагледно показаха как четецът в болницата приема без проблем добре направено фотокопие на документа. "НЗОК ще въведе ред, ако не допуска да се отчитат дейности от лекари с повече от един трудов договор", коментира д-р Дечо Дечев, шеф на "Св. Иван Рилски". Според него ситуацията е все едно да имаш 5 коли и да искаш да ги караш едновременно. "Това няма как да стане, освен да ги редуваш. Само че някои лекари отчитат дейност сякаш управляват по 2 коли наведнъж", каза още д-р Дечев.

"Ние купихме 22 броя четци, като единият струва 780 лв. За тях и нужните електронни подписи платихме над 23 000 лв.", каза доц. Костадин Ангелов, директор на Александровската болница. Според него злоупотреби няма да се допускат, ако четците са като по границите, но те струват близо 4000 евро. "Държавните и областните болници не отчитат фалшиви пациенти, защото те имат записани за месеци напред! Другаде да се търсят измами", призова Ангелов.

"Дадохме 5000 лв. за 7 четци. Не се притеснявам от подобен контрол, но нека след 3 месеца НЗОК излезе с анализ до какви резултати е довел той", заяви проф. Генчо Начев, шеф на "Св. Екатерина".

Ще влезе ли и болният българин в меката на фалшификациите?


Плюсове и минуси на приемането в болница с лична карта

Диана Тенчева
За планово лечение в болница от вчера ни приемат само ако носим и личната си карта.

Седмици преди мярката да се въведе, лекари, технически експерти и пациенти започнаха да обсъждат, че и тази бариера, чиято задача е да спира фиктивно отчитани медицински грижи, лесно може да се прескочи. Примерно с добре изработено фотокопие на документа за самоличност.

По принцип е точно така.

Само че сетете се колко фалшификации дневно и на какво ли не, се извършват по света и у нас. Фалшифицират се пари, паспорти, важни документи, подписи, произвеждат се хиляди литри менте алкохол. Да не говорим, че никой не знае какво се съдържа в препаратите за отслабване или полова мощ, които се предлагат във всяка една минута в интернет. Точно там пък е меката на фалшификатите.

Това ни идва на ум, само като се плъзнем по повърхността на проблема. Ако погледнем по-надълбоко, по същата логика бихме отрекли и електронното здравеопазване. С помощта на две-три теории на конспирациите в комбинация с ИТ способности и то лесно би се манипулирало. Фактите обаче са други -единната информационна система в здравния сектор е въведена във всички държави от ЕС. Без нашата.

Ние, българите, сме виртуози в това да оплюем някого или нещо. Но с контрола в здравеопазването все отнякъде трябва да се започне. Според разчетите на НЗОК след въвеждането на "чекирането" с лична карта в болниците хоспитализациите ще паднат с 15%. Ами и 10% да са, пак е от полза. Т.е. при положение че 2 милиона българи годишно се настаняват в лечебните заведения, редуцирането им ще е с цели 200 000 души (броят им щеше да е и още по-голям, ако болниците имаха достатъчно средства да си купят от най-надеждните четци на документа, близки до тези по границата).

И още нещо - идеята личната карта да стане и "здравна" е от януари 2014 г., като одобрение за въвеждането й даде и тогавашният премиер Пламен Орешарски (впоследствие я парафира и лекарският съюз). Ето, мярката има зелена светлина дори от настоящата опозиция. Какво обаче можем да направим ние, пациентите, за да бъде по-ефективно приложението й?

Да носим картата си и да следим какво въвеждат в електронната система на болницата срещу нея. Да прочитаме внимателно епикризата си и доколкото общата култура ни позволява, да сигнализираме на контролните органи (НЗОК и медицинската ДАНС), ако в нея открием още една операция, която не сме преживели, или терапия, която със сигурност не ни е направена.

Защото какъвто и да е проблемът, измамата или източването, участниците са поне двама. А при лечението - вторият е пациентът. Тук някои веднага биха контрирали, че животът на болния е в ръцете на лекаря. Така е, но ако един ни кара да участваме в злоупотреби, има още стотици други специалисти, които също биха ни излекували. Затова без проблем можем да отидем при друг доктор. За щастие черните овце в стадото на белите престилки са малко. Проблемът е, че от години съсловието не полага усилия да ги превъзпита. Но да бъдем оптимисти, че и това ще стане. Някой ден...

1000 лв. глоба за доктор с бухалка

Районният съд във Велико Търново наложи глоба от 1000 лв. на хирург, вилнял с бухалка. Наказанието е за д-р Калин Везнев, който бе на подсъдимата скамейка за хулиганство и побой на двама търновци.

Саморазправата станала на 18 юни м.г. пред автосервиз на ул. "Акация". Там докторът се блъснал с колата си "Пежо" в бордюр и се развикал на двама млади мъже, че са спрели неправилно с техния автомобил. Ударил единия с юмрук, после взел дървена бухалка от багажника и го подгонил. Не могъл да го настигне, върнал се и халосал втория с бухалката по главата. Двамата пострадали се заканиха да предяват граждански искове към медика.

През септември м.г. д-р Везнев бе заловен с белязани 300 лв. от син на пациентка. Разследването не е приключило, по него докторът няма обвинение.




Проф. Генчо Начев:

В болниците се лъже и краде


Интервю на Жулиета НЕДЯЛКОВА за реформата, лимитите и листите на чакащите

Жулиета Недялкова
Проф. д-р Генчо Начев е роден на 9.XI.1951 г. в Казанлък. Завършва Медицинската академия в Софт през 1975 година, а кариерата си започва в хирургията на Окръжна болница-Стара Загора. Бил е управител на здравната каса. От 2000 г. завежда Катедрата по сърдечносъдова хирургия на МУ-София. От 2006 г. е директор на болница »Св. Екатерина". Създава клиниките по кардиохирургия към "Св. Георги"-Пловдив, и "Света Марина" във Варна. Специализирал е в Меката на кардиохирургията в Хюстън при проф. Дебейки. Награден е с най-високото отличие - орден "Стара планина". Почетен гражданин е на Казанлък и София.

- Проф. Начев, системата на здравеопазване е изправена пред поредната реформа. Ще се промени ли нещо наистина към по-добро?

- В момента периодът между първо и второ четене на закона за здравното осигуряване е много важен и трябва да оставим депутатите на спокойствие да си свършат работата. Чета по вестници и гледам по телевизията т.нар. водещи лекари да протестират срещу едно или друго предложение на министерство и каса. Аз обаче мисля, че реформата най-после трябва да се случи и затова не бива да се пречи. А и какво значи водещ лекар. На първо място той наистина трябва да е светило в своята област, но и да не е закостенял. Да мисли напредничаво и да е готов да се откаже от личния си интерес в името на обществото. И на мен много неща не ми харесват, но някой най-после трябва да сложи ред в сектора.

След като се явява един човек като министър Москов, който заявява готовност и решимост да свърши тази работа, трябва всички, които нямаме финансово-икономически интерес от запазване на статуквото, да застанем зад него.

- И това ще стане с лимити и листи на чакащи ли?

- Не. Лимитът е административно-команден акт. Проблеми по този начин не се решават. Най-важното нещо, което трябва да се случи и без което всички приказки ще си останат празни обещания, е приемането на националната здравна карта. В закона трябва да бъде записано, че тя ще има задължителен характер.



- От 10 години всички говорят за тази национална здравна карта, но тя така и не е факт. Защо?

- Много хора не искат тя да е задължителна. Защото ще бъдат засегнати финансови и икономически интереси. Но съм абсолютно категоричен, че без здравна карта никаква реформа няма да направим и парите все така ще си изтичат като в пробита каца. В големите градове има свръхпредлагане на болнични услуги, особено т.нар. печеливши дейности като инвазивна кардиология, травматология и т.н. Заради свръхпредлагането се стига и до източване на касата. По-точно до източване на касата. Започват да се извършват дейности, които не са показани, а това освен всичко друго е опасно за пациентите. И се отчитат дейности, които въобще не са извършени.



- Признавате, че болниците източват касата?

- В болниците често се попълват документи с невярно съдържание. Масово. Ако има здравна карта, то тя ще регламентира във всяка област какви са нуждите на населението от една или друга структура, от една или друга услуга. И тогава касата няма да е задължена да сключва договор с всички болници. Ще се обявява конкурс във всеки регион и обществени средства ще ползват само най-добрите. Подчертавам дебело - това е много важно, да отпадне в Закона за здравното осигуряване задължението на НЗОК да сключва договори с всички участници на пазара.



- Кой ще определи коя болница е по-добра от другата?

- Това ще става по точно определени критерии и всички лечебни заведения трябва да минат през нова акредитация. Да се види къде каква апаратура има, с какви специалисти разполага клиниката, какъв обем на дейност извършва, какви са резултатите от тази дейност -смъртност, временна и продължителна нетрудоспособност, рехоспитализации. Колко от тези, които са изписани след месец, са се върнали обратно или са отишли в друга болница. Защото ако е така, значи нещо не е наред - или едната болница не го е лекувала, или втората точи касата. Друг критерий ще е дали тази болница осигурява 24-часова спешност 7 дни в седмицата и 365 дни в годината. Обаче истинска спешност. Защото на много места има едва трима хирурзи и един анестезиолог. Ами те дежурства не могат да дават, да не говорим за спешност. Ако някой просто ще спи в два часа през нощта на една кушетка, всички лампи ще са загасени, а болният ще звъни на вратата с часове - какво е това? Спешност ли? По тези критерии избираш най-добрите и казваш: в София имам нужда от три кардиохирургии, а не от шест. Тогава няма да има лимити. Защото щом са определени три болници, значи от толкова има нужда. И не е необходимо да се режат бюджети.



- Как гледате на идеята пациентите да могат да спират парите на лечебните заведения, ако не са доволни?

- Трябва да има анкета с болните. Но не за качеството на лечението, защото те не могат да кажат дали аз съм ги оперирал добре, или съм сбъркал. Но за отношението, за чистотата в болницата и т.н. в "Св. Екатерина" съм въвел анкетирането на пациентите от 7 години. Влиза ли сестрата при теб, колко пъти идва лекуващият лекар в стаята и идва ли изобщо да говори с теб; обясниха ли ти всичко преди операцията; като ти донесоха храната, питаха ли дали е вкусна и прибраха ли бързо празните чинии. Санитарката днес колко пъти избърса пода, къпали ли са болните в реанимация. Това много влияе на лечебния процес. И всеки месец анализираме какво пишат болните и се стремим да оправяме пропуските.



- Новият управител на НЗОК д-р Глинка Комитов обеща да затегне контрола. Как може да стане това?

- Като се даде възможност на касата да прави проверки по отношение на качеството. Дали болният е приет по показания, дали са му направени всички необходими изследвания и процедури, дали е имал нужда действително от точно тази операция, дали е излекуван. НЗОК сама не може да го направи това, защото няма необходимия капацитет като персонал. Но има медицински дружества, етични комисии, бордове в лекарския съюз. Крайно време е те да се задействат.



- Справедливо ли е разделянето на пакета, който касата поема?

- А защо да не е. Крайно време е от основния пакет да се извадят дейности, които изобщо не са болнично лечение. Като мазането на пъпки, даването на хапчета против глухота, "оправянето" на коренчевите болки и т.н. Може би не беше обяснено добре и хората се притесняват, но в основния пакет няма да влизат само инфаркти, инсулти и онкозаболявания. В него ще са всички диагнози, които могат да доведат до пряка опасност за живота на човека или неговата инвалидизация и продължителна нетрудоспособност. А в допълнителния пакет ще отиде например лечението на херния. Защото това не е нито спешно, нито животозастрашаващо. И не виждам никакъв проблем човек да изчака за операция на херния. И никой не е казал, че допълнителният пакет няма да се финансира от касата. А и за него ще се осигуряваме в допълнителните фондове. В цял свят има листа на чакащи. И в това няма нищо лошо. А за успокоение на пациентите ще кажа, че съвсем скоро беше приета европейска директива, която гласи, че ако повече от три месеца в страната ти отказват достъп до медицинска услуга, то има право да потърсиш помощ з друга държава на територията на ЕС, като фондът ти е длъжен да заплати всички разходи. Така че повече от три месеца няма да се чака за операция или прием в болница. Който не иска да чака, да се осигурява допълнително.



- А който няма пари?

- А сега откъде намират пари хората да доплащат "под масата" 40% от разходите за здраве? Безплатно било в момента здравеопазването ни. Не е вярно. Много е скъпо даже. Дерат хорицата - за лекарства, за скъпи консумативи, за импланти, за избор на екип, за телевизор в стаята, за тоалетна и прочее. Вадят ги директно от джоба им тези пари. Това ли е социална държава? Аз имам една еретична идея и съзнавам, че особено преди избори никой няма да й обърне внимание, но по-добре да бъде въведено официално доплащането. Нека да е в размер на 5 или 10%, но да е регламентирано. За социално слабите, разбира се, ще плаща държавата, като създаде специален фонд. Защото доплащането има възпитателен характер. Ако всеки човек знае, че при лечение в болница ще трябва да доплати някаква сума, ще бъде по-отговорен към собственото си здраве. И ще ходи на профилактични прегледи. А и тогава болниците няма да могат да лъжат, че са го приели, защото той наистина ще трябва да е лежал и да си е платил. И ще знае всяка стотинка за какво точно е изхарчена. Това е решението. Не може нещо, което струва 1 лев, ти да го продаваш на 0,80 лв. и да не трупаш дълг. Нормално ли е да се отделят 4,3% от брутния вътрешен продукт. Не е нормално. Откъде идват другите пари? От хората, но под масата и никой не знае за какво точно му се искат тези пари.



- Защо все повече българи започнаха да гледат на своите лекари като на врагове?

- Защото лекарите се превърнахме в търговци и виждаме всеки пациент като банкнота от 100 лева. Никой не мисли за милосърдното отношение, което трябва да има към пациента. Изчезна състраданието. Пациентът, като влиза в болница, влиза в една враждебна обстановка. И в най-добрата и чиста болница обстановката за пациента пак е вражеска. И не стига че е болен, уплашен и притеснен, ами и всички го гледат на кръв. Все едно че той е виновен за дълга на болницата, за ниската заплата на сестрата и т.н. Докторът я влезе при него, я не. Често изпитвам моите сестри. Знаят ли на болния от трета стая жена му жива ли е, децата какво работят.

Ако не може да ми отговори - уволнена е. Ако тя го предразположи и се държи мило, нито инжекцията ще го заболи, нито операцията ще го изплаши.

И нещо изключително важно - да се носи персонална отговорност. Съсловието само трябва да се изчисти от шугавите овце. Не да викаме медиите, че някой лекар сбъркал, или да дойде една тумба в болницата и да го бие, а да си направим регистър на лекарските грешки. За да не ги допускаме повече. Но затова е важна персоналната отговорност - провинилият се ще ходи да учи допълнително, а ако трябва, ще му се отнемат и правата. Едно време кацарят, за да получи сертификат, прави една каца, а останалите му колеги го слагат в нея, запечатват я, хвърлят я в реката и ако излезе на вирчето жив, получава майсторско свидетелство. Но и след това, ако почне да прави лоши каци, еснафът се събира, вижда дали са основателни обвиненията и му отнема свидетелството. Завинаги. Докато ние в съсловието не направим така, че да сме много взискателни към всеки един от нас, не трябва да се сърдим, че обществото казва, че сме лоши. Защото ние нищо не сме направили, ако има някакво неправилно деяние, да си го оправим.



- Защо досега не сте го направили?

- Защото се нарушават страшно много интереси. И всички сме виновни, че си мълчим. В това число слагам и себе си. Сега обаче мисля, че чрез съюза на медицинските специалисти ще можем да прокараме тези неща. За да може ние сами да регулираме професията си. И не трябва да се допуска друг да дава квалификация за нас.



Чекиране


Наделина Анева
Задължението всеки болен да бъде чекиран в болницата с личната му карта влезе в сила от вчера. И с основание от ДПС повдигнаха въпроса. Хиляди български граждани нямат лични карти, защото живеят в гета. За тях беше намерен начин как да гласуват, но не и как да се лекуват.

Болниците си купиха четци за лични документи за своя сметка. Сега май ще трябва да плащат и лечението на пациенти, които не си носят личната карта, но спешно се нуждаят от лечение. Една родилка например трябва лично да се регистрира. Ами ако раждането е започнало още в линейката? До 4 часа трябва да чекират и бебето й с нейния документ. Нима ще я извадят от реанимация, за да свърши това? Или друг ще трябва да борави с нейния документ за самоличност. По-добре в МЗ първо да чекират управленските недомислия. И да ги решат.






Бързаш с жлъчката? Дай 1100 лв. от джоба си!


Отпадане на лимитите за диализа и онкология обмислят от НЗОК

Мария Чипилева
Хаос, листи с чакащи и бум на доплащането - такива се оказаха последиците от финансовите лимити на болниците през 2015 г. В "Параграф 22" се оказаха и онкоболни, пациенти на диализа и бъдещи майки. Затова от здравната каса (НЗОК) и лекарския съюз (БЛС) обещават, че рестрикциите за тях ще отпаднат. Дали и кога - предстои да видим. Дотогава - "Стандарт" направи проучване колко и за какво ни се налага да плащаме от джоба си, влизайки в болница.

У нас пациентите би трябвало да получават безплатна медицинска помощ срещу здравните си осигуровки. На практика обаче често това не е така. Пациентите редовно доплащат както за прегледи, така и за самото си лечение в болница. Едно от най-скъпите пера са медицинските изделия. При 53 от 311 клинични пътеки официално не се покриват всички медицински консумативи. Някои от тези изделия струват от порядъка на няколко хиляди - 2, 3, 5, дори над 10 000. Тук например влизат инструментите за лапароскопските операции или консумативи за неврохирургични интервенции. При редица други пътеки хората си доплащат за поставянето на медицински изделия с по-високо качество от това, което покрива на 100% касата. Отделно от това обаче болниците измислят редица трикове, с които да дофинансират дейността си.



Масово от пациенти се искат около и над 1000 лв. за "допълнителни услуги", като дори не е ясно какви са, показват фактурите, които получават фондовете. Обикновено най-много пари вървят около ражданията. Пакет с "допълнителни услуги" редовно се фактурира на родилките за около 1900 лв. Понякога в него не е ясно какво влиза, друг път има подробна разбивка. Така например срещу 1895 лв. бъдещата майка получава самостоятелна стая с интернет, кабелна, хладилник, меню по избор, клечки за уши, шампоан и чехли за еднократна употреба. По 120 лева се плаща, за да присъства на раждането и бащата. В повечето болници ВИП стаята струва над 130 лв. на ден. За да спре рекета с "допълнителните услуги", здравните фондове и предишното ръководство на НЗОК предложиха да се променят правилата за достъпа до лечение в наредбата на здравно министерство (МЗ). За това се обяви и новият шеф на касата д-р Глинка Комитов. От МЗ обаче реакция засега няма.

Нерядко се нарушават и правилата за избор на екип, като се взема повече от тавана от 950 лв., отново маскирайки се с "допълнителни услуги". Някои родители са длъжни да доплащат дори и да не искат лукс, ако държат да бъдат в болницата с детето си. В някои лечебни заведения искат по 45 лева на ден за придружител на бебе. С въвеждането на лимитите обаче на някои пациенти им се налага не да доплащат, а направо да плащат 100%. Ако не искате да чакате с месеци за операция, трябва да покриете от джоба си пълната й стойност. В болницата "Св. Иван Рилски"- София например в клиниката по ревматология има хора, които избират да си платят, а да не чакат, разказва директорът й Дечо Дечев. Това означава, че те броят от 700 до над 1100 лв. на ръка за нещо, което трябва да покрива НЗОК. В други клиники - като гастроентерологията, обаче цените са много по-високи. Една операция на черен дроб струва 3000 лева, а листи има и за нея. Дори простото махане на жлъчка с отворена операция е над 1127 лв. Оскъпяване ще има и за прословутите хернии, които всички управляващи дават като първата диагноза, за която може да се чака. Хората вече няма да броят по няколко стотачки за платното, което трябва да се имплантира, но и за самата процедура, която струва около 600 лв. по каса.

Друг препъникамък на реда за чакане е, че се създават предпоставки за корупция. Никога човек не може да е сигурен, че някой не е "бутнал", за да го вместят по-наред. Оправдание пък винаги ще се намери - той е по-спешен, казват лекарите. Практиката с листите на чакащите обаче е на път да се разрасне. Това ще стане с готвеното разделяне на пакета на НЗОК на две, алармират експерти. "С въвеждането на лимитите в болниците и предстоящото разделяне на пакета доплащането ще се увеличи още повече", предупреждава председателят на Асоциацията на здравните фондове д-р Мими Виткова.

Въпреки че засега няма генерален завой в тази политика от страна на управляващите, вече има наченки на промяна. "Обсъждаме да се премахнат лимитите за диализа, химиотерапия и лъчетерапия", заявиха от касата. Оттам ще дадат предложение на Надзорния съвет да се плаща за всеки пациент, който е минал през тези дейности, защото не може да се чака за тях. "Лимитите в диализата са страшни, средствата са до 90% от миналогодишните, а очакваният ръст на пациентите е 10%", заяви проф. Емил Паскалев. От БЛС, които са партньори в изготвянето на правилата пък, бяха още по-категорични. "Лимити за диализата и ражданията никога не е имало", каза д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС, пред "Стандарт". Според него болниците могат да отчитат всеки пациент, който са имали по тези дейности, и ще си получат парите. "Ясно е, че няма как да се лъже с диализата или раждането, явно трябва да се пусне допълнително указание на болниците за тези дейности, за да са спокойни", смята той. Според него обаче за онкологията тепърва ще се правят анализи на харчовете, за да се види какво ще се предприеме като промяна. Въпросът е дали дотогава в името на измислената финансова стабилност няма да пострадат хората.



Сканират паспорта, за да те приемат

Всички 347 болници са въвели четци, с които да сканират личните карти на пациентите при приемането им, съобщиха от здравната каса. В 22 клиники четците не са свързани успешно с НЗОК, но няма да се връщат пациенти. Техниката се въведе за по-голям контрол над хоспитализациите. Отново напомняме на пациентите, на които предстои да постъпят за лечение в болница, да носят в себе си свой личен документ, който да дадат на регистратурата, припомниха от НЗОК. Болните трябва да съхраняват при себе си документа, тъй като и при изписване трябва да го предоставят лично на регистратурата на лечебното заведение



Колко искат за преглед?

Прегледите в извънболничната помощ също често си плащат от осигурените пациенти. Здравната каса дава за посещение при специалист 19 лева, но талони няма или някои лекари не приемат срещу толкова малко пари. На частно тарифите са доста по-различни, публикуваме най-честите цени без претенция, че те изчерпват всички стойности:



Преглед....................Цена

Лекар........................25-31 лв.

Доцент......................45-50 лв.

Професор................60-65 лв.

Академик.................100-120 лв.



Социалният министър Ивайло Калфин с нова идея:

6 месеца бонус по майчинство за семейство с 4 деца


Мярката стимулира раждаемостта при работещите родители
Отпускът за отглеждане на четвъртото дете на работещите родители да бъде увеличен с 6 месеца, предложи вчера социалният министър Ивайло Калфин.

"Нормативната база, според която до трето дете продължителността на отпуска по майчинство е 2 г., а след трето - година и половина, няма никакъв смисъл. Ще работя това да се промени.“ С тези думи вицепремиерът и министър на социалната политика Ивайло Калфин даде заявка за поправки, с които да се изравни времето на майчинството, без значение за кое по ред дете се ползва. Идеята си той разви вчера на среща с асоциация "Родители“. Според вицепремиера държавата трябва да разработва механизми, подобни на този, с които да се стимулират работещите двойки да имат повече наследници.

"Отворен съм за всякакви конструктивни предложения в тази посока, стига да не влизат в противоречие с европейските директиви и световните конвенции, по които България е страна“, коментира Калфин. По думите му работещата жена у нас на възраст между 30 г. и 45 г.трябва да бъде насърчавана от държавата да ражда второ или повече деца. "Със сигурност обаче това не трябва да става чрез социални помощи. Не бива да си мислим, че помощите за деца са това, което ще мотивира една жена да си прекъсне работата“, категоричен бе социалният министър.

Както "Монитор“ писа, Калфин и екипът му умуват и върху варианти за въвеждане на скала за изплащане на допълнителните средства за отглеждане на деца, с която да се стимулира моделът с трима наследници в семействата. Предложението му е при едно дете парите да са 35 лв. на месец, при две - 85 лв., а при три деца да скачат на 130 лв.

Междувременно вчера въпросът с поощряването на раждаемостта скара и депутатите в Народното събрание. Ябълката на раздора бе законопроект, предложен от ПФ, който предвижда данъчни облекчения за работещи родители. Идеята е от годишната основа, върху която се начислява налогът за физически лица, да се приспадат 2400 лв. за едно дете, 4800 лв. за две, а за три и повече - 6000 лв. Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова подчерта, че ГЕРБ по принцип подкрепя политиката на поощряване на раждаемостта, заложена в законопроекта, но и че това не бива да става през данъчни облекчения. Освен това тя изтъкна, че по оценка на финансовото министерство подобна мярка би струвала 260 млн. лева които нямало откъде да дойдат за 2015 г. В крайна сметка законодателните предложения не намериха достатъчно подкрепа в пленарната зала и бяха отхвърлени.
ГЕРБ: Пенсионната реформа ще намали дефицита в НОИ

"Промените в пенсионната система в дългосрочен план ще намалят дефицита в НОИ.“ Това коментира вчера депутатът от ГЕРБ Светлана Ангелова, която е и зам.-председател на социалната комисия в НС, ден след анонсирания от вицепремиера Ивайло Калфин пакет от мерки. Промените предвиждат от догодина възрастта за пенсия да се увеличава плавно, докато достигне 65 г. за двата пола. Освен това безработните, на които не им достига 1 г., ще могат да излизат предсрочно в заслужена почивка.






Пенсионната реформа - надежда всяка тука оставете


Управляващите отново предлагат мерки, с които ще натоварят изрядните данъкоплатци, но няма да решат нито един от проблемите на системата

Десислава Колева
За да е успешна една реформа, тя трябва да е направена далновидно. Да са обмислени всички стъпки, които ще се предприемат през годините, и да е ясен ефектът, който трябва да се постигне. Това важи с особена сила, когато се предприемат промени, засягащи всички граждани на една страна - например в осигурителната система.

Точно обратното правят управляващите у нас. Самият факт, че вторият кабинет на Бойко Борисов отново прави пенсионна "реформа" само пет години след като първият кабинет на ГЕРБ уж направи такава, е достатъчно показателен за това, че наложените силово промени нито са били добре обмислени, нито по тях е имало обществено съгласие.

Вместо да си извлече поука обаче, ГЕРБ упорства и действа по абсолютно същия начин. Социалният министър Ивайло Калфин лансира, а премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Владислав Горанов с готовност подкрепиха непопулярни мерки без информация за очаквания ефект. Лидерът на АБВ Георги Първанов дори заплаши, че партията му ще напусне коалицията, ако идеите на Ивайло Калфин не бъдат приети. Останалите коалиционни партньори от Реформаторския блок и Патриотичния фронт се снишиха. Очевидно не смятат, че подобни фундаментални промени си заслужават прения в коалицията.

Резултатът от това търсене на "обществен консенсус" чрез ултиматуми е предизвестен. Големият губещ е обществото, което бе поставено пред дилемата да склони на плавно увеличение на осигуровките с 4.5 п.п., или да получи рязък скок с 2 п.п. през 2017 г. Графикът за увеличение на възрастта и стажа за пенсиониране пък дори не оставя място за компромиси. А разчети ще стане ли системата по-устойчива и ще се гарантират ли по-адекватни пенсии няма. Има едно голо пожелание, че някога може би пенсиите ще се увеличат неизвестно с колко.

Още по-дразнещо е нежеланието на управляващите да преговарят за отстъпки

Показателно е, че след седмици преговори в работната група, в която влизат и работодатели и синдикати, в офертата на кабинета не е променена и запетайка. Нито едно от основните предложения на работодателите или на синдикатите не е прието. А въпросите са повече от отговорите. Има ли смисъл от далечния хоризонт до 2037 г. за увеличението на възрастта и стажа например? Защо се предлага тази стъпка, а не друга - например исканата от бизнеса с по 6 месеца? Кога ще се материализират "по-адекватните пенсии"? Колко биха стрували и може ли да си го позволим? Попитан за конкретни числа, финансовият министър Владислав Горанов, който най-много трябва да следи всички изменения да са подплатени с реални разчети, заяви само: "Работим за хората, другото не е важно". Още по-арогантен бе отговорът на Горанов на въпроса кога НОИ ще постигне финансова самостоятелност и устойчивост: "Никога!". Интересно тогава защо изобщо правим промени, ако кацата ще продължава да е продънена? Как ще бъдат убедени хората, че е нужно да плащат по-високи осигуровки, ако няма да им се гарантират по-високи пенсии? Отговорът е ясен.

Още повече че и това правителство категорично не желае да реши сложните проблеми със злоупотребите и пробойните. Известно е, че проблемът на нашата осигурителна система не е редовият гражданин от трета категория, който чинно изпълнява и плаща условията на закона, а привилегиите с ранното пенсиониране. Тук липсват не само решения, но и всякакви данни какво е влиянието им върху дефицита - например колко от инвалидните пенсии не са реални и колко струва това на НОИ. Според оценки на бизнеса около 300 млн. лв. годишно от общия разход за инвалидни пенсии от 1.3 млрд. лв. НОИ плаща неправомерно, а според официалните данни всяка трета нова пенсия миналата година е била инвалидна. Понеже феноменът с инвалидните пенсии има нужда от дълбоки и изключително непопулярни промени, между министрите на труда и на здравеопазването тече спор кой да поеме отговорността. А докато се постигне компромис, от пробойната ще продължат да изтичат парите от осигурителната система.

Никой не иска да се заеме и с ранното пенсиониране на военни, полицаи и др. Тези хора знаят как шумно да защитават извоюваното, така че въвеждането на минимална възраст за пенсиониране няма да е лесно. И макар да не са много - около 75 хил. работещи, според Калфин - те вредят на осигурителната система, защото именно благодарение на тях реалната възраст за пенсиониране у нас е много под законовата. А хората от най-масовата, трета категория, реално работят повече от посоченото по закон. Тук въпросът също е принципен - ако ще говорим за солидарност, не може да има недосегаеми привилегии, по които на всичко отгоре в обществото има почти пълен консенсус, че не са обосновани.



Така че изобщо не може да се говори за пенсионна реформа, ако няма решение на двата основни проблема. Ще има промени, които ще товарят добросъвестните граждани, ще осигуряват подаяния на пенсионерите и ще дават поводи на политиците периодично да се присещат за още някоя кръпка в закона, която само ще внася още повече хаос в системата. Както внезапното хрумване на финансовия министър да придърпа част от парите от частните пенсионни фондове към НОИ. Предложението бе изненадващо внесено, скандално и набързо прието, за да бъде спряно, модифицирано и отново лансирано. То не решава нито един от проблемите, дори напротив - създава още куп нови, но въпреки всичко ще бъде с готовност прието от депутатите от управляващата коалиция. Както и останалите идеи, по които уж трябваше да има широк консенсус. Консенсус няма, няма и доверие в осигурителната система. Това не предвещава нищо добро - нито за сегашните, нито за бъдещите пенсионери.




Стига сте ревали! Има рестарт в системата


Ако здравната каса не иска да я източват, решението е, преди да отпусне парите на болниците, да се увери какво са свършили
Публикацията "Или плащаме, или чакаме 4 месеца за болница" в "24 часа" предизвика много коментари в сайта на вестника. Ето част от тях.

Извънземното: Цяла година чета за пациенти, които умират пред болниците, а докторите ходят в циганските махали да ги бият. Българи, които нямат пари, са обречени на смърт - това е истината.

Ilia Gradoev, Plovdiv: Стига сте ревали. Виждате, има рестарт в системата. Без това чистилище не може. Трябва да се започне на чисто. Потърпете малко. Единствено този министър иска да подреди из основи системата. Не може малко да не заболи. На лекар сте, все пак, не в сладкарница." бат вальо: Държавата е лош стопанин. Точка. Не го ли разбрахте? Управляваните от държавата здравна каса и болници са в патова ситуация. Като добавим и силно корумпираните лекари и останали "здравни" работници шансовете на пациентите съвсем намаляват. Здравеопазването трябва да работи на пазарен принцип. Лекари и болници да се конкурират за пациенти. Здравните осигуровки трябва да са частни и да контролират разходите на болницата по всяка процедура. Държавата трябва да плаща единствено на болници за социално слаби и незастраховани.

Таня Костова: Не разбирам за какво ревете? Навсякъде е така! В Испания те преглежда личният лекар и при нужда той ти записва час при специалист, който преглед може да се осъществи след 1 или 2 месеца, зависи от чакащите. Часът е за здравно заведение и лекар, който не е по избор, но е специалист! Ако се налага операция, пътят е същият -специалистът те записва и чакаш! Уведомяват те писмено за датата и часа на операцията! Това е положението! Ако случаят е спешен, поема те спешната помощ! Но ние в България сме свикнали за всяко нещо да тичаме при доктора! Е, не става така!

Gabi Nanev: Има и трети вариант освен плащането и чакането - събирате си багажа и в чужбина. мастара: Ако здравната каса не иска да я източват, решението е преди да отпусне парите на болниците по клинична пътека, да се увери какво е свършила болницата с пациенти, избрани на случаен принцип и анкетирани - толкова е просто. Иначе няма как хем болниците да източват милиарди, хем пациентаът да е доволен, хем да има пари, независимо от реформата.

tonyrodrigo: Защо за здравеопазване, образование и спорт пари нема? Ами защото е имало приватизации, от които държавата е загубила печелившите си предприятия, чиито приходи отиват сега в частния джоб вместо в държавният бюджет + държавни поръчки към едрия бизнес, откъдето се източва и малкото останало в бюджета. И болните да мрат - това е!



Новите правила за прием в болница

Както ви съобщихме снощи от днес всички пациенти постъпват в болница с представяне на лична карта. Документите преминават през специални четци и така болният попада в системата на Здравната каса. Затова как лекари и пациенти приемат промените сега ще разговаряме с Милена Кирова, която включваме на живо от Пирогов. Здравей, Милена. Чисто практично в началото да ни кажеш, само и единствено ли с лична карта човек може да влезе в болница? Ако например тя ние открадната, какво се случва.



Репортер: Добър вечер! Да, само и единствено с лична карта, освен в едни много редки и изолирани случаи, когато например личната карта е откраднат или подлежи на смяна. Тогава хората, които трябва да постъпят в лечебно заведение могат да представят документ от общината или от КАТ, че личната им карта подлежи на смяна. А що се отнася до промените, които влязоха в сила от днес, то те се приемат полюсно и от пациентите и от хората, които работят в лечебните заведения. Едни ги одобряват, други пък не ги одобряват чак толкова. Като с или без лична карта няма значение само и единствено за спешните случаи. Те ще бъдат приемани в това ни увериха и в най-голямата спешна болница днес – тук в Пирогов. А що се отнася до регистрацията, то уверихме се сами тя отнема само няколко минути. Ни във всеки един момент от НЗОК могат да проверят, в коя точно болница се лекува човека. Целта е да се намалят случаите, при които лечебните заведения регистрират за лечение хора само на хартия. А те всъщност са си вкъщи. Вижте картина от страната.

Дали ще се изпълни амбицията на Здравната каса четците за лични карти в болниците, подобно на детекторите на лъжата да показват само истината, времето ще покаже. В ,,Пирогов” въвели системата още преди седмица. Затова днес с официалния старт на програмата в спешната болница изненади нямаше. Само до обяд през гишетата за планов прием на пациенти са преминали около 100 души. Хора в тежко състояние без лична карта също се приемат.



Д-р Стоян Сопотенски – заместник-директор по лечебната дейност, началник на Спешно отделение в УМБАЛСМ ,,Пирогов”: Ако може в рамките на 4 часа да се донесе личната карта се донася, ако не… просто не се донася.

Репортер: А хората, които нямат дом, нямат и документи ще бъдат ли връщани?

Д-р Стоян Сопотенски – заместник-директор по лечебната дейност, началник на Спешно отделение в УМБАЛСМ ,,Пирогов”: Е как да бъдат връщани, ако са болни, няма да бъдат връщани. Ще бъдат лекувани и има начини да бъдат регистрирани.

Репортер: Правилото важи и за децата. Николай е на 13 години и още няма лична карта. За да го приемат в болницата баща му даде своя документ за самоличност. Но не одобрява много идеята да предоставя личните си данни. Има опасения. И други мислят като него.

Свилен Василев – баща на пациент: Това е такава информация, която няма как да я давам навсякъде.

Маргарита Петрова – пациент: Те много хора се притесняват от това да не би да злоупотребяват с личните документи.

Репортер: В Пловдив промените бяха посрещнати по-скоро с одобрение от пациентите.

Фанка Алексиева- пациент: За мен това е хубаво да има хора, които са редовни.

Репортер: Не липсваха и забравени лични документи. Защо я няма личната ви карта?

Стефка Денева – пациент: Защото се паникьосах. Изведнъж тръгнаха комшиите с мен, с една чанта лекарства и така си останах.

Гергина Шакаданова, регистратор в МБАЛ „Пловдив”: “Всички болни минават през системата. Пак имаме регистрация, която се извършва по ЕГН. Ръчно се въвеждат данните”.

Репортер: В болницата в Силистра днес не липсваха изнервени пациенти, потропващи с крак пред претоварените служители на регистрацията.

Детелина Тодорова, отчетник „Статистически дейности” в МБАЛ Силистра: „Трудно е, трябва да сме две, за да става по-лесно, понеже има и плащания”.

Репортер: Според ръководството на лечебното заведение задължителната регистрация ще доведе до нови финансови загуби, защото много от пациентите при тях постъпват без лични документи и по спешност.

Д-р Даниела Костадинова, изп. директор на МБАЛ-Силистра: „И започват едни усилия от наш персонал с всички институции полиция, социални и т.н да издирваме този личен документ, който може и да го няма. Срещу което ние провеждаме междувременно лечение. Срещу което ние няма да си получим възнаграждения за това”.

Репортер: При изписване от болницата пациентът също трябва да чекира картата си през четеца.

Водещ: В споровете за и против тези промени вече се появиха и доказателства, че само с ксерокопие на лична карта пак може да бъде регистрирана и да бъде прочетена от четеца. Може ли чрез фалшификация да се попадне в болница, Милена?

Репортер: Ами тези твърдения тепърва трябва да бъдат проверявани и доказвани. Нашият екип в Пловдив днес са му показали, че дори ако е повредена личната карта, то четецът ще го отчете. А онези хора, които смятат, че както в други институции могат и с шофьорската си книжка да покажат своята самоличност, трябва да знаят, че това не е възможно. Двете карти принципно изглеждат по един и същи начин, но четецът отбелязва само личната карта. Така че когато приемат хората в болница е добре да носят личните си карти, особено когато става дума за планов прием.



Постъпваме в болница само срещу лична карта

Постъпваме в болница само срещу лична карта. От днес всички болници в страната приемат пациентите си със специална техника. Репортаж на Биляна Борисова.



Репортер: На опашката пред регистратурата на монтанската болница чака и Албена, която днес изписва внучката си.

- Внучка ми е в детско и с моята лична карта, защото е бебе. Но задължително лична карта.



Репортер: Така от днес и при прием, и при изписване от болница задължително трябва да носим документ за самоличност. Системата регистрира болните с лична карта и изпраща данните им директно към централното управление на НЗОК. Така се цели прозрачност и контрол при приема на пациенти. С новата система обаче пациентите ще трябва да са въоръжени с търпение.

Велко Велков: Преди ставаше по-бързо. Сега малко по-бавно става.

Репортер: Докато въведете данните от личната карта?

Велко Велков: Да, да.

- Мисля, че е по-добре, отколкото мъртви души без ЕГН, имена. Всеки може да напише име.



Репортер: Не така мисли управителят на монтанската болница, който е платил 4000 лв., за да се оборудва с четците.

Репортер: Имаше ли нужда от такова нещо?

Тодор Тодоров: Не съм убеден, че е имало нужда. Прозрачност да, но тя съществува и с отчетните документи, които предаваме на касата.

Репортер: И като всяко правило оказа се, че вече има и изключения като спешните случаи например.

Тодор Тодоров: Ако пациентът е спешен, той се приема задължително и след това се търси документ за самоличност. Има родилки под възрастта за издаване на лични карти, които идват и раждат. Те нямат документ за самоличност, не можем да ги върнем.



Районната прокуратура и в Стара Загора е започнала проверка по случая доктор Вуцов

Районната прокуратура и в Стара Загора е започнала проверка по случая доктор Вуцов, потвърди за Хоризонт Нейка Тенева, зам.окръжен прокурор и говорител на прокуратурата. В хода на проверката трябва да се установи има ли неправомерни действия и на други длъжностни лица по този случай. В Районната прокуратура – София продължава досъдебното производство срещу доктор Вуцов, очакват се резултати от експертиза на неговите дипломи. Още от кореспондентката ни Венелина Попова.



Репортер: Районната прокуратура в Стара Загора извършва проверка дали доктор Иван Вуцов е фалшифицирал сам своето свидетелство за кардиология или само е използвал документ с невярно съдържание. Проверката би трябвало да установи дали има и други длъжностни лица от университетската болница и от РЗОК, отговорни по случая Вуцов. В Районната прокуратура в София досъдебното производство по случая е на ниво вещо лице, съобщи за Хоризонт Стефан Милев - говорител на прокуратурата. По думите на Йовчо Йовчев, изпълнителен директор на университетската болница в Стара Загора, доктор Иван Вуцов е все още в отпуска и ако се наложи, ще ползва и неплатена. Той продължава да твърди, че няма да освободи д-р Вуцов докато не се произнесе съдът и не призна за официалното становище на Медицинския университет в София, откъдето потвърдиха, че старозагорският лекар е с фалшива диплома за кардиолог, затова е извадено от списъка на кардиолозите и на инвазивните кардиолози в България, т.е. не може да работи по тази специалности нито в лечебно заведение, нито под формата на индивидуална практика.

Новата система на болниците


БНР  12+3
Водещ: Новата система за регистрация на пациентите, които се приемат и изписват от болница стартира от днес. Всяка болница задължително ще трябва да регистрира личния документ на пациента в специален четец в момента, когато го приема, и после, по същия начин, да го изпише. Още сега от Надежда Цекулова. Добър ден.

Репортер: Добър ден на теб и на слушателите ни. Когато личната ви карта мине през четеца на входа на болницата, информацията от нея отива директно в базата данни на болницата, на Здравната каса и на МВР, където се проверява дали документът е истински и актуален. Тази процедура е задължителна всеки път щом прекрачите прага на болницата, считано от днес. Ако документът на пациента не е регистриран, Касата няма да плати лечението му. Проблемите са много и са изцяло от организационен характер. Това ни разказа днес директорът на общинската болница в Чирпан д-р Неделчо Тотев.

Д-р Неделчо Тотев: При нас е доста по-трудно, отколкото в някои други болници, защото болницата ни е павилионен тип – различните отделения са базирани в различни павилиони. И е трудно да изградим такава система, че влизайки в входа на лечебното заведение, целият пациентски поток да минава оттам и да има едно чекиращо устройство с един човек дежурен, който да извърши тези регистрации.

Репортер: Заради сложната структура на иначе неголямата чирпанска болница, закупените там четци са три. Три са и електронните подписа, с които тези четци работят. Според д-р Тотев освен извънредният разход, направен за тях, тези електронни подписи създават и поредица от други усложнения, за които не е помислено.

Д-р Неделчо Тотев: Всеки един четец, зад него на компютъра стои електронен подпис, универсален. Ние управителите си раздадохме подписите на хора, които вярно са наши служители, ама тия подписи са достъпни.

Репортер: Има и затруднения, които важат за всички болници, независимо от архитектурата и големината им.

Д-р Неделчо Тотев: Било срив в интернет, било някакви други форсмажорни обстоятелства да ги кажем, които за жалост не са толкова редки в България. И сме сърбали попарата, ние и преди имахме такова подобно регистриране на пациентите и предаване на информацията в края на деня, и тогава сме имали много ядове и сме търсили от интернет доставчиците бележки да представим, че наистина сме имали проблеми и не сме могли да предадем информацията.

Репортер: Засега не се очаква проблем с приема на пациенти. Изискването за планов прием пациентът да носи документа си за самоличност не е ново, така че на практика нововъведението би трябвало да засегне само лечебниците. От Касата пък обявиха, че за първата половина на април може да се направи компромис. Признанието, че някои болници имат съвсем обективни причини да не отчитат всичките си пациенти по новите правила, пред Хоризонт направи лично подуправителят на НЗОК Димитър Петров.

Димитър Петров: Или не са си купили четец, или нещо в четците имат проблеми, или в софтуера, или в обучението на персонала имат. Ние ще направим вероятно някакви компромиси първите 10-15 дни, докато тръгне системата, така че да не се притесняват. Но мисля, че ще бъдат решени тези въпроси. Много спорни моменти има с тази система, но би персонализирала отговорността от фалшификации.

22 от всички 400 болници все още не са се включили в единната регистрационна система

22 от всички 400 болници все още не са се включили в единната регистрационна система, съобщиха от Националната здравна каса.

Днес изтече крайният срок за въвеждане на системата за онлайн регистрация на пациентите, което е условие болниците да бъдат финансирани от касата. Това е и първата стъпка към въвеждането на електронната карта, която е приоритет за Министерството на здравеопазването. Целта на новата система е да се повиши контрола и да се ограничат фиктивните пациенти. За целта при приема и напускането на лечебното заведение пациентите ще трябва да представят на регистратурата свой български личен документ. След като системата провери дали документът е валиден, ще обработи данните от него и ще регистрира хоспитализацията, като едновременно изпрати информация за това в Централното управление на здравната каса. Цялата процедура ще отнема не повече от няколко секунди. Системата ще действа по същия начин и при дехоспитализацията на пациентите.

Болниците трябва да са снабдени с регистъра четец на данните от личната карта на пациента, а за да се отчетат в онлайн системата, лекарите имат електронни подписи.

При възникнали проблеми на разположение на договорните партньори на НЗОК са обучени експерти от НЗОК и от РЗОК. При необходимост експертите ще се консултират и с фирмата разработчик на системата.

НЗОК допуска компромис от няколко дни за болниците, които не са стартирали системата за регистрация на пациентите

Здравната каса допуска компромис от няколко дни за болниците, които не са стартирали системата за регистрация на пациентите при прием и изписване. Това съобщи за "Хоризонт" подуправителят на Касата д-р Димитър Петров. От днес всяка болница трябва да разполага с електронен четец, който да регистрира документа за самоличност на постъпващия пациент. Данните от документа се изпращат в реално време едновременно в системата на болницата, на здравната каса, и на МВР. Надежда Цекулова следи темата.



Репортер: До тази сутрин имаше данни за 22 лечебни заведения, които не са успели да се свържат с новата система въпреки, че крайният срок изтече вчера. Причините са обективни призна и подуправителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Димитър Петров.

Д-р Димитър Петров: Или не са си закупили четец, или в четците има проблеми, или в софтуера, или в обучението на персонала. Ще направим вероятно някои компромиси, първите 10-15 дена, докато тръгне системата. Така че да не се притесняват. Мисля, че ще бъдат решени тези въпроси.

Репортер: Вероятно до края на седмицата всички лечебници ще са се свързали с новата система. Според председателя на Асоциацията на общинските болници д-р Неделчо Тотев обаче, проблемите тепърва ще излязат наяве. Разширяването на достъпа до електронните подписи, с които устройствата за регистрация работят, създава условия за измами и злоупотреби, смята д-р Тотев. Несигурният достъп до интернет в малките населени места пък, поставя функционирането на цялата система под въпрос.

Д-р Неделчо Тотев: Ние и преди имахме подобно регистриране на пациентите и предаване на информацията в края на деня и тогава сме имали много ядове и сме търсили от интернет-доставчици бележки, че сме имали проблеми и не сме могли да предадем информацията.



ТЕЛК да бъдат закрити, а Социалното министерство и Агенцията за социално подпомагане да престанат да се занимават с хора с увреждания



Трудово-експертните лекарски комисии да бъдат закрити, а Социалното министерство и Агенцията за социално подпомагане да престанат да се занимават с хора с увреждания. Това ще поискат родители на деца с увреждания на протест, който организират този петък в столицата. В Следобедния блок на Дарик Красимира Обретенова, която е майка на дете с увреждане, посочи, че недоволството е насочено срещу действащите политики за лицата с увреждания и техните семейства. Още едно от исканията на родителите ще бъде да се затворят пробойните, от които изтича публичен ресурс. Според Обретенова национално представителните организации на хората с увреждания получават годишна издръжка в рамките на 5 до 8 млн. лв., което си е загуба на публичен ресурс.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница