Идеята за лични здравни сметки е преливане от пусто в празно



Дата11.01.2018
Размер344.7 Kb.
#44153
Прес клипинг: „Здравеопазване”
04.12.2014



Идеята за лични здравни сметки е преливане от пусто в празно

Какво лечение може да си осигури човек с осигуровка от 5 лв. на месец?

Янина Здравкова
Новото десноцентристко правителство обещава да изпълни мечтата на всеки относително здрав и богат българин и да въведе индивидуални здравни сметки. Защото средностатистическият относително здрав и богат българин много се дразни, когато му откажат талон за преглед, когато трябва да чака на опашка с тумба досадни пенсионери и когато телевизията му повтаря, че почти 2 милиона души не плащат и стотинка осигуровки, но ползват медицински услуги наравно с него, изрядния платец, който носи на гърба си бюджетите на държавата, пенсионното и здравното осигуряване.

Затова той иска да получава в съответствие с това, което плаща. А сега шефът на здравната комисия в парламента Стоян Тонев му обещава точно такава справедливост - 10% от здравната вноска да се заделя в лична партида, която осигуреният ще може да харчи сам. За целта той ще сключва собствен договор със здравната каса за определени показатели. Парите могат да се харчат за преглед при специалист без направление, да се натрупват и дори да се прехвърлят на член от семейството. Моделът, похвали се Тонев, е заимстван от Холандия, Германия и Швейцария. Нещо подобно обеща и здравният министър Петър Москов - индивидуални пакети в доболничната помощ.

Колкото и примамливо да звучи, подобна промяна е най-малкото безсмислена в практически план. Трудно е да предположим, че здравната каса ще намери начин да постигне технически подвиг и ще изготви, договори и подпише индивидуални планове с 2, 4 или 7 милиона души, след което ще контролира изпълнението им. Въпреки наличието на информационна система и дори лични здравни досиета, НЗОК все още кара пациентите да мъкнат на крака бумаги от лекар на лекар, при положение че всички данни за извършеното лечение, изследвания и т.н. се отчитат електронно при нея. В XXI век например, ако личният лекар ви даде талон за преглед при специалист, след консултацията вие трябва да се върнете при джипито и да му връчите листото със заключенията на специалиста.

Но дори тази първа техническа спънка да се премине - какъв ще е ефектът от индивидуалните партиди? При среден осигурителен доход за страната от около 680 лв. в личната здравна сметка месечно влизат около 5 лв. Цената, която здравната каса плаща за преглед в доболничната помощ, е 19 лв., т.е. едногодишното натрупване ще стигне за 3 прегледа. Ако предположим, че все пак може да се наложат и изследвания, без да се чака и без направление, индивидуалната сметка ще покрие 1 или 2 прегледа и базов минимум изследвания. Ядрено-магнитният резонанс е 190 лв. и за него в личната сметка трябва да се трупат пари над 3 години. Или с други думи, болен човек не може да разчита на индивидуалната си партида, защото тя няма да покрие почти нищо и ще трябва да разчита предимно на здравната каса. Здравият ще е доволен - ще може например да иде да си види профилактично очите. Което, между другото, му се случва и сега, макар и с повече чакане. Когато става дума за остри състояния, личните лекари не отказват талони. Когато обаче някой поиска да иде профилактично на очен лекар или гинеколог, обикновено му се казва да изчака новото тримесечие, когато ще има талони. Но след това си получава направлението.

Хората с доход около максималния осигурителен от 2600 лв., естествено, ще имат повече пари и ще могат да ползват повече услуги. Тук обаче идва въпросът за какво биха могли да се ползват индивидуалните сметки. След като те ще се администрират от здравната каса, значи от тях ще се плаща от пакета на здравната каса. Което значи, че за болнична помощ те не могат да се ползват, защото там НЗОК плаща всичко за лечението и няма смисъл човек да си харчи личните пари за нещо, до което има покрит и свободен достъп. ВИП стаята, пакетът лукс, изборът на екип и някои консумативи, за които в момента се доплаща в болниците и които адски дразнят пациентите, не се поемат от НЗОК и съответно няма как да се поемат и от индивидуалните партиди. Затова и здравният министър Москов казва, че личните пакети ще са само в доболничната помощ. Така че по-високо осигурените ще си натрупват лични сметки, без да има за какво чак толкова да ги харчат. И ще трябва да разчитат отново на допълнителното осигуряване, което покрива екстрите в болниците.

Естествено, справедливо е хората с високи доходи, които плащат повече пари за вноски, да могат и да получават повече и да имат директен достъп до специалисти и изследвания. Само че основното правило на системата у нас е солидарността, а не справедливостта.

Според Стоян Тонев ефектът от подобна промяна ще е 50 млн. лв. годишно - толкова пари ще се трупат по лични сметки, вместо да влязат в бюджета на здравната каса. На фона на бюджет от 3 млрд. лв. сумата е смешна, но все пак тези пари ще трябва да се орежат отнякъде. Например от бюджета за специализирана доболнична помощ, тъй като индивидуалните сметки се очаква да влизат именно там. Понастоящем този бюджет е 190 млн. лв. и намаление с 50 млн. лв. ще доведе до орязване на талоните за преглед с над една четвърт. На хората с лични сметки може и да не им пука, но колко ще са те? Основните потребители на системата - децата и пенсионерите, се осигуряват от държавата върху 210 лв. месечно и дори и да имат лични партиди, те няма да стигнат за нищо. Т.е. те ще продължат да разчитат на солидарната част от бюджета, която обаче ще е доста намалена. И или ще чакат, или ще си плащат, или ще ползват индивидуалните сметки на близките си, заради които се е стигнало до недостиг. Което си е чисто преливане от пусто в празно.

Така обаче било в Швейцария, Германия и Холандия, казва Тонев и пропуска да спомене факта, че тези страни заделят двойно по-висок процент от БВП за здравеопазване, осигуровката в Германия например е 15.5% и се плаща върху доста различен осигурителен доход, а средната класа - основният потребител на индивидуални партиди - съставлява основната част от обществото. Освен всичко друго тези страни са на този хал и защото правят адекватни анализи, преди да променят каквото и да било.


При смяна на джипи ще се носят и документите от стария лекар

Ана Атанасова
Хората, които сменят личния си лекар, вече ще трябва да предоставят на новоизбрания личен лекар извлечение с копия от медицинската си документация, припомниха от здравната каса. Те се изготвят от предишния личен лекар. Това задължение на пациента е въведено преди две години по искане на медиците, но практиката сочи, че личните лекари не винаги изискват от новите си пациенти документацията на стария им лекар.

Ако обаче все пак това стане, човекът трябва да направи копия на всички прегледи и изследвания от последните 3 години. Другият вариант е да даде достъп на новия си лекар до електронното си здравно досие, където би трябвало да са описани прегледите, процедурите и лекарствата, които се получават по линия на здравната каса. Самият осигурен пък може да влиза в досието си или с електронен подпис, или с уникален номер, който се издава от районната здравна каса. Идеята е новият лекар да е наясно със състоянието и лечението на пациента и да не се дублират изследвания и консултации, поясни председателят на сдружението на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров.

От 1 до 30 декември всеки здравноосигурен има право да смени личния си лекар, напомниха от здравната каса. Той трябва да носи здравната си книжка и формуляр за смяна - т.нар. регистрационна форма за постоянен избор. Тя вече може да се разпечата от интернет страницата на НЗОК - в секция "Вие питате". Ако новото джипи не поиска копия на медицинската документация на пациента, не е нужно той да уведомява стария си лекар, че го напуска.
Корупцията в България намалява, но остава най-голяма в ЕС

Страната ни заема 69-о място от общо 175 държави в индекса "Възприятие на корупцията" за 2014 г. на "Трансперънси интернешънъл"

Теодора СЛАВЯНОВА
Корупцията в България е намаляла през тази година, но продължава да е най-голяма сред страните - членки на Европейския съюз. Това става ясно от представения вчера в Берлин годишен доклад на международната неправителствена организация "Трансперънси интернешънъл". В индекса "Възприятие на корупцията" за 2014 г. страната ни поделя 69-о място с Италия, Гърция, Румъния, Бразилия, Сенегал и Свазиленд. Миналата година България заемаше 77-а позиция в подреждането. Изследването обхваща 175 държави в света.

Индексът е създаден на базата на 12 изследвания, проведени от независими международни институции, като всяка държава се оценява от 0 до 100 единици според възприятието за корупцията на жителите й. 100 единици са максимално възможните и означават, че в дадена страна няма корупция, а 0 единици са показател за изключително висока корупция. Стойността на индекса за България през 2014 г. се увеличава спрямо 2013 г. с едва 2 единици и вече е 43 единици. За сериозен напредък се смята скок с повече от 4 единици.

Най-некорумпираната държава в света според "Трансперънси интернешънъл" е Дания, чийто индекс е 92, следвана от Нова Зеландия, Финландия, Швеция, Норвегия, Швейцария, Сингапур, Холандия, Люксембург и Канада. В дъното на класацията са Сомалия, чийто индекс е 8, Северна Корея - също с индекс 8, Судан - с индекс 11 и Афганистан - с индекс 12.

"Трансперънси" припомня в доклада си, че през 2014 г. са избухнали доста корупционни скандали в стара Европа, отбелязва "ИЮ Обзървър". Във Франция, Испания и Италия в подобни скандали се оказаха замесени бивш президент, настоящ регионален лидер и членове на кралска фамилия, политици и влиятелни бизнесмени. Проведоха се и много протести срещу корупцията - в Испания, Румъния, България, Унгария, Чехия и Словакия. Турция, която бе разтърсена от грандиозни корупционни скандали, е посочена като пример за рязко влошаване на ситуацията. Индексът на страната е паднал от 50 на 45 единици, но въпреки това заема в класацията по-добра позиция от България - 64-то място.

Междувременно Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) представи вчера доклад за корупцията в международния бизнес, като са анализирани над 400 случая в 41 държави по света, подписали Конвенцията за борба с корупцията. Според данните от изследването средният размер на подкупите е 10.9% от стойността на сделката и 34.5% от приходите - рушветът се равнява на около 13.8 млн. долара. По-често подкупи се плащат, за да се печелят договори от държавни компании в страни с развити икономики, отколкото в развиващите се държави. Подкупвани са били най-често държавни служители -27%, митничари - 11%, зад тях се нареждат служителите в здравеопазването - 7%, и служители в сектора на сигурността - 6%. Разкриването на корупция най-често става след вътрешен одит, а средният срок за разследване се е увеличил от 2 г. през 1999 г. до 7 г. през 2013 г.
Италиански лекар присади за пръв път цяло коляно
Италиански лекар присади цяло коляно за пръв път в света, предава БГНЕС. Става въпрос за проф. Доменико Сира Брокета, който завежда клиника за протези в гр. Монца, Италия. "При други случаи, както неотдавна в Болоня и Кортина Д`Ампецо, са били присаждани части от коляно, но никога това не е правено с цялата става", заяви след операцията проф. Сира Брокета. Екипът е присадил цяла колянна става, бедрена кост, пищял и всички връзки между костите. Операцията е отнела близо шест часа. Според ортопеда най-сложната задача на лекуващите е била да свържат сухожилията с всички кости и с мускулите на крака. Проф. Сира Брокета смята, че пациентката ще може да проходи след месец.



Раздават 5 млн. лв. на джипита, които не пращат за болнично лечение
Общопрактикуващи лекари, които не са допуснали хоспитализации и имат добри резултати в лечението на пациентите, ще получат бонуси през 2015 г. За целта са отделени 5 млн. лв.

Това е част от мерките за ориентиране на медицината към качеството, съобщи здравният министър д-р Петър Москов.

Разработва се нов медицински стандарт с критерии за качество, който трябва да е готов до края на годината.

Контролът на качеството в момента е частичен, като се поделя между здравната каса и агенцията за медицински одит.

Лечебни заведения, които са получили лиценз за дейност след 31 декември 2014 г., както и добавилите нови дейности в разрешителното си няма да работят по договор със здравната каса, гласи проектобюджетът на здравната каса за 2015 г. Той бе дискутиран на съвместно заседание на здравната, социалната и бюджетната комисия в парламента снощи.

Това е начин да се въведе правото на касата да отказва подписване на договори. Сега тя е длъжна по закон да подпише, ако лечебното заведение има лиценз за дейност.

Този изненадващ текст означава, че се забраняват инвестициите в болници и това засяга не само частните, но и държавните и общинските болници, коментираха от Центъра за защита правата в здравеопазването.

Очертава се дефицит около 150 млн. лв. в здравния бюджет за идната година, прогнозира д-р Цветан Райчинов, шеф на лекарския съюз. Оттам настояват държавата да осигурява в пълен размер пенсионерите, децата и другите групи, за които отговаря.


С най-висок успех от училище влизат фармацевти и лекари

Рейтингът на университетите показва, че тези специалности са с най-ниска безработица

Ярослава Прохазкова
С отлични дипломи от средното образование влизат в университет студентите по фармация, медицина и стоматология. Със среден успех над 5,00 са също първокурсниците по право, математика, политически науки, архитектура, строителство и геодезия.

Биотехнологии е специалността, за която работодателите смятат, че ще има най-голяма нужда от кадри през следващите 5 години. Следват я хранителните технологии, химичните технологии и психология. Медицината е на шесто място, а в предишното издание беше лидер (виж таблицата).

Това показва четвъртото издание на рейтинговата система на висшите училища. Проектът за рейтинга се изпълнява от Министерството на образованието и науката и консорциум ИОО-МБМД-С.

В новото издание системата сравнява 52 професионални направления в 51 вуза на базата на 58 критерия. След препоръки от висшите училища е добавен критерият "институционална акредитация", а тежестта на обективните индикатори е увеличена на 90%, обясни Георги Стойчев от "Отворено общество". На първо място по индикатора очакване на намаляване нуждата от кадри пък са теория и управление на образованието, история и археология и спорт.

Рейтингът показва още, че най- удовлетворени от избора си са студентите по материали и материалознание, теория и управление на образованието, медицина, растителна защита, право, музикално и танцово и изобразително изкуство. По този показател на последно място са обучаващите се в професионалните направления животновъдство, науки за земята и политически науки. Малко над средната стойност са биологическите науки, а малко под нея - администрация и управление.

Данните в системата за 2014 г. показват, че средният осигурителен доход на завършилите висше образование е 867 лв., а делът на регистрираните безработни сред тях е 3,77 %. По-малко от половината наети висшисти работят на позиция, за която се изисква висше образование 46%. Както при предходното издание най-ниска безработица (под 1%) и най-висока степен на приложение на придобитото висше образование (над 90%) се наблюдава сред завършилите медицина, фармация, стоматология и военно дело.

Среден месечен осигурителен доход над 1000 лв. получават 10 направления, сред които военно дело, информатика и компютърни науки,проучване и добив на полезни изкопаеми, математика, обществено здраве, комуникационна и компютърна техника, медицина, металургия, политически науки и електротехника, електроника и автоматика.

Както в. "24 часа" вече написа, Медицинският университет в София е лидер във всичките 5 професионални направления, по които обучава студенти. В лидерската група е и Софийският университет, който е №1 в 21 от 22 направления. Техническият университет в София е първи в 5 от 8 направления, а Химикотехнологичният и металургичен университет - в 3 от 5.

Рейтинговата система дава възможност на кандидат-студентите да се ориентират в многообразието от възможности за обучение, да се запознаят с реализацията на завършилите, каква е стартовата им заплата и още много друга необходима за избора им на университет и специалност информация, обясняват авторите на класациите.

¦ Читателите на "24 часа" ще получат ексклузивно и безплатно с вестника пълната версия на класацията на университетите в две книжки. Очаквайте ги. Те се основават на информация, публикувана в интернет базираната платформа на адрес http://rsvu.mon.bg





Спешна помощ на адрес само при гаранция за сигурност
Бесен съм, това са цигански банди, заяви здравният министър д-р Петър Москов заради поредния побой над лекар. Москов обеща да не стои "кротък,, след инцидента от неделя в ботевградското с. Врачеш. Екип на Спешна помощ с дежурния лекар Ирена Маринова пристигнал, за да помогне на бременна. Пред БНТ лекарката разказа, че след като линейката с жената потеглила, шофьорът рязко спрял заради дупка. Зад реанимобила се движели двама роми със скутер и се ударили в колата. Избухнал скандал. Ромите нападнали шофьора и д-р Маринова. Тя е с шевове на главата и е в шок. Нападателите са задържани. След заседание на здравната комисия, на което бе приет бюджетът на НЗОК за 2015 г., Москов заяви, че Спешна помощ ще отива на адрес само ако кметът на съответното село гарантира сигурност на екипа.
Трети сме по пушене в ЕС, а първи по плащане за здраве от джоба

Диана Тенчева
България се нарежда на трето място в ЕС по пушене след Гърция и Хърватия. Близо 30%, или всеки трети над 15 г. у нас пали цигари всеки ден, докато средният процент за Евросъюза е 22,8. Освен това живеем нездравословно, предпоследни сме по консумацията на плодове, затова сме и много болни. По брой изписани пациенти от лечебно заведение отново заемаме трето място, което означава, че постоянно влизаме в болница, а там заради намаляващия в годините престой не ни излекуват. И така се стига до многото изписани.

Това са част от изводите на последния доклад на ЕК за здравеопазването. ЕК подчертава, че в България, Литва, Латвия и Румъния продължителността на живот е най-ниска, а най-високата - от 79 години, е в Испания, Италия и Франция. Разтворът в "ножицата" между тези три държави и нашата е 8 г. "Високообразованите мъже и жени е вероятно да живеят с няколко години по-дълго и в по-добро здраве, отколкото тези с нисък ценз. Например в някои държави от Източна Европа 65-годишните мъже висшисти могат да преживеят от четири до седем години повече, отколкото тези със средно или основно образование", четем в доклада.

"България, Гърция и Кипър са изключенията на ЕС, при които значителен дял от населението е здравно неосигурено", пише още в документа. А с парите от вноските ни се покриват само 77% от здравните грижи. Останалото го плащаме от джоба си. По този показател България е най-зле. В 15 от 28-те държави от ЕС с публичните пари се покрива 100% от основния пакет здравни грижи.



Бизнесът поиска диференцирана минимална заплата според професията

3 дни неплатен отпуск за чиновниците

Министерствата ще пестят за заплати, половината започват новата година на минус

Мила Кисьова, Мария Чипилева, Биляна Веселинова
Чиновниците от министерства да излизат през новата година в неплатен отпуск, за да имат пари за заплати. Това е вариант, който министри са коментирали заради орязаните средства в Бюджет 2015-а, споделиха неофициално източници, близки до Министерски съвет. От Министерството на отбраната вече разпространиха позиция, че разходите им са намалени с общо 66 млн. 423 хил. лв., като в частта за персонал намалението е в размер на 77 млн. лв. спрямо м.г. Близо 340 млн. лв. е недостигът в МВР, сочат данни от становище на ведомството по проекта за Бюджет 2015-а, уточниха запознати с бележките на министър Веселин Вучков. "С тези средства не можем да изпълним управленската и политическата програма", пише пък в становището си образователният министър проф. Тодор Танев. Културният министър Вежди Рашидов е отбелязал липса от близо 50 млн. лв. Вчера комисията по външна политика е отхвърлила проекта за бюджет в частта му за Министерството на външните работи. "Ако бюджетът се приеме в този му вид, още на 1 януари МВнР ще започне с дефицит от 4,5 млн. лева!", обяви във фейсбук дипломат номер 1 от кабинета "Орешарски" Кристиан Вигенин.

По време на съвместно заседание на бюджетната, икономическата, социалната и здравната комисия вчера Корнелия Нинова и Румен Гечев обявиха, че БСП няма да подкрепят законопроектите за държавния бюджет, както и бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на здравната каса. Сметките на финансовото министерство отнесоха критики и от ДПС в лицето на министрите от предходното правителство -Петър Чобанов и д-р Хасан Адемов. Очаквано на заседанието представителите на работодателите се противопоставиха на ръста на минималната работна заплата и на увеличението на минималните осигурителни доходи в сектори, в които не са водени преговори между синдикати и работодатели. От АИКБ предложиха и да се въведат диференцирани минимални заплати според секторите и професиите, които да се договарят между синдикати и работодатели. Синдикатите се обявиха категорично срещу вдигането на възрастта за пенсиониране за масовата трета категория труд с 4 месеца и заявиха, че не се отказват от протести. "Искаме от механичното 10% съкращение да бъдат освободени НАП и митниците, както и службите на Агенцията по заетостта и Агенцията за социално подпомагане", заяви Николай Ненков (КНСБ).

С 80 милиона лева по-малък е бюджетът на здравната каса в сравнение с разходите на фонда за тази година. Общо 3,2 милиарда лева са средствата, които касата ще плати на лекарите и фармацевтите през 2014 по нейни сметки. Бюджетът за следващата година е малко над 3 милиарда. Липсващите средства обаче са едва 80 милиона, тъй като останалите 110 милиона са били дългове на касата към болниците и лекарите за 2013 година. "Не сме съгласни и не подкрепяме бюджета на НЗОК, който е намален с 80 милиона лева. Освен това държавата продължава да е най-некоректният осигурител", заяви д-р Цветан Райчинов, председател на Лекарския съюз. И посочи, че липсата на повече средства в извънболничната помощ е сред другите основни недостатъци на плануваните пари за здраве. "Предлагаме резервът на НЗОК да се намали до 5% и разликата да се преразпредели за извънболнична помощ", допълни той. "Това е бюджет на статуквото, в него не се залагат реформи. няма и повече средства в извънболничната помощ, които да разтоварят финансовия натиск върху болниците", заяви д-р Емил Райнов от БСП. "ДПС няма да подкрепи бюджета на здравната каса", отсече и д-р Хасан Адемов от ДПС. Според запознати здравният министър Петър Москов е издействал около 65 млн. лв. повече за МЗ за необходимите реформи в сектора. Но вероятно средствата са за сметка на здравната каса, коментираха в кулоарите експерти.
Горанов с приоритет №1 - нисък дефицит

Михаела Благоева
Връщането на финансовата стабилност в общоприети европейски граници за дефицит е основен приоритет, заложен в бюджета за 2015 г. Това заяви вчера на съвместното заседание на бюджетна, здравна и социална комисии в Народното събрание финансовият министър Владислав Горанов, на което мина на първо четене проектът на финансовия план за догодина. По думите му той е провел интензивен диалог с ЕК и е получил уверението й, че ако свръхдефицитът за 2014 г. е в нормални граници в рамките на 3,5 на сто от

БВП, те биха предложили на съвета да гледа на това като на еднократен ефект, дължащ се на еднократни дисбаланси и в този смисъл да не продължават процедурата по свръхдефицит срещу България. Горанов увери, че е включил мерки, които да дадат заявка, че бюджетът за 2015 г. ще се вмести в 3% дефицит. По думите му като салдо за тригодишния период е предложен дефицит от 3 на сто за 2015 г., 2,5 на сто за 2016 г. и 2% за 2017 г. "Възприели сме стъпка от 0,5% консолидация, която се счита за нормална и не е твърде бърза, за да оказва проциклично влияние върху ръста на икономиката", разясни Горанов. През 2015 г. се очаква икономически растеж от 0,8%, минимална инфлация от 0,1 на сто и слабо понижаване на безработицата до 11,7 на сто.


Всеки трети покосен от рядък вид рак

40 000 българи годишно чуват такава диагноза, алармира проф. Георги Михайлов

Михаела Благоева
Няма регистър на българите с редки болести, нито статистика колко са тези заболявания. За това алармираха на семинар на Националния алианс на хората с редки болести през уикенда лекари и пациенти. Тези заболявания покосяват между 6 и 8% от населението. А, оказва се, 30% от онкоболните се борят с някои от редките форми на рак, обясни проф. Георги Михайлов, националният консултант по клинична хематология.

Редките злокачествени заболявания са цели 186, а близо 4 млн. европейци живеят с такава диагноза. Всъщност 22 на сто от всички новодиагностицирани ракови заболявания годишно в Европа са редки. "За такива се считат тези, чиято поява се наблюдава на по-малко от 1 на 3000 души. А 30 на сто от европейците с рак имат една от редките му форми, които засягат 1 на 100 000 души, тоест това са свръхредки заболявания", уточни проф. Георги Михайлов. Според него злокачествените заболявания са главната причина за убиец номер 1 както в Европа, така и в света, макар статистиката да ги слага на второ място след сърдечно-съдовите болести. "Съдовите обаче се делят на заболявания на сърцето и на мозъка. Затова, ако разбием тази група на две, ще видим, че злокачествените заболявания се явяват основна причина за смъртността на хората в развитите индустриални държави в света", уточни проф. Михайлов. И обяви, че смъртността от рак е с най-голям ръст до 2030 г. и достига 18%. А цифрите за Европа са твърде сериозни - причина за 20 на сто от смъртните случаи са именно злокачествените заболявания, всяка година се появяват над 3 млн. нови случаи на рак и близо 1,7 млн. загиват от него.

"Сериозен настоящ проблем за всяка здравноосигурителна система в страните от ЕС е, че броят на новозаболелите пациенти нараства, като България не прави изключение", алармира проф. Михайлов. По думите му, около 40 000 българи се разболяват от редки злокачествени заболявания всяка година. "За съжаление, преживяемостта при тях е 5 пъти по-ниска от тази на пациентите с често срещаните видове рак -на дебелото черво, гърдата и простатата например", посочи проф. Михайлов.

Каква обаче е причината за бума на злокачествени заболявания? Според проф. Михайлов тя се дължи на рязката промяна във вътрешната структурата на населението в ЕС и у нас. "Докато на територията на развиващите се държави огромният процент от населението е от 15 г. до 45 г., то Европа застарява. А злокачествените заболявания са приоритет след 5-ата и 6-ата декада на човешкия живот. Това застаряване, заедно с навлизането на новите технологии, води до рязко увеличаване на разходите за здравеопазване, което създава изключително напрежение", не крие проф. Михайлов. По думите му, у нас също има стремително застаряване. "Значение има и БВП, тъй като данните на СЗО показват, че около 70% от смъртността от злокачествени заболявания по света е в страни с ниски и средни доходи, които са с ограничен ресурс за превенция, диагностика и лечение на рака. А по БВП България отстъпва дори на страни с авторитарни режими като Беларус", посочи проф. Михайлов.

Той уточни, че според класификацията на СЗО ние сме сред страните със средни доходи, но въпреки това попадаме в периметъра на държавите, в които броят на смъртните случаи значително надвишава този в богатите страни.

Проф. Михайлов определи възможностите на съвременната медицина за борба с рака като огромни и посочи, че се използват различни подходи за лечение на туморните заболявания - клетъчна терапия, свръхпрецизна лъчетерапия, персонализирана химиотерапия, роботизирана хирургия, таргетна терапия, ваксини, генна терапия. Според него контролът на рака почива на четири основни компонента - превенция, ранно откриване, диагноза и достъп на лечение.

"Най-важна обаче е работата с акцент върху ниските социално-икономически прослойки. Защото в Япония например здравното осигуряване не покрива гражданите, които не спазват профилактичния ритъм за контрол на карцинома на дебелото черво, гърдата и простата. Скринингът при тях прави възможно ранното им откриване и лечение", категоричен е проф. Михайлов. По думите му, у нас има сериозна необходимост от оценка на здравните технологии с оглед оптимизиране на разходите, непрекъснато актуализиране на ръководствата за лечение, внимателно търсене на персонализация на терапията, създаване на експертни центрове и регистри за редки неоплазии. Проф. Михайлов със съжаление посочи, че навремето са наричали Ирландия "кървяща страна" заради силното изтегляне на човешкия й потенциал към САЩ, а сега България е "кървяща държава", тъй като 90 на сто от новозавършилите медици емигрират и това е тежък проблем.
Унищожаваме туморите без странични ефекти

Успеваемостта на инсулинпотенцираната терапия е 80%, обяснява д-р Иван Маслев

Красимира Петрова
Ракът е една от най-тежките болести, с които можем да се сблъскаме. Тази диагноза обаче не е нелечима. За някои съвременни възможности за лечение от областта на интегративната онкология разговаряме с д-р Иван Маслев. Той работи от 30 г. в областта на вътрешната медицина, а през последните 5 г. интензивно се занимава с интегративна онкология в МЦ "Интегративна медицина" в София.

- Д-р Маслев, какво означава интегративна онкология?

- Интегративната онкология е ново направление в медицината, което комбинира най-добрите методи за лечение на рак от конвенционалната и алтернативната медицина, основавайки се на холистичния принцип. Използват се всички най-нови научни достижения с цел да се постигне по-добро качество на лечение. Приоритет на методиката е не само удължаване на живота на лекуваните, но и съществено подобрение качеството на живот.



- Кои алтернативни методи използвате?

- В нашата практика използваме многообразие от методи, насочени в две основни направления: засилване на собствените защитни сили на организма за борба с болестния процес и методи, насочени към деструкция на туморната клетка. Същественото при тези методи е, че те нямат странични ефекти и не увреждат имунната система. Водещо място сред тези методи имат инсулин-потенцираната терапия, термотерапията и електротерапията. За съжаление, по една или друга причина, тези методи имат ограничено приложение и популярност в страната.



- За всички видове тумори ли е подходящо такова лечение?

- На практика - да, то е особено подходящо в ранните стадии на заболяването. При нас обаче постъпват хора в много напреднал стадий на болестта, изписани от конвенционалната медицина като безнадеждни и на практика останали без лечение. Нашата концепция не приема, че пациентите в краен стадий на заболяването трябва да останат без каквото и да е лечение. Натрупаният опит недвусмислено доказва, че и в най-тежките случай могат да се получат добри резултати, подобрено качество на живот и удължаване на живота му. За всеки човек е нужно да се намери възможност, която да намали страданията както за самия болен, така и за неговите близки.



- Каква е успеваемостта на лечението ви при хората в напреднал стадий?

- Нашите статистически данни от проведеното лечение при повече от 700 пациенти показват ремисия в около 80% от случаите

Тези резултати са публикувани в престижни научни списания.

- При всеки пациент ли се прибягва до всички алтернативни методи, или се ползват само някои?

- Подходът при нас е индивидуален. Въз основа на подробен преглед, лабораторни изследвания и образна диагностика определяме стадия на заболяването. На база на параметрите, които трябва да се коригира, изработваме индивидуална програма, която включва набор от различните лечебни методи. Изготвят се две програми - едната за лечение в клиниката, а другата за домашно лечение.



- Какво представлява озонотерапията?

- Тя е мощен, неспецифичен метод за въздействие, при което оксигенацията на кръвта има антибактерилно, антивирусно и имунностимулиращо въздействие и допринася за повишаване на резултатността от лечението на хронични и онкологични заболявания.



- А термотерапията?

- Това е метод за лечение, който може успешно да се комбинира с химиотерапия, лъчетерапия и други конвенционални методи на лечение. Прилагането на високата температура / 39-41 градуса/ върху цялото тяло или локално допринася за гибелта на туморните клетки. За термотерапия или хипертермия на цялото тяло се използват инфрачервени лъчи, при което селективно се унищожават туморните клетки и мощно се стимулира имунитетът.



- Какво представлява електрохимиотерапия?

- Това е модерен алтернативен метод за лечение на онкологичните заболявания. При тази терапия се използва галваничен ток с определена характеристика, който е безвреден за човешкия организъм. Тъй като здравите и туморните клетки имат различна електропроводимост, галваничният ток селективно унищожава туморните клетки и на практика показва ефективност в 40-90% от случаите.



- Инсулин-потенцираната терапия е един от водещите лечебни методи във вашата практика. Бихте ли ни разказали за този метод?

- При този метод се използват медикаменти, подобни на тези от стандартната химиотерапия.

Използват се 10 пъти по-ниски дози

Комбинирането с хормона инсулин дава възможност избирателно в туморната клетка да се вкарат 6 пъти по-големи количества от противотуморните лекарства и толкова по-малко в нормалната. При това въздействие здравите клетки не са подложени на силно токсично увреждане, като това дава възможност страничните ефекти да са минимални. Що се отнася до ефективността, както казах по-горе, тя е около 80%.



- Къде се практикува този метод?

- Методът е широко приложим в десетки клиники по света, практикуващи интегративна онкология. Над 300 лекари по света са обучени и го прилагат в своята практика. В последно време е приет и за стандартен метод в една от водещите болници в Мексико, ангажирана с приложението на конвенционална онкотерапия.



- Защо тази терапия не се приема за "златен стандарт" в онкологията?

- Причините са многообразни, но на преден план е липсата на ангажираност на държавната администрация и финансов интерес от страна на фармацията.



- Каква е себестойността на едно такова лечение?

- Както вече казах, лечението е индивидуално. За разлика от стандартния подход, цената за всеки конкретен случай е различна. Но най-общо бихме казали, че лечението в пълния си обем е повече от 5 пъти по-евтино от аналогични клиники в страните по света. Сравнявайки ги тези на конвенционални методи, прилагани в Турция, можем да кажем, че цените са десетократно по-ниски

Те биха могли да се намалят значително, ако по подобие на европейските клиники, прилагащи интегративна онкология, разходите се покриват от здравноосигурителни каси.

- Какво съветвате хората, за да отдалечат максимално рака от себе си?

- Съветвам ги да се борят всеки ден за здравето си, да вървят по пътя на здравословния начин на живот, позитивните емоции, двигателния режим. Здравето означава всеки ден да се борим за него, а да не правим компромиси. Във времето на информационния бум добре е хората да повишат здравната си култура и информираност.


Д-р Красимир Минкин:

Ще лекуваме епилепсия с мозъчен пейсмейкър

Мария Чипилева
2015 г. чука на вратата, а с нея идват и надеждите за по-добро бъдеще. Какво да очакват пациентите на една от най-добрите клиники по неврохирургия у нас - тази в "Се. Иван Рилски", попитахме д-р Красимир Минкин. Той е специалистът, който въведе у нас дълбоката мозъчна стимулация при паркинсон. благодарение на нея хората, при които заболяването не може да се лекува по друг начин, също имат шанс за нормален живот.

- Д-р Минкин, какви новости да очакват пациентите през 2015 г. в клиниката по неврохирургия на "Св. Иван Рилски"?

- При нас идват най-проблемните пациенти с епилепсия в България и сме решили да въведем едни от техниките, които са нови не само за нашата страна, но и за света. Заедно с доц. Дилова, която е част от екипа ни, ще направим първата за България дълбока мозъчна стимулация при пациентка с епилепсия. Тя се налага, когато е невъзможно да се направи резекция, например при двустранни епилепсии или при мултифокални епилепсии, когато има много огнища

Тогава няма как да ги загасим всички и слагаме електроди в мозъка, които играят ролята на мозъчен пейсмейкър. Така потискаме огнищата, без да ги премахваме.

- Това ли е единствено възможното лечение за пациента в тези случаи?

- За съжаление - да. Става дума за пациенти, при които са опитвани терапии с над 10 медикамента, при които сме извършвали множество изследвания - с електроди, с петскенер, за да установим откъде тръгва епилепсията, и сме видели, че тя идва от няколко места. Ако тръгваше от едно, щяхме да ги лекуваме със стандартните техники, но когато това е невъзможно, може се използва този авангарден метод. При него се имплантира стимулатор на мозъка.



- Чести ли са тези случаи?

- За щастие не. Случаите, където може да се помогне медикаментозно, са приблизително 70%. В останалите над 25% може да се помогне хирургично. В малко случаи се налага дълбока мозъчна стимулация. От около 100 изследвани пациенти при нас имаме само 3-4, които са показни за тази интервенция.



- Електродите покриват ли се от касата, или са за сметка на пациента?

- Не, системата е подобна на тази за паркинсон и не се покрива от НЗОК. Цената на електродите е около 40 000 лв. Нашата първа пациентка набираше средства чрез системата на DMS, но успя да събере едва около 15% от нужната сума. Затова убедихме фирмата да дари един електрод, за да направим интервенцията.



- А какво се случва с хората с паркинсон, има ли добри новини за тях?

- За съжаление това е една от най-тъжните истории. През 2013 г. бяхме много обнадеждени, тогава направихме първата имплантация, имахме многократни обещания от НЗОК, че електродите ще се поемат през следващата година, но не стана. През 2014 г. продължиха да ни обещават, че през 2015 г. няма как да не се покриват от касата. Междувременно оперирахме 17 пациенти, които си платиха сами системата, тъй като не искаха да чакат. Обещахме на много хора, че през 2015-а касата ще покрива електродите, но последните новини са, че това няма да стане. Интересното е, че НЗОК отделя 82 млн. лв. за медицински изделия и нашата молба да задели 1% от тях за електродите е без отговор. Всички национални консултанти по неврология и неврохирургия подкрепят метода, но НЗОК - не.



- С какъв мотив касата не желае да плаща електродите?

- С мотива, че няма средства за тези изделия. Но в същото време има средства за други и е странно как пари се намират за едни, а за други - не

Големият абсурд в тази ситуация е, че ние пречим на пациенти с паркинсонова болест да бъдат лекувани в чужбина. Защото касата е задължена да плаща лечението в чужбина, ако не се провежда тук. Почвайки да го правим тук обаче, касата отговаря, че то е налично в България, но в същото време не покрива електродите. Така хората не могат да се лекуват нито тук, нито в чужбина. Оказва се, че нововъведенията у нас се оказват вредни, а не полезни.

- Колко човека чакат за операция, а не могат да си я позволят?

- Досега сме оперирали 17 души и ефектът е много добър. Изследвахме обаче 30 човека, които трябва да бъдат лекувани, а не могат, защото нямат финансова възможност. На година държавата би трябвало да осигурява около 20 импланта, а не го прави.



- Колко добър е ефектът от това лечение?

- Повечето пациенти преди операцията имат огромни затруднения в придвижването си заради силен тремор. Много от тях трудно стават, за да отидат дори до тоалетна. След това подобрението е толкова голямо, че в 80% от случаите се връщат на работа и се грижат сами за себе си. Хората стават много по-бързи, треморът намалява. Тоест подобрението на качеството на живот е много голямо.



- Има ли положителен ход за пациентите?

- Изпадаме в задънена улица и положителните ходове са малко. Ние представяме нашите доводи на касата - че това е ефективен метод, че имаме подкрепата на експертите, че инвестирахме над 1 млн. лв., за да правим това в България. В крайна сметка НЗОК казва, че точно за това медицинско изделие няма средства. Нужно е да има арбитър.



- Кой ще е той - здравно министерство (МЗ)?

- Надяваме се това да бъде МЗ. Ако не помогне, разчитаме на съда. Вече има пациенти, които са подали искове срещу НЗОК, защото остават нелекувани нито тук, нито в чужбина. Но това е тъжно, защото беше загубена 1 г. от живота на пациентите. Най-вероятно ще се загуби още една. Накрая тези изделия ще се плащат, но отлагането е лошо за хората, които чакат. Самият факт, че се стига до арбитър, не е добър знак за

НЗОК.

- Планирате ли и други новости?

- Да, планираме да лекуваме и децата с ДЦП. Има хирургични интервенции, които могат да помогнат на някои от децата да проходят или да се чувстват по-добре. Идеята е да се имплантира помпа, която да доставя медикаменти до гръбначния мозък на децата и така да се намаляват спазмите на мускулите им. За щастие това изделие се плаща от фонда за лечение на деца. Той е антипод на НЗОК в стремежа си да се съобразява с мнението на експертите и напълно покрива иновативните технологии за деца у нас. Проблемите са за възрастните.




От април 2015 г.

Тръгва електронна борса за лекарства

Наделина Анева
От април ще заработи електронна лекарствена борса. Това е първата стъпка за намаляване на дълговете на болниците, съобщи вчера пред депутати здравният министър д-р Петър Москов малко преди да бъде гласуван на първо четене бюджетът на НЗОК. От БСП и ДПС предварително декларираха, че са против заложените харчове за здраве.

Целта на е-борсата е да направи напълно прозрачни цените на лекарствата, които плащат болниците. В момента за един и същи медикамент различни здравни заведения дават различни в пъти цени. Идеята е, ориентирайки се от интернет, болниците и касата да купуват медикамента с най-ниската стойност.

"Практиката в други европейски държави показва, че разходите за лекарствени средства намаляват средно с 20% след въвеждането на такава мярка", обясни министър Москов. Така той отговори на редица въпроси какво ще направи екипът на МЗ, за да се намалят дълговете на болниците.

Най-сериозните критики по време на дебатите вчера бяха, че са надценени приходите за здраве. Според Хасан Адемов -с близо 150 млн. лв., а според Емил Райнов от БСП - с 200 млн. лв. Така според опозицията догодина отново щяла да се наложи актуализация на парите за здравеопазване.

Министър Москов опроверга мненията, че бюджетът на НЗОК за 2015-а е намален с 80 млн. лв. спрямо касовото изпълнение за 2014 г. Напротив - бил завишен с 30 млн. лв.

"В планираните и изхарчени пари през 2014 г. са включени изплащания от 2013-а на стойност 110 млн. лв.", обясни Москов разминаването и допълни, че внушенията можело да се правят и по политически причини.

С 16 млн. лв. е увеличен фондът за заплати в спешната помощ, за ваксини дават 8 млн. отгоре, а още 5 млн. лв. се добавят към фонда за лечение на деца в сравнение с 2014 г.
Болница слага безплатно модерни стентове
Саморазграждащи се, изработени от полилактат стентове поставят без допълнително заплащане кардиохирурзите в старозагорската МБАЛ "Тракия парк". Три години след поставянето им в кръвоносния съд те се резорбират, като лекуваната артерия се разширява и дори може да продължи нарастването й, коментира началникът на кардиологичното отделение д-р Борислав Борисов. Той припомни, че извън платената от НЗОК операция пациентът по принцип трябва да додаде 6-7 хил. лв., което в частната болница е избегнато. "Да не се доплаща за поставянето на този вид стентове, е изискване на самия доставчик", уточни собственикът на здравното заведение Иван Колев.

МБАЛ "Тракия парк" в Стара Загора отвори врати в началото на пролетта. Сградата е в съседство с парк "Аязмото". Доставено е оборудване на стойност над 30 млн. евро.




Сто пенсионери със смартфони за 1 млн. лв.
Сто български пенсионери ще бъдат оборудвани със смартфони, които ще следят различни здравни показатели.

Ако им стане лошо, специален паникбутон на телефона ще ги свързва с кол център, в който служители ще се погрижат за тях. Модерната помощ за възрастните хора се случва чрез европейски проект, съобщиха вчера от Центъра за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ), който е изпълнител заедно със Столична община.

Чрез проекта ще бъде изграден кол център с 24-часов режим на работа за връзка с участниците, разясни председателят на ЦЗПЗ д-р Стойчо Кацаров. Всеки от избраните пенсионери ще получава на смартфона напомнящи съобщения, свързани с определени медицински и социални дейности - например за прием на лекарства, посещение при лекар, посещение на социален работник и други. Ако състоянието му стане много критично, той веднага ще се обади в центъра чрез паникбутон, откъдето пък ще сигнализират Спешна помощ. Проектът ще предлага и различни социални услуги като патронаж и други.

Инициативата е на стойност 500 000 евро, от които 250 000 са собствено финансиране. Той ще започне да се прилага в началото на 2015-а, като ще продължи две години и през всяка от тях ще бъдат включени по 50 наши пенсионери. Освен в България иновативната схема за интегрирани здравни и социални услуги ще бъде тествана в още шест европейски държави, които ще събират информацията в обща база данни.

Критериите, на които трябва да отговарят участниците, са да са на 65 и повече години, да имат поне едно хронично заболяване, да получават поне един вид социална грижа, да не са настанени в домове и да са в риск от изолация.



Оперираха бъбрек с робот "Да Винчи"

Силвия Николова
Операция на бъбрек с робот "Да Винчи" бе извършена за пръв път у нас. Асистираната парциална резекция, както се нарича интервенцията, бе осъществена в отделението по урология на Многопрофилната болница "Доверие" в София от екипа на доц. д-р Марин Георгиев.

Лекарската практика показва, че често пъти дори и доброкачествено изглеждащите туморни формации в бъбреците в начален стадий за няколко години се превръщат в злокачествени. Това напредване на процеса налага премахване на целия засегнат орган.

Чрез системата "Да Винчи" обаче в зависимост от стадия на заболяването и разположението на карцинома пациентът може да не загуби целия орган. Роботът умее да отстранява само туморната формация, като запазва функциониращата бъбречна тъкан. Така болният има

един здрав бъбрек и един с частично съхранена функция, което гарантира значително по-малък шанс за развиване на бъбречна недостатъчност.

"Сред основните предимства на парциалната резекция са прецизното и ефективно отстраняване на образуванието при по-малко кръвозагуба и възможност за по-добро реконструиране на органа. Вместо голям разрез, използван в класическата хирургия, чрез "Да Винчи" ние правим няколко малки разреза - подобни на традиционната лапароскопия. Роботът разполага с увеличителна 3D система за визуализация с висока разделителна способност и със специални инструменти, които се огъват и въртят много повече, отколкото е възможно за човешката китка. В резултат на това настоящата операция се проведе с повишена видимост, прецизност, сръчност и контрол" обясни извършването на интервенцията доц. д-р Марин Георгиев.

Съпоставена с традиционната лапароскопия, роботизираната интервенция отбелязва плюсове като по-кратък болничен престой, по-кратко топло исхемично време и намаляване на кръвозагубата, убедени са хирурзите.

Многопрофилната болница работи с Националната здравноосигурителна каса, както и с редица здравноосигурителни фондове.





БЛС поиска повече пари за извънболнична помощ

Дефицитът в НЗОК ще е 150 милиона лева, продължава порочната практика държавата да е най-некоректният осигурител, възмущават се лекарите
Средствата за извънболнична помощ да се увеличат с 10% за сметка на оптимизиране на разходите за лекарства. За това настояха от Българския лекарски съюз вчера. Оттам са изпратили своето официално искане до председателя на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова и до проф. ген. Стоян Тонев, председател на комисията по здравеопазване.

БЛС предлага няколко конкретни промени в Закона за бюджета на НЗОК за 2015 година. "Приходите от здравноосигурителни вноски от работодатели, работещи и самоосигуряващи се лица за 2015 г. са завишени с 221 млн. лв. спрямо бюджета за 2014 г. и със 151 млн. лв. спрямо очакваното изпълнение. В същото време трансферът от държавата, който всъщност представлява здравноосигурителни вноски за лицата, осигурени от нея, е увеличен само с 3 млн. лв.", пишат от съюза.

"Продължава порочната практика държавата да е най-некоректният осигурител", коментират още от БЛС и изтъкват, че през следващата година държавата ще плаща здравни осигуровки на базата само на половината от минималния осигурителен доход, което не е достатъчно. Поименни данни за осигурените лица е друго искане, за което настояват от БЛС.

В бюджета на НЗОК за 2015 година няма текст, който да става ясно откъде ще дойдат пари, ако приходите не бъдат изпълнени. Трябва изрично да се запише, че 152 млн. лв. (или поне 98 млн. лв.) от данъците на българите да са пренасочени към бюджета на НЗОК, настояват от БЛС. Иначе тези пари ще бъдат като дефицит, смятат медиците.

"Държавата в течение на последните няколко години прехвърли около 2 милиарда лева от здравноосигурителни вноски в бюджета, така че е редно при недостиг сега да покрие бюджета на касата", коментират от лекарския съюз.

"Това е бюджет, който ще осигури финансово спокойствие". Това каза по време на съвместното заседание на бюджетната, здравната и социалната комисия в НС здравният министър д-р Петър Москов по повод притесненията на БЛС. Според него в отделните пера и целостта на разходната част са заложени всички разходи, т.е. цялото касово изпълнение за 2014 година. "Всеки разход, който системата е фактурирала, е заложен в разходната част на бюджета за 2015 година", обясни Москов. Той посочи, че за него бюджетът на НЗОК означава финансова стабилност. "Ангажиментът, който имат министерството и МС, е свързан с ясния ангажимент за удържане разходите на системата такива, каквито са заложени в бюджета за 2015 година", смята Москов.





Държавата с пореден опит да спре отлива на млади лекари
Държавата с пореден опит да спре отлива на млади лекари - те вече няма да плащат за специализация. Сега медиците, които придобиват специалност, дават по 180 лв. на месец.

Светлозар е абсолвент по медицина. Готви се за работа в Германия.



Светлозар Цветанов: До днес се готвех да замина и да направя специализацията си в чужбина. След като научих за промяната в наредбата, мога да кажа, че се колебая.

Платената специализация обаче не отпада за всички. Д-р Кристина Кастрева ще продължи да плаща обучението си по неврология в Александровска болница.



Д-р Кристина Кастрева: За мен никак не е добре. Нещата остават по същия начин, специализацията си остава все така платена от мен и за моя труд няма никакво възнаграждение, няма и трудов стаж.

Двойния стандарт се създава, защото промените влизат в сила от новата година и с първия випуск лекари на Медицинската академия в София.



Д-р Ваньо Шарков: Наистина съжалявам, но не можем да върнем закона със става дата да действа.

Предстои промяна в медицинските стандарти за всички специалности, като в тях ще се запише, че за лечебни заведения, акредитирани да обучават, се изисква и наличието на специализанти.

Освен това болниците ще плащат на специализантите поне заплатата на лекар без специалност, което е от 600 до 800 лв.

От Лекарският съюз обаче искат двойно повече.



Д-р Цветан Райчинов: С такива пари няма да задържим лекарите в страната. Трябва да имат заплата не по- малко от 1500 лв., защото тук говорим за лекар.

Само за последните месеци близо 600 млади лекари са напуснали страната ни.




Парите за Здравната каса са намалени от Министерския съвет с 80 млн. лв.
Парите за здраве за следващата година, които преди седмица гласува надзорът на Здравната каса, са намалени от Министерския съвет с 80 млн. лв. За това информира пред Дарик председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. Той уточни, че в политиките на новото правителство не вижда някаква заявка за реформа в здравеопазването. В този случай според лекарите следващата година отново ще се оформи дефицит в бюджета на касата и той ще е между 100 и 150 млн. лв.

Лекарите за пореден път призоваха държавата да плаща здравните вноски на категориите хора, които осигурява, в пълен размер, а не, както към момента – наполовина. Според д-р Райчинов дори само децата да започнат да се осигуряват, както трябва, това би означавало годишно около 300 млн. повече в бюджета на касата.



д-р Цветан Райчинов: С 80 млн. са надолу.

Репортер: Защо така се получава, имате ли обяснение?

д-р Цветан Райчинов: Засега поне не. На практика не виждам някаква заявка за реформа и пак се очертават между 100-150 млн. лева дефицит. Държавата трябва най-после да стане почтен и изряден платец и да спре да мами. Тя умишлено мами всички, които осигурява, че ги осигурява в пълен обем и т.н. Не е така. Осигурява ги на 50%, а ползват 100%, което е абсолютна дискриминация срещу всички, които си плащат 100%, а не могат да го ползват, защото се изчерпва лимита от дейност. Дори само децата са 330 млн., но това пак го няма. След като Симеон Дянков промени закона и премахна текстовете за децата, това трябваше да стане още през 2012 г. да се плаща в пълен размер за децата. Законът се промени, но никой явно няма намерение да го поправи. За деца се внасят 16 лева месечно.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница