Информация за преценяване на необходимостта от овос информация за контакт с възложителя От „Софийска вода”



Дата02.02.2018
Размер194.02 Kb.
#53398
Приложение № 2 към чл. 6

от Наредба за условията и реда

за извършване на оценка на въздействието

върху околната среда

(обн., ДВ, бр. 25/2003 г.)


Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС


  1. Информация за контакт с възложителя

От „Софийска вода” АД

Гр. София, общ. Столична, Район Младост, ж. к. „Младост” ІV, ул. „Бизнес парк”№1, сграда 2А



Булстат: 130175000

Пълен пощенски адрес: гр. София, общ. Столична, Район Младост, ж. к. „Младост” ІV,  ул. „Бизнес парк”№1, сграда 2А

Телефон, факс, е-mail: тел. 070012121;                                    

e-mail: amanyarova@sofiyskavoda.bg



Управител/директор на фирмата - възложител: Арно Валто – Изпълнителен директор

Лице за контакти/име, телефон/: Ана Манярова, тел.: 0885 288 150


  1. Характеристика на инвестиционното предложение

  1. Резюме на предложението

Настоящото инвестиционно предложение: Реконструкция на уличен водопровод Ø 500мм СТ по бул. „Асен Йорданов“, в участъка от бул. „Проф. Цветан Лазаров“ до бул. „Шипченски проход“, район „Слатина”, Столична община, е изготвено във връзка с реализирането на инвестиционната програма на „Софийска вода”АД.

Настоящото инвестиционно предложение предвижда изграждане на нов водопровод от чугунени тръби с диаметър 500. Трасето на водопровода тръгва от съществуващ водопровод Ø600 СТ по бул. „Проф. Цветан Лазаров“ в южна посока, и ще се разположи в западната част на пътното платно - на 2.65 м от съществуващия бордюр, и на 2.40 м от бъдещия бордюр по регулация. При достигане на кръстовището на бул. „Проф. Цветан Лазаров“ и бул. „Асен Йорданов“, новопроектираният водопровод тръгва по бул. „Асен Йорданов“ в западна посока, до достигане на покрита корекция на Слатинска река (на бул. „Шипченски проход“). Водопроводът Ø500 чугун ще се разположи в северната част на пътното платно: на 1.25 м от съществуващия бордюр, и на 1.70 – 1.75 м от бордюра по регулация.




  1. Доказване на необходимостта от инвестиционото предложение

В северното улично платно на бул. „Асен Йорданов“, в обхвата от бул. „Шипченски проход“ и бул. „Проф. Цветан Лазаров“, има изграден водопровод с диаметър 500 стомана от 1986 г. Този водопровод е в много лошо експлоатационно състояние с множество аварии.

Реализацията на инвестиционното предложение ще доведе до изграждане на водопровод, съгласно всички действащи нормативни уредби в страната. Това ще допринесе за подобряване водоснабдяването на района, намаляване риска от аварии и инциденти.





  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение и кумулиране с други предложения

Според изходните данни от Софийска вода водопроводът в обхвата на проекта е стратегически и се захранва от водопровод Ø1200 стомана който минава по ул. „Копенхаген“.

Налягането в кръстовището на ул. „Обиколна“ и ул. „ Без име“ при ОТ 44 е Нсв.  54м




  • Изходни данни:

с изх.№ 70-00-540/2015г.

  • Изходни данни от експлоатационните предприятия:

  • “Софийска вода” АД –ТУ-4210/18.12.2015г.;

  • БТК ЕАД;

  • ЧЕЗ РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ БЪЛГАРИЯ АД;

  • “Улично осветление” ЕАД;

  • “Овергаз мрежи” АД;

  • “Топлофикация“ ЕАД

  • Столична община – район „Слатина“;

  • ГИС София;

  • Действащ план за регулация

  • Заснемане на място на съществуващите мрежи и съоръжения

  • Данни от ГИС на “Софийска вода” АД

  • Копие от одобрения регулационен план на общината и заповедта за одобрение

  • Подробно геодезическо заснемане от оторизирана фирма.




  • Използвани нормативни документи:

  • Наредба №2 за проектиране, изграждане и експлоатация на водоснабдителни системи /Д.В.бр.34/2005г./;

  • Наредба №IЗ-1971 за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар /Д.В. бр.96/ 04.12.2009 г./ – изм. Д. В. бр.75 / 27.08.2013г.;

  • Наредба №4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти /Д.В.бр.51/2001г./.

  • Наредба №8 за правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населени места /Д.В.бр.71/99г./;

  • Наредба №4 за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи /Д.В.бр.88/2004г./.




  • Стандарти:

  • Водоснабдяване. Изисквания към системите извън сградите – БДС EN 805:2004;

  • Арматури за водоснабдяване – БДС EN 1074:2004;

  • Пластмасови тръбопроводни системи за водоснабдяване БДС EN 12201:2005.

  • Надземни пожарни хидранти колонков тип – БДС EN 14384:2005;

  • Чугунени тръби и фасонни части - BS ЕN 545.




  1. Подробна информация за разгледани алтернативи

Диаметърът на новопроектираният водопровод 500 CHG е приет въз основа на указателно писмо от НАГ- СО с изх.№ САГ16-БД00-271-[1]/07.03.2016г. В този смисъл, не са разглеждани, и не са обосновани, други алтернативи на местоположение и изпълнение.


  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Инвестиционното предложение ще се реализира в Столична община, район „Слатина”.

За цялата временна организация на движение са предвидени необходимите по правилник временни пътни знаци и сигнални ленти, които ще се демонтират след приключване на строителните работи, като във всеки етап строителните работи ще са сигнализирани със съответните пътни знаци и сигнално обозначително осветление.

По време на изпълнение на един от етапите се налага изместване на съществуващата спирка на обществения транспорт със 100 м.

Временната организация на движението е разработена в 7 етапа. Всеки етап е с приблизителна дължина 100м. Движението на автомобилите в участъка на строителните работи ще се извършва по свободната пътна лента с широчина 3.50м.



При работа на кръстовищата, ще осигури пешеходното движение напречно на булевардае чрез поставяне на пасарелка в обхвата на изкопа. Пасарелките ще бъдат с широчина 1.50м, и парапети. В тъмните части на денонощието пасарелките ще бъдат ясно сигнализирани и осветени.

Временната организация на движението е разгледана от Постоянната комисия по транспорт, организация и безопасност на движението, за което е съставен протокол.

Най-малко 10 дни преди започване на строителството, проектът за ВОД ще се пресъгласува със всички отговорни инстанции.

Отводняването на изкопите (при необходимост), захранването с ел. енергия и сгъстен въздух за нуждите на строителството, ще се осигурява от мобилни помпи, заваръчни централи, ел. агрегати и компресори.

Не се предвижда работа на строителната площадка в тъмната част от денонощието. В случай, че по време на строителството възникнат обстоятелства, които налагат работа на временно изкуствено осветление да бъде изготвена схема и график за работата му.

За подслон, преобличане и съхранение на дребен инвентар, както и за канцелария на техническия персонал, ще се използват фургони. В тях ще бъдат оборудвани санитарно-хигиенни и противопожарни пунктове.

Преди започване на изкопните работи, работният участък ще се огради така, че да се изолира от минаващи хора. Осигурява се достъп само на обслужващите работници и техниката. Обектът се намира в градска част с развита пътна мрежа и налични енергийни източници. В тази връзка изграждането на трайна складово-производствена база конкретно за обекта не се предвижда.



  1. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет, включително на дейностите и съоръженията, в които се очаква да са налични опасни вещества от приложение № 3 към ЗООС




  • Съществуваща водопроводна и канализационна мрежа

В северното улично платно на бул. „Асен Йорданов“, в обхвата от бул. „Шипченски проход“ и бул. „Проф. Цветан Лазаров“, има изграден водопровод с диаметър Ø500 стомана от 1986 г. Този водопровод е в много лошо експлоатационно състояние, с множество аварии. Преди бул. „Проф. Цветан Лазаров“, водопроводът преминава през частни имоти, и прави връзка със съществуващ водопровод Ø600 СТ, като връзката е изпълнена в шахта, ситуирана в частен имот. От тази шахта е пуснато отклонение за имот с УПИ III – 809,682 , което преминава през площадката на имота.

В южното улично платно на бул. „Асен Йорданов“ има изграден водопровод Ø110 полиетилен, който е захранен от съществуващия Ø500 стомана.

От водопровод Ø500 СТ са захранени и сградни водопроводни отклонения за имоти с УПИ XIV – 851,905 и УПИ XV – 585,905 и имот с административен номер 79.

Напорът в мрежата, според изходните данни на “Софийска вода” АД, във водопровод Ø 500 стомана при кръстовището на бул. „Шипченски проход“ и ул. „Владово“ е около 70m.

По бул. „Проф. Цветан Лазаров“ има изграден канализационен колектор 185/185 Atype_1 бетон. По бул. „Асен Йорданов“ има изградена канализация с диаметри Ø400 и Ø600 бетон. По улиците, попадащи в обхвата на настоящото инвестиционно предложение има изградена улична канализация с диаметри Ø300 и Ø400 бетон, която не е част от активите на „Софийска вода“ АД.


  • Други мрежи

Съгласно предоставените изходни данни от експлоатационните предприятия, в обхвата на улиците, предмет на инвестиционното предложение, са положени съобщителни кабели, ел. кабели, и кабели на улично осветление.

В района има изградена топлофикационна мрежа. По бул. „Проф. Цветан Лазаров“ и малък участък от бул. „Асен Йорданов“ (при кръстовището с бул. „Проф Цветан Лазаров“), има съгласувани проекти за газопровод и ТСКМ. Данни за други подземни проводи няма.




  • Проектно решение

Настоящият проект предвижда реконструкция на съществуващия водопровод Ø500 стомана по бул. „Асен Йорданов“ от бул. „Шипченски проход“ до бул. „Проф. Цветан Лазаров“, и изместване в уличното платно на бул. „Проф. Цветан Лазаров“ и бул. „Асен Йорданов“ на участъка от водопровода, който преминава през частни имоти.

Предвижда се съществуващото през имоти захранване на имот с УПИ III – 809,682 да се прекъсне и да се изгради ново сградно водопроводно отклонение за имот от страната на бул. „Проф. Цветан Лазаров“. Новото отклонение ще се захрани от съществуващ уличен водопровод Ø200 полиетилен, и ще бъде с диаметър Ø110 полиетилен. Преди изграждането на отклонението, ще се провери диаметъра на съществуващото захранване и при необходимост ще се промени диаметъра на предвиденото отклонение, тъй като при проучването, капакът на съществуващата водомерна шахта не можеше да бъде отворен.

Диаметърът на новопроектираният водопровод Ø500 CHG е приет въз основа на указателно писмо от НАГ- СО с изх.№ САГ16-БД00-271-[1]/07.03.2016г.

Настоящото инвестиционно предложение предвижда изграждане на нов водопровод от чугунени тръби с диаметър 500. Трасето на водопровода тръгва от съществуващ водопровод Ø600 СТ по бул. „Проф. Цветан Лазаров“ в южна посока, и ще се разположи в западната част на пътното платно - на 2.65 м от съществуващия бордюр, и на 2.40 м от бъдещия бордюр по регулация. При достигане на кръстовището на бул. „Проф. Цветан Лазаров“ и бул. „Асен Йорданов“, новопроектираният водопровод тръгва по бул. „Асен Йорданов“ в западна посока, до достигане на покрита корекция на Слатинска река (на бул. „Шипченски проход“). Водопроводът Ø500 чугун ще се разположи в северната част на пътното платно: на 1.25 м от съществуващия бордюр, и на 1.70 – 1.75 м от бордюра по регулация.

За да се осъществи връзката със съществуващия водопровод Ø600 СТ трябва да бъде спряно водоподаването във водопровода. След направата на връзката и монтирането на СК DN500 на новопроектирания водопровод, крана остава затворен и се възстановява водоподаването в стоманата. Трасето на новопроектираният водопровод след П.Т. 7 на места пресича, а на други попада изцяло в трасето на съществуващия водопровод Ø500 СТ. Това налага, след изграждането на водопровода до П.Т. 7, изключването на участъка от съществуващия водопровод от бул. „Проф. Цветан Лазаров“ до бул. „Шипченски проход“ по време на реконструкцията. За целта ще се затвори съществуващ СК DN500, намиращ се в шахта в имот с УПИ III – 809,682 и ще се затапи съществуващия водопровод Ø500 СТ при корекцията на Слатинска река. Ще се монтира глух фланец с щуцер и ще се направи връзка с временен водопровод Ø90 HDPE, за захранване на съществуващите сградни водопроводни отклонения и съществуващ водопровод Ø110 полиетилен, минаващ по бул. „Асен Йорданов“. До изграждането на водопровода до П.Т. 7 ще се изгради новото сградно водопроводно отклонение за имот с УПИ III – 809,682.

За захранване на съществуващ водопровод Ø160 полиетилен при кръстовището на бул. „Асен Йорданов“ и бул. „Проф. Цветан Лазаров“ ще се направи връзка от съществуващ пожарен хидрант на бул. „Проф. Цветан Лазаров“ с временен водопровод 90 HDPE.

От П.Т. 17 до П.Т. 18 новопроектираният водопровод преминава над съществуващ топлофикационен колектор. Тъй като разстоянието от плочата на колектора до терена е малко, в този участък новопроектираният водопровод ще се изпълни от стоманена тръба с диаметър Ø508 в предпазен стоманобетонов кожух.

След изграждането на новопроектирания водопровод Ø500 чугун, ще се разкрие мястото на връзката на съществуващия водопровод Ø500 СТ със съществуващия Ø600 СТ, водопроводът Ø500 СТ ще се затапи, и ще се предвиди демонтаж на спирателните кранове в шахтата в имот с УПИ III – 809,682 – СК 500 и СК DN150.

Новият водопровод е заложен да се изпълни от чугунени тръби за работно налягане от 10 атм. Фасонните части, арматурите и водомерите, също ще са за налягане 10 атм.
При П.Т. 1 ще се осъществи връзка на новопроектирания водопровод Ø500 чугун със съществуващ водопровод Ø600 СТ. Ще се монтира спирателен кран DN500 след връзката.

След кръстовището на бул. „Проф. Цветан Лазаров“ и бул. „Асен Йорданов“, ще се осъществи връзка със съществуващ водопровод Ø160 полиетилен. Връзката ще се осъществи до съществуващ СК DN 150.

При П.Т. 20 ще се осъществи връзка със съществуващ водопровод Ø110 полиетилен. Ще се пресвърже при съществуващ СК DN 100.

При П.Т. 27 ще се пресвърже съществуващо сградно водопроводно отклонение Ø90 полиетилен за имоти с УПИ XIV – 851,905 и УПИ XV – 585,905.

При П.Т. 31 ще се пресвърже съществуващо сградно водопроводно отклонение Ø90 полиетилен за имоти с административен номер 79.

При достигане на покритата корекция на Слатинска река ще се осъществи връзка със съществуващ водопровод Ø500 стомана.


За осигуряване на вода за външни противопожарни нужди са предвидени общо 5 броя нови надземни противопожарни хидранта (ПХ). Разстоянието между два съседни ПХ няма да надвишава 100м. По възможност, ПХ ще се монтират на 0.5м от външния ръб на бордюра, в границите на бъдещия тротоар.
При П.Т.29 от надлъжния профил, се получава висока точка от трасето на водопровода. За обезвъздушаването му при експлоатационни условия се предвижда монтаж на автоматичен въздушник DN100мм в шахта. Отклонението за автоматичния въздушник ще е от HD-PE тръби 110мм с дължина L=2.50m. В шахтата се предвижда монтаж на СК DN 100 преди въздушника.

При преминаването над топлофикационния колектор ще се монтира автоматичен въздушник DN 80 за подземен монтаж. Отклонението за него ще е от HD-PE тръби 90мм. Преди въздушника ще се монтира спирателен кран (СК) DN80, който ще се разположи на 0.50 м от бордюра по регулация, в границата на съществуващия тротоар.





  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

Подходът към изграждания обект ще става по съществуващите пътища. Предвид същността на инвестиционното предложение, както и местоположението, на което се планира да се извърши, не се налага изграждане на нова, или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.



  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване

Типът на съоръженията налагат специфична организация за изпълнение, а от там и за ЗБУТ. Предвидените организационни схеми ще се спазват стриктно и ще се актуализират своевременно.

Организацията на строителната площадка ще осигурява безопасност на всички лица, свързани пряко или косвено с изпълнението на строително-монтажните работи. Ясно и точно ще бъдат определени задълженията и отговорностите на всички лица при съблюдаване на действащата нормативна уредба и специфичните изисквания за опазване на околната среда и осигуряване на безопасност и здраве при изпълнение на различните видове СМР.



  1. Предлагани методи за строителство

Новопроектираният водопровод ще се положи в открит плътно укрепен вертикален изкоп на дълбочина, съгласно надлъжния профил, и широчина на изкопа 1.50 м, като минималното покритие над теме тръба ще е 1.50 м. Минималният наклон на водопровода ще е 0.002.

Сградното водопроводно отклонение (СВО) за имот в УПИ III – 809,682 ще се изпълни по безизкопна технология - чрез хоризонтално сондиране.

Тръбите в изкопа ще се полагат върху 10 см подложка, а обратната засипка ще се изпълни до 20см над темето на тръбата. Подложният пласт, зоната около тръбите и засипката, ще се изпълнят с дребнозърнест скален материал (пясък) – фракция 0 – 6.3 мм. Над обратната засипка, до кота терен, засипването щер продължи с мека пръст (в зоната на тротоарите), а в обхвата на уличното платно - с нестандартна баластра (до кота пътно легло), добре трамбована, на пластове по 20 см. Дребнозърнестият скален материал (пясък) за направа на подложка, странична засипка и пласт насип над тръбите, трябва да отговаря на БДС EN 13242:2002+A1:2007/NA:2012 „Скални материали за несвързани и хидравлично свързани смеси за използване в строителни съоръжения и пътно строителство“, или еквивалент, и действащите Национални приложения към тези стандарти. Материалите за изграждане на основните пластове на уличната и тротоарната настилка трябва да отговарят на БДС EN 13242 + A1/NA.

Нестандартната баластра, която ще се използва за направа на обратна засипка (основна) на изкопа, трябва да има здрави и мразоустойчиви зърна и да отговаря на следните физико – механични изисквания:


  • Максимален размер на зърната да е не по-голям от 75 мм;

  • Фракция, преминаваща през сито 0.075 мм – не повече от 15% по маса;

  • Коефициент на разнозърност (d60/d10) – не по-малък от 10;

  • Отклонение от оптималното водно съдържания, съгласно БДС 17146 -+3%;

  • Да не съдържа органични вещества;

  • Съдържание на водоразтворими соли определено по БДС EN 1744 – 1: Сулфати – не повече от 4%, Хлориди – не повече от 8%;

  • Да не е радиоактивен.

При уплътняването на обратната засипка, трябва да се постигне плътност не по-малка от 95% от стандартната плътност на скелета на материала, определена по Проктор, съгласно БДС 17146. Под тротоарите, обратният насип над пясъчната засипка ще е от мека пръст (до основата на тротоарната настилка). Над водопровода е предвидено полагането на лента с метални проводници, а над пясъчната засипка - сигнална лента, за откриване местоположението на водопровода, при бъдещи изкопни работи.

При извършване на строително монтажните работи ще се спазват изискванията на действащите нормативни документи за опазване на околната среда и безопасност и здраве при работа.





  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията

Предвижда се използване на природни ресурси единствено по време на строителните работи. Главно това са строителни и инертни материали, вода, горива и енергия.

По време на експлоатацията на водопровода, не се предвижда използването на допълнителни природни ресурси, освен тези, за чието транспортиране е предназначен, предвид същността на инвестиционното предложение..

В резултат на реализирането на инвестиционното предложение се очаква намаляване на авариите и използваните природни ресурси, вследствие рехабилитацията на водопроводната мрежа в този участък, и оптимизираното управление на налягането по мрежата.


  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране

Отпадъците, които се очаква да се генерират, съгласно Наредба №3/2004г за класификация на отпадъците, както по време на строителство, така и по време на експлоатация, са следните: 17 09 04 – смесени отпадъци от строителство и събаряне, различни от упоменатите в 17 09 01, 17 09 02 и 17 09 03, 17 04 07 – смеси от метали,

17 01 01 - отпадъци от бетон, 17 03 02 (асфалтови смеси, съдържащи други вещества, различни от упоменатите в 17 03 01), битови отпадъци от жизнената дейност на работещите. Строителните отпадъци ще се транспортират на Депо „Враждебна” за последващо рециклиране. Биоразградимите битови отпадъци и фракции от стъкло, пластмаса, и хартия и картон, ще се съхраняват разделно, и ще бъдат изхвърляни там, където има налични контейнери за разделно събиране.

Строителните отпадъци (СО) ще се събират разделно и няма да се допуска смесването им.

Продуктите от оползотворени СО следва да се придружават с документи за съответствие съгласно регламент (ЕС) 305/2011 г. на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2011 г. за определяне на хармонизирани условия за предлагането на пазара на строителни продукти. В съответствие с изискванията на Наредба за управление на строителните материали и за влагане на рециклирани строителни материали (ДВ, бр.89/2012г.), на обекта ще бъдат вложени рециклирани материали, които отговарят на изискванията на БДС ЕN 13242 и на спецификациите, посочени в Плана за управление на отпадъците. Рециклираните строителни материали ще се доставят само от площадки, които отговарят на изискванията на чл.43 от Закона за управление на отпадъците. Материалите трябва да бъдат придружени със сертификати, които удостоверават екплоатационните им характеристики. За проследяване на дейността по оползотворяване на строителните отпадъци се попълва съответната документация.





  1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

Мерките за намаляване отрицателното въздействие върху околната среда са свързани с проследимостта на процесите и оптимизиране на използваните суровини и материали, минимизиране количеството на генерираните отпадъци, както и тяхното правилно управление.

Реализацията на инвестиционното предложение ще доведе до намаляване загубите на природни ресурси, вследствие оптимизиране управлението на налягането в този участък на водоснабдителната мрежа, и намаляване риска от аварии.





  1. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води)

Не се предвижда извършването на други дейности, свързани с настоящото инвестиционно предложение, от страна на „Софийска вода” АД.



  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

Необходимо е получаване на Разрешение за строеж, свързано с инвестиционното предложение.



  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

Резултат от реализацията на инвестиционното предложение ще бъде намаляване загубите на вода, вследствие рехабилитирането на водопровода. Това ще доведе до допълнително намаляване въздействието върху околната среда, в резултат на оптимизираната употреба на ценни природни ресурси и намалена, в тази връзка, употреба на химикали за обезаразяване и пречистване.



  1. Риск от аварии и инциденти

Реализацията на инвестиционното предложение ще намали риска от аварии и инциденти, в резултат на обновяване съоръженията по водоснабдителната мрежа в границите на обекта на инвестиционното предложение.



  1. Местоположение на инвестиционното предложение


1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното

предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните

характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната

екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях.

В Приложение към настоящия документ, са предоставени скици - ситуации на площадката на инвестиционното предложение.



2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Трасето на обекта на инвестиционното предложение е публична общинска собственост, Столична община.



3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Имотите, на чиято територия се предвижда реализирането на инвестиционното предложение са собственост на Столична община, урбанизирана територия.



4. Чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.

Обектът на инвестиционното предложение се намира в урбанизирана територия, гр. София, Столична община.



4а. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.

Реализацията на инвестиционното предложение ще повлияе положително върху качеството и регенеративната способност на природните ресурси. Оптимизирането потреблението на природни ресурси – води, суровини и материали за пречистване и обеззаразяване, ще окаже благоприятно влияние върху показателите на околната среда.



5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Предвид същността на инвестиционното предложение, и очакваният резултат, няма разработени алтернативи за местоположение.



IV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

Реализацията на инвестиционното предложение ще повлияе благоприятно върху качеството на компонентите на околната среда. Ще се намали употребата на природни ресурси, в резултат на намалените загуби по водопреносната мрежа.

Не се очаква при реализирането на инвестиционното предложение да бъдат значително засегнати защитени територии, планински и горски местности, влажни и крайбрежни зони, както и защитени територии на единични и групови паметници на културата, определени по реда на Закона за паметниците на културата и музеите.





  1. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Инвестиционното предложение няма да доведе до намаляване числеността на популации на видове, представляващи предмет на опазване в защитени зони. Не се очаква инвестиционното предложение да предизвика промени в биологичното разнообразие.



  1. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

Въздействието се очаква да е положително. Намаляването на загубите по водоснабдителната мрежа, ще доведе до оптимизиране употребата на природни ресурси. Кумулативният ефект се очаква да е значителен, предвид непрекъснатия режим на работа на съоръженията.



  1. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.).

Обектът на инвестиционното предложение се намира в гр. София, район „Слатина“, Столична община.



  1. Вероятност на поява на въздействието.

Вероятността от проява на положително въздействие е много по-висока, в сравнение със запазване на съществуващото положение.



  1. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

Положителното въздействие, в резултат на реализация на инвестиционното предложение ще бъде постоянно, предвид характера му.


  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве.

Функционирането на рехабилитирания водопровод ще има изключително и само положително въздействие върху околната среда и здравето на хората. Ще намалеят загубите на вода по водоснабдителната мрежа, ще намалеят рисковете от аварии и инциденти по водоснабдителната мрежа, вследствие подобреното управление на налягането по нея в проектния участък.


  1. Трансграничен характер на въздействията.

Не се очаква трансгранично въздействие, както по време на строителството, така и по време на експлоатацията на обекта.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница