Има ли в България паразитни болести?



Дата28.10.2018
Размер46.26 Kb.
#102712
Димитър ВУЧЕВ е роден на 30 май 1942 година. Специализира тропическа медицина в Кайро, Египет. Работи в Ангола като главен лекар на медицински екип. Практикува и във Виетнам. Има специалност по медицинска паразитология. Автор е на над 120 научни публикации. Включен е в справочника “Who’s Who in Science and Engineering” (2003-2004).

- Има ли в България паразитни болести?

- У нас са регистрирани над 50 вида местни и внасяни от други страни паразитози, причинявани от едноклетъчни паразити и от хелминти (глисти), от които към 30 са ендемични в страната. Те възникват в резултат на паразитна инвазия (зараза), при участието на различни природни фактори и социално-битови предпоставки. По-голямата част са типични за определени територии. При миграция на населението паразитните болести се разпространяват и в отдалечени от първоизточника места.



- Кои са най- разпространените паразитози?

- Преди всичко – космополитните паразитози. Предават се по контактно-битов път, широко разпространени са при всички климатогеографски условия. По-често е засегнато детското население, особено в местата, където имат контакт много деца. За предаване на инвазията епидемиологично значение имат заразени предмети, хранителни продукти и вода.

Ламблиозата най-често се диагностицира като безсимптомно носителство у децата, по-рядко с ентеритен синдром и при възрастни – с жлъчни симптоми. През 2002 г. заразеността на налесението е била 1, 43%.

Ентеробиоза (острици) е една от най-разпространените паразитози. Данните от последните 2 десетилетия сочат двукратно намаление на заразеността. В детските заведения заразеността е с 0, 5-1% по-висока от общата за страната.

Хименолепидозата (миша тения, малка тения) е най-честото заболяване от тения, трудно лечимо и протичащо продължително. Среща се повече у деца в селища от равнинни райони и в по-големите градове.

- Какви мерки се предприемат за контрол над паразитозите?

- В страната са регламентирани и се изпълняват следните основни мерки за снижение и контрол на контактните (космополитни) паразитози: задължителни профилактични паразитологични изследвания на всички деца под 7-годишна възраст веднъж годишно за чревни паразити. Диагностицираните с паразити деца и възрастни незабавно се лекуват и се диспансеризират. При ентеробиоза над 20% в детско заведение трябва да се провежда масово лечение на всички деца в колектива. Провежда се целенасочена здравна просвета.



- Кои са най-разпространените ендемични паразитози?

Най-разпространена е аскаридозата (детски глисти) и трихоцефалозата (власоглави глисти). Заразяват се най-често деца, но и възрастни при контакт с контаминирана почва и при консумация на замърсени зеленчуци, плодове, питейна вода. В част от територията на България има благоприятни физикогеографски условия (температура и влажност) за развитие и за съхранение на яйца от геохелмнити в почвата – предимно в планинските и в полупланинските райони. В равнините геохелминтните яйца се развиват през пролетта до инвазионен стадий, но през лятото от засушаването и от високите почвени температуреи те умират и теренът се самоочиства от инвазия. Още през 1969 г. бяха регламентирани масови обезпаразитявания с медикаменти в ендемичните селища, което доведе до значителен спад на аскаридозата и на трихоцефалозата в страната и до ликвидирането й в повечето ендемични селища.



- Какво лечение се прилага?

Извършва се масово, периодично лечение, (обезпаразитяване) на населението в ендемични селища с над 20% опаразитеност. Отделните, единични случаи на заболяване се лекуват незабавно и периодично се наблюдават чрез лабораторни изследвания. Изследват се и лицата, контактни в огнището. Провежда се комунално-битово благоустрояване и здравно образование.



- Какво означава антропозоонози?

Най-известната антропозооноза е тениаринхозата (заболяване от говежда тения). Поддържа се в райони с развито животновъдство и говедовъдство. Заразяването става при консумация на заразено месо, непроверено от ветеринарни органи. Главните източници на инвазия са предимно пастири и гледачи на животни, които при външни дефекации контаминират фуража.



- Има ли свинска тения у нас?

Не, тя е ликвидирана през 1985 година.



- Какви са мерките за предпазване от говежда тения?

Задължително се провежда санитарно-ветеринарен контрол на говеждото месо. Диагностицираните случаи на заболявания при хората незабавно се лекуват и се диспансеризират, а контактните в огнището се изследват профилактично. Провеждана се периодична химиотерапия на животновъдите във фермите.



- Какво представляват зоонозите?

- Най-широко разпространената и най-опасна антропозооноза е трихинелозата. Основни източници за заразяване са дивата и домашната свиня (рядко мечка), чието месо се използва за консумация без достатъчна термична обработка. Природни резервоари са мишевидните гризачи – диви и синнантропчи. За застрашена от трихинелоза може да се приеме цялата територия на страната. Преобладават есенно-зимните епидемии, когато най-много се консумира свинско месо. Бариерен метод за контрол е трихинелозскопията. Най-често непровеждането й води до трихинелозни епидемии. През периода 1986-2001 г. са се разболели 2 276 души, а през 2002 г. – 224.



- Какви мерки се предприемат в тази връзка?

Извършва се ветеринарно-санитарна проверка на свинското месо чрез трихинелоскопия, въведена у нас още през 1910 година. Заразеното месо се унищожава чрез изгаряне. Провежда се системна дератизация на ферми и на кланици. Стремим се рисковите контингенти да придобиват съответната здравна култура.



- Опасна ли е кучешката тения?

Ехинококозата (заболяване от кучешка тения) се среща се в цялата страна, по-често в райони с развито овцевъдство. Тя е тежко протичаща хелминтоза, вкл. със смъртни случаи. Източник най-често е кучето, което има първостепенно значение при разпространението й. Заболяемостта е по-голяма в планинските и в полупланинските зони на Южна и Югоизточна България, където овцевъдството е по-силно развито. Овчарските кучета са значително опаразитени – до 78%. През последните 10-15 г. заболяемостта у хората нарастна в цялата страна – както в селата, така и в градовете. Причините за това са свързани с преструктурирането на селското стопанство, със затруднения ветеринарен контрол в частните ферми, с нарастване броя на безстопанствените кучета и др. Най-засегнато е населението на възраст от 40-50 г. , а децата и юношите под 18 г. са ¼ от заболелите.



- Какво се прави по този въпрос?

Тревожният статус на заболяемостта днес наложи изготвянето на комплексна – медицинска и ветеринарна, национална програма за борба с ехинококозата, която включва мерки за ограничаване на кучешките популации, регистриране и периодично обезпаразитяване на стопанските и на домашните кучета, строг ветеринарен контрол над животновъдството, здравно образование на рисковите контингенти и др.



- Има ли у нас малария?

- Борбата с тази болест в страната се води от 1919 г. , когато излиза Закон за борба с маларията и се поставят основите на противомаларийната мрежа в най-засегнатите области. През 1928 г. е открит Институт за малария и тропически болести в Бургас. От 1938 г. в новопостроената сграда на Института “Народно здраве” (сегашният НЦЗПБ) започва да функционира и паразитологична лаборатория. През 1951 г. се създават районни санитарно-епидемиологични станции, които поемат борбата с маларията и другите паразитни болести. Институтът за малария е преместен в столицата през 1958 г. се слива с НЦЗПБ. Маларията в България окончателно е ликвидирана през 1965 година.



- Кои са опасните паразитни болести у нас в момента?

- Реално нараства заболяемостта от трихинелоза и особено от ехинококоза в страната.
Каталог: devedu -> resources
resources -> Спин (синдром на придобитата имунна недостатъчност)
resources -> Жените в политиката: за и против квотния принцип
resources -> Спад на детската смъртност с 60% за 40 години
resources -> По данни на Световната здравна организация (сзо), маларията е една от най-разпространените заразни болести в световен мащаб
resources -> Поколение без хив: Елиминиране на предаването на хив от майка на дете до 2015 г
resources -> Конкурс "Можем да победим бедността"
resources -> Опазване на биологичното разнообразие в българия национална Стратегия за Опазване на Биологичното Разнообразие
resources -> Петнадесета специална закрила на някои категории работници и служители раздел II


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница