Информация за медиите София, 9 декември 2011 г



Дата03.02.2017
Размер70.41 Kb.
#14144
ТипАнализ


Информация за медиите

София, 9 декември 2011 г.

Авиокомпания easyJet и Nicarnica Aviation тестват успешно технологията за идентификация на вулканична пепел - AVOID

  • Успешните изпитания на технологията AVOID се провеждат над вулкана Етна;

  • Анализ на два действащи исландски вулкана показва, че в по-голямата си част отмяната на полети може да бъде избегната с AVOID;

  • Технологията ще влезе в търговска експлоатация от лятото на 2012 г.;

  • Вулканът Катла в Исландия дава признаци да изригне – с потенциал 10 пъти по-голям от последните два вулкана;

Успешни изпитания

Четвъртата по големина европейска авиокомпания easyJet, заедно с компанията Nicarnica Aviation, съобщиха днес, че са извършили успешни тестове на своя революционен вулканичен радар. AVOID (Airborne Volcanic Object Identifier and Detector) е система с инфрачервена технология, инсталирана на борда на самолета и осигуряваща картинни образи с предупреждения за вулканична пепел. Посредством тези данни пилотите могат да предприемат действия за избягване на зоните, в които летят, ако е необходимо.


Пробните изпитания са проведени в период от две седмици над действащия сицилиански вулкан в планината Етна (най-активния в Европа), както и над италианския остров Стромболи, известен с вулканичните си проявления.
Системата AVOID е била монтирана на специален ултралек самолет, който е налетял повече от 30 летателни часа, за да тества оборудването. Гъвкавостта и компактността на малкия летателен апарат е позволила на екипа да изследва и оцени бързо вулканичния дим на различни височини, дистанции и при различни метеорологични условия.
AVOID технологията позволява на пилотите да виждат облак от пепел в далечина пред самолета, на височина между 5 000 фута (1524м.) и 50 000 фута (15 240м). На височина от 20 000 фута (6096 м.) могат да бъдат идентифицирани облаците с пепел на 100 км. далечина пред самолета. По този начин пилотите ще могат да правят малки промени в полета, избягвайки всеки подобен облак. Концепцията е много подобна на метеорологичните радари, които са стандарт за авиокомпаниите днес.
На земята, информацията от самолета, получена от AVOID, може да се използва, за да се пресъздаде точен образ на облака от вулканична пепел, с данни в реално време. Така ще има ясна представа каква част от въздушното пространство остава „отворено”, което в друг случай би било блокирано за полети и ще се намалят прекъсванията на полетите, което е в полза на пътниците.

Анализ на вулканичните изригвания през 2010 и 2011 г.

Базирайки се на същите принципи, изобретателят на AVOID Д-р Фред Прата може да използва инфрачервени данни от европейската геостационарна сателитна система SEVIRI и да комбинира данните с усъвършенстван компютърен модел за атмосферната дисперсия (разпръскване на въздушните замърсители в атмосферата), за да прогнозира и отчете къде и в каква концентрация има наличие на вулканична пепел в атмосферата.


Данните от SEVIRI и анализът на атмосферна дисперсия от изригването на вулкана Ейяфятлайокутъл през 2010 г., показват, че зоните с висока концентрация, в които самолетите не могат да летят безопасно, обхващат по-малко от 2 % от европейското въздушно пространство, когато то е затворено.
Този аналитичен модел беше използван при изригването на вулкана Гримсвьотн през 2011 г. и обезпечи затварянето на въздушното пространство за по-малко време, като по този начин се избегнаха ненужни прекъсвания в дейността за пътниците.

В полети на easyJet от 2012 г.

easyJet и Airbus имат постигнато споразумение да работят съвместно по тестовете на технологията AVOID. Двете страни ще се срещнат скоро, за да обсъдят кога ще започнат реалните тестове на самолети Airbus с интегрираната на тях система за вулканична пепел.


AVOID технологията трябва да премине през сертификационния процес на европейската агенция за авиационна безопасност EASA. След това easyJet възнамерява да започне инсталирането на технологията на свои собствени самолети още през лятото на 2012 г., за да минимизира бъдещи прекъсвания в дейността от вулканична пепел.

Катла

Вулканолозите предвиждат, че следващият исландски вулкан вероятно ще изригне от Катла и може да бъде до 10 пъти по-голям от Ейяфятлайокутъл и Гримсвьотн. Последното негово голямо изригване е било през 1918 г. Вулканът обикновено изригва на всеки 40 до 80 години, което означава че следващият природен феномен предстои. Той вече започва да показва знаци на предстоящо изригване. Ефектите от него могат да бъдат огромни, така че е важно тази технология да бъде въведена в експлоатация, за да може Европа да лети безопасно.




Иън Дейвис, ръководител на техническия отдел в easyJet, заявява: “Безопасността е в сърцето на авиационната индустрия и ние видяхме какво причини вулканичната дейност през миналите 2 години. В отсъствието на доказана технология хиляди полети бяха на земята.

Това огромно приземяване на самолети не трябва да се допуска отново, благодарение на сателитите и технологиите за полети, които могат да бъдат използвани за точно предсказване не само на частици от вулканично изригване, но също и за важна оценка на нивата на концентрация на пепел.

Тази технология е съществена за авиационната индустрия и за пътниците, тъй като обещава да минимизира бъдещи прекъсвания от вулканична дейност – една много реална и нарастваща заплаха, каквато има от Катла.

Тестването на технологията е следващата вълнуваща стъпка в процеса за интегриране на AVOID на самолетите на easyJet, което ние се надяваме да направим от лятото на 2012 г.”.
Д-р Фред Прата, учен от Nicarnica Aviation и изобретател на системата AVOID добавя: “Вулканичните изригвания ще продължат да се случват, а въздушният транспорт е жизненно важен за голбалната икономика. Ето защо ние се нуждаем от практическо решение на проблема с вулканите и тяхното проявление в авиацията. AVOID представлява част от това решение, осигурявайки на пилотите тактическа информация, която те могат да използват, за да пилотират безопасно.

Тези първи летателни тестове показват, че AVOID може да идентифицира надеждно вулканични емисии и можем спокойно да пристъпим към следващата стъпка в програмата, която включва монтиране на системата на търговски самолети Airbus, летящи на височина 30 000 фута (9144 м.)

В края на този процес системата AVOID ще бъде готова за масова употреба. easyJet вярва, че ако 100 самолета в Европа (20 от които на авиокомпанията) бъдат екипирани с оборудването AVOID, това би предоставило обширно покритие на континента, позволяващо на авиокомпаниите да предоставят информация на властите в подкрепа на новите процеси и процедури, въведени след изригването на Ейяфятлайокутъл през 2010 г. Тази жизнено важна информация ще позволи на авиокомпаниите да продължат да летят безопасно в съответствие с изискванията на гражданските въздухоплавателни администрации за безопасни полетни зони*”.
Интересни видео материали с тестовете над Етна може да свалите оттук в няколко различни формата за излъчване: http://www.digitalnewsagency.com/stories/6139-groundbreaking-ash-detection-technology-successfully-tested-over-live-volcano


Бележки за редакторите

*В непредвидените случаи на вулканична пепел в ИКАО (Международната асоциация за гражданска авиация), са определени три нива на замърсяване, които са описани по-долу. Всички примерни нива на концентрация на вулканична пепел са обект на променливо равнище. „Определените размери” се отнасят към хоризонтални и вертикални граници


1. Зона на ниско замърсяване: Въздушно пространство от определени размери, където вулканичната пепел може да бъде регистрирана при концентрации равни или по-малки от 2x10-3 g/m3, но по-големи от 2x10-4 g/m3.
2. Зона на средно замърсяване: Въздушно пространство от определени размери, където вулканичната пепел може да бъде регистрирана при концентрации по-големи от 2x10-3 g/m3, но по-малки от 4x10-3 g/m3.
3. Зона на високо замърсяване: Въздушно пространство от определени размери, където вулканичната пепел може да бъде регистрирана при концентрации равни или по-големи от 4x10-3 g/m3, или зони на замърсено въздушно пространство, за които няма налични ръководства за вулканична пепел
1) Преди са използвани други имена за дефиниране на зони с различни концентрации на вулканична пепел, като „Повишена зона за процедури” (EPZ), „Времево ограничена зона” (TLZ) и „Забранена за полети зона” (NFZ). Тези наименования вече са премахнати

Пълният документ за изискванията за нивата на замърсяване с пепел може да бъде намерен на адрес: http://www.caa.co.uk/docs/1425/20110210GuidanceRegardingFlightOperationsInTheVicinityOfVolcanicAsh.pdf



Тази информация е използвана от авиационната индустрия с цел подпомагане взимането на решения за това къде е безопасно да се лети

  • Ниска плътност – според информация от производителите на двигатели, зоните с ниска плътност на вулканична пепел са безопасни за полети;

  • Средна и висока плътност – Информацията за зони с висока и средна плътност на вулканична пепел се комуникират с пилотите чрез НОТАМ съобщения (Notice to Airmen). Това е световен стандартен метод, чрез който се предава полетна информация на пилотите;

  • Всяка британска авиокомпания, която желае да оперира в зони със средна или висока плътност на вулканична пепел, трябва да разполага с вариант за безопасност, приет от гражданската въздухоплавателна администрация. Много авиокомпании вече разполагат с такива варианти и имат разрешение за полети в зони със средна плътност. Авиокомпаниите извън Великобритания могат да кандидатстват пред своите национални регулатори за такива разрешения.


Д-р Фред Прата / Nicarnica е директор на Nicarnica (компания, част от Норвежкия институт за Въздушни Изследвания). Nicarnica Aviation е компания, специализирана в разработването на инфрачервена технология за идентификация на вулканична пепел и други въздушни замърсители в авиационната индустрия.

За easyJet:

easyJet оперира въздушно-транспортна мрежа №1 в Европа с водещо присъствие в топ 100 маршрутите и в 50-те най-големи европейски летища.

easyJet лети до повече от 610 маршрута между 130 летища в 30 държави. Повече от 300 милиона европейци живеят в рамките на един час разстояние с кола от летищата, до които лети easyJet - повече от всяка друга авиокомпания.

easyJet приема устойчивостта отговорно. Компанията инвестира в най-новите технологии, оперира ефективно и запълва повечето от своите места, което означава, че всеки пътник на easyJet е отговорен за 22% по-малко въглеродни емисии от всеки друг пътник на традиционна авиокомпания, ако летят по един и същ маршрут.



За повече информация: Димитър Манлиев, Publicis Consultants | MARC, 02/ 434 07 90, 0896 786 736, d.manliev@publicis-consultants.bg
Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница