Информация във време на кризи (mс-s-ic)



Дата15.04.2017
Размер44.35 Kb.
#19272
ТЕКУЩА ДЕЙНОСТ 2007 Г.



Група специалисти по свобода на изразяване и

информация във

време на кризи

(MС-S-IC)

Въз основа на Политическата декларация и резолюцията относно свободата на изразяване и информация във време на кризи, приети на 7-та европейска конференция на министрите по въпросите на политиката в областта на масмедиите и комуникациите, до края на годината групата концентрира усилията си в следните насоки:

  • подготовка на декларация или на друг документ, който изтъква ролята и значението на разследващата журналистика;

  • създаване на постояннодействащ форум, който да наблюдава изпълнението на задълженията и отговорностите от страна на медиите и журналистите във време на кризи;

  • създаване на мрежа за обмен на информация и координиране на инициативи относно популяризирането чрез медиите на диалога между различните традиции, етноси и религии.

  • създаване на подробен проект вкл. процедури и организационни условия за учредяване на паневропейска награда за принос на медия в налагането на култура на диалог и толерантност в отношенията между страните;

  • подготовка на подробно предложение относно отговорностите и методите на координатор на Съвета на Европа за наблюдение в областта на изпълнението на приетите документи, отнасящи се до свободата на изразяване и информация в условия на кризи;

  • разработване на документ относно подготовката на медийните специалисти за работа в условията на кризи, като ударението се поставя върху сигурността им и независимото отразяване на събитията.

Група специалисти по медийно разнообразие

(MС-S-MD)


Въз основа на Политическата декларация и резолюцията относно културното и медийно разнообразие във време на глобализация, приети на 7-та европейска конференция на министрите по въпросите на политиката в областта на масмедиите и комуникациите, групата съсредоточава усилия върху развитието на медийните концентрации в Европа, както на национално, така и на международно равнище. Във връзка с това експертите ще обсъдят възможността за учредяване на европейска мрежа за наблюдение. Ако е подходящо, групата ще спомогне за непосредственото й създаване и поставяне в действие, като анализира първите получени резултати и предложи правни или други мерки за опазване и развитие на медийния плурализъм. Групата също така ще завърши процеса на наблюдение на прилагането на Препоръка R (2003) 9 относно мерките за разширяване на демократичния и социален принос на цифровото радиоразпръскване, като изготви компендиум от добри практики. Друга задача е проучването на ролята и значението на местните, общностните, малцинствените и социалните медии, като нов “трети сектор”, който допринася за разширяване на обществената дискусия и за обогатяването на плурализма. Групата трябва да разработи както документ, който определя необходимите мерки за подпомагането на този вид медии, така и да обобщи добрите практики, съществуващи в европейските страни.

Група специалисти по обществено радиоразпръскване в информационното общество

(MС-S-PSB)

Въз основа на приетите документи от 7-та европейска министерска конференция и след приемането от Комитета на министрите на препоръката относно адаптирането на обществените телевизии в информационното общество и развитието им като обществени медии групата ще събира информация във връзка с икономическите, политическите и правните условия и гаранции, които осигуряват централното място и високо отговорната роля на обществените медии в новата цифрова среда и ще подготви компендиум от добри практики.

Групата ще подготви и доклад относно приноса на обществените медии в информационното общество за увеличаване на прозрачността на държавните органи, както и относно условията и обстоятелствата за насърчаване на прозрачността и отговорността на самите обществени медии.



Третата основна задача на групата засяга изследването на приноса на обществените медии за насърчаване на културата на търпимост и разбирателство, като част от общата стратегия за засилване на социалното сцепление и интегриране на всички общности и поколения, както и изготвянето на възможни предложения за всякакви мерки, които държавите-членки могат да предприемат в тази насока.

Група специалисти по права на човека в

информационното

общество

(MС-S-IS)


Като прилага принципите, залегнали в Политическата декларация и резолюция №3 на 7-та европейска конференция на министрите групата ще завърши разработването на основни насоки за ролята и отговорностите на основните държавни и недържавни играчи в информационното общество. Експертите ще положат усилия и за приключване на изменението и допълнението на Препоръка № R (99) 15 относно медийното отразяване на избирателни кампании, като вземат предвид развитието на цифровите телевизионни услуги. Други задачи се отнасят до разработването на документ за защита на децата от вредно съдържание при работа в мрежата, подготовка на доклад относно мерките за регулиране и съ-регулиране в държавите членки на новите комуникационни услуги, подготовка на доклад за техническите мерки за подбор на различни видове съдържание в он-лайн средата, проучване на въздействието на новите технологии върху човешкото достойнство и основните човешки права, изготвяне на доклад за новите насоки в областта на авторските права в информационното общество, проследяване на прилагането и на въздействието на препоръката относно осигуряване на възможности за обучение на децата в новата информационна и комуникационна среда и разработването на основни принципи, които да помогнат на държавите и на недържавните организации в осмислянето и спазването на правата на човека и основните свободи в информационното общество.

Постоянен комитет по трансгранична телевизия

(T-TT)


Комитетът ще подготви промени в Европейската конвенцията за трансгранична телевизия съобразно въздействието на технологичното и пазарно развитие на медиите. Той ще работи също така за популяризирането и разширяването на териториалния й обхват чрез привличане на нови страни-членки от Средиземноморския регион и налагането на стандартите на ЕКПЧ при трансграничното излъчване на телевизионни програми извън границите на Европа.

Каталог: dox
dox -> Чл. С наредбата се уреждат общите правила за вътрешния оборот на електронни документи на хартиен носител в администрациите. Ч
dox -> Стратегия за развитие на детска градина №2 „звънче” период 2016 – 2020 година
dox -> Приложение №7 управление на електронните съобщения
dox -> Приложение №14 мерки за постигане сигурност по отношение на персонала
dox -> Наредба за общите изисквания за оперативна съвместимост и информационна сигурност
dox -> Приложение №10 средства за управление на достъпа на участниците в електронния обмен
dox -> Уважаеми ученици, Съобщаваме ви, че пмг „Иван Вазов”
dox -> 31 януари 2008г. План за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (dvb-t) в Република България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница