И с к а н е за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка



Дата19.10.2018
Размер337.1 Kb.
#91668
ДО

Директора на РИОСВ-Бургас
И С К А Н Е

за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка
От Георги Иванов – управител на "ФОРТ НОКС" ООД, гр. София с ЕИК по Булстат: 831921291

/име, фирма, длъжност/
Уважаеми г-н Директор,

І. Моля да ми бъде издадено Решение за преценяване на необходимостта от екологична оценка


на „ПУП-ЧИПЗ за ПИ 51500.201.118 (УПИ I – 132/118/, кв. 13, по ЗРП „Зона Инцараки“), местност „Юрта/Балкана“, землището на гр. Несебър, община Несебър, област Бургас с цел изграждане на 7 жилищни и курортни сгради за временно обитаване“

,/наименование на плана/програмата/

Във връзка с това предоставям следната информация, изискваща се по чл.8, ал.1 от Наредба за условията и реда за извършване на ЕО на планове и програми:

1.Информация за възложителя на плана/ програмата (орган или оправомощено по закон трето лице):

Име:


"ФОРТ НОКС" ООД, гр. София с ЕИК по Булстат: 831921291
Пълен пощенски адрес: гр. София, ул. Враня 34, ет.5, ап.14
Тел/факс/е-mail: 0889 205 303; m.arnaudov@fortnoks.org;
Лице за връзка:Милчо Арнаудов;
Пълен пощенски адрес. : "ФОРТ НОКС" ООД, гр. Несебър, кв. Камелия №5, к.к. "Слънчев бряг", пощ. код 8240, т.к. "Голдън Форт", офис "ФОРТ НОКС" ООД
Тел/факс/еmail: 0889 205 303; m.arnaudov@fortnoks.org;
2. Обща информация за предложения план/програма

  • Основание за изготвяне на плана/програмата –нормативен или административен акт

Основание за изготвяне на Плана за частично изменение на ПУП за УПИ I – 132 с идентификатор по кадастрална карта 51500.201.118, находящ се в кв. 13 по плана на зона „Инцараки“, местност „Юрта /Балкана“, землище на гр. Несебър е Заповед №39 от 17.02.2011год. на Кмета на община Несебър.

Имотът попада в зона „Б“ съгласно Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Същият е с предназначение „Урбанизирана“.



  • Период на действие и етапи на изпълнение на плана/програмата

Периода за действие на ПУП - ЧИПЗ за имота е дългосрочен и в близките 20 години не подлежи на промяна, а неговото изпълнение е както следва: срок за работно проектиране - до 2 месеца от датата на получаване на крайно становище от РИОСВ; срок за осъществяване на основните строителни дейности до 8 месеца, като предвижданията са за: 15 дни изкопни работи, 3 месеца за грубо строителство и 4 месеца и половина за довършителни дейности.



  • Териториален обхват /национален, регионален, областен, общински, за по-малки територии/ с посочване на съответните области и общини

Териториалният обхват на ПУП - ЧИПЗ се ограничава само в територията на вече урегулирания и с променено предназначение парцел – УПИ I – 132, кв. 13 на Зона „Инцараки“ (ПИ с № 51500.201.118 с площ от 8902 м2), местност „Юрта /Балкана”, землище на гр. Несебър, община Несебър и в това отношение е с териториален обхват "Малка територия" в землището на гр. Несебър.





Извадка от действащия ПРЗ за ПИ 51500.201.118 (УПИ I – 132), кв. 13 по ЗРП „Зона Инцараки“, землище на гр. Несебър, приет и одобрен на основание Решение №БС–240–ПР/2005г. на Директора на РИОСВ - Бургас




ПУП - ЧИЗР за ПИ 51500.201.118 (УПИ I – 132), кв. 13 по ЗРП „Зона Инцараки“, землище на гр. Несебър приет и одобрен на основание Писмо с изх. №569/07.022011г. на Директора на РИОСВ – Бургас.

  • Засегнати елементи от Националната екологична мрежа /НЕМ/




Извадка от Картата на Защитените природни обекти и местоположение на площадката на ИП (в розов полигон с черен контур и стрелка) спрямо прилежащите защитени природни територии. Най-близко разположените защитени природни територии ЗМ „Калината“ и ЗМ „Ортото“ отстоят на над 3 км съответно - западно и североизточно от площадката на ИП


Местоположение на площадката на ИП (в червен полигон с червена стрелка) спрямо прилежащата защитена зона "Емине" BG0002043 по Директивата за опазване на птиците.

Теренът на площадката, предвидена за реализация на плана попада в непосредствена близост до югоизточната сухоземна граница на ЗЗ “Емине” BG 0002043 за опазване на дивите птици

На територията на защитената зона се забранява:


  • Премахване на характеристики на ландшафта (синори, единични и групови дървета), при ползване на земеделските земи като токива;

  • Залесяване на ливади, пасища и мери, както и превръщането им в обработваеми земи и трайни насаждения;

  • Използване на пестициди и минерални торове в пасища и ливади;

  • Изграждане на съоръжения за производство на електроенергия посредством силата на вятъра, с изключение на тези, за които към датата на публикеване на Заповедта в „Държавен вестник“ има завършена процедура по реда на Гл. 6 от ЗООС и чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие.

  • Косене на тръстика в преиода от 1 март до 15 август;

  • Паленето на тръстикови масиви и крайбрежната растителност;

  • Извършване на дейности, свързани с отводняване, пресушаване или промяна на водния режим на мочурища и естествени водни обекти, освен при изпълнение на дейности, свързани с подобряване състоянието на водните екосистеми и местообитания.

В забранителния режим на тази заповед не се съдържа забрана за реализация на настоящото инвестиционното предложение, което означава, че последното е допустимо, включително и на територията на ЗЗ.


  • Основни цели на плана/програмата

Целта на собствениците е да бъде направена промяна на одобрения „ПУП за УПИ I – 132 с идентификатор по кадастрална карта №51500.201.118, находящ в кв. 13 по плана на зона „Инцараки“, местност „Юрта/Балкана“, землище на гр. Несебър” в частта му „План за застрояване (ПЗ), който план касае промяна: височината на застрояване на УПИ I – 132 от Н=8,50м. на Н=15м., отреждането от „За ваканционно селище“ – устройствена зона „Овс“ на „За жилищни и курортни сгради за временно обитаване“ – устройствена зона „Ок“ и Кинт. От 1,00 на 1,5, като се запазват: начина на застрояване – „свободно“, Кплътност – 30% и минимално озеленената площ – 50% съгласно посочените по-горе скици.
С разработеното ЧИ на ПУП-ПЗ се спазват предвидените и утвърдени: структура на територията, устройствената зона и нейния устройствен режим.

Основните цели на този план са:

- обособяване на територията за жилищни и курортни сгради за временно обитаване;

- определяне на устройствените и техническите параметри и условията за техническата инфраструктура;

- осигуряване изграждането на необходимата зелена система на територията на ПИ.
Специфичните цели са насочени към създаване на условия за :

- Запазване на социално икономическото развитие на общината като благоприятна среда за обитаване и отдих;

- Създаване на планова основа за балансирано развитие на урбанизирани и природни среди и на курортните зони;

- Определяне на специфичните, чуствителни и конфликтни места на територията и потенциала им за развитие;

- Развитие на съвременна инфраструктура, съобразена с европейските стандарти

- Запазване идентичността на селищната среда, историческо и културно наследство, природни дадености, защитени територии;

- Запазване на пределно допустимите рекреационни капацитети на населените места, курортни и вилни зони;

- Провеждане на диалог и принцип на равнопоставеност между всички ползватели на територията;

- Включване на населението в процеса на планиране.
При разработването на "ПУП - ЧИПЗ за УПИ I–132 (ПИ №51500.201.118), кв. 13 по плана на зона „Инцараки“ в местност "Юрта/Балкана, землище на гр. Несебър, община Несебър за изграждане на жилищни и курортни сгради за временно обитаване“ са отчетени:

- Териториално-устройствения план на община Несебър;

- Териториално-устройствения план и ЗРП на зона „Инцараки“;

- Областната стратегия за развитие на област Бургас за периода 2005 - 2015 г.;

- План за икономическо развитие на община Несебър за периода 2007 – 2013 г.

- Законови и подзаконови нормативни документи, свързани с териториално планиране и опазване на околната среда.




  • Финансиране на плана/програмата

/държавен,общински бюджет или международни програми, др.финансови институции/

Финансирането на "ПУП - ЧИПЗ за УПИ I–132 (ПИ №51500.201.118), кв. 13 по плана на зона „Инцараки“ в местност "Юрта/Балкана, землище на гр. Несебър, община Несебър за изграждане на жилищни и курортни сгради за временно обитаване ще се осъществи от възложителя на ИП и собственика на имота - "ФОРТ НОКС" ООД, гр. София.


  • Срокове и етапи на изготвянето на плана/програмата; наличие на изискване за обществено обсъждане или др.процедурна форма за участие на обществеността.

Съгласно чл.129, ал.2 от ЗУТ, ЧИ на ПУП - ПЗ по чл. 128, ал. 3 се одобрява със заповед на Кмета на общината в 14 дневен срок след приемане на проекта от общинския експертен съвет. Когато проектът за ПУП е за част от населеното място или селищно образувание в обхват до един квартал включително, както и за поземлени имоти извън границите на населени места и селищни образувания, Заповедта се съобщава на заинтересуваните лица при условията и по реда на Административнопроцесуалния кодекс В 14 - дневен срок от съобщението, заинтересуваните лица могат да направят писмени възражения, предложения и искания по проекта за ЧИ на ПУП - ПЗ до общинската администрация.
3. Информация за органа, отговорен за прилагането на плана/програмата

Прилагането на плана ще се осъществява съгласно ЗУТ и ще се наблюдава и контролира от органите, имащи правомощия по този закон - Главен архитект и Кмет на общината.


4. Информация за органа за приемане/одобряване/утвърждаване на плана/програмата

Приемащ орган на "ПУП - ЧИПЗ за УПИ I–132 (ПИ №51500.201.118), кв. 13 по плана на зона „Инцараки“ в местност "Юрта/Балкана, землище на гр. Несебър, община Несебър за изграждане на жилищни и курортни сгради за временно обитаване е Общинският експертен съвет по устройство на територията, а одобряващ орган е Кмета на община Несебър, съгласно чл.129, ал.2 от ЗУТ.
ІІ. /не е задължително за попълване/

Моля да бъде допуснато извършването само на екологична оценка /В случаите по чл. 91, ал. 2 ЗООС, когато за инвестиционно предложение, включено в приложение № 1 или в приложение № 2 от ЗООС, се изисква и изготвянето на самостоятелен план или програма по чл. 85, ал. 1 и 2 ЗООС/, поради следните основания (мотиви):

……………………………………………………………………………………………………
приложение:

I. Информация по ал.2 на чл.8 от Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО на планове и програми:

1.Характеристика на плана/програмата

А. -инвестиционните предложения по приложение № 1 към чл.92, т.1 и приложение № 2 към чл.93, ал.1 т.т. 1 и 2 от ЗООС и/или други инвестиционни предложения с предполагаемо значително въздействие върху околната среда, спрямо които предлаганият план/програма определя критерии, нормативи и други ръководни условия от значение за бъдещото им разрешаване или одобряване по отношение на местоположение, характер, мащабност и експлоатационни условия*

Възложителят "ФОРТ НОКС" ООД през 2011 г. е закупил от „КРИМ 2002“ ООД урегулиран имот – ПИ с идентификатор 51500.201.118, местност „Юрта-Балкана“, землище на гр. Несебър, община Несебър, област Бургас.

Имотът е с площ по документ за собственост 8 999 м2., а по кадастрална скица с площ 8902 м2. Трайното предназначение на територията е: „Урбанизирана“ и с начин на трайно ползване: „За друг курортно-рекреационен обект“.

За промяната предназначението на имота, през 2005 е проведена необходимата процедура по глава VI от Закона за опазване на околната среда и е издадено Решение № БС – 240 – ПР/2005г. на директора на РИОСВ – Бургас за преценяване необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда. Преди извършването на тази процедура, имотът е бил необработвана селскостопанска земя с начин на трайно ползване „залесена територия“ и с идентификаторен номер 231132.

С писмо с изх. №569 от 07.02.2011г. Директорът на РИОСВ – Бургас е уведомил възложителя, че промяна на първоначално заложените градоустройствени параметри не би могло да бъде определена като попадаща самостоятелно в някоя от позициите на Приложения №1 и №2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и не е необходимо провеждането на нова процедура по реда на глава шеста от същия закон.

До момента на продажбата, стария собственик е започнал извършването на вертикалната планировка в парцела, но поради влошена икономическа ситуация, е преустановил строителството.



Целта на собствениците е да бъде направена промяна на одобрения „ПУП за УПИ I – 132 с идентификатор по кадастрална карта №51500.201.118, находящ в кв. 13 по плана на зона „Инцараки“, местност „Юрта/Балкана“, землище на гр. Несебър” в частта му „План за застрояване (ПЗ), който план касае промяна: височината на застрояване на УПИ I – 132 от Н=8,50м. на Н=15м., отреждането от „За ваканционно селище“ – устройствена зона „Овс“ на „За жилищни и курортни сгради за временно обитаване“ – устройствена зона „Ок“ и Кинт. От 1,00 на 1,5, като се запазват: начина на застрояване – „свободно“, Кплътност – 30% и минимално озеленената площ – 50% съгласно посочените по-горе скици.

Предметът на инвестиционното предложение е за жилищно строителство на 7 броя жилищни и курортни сгради за временно обитаване.

Изграждането на жилищните сгради ще се осъществи при спазването на утвърдените вече показатели:

- максимална плътност на застрояване - 30%;

- максимална етажност - 5 ет (Н = 15 м);

- Кинт - до максимум - 1,5;

- минимално озеленяване - 50%.

Сградите ще бъдат оформени, съгласно архитектурната част от ПУП и обслужващи подразделения – инфраструктура, озеленяване, водоснабдяване и ел. захранване.

За водоснабдяване на имота и за приемане на формираните отпадъчни води е сключен предварителен договор с „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД – Бургас за присъединяване към водоснабдителните и канализационни системи в района.

Водоснабдяването ще се извърши чрез изграждане на три метрово отклонение (това три метрово отклонение е извън площадката на имота) от съществуващ и изграден в тангиращата по източната граница на имота обслужваща улица.

Съгласно утвърдената с „В и К“ ЕАД схема, включването на отпадъчните битово фекални води ще стане в съществуваща ревизионна шахта (Р.Ш.9) на площадковата канализация на жилищна група „Грийн форт“. Тази жилищна група е собственост на същия възложител и е изградена непосредствено до източната страна на УПИ I – 132 /ПИ №51500.201.118/, като двата имота са разделени от обслужваща улица.

Капацитета на сградите ще бъде за 209 апартамента (486 човека). Предвидени са два басейна – един за възрастни и един за деца, детска площадка, паркинг за 55 автомобила на тревна фуга и богато парково озеленяване в размер на минимум 50% от площта на парцела.

Поради естеството на обекта – силно наклонен терен, всички излишни земни маси ще се използват при вертикалната планировка на площадката и не се налага тяхното изнасяне. Предварително се отделя хумусния слой от местата, където ще бъдат изградени сградите, двата басейна и вътрешните обслужващи алеи и същия ще се използва за подобряване почвеното плодородие на терените където е предвидено да се извърши озеленяването.

Строителството ще се извършва през периода октомври - април, когато курортния сезон и миграция на прелетните птици не са започнали и/или са приключили.





Сателитна снимка на част от Зона „Инцараки“ с местоположение на трасето на УПИ I – 132 /ПИ с идентификатор 51500.201.118/, кв.13, зона „Инцараки“, местност „Юрта-Балкана“, землището на гр. Несебър, община Несебър (червен контур и стрелка).
Б.-място на предлагания план/програма в цялостния процес или йеархия на планиране, степен на подробност на предвижданията

Йерархията на планиране на ЧИ на ПУП - ПЗ е определена със Закона за управление на териториите (ЗУТ) е както следва:

- Териториално устройствен план на община Несебър;

- застроителен и регулационен план назона „Инцараки“;

- Частично изменение на ПУП-ПРЗ на УПИ І-132 (ПИ с идендификатор по кадастрална карта №51500.201.118), кв. 13 по плана на зона „Инцараки“, местност "Юрта/Балкана", землище на гр. Несебър, община Несебър;

Анализираното ЧИ на ПУП - ПЗ е в пълен синхрон с териториално устройствения план на община Несебър и ПРЗ на „Зона Инцараки“ и Програмата за развитие на община Несебър за периода 2007 -2013 год.


2. Обосновка на конкретната необходимост от изготвянето на плана/програмата

Конкретната необходимост от разработването, приемането и прилагането на плана е продиктувано от наличието на собствен имот с променено предназначение в урбанизирана територия със силно развита инфраструктура и в същото време със сравнително съхранена околна среда, високо качество на нейните компоненти и в непосредствена близост до морския бряг.



3. Информация за планове и програми и инвестиционни предложения, свързани с предложения план/програма, включително и за извършени ЕО или ОВОС

За територията на ПИ, предмет на ЧИ на ПУП - ПРЗ и инвестиционото предложение, което предстои да се реализират в него са извършени съответните процедури по глава "Шеста" от ЗООС, които са описани по-горе и са посочени съответните крайни документи на РИОСВ - Бургас, с които са приключили тези процедури


4. характеристики на засегнатата територия и на очакваните въздействия върху околната среда и човешкото здраве

Община Несебър е разположена на Черноморското крайбрежие в североизточната част на Бургаска област. На север граничи с общините от област Варна - Бяла и Долни Чифлик, на запад – с община Поморие, а на изток е Черно море. Общината включва 14 селища, от които 3 града (Несебър, Обзор и Свети Влас) и 11 села. Отличната крайбрежна ивица създава благоприятни условия за развитие на туризма в региона. На територията на община Несебър се намират и едни от най-големите туристически комплекси като КК “Слънчев Бряг” и ВК “Елените”. Региона е атрактивен за чужденци (предимно от Англия и Русия), желаещи да закупят дом до морето и затова в последните години има голям интерес от български и чужди инвеститори. 

Община Несебър е с територия от 421,88 км2 и заема 5.446% от територията на област Бургас. Територията на общината е разположена и обхваща най-източните дялове на Стара планина и равнината между тях и Черно море.

Районът между КК „Слънчев бряг“ и гр. Св. Влас попада в Черноморската климатична област, в която климатът се формира освен под влиянието на атмосферната циркулация, характерна за тази част на Балканския полуостров, но и под влиянието на Черноморския басейн. Благодарение на Черно море, адвекциите на студени континентални или арктични въздушни маси не се проявяват така остро.

Районът се характеризира със силно изразен наклон от север на юг. Той гравитира в преобладаваща посока на юг и юг-югозапад към брега на Черно море.
Годишна роза на вятъра за ст. Несебър


Потенциал на замърсяване

Под потенциал на замърсяване се разбира честотата на случаите на тихо време и скорост на вятъра до 1 m/s. Той се изразява в числа от 1 до 100. За висок потенциал на замърсяване се приема 75   100, за нисък – 0   25. Потенциал 25   50 е среден, а потенциал 50   75 – средно висок.



За района на Несебър, поради близостта на морето и на планински масиви, потенциалът на замърсяване е нисък.

Черноморието е близо до южната граница на ултравиолетовия комфорт. При определени условия то предоставя реални възможности за хелиотерапия от март до октомври и оптимални възможности през периода април-септември, като през юни-август даже е налице излишък от ултравиолетова радиация.



Изводите, които се налагат от направения анализ на климата са следните:

- Изледването на климата като рекреационен ресурс позволява да се разкрие по-цялостно потенциала на територията за развитието на един от приоритетите на икономиката – туризма.

- Съществуват подходящи климатични условия за разитие на туризма и климотолечението на територията на общината, където в допълнение на подходящите температури, атмосферното налягане и брой слънчеви дни трябва да се отбележи и липсата на промишлени замърсители на въздуха.

- Вятърът с посока от южната половина на хоризонта (югозападен, южен и югоизточен) е с най-ниска честота на повторяемост. През цялата година южните и югоизточните ветрове са с най-ниска честота на повторяемост – съответно 2 % и 3 %. Температурните инверсии са ниски – до 7-8 метра и могат да се проявят в ранните вечерни, нощни и утринни часове почти през цялата година с изключение на най-топлите дни от годината.

- всички тези условия, както и разположението на основната пътна артерия общинския път гр. Несебър – гр. Свети Влас – ВС „Елените“ са причина в района на имота очакваните максимално часово, средно денонощно и средногодишно замърсяване на атмосферния въздух с ФПЧ10 и азотни оксиди да са в границите на долния оценъчен праг.

Прилежащите жилищни и курортни сгради се използват основно през летния сезон, поради което през зимния сезон не се очакват атмосферни емисии, свързани с битовото отопление.

Предвиденото строителството предвижда извършване на изкопни работи. Формираният шум от строителните машини е в рамките на 75dB, а в зоната с радиус до 50 m от тях, шумовото наторване спада до 45dB. Тези шумови нива са в рамките на допустимите норми. Спазването на изискванията на Наредба № 6/2006 г. на МЗ и МОСВ за показателите на шума в околната среда няма да доведе до безпокойство на видове от месната фауна, предмет на опазване в техните естествени местообитания, което характеризира въздействието от шума при строителството като незначително.

След приключване на изкопните работи, източник на шум се явява транспортирането на строителните материали при грубия строеж и довършителните работи, както и извозването на излишните земни маси. Шумовото натоварване от транспортиращата техника е с епизодичен характер и за кратко време.

Преките въздействия върху качеството на атмосферния въздух и акустичната среда по време на строителството, могат да бъдат определени, като незначителни, краткотрайни, епизодични и с локален характер.

При експлоатацията на жилищните сгради се предвижда използването на климатични инсталации и използването на слънчеви колектори за топла вода, при което не се очакват атмосферни емисии.

В плана са заложени мерки за недопускане значително въздействие върху компонентите на околната среда:

- за недопускане замърсяване на повърхностни водни обекти и подземни водоносни хоризонти, отпадъчните битово-фекални води и тези от промивката на филтърната система на басейните, чрез сградна и площадкова битово-фекална канализация ще се подават в обществената канализационна мрежа на района и чрез нея до ГПСОВ - Равда за пречистване. За същото има сключен предварителен договор с „В и К“ ЕАД, гр. Бургас.

- цялата канализационна система ще бъде изградена от тръби, осигуряващи херметична връзка помежду им с цел недопускане на течове на отпадъчни води в подземните водоносни хоризонти;



- Сградите ще бъдат изградени с необходимата топлоизалация, отговаряща на съвременните изисквания за енергийна ефективност. С това ще се минимизира консумацията на електроенергия при климатизиране и отопление на сградите;
Община Несебър е осигурила редовен автобусен превоз, с което е създала условия за редуциране до минимум използването на лични МПС за връзка с гр. Несебър и гр. Свети Влас, като по този начин са минимизирани емисиите от личния автотранспорт за транспортиране на бъдещите обитатели.

Емисиите от строителната техника и тежкия автотранспорт за доставка на строителни материали и за извозване на излишните земни маси, както и от автомобилите на бъдещите обитатели са оценени по EMEP/CORINAIR Atmospheric Emission Inventory Guidebook, Third Edition, B810 (Other mobile sources and machinery), 2003 и програмния продукт "Трафик оракал - модули "Emissions" и "Diffusion". При пресмятането на възможните максимални емисии е приета най-тежката хипотеза за: време за извършване на изкопните работи и транспортиране на строителни материали и излишни земни маси – общо 30 календарни дни; продължителност на строителните работи – 180 дни и ежедневно движение на 50 бр. леки МПС до гр. Несебър или гр. Свети Влас при експлоатацията на ИП.
Емисии използваната строителна техника и тежък автотранспорт за изграждане на жилищните сгради, предвидени с плана

Вредно вещество

Максимална мощност на емисията [гр/сек]

Средна мощност на емисията

[гр/сек]

Годишна мощност на емисията

[т/год]

SO2

0,042188889

0,000292978

0,0045564

NОx

0,514704444

0,003574336

0,05558808

ЛОС

0,074674333

0,000518572

0,008064828

CH4

0,001793028

1,24516E-05

0,000193647

CO

0,166646111

0,001157265

0,01799778

CO2

33,22375

0,230720486

3,588165

N2O

0,013711389

9,5218E-05

0,00148083

NH3

7,38306E-05

5,12712E-07

7,9737E-06

Cd

1,05472E-07

7,32446E-10

1,1391E-08

Pb

0

0

0

PAH

1,79303E-05

1,24516E-07

1,93647E-06

DIOX

1,62744E-10

1,13016E-12

1,75763E-11

ФПЧ10

1,62427E-07

1,12797E-09

1,75421E-08


Емисии от автомобилите на бъдещите обитатели на жилищните сгради, предвидени за изграждане с плана

Вредно вещество

Максимално часова мощност на емисията за единица пробег [гр/сек*м]

Максимална мощност на емисията [гр/сек]

Средна мощност на емисията

[гр/сек]

Годишна мощност на емисията

[т/год]

SO2

1,44E-07

0,0000072

0,0000003

9,4608E-06

NОx

1,61E-06

0,0000805

3,35417E-06

0,000105777

ЛОС

2,87E-07

0,00001435

5,97917E-07

1,88559E-05

CH4

4,68E-08

0,00000234

9,75E-08

3,07476E-06

CO

0,00000468

0,000234

0,00000975

0,000307476

CO2

0,001194

0,0597

0,0024875

0,0784458

N2O

2,34E-07

0,0000117

4,875E-07

1,53738E-05

NH3

2,54E-07

0,0000127

5,29167E-07

1,66878E-05

Cd

3,77E-12

1,885E-10

7,85417E-12

2,47689E-10

Pb

9,16E-10

4,58E-08

1,90833E-09

6,01812E-08

PAH

2,41E-11

1,205E-09

5,02083E-11

1,58337E-09

DIOX

1,19E-16

5,95E-15

2,47917E-16

7,8183E-15

ФПЧ10

1,28E-07

0,0000064

2,66667E-07

8,4096E-06


Въздействието на атмосферните емисии, формирани при функциониране на планираните жилищни сгради върху качеството на атмосферния въздух е определено по утвърдената от МОСВ методика - "ТРАФИК ОРАКАЛ - модул "Diffusion". Получените при моделирането резултати са показани в следващата таблица:



Концентрация

NОx


μg/Nm3

Бензен


μg/Nm3

CH4


mg/Nm3

СО


mg/Nm3

ФПЧ10


μg/Nm3

1

2

3

4

5

6

ПДК

200,0

5,0

-

10,0

50,0

Очаквана максимално еднократна концентрация

7, 5

0, 25

0,00085

1, 25

3, 85


Въздействието на атмосферните емисии, формирани при изграждане на планираните жилищни сгради


вредно вещество

Очаквана МЕК при вятър,

духащ по дължината на

площния източник

до 10 м. от крайните точки.

[мг / Нм3]


Очаквана МЕК при вятър,

духащ напреко на

площния източник

до 15 м. от осевата линия.

[мг / Нм3]


Максимално еднократна

пределно допустима

концентрация.

[мг / Нм3]



SO2

0,000734087

0,000464078

0,35

NОx

0,008955857

0,005661749

0,2

ЛОС

0,001299333

0,000821418

-

CH4

3,11987E-05

1,97233E-05

-

CO

0,002899642

0,001833107

10

CO2

0,57809325

0,36546125

-

N2O

0,000238578

0,000150825

-

NH3

1,28465E-06

8,12136E-07

0,2

Cd

1,83522E-09

1,16019E-09

0,00002

Pb

0

0

0,0005

PAH

3,11987E-07

1,97233E-07

0,000001

DIOX

2,83174E-12

1,79018E-12

-

PCBs

2,82623E-09

1,7867E-09

-

сажди

0,001051579

0,000664791

0,15

ФПЧ10

0,00067164

0,0004246

0,05


Дискомфорт

Съгласно ЗООС "Дискомфорт" са раздразнението и неудобствата, създавани от факторите на околната среда, определени посредством проучвания в тази област.

При реализирането и функционирането на настоящото ЧИ на ПУП, факторите, които замърсяват или увреждат околната среда, могат да бъдат: естествени и антропогенни вещества и процеси; твърдите битови отпадъци и рискови енергийни източници - шумове. Тяхното въздействие е незначително и по никакъв начин не могат да създадат дискомфорт както върху хората живеещи в прилежащите жилищни и ваканционни сгради, така и върху фауната в прилежащия район – строителството ще се осъществи през есенно-зимния сезон, когато жилищните сгради не са населени.
Въздействие на формираните при строителството и експлоатацията строителни и битови отпадъци

По време на реализиране и експлоатацията на ИП се очаква формирането на битови, производствени и строителни отпадъци.

За обслужване на басейните, при тяхната експлоатация е предвидено назначаването на едно техническо лице.

По време на строителството ще се генерират строителни отпадъци



Различните по вид и количество отпадъци ще бъдат представени и класифицирани, като наименования и код, съгласно Приложение 1 към чл. 5 ал.1 на Наредба № 3 от 01.04.2004 год. за класификация на отпадъците, на МОСВ и МЗ (ДВ бр. 44/2004 год.).




Вид на отпадъка

Количество, t

Третиране

Код

Наименование

Строителни [t/периода на строителство]

1

20 01 01

Хартия и картон

≤ 0.11

Събиране, предварително съхраняване и предаване на лицензирани фирми за оползотворяване

2

20 01 39

Пластмаса

≤ 0.11

Събиране, предварително съхраняване и предаване на лицензирани фирми за оползотворяване

3

17 04 11

Кабели

≤ 0.065

Събиране, предварително съхраняване и предаване на лицензирани фирми за оползотворяване.

4

17 01 01

Бетон

≤ 3,5

Събиране, предварително съхраняване и оползотворяване на площадката за обратно засипване и извършване на вертикалната планировка и като основа на вътрешните аллеи и паркингите

5

17 04 05

Желязо и стомана

≤ 1,2

Събиране, предварително съхраняване и предаване на лицензирани фирми за оползотворяване

ТБО [t/y]

6

20 03 01

Смесени битови отпадъци

≤ 103,5

Предаване на извозваща фирма по договор за депониране на общинско депо и в последствие на Регионално депо.

Производствени [t/y]

7

19 09 01

твърди отпадъци от първоначално филтруване и от сита и решетки (от филтърните системи на басейните)

≤ 0,015

Предаване на извозваща фирма по договор за депониране на общинско депо и в последствие на Регионално депо.

Всички генерирани отпадъци по време на строителните дейности ще се събират и съхраняват разделно на обособени за тази цел площадки, като в последствие ще се предават на лицензирани фирми за оползотворяване. Отпадъците от бетон ще се използват за обратна засипка и основа на вътрешните алеи и паркинги.

Единствено смесените битови отпадъци ще се предават по договор за депониране по съществуващата система за района.

Съгласно чл.2, ал.2, т.4 от Закона за управление на отпадъците изкопаните земни маси по време на строителството не се считат за отпадъци, тъй като изцяло ще се използват в естественото си състояние за строителни цели – обратна засипка на площадката на имота и извършване на необходимата вертикална планировка. При условие, че останат неоползотворени земни маси, последните ще се транспортират до площадка, посочена от Кмета на община Несебър.

Не се предвижда генериране на опасни отпадъци.
Въздействие на формираните при строителството и експлоатацията на обекта отпадъчни битови води

При строителството на обекта, работниците ще ползват тоалетните и умивалните на съществуващите жилищни сгради от комплекс "Грийн форт".

При експлоатацията на обекта, формираните битови отпадъчни води в количество до 80 м3 за денонощие ще се подават в обществената районна канализационна система и чрез нея ще се транспортират до ГПСОВ – Равда, където ще се пречистват до необходимета степен. За приемане на отпадъчните битови води е сключен предварителен Договор с „В и К“ ЕАД.

Обекта ще се експлоатира сезонно – основно през курортния сезон, като в студените месеци от годината максималното натоварване ще бъде от порядъка на 5-6% от капацитета.

Въздействието от реализацията и функционирането на планираните жилищни и курортни сгради върху компонентите на околната среда - прилежащите повърхностни водни обекти и подземните водоносни хоризонти, атмосферния въздух, почвения слой на прилежащите терени, акустичната среда, ландшафта и действащата сметосъбираща и сметоизвозваща системи и начина за третиране на отпадъците е незначително.
5. карта или друг актуален графичен материал на засегнатата територия и съседните й територии, таблици, схеми, снимки и други - по преценка на възложителя, приложения.

Всички необходими карти, графични материали и таблици са показани към съответните части от настоящата информация.


6. Нормативни изисквания за провеждане на наблюдение и контрол по време на прилагане на плана или програмата, в т. ч. предложение за мерки за наблюдение и контрол по отношение на околна среда и човешко здраве.
Въздействието от реализацията и функционирането на планираните жилищни и курортни сгради върху човешкото здраве и компонентите на околната среда - прилежащите повърхностни водни обекти и подземните водоносни хоризонти, атмосферния въздух, почвения слой на прилежащите терени, акустичната среда, ландшафта, както и от действащата сметосъбираща и сметоизвозваща системи и начина за третиране на отпадъците на община Несебър е незначително.

За предвидения с ПУП - ЧИЗР обект за изграждане и експлоатация, не са предвидени специализирани нормативни изисквания за наблюдение и контрол на въздействието върху компонентите на околната среда и човешкото здраве.

7. Документ за платена такса.

Представен в приложение
ІІ. Задание за изработване, в обхват съгласно ЗУТ, или съответния друг специален нормативен или административен акт /за преценяване необходимостта от ЕО на планове/програми с нормативно изискваща се екологична част/.

*/за устройствените схеми и планове не се прилага информация по т.І.1.А/



Дата: 19.06.2013г. Възложител:…………………………………….

/подпис/печат/







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница