І. общи правила раздел І.ІІ. Видове задължени лица фиш І.І



Дата14.01.2019
Размер40 Kb.
#110029
ТипГлава


Глава І. ОБЩИ ПРАВИЛА

Раздел І.ІІ. ВИДОВЕ ЗАДЪЛЖЕНИ ЛИЦА

фиш І.ІІ.2.


ЛИЦА, ЗАДЪЛЖЕНИ ДА УДЪРЖАТ И ВНАСЯТ ДАНЪЦИ

И Задължителни осигурителни вноски. ОТГОВОРНОСТ


НОРМАТИВНА УРЕДБА

чл. 15 и чл. 18 от ДОПК
І. ПРАВНА СЪЩНОСТ
Същността на задължението по чл. 15, ал. 1 от ДОПК се състои във възникване по закон на задължение за едно лице, когато това е предвидено в закон, да удържи и внесе задълженията за данъци или задължителни осигурителни вноски за сметка на друго лице.
ІІ. НОСИТЕЛИ НА ОТГОВОРНОСТТА ПО ЧЛ. 15 ОТ ДОПК
Лице, задължено по закон да удържа от възнаграждението на носителя и внася данък или осигурителна вноска за чужда сметка, т.е. на носителя на задължението – чл. 15 от ДОПК. Типичен пример в това отношение са работодателите и осигурителите. Такива са и задължените да удържат данък при доходи от дивиденти и ликвидационни дялове, данък при източника от възнагражденията на чуждестранни лица. Също случаите по чл. 4а, ал. 7 от КСО – при осигуряването на морски лица; случаите на осигуряване на лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 от КСО – удържане и внасяне на осигурителните вноски на изпълнители по договори за управление и контрол и лица, упражняващи трудова дейност и получаващи доходи на изборни длъжности; случаите на удържане и внасяне на вноски за фондовете за допълнително доброволно осигуряване по чл. 233 от КСО. Тоест това представлява много разнороден кръг лица.
ВНИМАНИЕ! Съгласно чл. 15 от ДОПК удържаната и преведена в бюджета сума се смята за платена от името и за сметка на лицето, от чието възнаграждение е удържана, дори да не е съществувало данъчно задължение, задължение за осигурителна вноска или задължение за удържането им.

ПОСЛЕДИЦИ: При установяване на надвнесен данък правоимащо лице за възстановяването ще бъде носителят на задължението, а не лицето, което има задължение само да удържа и внася за чужда сметка – в тази хипотеза данък ще се възстанови на работника по трудовото правоотношение, а не на работодателя, задължен да удържа и внася.

Съгласно чл. 18 от ДОПК когато задължението за удържане е изпълнено, но сумите не са внесени в бюджета, задължението на носителя се погасява, а вместо това данъкът, съответно вноската се дължи от лицето, задължено да удържа и внася. Налице е субсидиарна отговорност на удържащия.

Когато обаче не е изпълнено задължението за удържане и внасяне данъкът или вноските се дължат солидарно от носителя и лицето, задължено да удържа и внася - налице е солидарна отговорност на удържащия заедно с носителя на задължението. В този случай плащането може да се търси от всеки от двамата едновременно – носителят на задължението и удържащия.
.


Изпълнено ли е задължението за удържане







да не


Отговорността на носителя отпада. Задължението се дължи от лицето, задължено да удържа.

Носителят на задължението и лицето задължено да удържа отговарят солидарно

ІІІ. РЕАЛИЗИРАНЕ НА ОТГОВОРНОСТТА
Отговорността на третите лица се установява с ревизионен акт по реда на глава ХV от ДОПК и се реализира и в случаите, когато по отношение на длъжника публичното вземане е погасено, поради следните обстоятелства: при смърт на физическото лице; след разпределение на постъпленията от осребряването на актива на юридическото лице; при заличаване на юридическото лице, след прекратяване с производство по ликвидация /чл. 21, ал. 2 от ДОПК/. Солидарната отговорност означава, че изпълнението на цялото задължение може да се изисква от страна на органа по приходите от всеки един длъжник- носителя на задължението за данъци или задължителни осигурителни вноски, лицето което удържа или внася данъци или осигурителни вноски и лицето, което отговаря за задълженията на предходните две лица. Единствено по отношение на членовете на органите на управление или управителите, ДОПК е установил поредност по отношение на обезпечението и принудителното изпълнение, като те се насочват първо срещу имуществото на задълженото лице /чл.20 от ДОПК/. В случай, че задължението на носителя на задължението отпадне, отпада и отговорността на третите лица. Когато последните са платили, по издадения им ревизионен акт, задължението за данъци или задължителни осигурителни вноски, същото подлежи на връщане по реда на раздел І, глава ХVІ от ДОПК.

Т

ъй като задължено да удържа и внася данъци или задължителни осигурителни вноски, не е носител на задължението за данъци и задължителни осигурителни вноски, то в хипотезата на чл. 18, ал. 1 от ДОПК, когато изпълни чуждото задължение за данъци или задължителни осигурителни вноски по влязъл в сила ревизионен акт, встъпва в правата на публичния взискател по отношение на направените обезпечения и реда на вземането в производството по несъстоятелност или в изпълнителното производство срещу длъжника /чл.180, ал.1, т.3 от ДОПК/. Третото лице встъпва до размера на своята претенция срещу задълженото лице.


Обратно към съдържанието на наръчника.



НАРЪЧНИК ПО ДОПК, 2011


Каталог: files -> naruchnik-dopk-2017
naruchnik-dopk-2017 -> Ііі. Обжалване
naruchnik-dopk-2017 -> І. общи правила раздел І.ІV. Връчване на съобщения фиш І.Іv адрес за кореспонденция
naruchnik-dopk-2017 -> Закон за публичното предлагане на ценни книжа Закон за пазарите на финансови инструменти
naruchnik-dopk-2017 -> Іv събиране на публични вземания РАЗДЕЛ ІV.Ііі. ОТСРОЧВАНЕ И РАЗСРОЧВАНЕ ДЯЛ ІV.Ііі.ІІ. Особени случаи
naruchnik-dopk-2017 -> Ііі. ОБЖАЛВАНЕ РАЗДЕЛ ІІІ. ІІ. Обжалване на ревизионния акт по административен ред фиш ІІІ.І
naruchnik-dopk-2017 -> Іv. VІІ. Публична продан дял ІV. VІІ.І. Общи правила
naruchnik-dopk-2017 -> Іі отделни административни производства
naruchnik-dopk-2017 -> Іі отделни административни производства
naruchnik-dopk-2017 -> І. Общи правила. Раздел І.І. Предмет, компетентност, страни и участници в производството Фиш I
naruchnik-dopk-2017 -> Ххv. „Принудително изпълнение" Раздел ІІ. "способи" фиш ІV vІ. IІ


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница