Информационен профил на община бобов дол местоположение



страница1/3
Дата08.05.2018
Размер452.13 Kb.
#67867
  1   2   3

  1. ИНФОРМАЦИОНЕН ПРОФИЛ НА ОБЩИНА БОБОВ ДОЛ


Местоположение: Община Бобов дол се намира в Югозападна България и е разположена в източния дял на Конявската планина и равнината Разметаница на юг, на територия от 206.2 кв.км, която представлява 11% от общата площ на област Кюстендил. Административен , стопански и културен център на общината е град Бобов дол. Община Бобов дол има благоприятно географско положение. Територията на община Бобов дол се отличава с разнообразен планинско-котловиден релеф. Тя попада в района на Краището, което представлява пъстра мозайка от котловини, долинни разширения и ниски и средни високи планини и възвишения. Значителна част от територията на общината е заета от Бобовдолското хълмисто поле, което посредством хълмисти междуречни пространства и възвишението Колош се отделяя на запад от Кюстендилската котловина, на север и изток Бобов долското поле се огражда от Конявск планина (с най-висок връх Виден, 1474 м.) и Гологлавски Рид, а на юг с хълмистата област Разметаница, през която се достига до долиното на река Струма, граничеща от своя страна с Верила и Дупнишката котловина. През източната част протича малката река Дедевска, която след вливането на извиращите от Конявската планина притоци дава началото на река Разметаница, чиито водосборен бассейн представлява част от бассейна на река Струма. Най-изразителен е релефът в северните части на общината където се издига масивът на Конявска планина, чиито южни склонове и подножие се спускат стръмно към Бобовдолското поле. Билото на Конявската планина има формата на дъга и разделя Радомирското от Кюстендилското и Бобовдолското полета. По южните склонове на планината са разположени землищата на селата Горна Козница, Голема Фуча, Мала Фуча, Бабино, Мламолово и землището на общинския център гр. Бобов дол. Средната надморска височина на територията на общината е 772 метра, средното вертикално разчленение – 90 м/км2, а средното хоризонтално разчленение 2 м/км2.
История: Районът е обитаван от дълбока древност. До село Бабинска река има уникални тракийски скални ниши. На връх Колош са открити останки от укрепления от ХІІ век. Френският геолог Ами Буе проучва находищата на каменни въглища през 30-те години на ХІХ в. Находището се превръща в държавна мина през 1891 г., построена е теснолинейна железопътна линия до Дупница през 1917 г. 50 години по-късно село Бобов дол е обявено за град. През 1974 г. край Големо село се постоява ТЕЦ Бобов дол по линия на Съвета за икономическа взаимопомощ /СИВ/. През 70-те и 80-те години на ХХ век градът е в икономически и демографски разцвет. Идват хора от всички краища на страната и от чужбина.
Селища: Административно - териториалното устройство на община Бобов дол е следното – 17 села и един град. Освен функционален, градът е и пространствен център. Останалите селища формират разпръсната мрежа в територията на общината. Средната селищна гъстота е по - ниска от средната за страната – 11,2 кв.км. на едно селище при средна за страната – едно селище на 20 кв.км. Средното отстояние между населените места е около 5 км. Средната гъстота на населението е 55,4 жители на кв.км., което е значително по-ниска стойност от средната за страната.

Урбанистичната класификация на селищата е поляризирана – един град, едно средно голямо село /около 1000 жители/, пет малки села / 200 – 500 жители / и единадесет много малки села / под 200 жители /. Най-малкото село е с по-малко от 50 жители. Над 63 % от населението на общината е съсредоточено в град Бобов дол. Няма категория „големи села” . Повече от 50% от територията на общината е заета от селища с нищожен демографски потенциал.

Споменатата поляризация на селищната мрежа рефлектира и в структурата на местното самоуправление. В общината са образувани 8 кметства, а останалите населени места са кметски наместничества.

гр.Бобов дол е селище от ІІІ-ти функционален тип. Останалите населени места са от V-ти до VІІІ-ми функционален тип. Общо 10 435 жители.



Населено място

Кметства

Кметско наместничество

с. Бабино

с. Бабинска река

с. Големо село

с. Блато и Локвата

с. Горна Козница

с. Голема фуча

с. Долистово

с. Голем Върбовник

с. Коркина

с. Мали Върбовник

с. Мала фуча

с. Новоселяне

с. Мало село

с. Паничарево

с. Мламолово

с. Шатрово

Икономическият облик на селата е селскостопански, с подчертан самовъзпроизводствен характер. Преобладава производство върху лична земя, в дребни стопанства за лична консумация. В селата липсват възможности за трудова заетост, обезпечаваща жизнена кариера на млади хора. Промишлените и обслужващите функции са съсредоточени в гр. Бобов дол.

В селата няма училища и децата трябва да посещават училищата в гр. Бобов дол или съседни общини.

По степен на благоустроеност селата имат сходни характеристики. Всички са електрифицирани и водоснабдени.


СОЦИАЛНА ХАРАКТЕРИСТИКА

Политиката за развитие на социалните дейности е насочена към подпомагане на определени категории от населението, които са в неравностойно социално положение. Такива са лицата със значими здравни проблеми, военноинвалиди, социално слаби, възрастни хора, многодетни семейства, изоставени от родителите деца и др. Инвалидите в общината очертават една немалка група от лица в неравностойно положение.

Социалните услуги в община Бобов дол са дейности за подпомагане на лица и семейства, които са затруднени или не са в състояние да задоволяват своите основни жизненоважни потребности. На територията на общината, съществуват следните видове социални услуги.

І.Социални услуги в общината

1.Домашен социален патронаж е комплекс от социални услуги, предоставяни в общността – по домовете на възрастни хора и хора с увреждания. В град Бобов дол Домашният социален патронаж е създаден преди 1980 година с капацитет 30 места. Към настоящият момент капацитетът е 40 места. Мисията на Домашния социален патронаж е да реализира обществения ангажимент към възрастните хора и хората с увреждания като ги подпомогне в тяхната естествена семейна среда чрез:


  • доставяне на храна – ежедневно се предлага топла и диетична храна по четири основни диети: за стомашно-чревни заболявания, сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет и обща диета, която също е съобразена с изискванията за рационално хранене на хората от третата възраст;

  • помощ в общуването и поддържането на социални контакти;

  • подпомагане и разширяване на възможностите на потребителите на социални услуги да водят самостоятелен начин на живот;

  • взаимодействие със социални, здравни и други институции;

  • съдействие за снабдяване с необходимите технически помощни средства за болни и хора с увреждания;

  • поддържане на личната хигиена и хигиената в жилищните помещения, обитавани от ползвателя;

  • битови услуги – закупуване на стоки и вещи от първа необходимост, заплащане на електрическа и топлинна енергия, телефон и други със средства на лицето;

С посочените социални услуги, извършвани от Домашния социален патронаж, са задоволени ежедневните битови потребности на възрастните хора и хората с увреждания, необходими за тяхното оцеляване и преживяване. Оцеляването е безсмислено, ако социалната работа не е подчинена на човешкия фактор, на духовните потребности на хората и тяхната социализация
2.Клубове на пенсионера на територията на Община Бобов дол, в т.ч.:

  • квартал „Христо Ботев”-гр. Бобов дол

  • квартал „Миньор”-гр. Бобов дол

  • с. Бабино

  • с. Мало село

  • с. Големо село

  • с. Горна Козница

  • с. Мламолово

  • с. Коркина

В клубовете членуват над 400 души на пенсионна възраст. Дейността им се състои в провеждането на занимателни игри, събеседване, провеждане на екскурзии и излети, организиране на културно –масови прояви, честване на празници, рождени дни и др..
3.Домашен помощник

Социалната услуга се реализира общо в четири населени места от територията на Община Бобов дол. Дейностите, които се предлагат са:



  • грижи и подпомагане на възрастни хора и лица с увреждания

  • текущо почистване (подреждане и хигиенизиране на обитаваното от потребителя помещение);

  • основно почистване (измиване на прозорци и врати, баня, кухненски уреди, др.);

  • поддържане на лична хигиена (помощ при ежедневния тоалет и обличане, при къпане, сресване, подстригване, др. или придружаване до мястото на услугата);

  • хранене (доставяне и приготвяне на храна, подготовка и подпомагане при хранене, сервиране и отсервиране );

  • Битови услуги (закупуване на хранителни продукти, хигиенни материали, лекарства и вещи от първа необходимост със средства на клиента; заплащане на ел.енергия, телефон, вода, данъци и пр. със средства на клиента; осигуряване на отоплителни материали със средства на клиента; цепене, внасяне и палене на печка през зимния сезон; телефонна подкрепа; дребни технически ремонти; др.).


4. Личен асистент
Личният асистент е лице, полагащо постоянни грижи за дете или възрастен с трайни увреждания, или за тежко болен за задоволяване на ежедневните му потребности. Социалната услуга се ползва от лица на територията на Община Бобов дол.Дейностите, които се предлагат са:

  • Доставяне и/или приготвяне на храна, помощ при хранене

  • Пазаруване – снабдяване на нуждаещите се с ежедневно необходимите продукти и лекарства

  • Помощ за поддържане на лична хигиена

  • Помощ при вземането на лекарства, предписани от лекар, придружаване до личен лекар, при настаняване в болница и др.

  • Извършване на плащания за битови услуги - със средства на лицето

  • Административна помощ - изготвяне и подаване на документи към институции.


5. Хоспис в град Бобов дол
Реформата в сферата на социалните услуги и въвеждането на деинституционализацията като основен приоритет на българската социална политика започна през 2002 г. с приемането на Нова стратегия в социалната политика, в която сред приоритетните цели са: намаляване на броя на хората, настанени в специализирани институции и разработване на социални услуги, насочени към най-уязвимите групи в обществото. Поставено е ударение върху прехода от институционални грижи към услугите, които позволяват на хората да останат в своята общност и семейна среда. Последица от високото равнище на институционализация на хората е трайната социална изолация. Най-уязвимите групи в България включват хора с различни увреждания, възрастни хора и деца, лишени от родителски грижи.

Основният приоритет на българското правителство е деинституционализацията на лицата, настанени в специализирани институции, посредством предоставяне на социални услуги в общността. За осъществяване на действителна деинституционализация е необходимо да се изгради мрежа от различни типове услуги, които ще служат като алтернатива на настаняването в специализирани институции.

В Община Бобов дол за общността от хора с увреждания, възрастни хора на пенсионна възраст и целевия регион като цяло се определят следните нужди:


  • Разкриване на нови форми на здравни, социални и образователни услуги, предоставяни в общността за рискови групи-намаляване на броя на хората настанени в специализирани институции, подобряване на качеството на живот, възможност хората да останат в своята общност и семейна среда.

  • Изграждане на мрежа от алтернативни типове услуги за осъществяване на деинституализацията.

  • Разработване и изпълнение на интегрирана медико-социална политика за възрастните и самотни хора в пенсионна възраст, лицата с увреждания и други уязвими групи.

Хосписът в град Бобов дол функционира от началото на месец Юни 2009 година в резултат на изпълнението на дейностите по проект „Създаване на напълно функциониращ хоспис в град Бобов дол”, финансиран от Национална програма ФАР 2006, Схема за безвъзмездна финансова BG2006/018-343.01.01 „Деинституционализация посредством предоставяне на услуги в общността за рискови групи”. Бенефициент по проекта е МБАЛ „Д-р Стоян Сантев” в партньорство с община Бобов дол.

В него се предлага 24-часова високо квалифицирана медицинска помощ за възрастни и тежко болни пациенти в модерна и уютна обстановка. Основната задача на новата структура е да подобри достъпа до специализирана и качествена здравна грижа на пациентите с хронични и инвалидизиращи заболявания, както и да поддържа качеството на живот на болните и техните близки и семейства.

Хосписът в град Бобов дол е с капацитет 20 легла. За болните се грижат лекари и психолози, медицински сестри, рехабилитатори, трудотерапевти и социални работници. Ключово предимство е неговото местоположение в МБАЛ „Д-р Стоян Сантев” ЕООД, което гарантира синхрон със структурите на лечебното заведение.

Специализираните услуги, които предлага Хосписът в град Бобов дол са:



  • 24-часова грижа за тежко болни пациенти;

  • Денонощно специализирано наблюдение;

  • Денонощно обгрижване

  • Изпълнение на назначена медикаментозна терапия;

  • Рехабилитиция ;

  • Хранене.

ІІ.Специализирани институции

Домът за деца с умствена изостаналост – с. Горна Козница е специализирана институция за деца и младежи от 3 до 18 години, делегирана държавна дейност. Създаден е през 1964 г. като дом за социални грижи за деца с умствена изостаналост от 3-10 г.

Общият капацитет на дома е 70 места като в момента в дома са настанени 59 лица над 3 годишна възраст, от които 40 лица са над 18 годишна възраст

Институцията е със застроена площ 1085 кв. м. и разполага със спални помещения, занимални, физкултурен салон, кухненски блок, столова, медицински кабинет, складови и административни помещения, пералня и бани, локално парно отопление.

Децата са разделени в 4 групи в зависимост от степента на увреждане. Всяка група разполага със собствена занималня за провеждане на учебните занятия. Обзавеждането отговаря на предназначението на помещенията.

Институцията разполага с обширен добре озеленен двор /около 6 хил. кв. м/, с обособени детски площадки с различно оборудване – люлки, пързалки, въртележка и катерушка, овощна градина и помощно стопанство.

Предлаганите социални услуги в дома са: отглеждане, обгрижване, възпитание, обучение, рехабилитация, здравни грижи. С децата с говорни нарушения работи специалист – логопед. В дома са създадени добри възможности за социална интеграция и адаптация на потребителите на социални услуги. Изградена е традиция за празнуване на рождените дни и други празници съвместно с деца от детската градина, училището и членовете на семействата на персонала. Има изградена система за работа в екип. Съществува и добра връзка на доверие на детето с екипа и с определен възрастен.

На потребителите на социални услуги в институцията е осигурено 24 часово обслужване от квалифициран медицински персонал-фелдшер, медицински сестри, санитари, рехабилитатор, логопед и др.. Всички деца и младежи имат избран личен лекар.

Децата се обучават по специална програма, утвърдена от МТСП и съобразена със специфичните им нужди.Обучението включва: развитие на речта, запознаване с околната действителност, елементарни математически понятия, рисуване, апликиране, моделиране, физическо развитие, музика, придобиване на умения за общуване.

В унисон с Държавната политика за намаляване броя на лицата, отглеждани в специализирани институции, подобряване грижата за уязвимите групи лица в риск, поетапно се извеждат децата от Дом за деца с умствена изостаналост, с. Горна Козница. На територията на гр. Бобов дол част от тях ще бъдат настанени в „Център за настаняване от семеен тип” - 2 броя жилища с капацитет 20 лица. Ще отвори врати и „Център за социална рехабилитация и интеграция” с капацитет 30 лица.



ИКОНОМИЧЕСКА ХАРАКТЕРИСТИКА
Според разпоредбите на Закона за регионално развитие, община Бобов дол е включена в районите за целенасочено въздействие със статут на район в индустриален упадък, което налага предприемането на специални мерки по създаване на благоприятни условия за местно развитие.

Характерните особености, определящи социално-икономическия облик и развитието на община Бобов дол са:



  • Висока концентрация на капитали, трудови ресурси и активи в добивната промишленост и енергетиката

  • Диспропорция в заетостта на мъжката и женска работна ръка

  • Силна зависимост от процесите в енергетиката и въгледобива в страната и на международните пазари

  • Ниска адаптивност на стопанството

Местната икономика в община Бобов дол се отличава със сериозни структурни проблеми. Броят на работодателите е ограничен, което обуславя недостатъчно предлагане на работни места на първичния пазар на труда. Преодоляването на тези негативни тенденции изисква комплексен подход и ангажиране капацитета на отговорните държавни институции чрез разработване на конкретни програми и мерки.

Делът на стопанските сектори в местната икономика, според формирания нетен приход от продажби е както следва:



  • търговия и услуги – 20.3 %

  • селско и горско стопанство – 6.5 %

  • промишленост – 73.2 %

Поради това структурата на местната икономика може да бъде определена като промишлено-обслужващо-аграрна. При по-детайлен анализ на секторната структура на местната икономика става ясно, че водещи са отраслите на добива на полезни изкопаеми, енергетиката и леката промишленост в лицето на обувната промишленост.

Структуроопределящите предприятия на територията на община Бобов дол включват:

  • “Въгледобив Бобов дол“ ЕООД (минна промишленост)

  • ТЕЦ „Бобов дол“ (енергетика)

  • „Енергоремонт“ (енергетика)

  • „Фундаментал” ООД (минна промишленост)

  • „Комфорт - КЕ“ ЕООД (обувна промишленост)

Икономиката на община Бобов дол е тясно свързана с добива на кафяви въглища. На територията на общината се намира най-голямата подземна мина за добив на въглища. Въглищният басейн в района на Бобов дол е известен още от 19 век, като първите сведения за него са дадени от френския пътешественик и геолог Ами Буе преди Освобождението. Първият добив на въглища е през 1891 г. През 1907 година, по предложение на тогавашния министър на търговията с нарочен указ се учредява търговско дружество. Най-много наети лица са работили в дружеството през 80-те години на ХХ век – над 7 300 души, които са добили над 2 млн. тона въглища годишно. Тогава е построен е и най-модерният подземен рудник в страната – "Бабино", в който се добиват по напълно механизиран способ на въглища с немска и английска техника на фирмите "Кльокнер-Бекорит" и "Даути". Понастоящем в мините работят около 2 500 души.

Друго основно предприятие на територията на общината е ТЕЦ Бобов дол – ЕАД, за производство на електроенергия. Според мястото си в мощностния и електроенергийния баланси на електроенергийната система на България централата е подвърхова, въпреки че съоръженията и са проектирани и изградени за базов режим на работа.

Фирма Енергоремонт – Бобов дол работи в тясна връзка със съществуващата на територията на общината ТЕЦ и е специализирана в областта на ремонта на турбини, котли, електрооборудване и минно оборудване. Производство на резервни части и продукти за енергетиката, както и в безразрушителния контрол и електрическите измервания.

Териториалната структура на икономиката в общината се отличава с висока концентрация на стопански субекти в общинския център – гр. Бобовдол. Около 57 % от фирмите на територията на общината са с регистрация в гр. Бобовдол.



СЕЛСКОСТОПАНСКА ХАРАКТЕРИСТИКА
Поземлените ресурси на територията на община Бобов дол възлизат на 206171.94 дка. В структурата на земеползването преобладава селскостопански фонд – 134380.587 дка (63 % от общата площ). От тях обработваемите земи са 99356.758 дка. а пасищата и мерите 35023.829 дка. Горският фонд заема 55490.018 дка (26 % от общата площ). На населените места и другите урбанизирани обекти се падат 9319.369 дка (4.3 % от общата площ), на териториите за добив на полезни изкопаеми – 4358.621 дка (2.04 % от общата площ), на териториите за транспорт и инфраструктура – 1418.72 дка (0.66 % от общата площ), а на водните течения и водните площи – 1204.624 дка (0.56 % от общата площ). Терените в регулация възлизат на 7114.194 дка (3.3% от общата площ) дка.

Община Бобов дол притежава 5459.00 дка земеделска земя. От земеделската земя към 31.08.2009 год. под наем са отдадени 1044.023 дка и са сключени договори за наем - аренда 8 бр. и 6 бр. дългосрочни наемни договори .

Предадените земеделски земи по чл.19, ал.1 от ЗСПЗЗ са общо 5459 имота.

Общината е собственик на голям брой маломерни имоти, разпокъсани и в различни землища. След началото на процеса по възстановяването на земеделските земи до настоящия момент, Община Бобов дол не е предприемала действия за трасиране на зем. имоти. Трасирането на един имот представлява поставяне на трайни знаци и средната му цена варира между 24-50 лв. според конфигурацията на имота. Целесъобразно е трасиране да се извършва при наличие на спор за собствеността или при установяване на обработване на земеделски земи - общинска собственост без правно основание. Чрез умело съчетаване на различните способи на стопанисване, управление и разпореждане (отдаване под наем, отдаване на концесия, замяна, продажба, директно стопанисване от община чрез общински предприятия, залог срещу заем) общинската земеделска земя могат съществено да допринесат за значително увеличаване на собствените приходи на общината.


Важно значение за развитието на земеделието в общината имат агроклиматичните условия. Агроклиматичната оценка на топлообезпечеността на отглежданите земеделски култури се извършва с помощта на показатели, характеризиращи вегетационния период (периода със средноденонощна температура над 5 ºС) и периода с активна вегетация (периода със средноденонощна температура над 10 ºС).

Продължителността на вегетационния период в извънпланинската част на общината възлиза средно на около 250-260 дни. Така набраната температурна сума за вегетационния период е достатъчна за отглеждането на повечето традиционни за региона земеделски култури. Началото на периода с устойчиво задържане на средноденонощната температура над 10 ºС (периода с активна вегетация) започва през първата десетдневка на април, а краят на същия период настъпва в началото на ноември. Относително продължителният период с активна вегетация и натрупаната температурна сума за същия период (около 3100-3500 ºС) благоприятстват отглеждането на средно топлолюбиви земеделски култури. Количеството на валежите през активния вегетационен период обаче е под необходимото водопотребление на земеделските култури – балансът в атмосферното овлажнение (БАО) е отрицателен (над -200 и -250 мм), което означава, че изкуственото напояване е задължително агротехническо мероприятие по отношение на по-влаголюбивите култури. Последните пролетни и първите есенни мразове са лимитиращ фактор за отглеждането на някои земеделски култури. Последните пролетни мразове най-често се случват през втората и третата десетдневка на април, но мразове са регистрирани и в началото на следващия месец, когато по-голямата част от земеделските култури се намират в репродуктивна фаза. Първите есенни мразове обикновено са през последната десетдневка на септември и първата десетдневка на октомври, но понякога първите есенни мразове се случват и по-рано, като могат да предизвикат увреждания на реколтата, част от която се прибира по това време.

Като цяло климатичните и агроклимачните условия благоприятстват социално-икономическото развитие на общината. Агроклиматичните ресурси са подходящи за отглеждането на повечето отглеждани в региона земеделски култури, но дефицитът в баланса на овлажнението през активния вегетационен период е лимитиращ фактор, което налага прилагането на изкуствено напояване. Агроклиматичният потенциал на по-високите места с разчленен релеф е недостатъчен за развитие на интензивно земеделско производство, с изключение на някои овощни и фуражни култури, за ливади и пасища.

В почвено-географско отношение почвите на територията на общината спадат към Южнобългарската ксеротермална област. От зоналните почвени типове преобладават канелените горски излужени, тежко песъкливо-глинести почви, които заемат по-голямата част от Бобовдолското поле.

В зависимост от агроклиматичните условия, генезиса и разпространението на почвите и техния агроекологичен потенциал, територията на общината попада в Кюстендилския агроекологичен район. Характерно за него е, че се включва в Преходно-континенталната климатична област, с благоприятни топлинни ресурси. По-голямата част от валежите падат през вегетационния период, но поради характера на почвената покривка и значителното изпарение през активния вегетационен период, балансът на атмосферно овлажнение е силно отрицателен – с дефицит от над 200-250 мм. Есенно-зимният запас в почвите е намален, поради теренни и почвени особености, като балансът става отрицателен още през юли, което изисква напояване.

Като цяло агроекологичният потенциал на територията на общината може да се оцени като благоприятен за специализация в земеделското производство на полски култури (пшеница, захарно цвекло, слънчоглед, царевица и др.), както и за отглеждане на овощни и фуражни култури, лозя, за ливади и пасища. Високи добиви от по-голямата част от отглежданите култури обаче са възможни само в поливни условия. Общата площ на земеделските земи в общината възлиза на 137,4 хил.дка, което представлява около 67 % от територията на общината. От тях 99,4 хил.дка са обработваеми земи, от които около 12 хил.дка са поливни площи.

Общите продуктивни възможности на земите в общината се характеризират със среден (агрономически) бонитетен бал 52, което ги причислява към бонитетната група на т.нар. „средни” земи. Най-подходящи са за пшеница, пасища и ливади, лозя, ябълки, захарно цвекло, царевица, ориенталски тютюн и люцерна (с бонитет в интервал 59-41 бала (т.е. групата на „средните” земи). По-слабо пригодни са агроекологичните условия за отглеждане на картофи (37 бала), соя (32 бала), за които култури земите се включват в групата на т.нар. „лоши” земи.


Каталог: images -> stories -> za oblasta
stories -> За медитацията ошо въведение
stories -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
stories -> Закон за изменение на някои правила за държавната служба от 7 февруари 1995 г. Gvnw, стp. 102, наричан по-нататък «спорната разпоредба»
stories -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
stories -> Конкурс за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и чужбина
stories -> Заглавие на доклада (на български) (14 pt Times New Roman, Style TitleA)
stories -> Наредба №2 от 15 март 2007 Г
za oblasta -> История най-старото известно име на града Германея
za oblasta -> Инвестиционен профил на община кюстендил


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница