Информация за преценяване на необходимостта от извършване



Дата14.03.2018
Размер176.56 Kb.
#62768

Информация за преценяване необходимостта от ОВОС

Изграждане на “Стопанска сграда за отглеждане на овце” в имот № 008014, землище на село Соколино,

община Момчилград, област Кърджали




Информация

за преценяване на необходимостта от извършване

на ОВОС за инвестиционно предложение:




Изграждане на “ Стопанска сграда за отглеждане на овце ” в имот № 008014,

землище на с. Соколино, община Момчилград, област Кърджали

Анотация


Информацията за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС за инвестиционно предложение - Изграждане на “ Стопанска сграда за отглеждане на овце ” в имот № 008014, землище на с. Соколино, община Момчилград, област Кърджали, е изготвена в съответствие с Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда - Приложение № 2 към чл. 6.

I.Информация за контакт с инвеститора:

1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на инвеститора – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.

Северин Мартинов Миленов,

ЕГН 7501082540,

Област Кърджали, община Момчилград, село Чуково, № 153,

Република България
2. Пълен пощенски адрес:

България, област Кърджали, община Момчилград,

село Чуково, № 153

/адрес за кореспонденция – село Чуково, община Момчилград, област Кърджали/


3. Телефон/факс и e-mail: GSM 0878 78 28 06

4. Лице за контакти: Северин Мартинов Миленов,

GSM 0878 78 28 06,

/адрес за кореспонденция – село Чуково, община Момчилград, област Кърджали /

II.Характеристики на инвестиционното предложение

1. Резюме на предложението

Предвижда се изграждане на “ Стопанска сграда за отглеждане на овце ” в имот № 008014, с площ 3,000 дка, в местност „Казала”, землище на с. Соколино, община Момчилград, област Кърджали.

Имотът е собственост на Северин Мартинов Миленов, село Чуково, община Момчилград съгласно Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот - № 114 том I рег.№ 635 дело № 114 от 2013 г., Служба по вписванията Момчилград – вх.рег.№ 483 от 07.03.2013 г., акт. № 82 том ІІ дело № 173/2013 г.

Съгласно скица № К01042/23.08.2013 г. от Общинска служба по земеделие Момчилград, земята на ПИ № 008014 в землището на село Соколино, община Момчилград, област Кърджали, с площ 3,000 дка е с начин на трайно ползване – Нива и е четвърта категория.

Настоящото инвестиционно предложение е свързано с промяна предназначението на земеделска земя на № 008014 в землището на село Соколино, община Момчилград, област Кърджали, с площ 3,000 дка.

Отглеждането на животните следва да е съобразено с биологичните особености на вида, което налага създаване на оптимални условия за запазване на здравословното им състояние и за осигуряване на растежа и развитието на младите и получаване на качествена и висока продуктивност от възрастните.

Овцете ще се отглеждат в закрито помещение и под навес. Предвижда се изграждане на една обща постройка със застроена площ около 500-600 м2.

Овцете ще се отглеждат основно чрез пашуване през по-голямата част от годината. Храненето им в овчарника ще става основно вечер и целодневно през зимата когато не е възможно да се извеждат на паша. Предвижданият капацитет на овчарника възлиза на 300 броя овце.

За съхраняването на твърдия и течен оборски тор ще се осигурят отделни съоръжения и площадки, които ще бъдат с водоустойчиво дъно, като бъдат предприети мерки за предотвратяване и изтичане на отпадъците извън тях. Отпадните води ще се събират във водоплътна безоточна яма, която периодично ще се почиства и извозва до пречиствателно съоръжение. Към овчарника ще бъде изградено торище, съгласно нормативните изисквания, където ще се събира оборския тор. След неговото изгниване той ще се използва от възложителя за наторяване на собствените му земи, върху които отглежда фуражни култури за нуждите на овчарника.

Водоснабдяването и електрозахранването на овчарника ще се извърши от съществувашата инфраструктура в района. Транспортния достъп до имота е по полки път, с който имота граничи.


2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Необходимостта от инвестиционното предложение е продиктувана от дейността на земеделкия произвидител и наличието на земеделски земи, които стопанисва:



  • основна дейност на земеделския производител – производство и търговия с животинска и селскостопанска продукция;

  • осигурени са земеделски земи – собствени;

  • наличие на опит и квалифицирани умения от страна на земеделския производител в областта на отглеждането на животни;


3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствени или друг план дейности:

Имотът, в който ще се създава овчарник е земеделска земя, с начин на трайно ползване – нива, четвърта категория на земята при неполинти условия. За промяна предназначението на земеделската земя се изготвя Подробен устройствен план – План за застрояване за обособяването на имота за овчарник.


4. Подробна информация за разгледани алтернативи

По отношение на местоположение не са разглеждани алтернативни решения, тъй като местоположението на инвестиционното предложение е определено от наличието на собствен имот в непосредствена близост до село Соколино, община Момчилград, област Кърджали.

По отношение технологията на отглеждане на овцете се предвижда те да се отглеждат в закрито помещение, навес и в двора. Овцете ще се отглеждат основно чрез пашуване през по-голямата част от годината. Предвижданият капацитет на овчарника възлиза на 300 броя овце.
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Овчарника ще се обособи в ПИ № 008014, с площ 3,000 дка, в местност „Казала”, в землището на с. Соколино, община Момчилград, област Кърджали.

Имотът е собственост на Северин Мартинов Миленов, село Чуково, община Момчилград съгласно Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот - № 114 том I рег.№ 635 дело № 114 от 2013 г., Служба по вписванията Момчилград – вх.рег.№ 483 от 07.03.2013 г., акт. № 82 том ІІ дело № 173/2013 г.

Имотът се намира на около 250 м южно от село Соколино. Имотът граничи с полски път, затревени ниви и дере.

За временни дейности по време на изграждане на овчарника ще се използват свободните площи от имота.

6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет

Предвижда се изграждане на овчарник за 300 овце в имот № 008014, с площ 3,000 дка, в местност „Казала”, в землището на село Соколино, община Момчилград, област Кърджали.

Имотът е собственост на Северин Мартинов Миленов, село Чуково, община Момчилград съгласно Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот - № 114 том I рег.№ 635 дело № 114 от 2013 г., Служба по вписванията Момчилград – вх.рег.№ 483 от 07.03.2013 г., акт. № 82 том ІІ дело № 173/2013 г.

Съгласно скица № К01042/23.08.2013 г. от Общинска служба по земеделие Момчилград, земята на ПИ № 008014 в землището на село Соколино, община Момчилград, област Кърджали, с площ 3,000 дка е с начин на трайно ползване – Нива и е четвърта категория.

Настоящото инвестиционно предложение е свързано с промяна предназначението на земеделска земя на ПИ № 008014 в землището на село Соколино, община Момчилград, област Кърджали, с площ 3,000 дка.

Отглеждането на животните следва да е съобразено с биологичните особености на вида, което налага създаването на оптимални условия за запазване на здравословното им състояние и за осигуряване на растежа и развитието на младите и получаване на качествена и висока продуктивност от възрастните.

Овцете ще се отглеждат в закрито помещение и под навес. Широката част с вратите и прозорците на помещенията и навеса се насочва на юг. Западната стена на постройката е плътна без прозорци. При отглеждането на овцете се спазва определена гъстота. На едно шиле са необходими 0,7 – 1 м2 площ от пода на помещението и 1-1,5 м2 от двора. За възрастните овце тези изисквания са съответно 1 м2 и 1,5м2.

Предвижда се изграждане на една обща постройка със застроена площ около 500-600 м2.

В постройката ще са разположени помещения за отглеждане на овцете и малките агнета, както и помещение за фураж. Допълнително ще бъдат предвидени помещение за съхранение на млякото, помещение за почивка, санитарен възел и други съгласно предвидената дейност. Подът трябва да бъде мек и топъл. Помещенията се почистват периодично.

Овцете ще се отглеждат основно чрез пашуване през по-голямата част от годината. Храненето им в овчарника ще става основно вечер и целодневно през зимата когато не е възможно да се извеждат на паша. Предвижданият капацитет на овчарника възлиза на 300-500 броя овце.

Овцете се хранят и поят в помещенията или на двора. Хранилките за тях са комбинирани, едностранни или двустранни, с дължина 2-3м. Те трябва да осигуряват фронт на хранене 15-20 см за агнета и шилета 30-40 см за овцете майки.

Поилките са автоматични или открит водопой, с възможност за осигуряване на фронт за поене 5-10 см.

За съхраняването на твърдия и течен оборски тор ще се осигурят отделни съоръжения и площадки, които ще бъдат с водоустойчиво дъно, като бъдат предприети мерки за предотвратяване и изтичане на отпадъците извън тях. Отпадните води ще се събират във водоплътна безоточна яма, която периодично ще се почиства и извозва до пречиствателно съоръжение. Към овцефермата ще бъде изградено торище, съгласно нормативните изисквания, където ще се събира оборският тор. След неговото изгниване той ще се използва от възложителя за наторяване на собствените му земи, върху които отглежда фуражни култури за нуждите на овчарника.

Предвижда се водоснабдяването на овчарника да се осъществи от селската водопроводна мрежа. Съгласно приложеното писмо на „ВиК” ООД, гр. Кърджали водоснабдяването на обекта може да се изпълни от площадков водопровод ПЕВП ф90мм, с Н=3атм и н=0,80м. В района няма канализация. Отпадните води ще се събират във водоплътна безоточна яма, която периодично ще се почиства и извозва до пречиствателно съоръжение.

Електрозахранването на овчарника ще се реализира чрез присъединяване към съществуваща електропреносна мрежа.

Транспортният достъп до обекта ще се осигурява по съществуващия полски път, с който имота граничи.


7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

Реализирането на предложението не налага нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура.

Транспортният достъп до обекта ще се осигурява по съществуващия полски път, с който имота граничи.
8. Програма за дейностите включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване

След процедурите за съгласуване на инвестиционното предложение, получаване на съответните разрешителни и осигуряване на финансиране, ще започне създаването на овчарника.

Експлоатацията на обекта ще е в съответствие с нормативните изисквания за този род обекти.

При евентуално прекратяване дейността на обекта ще се предприемат действия, свързани с безопасното ликвидиране на дейността. Те включват: преустановяване отглеждането на овце, почистване на помещенията и двора.


9. Предлагани методи за строителство.

Строителните работи се свеждат до:



  • Изграждане на едноетажна постройка с необходимите помещения;

  • Изграждане на водопроводната връзка;

  • Свързване на обекта с електропреносната мрежа;

При строителните работи ще се използва съвременна строителна техника, ще се работи с малко-габаритна и лесноподвижна механизация, осигуряваща минимално въздействие върху средата - в по-малка степен утъпкване на терена, с по-малко вредни емисии;
10. Природни ресурси, предвидени за използуване по време на строителството и експлоатацията

По време на строителството се използват строителни материали.

По време на експлоатацията се използва вода и фуражни растения за отглеждането на овцете.
11. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране:

По време на изграждането на помещението за овчарник ще се формират строителни отпадъци. Те ще събират отделно и извозят до регламентирана площадка за депониране на строителни отпадъци на територията на Община Момчилград. Също се формира и битов отпадък от работещите по обособяването на обекта. Те ще се събират в отделен съд за смет, който ще се обслужва от фирмата обслужваща Община Момчилград.

По време на експлоатацията на овчарника ще се формират битови отпадъци от обслужващия персонал. Битовите отпадъци ще се събират в отделен съд за смет, който ще се обслужва от фирмата обслужваща Община Момчилград.

Отпадъците от овцете – течна и твърда тор не са отпадък по смисъла на Закона за управление на отпадъците. За съхраняването на твърдия и течен оборски тор ще се осигурят отделни съоръжения и площадки, които ще бъдат водоустойчиво дъно, като бъдат предприети мерки за предотвратяване и изтичане на отпадъците извън тях.

Към овчарника ще бъде изградено торище, съгласно нормативните изисквания, където ще се събира оборският тор. След неговото изгниване той ще се използва от възложителя за наторяване на собствените му земи, върху които отглежда фуражни култури за нуждите на овчарника.
12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда

Предвидените мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда са следните:

По време на строителството:

- при строителните работи ще се използва съвременна строителна техника, ще се работи с малко-габаритна и лесноподвижна механизация, осигуряваща минимално въздействие върху средата - в по-малка степен утъпкване на терена, с по-малко вредни емисии;

- при изкопните работи няма да се допуска унищожаване на хумусния слой;

По време на експлоатацията:

- битовите отпадъци ще се събират отделно и ще се извозват до депо за неопасни отпадъци;

- спазване на технологичните процеси при отглеждането на овцете;

- поддържане в изправност на изградените обслужващи съоръжения;
13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например, добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство и третиране на отпадъчните води)


  • Добив на баластра – няма да има;

  • Нов водопровод – създава се връзка със съществуващ селски водопровод;

  • Добив или пренасяне на енергия – ел.енергия се ползва за обслужване на обекта, като обекта се свързва със съществуващата ел.преносна мрежа;

  • Жилищно строителство – няма;

  • Третиране на отпадъчни води – отпадните води ще се събират във водоплътна безоточна яма, която периодично ще се почиства и извозва до пречиствателно съоръжение;


14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

Имотът, в който ще се изгражда овчарника е собственост на физическото лице.

За реализиране на инвестиционното предложение ще са необходими съгласувания и разрешителни, свързани със строителството и експлоатацията на обекта – Решение за промяна предназначението на земеделската земя, Решение за преценяване необходимостта от ОВОС и ОС от РИОСВ, Разрешение за строеж, Разрешение за ползване на обекта, съгласувания с РЗИ, ветеринарните служби и други изискващи се от българското законодателство документи.
15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

При строителните работи строителната техника и колите доставящи строителните материали, ще замърсява въздуха с въглеводороди. Това въздействие върху атмосферния въздух е незначително и кратковременно. Предвидени са необходимите мерки за обезопасяване при евентуален разлив на опасни течности.

По време на експлоатацията обслужващите коли доставящи фураж, МПС на обслужващия персонал, ще замърсяват въздуха с въглеводороди. Това въздействие върху атмосферния въздух е незначително и кратковременно. Предвидени са необходимите мерки за обезопасяване при евентуален разлив на опасни течности.

Формираните при строителството и при експлоатацията на обекта отпадъци са в минимални количества и ще бъдат отделно събирани и предавани съгласно нормативите.

С реализацията на обекта не се очаква замърсяване и дискомфорт на околната среда. Характеристиките на предлаганата дейност не предполагат негативно въздействие върху компонентите на околната среда.
16. Риск от инциденти

По време на създаването на овчарника и при експлоатацията му не съществува риск от инциденти. Няма рискови фактори водещи до увреждане на здравето на персонала на обекта и респективно не се очакват неблагоприятни въздействия върху здравето на населението в района.

По време на строителството и експлоатацията са предвидени мерки - при евентуално възникване на разлив на опасни за околната среда течности /гориво, масло и др./, същите ще бъдат посипани с пясък или дървени трици до попиването им и своевременно ще бъдат отстранени от терена.

ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение


  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенни характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита и отстоянията до тях.

Инвестиционното предложение ще се реализира в имоти с № 008014, с площ 3,000 дка, местност „Казала”, землище на с. Соколино, община Момчилград, област Кърджали. Имотът се намира на около 250 м южно от село Соколино. Имотът граничи с полски път, затревени ниви и дере.

Площта на инвестиционното предложение не попада в граничите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в площта му няма регистрирани находища на редки и защитени растителни и животински видове по Закона за биологичното разнообразие. Най-близко разположената защитена зона е „Родопи Източни” BG 0001032, за опазване на природните местообитания, приета с Решение № 122/02.03.2007 г. на Министерския съвет.




  1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи

Имотът е собственост на Северин Мартинов Миленов, село Чуково, община Момчилград съгласно Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот - № 114 том I рег.№ 635 дело № 114 от 2013 г., Служба по вписванията Момчилград – вх.рег.№ 483 от 07.03.2013 г., акт. № 82 том ІІ дело № 173/2013 г.

Стопанската сграда ще се реализира на територията на частен имот и няма отношение към сегашните или бъдещи планирани ползватели на земи в района, поради което не се налага и приспособяването им към обекта.




  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

Имотът е земеделска земя. Категорията на земята при неполивни условия е четвърта категория. Създаването на стопанската сграда налага промяна предназначението на земята.


  1. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни , профилактични, питейни и хигиенни нужди и др;Национална екологична мрежа

Имотът предмет на инвестиционното намерение е с предназначение на земята земеделска, с начин на трайно ползване „нива”. Площта на инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в площта няма регистрирани находища на редки и защитени растителни и животински видове по Закона за биологичното разнообразие. Най-близко разположената защитена зона е „Родопи Източни” BG 0001032, за опазване на природните местообитания, приета с Решение № 122/02.03.2007 г. на Министерския съвет.

4.а. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.

Реализирането на стопанска сграда за отглеждане на овце не води до изменение на качеството и регенеративната способност на природните ресурси.




  1. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение

По отношение на местоположение не са разглеждани алтернативни решения, тъй като местоположението на инвестиционното предложение е определено от наличието на земеделски имот в близост до село Соколино, община Момчилград, собственост на физическото лице.


ІV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение)

  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси , различвине видове отпадъци и техните местонахождения, рисконите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми

  • По време на строителството - източник на неорганизирани емисии се явява строителната техника и колите доставящи строителни материали. В този период се очаква замърсяване на приземния слой на атмосферата с Noх, ЛОС, СО и твърди частици. Конфигурацията на релефа и местоположението на терена благоприятства бързото разсейване на емитираните замърсители. Така неорганизираното замърсяване на атмосферния въздух в района по време на строителството ще е незначително и с малък обхват;

  • По време на експлоатацията - източник на неорганизирани емисии са колите обслужващи обекта. В резултат на това се очаква замърсяване на приземния слой на атмосферата с Noх, ЛОС, СО и твърди частици. Конфигурацията на релефа и местоположението на терена благоприятства бързото разсейване на емитираните замърсители. Така неорганизираното замърсяване на атмосферния въздух в района по време на експлоатацията ще е незначително и с малък обхват;

  • Няма шумови емисии;

  • Въздействие върху хората, здравето им, флората и фауната – не се очаква.

  • Въздействие върху качеството на водите – за съхраняването на твърдия и течен оборски тор ще се осигурят отделни съоръжения и площадки, които ще бъдат водоустойчиво дъно, като бъдат предприети мерки за предотвратяване и изтичане на отпадъците извън тях.

  • Въздействие върху ландшафта, историческите и културните паметници и взаимовръзката между тях - обекта представлява новосъздаден лозов масив и района е с характерен аграрен ландшафт;

  • На терена не са открити паметници на културата и строителството не засяга такива;

  • По отношение на отпадъците – те ще се събират съгласно нормативните изисквани;

  • Не се очаква неблагоприятно въздействие върху хората и тяхното здраве, след реализиране на инвестиционното предложение;


2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение

В писмото на РИОСВ – Хасково с изх. № ПД-746/17.12.2013 г. е посочено, че инвестиционното предложение попада в обхвата на т.1 д) от Приложение 2, към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 и чл.93. ал. 3 от ЗООС за оценка за съвместимост и подлежи на процедура по оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване в близкоразположената защитена зона, като се изразява становище, че:

Инвестиционното предложение няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природните местообитания, популации и местообитания на видове, включително птици, предмет на опазване в близкоразположената защитена зона, поради това, че:

- имота предвиден за изграждане на овчарник е с начин на трайно ползване – затревена нива;

- при усвояването на територята не се очаква фрагметиране на природните местообитания и местообитания на видовете предмет на опазване в зоната.

- в района на инвестиционното предложение не се очаква кумулативни въздействия върху защитената зона.

.


  1. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, кратко-трайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно)

Въздействието на обекта може да се определи като краткотрайно и непряко.

Кумулативни и комбинирани въздействия не се очакват.




  1. Обхват на въздействието – географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид – град, село, курортно селище, брой жители и др.)

  • Географски район – въздействието е в рамките на имота;

  • Засегнато население – строителството и експлоатацията на обекта няма да засегне местното население;

  • Местообитания и видове – на територията на разглеждания имот не се наблюдават редки и защитени видове;




  1. Вероятност на поява на въздействието

Естеството на извършваната дейност не предполага реална и потенциална вероятност за поява на негативни въздействия върху околната среда.


  1. Продължителност, честота и обратимост на въздействието

Въздействието е краткотрайно и обратимо.


  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве

По време на строителството:

  • битовите отпадъци да се събират отделно и да се извозват до депо за неопасни отпадъци

  • при строителните работи да се използва съвременна строителна техника, да се работи с малко-габаритна и лесноподвижна механизация, осигуряваща минимално въздействие върху средата - в по-малка степен утъпкване на терена, с по-малко вредни емисии;

  • да се осигури абсорбент за попиване при евентуален разлив на опасни течности;

  • осигуряване на безопасни условия на труд гарантиращи безопасна работа;

По време на експлоатацията:

  • да се осигури абсорбент за попиване при евентуален разлив на гориво и масла;

  • замърсеният абсорбент да се събира в отделен съд и да се предава на фирми притежаващи Разрешение за дейности с опасни отпадъци;

  • спазване на мерките за безопасност и охрана на труда при обслужване на обекта;

  • предвиждане на водоплътна яма за отпадъчните води, която периодично се почиства и извозва до пречиствателно съоръжение;

  • оборската тор се съхранява на торище и след угниване се използва за наторяване на земеделски земи;

  • да се сключи Договор за приемане на трупове на умрели животни в Екарисаж;




  1. Трансграничен характер на въздействията

Не се предполага поява и разпространение на такова.

Възложител: ..........................



Северин Миленов






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница