Има принципно съгласие България да е в група с 11 държави за преговори за ваксини



Дата08.05.2018
Размер85.48 Kb.
#68380
www.actualno.bg, 09.06.2016 г.

https://www.actualno.com/healthy/ima-principno-syglasie-bylgarija-da-e-v-grupa-s-11-dyrjavi-za-pregovori-za-vaksini-news_544139.html

Има принципно съгласие България да е в група с 11 държави за преговори за ваксини

Вече има обща позиция на 11 държави от Централна и Източна Европа да се изработи споразумение в областта на здравеопазването, с което да се определят обща стратегия и общи процедури при преговорите за медикаменти с големи фармацевтични компании. Става въпрос главно за ваксини – като „Пентаксим“ и "Еувакс Б", заради чийто внос от Турция се стигна до намеса на прокуратурата, която започна досъдебно производство заради цените, макар да имаше въпроси и дали тези ваксини са безопасни за ползване, като се стигна до изслушване на здравния министър Петър Москов в парламента. Сега пред Министерския съвет Москов обяви, че вече са набелязани конкретни стъпки, за да не може на практика двете единствени фармацевтични компании в Европа (бел. ред. - Sanofi и GlaxoSmithKline), които правят и доставят ваксини, да изнудват по-малки държави. Думичките принуда и изнудване бяха изречени преди време както от Москов, така и от предшественика му – служебния здравен министър д-р Мирослав Ненков. Точно проблемът с монопола беше изтъкнат от Москов като основен фактор да се търси договорка за "Пентаксим" с Турция. Цареше мускетарски дух, похвали се Москов пред правителството по повод инициативата. Той подчерта и, че е несправедливо „при едни и същи условия едно нещо да е 100 евро за германския фонд, друго е 100 евро за българския фонд“. Москов емоционално подчертава инициативата, тъй като излизало, че властта не прави нищо срещу корупцията. Здравният министър дори призова да се разяснява ежедневно какво точно се прави и даде примери от своя сектор – разработена е методика за оценка на корупционния риск и на нейна база са направени 60 проверки в здравеопазването в рамките на миналата година. От тези проверки имало резултат „за 12 милиона лева грубо“. „В едно търговско дружество, в следствие на работата на контролните органи на министерството и предписанията, самото ръководство на търговското дружество декларира 1 милион и 300 подобрени показатели за същите обществени поръчки и за същите показатели, и за същите неща. Понеже опозицията говори много, ще ви кажа и някакъв конкретен пример. В началото на 2013 г. Горанов освобождава конфискувани от митниците 13 контейнера и ги дарява на министерството, защото са пълни с втора ръка медицинско оборудване – легла, рентгени и т. н., някой си внесъл, митниците ги… Понеже опозицията в момента много говори кой какво контролира и не се бори с корупцията, тези 13 контейнера са дарени по времето на Таня Андреева безвъзмездно на фирма, без сключен договор. Така министърът е позволил имущество, собственост на МЗ на стойност 330 хиляди лева, да изчезне без насрещни финансови постъпления в МЗ. За скрап да ги бяха дали, щяха да вземат някой лев“, обяснява Москов. Именно тези думи на здравния министър предизвикаха и реакцията на премиера Бойко Борисов – правиш, показваш и ги оставяш да коментират!

РЕДАКТОР: ИВАЙЛО АЧЕВ

www.zdrave.net, 09.06.2016 г.

http://www.zdrave.net/news/novini-210/sporazumenieto-obsht-lekarstven-pazar-shte-dade-spravedlivi-58348

Петър Москов:

Споразумението за общ лекарствен пазар ще даде по-справедливи цени на медикаментите

Междудържавен лекарствен съюз за по-ниски цени на лекарствата. Това е целта на срещата, провела се в края на миналата седмица у нас на ниво здравни министри на единайсет държави от Централна и Източна Европа, става ясно от думите на Петър Москов пред колегите му от Министерски съвет.

„В петък тук се събраха по наша покана, която беше на базата на Споразумението с Румъния, което подписахме в Крайова при нашето посещение в началото на миналата година, събраха се 11 министри на здравеопазването от региона на Централна и Източна Европа. Това беше в следствие на дълга кореспонденция и експертна работа преди това и всичко останало“, информира Москов министрите.

„Подписа се декларация, в която всички тези държави декларират желание, намерение и готовност да се изработи споразумение, на базата на което всички ние заедно като отделни държави – по-малки и със сходен нисък икономически статус в сравнение със западноевропейските държави, да кажем, да можем да имаме единна обща стратегия и общи процедури, разбира се, за търгове на медикаменти, които съставляват огромна част от разходите и на публичните финанси, и на гражданите за здраве“, казва още той.

Министърът информира още, че са набелязани конкретни работни мерки, които трябва да бъдат изработени и е насрочена следваща среща на тази съвместна инициатива за началото на месец юли в Букурещ. „Тоест, това вече не е просто събрали се едни хора и имали добри намерения, а вече е процес, който има конкретни стъпки, и от гледна точка на разговорите с всичките ми колеги, е относително необратим“, смята Москов.

От думите му става ясно още, че към инициативата е изразила желание да се присъедини и Чехия, в лицето на здравния си министър.

„Нека да кажа само, че вътре в залата, в която бяхме поканили министрите, цареше… как да се каже – мускетарски дух“, отбелязва още Москов и обяснява: „Идеята е проста. Срещу българския министър на здравеопазването, срещу българското правителство, или срещу румънското, или срещу словашкото, в преговорите не като противник, а като опонент стоят световни фармацевтични мегакомпании, с бюджети, по-големи от брутния вътрешен продукт на нашите държави поотделно. Срещу това ние трябва да можем да изправим обща воля, общо желание и да кажем, че можем да постигаме по-добри условия на базата на големия пазар, който всъщност оформя цялата тази група, която в течение на стъпките, които сме начертали, би трябвало да подпише такова споразумение.“

Според него, това ще доведе до възможността гражданите на подписалите споразумението държави да получават по-справедлив от гледна точка на финансовите си възможности модерен и ефективен достъп до лекарства.

„Има несправедливост в начина, по който се случва договарянето на лекарства на територията на целия Европейски съюз и тя произтича от несравнимото икономическо ниво на едни или други държави. При едни и същи условия едно нещо е 100 евро за германския фонд, друго е 100 евро за българския фонд. Това се опитваме заедно с колегите и точно в духа на принципите на Европейския съюз да сме заедно, да направим и мисля, че в рамките на плана, който сме начертали, в следващата година ще имаме изработени правила, по които това да се случва“, завършва Москов.

VINF 16:01:31 09-06-2016

MM1556VI.007

Варна - медицина - форум

Резистентни щамове ще увеличават смъртните случаи сред пациентите с пневмония

Варна, 9 юни /Мила Едрева, БТА/

През следващите пет години ще нарастват смъртните случаи при пациенти с пневмония, тъй като част от щамовете, предизвикващи инфекциите, са резистентни на антибиотици, каза днес във Варна доц.Явор Иванов, зам.-председател на Българското дружество по белодробни болести. По думите му причината за това е, че много хора приемат силните лекарства, дори когато няма никаква нужда.

Сред сериозните опасности за населението, чиито последици ще станат видни през следващите години, е и замърсяването в големите градове, допълни Иванов. С течение на времето поглъщането на фините прахови частици предизвиква астми, рак, и хронична обструктивна белодробна болест /ХОББ/. Иванов допълни, че проблемът може да се реши, ако градските управи вземат мерки за редовно измиване на улиците в градовете. Той посочи като сериозна опасност през следващите години и нарастването на броя на пациентите с ХОББ. Днешните ученици масово пушат, а данните сочат, че 30 на сто от пушачите обикновено развиват това заболяване, обясни лекарят.

В България все още няма профилактични програми за ранно откриване на пациентите с белодробни заболявания, допълни председателят на дружеството доц.Диана Петкова. Тя отчете, че сериозна опасност за обществото е завръщането на туберкулозата. Според лекарите най-големият проблем е, че в България има хора, които носят заразата, но свободно ходят по улиците и посещават обществени места. Позицията на специалистите е, че лекарите по места трябва да получават допълнителни средства, за да посещават рисковите общности и да проследяват състоянието на всички, за които има съмнения, че са заразени.

Във Варна Диана Петкова и Явор Иванов участват в шестия конгрес на Българското дружество по белодробни болести. На форума, който ще продължи до 12 юни, участват близо 450 български специалисти. Сред лекторите са 25 чуждестранни експерти от Европа, САЩ и Канада. По време на конгреса ще бъдат връчени традиционните награди на дружеството. За своя изключителен принос към българската пулмология ще бъдат отличени доц.Владимир Максимов, доц.Донка Стефанова и доц.Димитър Димитров.



www.bnr.bg, 09.06.2016 г.

http://bnr.bg/shumen/post/100701655/uvelichavat-se-razhodite-na-zdravnata-kasa-za-lekarstva

Увеличават се разходите на Здравната каса за лекарства

"Разходите на Здравната каса за лекарства се увеличават", това съобщи днес директорът на Касата Емил Стоянов. По думите му за миналата година от общо 36 млн. лв. плащания за здраве, 9 млн. лв. са отишли за лекарства. През 2015 г. от РЗОК са направили 538 проверки. Санкционирани са различни здравни заведения и лекари за общо 50 хил. лв. Изпратени са покани за връщане на неправомерно взети пари за около 45 хил. лв. Търговище е областта с най-малък брой зъболекари, посочиха още от Касата. На един лекар по дентална медицина се падат близо 3 хиляди пациента. „Има недостиг на много специалисти, най-вече на кардиолози, гастроентеролози, анестезиолози, детски хирурзи, както и стоматолози” – каза още Емил Стоянов.

/ММ/

www.bnt.bg, 09.06.2016 г.

http://news.bnt.bg/bg/a/kde-ostana-bezplatnoto-lechenie-na-tezhkite-zabolyavaniya

Къде остана безплатното лечение на тежките заболявания?

Благой Цицелков • оператор Велизар Попов

Безплатно лечение, покривано с парите от здравни вноски, за хората с най-тежките и опасни заболявания, водещи до инвалидизация и смърт. Това обещание даде многократно в последната година и половина здравният министър Петър Москов при представянето на основната идея в здравната си реформа – разделянето на медицинските услуги в два пакета – основен и допълнителен. Защо и днес хора с опасност за живота са принудени да доплащат десетки хиляди левове за животоспасяващото си лечение. Среща със Силвия Петрова, която написа отворено писмо да министър Москов.

Силвия чака здравната реформа. Има артериовенозна малформация и мозъчна аневризма. Касата не покрива съкпостурващите консумативи за нейните чести животоспасяващи операции. Заедно с още две жени в подобно състояние, написа отворено писмо до медиите и здравните власти. Писмо-разказ за чувството на огорчение и ужас, когато лекарите те питат простичко "Събрахте ли парите за операцията?".

Преди две години музикантите от "Дийппърпъл" също се трогнаха от историята на Силвия, пътят и е свързан с редица благотворителни инициативи, животът й е възможен благодарение на щедростта на хората. Силвия обаче се страхува, че не може вечно да иска пари от някого. А лекарите смятат, че навременната намеса може да предотврати последващи кръвоизливи в мозъка, които понякога могат да завършат с парализа и дори смърт.

А тенденция при този вид мозъчни операции е да се правят през няколко месеца, за да бъде стабилизирано състоянието на мозъчните съдове и да бъдат предотвратени подобни състояния. Затова трите жени настояват цената на консумативите да бъде поета изцяло, а не частично от Здравната каса. Днес Силвия се страхува, че не може вечно да иска пари от някого. По света, дори и в съседна Сърбия тези консумативи, ги поема държавата. У нас болните получиха обещание, че и ние ще станем като тези "по света".

В чакане на реформа. В чакане някои да изпълни онова, което е обещал. Чакане, по време на което се бориш да живееш и да отгледаш децата си.





10.06.2016 г., с. 26

Разкриват филиал на медицински университет в Бургас

Дева Мария" стана първата болница в града, в която ще се обучават медици

Най-новата база на Медицинския университет във Варна - университетска болница „Дева Мария" в Бургас, бе открита с официална церемония, на която присъстваха кметът Димитър Николов, ректорът на МУ-Варна, проф. д-р Красимир Иванов, областният управител Вълчо Чолаков и собствениците на лечебното заведение д-р Хусеин Абумелих и Семир Абумелих. Сред гостите бяха и директорите на РЗИ и РЗОК, управители на медицински заведения в региона, лекари, пациенти.

„Със структурирането на университетска болница в Бургас качеството на здравеопазването в града се вдига с още едно ниво. От днес нататък тук ще се създават кадри и ще се даде възможност на младите лекари да се развиват, вместо да заминават в чужбина. Проф. д-р Красимир Иванов е един от най-уважаваните специалисти, които създават лекари в България", каза кметът Николов, преди да му връчи почетния знак на Бургас.

„Медицинското образование не може да бъде задочно, за да се обучават бъдещите лекари, трябва да има клинично обучение. След като направихме анализ на потребностите и възможностите, които предоставят лечебните заведения, избрахме за нова база болница Дева Мария". Присъединяването й към МУ-Варна, е част от стратегията ни за развитие. Следващата стъпка е да реализираме идеята за разкриване на филиал на медицинския университет в Бургас", каза проф. Иванов.

Собственикът на болницата Семир Абумелих определи събитието като отворена врата между Варна и Бургас. „Пожелавам ви да нямате нужда да ползвате лечебното заведение, но в момента, в който такава нужда се появи, да знаете, че болницата е насреща. Комбинацията от инфраструктура, лекари и наука ни дава възможност да предоставим най-доброто лечение", допълни Абумелих.



10 600 са пациентите, преминали през болница Дева Мария" през 2015 г. Акредитацията й като база за обучение позволява специализацията на акушер-гинеколози, ортопеди, хирурзи, кардиолози, неонатолози и уролози. В университетската болница вече се обучават 22-ма специализанти от различни специалности, като предстои броят им да се увеличава. Всички те няма да са задължени да работят в лечебното заведение, след като получат специалност, уточниха от ръководството на болницата.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница