Информация за преценяване на необходимостта от овос на инвестиционно предложение



Дата10.02.2018
Размер250.75 Kb.
#56513

ИНФОРМАЦИЯ


ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС НА ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ:

ИЗГРАЖДАНЕ НА 1 БРОЙ ВЕТРОГЕНЕРАТОР ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ, В СОБСТВЕН ПОЗЕМЛЕН ИМОТ № 001028, НАМИРАЩ СЕ В МЕСТНОСТТА “ДОБРОВАН”, В ЗЕМЛИЩЕТО НА С. ГОРИЦА, ОБЩИНА ПОМОРИЕ, ОБЛАСТ БУРГАС



I. Информация за контакт с възложителя




  1. Възложител: „АТАЛИС” ООД, Булстат 200553202




  1. Пълен пощенски адрес: гр. София 1680, Община столична, район Красно село, ж. к. „Борово”, ул. „Планински проход” № 39




  1. Управител или изпълнителен директор на фирмата-възложител: Александър Атанасов Кънев




  1. Телефон: GSM 0887667997




  1. Лице за контакт: Александър Атанасов Кънев



  1. Характеристики на инвестиционното предложение




  1. Резюме на предложението

Инвестиционното предложение е за изграждане на 1 брой ветрогенератор за производство на електрическа енергия в собствен поземлен имот № 001028, намиращ се в местността „Доброван”, в землището на с. Горица, община Поморие, област Бургас. Имотът е с обща площ 10 199 м2 и е собственост на Възложителя: „Аталис” ООД, съгласно Нотариален акт за продажба на недвижим имот – № 151, том VІ, рег. № 3859, дело № 1099 от 28.10.2009 г., вписан в ЗС/ ПВ, Служба по вписванията, вх. рег. № 2771 от 2009 г., Акт № 161, том 11, дело № 2004. Производството на електроенергия ще бъде от възобновим източник – енергия на вятъра. При експлоатацията на ветрогенератора не се използват други природни ресурси. Общата произведена от вятърния генератор мощност ще бъде 3 MW.

Кметът на община Поморие, издава Мотивирано предписание съгласно чл. 135, ал. 3 от ЗУТ г., с което допуска изработване и процедиране на ПУП-ПЗ за неурегулиран поземлен имот с идентификатор 001028, находящ се в местността „Доброван” в землището на с. Горица с ЕКАТТЕ 16064, община Поморие, област Бургас.

За инвестиционното намерение са уведомени Общинската управа и засегнатото население чрез публикуване на обява във в–к „Черноморски фар”, бр. 112/15.06.2010 г.


  1. Необходимост от инвестиционното предложение:




  • Инвестиционното предложение е свързано с развитието на алтернативната енергетика в района и е в съответствие със Закона за енергийната ефективност, Закона за енергетиката и Енергийната стратегия на България.

  • В разглеждания район има необходимите природни условия за изграждане на вятърни електрогенератори;

  • Възложителят разполага с необходимия ресурс и техническа възможност за изграждане на обекта;

  • Производството на електроенергия по този способ е екологично чисто, не нарушава равновесието в околната среда;

  • Предложението е в съответствие с изпълнение на ангажиментите на Р България по международните конвенции и договорености в областта на електропроизводството и опазването на околната среда (VІІ-ма рамкова конвенция на ЕС, Протокол от Киото, Програма АЛТЕРНЕР, „Бяла книга „Възобновляеми източници”/СОМ/98/599 final/, доклада MOMBAUR/1997 др.), по които е страна. Съответства на целите на Областната краткосрочна програма за устойчиво използване на възобновяеми енергийни източници на област Бургас, както и на Енергийната стратегия на България и Закона за енергетиката.




  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

В съседните имоти не са разположени обекти за стопанска дейност. Всички околни терени се използват по предназначение – ниви, пасище, мера. Възложителят няма други инвестиционни намерения за изграждане на ветрогенератори в землището на с. Горица. Съществуват инвестиционни предложения за монтиране на ветрогенератори, изграждане на жилищни и вилни сгради. Но всички тези предвиждания са в други местности и достатъчно отдалечени от терена на настоящото инвестиционно предлоение, поради което не се очакват кумулативни въздействия, които да доведат до такива промени в околната среда, че това да се отрази неблагоприятно върху нейните компоненти, здравето на хората, както и върху предмета на опазване на най-близко разположените защитени зони.

Реализирането на инвестиционното намерение е свързано с екологично чисто производство на ел. енергия, без излъчване на замърсители и без генериране на отпадъци, използвайки възобновим ресурс - вятъра.




  1. Информация за разгледани алтернативи

Не са разгледани други алтернативи относно местоположението на съоръжението за производство на електроенергия посредством силата на вятъра, обяснимо от наличието на собственост върху този имот. Теренът е избран така, че дейността да не оказва отрицателно въздействие върху защитени природни обекти, както и върху околната среда.

  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Инвестиционното намерение за изграждане на един ветрогенератор за производство на ел. енергия ще се реализира в собствен поземлен имот № 001028, намиращ се в местността „Доброван”, в землището на с. Горица, община Поморие, област Бургас. Имотът е с начин на трайно ползване нива, с категория на земята при неполивни условия – девета и с площ на имота 10 199 м2, съгласно Скица № Ф01746/20.04.2010 г.

Теренът на инвестиционното предложение е отдалечен на около 4 км от регулацията на с. Горица.



Местоположение на имота спрямо регулацията на с. Горица
Не се предвиждат допълнителни площи за временни дейности по време на строителството. Площта необходима за разполагането на ветрогенератора е около 400 м², а обща площ на имота е 10 199 м², който е достатъчен за извършване на временните дейности по монтиране на генератора.


  1. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет

Целта на инвестиционното предложение е ситуиране на 1 брой ветрогенератор с мощност до 3 MW в собствен ПИ № 001028, намиращ се в местността „Доброван”, землище с. Горица, община Поморие, област Бургас. Основният производствен процес е добиване на електричество от енергията на вятъра и реализацията на електроенергията в републиканската енергийна система. Показателите за застрояване на имота ще са в съответствие с нормативите, установени в Наредба № 7 от 22 декември 2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони (изм. ДВ бр. 41/ 2008 г.).

Площта на ПИ № 001028, намиращ се в местността „Доброван”, в землището на с. Горица, община Поморие, област Бургас е 10 199 м2 .

Предвижда се в него да се обособи площадка за изграждане на 1 бр. тръбна конструкция за ветрогенератор.

Техническите характеристики на генератора са:



    • Номинална мощност:  до 3.0 MW

    • Височина на кулата до главината: до 120м

    • Диаметър на ротора:  до 112 м

    • Максимална мощност при скорост: 11-14 м/с

    • Скорост на включване: 3-4 м/с

    • Скорост на изключване: 20-25 м/с

    • Скорост на въртене: 6 - 19 об. мин.

Вятърният генератор ще бъде монтиран върху кула – стоманена конструкция с височина до 120 м. Кулата ще бъде монтирана върху стоманобетонен фундамент с размер до 20м х 20м и дълбочина  до 5 м. Необходимата площ за строителството на фундамента на вятърния генератор е 0.4 дка.

Произведената и преобразувана от съоръжението ел. енергия ще бъде пренасяна по подземна кабелна мрежа.

Включването в мрежата ще стане плавно чрез тиристорно управление, за да се редуцират мрежовите натоварвания. При това тока на включване се ограничава от номиналния ток.

Съоръжението е окомплектовано със система за автоматично включване и изключване, с компютърна система за управление и блокировка при необходимост.

Предложението за ситуиране на 1 брой ветрогенератор не изисква строителство на сгради, автомобилни паркове и заграждения. Не е необходимо водоснабдяване и канализация. Няма да се засажда високостеблена растителност. По-голяма част от имота ще продължи да се използва по предназначение.

При изкопните работи предварително ще се отнеме почвения слой и ще се отделят земните маси от изкопа, част от която ще се използва за обратен насип. При експлоатацията на обекта ще се използва естествен възобновим ресурс – вятър.




  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

До имота води съществуващ полски път. Поради това не се налага изграждане на нови пътни отсечки и не се предвижда да се получи право на преминаване през съседни имоти.


  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване

  • Проектиране и реализация на съоръжението за производство на електроенергия. Строителството включва: изкопни работи, изливане на бетон изграждане на фундамент за ветрогенератора, монтаж на машините и съоръженията към ветрогенератора. Ще се изградят ел. проводни линии с включване в ел. проводна мрежа.

  • Експлоатация на ветрогенераторното устройство.

На този етап възложителя не може да определи фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.


  1. Предлагани методи за строителство

При реализацията на проекта ще се използват традиционните за страната ни методи за изграждане на фундаменти, строителство на сгради и монтаж на метални конструкции. Строителните работи са свързани с направата на армиран бетон за фундаменти, като самото изправяне на ветрогенератора се извършва от специализирани фирми със съответната техника.


  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията

По време на строителството ще се използват следните природни ресурси: пясък, чакъл, филц, баластра, цимент, вода. При изкопните работи предварително ще се отнеме почвения слой и ще се отделят земните маси от изкопа, по-голяма част от които ще се използват за обратен насип.

При експлоатацията на обекта ще се използва възобновим природен ресурс – вятър.




  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират- видове, количества и начин на третиране

По време на строителната дейност ще отпадат изкопани земни маси, различни от упоменатите в 17.05.05 - № 17.05.06. Изкопаните земни маси, които се очакват да отпадат от обекта при условие, че изкопите на фундаментната плоча са с размери 25/ 25/ 5 в метри, ще бъдат максимално 1250 м3, половината от които ще се използват за обратен насип в ямата за фундаментната плоча.

Строителни отпадъци се състоят от бетон - код № 17.01.01, дървесен материал код № 17.02.01, съгласно Наредба № 3 от 01.04.2004 г. за класификация на отпадъците (ДВ, бр. 44, 25.05.2004 г.). Във връзка с това, е необходимо Възложителите ще предвидят площадка за временното им съхраняване на територията на строителната площадка, до момента на транспортирането им на депо за строителни отпадъци. Необходимо е, строителната площадка да се оборудва със съдове за временно съхранение на отпадъците от масла, вследствие “сухо почистване” на евентуално аварирала строителна механизация, замърсени земни маси, адсорбенти и други. Тези отпадъци се предават за третиране на лица притежаващи Разрешително по чл. 12 от ЗУО или Комплексно разрешително.

Излишните изкопани земни маси могат да се използват за запръстяване на битови отпадъци в депа, или за рекултивация на нарушени терени.

Строителни отпадъци ще бъдат транспортирани и обезвредени, съгласно условията и реда за третиране на строителните отпадъци и изкопани земни маси, определени от Община Поморие.

На строителния обект ще се обособи площадка, на която да се поставят съдове за събирането на смесените битови отпадъци - код № 20 03 01, генерирани от работниците по време на строителството до транспортирането до депо за депониране.

При експлоатацията, от обекта няма да отпадат битови отпадъци, тъй като няма да има постоянно пребиваващи и обслужващи.


  1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда

Обектът няма да оказва вредно въздействие върху компонентите на околната среда при спазване на следните мероприятия:

  • Да се направят инженерно - геоложки проучвания на територията на инвестиционното предложение;

  • Да се определят подходящи места за изграждане на площадки за временно съхраняване на хумусния слой, излишните изкопани земни маси и строителните материали. Съхраняване на повърхностния хумусен слой и оползотворяване му по предназначение за рекултивация, съгласно изискванията на чл. 43 от ЗООС. Изкопаните земни маси ще се използват за обратен насип и уплътняване на фундамента на плочата към кулата;

  • Да се изготви схема за събиране, временно съхранение и транспортиране на отпадъците, образувани по време на строителството, съобразена с нормативните изисквания по управление на отпадъците и условията и реда определени от Община Руен;

  • Контролирано провеждане на проектните работи с оглед осъществяването на максимално опазване на естествената растителност

  • Строителните работи да се извършат извън размножителния сезон (април - юни), за да се избегне безпокойството на видовете;

  • Да не се допускат разливи на горива и смазочни материали от строителните машини;

  • Поддържане огражденията за недопускане замърсяването на съседните терени, както и строителната площадка чиста и подредена.




  1. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води)

За пренос на добиваната електроенергия към националната електропреносна мрежа ще се изгради ел. проводна линия с включване в близкия ел. провод. Други дейности, като добив на строителни материали, нов водопровод, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води не се предвиждат.




  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

  • Решение от МЗХ за преотреждане на статута на земята;




  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

Не се очаква замърсяване и дискомфорт на околната среда след реализацията на обекта. Технологията е безотпадъчна.

По време на монтажните дейности ще има известен дискомфорт по отношение на шума и емисиите от строителната техника, но това ще е за много кратко време.




  1. Риск от инциденти

При спазване изискванията на нормативната уредба за здравословни и безопасни условия на труд по време на строителството на обекта не се очакват инциденти.

Експлоатацията на бъдещите съоръжения не представлява риск за елементите на околната среда.



III. Mестоположение на инвестиционното предложение




  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, природните и антропогенните характеристики, както и за елементите от Националната екологична мрежа

- скица с разположението на имот № 001028, намиращ се в местността „Доброван”, в землището на с. Горица, община Поморие, област Бургас.

  1. Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи

Земята е с обща площ 10 199 м2 и е собственост на Възложителя: „АТАЛИС” ООД, съгласно Нотариален акт за продажба на недвижим имот – № 151, том VІ, рег. № 3859, дело № 1099 от 2009 г., вписан в ЗС/ ПВ, Служба по вписванията, вх. рег. № 2771 от 2009 г., Акт № 161, том 11, дело № 2004 и върху него няма ограничения за застрояване. В съседните имоти не са разположени обекти за стопанска дейност.


  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

Ще се изготви Подробен устройствен план за промяна на статута на земеделската земя.


  1. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа

В непосредствена близост до имота няма жилищни сгради, чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони, елементи от Националната екологична мрежа.

На територията на Община Поморие се намират следните защитени обекти:



  • ЗТПоморийско Езеро”

Защитена територия Поморийско езеро е свръх солена лагуна по българското Черноморие. Влажната зона съхранява голямо разнообразие на растителни и животински видове. Най-голямо е разнообразието на птици - 265 вида (гнездещи, зимуващи, мигриращи), голяма част, от които редки и застрашени видове като тръноопашата потапница, червеногуша гъска, къдроглав пеликан, белоока потапница, пойния лебед, рибарки и др. Лагуната се намира на втория по големина миграционен път - Via Pontika и всяка година над  250 0000 щъркели, пеликани, гъски и хищни птици преминават над езерото на път от Европа към Африка. Комплексът от влажни зони е обявен за защитена местност (ЗМ) по българското законодателство, за Рамсарско място по смисъла на Рамсарската конвенция за опазване на влажните зони и водолюбивите птици и е един от 10-те български сайта в световния списък на Конвенцията, регистриран с № 1229. През 1998 г. Поморийско езеро е обявено за Орнитологично важно място за птиците, а от 2007 г. официално е включено от МС за Натура 2000 мрежата като защитена зона по Директивата на ЕС за птиците и НАТУРА 2000 зона по Директивата на ЕС за хибитатите.

От хилядолетия от солената лагуна се добива сол, а през последния век от езерото се добива лечебна кал, която се използва за лечение, рехабилитация и СПА процедури. През последните години Поморийско езеро е притегателно място за много бърдуочъри (орнитотуристи) пристигащи организирано от цял свят, за да наблюдават птичето богатство на езерото.



Голямата соленост на езерните води определя наличието на специфични растителни и животински видове-солянки, морски пелин, морска суеда, кавказко попче (живее при соленост на водите 80 промили), артемия (важен хранителен компонент за птиците).

Срещат се някои редки растения от Червената книга на България като черноморско плюскавиче, водна лилия, подвит парафолис и др.

  • ПЗ "Корията – вековна брястова гора" – намира се край с. Гълъбец с площ 2 ха и единствената запазена до наши дни вековна дъбова гора в този край. Отстои на над 16 км от имота на ветрогенератора;

  • ЗМ "Чаирите – блатно кокиче" с площ 2 ха, в която се намират значителни запаси от редкия и защитен растителен вид “Блатно кокиче”, отстои на около 7 км от имот № 001028

  • ЗМ "Добровански гъби" - площ 5 хектара, намира се на около 10 км от ветрогенератора. Представлява природно образувани скални фигури приличащи на гъби. 

Най-близко разположената защитена зона до имота е ЗЗ „Емине” с код BG 0002043, кореспондираща с Директива 79/409 на ЕЕС на Съвета за ЕИО за съхранението на дивите птици, обявена със Заповед № РД - 560 от 21.08.2009 г. (ДВ, бр. 69 от 28.08.2009г.).

Видове предмет на опазване в ЗЗ „Емине” BG0002043

Предмет на опазване в зоната са следните видове птици:

Видове по чл. 6, ал. 1, т. 3 от Закона за биологичното разнообразие:

Черногуш гмуркач (Gavia arctica)

Обикновен буревестник (Puffinus yelkouan)

Розов пеликан (Pelecanus onocrotalus)

Къдроглав пеликан (Pelecanus crispus)

Среден корморан (Phalacrocorax aristotelis desmarestii)

Малък корморан (Phalacrocorax pygmeus)

Малък воден бик (Ixobrychus minutus)

Малка бяла чапла (Egretta garzetta)

Червена чапла (Ardea purpurea)

Черен щъркел (Ciconia nigra)

Бял щъркел (Ciconia ciconia)

Блестящ ибис (Plegadis falcinellus)

Лопатарка (Platalea leucorodia)

Червен ангъч (Tadorna ferruginea)

Орел рибар (Pandion haliaetus)

Осояд (Pernis apivorus)

Черна каня (Milvus migrans)

Червена каня (Milvus milvus)

Белоглав лешояд (Gyps fulvus)

Орел змияр (Circaetus gallicus)

Тръстиков блатар (Circus aeruginosus)

Полски блатар (Circus cyaneus)

Степен блатар (Circus macrourus)

Ливаден блатар (Circus pygargus)

Малък креслив орел (Aquila pomarina)

Голям креслив орел (Aquila clanga)

Скален орел (Aquila chrysaetos)

Малък орел (Hieraaetus pennatus)

Късопръст ястреб (Accipiter brevipes)

Белоопашат мишелов (Buteo rufinus)

Царски орел (Aquila heliaca)

Белошипа ветрушка (Falco naumanni)

Сoкол скитник (Falco peregrinus)

Ловен сокол (Falco cherrug)

Сив жерав (Grus grus)

Ливаден дърдавец (Crex crex)

Kокилобегач (Himantopus himantopus)

Турилик (Burhinus oedicnemus)

Кафявокрил огърличник (Glareola pratincola)

Малък горски водобегач (Tringa glareola)

Малка черноглава чайка (Larus melanocephalus)

Малка чайка (Larus minutus)

Дебелоклюна рибарка (Gelochelidon nilotica)

Каспийска рибарка (Sterna caspia)

Гривеста рибарка (Sterna sandvicensis)

Речна рибарка (Sterna hirundo)

Белочела рибарка (Sterna albifrons)

Белобуза рибарка (Chlidonias hybridus)

Черна рибарка (Chlidonias niger)

Бухал (Bubo bubo)

Кoзодой (Caprimulgus europaeus)

Земеродно рибарче (Alcedo atthis)

Синявица (Coracias garrulus)

Сив кълвач (Picus canus)

Черен кълвач (Dryocopus martius)

Среден пъстър кълвач (Dendrocopos medius)

Сирийски пъстър кълвач (Dendrocopos syriacus)

Дебелоклюна чучулига (Melanocorypha calandra)

Късопръста чучулига (Calandrella brachydactyla)

Горска чучулига (Lullula arborea)

Полска бъбрица (Anthus campestris)

Червеногърба сврачка (Lanius collurio)

Черночела сврачка (Lanius minor)

Белочела сврачка (Lanius nubicus)

Черногърбо каменарче (Oenanthe pleschanka)

Ястребогушо коприварче (Sylvia nisoria)

Голям маслинов присмехулник (Hippolais olivetorum)

Полубеловрата мухоловка (Ficedula semitorquata)

Градинска овесарка (Emberiza hortulana);


Видове по чл. 6, ал. 1, т. 4 от Закона за биологичното разнообразие:

Среден морелетник (Stercorarius parasiticus)

Малък гмурец (Tachybaptus ruficollis)

Голям гмурец (Podiceps cristatus)

Червеногуш гмурец (Podiceps grisegena)

Черногуш гмурец (Podiceps nigricollis)

Голям корморан (Phalacrocorax carbo)

Сива чапла (Ardea cinerea)

Ням лебед (Cygnus olor)

Голяма белочела гъска (Anser albifrons)

Бял ангъч (Tadorna tadorna)

Фиш (Anas penelope)

Зимно бърне (Anas crecca)

Зеленоглава патица (Anas platyrhynchos)

Шилоопашата патица (Anas acuta)

Лятно бърне (Anas querquedula)

Червеноклюна потапница (Netta rufina)

Кафявоглава потапница (Aythya ferina)

Kачулата потапница (Aythya fuligula)

Планинска потапница (Aythya marila)

Обикновена гага (Somateria mollissima)

Звънарка (Bucephala clangula)

Среден нирец (Mergus serrator)

Голям нирец (Mergus merganser)

Малък ястреб (Accipiter nisus)

Обикновен мишелов (Buteo buteo)

Северен мишелов (Buteo lagopus)

Черношипа ветрушка (Керкенез) (Falco tinnunculus)

Сoкол орко (Falco subbuteo)

Вoден дърдавец (Rallus aquaticus)

Зеленоножка (Gallinula chloropus)

Лиска (Fulica atra)

Стридояд (Haematopus ostralegus)

Речен дъждосвирец (Charadrius dubius)

Обикновена калугерица (Vanellus vanellus)

Голям горски водобегач (Tringa ochropus)

Речна чайка (Larus ridibundus)

Чайка буревестница (Larus canus)

Mалка черногърба чайка (Larus fuscus)

Жълтокрака чайка (Larus cachinnans)

Пчелояд (Merops apiaster)
Цели и режим на опазване на ЗЗ „Емине” BG0002043

Съгласно тази заповед защитената зона се обявява с цел:

1. опазване и поддържане на местообитанията на посочените в т.2 видове птици за постигане на тяхното благоприятно природозащитно състояние;

2. възстановяване на местообитания на видове птици по т.2, за които е необходимо подобряване на природозащитното им състояние.

В границите на защитената зона се забранява:

1. премахването на характеристики на ландшафта (синори, единични и групи дървета), при ползването на земеделските земи като такива;

2. залесяването на ливади, пасища и мери, както и превръщането им в обработваеми земи и трайни насаждения;

3. използването на пестициди и минерални торове в пасища и ливади;

4. изграждането на съоръжения за производство на електроенергия посредством силата на вятъра, с изключение на тези, за които към датата на публикуване на заповедта в „Държавен вестник” има завършена процедура по реда на Глава шеста от Закона за опазване на околната среда и чл.31 от Закона за биологичното разнообразие;

5. косенето на тръстика, в периода от 1 март до 15 август;

6. паленето на тръстикови масиви и крайбрежна растителност;

7. извършването на дейности, свързани с отводняване, пресушаване или промяна на водния режим на мочурища и естествени водни обекти, освен при изпълнение на дейности, свързани с подобряване състоянието на водните екосистеми и местообитания.

8. В имотите от землищата на гр. Обзор и с. Емона с включени в т.8 от заповедта номера се забранява:

8.1. допускането и извършването на жилищно, курортно и вилно строителство, до влизането в сила на нов ОУП на община Несебър или негово изменение, с изключение на тези имоти, за които към 18.08.2006 г. има стартирала процедура по реда на Глава шеста от Закона за опазване на околната среда;

8.2. промяната на естествения характер на речните корита извън границите на населените места, с изключение на дейности, свързани с превантивна защита или оперативна защита при бедствени ситуации;

8.3. провеждането на офроуд състезания.


4а. Качество и регенеративна способност на природните ресурси

Не се използват природни ресурси.


5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение

Не са разгледани други алтернативи относно местоположението на съоръжението за производство на електроенергия посредством силата на вятъра. Ветроенергийните параметри на района, в който се намира разглежданият терен, за изграждане на ветрогенератор са благоприятни. Възложителят е собственик на имота. Теренът е избран така, че дейността да не оказва отрицателно въздействие върху защитени природни обекти, както и върху околната среда.




IV. Характеристики на потенциалното въздействие при реализацията на инвестиционното предложение




  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи, защитените територии, паметници на културата, различните видове отпадъци и техните местонахождения, както и някои генетично модифицирани организми

Въздействие върху атмосферния въздух

В Община Поморие няма пункт за мониторинг на качеството на атмосферния въздух. За състоянието на въздуха може да се съди по епизодични замервания, правени по различни поводи. Едно от тези замервания, сравнително представително като период, е проведеното през летния сезон на 2001-2005 г. г във връзка с кампанията "Син флаг". Анализи се правят за замърсителите: серен диоксид, сероводород, азотен диоксид, фенол, амоняк и прах. Резултатите показват, че повечето от замърсителите - сероводород, фенол, амоняк и прах не се установяват във въздуха на гр. Поморие. Епизодично се установяват серен диоксид, и азотен диоксид, но в концентрации значително под ПДК.

Източници на емисии на територията на Община Поморие са промишлените предприятия, комунално битовата дейност и транспорта.

Основните промишлени предприятия на територията на общината са: "Винпром-Черноморско злато" ЕООД; "Поморийски солници";"Поморие" ООД; "Технически въглени"; "Анхиало-авто"; "ПСОВ-Поморие".

От горните промишлени предприятия единствено за "Винпром-Черноморско злато" ЕООД съществуват измервания на емитираните във въздуха замърсители.

Съпоставянето на измерените (изчислените) концентрации и мощности с нормативно допустимите показва следното:



  1. Мощностите на някои от замърсителите, емитирани от паровата централа надвишават нормативно допустимите (сажди и серен диоксид);

  2. Въпреки горната констатация, поради благоприятното разположение на района и значителната височина на комина на централата концентрациите на замърсителите след разсейване са значително под ПДК за населени места;

  3. Емисиите и съответно имисиите от производствени източници, разположени на площадките на дружеството са незначителни и не оказват значително влияние върху качеството на въздуха нито в района на площадката нито върху околните терени;

Комунално-битов сектор

Консумираните горива през 2004 г. са както следва:

Брикети-350,6 т/год.,дърва- около 2420 т./год, вносни въглища - 303,5 т/год, газ пропан-бутан - 2,6 т/год,газьол - 439 т/год.

Транспорт

Според съществуващите данни в Община Поморие личните МПС са 5373, а автобусите в градския транспорт са 18. Броя на пребиваващите на територията на общината МПС през курортния сезон разбира се нараства многократно.

Най-натоварената пътна артерия в района на Община Поморие е път I-9.

В резултат от монтирането и експлоатацията на ветрогенератора не се очаква съществена промяна на атмосферния въздух, относно степента му на замърсеност. Определени атмосферни емисии ще се формират само по време на строителството. Последните са главно прахови емисии - формиращи се при изкопните и насипни работи и емисии на летливи органични съединения и полиароматни въглеводороди - формиращи се при асфалтополагането. Ще се формират също така и емисии от ауспухните газове на използваната строителна техника. Последните ще са за кратка време – по време на строителството.


Въздействие върху повърхностните и подземни води

Община Поморие на изток граничи с Черно море. През територията на общината протичат р. Ахелой и р. Хаджийска. В близост до гр. Поморие е разположено Поморийското езеро.

Реализацията на проекта няма да окаже отрицателно въздействие върху хидрологията на района и качеството на водите, тъй като на територията на имота и в близост няма източници на води. Обектът няма да се водоснабдява. Няма да се формират и отпадъчни води. От обекта ще се формират само атмосферни води, които ще се отвеждат по естествен начин. Тези води няма да се замърсяват от предвижданата дейност за производство на електроенергия посредством силата на вятъра.
Въздействие върху ландшафта

При реализирането на планирания обект не се очаква цялостно нарушение на ландшафта, тъй като няма да има големи изкопни и насипни работи. Ще настъпят само промени във визуалното възприятие на обекта, след монтажа на ветрогенератора.


Въздействие върху растителния и животински свят, а също и защитени територии

Имотът е отдалечен от посочените по-горе защитени територии и не се очаква отрицателно въздействие от монтирането и експлоатацията на генераторите върху ЗМ и ПЗ. Няма данни, че на площадката предвидена за строителство да присъстват доминантни и застрашени растителни и животински видове.

Не се очакват пресъхване, унищожаване, замърсяване и увреждане по какъвто и да е било начин на водни обекти, местообитания на видове, предмет на защита в зоните или изсичане на гори и унищожаване на територии и на типове местообитания.
Шум, вибрации, лъчения

На територията на община Поморие не са регистрирани наднормени шумови нива и вибрации. Шум може да се регистрира в близост до летище Сарафово, като се има предвид, че основните трасета на излитащи и приземяващи се самолети са на територията на община Поморие.

Наднормени шумови нива могат да се регистрират през летния сезон около основните пътни артерии от интензификацията на автомобилния транспорт, както и от обществените заведения.

В резултат от реализацията и експлоатацията на инвестиционното предложение ще се генерират шум и вибрации с периодично и краткотрайно действие по време на изкопните и насипни работи и с постоянно действие по време на експлоатацията. Съвременните мегаватови турбини се въртят със сравнително ниски обороти (10 - 30 оборота в минута), при номиналната си мощност генерират шум с интензивност от 100 dB /А/. На разстояние 200-400 метра, шумът се редуцира почти наполовина, до около 40-60 dB /А/, а на 400-600 метра е под 40-15 dB /А/. Предвид гореизложеното и местоположението на обекта, не се очаква поява на отрицателно въздействие. При необходимост звуковата мощност може да бъде регулирано чрез вариране на скоростта на въртене на турбината.


Въздействие върху хората и здравен риск за работещите на обекта

Теренът на инвестиционното предложение е отдалечен от населени места – на около 4000 м от най-близкото населено място с. Горица, поради което няма вероятност от отрицателно въздействие върху хората и тяхното здраве. По време на експлоатация на генератора, на площадката няма да има постоянно присъствие на обслужващ персонал, поради което не съществува риск за работещите на обекта.


Отпадъци

Строителни отпадъци ще бъдат транспортирани и обезвредени, съгласно условията и реда за третиране на строителните отпадъци и изкопани земни маси, определени от Община Поморие.

На строителния обект ще се обособи площадка, на която да се поставят съдове за събирането на смесените битови отпадъци - код № 20 03 01, генерирани от работниците по време на строителството до транспортирането до депо за депониране.

При експлоатацията, от обекта няма да отпадат битови отпадъци, тъй като няма да има постоянно пребиваващи и обслужващи.


2. Въздействие върху елементите на Националната екологична мрежа

Реализирането на инвестиционното намерение няма да доведе до загуба на местообитания на видове предмет на защита в най-близко разположената защитена зона: ЗЗ „Емине” поради това, че за издигането на ветроенергийната кула ще бъде използвана незначителна площ – 400 м², и местообитанията предмет на опазване в защитените зони са значително отдалечени от терена, предвиден за реализирането му – около 6 км.



Местоположение на ПИ № 001028, местност „Доброван”

спрямо ЗЗ „Емине”
Реализирането на инвестиционното намерение няма да доведе до фрагментация на видове, предмет на защита в ЗЗ „Емине”, поради това, че на терена предвиден за осъществяването му не са регистрирани видове от популации и съобщества, за които реализирането му представлява потенциал за фрагментацията им.

Обемът на изкопните дейности, при които не се предвижда провеждане на взривни дейности и дълготрайно използване на строителна техника предполага краткотрайно въздействие, без да се доведе до обезпокояване на видове, предмет на защита в защитената зона.

Местоположението на обекта и дейността, която ще се извършва по време на експлоатацията му не представляват опасност за нарушаване на комфорта на прелетните птици. Евентуално въздействие върху животински видове е извън регламентираните в Закона за биологичната разнообразие забрани и се ограничава само в рамките на територията около площадките на ветрогенератора. Височината на кулата и роторните перки на съоръжението са в долния рисков диапазон на въздействие върху прелитащи птици. Възможните фатални събития ще имат случаен и единичен характер, който е съизмерим с други събития, възможни и без наличието на ветрогенератори.

Не се очакват пресъхване, унищожаване, замърсяване и увреждане по какъвто и да е било начин на водни обекти, местообитания на видове, предмет на защита в зоните или изсичане на гори и унищожаване на територии и на типове местообитания.


3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно)

При спазване изискванията на нормативната уредба, отнасяща се до експлоатацията на този вид обекти не се очаква вредно въздействие. Въздействието по време на строителството ще е краткотрайно. Нарушените терени ще се възстановят.


4. Обхват на въздействието - географски район, засегнатото население, населени места

Не се очаква вредно въздействие в разглеждания район.


5. Вероятност на поява на въздействието

Вероятността от поява на въздействие върху атмосферния въздух е за много кратък период – по времe на монтажа. Вероятността за поява на отрицателно въздействие за всички останали компоненти на околната среда е изключително малка.


6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието

Продължителността на въздействието върху атмосферния въздух по време на строителството е кратка. С прекратяване на строителните работи се прекратява и съответното въздействие.




  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда

При спазване на мерките предвидени в т. ІІ-12 не се очакват значителни отрицателни въздействия върху околната среда.


  1. Трансграничен характер на въздействията

Не се очаква трансгранично въздействие.

Възложител: ..............................






Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница