Информационен бюлетин „болонски процес, бр. 1, декември, 2011 г



Дата02.06.2018
Размер69.42 Kb.
#71146
ИНФОРМАЦИОНЕН БЮЛЕТИН „БОЛОНСКИ ПРОЦЕС”, БР.1,

декември, 2011 г.

Съдържание




Допринася ли интернационализацията за повишаване на качеството на висшето образование? 2

Европа активно търси решения за стабилна заетост 3






Новини и събития 5



















Допринася ли интернационализацията за повишаване на качеството на висше образование?

Галя Герчева-Несторова, ВСУ „ Черноризец Харбър”
На този въпрос търсиха отговор експерти в областта на висшето образование и Болонския процес по време на семинара за съветници по проблемите на Болонския процес в гр. Лисабон, Португалия, 06 октомври – 07 октомври 2011 г. По време на работните срещи обменяха идеи представители на повече от 40 държави – държави членки на Европейския съюз и държави извън него. Работата на семинара бе организирана в срещи на малки групи, в които се дискутираха актуални проблеми, свързани с практиката на различните държави и университети в областта на сътрудничеството с партньори в областта на висшето образование.

В тематично отношение дискусиите бяха фокусирани в следните направления:

- институционални стратегии за интернационализация и тяхното влияние върху качеството на образователните програми,

- повишаване качеството на образователните програми чрез обогатяване на интернационалния опит на академичния състав на факултетите,

- индикатори за качеството на интернационализацията – какво е значението им в различните страни и в различните контексти на мобилността,

- прибавената стойност на съвместните докторски програми с трети страни и задължителното включване на мобилен компонент в тях,

- програмата Еразъм и нейният принос за повишаване на качеството на висшето образование.

Положителното влияние на разширяването на интернационалните взаимодействия между партньори в областта на висшето образование се дискутира в различни контексти, главният от които е свързан с възможностите на програма Еразъм за обогатяване на знанията, уменията и компетентностите на студентите и повишаване на професионализма на академичните преподаватели. В тази област основните дискусионни точки бяха:



  • продължителността на мобилността – месец, семестър или година. Участващите в дискусията Еразъм студенти споделиха, че приносът към техните компетентности се определя не в толкова голяма степен от продължителността, колкото от интензивността на тяхното включване в образователните програми на приемащата ги институция. Това е съществено предизвикателство за поддържане на качеството на обучение от приемащите висши училища;

  • признаване на периодите на обучение – в този контекст бе дискутирана възможността, която предоставя Европейската система за натрупване и трансфер на кредити със своята прозрачност. От изключително значение за разпознаването на спецификата и качеството на обучението на висшето училище е получаване на ECTS- Label и DS-Label, които знаци Европейската комисия присъжда при стриктно спазване на изискванията на Европейската система за натрупване и трансфер на кредити. В дискусионните групи се сподели опит, че за съжаление, все още в някои държави националните министерства на образованието не се отнасят с необходимата отговорност към тази европейска акредитация, допринасяща действително за повишаване на качеството и интернационализацията на висшето образование;

  • преподавателската мобилност – предложени бяха идеи за увеличаване на хорариума и продължителността на престоя на преподавателите, както и създаване на международни преподавателски екипи, които с различния си опит и професионална перспектива биха допринесли за повишаване на качеството на обучението.

Дискусиите в семинара разкриха нови възможности за тези, които са отворени към оригинални идеи и предизвикателства, както и сътрудничество с партньори, носители на друга култура, образование и опит.
Европа активно търси решения за стабилна заетост

Гергана Раковска -Национален болонски съветник


По време на 19-тото издание на Европейската седмица на заетостта, участвах в конференция на тема „Перспективи пред новите реалности на пазара на труд” в Брюксел, Белгия в периода 22-23 ноември 2011г. Европейската седмица на заетостта е ключовото ежегодно Европейско събитие в областта на заетостта и работната сила, където се срещат работодатели, образователни институции и функционери от Европейската комисия. В събитието тази година участваха представители от над 40 държави, като подробна информация за събитието може да се намери на www.employmentweek.com.
По време на форума тази година се обсъдиха тенденциите на пазара на труда, нуждите от нови умения на работната сила и най-новите инициативи на Европейския съюз в областите на заетост и образование. В събитието участваха директори или заместник директори на шест Генерални дирекции на Европейската комисия - заетост, образование, иновации, предприятия, регионално развитие и финанси, които представиха най-новите инициативи в своите области. Форумът беше открит от г-жа Андрула Василиу, комисар по образование, култура, многоезичие и младеж, която представи новата програма „Еразъм за всички” и декларира, че ”инвестициите в образованието и обучението са най-добрата инвестиция, която можем да направим за бъдещето на Европа”.

В рамките на двата работни дни бяха организирани панели с тематични дискусии на следните теми – младежка безработица, нови умения за работни места, влянието на малките и средните предприятия на пазара на труд, нови реалности на пазара на труд, активното стареене и ученето през целия живот, заетостта като инструмент за социално включване, структурни реформи и други. Всички участници в събитието изразиха своята загриженост по отношение на негативните промени на пазара на труд в Европа, които могат да настъпят при нова икономическа криза. Изразиха се опасения, че това ще е най-сериозната за Европа икономическа криза от Втората световна война насам. Представителите на Европейската комисия увериха участниците, че работят активно да подкрепят малките и средните предприятия и по този начин да намалят негативните тенденции в заетостта. От друга страна всички участници подчертаха, че работят за инвестиции в образование и заетост за младите хора, които са ключови за дългосрочното развитие на Европа в контекста на стратегията Европа 2020.

По време на форума беше организирано изложение на успешни инициативи в областта на заетостта и образованието, които бяха представени от различните страни членки на ЕС. Силно впечатление направиха проекти в областта на заетостта, реализирани от новите страни членики като Чехия, Полша, Естония със средства на Европейския социален фонд. По време на форума многократно беше подчертано, че средствата на Европейския социален фонд са достъпни за всички страни членки на ЕС и трябва да бъдат по-активно използвани за създаване на нови умения, които са нужни на местните пазари на труд.

В заключителната пленарна сесия на форума г-жа Елена Флорес – директор на „Политики и стратегия” в Главна дирекция Икономика и финанси и комисарят по заетостта Лазло Андор говориха пред участниците за усилията, които се полагат за изпълнение на стратегията Европа 2020 в дългосрочен план. Те обърнаха специално внимание на множеството краткосрочни инициативи, които Европа предприема за да подкрепи предприятията и респективно живота на гражданите си. В заключение г-н Лазло Андор представи резултатите от последното изследване за растеж в Европа през 2012г. Според това изследване съществуват три ключови въпроса, които изискват неотложни политически действия от страна на страните членки и ЕК:



  • увеличението на дългосрочна безработица - 43 % от безработни лица в ЕС, търсят работа над една година;

  • възстановяването на заетостта през 2011 г. предимно в сезонни работни места и работни места на непълно работно време;

  • растеж на младжката безработицата през 2011.

Приоритетите представени в резултат на изследването включват мерки за възстановяване на заетостта чрез насърчаване на създаването на нови предприятия; справяне с последиците от застаряване на населението; по-голяма защита за тези, които са изправени пред бедност чрез насърчаването и прилагането на системите за социална защита; и фокус върху младите хора, особено чрез развитието на специализирани национални планове за младежка заетост във всички държави-членки.

Новини и събития



На 2 ноември 2011 г. в Аулата на Софийския Университет „Св. Климент Охридски” се проведе научна конференция на тема „Алма Матер, Болонският процес и предизвикателствата към академичното преподаване и научните изследвания”. Конференцията бе под патронажа на министъра на образованието, младежта и науката проф. Сергей Игнатов, а домакин беше Университетският комплекс по хуманитаристика „Алма Матер” (Институт за докторанти и постодкторанти „Диалог Европа”). Събитието бе открито от Ректора на Софийския Университет проф. Иван Илчев, а министър Игнатов поднесе приветствие към участниците. Сред официалните гости на събитието бяха още Зинаида Златанова, Представителство на Европейската комисия в България и проф. Джоузеф Мифсуд, Президент на Евро-Средиземноморския Университет, Словения. Сред участниците бяха още Ректори на висши училища в страната, Декани на факултети от СУ „Св. Климент Охридски”, преподаватели и учени от различни университети и от БАН, представители на студентските съюзи, студенти и гости. В изказванията на участниците бяха засегнати различни аспекти на Болонския процес и бе споделен и обменен ценен опит. Модератор на панелите и дискусията беще доц. д-р Костадин Грозев, академичен директор на Университетския хуманитарен комплекс „Алма Матер”. Групата на националните Болонски съветници бе представена от д-р Румяна Маринова-Христиди и Гергана Раковска.

Каталог: fce -> 001
001 -> Изграждане на мостове и преодоляване на различията
001 -> Първа обекти и субекти на задължително депозиране
001 -> Депозитен списък на книги №42/2013 г
001 -> Литература за подготовка на зрелостници и кандидат-студенти. Фабер, 2008. Без сведение за цена
001 -> На книги, депозирани от 14 до 20 януари 2009 г
001 -> На книги, депозирани от 26 април до 2 май 2007 г
001 -> Справочник на военнотранспортните органи в Българската армия (1907-2007 г.). [Шарп Стоун], 2007. Без сведение за цена
001 -> Закон за защита на потребителите. Сдружение Потребител бг, 2006. 5 лв
001 -> Dvd и книгите с български издател към вестници и списания се описват и разпределят с книгите по-късно списания и бюлетини
001 -> Отчет за изпълнение на политиките и програмите на Министерския съвет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница