Ііі. Анализи по фактори на въздействие III отпадъци



страница1/3
Дата02.02.2018
Размер442.06 Kb.
#54040
  1   2   3
ІІІ. АНАЛИЗИ ПО ФАКТОРИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕ

III.1. ОТПАДЪЦИ

  1. Кратка информация и анализ за разработването, приемането от общинските съвети, актуализирането на общински програми за управление на отпадъците и общински наредби

Всички 22 общини имат утвърдени програми по „Управление на дейностите с отпадъци” (УДО). През 2015 г. не са актуализирани общински програми по опазване на околната среда (ООС) и по управление на отпадъците. През докладвания период са предоставени отчети от общинските администрации за изпълнението на предвидените в действащите програми през предходната 2014 г. дейности.

Съгласно изискванията на чл. 22, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците – ЗУО (ДВ 53/2012 г.) всичките общини са в процес на консултации и подготовка на нови общински наредби и програми за управление на отпадъците, регламентиращи управлението на битовите, строителните, биоотпадъците, опасни отпадъци от бита и т. нар. масово разпространени отпадъци. В наредбите и програмите ще се отразят новите изисквания на нормативната база по отпадъците.

Всички общини на контролираната територия са въвели системи за организирано сметосъбиране и сметоизвозване на битовите отпадъци. Периодично се извършва ремонт или подмяна на старите и амортизирани съдове с нови.

През 2015 г. общините на територията на РИОСВ–Русе, които са сключили договори с организации по оползотворяване на отпадъци от опаковки се увеличиха от осем в началото на годината до дванадесет в края. В предходен период, преди отчетната 2015 г., някои от организациите по оползотворяване на отпадъци от опаковки са прекратили договорите си с по-малките общини в региона, но през тази година тенденцията е към обхващането и на общини с населени места с население под 5 000 жители, където да се създадат и функционират системи за разделно събиране на отпадъци от опаковки.

Общините са информирали РИОСВ–Русе за броя и адресите, на които ще бъдат поставени контейнери за разделно събиране на отпадъци от опаковки.

През 2015 г. поради промените в ЗУО (отпадна изискването за разработване на програми) не са утвърждавани фирмени програми по управление на дейностите с отпадъци.

За докладвания период годишните отчети за отпадъци, съгласно изискванията на Наредба № 1 (ДВ бр. 51/20.06.2014 г.) са изпратени от лицата, генериращи и третиращи отпадъци в ИАОС.

Фирмите с издадени разрешения за дейности по третиране на отпадъци от черни и цветни метали на територията на РИОСВ–Русе през 2015 г. са 35 броя с 69 действащи площадки. Всички фирми в срок до 10.03.2015 г. са представили в ИАОС годишни отчети за третираните от тях отпадъци.


  1. Битови отпадъци

РИОСВ–Русе контролира 22 общини, с 306 населени места, с население над 456 хил. души. Във всички населени места функционират системи за организирано сметосъбиране. Отпадъците се обезвреждат на съответните регионални депа за отпадъци. В Приложение І е представена таблица за състоянието на организираното сметосъбиране по общини.

През 2015 г. по заповеди на министъра на околната среда и водите експерти на РИОСВ–Русе извършиха извънпланови проверки в населените места на контролираната от инспекцията територия за чистотата на речните корита и общинските пътища. При проверките са дадени 36 предписания за почистване от отпадъци на замърсени терени. На виновните длъжностни лица, допуснали замърсяванията са съставени 17 акта за установяване на административни нарушения.

От системите за разделно събиране на масово разпространени отпадъци най-добре развити са системите за разделно събиране на отпадъци от опаковки, негодни за употреба батерии и акумулатори (НУБА), излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС) и отработени масла. Предстои още работа по доизграждането на системата за събиране на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО). На територията на РИОСВ–Русе все още не е решен въпроса по третирането на т. нар. био-отпадъци и изграждането на системи за домашно компостиране. В процес на изграждане от частен инвеститор, е инсталация за сепариране на смесените битови отпадъци от регион Русе. Със средства от Републиканския бюджет се изгражда сепарираща инсталация и в регион Силистра. В Приложение ІІ е представена таблица за състоянието на системите за събиране на МРО по общини.

Генерираните в региона отпадъци се събират, съхраняват, транспортират и предават:


  • за преработка на лицензирани физически и юридически лица, притежаващи разрешение по член 67 или регистрация по чл. 78 от Закона за управление на отпадъците – ЗУО (ДВ, брой 53/2012 г.), или

  • за обезвреждане чрез депониране на регионалните депа на гр. Русе, гр. Силистра и гр. Разград, както и на общински депа Бяла и Две могили до изграждането на Регионално депо – Бяла.

Табл. 1 Приети и депонирани битови отпадъци на депата на контролираната територия през 2015 г.






Депо

Количество депонирани битови отпадъци през 2012 г. - тона

Количество депонирани битови отпадъци през 2013 г. - тона

Количество депонирани битови отпадъци през 2014 г. - тона

Количество депонирани битови отпадъци през 2015 г. - тона

1

Русе

68 650

80 485

94 714

84 730

2

Силистра

46 627

37 584

36 339

36 075

3

Разград

32 703

48 435

48 131

49 660

4

Бяла

4500

7 606

6 561

5 624

5

Две могили

3651

3 219

3 388

3 389

Справка за състоянието по събиране и транспортиране на битови отпадъци (БО) може да видите в Приложение І, а за масово разпространени отпадъци (МРО) в Приложение ІІ.


Фиг. 1 Количества депонирани битови отпадъци на регионални и общински депа за 2012- 2015 г.

На нито едно от депата все още няма изградена и функционираща инсталация за предварително третиране на отпадъците преди депонирането им.

Депата (старите сметища) в общинските центрове и населените места в общините не отговарят на нормативните екологични изисквания. По тази причина всички общински администрации представиха през 2005 г. актуализирани планове за привеждането им в съответствие с изискванията на Наредба № 8 (ДВ, бр. 83/2004 г.). През 2015 г. не са се експлоатирали депа (сметища), които не отговарят на екологичните изисквания. Изключение правят общинските депа на Общините Бяла и Две могили, които ще се експлоатират до изграждането на новото регионално депо, което поради редица причини се забавя във времето.

Кметовете на всичките 22 общини в региона изпълняват указанията във връчените им заповеди за преустановяване експлоатацията на всички общински депа, които не отговарят на нормативните екологични изисквания.

През 2015 г. със средства по ПМС № 209/2009 г. е извършена техническа рекултивация на общинските сметища на гр. Ветово – 2 броя, всяко с площ от 10 дка, гр. Исперих – 25 дка, гр. Борово – 20,7 дка, гр. Цар Калоян – 40,2 дка, с. Айдемир – 35 дка и с. Калипетрово – 12 дка от община Силистра През 2015 г. стартира рекултивацията на старото градско сметище на гр. Русе, което е на площ от почти 300 дка, както и рекултивацията на клетка 1 на Регионално депо-Русе. Почти всички общини в региона, където има все още нерекултивирани стари общински сметища са разработили проекти за тяхното закриване, които са представени в МОСВ за одобряване за финансиране със средства от ПУДООС или от Републиканския бюджет. Проектите на някои от тях са върнати от МОСВ за доработка и комплектоване с необходимите данни. След одобрението им, предстои тяхното финансиране.

През 2015 г. експертите на РИОСВ–Русе извършиха проверки, свързани с осъществяването на последващ мониторинг на рекултивираните сметища на кв. „Средна кула” на град Русе (25.1 дка), с. Басарбово (6,85 дка), с. Сандрово (7, 95 дка), с. Ряхово (9,82 дка) и с. Пиргово (3,75 дка), които са рекултивирани преди отчетната година по ИСПА проект Europe Aid/120520/D/SV/BG „Подготовка на работни проекти, тръжна документация и изпълнение на строителен надзор за дейности по закриване на 18 общински сметища, разположени на територията на 5 региона: Монтана, Русе, Севлиево, Силистра и Созопол”. При мониторинга е установено, че рекултивацията е извършена при спазване на екологичното законодателство и няма замърсявания от депата на подпочвени и повърхностни води, както и на атмосферния въздух.

В съответствие с изпълнението на Националния план за управлението на отпадъците 2014-2020 г., през 2015 са почистени 22 броя нерегламентирани сметища за отпадъци, с обща площ от 58 дка.

Замърсени площи с отпадъци в населените места на региона са констатирани многократно. Част от отпадъците са събрани и извозени на съответните регионални депа в най-близките населени места. На виновните лица са съставени актове за установените административни нарушения.

Не е прекратявана експлоатацията на инсталации за третиране на отпадъци, различни от депа.

През лятото на 2015 г. стартира изграждането на Регионално депо–Борово-Бяла, което трябваше да приключи в много-кратък срок – до месец ноември 2015 г., тъй като тогава изтече крайният срок за извършване на плащания за извършени дейности по проекти, финансирани по Оперативна програма „Околна среда 2007-2014 г.“ През краткия период на строителството са извършени много-малък обем от работи. Към края на 2015 г. община Бяла, като водеща община е потърсила други средства за финансирането на проекта. Депото би следвало да обслужва общини Бяла, Борово, Две могили и Ценово, както и общините Опака и Полски тръмбеш, които са извън територията на РИОСВ–Русе. След изграждането на депото, предстои закриване на общинските сметища на общини Бяла и Две могили, които все още се използват.

Изградени са и функционират осем броя градски пречиствателни станции за отпадни води, както следва:


  • ПСОВ – Разград;

  • ПСОВ – Лозница;

  • ПСОВ – Кубрат;

  • ПСОВ – Исперих;

  • ПСОВ – Дулово;

  • ПСОВ – Ситово;

  • ГПСОВ – Русе;

  • ГПСОВ - Главиница

Образуваните утайки от пречиствателните станции се съхраняват на изсушителни полета. Утайките от ГПСОВ на гр. Русе се оползотворяват чрез употребата им в земеделието, като подобрител на качеството на почвата. През 2015 г. са оползотворени 6 100 тона утайки.

  1. Строителни отпадъци

При осъществяването на превантивния и текущ контрол на фирмите, занимаващи се със строителни дейности се дават предписания за извозване на строителните отпадъци до съответните Регионални депа. На депото на гр. Русе са изградени две клетки за строителни отпадъци, на депата в Силистра и Разград те се депонират смесено, с битовите отпадъци.

Към момента на територията на РИОСВ-Русе има разработен и реализран един проект за рециклиране на строителни отпадъци. Местополжението на площадката е в непосредствена близост до Регоналното депо на гр. Русе. Експлоатира се мобилна инсталция за раздробяване и сепариране по фракции на строителните отпадъци. Получените материали се реализират на пазара като продукти за повторно влагане в строителството. През 2015 г. в инсталацията са приети 44 000 тона строителни отпадъци, реализирани като продукт за влагане в строителството са 5 050 тона.


  1. Производствени и опасни отпадъци

През 2015 г. няма утвърдени програми от РИОСВ-Русе за индивидуално изпълнение на задълженията на лицата, които пускат на пазара продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци. Производителите и вносителите на такива продукти в региона изпълняват задълженията си чрез сключването на договори с организации по оползотворяване на масово разпространени отпадъци или чрез заплащане на съответните такси в ПУДООС.


В РИОСВ–Русе за 2015 г., по реда на Наредба 2/2014 г. за класификация на отпадъците са утвърдени 1080 работни листи за класификация на отпадъците, генерирани от 269 фирми.

След влизането в сила на сега действащия ЗУО, отпадна задължението на горните фирми за разработване и изпълнение на фирмени програми за управление на отпадъците.

В срок до 10 март, ежегодно всички юридически лица, генериращи и/или третиращи производствени и/или опасни отпадъци внасят годишни отчети за отпадъците в ИАОС.

На територията, контролирана от РИОСВ-Русе до момента не са възниквали проблеми с третирането на производствените отпадъци.

Нерешени проблеми на територията на РИОСВ-Русе възникват във връзка с оползотворяването (обезвреждането) на някои видове опасни отпадъци.

Прилагайки Закона за управление на отпадъците през отчетния период са изготвени и издадени от Директора на РИОСВ-Русе:



  • 28 броя Разрешения по чл. 67 от ЗУО за извършване на дейности по оползотворяване и/или обезвреждане на отпадъци, включително предварително третиране преди оползотворяването или обезвреждането им;

  • 90 броя регистрационни документи по чл. 78 от ЗУО.

В Закона за управление на отпадъците са въведени ограничения за местоположението на площадките за извършване на дейности с отпадъци от метални опаковки, излезли от употреба МПС, електрическо и електронно оборудване и др., във връзка с което от фирмите, които заявяват извършването на такива дейности са изискани към подадените заявления и документации за издаване на разрешения, да се приложи удостоверителен документ, издаден от съответния компетентен орган, указващ местоположението на площадката и съответствиоето й с нормативните изисквания. Поради установеното несъответствие с разпоредбите на ЗУО не е разрешено извършването на дейности с отпадъци на 1 площадка, за което възложителят е уведомен и са дадени предписания за закриване на същата.

Подробна информация за утвърдените работни листи за класификация на отпадъци, издадените разрешителни и регистрационни документи е представена в Приложение № ІІІ



  1. Болнични отпадъци

По отношение на болничните отпадъци на територията, контролирана от РИОСВ–Русе няма действащи инсинератори за изгаряне на болнични отпадъци. Всички здравни заведения са сключили договори за транспортиране и предаване на опасните си отпадъци за обезвреждане в инсталации, отговарящи на нормативните екологични изисквания. Функционират два автоклава за обезвреждане на опасни болнични отпадъци в МБАЛ–Силистра и МБАЛ–Русе. Отпадъците, които подлежат на задължително обезвреждане в инсинератор се транспортират и предават основно на инсинератора на ПУДООС в „Александровска Болница”. Третирането на опасните болнични отпадъци е задоволително, всички дейности с тях се извършват от лица, притежаващи необходимите разрешителни или регистрационни документи, изискващи се от ЗУО.



  1. Кратка обобщена оценка за състоянието и разрешаването на проблемите с отпадъците на територията на РИОСВ

Основните проблеми, свързани с третирането на отпадъците на територията, контролирана от РИОСВ-Русе могат да бъдат обобщени в следните насоки:

 прилагането на приоритетите за управление на отпадъците, съгласно ЗУО се затруднява, поради недостатъчните мерки за намаляване на отпадъците, постъпващи за депониране и изпълнението на изискванията за разделно събиране на отпадъците;

 отделяните разходи за управление на отпадъците на всички нива са недостатъчни, а инвестициите свързани с управлението на отпадъците – ограничени;

 все още експертите констатират неконтролирано изхвърляне и/или изгаряне на отпадъците и появата нерегламентирани сметища в и извън населените места;

 използваната сметосъбираща техника и контейнерния парк на места са амортизирани в значителна степен;

 обществото не е достатъчно информирано за рисковете за околната среда, в резултат на неправилно третиране на отпадъците.

 голямото изоставане при изграждането на регионалното депо на гр. Бяла, което води до продължаване на експлоатацията на старите сметища на гр. Бяла и гр. Две могили, които не са изградени съгласно съвременните изисквания за такъв вид съоръжения.


II.2. ШУМ




Каталог: images -> campaigns riosv
campaigns riosv -> 31 октомври Международен ден на Черно море
campaigns riosv -> 2 февруари 2015 г. Световен ден на влажните зони Какво е Световният ден на влажните зони?
campaigns riosv -> Книга на българия
campaigns riosv -> 29 Юни- ден на река дунав бъди активен за по-чист дунав!
campaigns riosv -> Наследството на Сребърна
campaigns riosv -> Бъди активен, защити реките!
campaigns riosv -> Конкурс за детско творчество на тема "Бъди активен, защити реките!" Danube Art Master, 2014. За да разберете как да участвате, посетете
campaigns riosv -> 22 май 2014 г. Международен ден на биологичното разнообразие Тема: „Островно биоразнообразие
campaigns riosv -> Биосферните паркове на юнеско свят на хармония между хората и природата за проекта: Проектът Подготовка на процеса на ревизия на мрежата от биосферни резервати в България


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница