Информация относно участието на Република България в прегледа по прилагането на Конвенцията на ООН срещу корупцията



Дата15.08.2018
Размер26.26 Kb.
#79552
ТипИнформация
Информация относно участието на Република България

в прегледа по прилагането на Конвенцията на ООН срещу корупцията

Република България ратифицира Конвенцията на ООН срещу корупцията (Конвенцията) със закон, приет от 40-то Народно събрание на 3.08.2006 г. Конвенцията е в сила за Република България от 20.10.2006 г., а текстът ѝ е обнародван в ДВ, бр. 89 от 3.11.2006 г.

Механизмът за преглед на прилагането на Конвенцията беше приет с резолюция 3/1 на третата сесия на Конференцията на държавите-страни по Конвенцията на ООН срещу корупцията (9-13 ноември 2009 г., Доха, Катар) и представлява първият по рода си инструмент за взаимно наблюдение (peer review) в рамките на ООН. Целта на проверката е да анализира съответствието на националното законодателство, институционалната рамка и правоприлагането с изискванията на Конвенцията. Очаква се механизмът за преглед съществено да улесни ефективното прилагане на Конвенцията, да идентифицира успехите и предизвикателствата пред отделните държави, да установи нуждите от техническа помощ, да насърчи и да укрепи международното сътрудничество.

По време на първата среща на Групата на правителствените експерти за преглед на изпълнението на Конвенцията на ООН срещу корупцията (28 юни-2 юли 2010г., Виена, Австрия) България беше избрана чрез жребий сред първите държави, които да подлежат на проверка в периода август 2010 г. – януари 2011 г.. За оценители на България бяха определени Швеция и Албания.

Съгласно резолюция 3/1, първата фаза (фаза 1) от прегледа се състои от два кръга, всеки с продължителност по пет години, като в рамките на първите четири години на всеки кръг ще бъдат проверени всичките държави-страни по Конвенцията. По време на първия кръг от проверката ще бъдат разгледани глава ІІІ „Криминализация и правоприлагане” и глава ІV „Международно сътрудничество”, а по време на втория кръг ще бъдат разгледани глава ІІ „Превантивни мерки” и глава V „Възстановяване на средства” от Конвенцията.

На 5 август 2010 г. Секретариатът на Групата на правителствените експерти за преглед на изпълнението на Конвенцията на ООН срещу корупцията официално уведоми Република България за стартирането на мониторинга на страната ни по фаза 1. Проверката се състои от няколко етапа: изпращане на специален софтуер за самооценка, съдържащ подробен въпросник относно прилагането на отделните разпоредби на Конвенцията (self-assessment checklist); попълване на въпросника от българската страна; проверка на отговорите от оценяващите държави; предоставяне на допълнителни разяснения от България по коментарите на оценителите; провеждане на визита в Република България; изготвяне на предварителен доклад от оценителите в тясно сътрудничество с българската страна; приемане на окончателен доклад при постигане на взаимно съгласие между участниците в проверката и накрая - изготвяне на обобщена информация с резултатите от проверката на официалните езици на ООН, която ще бъде достъпна на интернет страницата на Работната група по приложението на Конвенцията.

В периода август - септември 2010 г. експерти от Министерството на правосъдието започнаха активна работа по попълването на въпросника, като бяха проведени консултации с компетентните български ведомства и институции. В съответствие с графика на проверката, на 15 октомври 2010 г. дирекция „МПСЕВ” изпрати на Секретариата на Службата по наркотици и престъпност към ООН попълнения въпросник, както и превод на приложимото българско законодателство. В периода 14 – 17 февруари 2011 г. в София се проведе оценителната визита, в която участие взеха представители на оценяващите държави и Секретариата, а от българска страна - представители на Министерството на правосъдието, Министерството на вътрешните работи, Националния институт на правосъдието, Прокуратурата, съдилищата, неправителствени организации и др.

Обобщена информация с резултатите от проверката (добри практики и предизвикателства при въвеждането на разпоредбите на Конвенцията) се очаква да бъде приета до края на 2011 г. в рамките на Работната група по приложението на Конвенцията.









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница