Информация за инвестиционно предложение “ Кръгово кръстовище и пътна връзка под ам „хемус” при километър 0+832



страница1/2
Дата29.09.2017
Размер0.54 Mb.
#31281
  1   2
ИНФОРМАЦИЯ
за инвестиционно предложение

Кръгово кръстовище и пътна връзка под



АМ „ХЕМУС” при километър 0+832,

общ. Кремиковци, гр. София, з-ще кв. Враждебна”


І.Информация за контакт с инвеститора:

1.Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.

АГЕНЦИЯ ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА

гр. София

ЕИК 000695089


2. Пълен пощенски адрес.

Гр. София 1000, бул. „Македония” № 3


3. Телефон, факс и e-mail.

тел.: 02/ 952 19 93; 02/9173 295


4.Лице за контакти:

инж. Виктор Лебанов; GSM 0886/ 322 231

Гр. София 1000, бул. „Македония” № 3

ІІ.Характеристика на инвестиционното предложение:

1.Резюме на предложението:

Инвестиционно предложение (ИП) Кръгово кръстовище и пътна връзка под АМ „ХЕМУС при километър 0+832 общ. Кремиковци, гр. София, з-ще кв. Враждебнапредвижда изграждането на кръгово кръстовище и подлез под бъдещото трасе на автомагистрала „Хемус”, с които да се осъществи връзка към съществуващи обекти, разположени източно от софийския околовръстен път (СОП) и северно и южно от магистралата, като същевременно се разтоварят пътните възли.

Трасето на бъдещия подлез започва с отклонение на магистралата в дясно, посока Варна, при км. 0+832. От там ще се отклонява лентата за влизане в кръговото движение, от което в северната посока ще се влиза в бъдещия подлез под магистралата към територията северно от нея. От кръговото движение ще има също връзки към съществуващия път І-6 и на юг и към съществуващи обекти в съседство със същия път.

Предвижданото кръгово кръстовище попада почти изцяло върху съществуващия сега първокласен път І-1 (съвпадащ в участъка с път І-6), и в сервитута на бъдещия участък от АМ „Хемус”.


Изграждането на кръгово кръстовище и пътната връзка ще стане успоредно с изграждането на АМ „Хемус” и допълнителните неблагоприятни въздействия върху околната среда по време на строителството и експлоатацията ще са по-малки(в пъти), съпоставени спрямо тези от АМ „Хемус”.
2.Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Изграждането на новата пътна връзка се налага поради бързата урбанизация на териториите граничещи с АМ „Хемус” и СОП и с цел подобряване на организацията и безопасността на движението. Изграждането на връзката по предложения начин ще позволи безконфликтен транспортен достъп до съществуващите и бъдещи търговски и други обекти в района, като и непосредствена, удобна и безконфликтна връзка между територията северно и южно от път І-1 и АМ „Хемус”. Подземната връзка и кръговото движение ще се реализират с минимално заемане на площи извън сега съществуващия път І-1 и сервитута за АМ „Хемус” и с относително малък обем строителни работи.





3.Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Кръгово кръстовище и пътната връзка ще са част от републиканската пътна мрежа и връзка между АМ “Хемус”, път І-1 и прилежащите територии в района.


4.Подробна информация за разгледани алтернативи.

Възможна алтернатива е изграждането на пътен възел и връзка на друго място. Такава алтернатива е абсолютно неравностойна по отношение на въздействията върху околната среда, тъй като обслужваните обекти са именно при кръговото кръстовище и ще са необходими допълнителни площи за път за довеждане на транспортния поток до тях. Това при всички случаи ще е съпроводено с по-големи неблагоприятни въздействия върху околната среда.


Нулева алтернатива

Нулева алтернатива означава запазване на организацията на движението по досегашния начин, при който:

-Връзката към обектите северно от път І-1 е с отливане от северното платно на път І-1, и с регулирано със светофар отклонявяне от южното платно.

-Връзката към обектите южно от път І-1 е с отклоняване от южното му платно, а от към северното платно е чрез използване на пътния възел на СОП, който е на около 830 м.

Организацията на движението по този начин намалява пропускателната възможност както на път І-1 , така и на връзките към прилежащите на пътя обекти.

Нулевата алтернатива не е добро решение в случая, още повече, че реализацията на предлаганото кръгово кръстовище и пътна връзка става с малки неблагоприятни въздействия върху околната среда.


5.Местоположението на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Площадката за кръгово кръстовище и пътната връзка са в землището на кв. Враждебна, общ. Кремиковци, гр. София.

Общата засегната площ за целия обект е 4,442дка, а е необходимо отчуждаване на 0,811дка площ.

Според начина на трайно ползване засегнатите имоти са:

-ниви - 0,525 дка

-полски път – 1,212дка

-др. селищни територии – 0,074дка

-отводнителен канал – 0,096дка

-насип – 0,226дка

-автомагистрала – 3,289дка

Няма да са необходими допълнителни площи за временни дейности по време на строителството извън площта на самия обект. Над 75% от площта на кръгово кръстовище и пътна връзка са в сервитута на АМ „Хемус” и път І-6, а останалата част в ограничителна строителна линия на магистралата и строителството ще стане успоредно с това на магистралата.

Съгласно чл. 6. (1) от Закона за пътищата републиканските и общинските пътища имат от двете си страни ограничителна строителна линия, която се разполага на 50 м при автомагистралите и на 25 м при останалите републикански пътища, измерена хоризонтално и перпендикулярно на оста на пътя от края (ръба) на платното за движение или на лентата за аварийно спиране. В тази площ се прокарват обслужващите пътища по време на строителство, могат да се разположат строителните машини или съоръжения за работата по строителството, да се складират или комплектоват строителните материали, както и да се складират отпадналите в процеса на работа материали. В рамките на тази ограничителна линия, строителните площадки могат да бъдат разположени във всеки един участък от пътната отсечка. Определянето на конкретните терени ще стане с проект за организация и изпълнение на строителството (ПОИС). Не се очаква да има необходимост от ползването на други терени извън ограничителната строителната линия.

Местоположението на площадката е дадено на приложения картен материал, приложен е и баланс на засегнатите имоти.
6.Описание на основните процеси(по проспектни данни), капацитет.

Не е извършвано преброяване на броя на превозните средства, посещаващи обектите в участъка, северно и южно от път І-1. По направена ориентировъчна оценка през м. декември 2011г. само на обектите северно от път І-1 в делничен ден те са от порядъка на 200-300 автомобила за времето от 9 до 20 часа. Това дава ориентировъчна представа за трафика в момента. В бъдеще този трафик най-вероятно ще се увеличава, поради продължаващото застрояване на района.


Елементите на кръгово кръстовище и пътната връзка са:

-отливане от АМ „Хемус” - 2 ленти по 2,75м , дължина 75м

-изход на север от кръговото кръстовище – 2 ленти по 3,50м , 2 тро-тоара по 1,50м; обща дължина 150м, от които под АМ „Хемус”– 75м.

-изход на юг от кръговото кръстовище – 2 ленти по 3,50м , 2 тротоара по 1,50м; дължина 20м

-кръговото кръстовище е елипса с външни размери изток-запад 60м, север –юг 40м.

Кръговото движение и подземната връзка ще се изпълнява със следната конструкция на пътна настилка:

плътен асфалтобетон - 4см;

неплътен асфалтобетон - 4см;

битумизиран трошен камък - 12см;

несортиран трошен камък - 40см;

Предвижда се:


  • Отводняване на подлеза с една работна и една резервна помпа

  • Осветление на подлеза със захранване от съществуващата мрежа при бензиностанция Шел

  • Пожарни хидранти на входа и изхода на подземната връзка като захранването им ще се осъществи от водопровод при бензиностанция Шел

  • За отводняване на пътните връзки ще бъде изградена колекторна система, която ще се зауства в бъдещата отводнителна система на АМ „Хемус” и в съществуващата отводнителна система на път І-1

  • Вероятно ще се наложи изграждането на дренажна система, тъй като в района има високи подпочвени води.

Всички други съоръжения, необходими за функционирането на кръговото кръстовище и пътната връзка ще бъдат определени при изготвянето на проектите.

7.Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура:

Самото инвестиционно предложение е част от нова пътна инфраструктура и промяна на съществуваща пътна инфраструктура.


8.Програма за дейностите, включително строителство, експлоатация и фазите за закриване, възстановяване и последващо използване.

След приключване на процедурата по ОВОС ще се изготвят проектите и ще се извърши процедурата по отчуждаване и промяна на предназначението на терените за кръговото кръстовище и пътната връзка.

Като цяло инвестиционното предложение ще се реализира успоредно с изграждането на АМ ”Хемус”. Подземното преминаване ще стане по открит способ, след това ще се изгради платното на АМ „Хемус”, и пътните връзки на кръговото движение.

За АМ „Хемус” е избран изпълнител и е сключен договор за строителството. Предвижда се то да завърши за 2 години - през 2013г.

Всички дейности свързани със строителството: почистването на строителните площи, изграждане на подземната връзка с кръгово движение, рекултивацията на засегнатите по време на строителството терени и пускането на обекта в експлоатация ще се представят подробно в ПОИС при изготвяне на техническия проект.

При експлоатацията периодично ще се извършват ремонти и рехабилитация, които включват част от видовете работи при изграждането на нов обект.

Закриване на дейността, т.е. премахване на подземната връзка и кръговото движение не се предвижда.
9.Предлагани методи за строителство.

Предлаганите методи за строителство са предмет на ПОИС. По същество методите за строителство на различните пътища и пътни съоръжения са еднакви. Различия има при специфични подобекти.

Видовете работи са изкопни, насипни, полагане на несортиран трошен камък, битумизиран трошен камък, неплътен асфалтобетон, плътен асфалтобетон, изграждане на стоманобетоновата конструкция на подземното преминаване, изграждане на отводнителна система и осветление на подлеза.

10.Природни ресурси предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

Всички необходими ресурси ще се добиват или доставят и използват като цяло за АМ „Хемус”.

Необходимите количества ресурси за подзлеза и кръговото движение са относително малки спрямо тези за АМ „Хемус. Приблизителните количества са:

- Трошен камък -около 1670м3

- Асфалтова смес -около 500т

Количествата бетони и армировка, еластични огради и др. п. ще се определят след изготвянето на работните проекти.

По време на строителството и експлоатацията не се предвижда използването на други природни ресурси
11.Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране.

При извършване на строителните работи ще се генерират строителни, битови и опасни отпадъци. Точните количествата ще се определят след изготвянето на техническия проект.

Земните работи – изкопи и насипи ще се извършват като част от земните работи на АМ „Хемус” и количествата не може да се определят отделно.
11.1. Генерирани отпадъци по време на строителството:

Бетон


Код: 17 01 01
Асфлтови смеси, съдържащи други вещества, различни от упоменатите в 17 03 01*

Код: 17 03 02


Желязо и стомана

Код: 17 04 05


Почва и камъни (несъдържащи опасни вещества)

Код: 17 05 04


Изкопани земни маси (несъдържащи опасни вещества)

Код: 17 05 06

Отпдъците с характер на строителни ще се предават по договор на фирма имаща Разрешително за дейности с тях.
Битови отпадъци

Код: 20.03.01

Ще се депонират по общия ред на депо за ТБО на община Кремиковци, по ред определен от общинската администрация, от фирма с Разрешително за дейности с такива отпадъци.

Опасни отпадъци

Опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества(от грундове и бои)

код 15 01 10*

Само при аварийни случаи е възможно да се генерират и следните опасни отпадъци:

Нехлорирани моторни, смазочни масла за зъбни предавки

код 13 02 05*


Абсорбенти, филтърни материали (включително маслени филтри,

неупоменати другаде), кърпи за изтриване и предпазни облекла,

замърсени с опасни вещества(масла)

код 15 02 02*


Количествата, местата и начина за временното съхраняване на всички видове отпадъци ще се определят с проектите.

11.2.По време на експлоатацията ще се генерират:

Смесени битови отпадъци

Код: 20.03.01

Отпадъци от почистване на улици

Код: 20.03.03

Ще се предават на фирма с Разрешително за дейност с такива отпадъци.

Организацията по събирането, извозването и депонирането на отпадъците от различно естество по време на строителството, се извършва от фирмата-изпълнител на проекта в качеството си на собственик на отпадъците по смисъла на ЗУО, чл. 4, ал.1 и 2; чл. 7 и чл. 18, ал. 1 и 2. Фирмата следва да има Разрешително или Регистрационен документ за дейностите със съответните видове отпадъци или да ги предава на друга фирма притежаваща такова Разрешително или Регистрационен документ.


12.Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда:

С избора на типа и местоположението на пътната връзка се предлага решение, което по начало не е свързано със значителни отрицателните въздействия върху околната среда. С избраното местоположение на кръговото кръстовище и пътната връзка се засягат в минимална степен земеделски земи и растителност.

Конкретните мерките за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда не се различават от предвидените в доклада за ОВОС за цялата магистрала и ще бъдат взети в предвид при изготвянето на техническия проект.
13.Други дейности, свързани с инвестиционното предложение: (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).

Добивът или доставката на необходимите строителни материали ще се извършва общо с тези за автомагистрала „Хемус”.

Водопроводът за противопожарните хидранти ще се захрани от съществуващ водопровод при бензиностанция „Шел”, като трасето на водопровода е в границите на пътната връзка.

Елпровода за помпите за отводняването и за осветлението на подземната връзка ще е от съществуваща мрежа при бензиностанция „Шел” като трасето на подземно положения кабел ще е в границите на пътната връзка.

Канализацията за отводняване на пътните връзки ще се зауства в отводнителните съоръжения на АМ „Хемус” и съществуващите отводнителни съоръжения на път І-1.

14.Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

Реализирането на инвестиционното предложение изисква:



  • извършване на отчуждаване на необходимите терените

  • провеждане на процедура за промяна на предназначението им



15.Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

По време на строителството ще има замърсяване на въздуха от емисиите на автомобилите и при работата на строителната механизация и шумови въздействия. Тези въздействия ще са за кратък период в ограничен район, отдалечени от жилищни райони.

По време на експлоатацията главното замърсяване ще е на въздуха, но вследствие на подобряване на условията за движение в сравнение със съществуващото положение в известна степен ще намалеят вредните емисии в атмосферния въздух, а също и шумовото въздействие. Незначителният и временен дискомфорт по време на строителството ще се компенсира от ползите след приключване на строителството.


16.Риск от инциденти.

Характера на извършваното строителство не създава сериозен риск от аварийно замърсяване или увреждане на околната среда(при добра организация на работа). На строителния обект няма да се съхраняват големи количества опасни химични вещества. Обслужването на механизацията ще става в базите на фирмите изпълнители. При евентуалните аварии на автомобили или строителни машини е възможно да се получи замърсяване с малки количества химични вещества, последствията от което може бързо да бъдат ликвидирани.


По време на експлоатацията следва да се спазват правилата за движение и изискванията при превоз на опасни, извънгабаритни и други специални товари.


ІІІ.Местоположение на инвестиционното предложение.

1.План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях.

Площадката за кръговото кръстовище и пътната връзка са в землището на кв. Враждебна, общ. Кремиковци, гр. София. Общата засегната площ за целия обект е 4,442дка, а е необходимо отчуждаване на 0,811дка площ.

В приложенията са дадени:

-ПУП – парцеларен план в М 1: 1000.

-Ситуация в М 1: 1500

-Карта в М 1: 3000 (мащаба е приблизителен ).

-Снимки на района на инвестицинното предложение.
Площадката не засяга и няма да оказва въздействие върху обекти, подлежащи на здравна защита. Най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита – кв. Враждебна и с. Д. Богров са на разстояние над 2000м.

2.Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Кръгово кръстовище и подземната връзка засягат терен с площ 4,442дка, а е необходимо отчуждаване на 0,811дка площ.

Според начина на трайно ползване на засегнатите имоти са:

-ниви са 0,525 дка

-полски път – 1,212дка

-др. селищни територии – 0,074дка

-отводнителен канал – 0,096дка

-насип – 0,226дка

-автомагистрала – 3,289дка
Необходимите за отчуждаване площи са:

-общински полски пътища – 0,212дка

-частна нива - 0,010дка

-нива собств. на юридич. лица -0,438дка

-нива държавна -0,077дка

-др. селищна тер. -0,074дка


Земеделските земи в обхвата на кръговото кръстовище и пътната връзка ще бъдат изключени от земеделския фонд. Земите извън обекта може да продължават да се ползват, както досега. Не са необходими специални мерки за съвместяване ползването на съседните имоти след изграждане на кръговото кръстовище и пътната връзка. На прилежащите територии има изградени бензиностанция и търговски комплекс. Перспективата е в бъдеще да продължи изграждането на търговско-обслужващи обекти.

3.Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Реализацията на инвестиционното предложение няма да промени или да попречи на зониране или земеползване съобразно сега действащите планове.


4. Чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.

Площадката за кръгово кръстовище и пътната връзка не засягат и няма да оказват неблагоприятни въздействия върху чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др., както и елементи от Националната екологична мрежа. Най-близката защитена зона BG 0002004 „Долни Богров - Казичене” по Директива 79/409 за опазване на дивите птици е на над 700 м от площадката.


4а.Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.

Няма да се използват природни ресурси в чист, непреработен вид. Трошения камък – около 1670м3 ще се доставя от съществуващи кариери. Скалните материали са невъзстановима, но широко разпространена суровина.

Експлоатацията на обекта не е свързана с използването на други природни ресурси.

5.Подробна информация за всички разглеждани алтернативи за местоположение.

Разгледани са алтернативи на местоположение на кръгово кръстовище и пътна връзка в целия участък от околовръстния път до съществуващите търговския комплекс и бензиностанция. Всяко друго местоположение сравнено с избраното е по-далече от тези обекти и ще е свързано с по дълги пътни връзки, заемащи по-големи площи, с по-голям обем строителни работи и по-значителни въздействия върху околната среда.

Отдалечаването на кръгово кръстовище и пътната връзка в източна посока пък би я отдалечило от АМ „Хемус”, което също би било недостатък.

Избраното местоположение на кръгово кръстовище и пътната връзка по настоящето инвестиционно предложение е оптимално при конкретните условия и няма равностойна алтернатива.




ІV.Характеристика на потенциалното въздействие(кратко описание на възможните въздействия вследствие реализацията на инвестиционното предложение):

1.Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

Кръговото кръстовище и пътната връзка заемат малка площ, значителна част от която и в момента е част от пътна инфраструктура. От обща площ 4,422дка 3,289 са автомагистрала(бъдещо строителство), 0,212 – полски пътища, и само 0,525дка е ниви.

Въздействията от инвестиционното предложение, като по време на строителството, така и при експлоатацията трябва да се разглеждат в тясна връзка с въздействията от изграждането и експлоатацията на АМ „Хемус” в този участък и с експлоатацията на съществуващия път І-1, тъй като кръговото кръстовище и пътната връзка ги свързват. .

Като цяло неблагоприятните въздействия върху околната среда от строителството и експлоатацията на кръгово кръстовище и пътната връзка са значително(в пъти) по-малки от тези от АМ „Хемус”, поради голямата разлика като обем строителство и очаквания трафик по тях.

Въздействието от кръгово кръстовище и пътната връзка по време на експлоатацията трябва да се съпоставят с въздействията при съществуващото в момента положение. Практиката показва, че при кръгови кръстовища се постига подобряване на пропускателната способност и намаляване на времето за изчакване, при което двигателите на автомобилите работят на празен ход. След изграждане на кръговото кръстовище и пътната връзка, вследствие на подобрената организация на движението и движение на автомобилите при по-благоприятен режим ще се намалят неблагоприятните въздействия върху околната среда по време на експлоатацията.
При строителството и при експлоатацията на кръгово кръстовище и пътната връзка се очакват неблагоприятни въздействия да има по компонентите атмосферен въздух, водите, почвата, геоложката основа, биологичното разнообразие и неговите елементи, ландшафта, от генерираните отпадъци и техните местонахождения, от рисковите енергийни източници – шумове, от използваните химични вещества, въздействия върху хората и тяхното здраве.

Няма да има никакви въздействия върху минералното разнообразие, защитени територии по смисъла на ЗЗТ, на единични и групови паметници на културата, както и от радиации и генетично модифицирани организми.



IV .1.1. Въздействие върху въздуха.
Характеристика на района

Съгласно климатичното райониране на България кръговото кръстовище и пътната връзка попадат в Умереноконтиненталната област, климатичен район Софийско поле. Характерни за умерено-континенталния климат са топло лято и студена зима, голяма амплитуда на температурата на въздуха, пролетно-летен максимум и зимен минимум на валежите и ежегодна сравнително устойчива снежна покривка с различна продължителност в зависимост от надморската височина.

По-важните климатични елементи, от които зависи разпространението на неблагоприятнните въздействия от автомобилния транспорт върху околната среда, както и като фактори, които влияят върху условията на пътното движение са температурата на въздуха, мъглите, валежите и вятърът.
Най-близката метеорологични станции до площадката на ИП е София-1 (пл. „Левски”). Определените за нея средни температури са типични за климатичната област. Средногодишната температура е 10.5оС. Годишният ход на температурата е добре изразен – с максимум през м.юли и минимум през м.януари. Нарастването и понижаването на температурите е равномерно. Есента е сравнително по-топла от пролетта. Средно-годишната денонощна амплитуда на температурата на въздуха е 9.2оС. Най-високата месечна температура е отчетена през м.август - 37.4 оС, а най-ниската (-27.5 оС) – през м.януари.

От съществено значение за експлоатацията на магистралата са честотата и задържането на мъглите. Най-много дни с мъгли се случват в края на есента и зимата (ноември-март). Годишният брой на дните с мъгли за станция София-1 е 110. Най-честата продължителност е до 3 часа и само в отделни случаи през зимата тя е над 12 часа.

Средната годишна влажност на въздуха в Софийското поле е 72-73%. Средната месечна влажност е най-висока през месеците декември и януари (83- 84%), а най-ниска – през юли и август (61-64%).
Валежите са един от главните елементи на климата и оказват пряко или косвено въздействие върху условията на движение. Количеството и видът им има пряко отношение при оразмеряването на отводнителната система на пътищата. Количеството на снеговалежите е пряко свързано с предотвратяване на вероятните снегонавявания, особено при силни ветрове.

Средногодишните валежни суми от дъжд са 568 mm, с максимум през май–юли и минимум - през януари-март. Средният месечен максимален денонощен валеж е най-висок през м. юни. Максималният денонощен валеж в София е 101 mm.

Средният брой на дните с дъжд е 91 годишно за ст. София-1, а средният брой на дните със снеговалеж–19. Снежната покривка обикновено се образува през първото десетдневие на м. декември, а последната се наблюдава през м.март. Средната продължителност на снежната покривка е 112 дни.

Съществен елемент в климата е вятърът. Ветровият режим в района на Софийското поле се характеризира с преобладаване на западните ветрове – 24.6% средно годишно, следвани от източните и северозападните – съответно 22.4 и 16.6%. Западните ветрове са най-чести през зимата, ранната пролет и лятото, а източните – през есента и м. май. С най-ниска честота са ветровете от юг, север и югозапад.

Средната годишна скорост на вятъра за района на София е между 0.7 и 2.6 m/s. За станция София-1 най-силни са ветровете през февруари и март – 1.6 m/s. Разпределението на средните скорости на вятъра по посоки показва, че в повечето случаи ветровете с най-голяма честота са и с най-висока скорост.
Важна характеристика с оглед възможността за натрупване и задържане на замърсители във въздуха са случаите с тихо време (със скорост на вятъра до 1 m/s). По този показател проучваната територия попада в зона със среден брой случаи с тихо време. Средногодишният процент на тихото време е 49.3%. Най-много случаи с тихо време се наблюдават от септември до декември, а най-малко – през през февруари и март.
На фигура 4.1.1. е представена средногодишната роза на вятъра за станция София (1).



Фиг. 4.1.1. Роза на вятъра – станция София (1)
Състояние на атмосферния въздух в района на ИП

Кръговото кръстовище и подлез под бъдещото трасе на автомагистрала „Хемус” е на около 830м от околовръстния път на София и се разполага частично върху съществуващия път І-1. В „Осъвременен доклад за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционно предложение за обект: „Автомагистрала ”Хемус” от км 0 +000 до км 8 + 500” е дадена подробна информация за състояние на атмосферния въздух в района на АМ „Хемус” от км 0 +000 до км 8 + 500, като тя се отнася и за ИП, предмет на настоящата оценка.

От направения анализ на информацията за замърсяването на въздуха може да се направи извода, че качеството на атмосферния въздух в изследвания район се формира главно от емисии от промишлеността и автомобилния транспорт. В известна степен върху замърсяването на въздуха оказва въздействие и отоплението в комунално-битовия сектор през зимния период, особено при използването на твърди горива (въглища) с високо съдържание на сяра и пепел. Забелязва се тенденция към намаляване на концентрациите на вредни вещества в атмосферния въздух, което се дължи най-вече на спирането на производствени мощности в МК „Кремиковци”.

Замърсяване на въздуха с прах и газове от автомобилното движение има в района на по-големите кръстовища – околовръстния път и разделянето на АМ „Хемус” с път I-1 за Бургас. Преминаващите моторни превозни средства оказват отрицателно въздействие върху качеството на въздуха в прилежащите територии. В заключение може да се каже, че качеството на атмосферния въздух в района на предвиденото трасе на АМ “Хемус” от СОП до пътен възел „Яна” е повлияно в началото и края от автомобилния транспорт по съществуващата магистрала, а като цяло – от действащите производства на „Кремиковци”.


Емисии и въздействие върху атмосферния въздух по време на строителството

При строителството на обекта ще се извършват следните видове строително-монтажни работи, които са източник на вредни емисии в атмосферния въздух, на шум и вибрации: направа на изкопи – ръчно и машинно, направа на монтажни заварки на стоманени съоръжения, транспортиране на материали, превозване на кофраж и арматура с бордови коли, превозване на бетон с бетоновози, полагане на асфалт .


Вредните вещества в отпадъчните автомобилни газове от строителната и транспортна техника са разделени на четири групи (съгласно Методика за изчисляване по балансови методи на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух, утвърдена от МОСВ през 2000 г., актуализирана и утвърдена през 2006 г.):

  • І група: серни оксиди (SOx), азотни оксиди (NOx), летливи органични съединения (ЛОС), метан (CH4), въглероден оксид (СО), въглероден диоксид (СО2), двуазотен оксид (N2O) и амоняк (NH4).

  • ІІ група - тежки метали: кадмий (Cd) и олово (Pb).

  • ІІІ група - Устойчиви органични замърсители (УОЗ): полициклични ароматни въглеводороди (РАН), диоксини и фурани (DIOX), полихлорирани бифенили (PCBs).

  • ІV група - Частици (сажди).

Количеството на емитираните вредни вещества за година и за целия период на строителството се определят на база количеството на изразходваното гориво. За целта се използват емисионните фактори на замърсителите (приложени в Методиката по Ръководство CORINAIR).



В таблица 4.1.1. са представени емисионните фактори на пътно-строителната и монтажна техника за 1 тон консумирано гориво (kg/Mg).
Таблица 4.1.1. Емисионни фактори за замърсителите, изпускани от пътно-строителната и монтажна техника



Замърсители


Мярка

Емисионни фактори

Дизелови двигатели

Бензинови двигатели

четиритактови

двутактови

SOx

kg/Mg

6.0

1.0

1.0

NOx



48.8

9.61

2.1

ЛОС



7.08

43.4

602

CH4



0.17

2.17

6.0
CO



15.8

1193

1103

CO2



3150

3170

3170

N2O



1.30

0.08

0.02

NH3



0.007

0.005

0.004

Cd

g/Mg

0.01

0.01




Pb



-

152.027




PAH



1.7

2.5




DIOX

g/Mg

15.43

1.25




PCBs

mg/Mg

15.4

52.7




сажди

kg/Mg

5.73

-



В таблица 4.1.2. са показани количеството на изпусканите вредни вещества от тежкотоварните автомобили (с товароподемност над 3.5 т.) за един километър изминато разстояние (g/km) и емисионният фактор за единица изразходвано гориво (kg/Mg).


Таблица 4.1.2. Емисионни фактори за първа група замърсители, изпускани от тежкотоварни автомобили – над 3.5 Mg



Замърсители

Емисионни фактори - EF
Бензинови автомобили

Дизелови автомобили

g/km

kg/Mg

g/km

kg/Mg

NOx

6.75

37.5

10.9

42.7

ЛОС

5.13

28.5

2.08

8.16

CH4

0.11

0.64

0.06

0.25

CO

58.4

324

8.71

34.2

CO2

553

3183

800

3138

N2O

0.006

0.035

0.03

0.12

SO2







0.185



Най-големи се очаква да бъдат емитираните количества на въглероден диоксид. Значителни са годишните емисии и на азотния диоксид. Емисиите на амоняк, кадмий, PAH, DIOX и PCBs са нищожни.


По време на изграждането на магистралния участък при асфалтиране на пътното тяло ще се отделят емисии на летливи органични съединения (ЛОС) и полициклични ароматни въглеводороди (РАН). Към PAH се отнасят benz(a)pyrene, benzo(b)fluoranthene, benzo(ghi)perylene, benzo(k)fluoranthene, fluoranthene, indeno (1,2,3-c,d)perylene. Предвиждат се полагането на около 500тона (Mg) асфалтови смеси общо за основния и свързващите пластове. В таблица 4.1.1.1-3. са представени емисионните фактори на емитираните вредни вещества и изчислените емисии общо за периода на строителството – за 2 години.
Таблица 4.1.3. Емисии на вредни вещества от асфалтополагащите машини по време на строителството

Вредни

вещества

Мярка

Емисионен фактор

Емисии

kg

1

2

3

4

ЛОС

kg/Mg

0.035

175

РАН

g/Mg

0.644

0,322

При извършване на изкопните работи, товаро-разтоварните операции и пр. ще се образуват неорганизирани прахови емисии, които ще се отлагат в близост до източниците. Запрашаването на въздуха в района на площадката и прилежащите територии ще зависи и от атмосферните условия, като при сухо време концентрациите на прах в приземния слой ще бъдат по-големи.

Количествата емисии на вредни вещества може да се определят точно при наличие на данни относно количествата строителни работи, вида на транспортната техника и количеството на изразходваното гориво. На този етап няма такива данни. Оценката за етапа на строителството може да се направи след изготвяне на проектите, с достатъчна информация за броя, вида и графика на работа на тежките машини, както и данни за разхода и вида на използваното от тях гориво.
Прогнозата за въздeйствието върху атмосферния въздух по време на строителството

В доклада за ОВОС за участъка от АМ „Хемус”( с влязло в сила Решение по ОВОС) въздeйствието върху атмосферния въздух по време на строителството е оценено като „незначително, периодично, краткотрайно, с малък обхват – на територията на строителната площадка”.

Изграждането на кръговото кръстовище и пътната връзка е част от строителството на АМ „Хемус”. Обемът строителство за кръговото кръстовище и пътната връзка е между 100 и 230 пъти по-малък от обемът за основните видове строителни работи за този участък от АМ „Хемус”. В приблизително същото количествено съотношение са и въздействията върху атмосферния въздух по време на строителството. Като се вземе в предид, оценката за въздействието върху атмосферния въздух в доклада за ОВОС за участъка от АМ „Хемус”( с влязло в сила Решение по ОВОС), може в още по-голяма степен тази оценка да се приеме за въздействията от изграждането на кръговото кръстовище и пътната връзка – т.е. и от нея въздействието по време на строителството ще е незначително, периодично, краткотрайно, с малък обхват – на територията на строителната площадка.

Емисии и въздействия върху атмосферния въздух по време на експлоатацията


По време на експлоатацията емисиите във въздуха ще са от отделяните вредни вещества от:

-отработените газове от моторните превозни средства, преминаващи през кръговото кръстовище и пътната връзка

-дейностите по поддръжка и ремонтни работи на кръговото кръстовище и пътната връзка

Въздействията при поддръжка и ремонтни работи са аналогични на тези по време на строителство, но в в много по-малък обем

Въздействията от автомобилния трафик върху атмосферния въздух в района са от оделяните с отпадъчните газове NОx, - Азотни оксиди (NO и NO2), ЛOC - Летливи органични съединения, CH4 - Метан , CO - Въглероден оксид, CO2 - Въглероден диоксид , N2O - Двуазотен оксид, SO2, - Серен диоксид, NH3, - Амоняк, Cd - Кадмий, Pb - Олово, PAH - Полициклични ароматни въглеводороди, indeno(1,2,3-cd)pyrene, benzo(a)pyrene, benzo(b)fluoranthene, benzo(k)fluoranthene, DIOX - Диоксини и Фурани, PCBs - Полихлорирани бифенили , PM - Прахови частици (сажди).

Количеството на емисиите зависи от броя на преминаващите през пътния възел превозни средства и количеството изгаряно гориво. Няма налична информация за броя автомобили, които се очаква да преминават през кръговото кръстовище и пътната връзка. Това всъщност не е и наложително в случая. По важното е по някакъв начин да се сравнят въздействията от автомобилния трафик при сегашното положение и след изграждане на кръговото кръстовище и подлеза.

В момента движението е регулирано със светофар, на който последователно се изчакват автомобилите, идващи от София към търговския комплекс, с тези движещи се по път І-1. След изграждането на кръгово кръстовище и пътната връзка в по-малка степен ще има изчакване и работа на двигатели на празен ход. Движението и по новия пътен възел и по път І-1 ще е при по-благоприятен режим на работа на двигателите, за по-кратко време. Съответно и количествата емисии от работата на двигателите и неблагоприятните въздействия върху атмосферния въздух в района ще са по-малки от тези в момента.

Въздействието се оценява като постоянно, дълготрайно, с малък обхват и незначително по отношение на емитираните от МПС вредни вещества за кръговото кръстовище и пътната връзка. То ще е по-малко от оказваното в момента неблагоприятно въздействие от трафика в участъка прилежащ на кръговото кръстовище и пътната връзка.




Емисии и въздействия при аварии


Залпови емисии на въглеводороди, въглероден диоксид (СО2), въглероден оксид (CO) и други токсични вещества ще има при възникване на пожар, експлозии и разливи, в следствие на тежки пътно-транспортни инциденти. Количеството на емисиите, зависи от големината на аварията, т.е. от продължителността й и от количеството вещество, участващо в аварията. Възможно е това въздействие да бъде значително, но по принцип е краткотрайно.

Изграждането на предлагания тип пътна връзка намалява конфликтните точки на трафика и съответно намалява опасността от пътни инциденти.



Прогноза за вторичните и инцидентни въздействия от замърсяването на атмосферния въздух на територията на инвестиционното предложение

Като се вземат в предвид прогнозните въздействия върху атмосферния въздух по време на строителството и експлоатацията може да се направи извода, че вторичните въздействия от замърсяването на атмосферния въздух върху компонентите и факторите на околната среда - растителност, води, почви, животински свят, климат в прилежащите на кръговото кръстовище и пътната връзка територии ще бъде незначително, дълготрайно, с малък обхват.


ІV.1.2. Въздействие върху повърхностните и подземни води
Характеристика на повърхностните води в района

Районът, в който е площадката за кръговото кръстовище и пътната ръзка е във водосбора на река Лесновска, която е десен приток на река Искър.

Река Лесновска е равнинна река със средногодишен обем на оттока 117 млн m3. Има голяма водосборна област, обхващаща южните склонове на Стара планина, северните склонове на Вакарелската планина и полетата Долно Камарско и Саранско.

Водният отток на река Лесновска се формира от атмосферните валежи във водосборния басейн и от заустваните отпадъчни води от населени места и предприятия в района.


Количествена и качествена характеристика на водните ресурси на р. Лесновска

Площ на водосборната област 890,6 km2

Дължина 65,2 km

Площ на водосбора 890 km2

Средна надморска височина 771 m

Средно многогодишното водно количество – Qср.=5,541 m3/s

Q 1% = 447,17 m3/s

Q 2% = 393,24 m3/s


Проектната категория на река Лесновска, определена съгласно Заповед РД –272/03.05.2001 г. за категоризация на повърхностните води във водните обекти или в части от тях, е представен в Таблица ІV.1.2.1.
Таблица ІV.1.2.1 Проектна категория на река Лесновска

Поречие/участък

Категория

р. Лесновска от извор до първо населено място

І

р.Лесновска след първо нас.място до заустване на отпадните. води на Кремиковци

ІІ

след заустване на отпадъчните води на Кремиковци до вливане в р.Искър

ІІІ

Качеството на водите на реката, оценено по физикохимични и микробиологични показатели на пункт при село Долни Богров, 2007 г., е отразено съответно в Таблица ІV.1.2.2

Таблица ІV.1.2.2 Качество на водите на р. Лесновска при с. Д. Богров за 2007 г.

В Таблица ІV.1.2.3 е дадена Обобщена оценка на екологичното състояние на река Лесновска на представителни пунктове за наблюдение.

Таблица ІV.1.2.3



Име на мониторин-

говата станция



Код на мониторингова станция

Биологична оценка

Физико-химична оценка

Хидроморфо-

логична оценка



Екологичен статус

Лесновска преди вливане в река Искър

BG1IS00061MS150

лошо

лошо - N-NH4

много лошо

Много лош

Лесновска при Д.Богров

BG1IS00061MS160

лошо

лошо - N-NH4, SO4

много лошо

лош

Лесновска след вливане на река

Макоцевска



BG1IS00063MS180

лошо

лошо – pH

умерено

лош

В Таблица ІV.1.2.4 са дадени резултати от проведен през 2010г. физикохимичен анализ на повърхностните води при изготвянето на “Осъвременен доклад за ОВОС на инвестиционно предложение „Автомагистрала ”Хемус” от км 0 +000 до км 8 + 500”.


Таблица ІV.1.2.4

№ Пункт

О2

(mg/l)


ОО2

(%)


Електропро-

водимост (μS)


Мът-


ност

pH

NH4

NO2


NO3


PO4



Пункт 1

11,47

114

694

4,22

8,00

33,0

0,87

14,9

0,4


Пункт 2

10,9


1120

659

4,50

7,69

22,7

1,00

16,2


00,6

Забележки:

Пункт 1 е разположен на около 1 kм от новия път под моста над река Лесновска, на сега съществуващия път

Пункт 2 - на около 300 метра от хвостохранилището, на мястото, на което бъдещата магистрала ще пресича река Лесновска с мостово съоръжение.

Състоянието на водите по физикохимични показатели (оценено по нормативните изисквания на Наредба 7/1986) показват превишения в концентрациите на нитритните йони за двата изследвани пункта на река Лесновска, които ги характеризират извън III категория. Леки превишения на стойностите показват и амониевите и нитратни йони в посока II-III категория. Останалите показатели характеризират състоянието на водите като добро.

Паралелно е оценено състоянието на три показателя за неорганични вещества от промишлен произход в повърхностните води. Резултатите са отразени в Таблица ІV.3.2.5.

Таблица ІV.1.2.5 Резултати от проведения анализ за концентрация на тежки метали в повърхностните води на изследваните пунктове

Пункт


Pb

(mg/l)


Zn

(mg/l)


Cd

(mg/l)


Cu

(mg/l)


Mn

(mg/l)

Пункт 1

0, 900

7, 100

< 0, 01

8,200

0,9

Пункт 2

1, 300

76, 110

0, 100

2,700

1,00

По отношение на показателите за неорганични вещества от промишлен произход, резултатите показват превишения в концентрациите на олово и мед във всички проби. При останалите два елемента – цинк, кадмий се наблюдава многократно превишения на допустимите за III категория стойности само на Пункт 2. Стойностите на мангана надхвърлят нормативните изисквания за III категория на Наредба 7/1986 г. и на двата изследвани пункта.

Площадката на ИП не засяга водовземни съоръжения за водоснабдителни цели и не попада в санитарно-охранителни зони на такива съоръжения.


Характеристика на подземните води в района на инвестиционното предложение

В хидрогеоложко отношение теренът в който ще се изгради кръговото кръстовище и пътната връзка е с голяма водообилност. Подземните води са поров тип, акумулирани в плиоценските и кватернерни отложения. По химически състав са хидрокарбонатни.

Подземните води в района, са в хидравлична връзка с водите на река Лесновска. При тяхното покачване при обилни валежи и високи приливни вълни съществува риск от замърсяване на подземните води.

Районът около село Долни Богров се характеризира с голяма водообилност, ниско залягане на подземни води, заблатявания и замочурени терени, и задържане на повърхностни води.


Термо-минерални води

ИП не засяга находища на термо-минерални води и няма да оказва въздействия върху термо-минерални води.


Въздействия върху повърхностните води по време на строителството и експлоатацията

Строителството и експлоатацията на кръговото кръстовище и пътната връзка не е свързано с постоянно и значително водопотребление, с емисии на отпадъчни води и със значителни въздействия върху качеството на повърхностните води. Няма пряко заустване на отпадъчни води във водни обекти, няма да има значителни въздействия върху хидроложките условия в района.

По време на експлоатацията върху повърхностните води ще има въздействие от оттичането от пътното платно на валежите от дъжд и водите при снеготопенето, които чрез отводнителната система на пътното платно се включват в повърхностния отток. Предвижда се помпено отводняване на дъждовните и снежни води от подлеза. Цялото водно количество от отводняването на кръговото кръстовище и пътната връзка ще се зауства в бъдещите отводнителни съоръжения на АМ „Хемус” и съществуващите отводнителни съоръжения на съществуващия път І-1 и чрез тях във водоприемник. Част от отложилите се върху пътното платно вещества – прах от износване на автомобилните гуми и от износващия се битумен слой на асфалтовата настилка, използвани вещества против замръзване на платното и други, ще се отмиват при валежите от дъжд и при снеготопенето и чрез отводнтелната система на пътното платно ще се включват в повърхностния отток. Влиянието им ще е незначително върху качествата на повърхностните води, и при нормална експлоатация емисиите на вредни вещества няма да оказват значително влияние на състоянието на водприемника. Само при аварии с течни вещества е възможно да се предизвика замърсяване от различен характер.
Въздействия върху подземните води

Изграждането и експлоатацията на кръговото кръстовище и пътната връзка няма да доведе до значително нарушаването на хидрогеоложките условия в района на инвестиционното предложение. Подлезът като цяло ще е в насип. Възможно е при извършване на изкопните работи да се навлезе във водоносни пластове, но изграждането и експлоатацията на съоръженията няма да окаже въздействие върху качеството и количеството на подземните води в района.

Поради плиткото ниво на подземните води в участъка има потенциална опасност при замърсяване на пътното платно и лошо функциониране на отводнителната система да се причини замърсяване на подземни води в района.
Въздействия върху термо-минералните води

Трасето на магистралата няма да оказва въздействия върху термални води.


ІV.1.3. Въздействие върху геоложката основа, земи и земеползване

Площадката за кръговото кръстовище и пътната връзка, предмет на инвестиционното предложение, е в здрав терен, без геоложки процеси от значение за стабилитета на пътното платно и съоръженията.

Не се предвижда извършване на взривни работи.

Не се засягат находища на минерални суровини.

Засегната площ за целия обект е 4,442дка, а е необходимо отчуждаване на 0,811дка площ.

Според начина на трайно ползване на засегнатите имоти:

-ниви са 0,525 дка, V и VІІ категория

-полски път – 1,212дка

-др. селищни територии – 0,074дка

-отводнителен канал – 0,096дка

-насип – 0,226дка

-автомагистрала – 3,289дка

Засегнатата земеделска земя, която е малка по площ, в момента не се обработва. Земите от прилежащите терени ще може да продължават да се ползват както досега. На площта, заета от лентите за движение и от съоръжения ще се унищожи почвения слой. На останалата засегната част след приключване на строителството ще се извърши рекултивация, ще се озелени и ще се развие тревна и храстова растителност.

Земната основа ще се засегне на дълбочината на фундиране на съоръженията. При спазване на стандартните изисквания за проектиране и строителство тези въздействия нама да окажат значително въздействие върху състоянието на геоложката основа в района и няма да предизвикат негативни геоложки процеси.


Въздействие по време на експлоатацията

Основни замърсители на почвите са автомобилните аерозоли, съдържащи въглероден диоксид, серен диоксид, азотни окиси, полициклични ароматни въглеводороди (основно бензпирен), алдехиди, кадмий, цинк и техните съединения, смолисти вещества, сажди и др. От изброените замърсители най-важни за почвите са кадмия и цинка.

Степента на замърсяване на почвите с вредни вещества от автомобилните аерозоли зависи от метеорологичните условия, (валежи, посока на вятъра, мъгла и др.) и от характеристиките на пътя. Условията за движение по кръгово кръстовище и пътната връзка предполагат по-добър режим на работа на двигателите и се очаква интензивността на замърсяване да е по-малка в сравнение с тази на съществуващото положение.

Замърсител на почвите е и гумения прах, отделян в резултат на износването на гумите на автомобилите. Установено е, че той съдържа значителни количества кадмий и цинк, които са съставна част на пълнителите за каучукови изделия. В смазочните масла също има добавки, които са източник на замърсяване с елементите цинк и кадмий.

Възможно е и замърсяване с асфалтов прах, съдържащ полициклични ароматни съединения.

Съществува вероятност при пътни инциденти да се разлеят нефтопродукти, както и транспортирани течни продукти, които може да попият в почвата или да бъдат отмити от повърхностните води.

Използваните материали за зимно поддържане попадат в почвата чрез повърхностния воден отток. След по-дълъг период от време е възможно част от тях да се акумулират в повърхностния слой на почвата и да предизвикат засоляване и алкализиране.

Всички въздействията върху почвите и земната основа ще са на сравнително малка площ, а емитираните замърсявания в малки количества. Прогнозираните промени в почвите са незначителни и в ограничен район около кръговото кръстовище и пътната връзка.


ІV.1.4. Въздействие върху растителния и животинският свят и защитени територии.
Въздействие върху растителния свят

Характеристика на и анализ на растителността

Районът в който ще се реализира инвестиционното предложение се намира в източната част на Софийската котловина.

Територията, на които ще се реализира кръговото кръстовище и пътната връзка засяга малка площ - 4,442дка, от които:

-ниви са 0,525 дка

-полски път – 1,212дка

-др. селищни територии – 0,074дка

-отводнителен канал – 0,096дка

-насип – 0,226дка

-автомагистрала – 3,289дка
Растителност има само на нивите. Те не се обработват в момента и на тях се е развила тревна, производна растителност, като доминират видове от сем. Житни (Роасеае): едногодишна ливадина (Роа annua); ливадна метлица (Poa pratensis); дългоосилеста овсига (Bromus sterilis); пасищен райграс (Lolium perenne), ливадна детелина (Trifolium pratense), полска детелина (Trifolium campestre), троскот(Cynodon dactylon), и др. Тази растителност е широко разпространена в съседните територии, поради което не представляват особена биоценотична стойност и няма да бъде съществено повлияна при строителството и експлоатацията на кръговото кръстовище и пътната връзка.


Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница