Информация за преценяване на необходимостта от овос за инвестиционно предложение „Преустройство на обслужваща сграда в млекопреработвателно предприятие към съществуваща говедовъдна ферма”



Дата04.01.2018
Размер154.85 Kb.
#40907


Приложение № 2 към чл. 6 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда

ИНФОРМАЦИЯ

ЗА

ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС

за инвестиционно предложение „Преустройство на обслужваща сграда в млекопреработвателно предприятие към съществуваща говедовъдна ферма, в УПИ II-561, с.Дряново, община Тунджа, област Ямбол



I. Информация за контакт с възложителя:

Мулти трейдинг” ЕООД

Пълен пощенски адрес:

гр. Ямбол, жк „Златен рог” № 29, вх. Д, ет. 7, ап. 98

Телефон, факс и е-mail: 0886922222

Лице за контакти: Александър Тонев


II. Характеристика на инвестиционното предложение:

  1. Резюме на предложението.

Целта на инвестиционното предложение (ИП) е преустройство на съществуваща обслужваща сграда към говедовъдна ферма (с обособени доилна зала, битови помещения, млекосъбирателно и склад) в млекопреработвателно предприятие. Капацитетът на преработвателното предприятие ще е съобразен с капацитета на кравефермата и няма да е повече от 3 тона на ден прерабатвано мляко. Ще се произвеждат кисело мляко, прясно пастьоризирано мляко, айрян, сирене, кашкавал, извара и масло, според актуалното търсенето на пазара.

Фермата е действаща, въведена в експлоатация през 2013г. за отглеждане на 150 крави.

Преустройваната обслужваща сграда е едноетажна, масивна, самостоятелна с входове откъм чиста зона на кравефермата, със застроена площ 360 кв.м. Преустройството не налага конструктивни промени. Ще се облицоват стени, под и таван с гладки миещи се покрития, разрешени за хранителни цели и ще се монтират необходимите машини и съоръжения.

За осъществяване на инвестиционното предложение не се налага промяна на пътната инфраструктура. Транспортният достъп до сградата няма да се променя. Ще се ползва съществуващ вход откъм чиста зона на кравефермата.

Електрозахранването е съществуващо от “ЕВН България Електроразпределение” АД. В случай на необходимост от допълнителни мощности ще се инсталират фотоволтаични панели на покривите на сградите в обекта.

Водоснабдяването е съществуващо от водопроводната мрежа на с.Дряново, общ. Тунджа. Битова топла вода ще се осигурява от соларни панели и ел. подгряване.

Ще се изпълни нова площадкова канализация, завършваща с мазниноуловител.

Отпадъчните производствени води от измиване на машини и съоръжения ще се пречистват през мазниноуловител и заедно с битовите води ще се събират в съществуващата водоплътна яма (с обем 60 куб.м) и ще се извозват периодично с цистерна за отпадъчни води до пречиствателна станция гр.Ямбол.

Проектното решение изключва негативно въздействие върху компонентите на околната среда, осигурява здравословни и безопасни условия на труд и ще бъде реализирано в съответствие с изискванията на нормативната уредба по околна и работна среда.


  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

Производството и преработка на мляко има стратегическо значение за България. Основната идея на настоящото инвестиционно намерение е създаването на малко млекопреработвателно предприятие, използващо наличието на подходящи помещения и суровина за производството. Инвеститорът цели затваряне на цикъла на производство с предлагането на краен продукт, което спестява разходи по транспортиране, избягва се неправилното съхраняване на суровината до предването й и липсата на достаттъчен контрол при изкупуването на суровото мляко, което се отразява неблагоприятно върху качеството и цената на крайния продукт.




  1. Връзки с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план

дейности.
Инвестиционното намерение е в пряка технологична връзка с дейността, която се извършва в кравефермата, собственост на същия инвеститор.

В района на площадката няма утвърдени с устройствен или друг план производствени дейности, които да противоречат по някакъв начин на инвестиционното предложение. То не засяга и не противоречи на други утвърдени устройствени проекти или програми.





  1. Подробна информация за разгледани алтернативи.

І. Алтернатива – реализиране на ИП.
Инвестиционното предложение няма по- благоприятна алтернатива по местоположение. Ако Алтернатива I бъде реализирана ще се създаде технологичната възможност за завършване на производствен процес.
ІІ. Алтернатива 0 – неосъществяване на ИП.
Според ПЗР на ЗООС „нулевата алтернатива” е възможността да не се осъществява дейността предвидена с инвестиционното предложение.

Нулевата алтернатива може да бъде изпълнена с цел да се подобри състоянието на околната среда и да се подобри природозащитния статус на видовете и местообитанията в имотите и около тях. В случая ИП не предвижда дейности, които да се отразят по отрицателен начин както на местообитанията така и на видовете предмет на защита. ИП ще се реализира в урбанизирана територия, експлоатирана като такава от години и в близост няма местообитания и видове обект на защита. Предвидените дейности не са свързани с изпускане на емисии и замърсяване на повърхностни, подземни води и почви. По време на цялостната реализация на ИП ще се спазват необходимите законовите изисквания, за да се гарантира, че няма да се наблюдава каквото и да е отрицателното въздействие върху околната среда.


5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.
Инвестиционното предложение ще се реализира в село Дряново, община Тунджа, област Ямбол, в УПИ II- 561 „за говедовъдна ферма”, с площ 5142 кв.м.

Имотът, в който ще се реализира инвестиционното намерение не попада в границите на защитени територии и защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000.

Поради местоположението му не се очаква трансгранично въздействие.

Не се налага използването на допълнителни площи за извършване на дейностите по преустройство.


6. Описание на основните процеси (по проектни данни), капацитет.

Основните процеси, които ще бъдат извършвани в млекопреработвателното предприятие са: топлинна обработка на млякото, производство по традиционни технологии на кисело мляко, прясно пастьоризирано мляко, айрян, сирене, кашкавал, извара и масло, разфасоване, опаковане и съхранение.

Към момента в оборите на кравефермата са монтирани доилни роботи и млекоохладителна цистерна за съхранение на 3 тона мляко. От там по тръбен път млякото ще се доставя до междинен съд в млекопреработвателното предприятие, от който ще се подава директно за загряване (пастьоризация), в пластични топлообменници с пара генерирана от електрически котел. Загряването е в зависимост от техническата документация и технологичната схема за производство на всеки отделен продукт – от 68 до 92оС. Охлаждането на млякото до подходяща температура за преработка ще става с инсталация за ледена вода на оборотен цикъл. За различните продукти охлаждането е различно от 38 до 44оС. Следва заквасване, коагулация, формоване, осоляване, подготовка за зреене, зреене, съхранение, опаковане и експедиция.

Различните млечни продукти се произвеждат по различни технологични схеми и температурни режими. Тези разлики налагат производство само на един продукт в един ден. На следващия ден се произвежда друг вид продукт и т. н.

Зреенето на млечните продукти и съхранението на готовата продукция ще става в хладилни камери с температура от 0 до 10оС, работещи с хладилен агент фреон R404A.

Готовите млечни продукти ще се опаковат в полиетиленови опаковки за еднократна употреба и ще се подреждат в кашони или чисти пластмасови оборотни каси.

Отпадъчните производствени води ще формират от измиване на машини и съоръжения. Предвидено е те да се измиват в циркулация с миещи разтвори и промиване с вода, чрез централна измивна система (ЦИС) в затворен контур. Промивната вода и миещите разтвори ще се подават под налягане към технологичните съоръжения и тръбопроводи, след което чрез помпа миещия разтвор ще се връща обратно в ЦИС. Миещите разтвори се корегират, като предварително се събират киселина и основа и веднъж седмично ще се изхвърлят, като се изпускат в канал, който се включва в мазниноуловителя и от там във водоплътната яма.

Отпадъчните битово- фекални води ще са от 3 работника и 1 административно- управленчески персонал- около 300 л на ден.

Общо очакваните количества отпадъчни води (производствени и битови) ще са максимум 6 куб.м на ден (за 315 работни дни- 1890 куб.м годишно) и ще се събират в съществуваща водоплътна яма с обем 60 куб.м и ще се извозват периодично до ПСОВ гр.Ямбол.
7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Не се предвижда изграждането на нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура. Транспортният достъп до сградата няма да се променя. Ще се ползва съществуващ вход откъм чиста зона на кравефермата.


8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.
Инвестиционната програма включва:

- Изготвяне и съгласуване на проектна документация

- Реализация на обекта

- Експлоатация

Не се предвижда закриване на обекта и прекратяване на дейността.
9. Предлагани методи за строителство

Предложението предвижда преустройство на съществуваща сграда без извършване на конструктивни промени. Ще се облицоват стени, под и таван с гладки миещи се покрития, разрешени за хранителни цели и ще се монтира необходимото оборудване- машини и съоръжения.


10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.
По време на строителството:

За преустройството на сградата ще се използват, както стандартни строителни материали, използвани за довършителни дейности, така и покрития, разрешени за хранителни цели.



По време на експлоатацията:

Водоснабдяването за производствени нужди ще се осъществи от уличен водопровод на селото. Водата за промивка и охлаждане ще е на оборотен принцип и вода ще отпада само от изплакването на машини и съоръжения, измиване на пода и битово- фекални води- общо максимум 6 куб.м на ден.


Имотът е електрозахранен от “ЕВН България Електроразпределение” АД.

11. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране.


  • Строителните отпадъци ще са в минимални количества, ще се съхраняват на определено място и ще се извозят своевременно от площадката до място определено от община Тунджа.

- Отпадъчните води от производството ще са незначително количество (около 6 куб.м на ден), предвид технологията и начина на измиване на оборудването чрез ЦИС, които след преминаване през мазниноуловител ще се събират във водоплътна септична яма и ще се извозват до ПСОВ съгласно сключен договор.

- Битово- фекалните отпадъчни води около 300 л на ден ще се събират във водоплътна септична яма и ще се извозват до ПСОВ от лицензирана фирма след сключване на договор.



- Цвикът, получен от производството на кашкавал ще се дава за храна на кравите във фермата.

- Утайката от мазниноуловителя ще се събира и извозва, заедно с отпадъците СЖП- III категория до екарисаж по договор.

- Твърдите битови отпадъци от обекта (хартиени и картонени опаковки, пластмасови опаковки, тенекии от зреенето на сиренето и др.) ще се събират разделно в контейнери за предаване.


Генерираните отпадъци на територията на предприятието ще се класифицират съгласно изискванията на Наредба № 2 от 23.07.2014г. за класификация на отпадъците, издадена от МОСВ и МЗ и ще се събират разделно и временно ще се съхраняват съобразно вид и свойства.

Ще се сключат договори с лицензирани фирми за извозване на формираните отпадъци.



12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.
Предвиждат са следните мерки за намаляване отрицателното въздействие върху околната среда:

Въздух

Реализирането на инвестиционното намерение не е свързано с емитиране на неприятно миришещи вещества и вредни газови емисии- за подгряване ще се използва електрически котел .



Води

По време на експлоатацията не се очаква замърсяване на повърхностни и подземни води. Предвижда се количеството на формираните отпадъчни води да е незначително, предвид технологията и начина на измиване на оборудването.

Изгребването, почистването и извозването на отпадъчните води от водоплътната изгребна яма ще се извършва от лицензирана фирма на на основание сключен договор.
Растителен и животински свят

Реализацията на инвестиционното намерение ще е извън защитети зони от Националната екологична мрежа /НАТУРА 2000/ и не се засягат растителни и животински видове, които са със специален статут на защита.


Природни обекти (защитени територии)

Инвестиционното намерение не попада в защитени зони, защитени територии, чувстветелни зони и вододайни зони.



Вредни физични фактори

Експлоатацията на обекта няма да причини шумово наднормено натоварване на жизнената среда и на животинския свят. Двигателите и генераторите ще имат шумозаглушителни стени. Озеленяването по границите на имота също ще тушира това влияние спрямо околните територии.



Опасни вещества

Естеството на производство не налага използването на опасни вещества.



Отпадъци

При правилно управление на генерираните отпадъци не се очаква отрицателно възействие върху околната среда.


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).

Не се предвиждат други дейности, свързани с инвестиционното предложение освен описаните.


14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.
Всички съгласувания и проекти свързани с ИП ще бъдат осъществени според изискванията на ЗУТ, ЗООС и другата приложима законова база.

Преди въвеждане на обекта в експлоатация е необходимо да се изпълнят изискванията на ЗУО.

Не се изискват Разрешителни по Закона за водите, тъй като няма да се извършва водоползване от повърхностен или подземен воден обект или заустване на отпадъчни води в повърхност воден обект.
15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

При спазване изискванията на екологичното законодателство, реализацията на инвестиционното намерение няма да доведе до замърсяване на компонентите на околната среда.

Не се очаква влошаване на екологичното състояние на флората и фауната в района, т. к. няма източници на замърсяване на въздуха, почвите и водите при стриктното спазване на технологичните процеси, т. е. не се очаква да настъпи дискомфорт на околната среда след реализиране на инвестиционното предложение.
16. Риск от инциденти

При извършване на предвидената дейност съществува риск от инциденти в рамките на нормалния риск, както при всяка друга дейност.

За предотвратяване на евентуални рискови ситуации, се предвижда провеждане на обучение и инструктаж на служителите, както и изпълнение на мерки, за предотвратяване на възможни опасности за работещите в предприятието.



III. Местоположение на инвестиционното предложение

1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най- близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията от тях
Инвестиционното предложение се предвижда да се осъществи в УПИ II-561, с.Дряново, община Тунджа, област Ямбол.

Съгласно приложената скица на имота, същият е с площ 5142 кв.м, с начин на трайно ползване „за говедовъдна ферма”. В границите на имота има друго съществуващо застрояване.

Местоположението е много благоприятно за реализиране на разглежданата дейност – в съществуваща кравеферма, водоснабден и електрифициран имот, с осигурен транспортен достъп.

Направеното проучване показва, че в близост няма разположени елементи от Националната екологична мрежа, в т.ч. защитени зони, защитени територии и буферни зони около защитени територии.

Няма данни предвиждания обект да попада в близост до чувствителни територии.

В непосредствена близост няма данни за обекти на културното наследство.

Площадката не попода в санитарно- охранителна зона на водоизточник.

2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.
Собственик и ползвател на терена е възложителят на инвестиционното намерение-„Мулти трейдинг” ЕООД. С реализацията му няма да се засягат съседни земи.
3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Инвестиционното намерение не налага изменение в наличните, одобрени планове за земеползване в района.



4. Чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно- охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно- битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използване за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.

УПИ II-561, с.Дряново, община Тунджа, област Ямбол не попада в границите на санитарно- охранителна зона на водоизточник, ползван за питейно- битово водоснабдяване или около водоизточник на минерални води.

Няма данни предвиждания обект да попада в близост до чувствителни територии.

В непосредствена близост няма данни за обекти на културното наследство.

Обектът не е на територията или в непосредствена близост и не би могла да окаже влияние върху защитени територии и зони.

Предвид това, че имота е урбанизиран, биоразнообразието в него е оскъдно.



4а. Качество и регенеративна способност на природните ресурси

С реализация на инвестиционното предложение, качеството и регенеративната способност на природните ресурси няма да бъдат променени.



5. Подробно информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.
Относно местоположението на ИП няма по- благоприятна алтернатива, дейността ще се развива в съществуваща кравеферма, собственост на възложителя.

IV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):
1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на еденични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някой генетично модифицирани организми.
При спазване на нормативните изисквания на действащото законодателство, от реализацията на инвестиционното предложение не се очаква въздействие върху хората, здравето им, флората и фауната в района, запазва се съществуващото ползване на околните територии, почвите, качеството нa атмосферния въздух и водите, климата.

Инвестиционното предложение няма да окаже въздействие върху природните обекти и защитените територии, на исторически и културни паметници, поради липса на обекти с такъв статут в близост до разглежданата площадка.

Отпадъците, генерирани от обекта ще се съхраняват по начин недопускащ въздействие върху околната среда.

На територията на обекта няма източници на вредни физични фактори, както и генетично модифицирани организми.

С преустройството на съществуваща сграда и експлоатацията на обекта не се прогнозира отрицателно въздействие върху растителния свят в района на обекта и в прилежащите територии – по отношение намаляване на видовото разнообразие, бъдещо ограничаване разнообразието на наличните растителни видове, унищожаване на наличните растителни видове и унищожаване на наличните зелени площи.

След реализиране на проекта няма да настъпят промени в структурата и функционирането на ландшафтите.


2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.
Направеното проучване показва, че в близост няма разположени елементи от Националната екологична мрежа, в т.ч. защитени зони, защитени територии и буферни зони около защитени територии.

Не се очаква въздействие върху елементи на националната екологична мрежа.
3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

При реализацията, предвидената дейност няма да окаже отрицателно въздействие по отношение на компонентите и факторите на околната среда.

Не се очаква отрицателен кумулативен ефект, както и трансграничен мащаб на въздействие.
4. Обхват на въздействието – географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид-град, село, курортно селище, брой жители и други).
Териториалният обхват на въздействието е ограничен само в рамките на разглеждания имот.
5. Вероятност на поява на въздействието.

Появата на вредни въздействия са с ниска степен на вероятност.


6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.
Продължителността на въздействие зависи от срока на извършване на дейността по инвестиционното предложение и ще бъде постоянно. Ако изобщо бъдат регистрирани промени в екологичната обстановка, те ще бъдат незначителни и обратими.
7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.
Мерките, които е необходимо да се предвидят за предотвратяване на отрицателни последици и недопускане на негативни въздействия върху отделните компоненти на околната среда, човешкото здраве, и биоразнообразието трябва да следват всички етапи от реализацията и експлоатацията на инвестиционното предложение.

▪ Спазване изискванията на действащото законодателство за всички отделни етапи от реализацията на инвестиционното предложение.

▪ Поддържане на висока производствена хигиена, хигиена на помещенията, съоръженията и инструментите, хигиена на персонала;

▪ Сключване на договори за предаване на отпадъците за следващо третиране на други лица, съгласно условията и изискванията на ЗУО.


8. Трансграничен характер на въздействията.

С реализацията на инвестиционното предложение няма да има трансграничен характер на въздействие.


Заключение: Реализацията на инвестиционното предложение „Преустройство на обслужваща сграда в млекопреработвателно предприятие към съществуваща говедовъдна ферма, в УПИ II-561, с.Дряново, община Тунджа, област Ямбол не би повлияло отрицателно и не се очаква да доведе до негативни изменения на компонентите на околната среда в района.


Възложител: ………….............

(Александър Тонев)






Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница