І предмет и цел Ч



страница1/5
Дата01.06.2018
Размер1.14 Mb.
#69833
  1   2   3   4   5


ПРОЕКТ!

НАРЕДБА


ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИТЕ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА СУНГУРЛАРЕ

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


РАЗДЕЛ І

Предмет и цел
Чл.1. С тази наредба се уреждат отношенията, свързани с определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги и права на територията на Община Сунгурларе, реда и срока на тяхното събиране, реда, по който лицата, неползващи услуги през съответната година или през определен период от нея, се освобождават от заплащане на съответната такса, както и реда за освобождаване на отделни категории лица, изцяло или частично от заплащане на отделни видове такси.

Чл.2. Наредбата има за цел постигане на достъпност и предоставяне на качествени услуги на гражданите на общината.

Чл.3. (1) На територията на Община Сунгурларе се събират местни такси, посочени в чл.6, ал.1 от Закона за местните данъци и такси, в това число и други местни такси, определени със закон.

(2) За всички други услуги и права, предоставяни от общината, с изключение на тези по ал. 1, Общинския съвет с настоящата наредба определя цена.

РАЗДЕЛ ІІ

Определяне размер на общинските такси и цени на услуги
Чл.4. (1) Размерът на местните такси и цени на услуги се определят в български лева и при спазване принципите, определени в Закона за местните данъци и такси.

(2) За услуга, при която дейностите могат да се разграничат една от друга, се определя отделна такса за всяка от дейностите.

Чл.5. (1) Размерът на конкретните такси и цени на услуги и права се определя след представено мотивирано предложение от съответната служба, която извършва дейността или предоставя съответната услуга и следва да включва пълните разходи /необходимите материално-технически и административни разходи/ на общината по предоставяне на услугата.

(2) Пълните разходи включват всички разходи на общината по предоставяне на услугата, включително:

1. Преките и непреките трудови разходи /работна заплата, допълнителни плащания, здравни, пенсионни и осигурителни вноски/;

2. Материални, режийни, консултантски и други непреки разходи /доставки на материали и услуги, застраховки, командировъчни и наеми на сгради и оборудване, хардуер, софтуер, такси за лицензии/;

3. Разходи за управление и контрол

4. Разходи по събиране на таксите;

5. Инвестиционни разходи.

6.Разходите по прилагане, събиране, научноизследователска дейност, определяне на стандарти и регулиране, включително и за задължителни протоколи за оценка на влиянието върху околната среда;

7. Други, имащи отношение към формирането на размера на таксата, определени конкретно от общинския съвет.



(3) Пълните разходи се определят при спазване изискванията на Закона за счетоводството и актовете по неговото прилагане.

(4) Когато услуги и права се предоставят освен от общината и от други субекти, при пазарни условия, основа за определяне размерите на цените им могат да бъдат техните пазарни стойности.

Чл.6. Размерът на таксата може да не възстановява пълните разходи на общината по предоставянето на определена услуга, когато общинският съвет реши, че това се налага за защита на обществения интерес, като в този случай разликата между разходите и размера на таксата е за сметка на общинските приходи.

Чл.7. Общинският съвет, по предложение на кмета на общината, определя размера на таксата за битови отпадъци, не по-късно от 31 декември на предходната година.

Чл.8. Промените в размера на местните такси и цени на услугите и правата предоставени от общината става по решение на Общинския съвет.
Раздел ІІІ

Ред и срок за събиране на местните такси и цени на услуги

Чл. 9. Местните такси са прости и пропорционални и се заплащат в брой или безкасово.

Чл.10. Местните такси и цените на услугите се заплащат едновременно с предоставянето, съответно отказа за предоставянето им, с изключение на тези, за които с нормативен акт или с тази наредба е предвидено друго.

Чл.11. (1) Събирането на местните такси и цени на предоставените права и услуги от общината, се извършва от служители на общинската администрация, кметствата и кметските наместничества в сроковете и по предвидения в закона ред, освен ако в нормативен акт или тази наредба не е предвидено друго.

(2) Приходите по ал. 1 постъпват в общинския бюджет, ако не е предвидено друго в специален закон.

(3) Невнесени в срок такси се събират заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/.

Раздел ІV

Ред, по който лицата, неползващи услуги през съответната година или през определен период от нея, се освобождават от заплащане на съответната такса
Чл.12. (1) Лицата, неползващи услугата, през съответната година се освобождават от задължението да заплащат съответната такса за този период.

(2) Освобождаването от заплащане на такса по ал.1 става въз основа на мотивирано писмено заявление на лицето до службата, компетентна да издаде съответното разрешение за извършване на дейност или ползване на услугата.

Раздел V

Ред за освобождаване на отделни категории лица, изцяло или частично от заплащане на отделни видове такси

Чл. 13. (1) Общинският съвет може да освобождава отделни категории лица изцяло или частично от заплащане на отделни такси.

(2) В случаите по ал. 1 разходите са за сметка на общинските приходи.

(3) Конкретният размер на облекченията се определя ежегодно с решение на Общинския съвет, прието не по-късно от утвърждаване бюджета на общината за съответната година.

Чл.14. (1) Освобождават се от заплащане на такси: детските градини, училища и спортни клубове, за провеждане на организирани спортни мероприятия и състезания за деца и ученици, включително за провеждане на задължителните учебни програми и извънкласни занятия с физическо възпитание и спорт, за всички спортни бази, стопанисвани от Община Сунгурларе.

(2) Всички мероприятия и прояви, в които Община Сунгурларе е партньор или изпълнител, мероприятия на НПО, други общини или държавни органи и на гражданското общество, всички благотворителни прояви, които са без търговска цел, както и такива, за които това е предвидено в закон или друг нормативен акт, се освобождават от заплащане на такси за ползване на тротоари, площади, улични платна, както и терени с друго предназначение, които са общинска собственост.

Чл. 15. Освобождаването става въз основа на подадено писмено заявление до кмета, с описание и доказателства за мероприятието или състезанието
ГЛАВА ВТОРА

МЕСТНИ ТАКСИ
РАЗДЕЛ І

Такса за битови отпадъци

Чл. 16. (1) Таксата се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места.

(2) Размерът на таксата за битови отпадъци за физически и юридически лица се определя за всяка услуга поотделно - сметосъбиране и сметоизвозване; обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения; чистота на териториите за обществено ползване.

Чл. 17. (1) Таксата се заплаща от лицата по чл.11 от Закона за местните данъци и такси.

(2) Таксата за битови отпадъци се заплаща на вноските и в сроковете за заплащане на данъка върху недвижимите имоти.

(3) На предплатилите в срока по чл.28, ал.2 от ЗМДТ дължимата такса за цялата година, се прави отстъпка от 5 на сто.

(4) За новопридобити имоти таксата се събира от началото на следващия месец.

(5) За сгради, подлежащи на събаряне таксата се събира включително и за месеца, през който е преустановено ползването.

Чл. 18. Таксата се определя в годишен размер за всяко населено място с решение на Общинския съвет въз основа на одобрена план-сметка, включваща необходимите разходи за:

1. Осигуряване на съдове за съхраняване на битовите отпадъци - контейнери, кофи и други.

2. Събиране, включително разделно, на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им.

3. Проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по чл.60, ал.2 и чл.64, ал.1 от Закона за управление на отпадъците.

4. Почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.

Чл.19. (1) Размерът на таксата за битови отпадъци за физически и юридически лица се определя, както следва:

1. За жилищни имоти на граждани и жилищни имоти на предприятия в левове според количеството на битовите отпадъци в зависимост от броя и вида на съдовете или пропорционално върху данъчната оценка.

2. За нежилищни имоти в левове в зависимост от броя и вида на съдовите за битови отпадъци или пропорционално върху данъчната оценка за физически лица и отчетна стойност за юридически лица.

(2) Когато не може да се установи количеството битови отпадъци по т.1 и 2 таксата, се определя пропорционално върху отчетната стойност за юридически лица и данъчната оценка на имота на физически лица, съгласно Приложение 2 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ).



Чл. 20. (1) Когато таксата се определя според количеството на битовите отпадъци, лицата по чл. 64 от ЗМДТ избрали този вариант, подават искане за плащане на таксата за сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на битовите отпадъци в Община Сунгурларе, до кмета на общината до края на предходната година по образец, съгласно Приложение по чл. 20.

(2) За придобитите през годината имоти, искането по предходната алиния, се подава в двумесечен срок от датата на придобиването им.

(3) В искането по ал.1, се посочват вида и броят на съдовете за изхвърляне на битовите отпадъци, които ще се използват през годината и обявената честота на извозване на битовите отпадъци определена със заповедта на кмета на общината.

Чл. 21. (1) Освобождават се от такса за сметосъбиране и сметоизвозване собствениците или ползвателите, които не ползват имота през цялата година и са подали декларация по образец, съгласно Приложение по чл. 21 в “Местни данъци и такси” в срок до края на предходната година. Такса за битови отпадъци се дължи само в частта за обезврежданете в депа или други съоръжения на битови отпадъци, както и за поддържане на териториите за обществено ползване на населените места. Декларацията трябва да бъде подписана от всички съсобственици на имота, респективно ползватели с учредено вещно право на ползване.

(2) В случаите, когато декларацията е подадена извън срока по чл.21, ал.1 същата не поражда правни последици.

(3) Не се събира такса за битови отпадъци за услугите, предоставяни на молитвени домове, храмове и манастири, в които се извършва богослужебна дейност от законно регистрираните вероизповедания в страната, заедно с поземлените имоти, върху които са построени: читалищата, музейните сбирки, както и за за имотите публична общинска собственост /освен ако имотът не е даден за ползване или управление на друго лице и това лице не е освободено от плащането на такса битови отпадъци/.

Чл.22. (1) За имотите намиращи се извън районите в които е организирано събиране и извозване на битови отпадъци се събира такса за проучване, проектиране, изграждане, поддържане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци и за поддържане на чистотата за общественно ползване пропорционално върху данъчната оценка на имота за физически лица и върху отчетната стойност и данъчната оценка на имота за юридическите лица.

(2) Границите и районите и вида на предлаганите услуги за съответното населено място, както и честотата на извозване се определяя със заповед на кмета на общината и се обявява публично до 30 октомври на предходната година.

(3) Когато до края на предходната година не са определении нови размери за такса битови отпадъци се прилагат действащите.

РАЗДЕЛ ІІ

Такса за ползване на пазари, тържища, тротоари, площади и улични платна, панаири и терени с друго предназначение

Чл. 23. (1) Общинския съвет определя такса за ползване на тротоари, площади, улични платна, места върху са организирани панаири, тържища, както и терени с друго предназначение, които са общинска собственост.

(2) Таксата се заплаща от физически и юридически лица, ползващи услугата в зависимост, от зоната, в която се намират терените, посочени в ал.1.

(3) Зоните по ал.2 се определят от Общинския съвет.

(4) Таксите се определят на квадратен метър за ден или месец, както следва:

по ред


Наименование на услугата

Такса в лева на кв.м. за ден

Такса в лева на кв.м. за месец


1.

За ползване на пазари с цел търговия със селскостопанска продукция на кв.м.










- първа зона на града

3,00

40,00

- втора зона на града

3,00

40,00

- трета зона /всички населени места в общината/

2,00

20,00

1.1.

За продажба от лек автомобил на ден










- първа зона на града

3,00

40,00

- втора зона на града

3,00

40,00

- трета зона / всички населени места в общината/

2,00

20,00

1.2.

За продажба с товарен автомобил или ремарке







- първа зона на града

4,00

88,00

- втора зона на града

4,00

88,00

- трета зона / всички населени места в общината/

3,00

66,00

2.

За ползване на пазари с цел търговия с промишлени стоки










- първа зона на града

3,00

40,00

- втора зона на града

3,00

40,00

- трета зона /всички населени места в общината/

2,00

20,00

2.1.

За продажба от лек автомобил на ден










- първа зона на града

3,00

40,00

- втора зона на града

3,00

40,00

- трета зона / всички населени места в общината/

2,00

20,00

2.2.

За продажба с товарен автомобил или ремарке










- първа зона на града

3,00

40,00

- втора зона на града

3,00

40,00

- трета зона /всички населени места в общината/

2,00

20,00

3.

За ползване на тротоари, площади, улични платна и други общински терени организиране на търговска дейност чрез разполагане на маси, щандове, сергии, витрини, фризери, машини за сладолед, будки и павилиони /подвижни и преносими, които не са трайно свързани с терена/.










- първа зона на града

3,00

40,00

- втора зона на града

3,00

40,00

- трета зона /всички населени места в общината /

2,00

20,00

4.

Акумулаторни колички










- първа зона на града

2,00

20,00

- втора зона на града

2,00

20,00

- трета зона /всички населени места в общината/

1,50

15,00

5.

Търговия с вестници, списания, книги, лотарийни билети







- първа зона на града

3,00

40,00

- втора зона на града

3,00

40,00

- трета зона /всички населени места в общината/

2,00

20,00

6.

Търговия с канцеларски материали, козметика, очила, детски играчки и други промишлени стоки.










- първа зона на града

3,00

40,00

- втора зона на града

3,00

40,00

- трета зона /всички населени места в общината/

2,00

20,00

7.

Търговия с мартеници, картички, цветя










- първа зона на града

3,00

40,00

- втора зона на града

3,00

40,00

- трета зона / всички населени места в общината /

2,00

20,00

8.

За изнасяне на маси за консумация пред хранителни магазини










- първа зона на града

1,50

До 10кв.м.-20,00 лв. над 10 кв.м. +10,00 % на кв.м.

- втора зона на града

1,00

До 10кв.м.-20,00 лв. над 10 кв.м. +10,00 % на кв.м.

- трета зона / всички населени места в общината/

0,80

До 10кв.м.-20,00 лв. над 10 кв.м. +10,00 % на кв.м.

9.

Изнесени маси за консумация пред заведения за хранене и развлечения за периода от 01.05. до 30.10.










- първа зона на града

1,50

До 10кв.м.-20,00 лв. над 10 кв.м. +10,00 % на кв.м.

- втора зона на града

1,00

До 10кв.м.-20,00 лв. над 10 кв.м. +10,00 % на кв.м.

- трета зона /всички населени места в общината /

0,80

До 10кв.м.-20,00 лв. над 10 кв.м. +10,00 % на кв.м.

11.

За поставяне и извършване на търговска дейност от самопродаващи преместваеми обекти от типа „вендинг-машина” на месец за брой машина:










- първа зона на града




25,00/за1 бр.машина

- втора зона на града




20,00/за1бр. машина

- трета зона /всички населени места в общината/




15,00/за1бр. машина

12.

Временни информационни елементи (рекламни материали, надписи информационно-указателни табели с временен характер, транспаранти, хоругви и др. в лв. на кв.м.)










- първа зона на града

1,00

20,00

- втора зона на града

0,50

10,00

- трета зона /всички населени места в общината /

0,50

10,00

13.

За ползване на тротоари, площади, улични платна и други терени за рекламна дейност:







13.1.

За свободно стоящи или монтирани на стойки върху тротоари и тревни площи -цената на таксата е за минимум 1 кв.м. заета площ:







а)

Външна реклама (на кв.м.):










- първа зона на града

1,00

20,00

- втора зона на града

0,50

10,00

- трета зона /всички населени места в общината/

0,50

10,00

б)

Информационно-указателни табели (на кв.м.):










- първа зона на града

1,00

20,00

- втора зона на града

0,50

10,00

- трета зона /всички населени места в общината/

0,50

10,00

13.2.

За ползване на автомобили за рекламна цел:







а)

До 6,5 кв.м.:










- първа зона на града

10,00

50,00

- втора зона на града

7,00

35,00

- трета зона /всички населени места в общината/

5,00

25,00

б)

Над 6,5 кв.м.:








- първа зона на града

15,00

75,00

- втора зона на града

10,00

50,00

- трета зона /всички населени места в общината/

7,00

35,00

14.

За ползване на тротоари, площади, уличини платна и др.терени за разполагане на строителни и др.материали при строителство се заплаща на месец:










- първа зона на града

0,50

7,00

- втора зона на града

0,50

7,00

- трета зона /всички населени места в общината/

0,25

4,50


(5) Таксите се плащат при издаване на разрешението за посочения в него период.

(6) При ползване на мястото повече от месец, таксите се плащат месечно в началото на текущия месец, но не по- късно от 10 –то число.

(7) Таксата по този раздел се събира от определените от кмета на общината длъжностни лица и се внася във Фронт-офиса на общината, в кметствата и кметските наместничества.
РАЗДЕЛ ІІІ

Такси за детски ясли, детски градини, специализирани институции за предоставяне на социални услуги, други общински социални услуги

Чл.24. (1) Общинският съвет опрееля таксите за ползване на детски ясли и детски градини.

(2) За ползване на детски ясли и детски градини родителите или настойниците заплащат месечна такса в размер на 30,00 лв.

Чл.25. (1) Таксата за детски ясли и детски градини по чл.24 се заплаща с 50% намаление за:

1. Децата, на които един от родителите е с над 70 % намалена работоспособност с решение на ТЕЛК/НЕЛК.

2. Деца с тежки и хронични заболявания.

3. Когато две деца от едно семейство са приети в една или различни детски ясли (градини), таксата за второто дете се заплаща с 50% намаление, след подаване на заявление от страна на родител /настойник/.

4. Когато децата от едно семейство са повече - за трето, четвърто и всяко следващо дете се заплаща такса в размер на 50 %.

(2) При ползване на намаленията, родителите или настойниците, подават декларация до детското заведение (детска ясла). Декларацията е придружена с необходимите документи доказващи преференцията.

(3) Необходими документи за освобождаване от такса:

1. Копие от документ от ЛКК/ТЕЛК за случаите по ал.1, т.1.

2. Копие от експертно решение на ТЕЛК за случаите по ал.1, т.2.

3. Служебна бележка от друга детска градина (ясла) в случаите по ал.1, т.3.

4. Копие на актовете за раждане на всички деце за случаите по ал.1, т.4.

(4) Копията на документите по ал.3 се сверяват с оригиналните документи и се заверяват от длъжностното лице в съответното заведение. Копията остават към декларацията.

(5) Заплащането на намаления размер на таксата започва от началото на месеца, следващ месеца на подаване на декларацията.

(6) При отсъствие на децата, такса не се заплаща за времето, през което те ще отсъстват, при условие, че родителите са уведомили писмено директора на детското заведение (детска ясла) с молба или медицински документ, представен до 3 (три) дни от издаването му.



(7) Не се заплаща постоянна такса за времето, в което детското заведение не работи поради аварии и ремонт, карантина и други обективни причини (регламентирани със заповед на кмета).

Чл.26. (1) Лицата, ползващи общинска социална услуга “приготвяне и доставяне на храна в дома” в системата на Домашен социален патронаж (ДСП), съгласно Правилника за вътрешния трудов ред на Домашния социален патронаж са:

- самотно живеещи лица, които са навършили възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, съгасно чл.68, ал.1 и 2 от КСО;

- лица и деца с трайни увреждания ( с намалена рабоспособност или намалена възможност за социална адаптация 50 и над 50%).

(2) Лицата, ползващи услугата Домашен социален патронаж (ДСП) заплащат месечна такса съответстващата на реална издръжка на едно лице, но не повече от 60 на сто от получавания личен доход.

(3) Реалната издръжка на едно лице включва месечните разходи за храна, работно облекло, хигиенни материали, транспортни разходи за разнасяне на храна, както и съответната част от общите разходи за електрическа и топлинна енергия, вода, канализация и битови отпадъци, с изключение на даренията и завещанията от местни и чуждестранни физически и юридически лица.

(4) Таксата се изчислява пропорционално на времето, през което лицето е ползвало социалната услуга.

(5) При ползване услугите на ДСП от семейство, транспортните разходи за доставяне на храната да се заплащат само от единия член на семейството.

(6) Ветераните от войните имат предимство да ползват услугите на ДСП, като за това заплащат такса в размер на съответстващата реалната издръжка на едно лице, но не повече от 30 на сто от получавания от тях личен доход.

Чл.27.Лицата, ползващи специализирани институции за предоставяне на социални услуги – делегирани от държавата дейности, заплащат държавна такса, съгласно Тарифата за таксите за социолните услуги, финансирани от държавния бюджет, приета с Решение на Министерски съвет: в “Дом за пълнолетни лица с деменция” – с. Славянци – 80 на сто; в “Дом за стари хора”– с. Лозарево – 70 на сто; в “Дневен център за стари хора” гр. Сунгурларе – 30 на сто.

Чл.28. Таксите по този раздел се начисляват и събират от длъжностните лица в съответните заведения и се внасят в общинския бюджет: за ползване на детски ясли и градини - до 10 число на месеца, следващ месеца, за който се дължат и за ползващи услугите в системата на Домашен социален патронаж - до 25 число на месеца, следващ месеца, за който се дължат.
РАЗДЕЛ ІV

Такса за технически услуги

Чл. 29. Таксите се заплащат за техническите услуги, които се извършват от общинска администрация и обхващат дейностите във връзка с устройство на територията, архитектурата, строителството, благоустройството, кадастъра на територията на Община Сунгурларе.



Чл. 30. (1) Таксите за технически услуги се заплащат от физическите и юридическите лица, ползватели на услугата, при предявяване на искането.

(2) Размерът на таксите за технически услуги се определя, както следва:

по ред

Наименование на услуга

Размер на такса

/в лева/

1.

Издаване на скица на УПИ (урегулиран поземлен имот) :




а)

С жилищни функции:







- обикновена услуга – срок 14 дни

10,00

- бърза услуга – срок 7 дни

20,00

- експресна услуга – срок 1 ден

30,00

Б)

С нежилищни функции






с площ до 2000 кв.м







- обикновена услуга – срок 14 дни

10,00

- бърза услуга – срок 7 дни

20,00

- експресна услуга – срок 1 ден

30,00




с площ от 2000 до 5000 кв.м







- обикновена услуга – срок 14 дни

20,00

- бърза услуга – срок 7 дни

40,00

- експресна услуга – срок 1 ден

60,00




с площ от 5000 до 10000 кв.м







  • - обикновена услуга – срок 14 дни

30,00

  • - бърза услуга – срок 7 дни

60,00

- експресна услуга – срок 1 ден

90,00




над 10000 кв.м







- обикновена услуга – срок 14 дни

40,00

- бърза услуга – срок 7 дни

80,00

- експресна услуга – срок 1 ден

120,00

2.

Издаване на скица на УПИ (урегулиран поземлен имот) за проектиране:




а)

С жилищни функции:







- обикновена услуга срок 14 дни

15,00

- бърза услуга – срок 7 дни

30,00

- експресна услуга – срок 1 ден

45,00

б)

с нежилищни функции







- обикновена услуга срок 14 дни

15,00

- бърза услуга – срок 7 дни

30,00

- експресна услуга – срок 1 ден

45,00




с площ от 2000 до 5000 кв.м







- обикновена услуга – срок 14 дни

20,00

- бърза услуга – срок 7 дни

40,00

- експресна услуга – срок 1 ден

60,00




с площ от 5000 до 10000 кв.м







- обикновена услуга – срок 14 дни

35,00

- бърза услуга – срок 7 дни

70,00

- експресна услуга – срок 1 ден

105,00




над 10000 кв.м







- обикновена услуга – срок 14 дни

50,00

- бърза услуга – срок 7 дни

100,00

- експресна услуга – срок 1 ден

150,00

в)

Издаване на скица на УПИ с жилищни функции с виза за проектиране по чл.140 от ЗУТ






- обикновена услуга – срок 14 дни

20,00

- бърза услуга – срок 7 дни

40,00

- експресна услуга – срок 1 ден

60,00

г)

Издаване на скица на УПИ с нежилищни функции с виза за проектиране по чл.140 от ЗУТ






- обикновена услуга – срок 14 дни

20,00

- бърза услуга – срок 7 дни

40,00

- експресна услуга – срок 1 ден

60,00

с площ от 2000 до 5000 кв.м




- обикновена услуга – срок 14 дни

25,00

- бърза услуга – срок 7 дни

50,00

- експерсна услуга – срок 1 дни

75,00

с площ от 5000 до 10000 кв.м




- обикновена услуга – срок 14 дни

40,00

- бърза услуга – срок 7 дни

80,00

- експресна услуга – срок 1 ден

120,00

над 10000 кв.м




- обикновена услуга – срок 14 дни

55,00

- бърза услуга – срок 7 дни

110,00

- експресна услуга – срок 1 ден

165,00

д)

Издаване на виза за проектиране

- обикновена услуга - срок 14 дни.


5,00


е)

Издаване на скица на обекти от техническата инфраструктура:







- обикновена услуга – срок 14 дни

0,05 лв. на лин.метър

- бърза услуга – срок 7 дни

0,10 лв. на лин.метър

- експресна услуга – срок 1 ден


0,15 лв. на лин.метър

(но не по-малко от 10,00 лв. за скица)



ж)

Издаване на комбинирана скица

една от горните такси съгласно т.1 и т.2 плюс 10,00

3.

Презаверяване на скици, от издаването на които са изтекли 6 месеца.

5,00

4.

Издаване на удостоверения и становища за факти и обстоятелства по устройство на територията.

10,00

5.

Заверка на скица за идентичност.

5,00

6.

Издаване на удостоверение по § 16 ПР на ЗУТ или по §127 от ЗИД на ЗУТ за търпимост на строеж (и) – срок 14 дни

20,00 лв. до пет сгради плюс 4,00 лв. за всяка следваща сграда

7.

Заверяване на преписи от документи и копия от планове и документация към тях – срок 14 дни

15,00 лв. плюс 0,50 лв.за страница

8.

Издаване на разрешение за поставяне:

-на преместваеми обекти по чл.56 от ЗУТ – срок 7 дни


20,00


- на рекламни, информационни и монументално-декоративни елементи по чл.57 от ЗУТ – срок 7 дни

20,00


-по чл.56 и чл.57 от ЗУТ (придружени с инвестиционен проект) с разглеждане от ОЕСУТ – срок 14 дни

40,00

9.

Издаване на разрешение за строеж:




- на обекти по чл.147, ал.1 от ЗУТ - срок 7 дни

30,00

- на обекти по чл.148 от ЗУТ – срок 7 дни (когато има одобрен инвестиционен проект)

20,00

10.

Презаверяване на издадено разрешение за строеж в случаите по чл.153, ал.4 от ЗУТ

50% от таксата по общия ред

-на обекти по чл.147, ал.1 от ЗУТ – срок 7 дни

15,00

-на обекти по чл.148 от ЗУТ – срок 7 дни

10,00

11.

Издаване на заповед за смяна на титуляра в издадено разрешение за строеж – срок 7 дни

20,00

12.

За всички услуги свързани с узаконяване на незаконното строителство – срок 25 дни след постъпване на заявлението (започване процедура по узаконяване).

В троен размер от определените такси в настоящата Наредба

13.

Издаване на удостоверение по чл.54а, ал.3 и § 4 от ЗКИР – срок 7 дни

20,00

14.

Одобряване на ПБЗ (план за безопасност и здраве)

10,00

15.

Одобряване на ПУСО (план за управление на строителните отпадъци)

15,00


Чл.31. Срокът за извършване на технически услуги, който не е установен с друг нормативен акт е 30 дни.

(2) За извършване на техническа услуга - бърза до 7 (седем) работни дни - таксата се удвоява, а за експресна – в рамките на един работен ден – се заплаща такса в троен размер.

Чл. 32. Не се заплащат такса за технически услуги при:

  1. Допълване /поправки/ на одобрен кадастрален план.

  2. Писмо до съда за издаване на изпълнителен лист за вземания по влязла в сила оценка.

  3. Освидетелстване на строежи, като негодни за ползване, застрашени от самострутване или вредни в санитарно – хигиенно отношение, когато специализираната комиссия установи, че тези условия са на лице.

  4. Отчуждаване на недвижими имоти за строителство и обезщетяване на правоимащите.

  5. Изменение и отмяна на влязла в сила заповед за отчуждаване и обезщетяване и нова оценка на отчужден недвижим имот.

  6. Даване на устни справки за кадастралното, регулационното и градоустройственото положение на недвижими имоти.

  7. Даване на предварителна информация по въпроси на техническото обслужване.

Чл. 33. Освобождават се от такси за технически услуги държавните и общинските органи, организациите на бюджетна издръжка и Българският Червен кръст.

РАЗДЕЛ V

Такса за административни услуги

Чл. 34. Общинският съвет определя размера на таксите за административни услуги, както следва:

(1) Услуги по гражданското състояние:

1. За издаване на удостоверение за наследници.

2. За издаване на удостоверение за идентичност на имена.

3. За издаване на удостоверение, че не е съставен акт за раждане или акт за смърт.

4. За издаване на дубликати на удостоверение за раждане или за граждански брак, както и за повторно издаване на препис-извлечение от акт за смърт.

5. За издаване на удостоверение за семейно положение.

6. За издаване на удостоверение за родствени връзки.

7. За адресна регистрация и/или издаване на удостоверения за постоянен или настоящ адрес.

8. За заверка на покана-декларация за посещение на чужденец в Република България.

9. За заверка на покана-декларация за частно посещение в Република България на лице, живеещо в чужбина, на което родителите или един от тях са от българска народност.

10. За легализация на документи по гражданското състояние за чужбина.

11. За всички други видове удостоверения по искане на граждани.

12. За преписи от документи.

13.Други административни услуги, включени в Административния регистър и интергираната информационна система на държавната администрация.



(2) Услуги, предоставяни от „Общински горски територии и местни приходи”:

1. Издаване на удостоверение за данъчна оценка на недвижим имот;

2. Издаване на удостоверение за декларирани данни;

3. Издаване на удостоверение за данък наследство;

4. Заверяване на молби-декларации за обстоятелствена проверка;

5. Издаване на удостоверение за данъчна оценка на незавършено строителство;

6. Издаване на удостоверение за платен данък върху превозни средства;

7. Издаване на удостоверение за платен данък върху недвижими имоти и такси за битови отпадъци;

8. Издаване на удостоверение за платен данък върху наследство;

9. Издаване на дубликат от подадени данъчни декларации;

10. Издаване на удостоверение за наличие или липса на задължения по ЗМДТ (чл. 87, ал. 6 ДОПК);

11. Заверка за валидност на издадено през текуща година удостоверение за данъчна оценка.



12. Служебна бележка за лек автомобил на лице с решение на ТЕЛК

Чл. 35. (1) За извършени услуги по гражданското състояние се заплащат следните такси:

по ред

Наименование на услуга

Размер на такса

/в лева/

1.

Предоставяни услуги по гражданското състояние






Издаване на удостоверение за наследници на лице, починало:




- с ЕГН – срок : 3 работни дни

3,00

- без ЕГН – срок : 5 работни дни

5,00



Издаване на удостоверение за верен ЕГН – срок: 2 дни

3,00



Издаване на удостоверение за семейно положение – срок: в деня на заявяване на услугата.

3,00



Издаване на удостоверение за семейно положение, съпруг/а и деца - срок: в деня на заявяване на услугата.

3,00



Издаване на удостоверение за съпруг/а и родствени връзки - срок: в деня на заявяване на услугата.

3,00



Издаване на удостоверение за родените от майката деца - срок: в деня на заявяване на услугата.

3,00



Издаване на удостоверение за правно ограничение - срок: в деня на заявяване на услугата.

3,00



Издаване на удостоверение за идентичност на имена - срок: в деня на заявяване на услугата.

1,50



Издаване на удостоверение за вписване в регистъра на населението - срок: в деня на заявяване на услугата.

3,00



Заявление за постоянен адрес и издаване на удостоверение за постоянен адрес за първи път – срок: 2 работни дни.

3,00



Издаване на удостоверение за постоянен адрес при вече регистриран постоянен адрес – срок: в деня на заявяване на услугата.

3,00



Адресна карта и издаване на удостоверение за настоящ адрес за първи път- срок: 2 работни дни.

2,00



Издаване на удостоверение за настоящ адрес при вече регистриран настоящ адрес - срок: в деня на заявяване на услугата.

3,00



Издаване на удостоверение за промени по постоянен адрес, регистриран след 2000 година - срок: в деня на заявяване на услугата.

3,00



Издаване на удостоверение за промени по настоящ адрес, регистриран след 2000 година - срок: в деня на заявяване на услугата.

3,00



Издаване на заверен препис или копие от личен регистрационен картон или страница от семейния регистър на населението срок: 3 дни

3,00



Издаване на дубликати на удостоверения за раждане или за граждански брак, както и за издаване на препис -извлечение на акт за смърт за втори и следващ път:




- за лице с ЕГН - срок: в деня на заявяване на услугата.

3,00

- за лице без ЕГН – срок: 3 работни дни.

5,00



Издаване на многоезично извлечение от акт за гражданско състояние – акт за раждане, брак и смърт - срок: в деня на заявяване на услугата.

5,00



Издаване на удостоверение за липса на съставен акт за гражданско състояние (акт за раждане, акт за смърт) – срок: 3 работни дни.

3,00



Издаване на удостоверение за идентичност на административен адрес – срок: 5 работни дни.

5,00



Заверка (легализация) на документи за чужбина - срок: в деня на заявяване на услугата.

5,00



Издаване на удостоверение за сключване на брак от български гражданин в чужбина - срок: в деня на заявяване на услугата.

5,00



Издаване на удостоверение за снабдяване на чужд гражданин с документ за сключване на граждански брак в Република България – срок 2 работни дни.

7,00



Окомплектоване на документи към искане за установяване на българско гражданство – срок: 5 работни дни.

10,00



Отразяване на избор или промяна на режим на имуществените отношения между съпрузи – срок 3 работни дни.

5,00



Всички други видове удостоверения по искане на граждани – срок 3 дни.

5,00


(2) Не подлежат на таксуване следните услуги:

1. Съставяне на акт за раждане и издаване на оригинално удостоверение за раждане.

2. Съставяне на акт за граждански брак и издаване на оригинално удостоверение за сключен граждански брак.

3. Съставяне на акт за смърт и издаване на препис-извлечение от него.

4. Съставяне на актове за гражданско състояние на български граждани, които имат актове съставени в чужбина.

5. Отбелязвания, допълвания и поправки в актовете за гражданско състояние, извършени по съдебен или административен ред.

6. Учредяване на настойничество и назначаване на попечител.

7. Поддържане на електронния регистър на населението.

8. Отразяване на промяна на име в регистрите по гражданското състояние на населението (по чл.19а и чл.76 от Закона за гражданската регистрация ).

9. Заверка на молба-декларация за последна пенсия.

10. Припознаване на дете.

11. Даване на ЕГН на български гражданин, на лице с придобито българско гражданство, с разрешено постоянно и дългосрочно пребиваване със статут на бежанец.

12.Признаване на чуждестранно решение по Кодекса на международното частно право (КМЧП).


Каталог: images -> obyavi
obyavi -> До директора на риосв
obyavi -> Закон за местните данъци и такси Закон за местното самоуправление и местната администрация
obyavi -> Програмата се приема на основание чл. 8, ал. 9 от зос, най- късно до приемането на бюджета на общината и може да бъде актуализирана през годината
obyavi -> Закон за местните данъци и такси Закон за местното самоуправление и местната администрация
obyavi -> До директора на риосв
obyavi -> Директора на риосв гр. Бургас
obyavi -> Информация за преценяване на необходимостта от овос I. Информация за контакт с възложителя


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница