Информация за преценяване на необходимостта от овос обект: Кравеферма за 250 броя крави Имот №921157, м. „Бранище”



страница1/3
Дата19.10.2018
Размер409.95 Kb.
#91453
  1   2   3





Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС


Обект: Кравеферма за 250 броя крави

Имот № 921157, м. „Бранище”

Землище с. Владимирово

Община Бойчиновци

Област Монтана


Възложител: „АДЛ-ЛЮТА”ООД, с.Владимирово

Управител: Никола Захариев Николов

І. Информация за контакти с възложителя.

1. Седалище и ЕИН на юридическото лице.

„АДЛ-ЛЮТА” ООД

с. Владимирово

ул. „Лютенска дружина” № 12

общ. Бойчиновци, обл. Монтана

ЕИН 111556444
2. Пълен пощенски адрес:

„АДЛ-ЛЮТА” ООД

с. Владимирово

ул. „Лютенска дружина” № 12

общ. Бойчиновци, обл. Монтана
3. Лице за контакти:

инж. Стоянка Гоцина

тел. 096/30 30 12; 0898407177
ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение.


  1. Резюме на предложението.

Информацията за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда за инвестиционното предложение „Кравеферма за 250 броя крави” в имот №921157, м. „Бранище”, землище с. Владимирово, община Бойчиновци, област Монтана е изготвена от „АДЛ-ЛЮТА” ООД, с. Владимирово във връзка с изискванията на чл. 93, ал.1, т.1 от Закона за опазване на околната среда (ДВ, бр. 91/2002г.) и чл. 2, ал.1, т.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на съвместимост на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони. (ДВ, бр. 73/2007г.) и писмо изх. № 1498 от 27.06.2011г. на РИОСВ, гр.Монтана.

За изготвяне на информацията за инвестиционното предложение са използвани:

- Скица на имота № Ø02716/19.05.2011г. на имот №921157 в землището на с.Владимирово, с ЕКАТТЕ 11418, общ. Бойчиновци, издадена от общинска служба по земеделие гр. Бойчиновци;

- Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот №89 от 2011г., гр. Монтана;

- Партида на имот № 921157 с координати на граничните точки на имота.

В поземлен имот № 921157, м. „Бранище”, землище с. Владимирово, община Бойчиновци, област Монтана, фирма „АДЛ-ЛЮТА”ООД, с. Владимирово е предвидила да изгради Кравеферма за отглеждане на 250 броя крави.

Съгласно Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот № 89, том ІV, рег. №5107, дело №272 от 2011г., имотът е собственост на „АДЛ-ЛЮТА”ООД, с. Владимирово.

Във връзка с разширяване на дейността на фирмата се търсят различни варианти за реализация на нови производства, свързани с основната дейност на фирмата. Един от тези варианти е реализацията на кравеферма за отглеждане на 250 броя крави.

Тъй като имотът е с начин на трайно ползване: „Нива” се нуждае от преотреждане за „Животновъдство”.

Съгласно скица № Ø02716/19.05.2011г. на имот № 921157, в землището на с. Владимирово с ЕКАТТЕ 11418, община Бойчиновци, е с площ 10,514дка, начин на трайно ползване: Нива и категория на земята при неполивни условия: трета.

Имотът е образуван от имот № 921155 и имот № 921152.

При образуването на имот №921157 е постигнато едно балансирано изменение на границите по регулация за новообразувания имот с площ 10,541дка, с конфигурация предвидена по регулация и позволяваща оптимално свободно застрояване и осъществяване на достъп до пътна, електропреносна и ВиК инфраструктура.

Предвиденото застрояване на третирания незастроен имот №921157 е свободно нискоетажно с височина до 10м. Предвиденото застрояване се състои от два модула с обща застроена площ от 2800м2.

Ситуирането на имота благоприятства инвестиционен интерес в реализацията на кравеферма за отглеждане на 250 броя крави.





  1. Доказване на необходимостта от инвестиционно предложение.

Необходимостта от предложението на възложителя е продиктувано от:

  • наличието на собствен имот, който е отреден за селскостопански нужди и ще се преотреди за нуждите на новото инвестиционно предложение за „Животновъдство”;

  • отдалечеността на имота от населено място на 500м;

- основният предмет на дейността на фирмата, което е производство и търговия със селскостопанска продукция от растителен и животински произход, което е породило необходимостта от изграждане на Кравеферма за отглеждане на 250 броя крави.


  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

В поземлен имот №921157, м.”Бранище”, землище с. Владимирово, община Бойчиновци, област Монтана, където е предвидено да се реализира инвестиционното предложение, няма други съществуващи и одобрени с устройствен и друг план дейности.


  1. Подробна информация за разглеждани алтернативи.

Инвестиционното предложение не предвижда други алтернативи, поради това, че предвидения вариант за изграждане на „Кравеферма за 250 броя крави” е удачно и лесно осъществимо техническо решение. Мястото за изграждането на обекта е удачно избрано, извън жилищната регулация на с.Владимирово, община Бойчиновци, в имот №921157, м. „Бранище”, собственост на фирмата.

Реализирането на инвестиционното предложение в имот №921157, които е собственост на фирмата ще позволи с малко капиталовложения да се изгради една модерна Кравеферма, съобразена с българското законодателство, европейските стандарти и изисквания, отнасящи се за този вид обекти.

Реализирането на инвестиционното предложение на територията на Община Бойчиновци, ще има положително въздействие от гледна точка на социално-икономическите условия при изграждането и експлоатацията на обекта изразяващо се в следното:


  • капиталовложения, изразяващи се в изграждане на Кравеферма за 250 броя крави;

  • разкриване на временни и постоянни работни места по време на строителството и експлоатацията на обекта;

  • производство на конкурентноспособен продукт, като същевременно се спазват всички изисквания на действащата в страната нормативна база по отношение на опазване на околната среда и съответствието на технологичния процес с НДНТ съобразени с европейските стандарти;

  • сериозно предимство е икономичния режим на използване на суровини и материали, което оказва влияние на количествата ресурси, отнесено към единица продукт.

Нулева алтернатива в конкретния случай, означава да не бъде създадена една модерна и съвременна кравеферма за отглеждане на крави.


  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Местоположението на обекта, където е предвидено да се реализира инвестиционното предложение се намира в ПИ № 921157, м. „Бранище”, землище с. Владимирово, община Бойчиновци. Имотът е собственост „АДЛ-ЛЮТА”ООД, с. Владимирово, съгласно Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот №89, том ІV, рег. № 5107, дело №272 от 2011г.

Площадката на инвестиционното предложение се намира на 500м от жилищната регулация на с. Владимирово, община Бойчиновци при граници и съседи на имота:



  • на изток – имот № 921180, Нива на „Серес”АД;

  • на запад – имот № 000085, Полски път на община Бойчиновци;

  • на север – имот № 921030, Нива на наследници на Георги В. Пашунов;

  • на юг – имот № 921154, Полски път на община Бойчиновци и имот №921153 Нива на наследници на Васил Ев. Янтов.

Местонахождението на площадката на инвестиционното предложение е съобразена с технологичните, техническите и санитарно-хигиенните изисквания за този вид обекти, и съпътстващите дейности предвидени при строителството и експлоатацията на Кравефермата за отглеждане на 250 броя крави.

Районът на площадката попада в преходната област между Предбалкана и Дунавската равнина. Територията се характеризира с равнинно хълмист релеф и умерено континентален климат.

Теренът на площадката е с изключително равнинен характерен, със средна надморска височина 150м.

На площадката е предвидено да се извърши ново строителство за изграждане на две едноетажни масивни сгради с височина до 10м с РЗП - 2800м2.

Няма да са необходими допълнителни площи за временни дейности по време на строителството на обекта, извън територията на площадка. Имотът с обща площ 10,541дка, така че има достатъчно свободен терен за временни дейности по време на строителството на обекта.



  1. Описание на основните процеси, капацитет.

Желанието на собственика на имот № 921157, землище с. Владимирово, община Бойчиновци е като се използват възможностите на имота да се изгради една модерна кравеферма, отговаряща на Европейските стандарти, в която да се отглеждат 250 броя крави.

Инвестиционното предложение за обект: Кравеферма за отглеждане на 250 броя крави, ще отговаря на изискванията на Наредба № 44/20.04.2006г. на МЗГ, за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти.

Технологичният процес при отглеждане на крави е съвкупност от методи на управление на биологичните, физичните, химичните и технически процеси на производство.

Технологията на производство включва:



  • Начин отглеждане;

  • Хранене;

  • Ветеринарно-медицинско обслужване.

Капацитетът на сградата на кравефермата е за 250 броя крави при четири редово разположение.

Начина на отглеждане:

Кравите ще се отглеждат по метода „Свободно отглеждане на крави”. При този начин на отглеждане животните сами или принудително се придвижват към местата за обслужване - хранене, поене, почивка, доене, осеменяване и ветеринарна обработка. При това отглеждане се оформят 4 зони на обслужване: зона за хранене, за почивка, зона за движение и за доене.



Зоната за хранене се разполага надлъжно по централната ос на сградата и включва хранителна пътека с ширина 4,6м. По хранителната пътека ще се движи фуражоприготвяща и раздаваща машина. Пътеката е ограничена със стоманобетонови стени с височина 0,5м. Над нея до височина 1,2м е поставен фиксатора. През него животните приемат необходимата им храна без ограничение.

Храната ще се подава от предвиденото на площадката складово стопанство, включващо:



  • сеновали;

  • силажни ями;

  • складове за концентриран фураж.

Водата, необходима за поенето на животните ще се приема от водопойни корита, разположени на подходящи места в кравефермата и дворчетата за разходка.

Ветеринарно-медицинското обслужване на обекта ще се осъществява от ветеринарен лекар, който ще следи за здравословното състояние на животните. За него в сградата на доилната зала е предвиден кабинет. В съседство с него е манипулационната, където ще се правят прегледи и други необходими манипулации на животните.

Предвидените за застрояване сгради ще са затворени едноетажни масивни сгради, монолитна конструкция, с височина до 10м с РЗП - 2800м2. Като се има в предвид, че на едно животно се полага от 7,26÷ 7,98 м2 закрита площ, може да се направи извод, че площа на двете сгради е достатъчна за отглеждането на 250 броя крави.

В кравефермата ще се поддържат следните зоохигиенни параметри:

- температура – оптимална 10÷15ºC, максимална 28ºC;

- влажност – 60-80% (минимум 50%, максимум 85%);

- шум - 75dB(A);

- CO2 - max 0,03%;

- амоняк (NH3) - max 0,02%;

- сероводород (Н2S) - max 0,01%;

- отопление – не се предвижда;

- вентилация – естествена – предвиждат се отвори по цялата дължина на сградата, разположени по билото и надлъжните стени. Въздухообмен на една крава – 90м3през зимата; 180-200м3/ч през пролетта и есента; 300-350м3/ч – през лятото;

- осветление – естествено и луминесцентно.

В сградите ще бъдат извършвани три процеса – почивка, хранене и поене.

Боксове за почивка

Боксът или леглото за почивка имат задача да осигурят сухо, чисто, удобно и защитено за другите животни място. Подът на бокса е бетонов и е повдигнат от равнището на торовата пътека с 20см. Наклонът му към торовата пътека е 2%. Преградите между боксовете се изпълняват от 3 реда метални тръби с обща височина 90см, като отстоянието на долната тръба от пода е 35см. Боксовите прегради са по-къси от дължината на бокса с 25 см. Подът на бокса е покрит с топлоизолационна материя – най-често слама или гумена постелка.

Торта, която отпада от животните се събира в два броя торови пътеки. Почистването на торта е със скреперно устройство. Почистването се прави два пъти дневно като се съчетава с доенето, за да не пречат кравите на почистването на пътеките.

Фуража за храненето на кравите се разнася по хранителна пътека, по която се движат фуражоприготвяща и раздаваща машина.



Поенето на кравите се извършва от водопойни корита, поставени на достъпни места за животните.

Доенето на кравите ще се извършва в отделна сграда, разположена между двата обора. От оборите кравите се насочват към доилна сграда чрез коридори оформени от метални тръби и метални отваряеми прегради. В тази сграда са предвидени доилна зала с чакалня, манипулационна, млекосъбирателен пункт, лаборатория, ветеринарен кабинет и битови помещения. Обикновено чакалнята е закрита, за да предпазва животните от атмосферните влияния. Добитото мляко по тръбопровод отива в млекосъбирателен пункт и се съхранява в хладилни вани.

Към основните сгради се предвижда строеж на родилно отделение за родилки, сухостойни и бременни крави, бременни юници и подрастващи телета.

Тук за различните видове животни ще се оформят боксове с подходящи размери.

Теленцата след вторият до петнадесетият ден се отглеждат в профилакториум, които се намира в родилното отделение. От петнадесетият до третия месец теленцата ще се отглеждат в индивидуална клетка, която се състой от две части: закрита и открита – дворче.

След тримесечната възраст телетата ще се отглеждат свободно – групово.

За храненето на животните, необходимият концентриран фураж ще се получава предимно от фуражни цехове. На площадката са предвидени закрити складове за неговото съхранение.

За съхранение на необходимата слама и сено са предвидени сеновали. Обемът им е изчислен така, че да подсигурят необходимите количества сено и слама за цялата година.

На площадката е предвидена и силажна яма, чийто обем ще подсигурява необходимото количество силаж за цялата година.

За обслужване на отделните подобекти на площадката са предвидени необходимите технически съоръжения. За тяхното съхранение и подръжка е предвиден навес.

Торовият отпад при свободния начин на отглеждане на кравите, ще се събира от торовите пътеки, механизирано със скрепери. Цялата торова маса и постелъчния материал от пътеките, ще се третира като течна торова маса. При предвидените 250 броя крави, дневно ще се отделят около 12500кг торова маса, която чрез скреперите ще се почиства два пъти дневно и чрез напречен торов канал ще се събира в торов канал. Предвижда се монтиране на миксер за хомогенизиране на торовата маса и помпа, която ще прехвърля торовата маса в сепаратор. В сепаратора ще се пресова и изцежда торовата маса, като твърдия торов отпад ще се отделя и съхранява в торохранилище с водоплътни стени, а течния торов отпад ще се събира в лагуни, които са с водоплътни стени. Торохранилището ще бъде оразмерено съгласно количеството твърда торова маса, която е 25% след сепарирането на общата торова маса. Торохранилището ще бъде оразмерено за съхранение на твърдата торова маса за 6-месечен период, преди внасянето за торене на обработваеми площи. Лагуните ще се оразмерят така, че да може да поемат течния торов отпад, който ще е 75% от общата торова маса. Лагуните ще бъдат оразмерени, така че да може да се стабилизира азота в течния торов отпад, за период не по-малък от 6 месеца, преди същия да се внесе за торене на обработваеми площи.

Разположението на площадката на кравефермата и предвидените мерки по събирането и съхранението на торовия отпад, изключват възможността от нерегламентирано заустване на отпадъчни води, торов отпад и дъждовни води в повърхностни водни обекти.

Обектът е отаделечен от населеното място. Същият с дейността си няма да замърсява околната среда.


  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Площадката на инвестиционното предложение е разположена в имот №921157, м. „Бранище”, землище с. Владимирово, община Бойчиновци.

Районът, в който е разположен имота е с изградена транспортно-комуникационна инфраструктура.

Достъпът до имота ще се осъществява посредством полски път, собственост на община Бойчиновци.


  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Имайки предвид местоположението, големината, вида, спецификата и дейността, за която е предвиден инвестиционното предложение, такава програма може да бъде разработена с изготвяне на инвестиционния проект за обекта.

Същата може да бъде разработена в следните основни направления:



  • изясняване на инвестиционното предложение;

  • провеждане на процедура по промяна на предназначението на имота;

  • урегулиране на имота с ПУП-ПРЗ и одобряването му от кмета на община Бойчиновци;

  • проучване на местоположението на обекта и условията за изграждане на инвестиционното предложение;

  • технологичен избор на оферта предлагаща оптимална технология;

  • технико-икономическа обосновка, доказваща икономическата целесъобразност и ефективност на инвестиционното предложение;

  • обосновка на социалната целесъобразност и ефективност (откриване на работни места и осигуряване на обществени услуги);

  • проучвания за потенциала на територията с особена и превантивна устройствена защита във връзка с режим на опазване на околната среда;

  • мероприятия за осигуряване на единство и хармония между околната среда и функционалното, технологичното и композиционното решение на инвестиционното предложение;

  • мерки и програма за рекултивация, ако се яви нужда от извършване на такава;

  • изготвяне на план за действие при бедствия и аварии;

  • изготвяне на програма за управление на отпадъците, съгласно изискванията на Закон за управление на отпадъците.




  1. Предлагани методи за строителство.

Постигането на целите на инвестиционното предложение предполага еднофазно проектиране и едноетапно изпълнение без причина за отлагане на изпълнението му.

Предвижда се реализирането на инвестиционното предложение да започне след издаването на разрешение за строеж на обекта от Община Бойчиновци.





  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

Основните суровини, материали, горива и енергия който е се използват по време на строителството и експлоатацията на обекта:

  1. По време на строителството:

  • строителни и инертни материали;

  • електроенергия;

  • вода.

  1. По време на експлоатацията на обекта:

  • вода;

  • електроенергия;




  1. Отпадъци, които очакват да се генерират – видове, количества и начин на третиране.

Очакваните отпадъци, които ще се генерират по време на строителството и експлоатацията на обекта са представени и класифицирани, като наименование и код съгласно Наредба №3/01.04.2004г. за класификация на отпадъците на МОСВ и МЗ (ДВ, бр. 44/2004г.).

Строителни отпадъци:

  1. Код 17 09 04 – Смесени отпадъци от строителството

- вид – неопасни отпадъци;

  • третиране – ще се извозват на определено от общината място;

  • очаквано количество - 3,5т/год.


Опасни отпадъци:

  1. Код 20 01 21* - Флуоресцентни тръби и други отпадъци

  • вид – опасен отпадък;

  • третиране – временно съхранение, предаване на лицензирана фирма за обезвреждане;

  • очаквано количество - 0,008т/год.


Производствени отпадъци:

  1. Код 02 01 06 – Животински изпражнения, урина и тор (вкл. използвана слама).

  • вид – производствен отпадък;

  • третиране – при почистване, директно извозване със собствен транспорт до торохранилище извън площадката на кравефермата, собственост на „АДЛ-ЛЮТА”ООД;

  • очаквано количество – около 4600т/год.


  1. Код 15 01 01 – Хартиени и картонени опаковки

  • вид – производствен отпадък, представлява хартиени чували от суровини и материали;

  • третиране – временно съхранение и предаване на лицензирана фирма;

  • очаквано количество – около 0,250т/год.




  1. Код 15 01 02 – Пластмасови опаковки

  • вид – производствен отпадък, пластмасови туби в които се доставят ветеринарно-медицински препарати;

  • третиране – временно съхранение и предаване на лицензирана фирма;

  • очаквано количество – около 0,450т/год.




  1. Код 15 01 07 – Стъклени опаковки

  • вид – производствен отпадък, представлява отпадък от стъклените флакони за ваксините;

  • третиране – временно съхранение и предаване на лицензирана фирма;

  • очаквано количество – около 0,02т/год.


Твърди битови отпадъци:

  1. Код 20 03 01 – Смесени битови отпадъци

  • вид – неопасен отпадък;

  • третиране – събиране в метални контейнери и извозване на депо за твърди битови отпадъци;

  • очаквано количество – 1,5т/год.




  1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействие върху околната среда.

Мерките, за ограничава на вредното въздействие върху околната среда, трябва да бъдат насочени предимно към осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд и липса на аварийни ситуации по време на строителството и експлоатацията на обекта.

  1. Спазване на експлоатационните изисквания за този вид обекти;

  2. Спазване на трудовата дисциплина и инструкциите по БЗУТ и ПБ за този вид обекти;

  3. Правилна експлоатация, подръжка на вентилационните съоръжения;

  4. Правилно експлоатация и подръжка на машините и съоръженията по време на изграждането и експлоатацията на обекта;

  5. При изготвяне на инвестиционния проект на обекта да се предвидят съответните мерки за свеждане до минимум опасност от поява на аварийни ситуации по време на строителството и експлоатацията на обекта;

  6. за спазване на изискванията на Наредба №2/2007г. за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници за земеделските стопани в уязвимите зони и Програмата от мерки за ограничаване и предотвартяване на замърсяването с нитрати от земеделски източници в уязвимите зони, утвърдена със заповед №РД09-189/24.03.2011г. на министъра на околната среда и водите, която се прилага за периода 01.01.2011г. до 31.12.2014г., при изготвяне на инвестиционния проект за обекта ще се предвидят следните мерки за организацията на събиране, съхранение и третиране на торовия отпад:

- При свободния начин на отглеждане на кравите торовия отпад ще се отделя на торови пътеки и цялата торова маса и постелъчния материал ще се третира като течна торова маса.

- При предвидените 250 броя крави, дневно ще се отделя около 12500кг торова маса, която чрез скрепери ще се почиства два пъти дневно и чрез напречен торов канал ще се събира в приемна шахта. Предвижда се монтиране на миксер за хомогенизиране на торовата маса и помпа, която ще премества торовата маса в сепаратора.

- Сепаратора ще пресува и изцежда торовата маса, като твърдия торов отпад се отделя и съхранява в торохранилище с водоплътни стени, а течния торов отпад се събира в лагуни, които също са водоплътни. При сепарирането се отделя 25% твърда торова маса и 75% течна торова маса.

-Водите, които ще се използват за технологични, санитарни и битови нужди ще се събират, съхраняват и третират заедно с течния торов отпад.

- Цялата площадкова канализация ще се изпълни от полипропиленови тръби, като ще се осигурят мерки, недопускане на течове и замърсяване на почвата и подземните води.

- Лагуните ще се оразмерят, така че да може да се стабилизира азота в течния торов отпад за период не по-малък от 6 месеца, преди да се внасят за торене на обработваемите площи.

- Торохранилището за твърдия торов отпад ще се оразмери за съхранение най-малко 6 месеца, преди да се внасят за торене на обработваемите площи.

- Торенето няма да се извършва при напълно замръзнала почва, при снежна покривка, по време на дъжд и след това и на наводнени почви с цел да се избегне замърсяването на плитките подземни води с нитратити.

- При торенето с течен торов отпад ще се спазва най-малко 10м отстояние от водните обекти.

-За товаренето и транспорта на оборската тор, с цел наторяване се предвижда закупуване на специализирана техника – цистерни и тороразпръскващи ремаркета.

- Разположението на площадката на кравефермата и предвидените мерки по събирането и съхранението на торовия отпад, изключват възможността от нерегламентирано заустване на отпадъчни води, торов отпад и дъждовни води в повърхностни водни обекти.


  1. Каталог: ovos


    Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница