Информация за преценяване на необходимостта от овос на инвестиционно предложение



страница1/7
Дата11.06.2018
Размер1.24 Mb.
#73196
  1   2   3   4   5   6   7


ИНФОРМАЦИЯ

ЗА

ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС

НА

ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ

за:

Изграждане на сероочистваща инсталация (СОИ) за парогенератор № 5. в ТЕЦ „Република”- гр. Перник.”



(съгласно Приложение № 2 към чл.6 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда обн. ДВ. бр.25/2003г., изм. ДВ. бр.3/2011г.)

Възложител:

ТОПЛОФИКАЦИЯ ПЕРНИК” АД



2011 г.

I. Информация за контакт с възложителя:

1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.
“Топлофикация Перник” АД

гр. Перник, кв. Мошино 2303

ЕИК 113012360

инж. Стойчо Василев – Изп.Директор


2. Пълен пощенски адрес.

гр. Перник, кв. Мошино 2303


3. Телефон, факс и e-mail.

Тел: 076 588 009;

Факс: 076 588 008;

www.toplo-pernik.com

e-mail: office@toplo-pernik.com


Лице за контакти:

инж. Любен Цанков

Адрес: 1756 София, бул. „Климент Охридски” № 8, ТУ София, МТФ, ІІІ блок, каб. 3414

Тел: +3592 8689188

Факс: +3592 8680141

е-mail: lic@tu-sofia.bg.



II. Характеристики на инвестиционното предложение:

1. Резюме на предложението

ТЕЦ „Република е топлоелектрическа централа в гр. Перник, България. Започва да функционира през 1951 г. и е третата топлоелектроцентрала, въведена в експлоатация в България.

Централата е построена на етапи в периода 1951-1967 г., като техническите и параметри са:

-инсталирана електрическа мощност - 105 MW

-топлинна мощност – 496 MW

-годишно производство на електрическа енергия- около 500000 МWh

-годишно производство на топлоенергия- около 400 000 МWh

В момента в централата има инсталирани 5 парни котли, от които само два могат да бъдат експлоатирани – ПГ № 3 и ПГ № 5.

ПГ № 3 е преустроен за работа с природен газ и се ползува само в аварийни случаи или при планови ремонти на другата мощност. ПГ № 5 е въведен в експлоатация през месец април 2009г., след като е рехабилитиран с нов електрофилтър. Монтираният полски електрофилтър „ЕЛВО” на ПГ № 5 работи много добре и изпълнява проектно заложените емисии на летяща прах след него, а именно: прах <50 mg/Nm3, при обем на димните газове около 335 000  370000 Nm3/h.

За дейността на ТЕЦ „Република” се използват кафяви въглища от Пернишкия басейн.

„Топлофикация Перник” АД започна мащабна инвестиционна програма включваща изграждане на сероочистваща инсталация за основната мощност- ПГ № 5 и газоход свързващ парогенератора със СОИ.

Инвестиционното предложение, обхваща дейности, с чието реализиране ще се намери решение на проблема с емисиите на серни оксиди в атмосферата и ще се удължи живота на централата.

На територията на ТЕЦ „Република” съгласно КР № 53/2005 г. има инсталиранa термична мощност от 196 MWth– ПГ № 5 с топлинна мощност от 148 MWth, в който се изгаря твърдо гориво и ПГ № 3 с топлинна мощност от 48 MWth, в който се изгаря газообразно гориво.

Централата използва ниско сернисти въглища, но независимо от това към днешна дата, поради липсата на съоръжения за очстване на димните газове от серен диоксид концентрацията превишава нормите за допустими емисии (НДЕ).

Съгласно Условие 9.2.1 от КР № 53/2005 г. и писмо на МОСВ с изх. № 26-00-1869/12.07.2011, т. 2. ”...нормите за допустими емисии (НДЕ) за серен диоксид , азотен диоксид и общ прах за ПГ № 5 са както следва:

- серен диоксид –75% степен на сероочистване;

- за азотен диоксид до 600 mg/Nm3;

- общ прах до 50 mg/Nm3... ”


Възложителя предвижда изграждане и експлоатация на сероочистваща инсталация с т.н. “мокра” технология, при която като адитив за улавяне на серните оксиди се използва варова суспензия (варовик, негасена или гасена вар).

Съгласно КР № 53/2005 г. условие 9.1.1 на инвеститора се разрешава експлоатацията на следните пречиствателни съоражения на площадката:

- един брой електрофилтър към ПГ № 5, който вече е изграден;

- един брой сероочистваща инсталация към ПГ № 5.


1.1. Мощност на централата след реализиране на инвестиционното намерение

След реализиране на инвестиционното намерение на площадката от 2 налични функциониращи котела с инсталирана топлинна мощност възлизаща на общо 196 MWth (термични мегавати), непрекъснато ще функционира ПГ № 5 с горивна мощност 148 MWth. ПГ № 3 ще работи само при авариини ситуации или при планови ремонти на ПГ №5.

ПГ № 5 е с индивидуална входяща топлинна мощност 148 MWth . За свързване на парогенератора със СОИ ще бъде изграден газоход, с максимален капацитет – поемане димните газове от котела. На котлите, които няма да се ползват ще се извърши одит на техническото състояние и оценка за възможностите да се използват или консервират.


Величина

Дименсия

Показатели

Номинално паропроизводство

t/h

220

Минимално проектно паропроизводство

t/h

170

Номинално налягане на прегрята пара

MPa

9.41

Номинална температура на прегрята пара

º C

540

Проектна калоричност на горивото

kcal/kg

2400

Номинална топлинна мощност

MW

148

Разход на гориво

t/h

80

КПД по проект

%

86.5

Таблица.1.Показатели на парогенератор № 5 в ТЕЦ „Република”.
1.2. Сероочистваща инсталация

Към настоящия момент в ТЕЦ „Република” към „Топлофикация Перник” АД се извършват поредица от предварителни мероприятия с цел – изясняване на подробностите преди изграждане на сероочистваща инсталация (СОИ) по „мокър” способ с използване на варова суспензия (варовик, негасена или гасена вар) като адитив.

Инсталацията служи за очистване на димни газове, генерирани от работата на ТЕЦ от серни оксиди до съответната степен в съответствие с Условие 9.2.1 от КР № 53/2005 г.

Инсталацията служи за очистване на димни газове от серни оксиди, генерирани при дейността на ТЕЦ „Република”, в съответствие с изискванията на българската нормативната база (Писмо на МОСВ с изх. № 26-00-1869/12.07.2011).

Гарантирано е очистване на димните газове от SO2 до степен заложена в Условие 9.2.1. от КР 53/2005 г - степен на сероочистване 75% за ПГ № 5. Концентрацията на SO2 на входа на СОИ ще бъде 3500 - 5500 mg/Nm3, а на изхода на съоръжението– 875-1375 mg/Nm3.

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Производствената технология, горивната база и основните съоръжения за изграждането на ТЕЦ “Република” датират от преди 60 години. На онзи етап от развитие на електропроизводствените техники и горивните технологии проектът на централата е съответствал на световните стандарти. Със сегашното оборудване е невъзможно достигането на НДЕ по Наредба 10/2003г. за норми за допустими емисии, изпускани в атмосферния въздух от големи горивни инсталации.

Шестдесет годишната експлоатация е повлияла в различна степен на състоянието на основните енергийни съоръжения. Понастоящем състоянието им е задоволително.

След приемането на България в европейската общност и свързаните с това ангажименти, които страната е приела да изпълни, за достигане на европейските норми за допустими емисии на замърсители изпускани в атмосферата от големи горивни инсталации, е невъзможно продължаването на работата на ТЕЦ ”Република” в сегашното му състояние.

За да продължи експлоатацията на централата и за напред е необходимо да се изградят пречиствателни съоръжения изискващи сериозни инвестиции.

Необходимостта ТЕЦ „Република” да продължи да работи се определя от функцията й на единствен топлоизтичник в град Перник с присъединени към него около 20 000 жилищни апартамента и 7 700 приведени апартамента в обществени сгради. Освен това централата е единствен консуматор на кафявите въглища от Пернишкия басейн, където въгледобива е структуроопределящ отрасъл с важно социално значение.

Тези два основни фактора обуславят перспективи за развитие на ТЕЦ „Република” в дългосрочен план.

3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

В обхвата на реализиране на инвестиционното предложение, възложителят няма информация за съществуващи други инвестиционни предложения подлежащи на одобрение от компетентните органи.

След изграждането на СОИ ще се подобри екологичната обстановка в района на гр. Перник и ще се запази основната дейност на ТЕЦ “Република“ .

Във връзка с приемането на Република България в Европейския съюз на дневен ред излизат въпросите за значително намаляване на емисиите, замърсяващи атмосферата.

ТЕЦ”Република” е включена в Програмата на Република България за ограничаване на определени замърсители на въздуха от големи горивни инсталации.

Голям екологичен проблем създават двете шламохранилища– “7-ми септември” и “Кудин дол”, които се намират южно от гр. Перник и са на по-високо надморско равнище спрямо града.



В тази връзка се предвижда закриване на „Сгуроотвал ”Кудин дол” на „Топлофикация Перник” АД

Планът за закриване на сгуроотвал „Кудин дол” е разработен в изпълнение на условие 16.8 от Комплексно разрешително № 297- НО/2008 г. за сгуроотвал „Кудин дол” на “Топлофикация – Перник” АД. Предвижда се след закриване на сгуроотвала депонирането на отпадъците да се извършва в неизползвани открити минни изработки (стари и недействащи открити рудници) за запълването им и последващо рекултивиране, в партньорство с общинските или областните власти.

Досега са извършени само предварителни проучвания в тази насока. Няма конкретно определени площи.

От Мини „Открит въгледобив” ЕАД – гр. Перник официално е изискана информация за подходящи терени за бъдещо депо. Досега не е получен отговор.



Инвестиционното предложение е в пряка връзка с областната стратегия за развитие на област Перник 2005-2015г.:

Специфична цел ІІІ.1. Целенасочени регионални действия за опазване на околната среда – намаляване емитирането и дифузията на веществата, опасни за околната среда и натрупването на отпадъци.

Мерки:

♦ предприемане на действия за идентифициране на замърсяванията и подобряване на екологичната среда;



събиране, преработка и безопасно съхранение на битовите и индустриални отпадъци;

♦ борба със замърсяването на въздуха



Настоящото инвестиционно предложение е свързано с КР № 53/2005 г.

Съгласно условие 9.1.1. от КР (актуализирано с Решение № 53 Н0 И0 А1/2010г.) на Възложителя се разрешава експлоатацията на следните пречиствателни съоражения на площадката:

- един брой електрофилтър към ПГ № 5, който вече е изграден;

- един брой сероочистваща инсталация към ПГ № 5.

Съгласно условие 9.2.1. от КР емисионните норми на SO2 за ПГ № 5 са 75% степен на сероочистване.

4. Подробна информация за разгледани алтернативи.

Алтернативи във връзка технологичните решения:

Относно пречистването на серните оксиди съществуват няколко алтернативи, които могат да се разделят на два основни метода:



Абсорбционни методи:

- Абсорбция с използване на натриеви соли – използват се нелетливи хемосорбенти, притежаващи висока поглъщателна способност. Най-популярният метод (м-д на Wellman-Lord) използва за абсорбент алкален разтвор на Na2SO3.В абсорбера алкалният разтвор на Na2SO3 взаимодейства с SO2 от отпадъчните газове по обратимата реакция:



Na2SO3.+ SO2 + H2O ↔ 2 NaHSO3

В регенератор-кристализатор протича обратният процес, при което се получава т.нар. богат газ, съдържащ до 85% SO2 . Газът може да бъде преработен до различни продукти: чрез Клаус-процес до елементарна сяра или чрез кондензация до течен SO2 , или чрез окисление до H2SO4.

Недостатък на метода е високата му цена.

- Амонячни методи – осъществяват се при участие на водни разтвори на амониев сулфит:



SO2 + (NH3)2SO3 + H2O → 2NH4HSO3

В зависимост от начина на по-нататъшното разлагане на NH4HSO3 съществуват няколко модификации на метода:

При амонячно-сернокиселия вариант се използва H2SO4 :

2NH4HSO3 + H2SO4 → 2 (NH4)2SO4 + 2H2O + SO2

Получава се 100% SO2 , който може да се използва за производство на H2SO4 или за получаване на течен SO2 .

При амонячно-автоклавния метод технологичната схема е по-проста. Отработеният разтвор от NH4HSO3 се разлага в автоклав при температура 150-160 ºС и налягане 0,5-0,6 MPa с получаване на елементарна сяра и (NH4)2SO4 .

- Варовикови методи – в абсорбера серният диоксид с варовика образува калциев сулфит и въглероден диоксид. При окислението сулфита трансформира до сулфат - образува се гипс. Недостатъкът на този метод е, че процеса на абсорбция е по – бавен и това води до необходимостта от абсорбер с по – големи размери и съответно по-големи разходи.

- Магнезитов метод – основава се на поглъщането на SO2 от суспензия на MgO, при което се получават кристалохидрати от MgSO3. Степента на пречистване зависи от pH на разтвора. В кисела среда се образува Mg(HSO3)2 .

Този метод намира приложение главно за пречистване на димни газове от ТЕЦ. Отличава се с висока ефективност на пречистване, с достъпност и ниска цена на абсорбента. Към недостатъците спада необходимостта от скъпи съоръжения за оползотворяване на SO2, преработване и транспортиране на големи количества соли, значителни загуби от MgO при регенерацията му и др.



Адсорбционни методи:

В качество на хемоадсорбенти могат да се използват CaCO3, MgCO3, CaO, MnO и др. Сухите методи за санитарно пречистване на газове от SO2 осигуряват възможност за работа при повишена температура, както и регенерация на поглътителя. В същото време те се характеризират с високи капиталовложения и експлоатационни разходи.


Като цяло не може да се даде заключение кой метод за пречистване на серните оксиди е най-подходящ. В световен мащаб има няколко утвърдени метода за очистване на димни газове от ТЕЦ, какъвто е и методът избран от Възложителя.

При точно дозиране на абсорбента ще се очаква висока степен на очистване на димните газове от горивните процеси и спазване на нормите за допустими емисии на газовете изпускани от комина, което е достатъчно условие реализиране на избраната алтернатива.



Възложителят е избрал мокра технология с добавка на калциев карбонат, като адитив. В абсорбера серният диоксид с варовика образува калциев сулфит и въглероден диоксид. При окислението сулфита трансформира до сулфат – образува се гипс.

За условията на ТЕЦ „Република” към “Тoплофикация Перник” АД е необходима редукция на серните оксиди за ПГ № 5, до заложената в Условие 9.2.1. от КР сероочистка от 75%.
Алтернативи във връзка с местоположението:

По отношение на местоположението на сероочистващата инсталация са разгледани три алтернативи:

- алтернативна 1 – СОИ да бъде построена в изградения до кота „40” нов комин.

- алтернативна 2 – за изграждането на СОИ да се използва конструкцията на охладителна кула № 3.

- алтернатива 3 – изграждане на нов абсорбер и съпътстваща инфраструктура в участъка между действащия комин на ТЕЦ и недостроеният нов комин.

Предвидено е съоръженията да се използват, като абсорбери за СОИ.

Местоположението на съоръженията е в централната част на площадката на ТЕЦ, в непосредствена близост до ПГ № 5, което ги правят подходящи за разполагане на сероочистващата инсталация в което и да е от тях.

Към днешна дата се предвижда да бъде изграден нов абсорбер (алтернатива 3), без да се използват съществуващи съоръжения (охладителна кула или нов – недостроен комин). Разположението на абсорбера е на оста между работещия и недостроеният комин, като за отвеждане на димните газове в атмосферата се предвижда използването на „нов” – т. нар. „мокър” комин. Същият ще се намира в непосредствена близост до действащия.

За „мокър” комин ще се използва недостроеният „нов” комин, който е изграден до 40-ия метър. Предвижда се комина да бъде надстроен до 80 метра.

Реконструкцията и строителните дейности ще се извърши изцяло в границите на съществуващата производствена площадка на ТЕЦ „Република”.


"Нулева" алтернатива ще означава, работата на ТЕЦ „Република” да се преустанови, поради невъзможността на достигане заложените параметри относно емисиите вещества изпускани в атмосферния въздух заложени в нормативната база.

5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Основната площадка на ТЕЦ се намира на територията на община Перник, землището на гр. Перник, в индустриалната зона, югозападно от кв. Мошино. Собствеността на площадката изцяло е на “Топлофикация Перник” АД. Площадката на ТЕЦ ”Република” има следните граници:



  • На изток - улица без име в индустриалната зона

  • На запад - площадката на обогатителна фабрика на мини „Открит въгледобив” АД гр. Перник;

  • На север - улица без име, водеща до обогатителната фабрика;

  • На юг - първокласна ж.п. линия София- Кулата и скоростна магистрала с интензивен автомобилен трафик.



Фиг. 1. Местоположение на ТЕЦ Република – М 1: 62 500

Квартал Мошино се намира на около 1200 м североизточно от централата, а северозападно от нея на около 1500 м се намита квартал Тева.





Фиг. 2 Схема на ТЕЦ “Република”, ТЕЦ “Перник” и топлопреносната мрежа на “Топлофикация – Перник” АД

Площадката на ТЕЦ „Република” не е в близост и не оказва влияние на защитени територии.

Предвижданото преустройство няма да окаже трансгранично въздействие. Няма да бъде необходимо изграждане на нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура.

5.1. Обща използвана площ

Строителството на СОИ ще се извърши изцяло в границите на съществуващата производствена площадка на ТЕЦ ”Република”, като инсталацията ще се намира в централната част на площадката, в непосредствена близост до ПГ № 5. Предвидено е за СОИ да се изгради нов абсорбер, като за отвеждане на димните газове в атмосферата се предвижда използването на „нов” комин, който е изграден до 40-ия метър Предвижда се т. нар. „мокър” комин комина да бъде надстроен до 80 метра.



1. Главен корпус; 11. Котли; 21. Жп. депо;

2. Открита разпределителна уредба; 12. Филтри; 22. Мазутно- помпена станция;

3. Административна сграда; 13. Комин; 23. Багерна станция;

4. Главно разпределително устройство; 14. Ацетиленова станция; 24. Жп. линии;

5. Блокови трансформатори; 15. Дърводелска работилница; 25. Материални складове;

6. Хладилни кули; 16. Утаителен басейн; 26. Механична работилница;

7. Битова сграда; 17. Помпена станция; 27. Жилищни блокове;

8. Гаражи; 18. Открит въглищен склад; 28. Склад за трансформаторно масло;

9. Пропуски; 19. Гориво транспортен възел; 29. Помпена станция- р. Струма;

10. Токоизправителна станция ; 20. Разтоварище за жп. вагони; 30. Омекотителни резервоари.

Фиг. 3. Схема на разположение на основните съоръжения в ТЕЦ "Република"

6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

Генерираните количества димни газове от ПГ № 5 в ТЕЦ “Република ” с очаквания елементен състав на горивната им база, са посочени в долните таблици. Изчисленията са направени на база реално експлоатационни характеристики на котела от гаранционни изпитания.



Обемен поток

370 000

нм3

ном. 220

100 %

Температура

145

оС

ном.




Точка на кондензация




58-59 оС







Налягaне

1.002

мБара

ном.




Вода

16-20

об.%







Кислород

9-10

об. %, мокър

действителен




6

об. % сух

препоръчителен




Серен двуокис

4000÷5500

мг/нм3, сух

6 об. % кислород

ном.

Хлороводород

<=50 *)

мг/нм3, сух

6 об. % кислород




Флуороводород

<=30 *)

мг/нм3, сух

6 об. % кислород




Прах

≈50

мг/нм3, сух

6 об. % кислород

след ЕСФ

Таблица.2. Данни за изходящи газове на вход в СОИ



Вид гориво

кафяви

Консумация на гориво

80 т/ч

Влага Wtr

15,2 тегл %

Пепел Ar

57,9%

Cr

21-24 тегл %

Hr

1.8 тегл %

Srобща

0,8 тегл %

Or + Nr

7.0 тегл %

Cl

≈0.13 ppm тегл %

F

нд ppm тегл %

Ca

нд ppm тегл %

Qir

7.5-8.35 MJ/kg

Таблица.3. Елементен състав на реално изгаряното в котлите на централата гориво




НАИМЕНОВАНИЕ

Означение

Дименсия

Стойност













Нормиран

5 котел

1

Разчетен разход на гориво

Bр

t/h

-

80

2

Кислород в димните газове

О2

%

6

8.0-11.0

3

Коефициент на излишък на въздух след електрофилтъра

µ

-

-

1.615

Газове, количествен състав

4

Температура на димните газове

t’’

оС

135-155

5

Теоретично необходимо количество въздух

VВо

Nm3/kg

2.41

6

Обем на въглеродния двуоксид

VCO2

Nm3/kg

0.45

7

Обем на сярния двуоксид

VSO2

Nm3/kg

0.0063

8

Обем на триатомните газове

VRO2

Nm3/kg

0.46

9

Teоретичен обем на азота

VN2о

Nm3/kg

1.91

10

Oбем на азота

VN2

Nm3/kg

2.67

3.08

11

Teоретичен обем на сухите газове

VСГо

Nm3/kg

2.37

12

Обем на сухите газове

VСГ

Nm3/kg

3.33

3.85

13

Teоретичен обем на водните пари

VH2Oо

Nm3/kg

0.40

14

Oбем на водните пари

VH2O

Nm3/kg

0.42

0.43

15

Oбем на кислорода

VO2

Nm3/kg

0.20

0.31

16

Обем на димните газове

VДГ

Nm3/kg

3.75

4.28

17

Обемно влагосъдържание

X

%

11.12

9.95

Eмисии на вредни оксиди и прах в димните газове

18

Серни оксиди













Обемна концентрация на серни оксиди на сух газ

mSOx

ppm

1889

1635

Обемна концентрация на серни оксиди на влажен газ

mSO2,X

ppm

1679

1473

Kонцентрация на серни оксиди на сух газ, О2=6 %

SOx

mg/Nm3

3500-5500

-

19

Aзотни оксиди













Обемна концентрация на азотни оксиди на сух газ

µ NOx

ppm

98

85

Обемна концентрация на азотни оксиди на влажен газ

µ NOx

ppm

87

76

Kонцентрация на азотни оксиди на сух газ, О2=6%

NOx

mg/Nm3

200

-

20

Съдържание на летяща нетоксична прах

µ прах

mg/Nm3



<50


21

Обем димни газове от ЕПГ № 5

VКА

Nm3/h




370 000

22

Капацитет на инсталацията - СОИ

VИНСТ

Nm3/h




~600 000

Таблица.4. Теоретичен кaчествен състав на газовете за сега използуваните въглища–изчислен при промяна на коефициента на излишък на въздух за килограм гориво.
Основните входни данни за инсталацията.




Мин.

Средно

Макс.

Обем димни газове, 10-3 Nm3/h

230

345

600

Таблица.5. Капацитет на СОИ


Обемен поток

370.000

нм3

ном. 220

100 %

Температура

75

оС







Точка на кондензация




55-58 оС







Налягяне

1.008

мБара

ном.

МВТ (±0)

Вода

24.5-25.5

об.%







Кислород

11-11.5

об. %, мокър

действителен




6.0

об. % сух

препоръчителен




Серен двуокис

1375

мг/нм3, сух

6 об. % кислород

η SO2 ≥75%(при 5500 мг/нм3 на вход)

Хлороводород

3

мг/нм3, сух

6 об. % кислород




Флуороводород

2

мг/нм3, сух

6 об. % кислород




Прах (летлива пепел)

≤50

мг/нм3, сух

6 об. % кислород




Таблица.6. Данни за очистени газове на вход комин
Входящата топлинна мощност на централата при максимален режим на работа е 148 MWt, на твърдо гориво (въглища).
Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница