Информация за преценяване необходимостта от о в о с на



страница1/5
Дата24.10.2018
Размер0.72 Mb.
#95346
  1   2   3   4   5
Информация за преценяване

необходимостта

от О В О С

НА

И Н В Е С Т И Ц И О Н Н О П Р Е Д Л О Ж Е Н И Е

ЗА

Концесия за добив на строителни материали „Пладнището”, община Макреш, област Видин“



гр.София

август, 2014 г.
Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС

на инвестиционно предложение „Концесия за добив на строителни материали „Пладнището”, община Макреш, област Видин“

Инвестиционното предложение попада в обхвата на Приложение № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС), точка 2, буква „а” и съгласно чл.93, ал.1, т.1 от ЗООС подлежи на преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).

Инвестиционното предложение е под разпоредбите и на Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимост на планове, програми и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредба за ОС) и на основание чл.2, ал.1, т.1 от нея подлежи на преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000.

В изпълнение на указанията в писмо изх.№ 1133/01.07.2014 г. на РИОСВ-Монтана, че преценяването на необходимостта от извършване на ОВОС и оценката за съвместимост ще бъдат проведени в една процедура е изготвена настоящата информация по Приложение № 2 към чл.6 от Наредбата за ОВОС, като са разгледани подробно и анализирани и евентуалните въздействия върху предмета и целите на намиращите се най-близо защитени зони от реализацията на инвестиционното предложение.



I. Информация за контакт с възложителя:
Фирма: „КИЧЕРА-2007“ АД,

ЕИК 105587232

ИВАН БОГДАНОВ ИВАНОВ – ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
Седалище и адрес на управление: с. Макреш, п.код 3850,

Адрес за кореспонденция: гр. Видин - 3700, ул. „Пейо Яворов“ № 1

Лице за контакти: Иван Богданов Иванов

ІІ. Характеристики на инвестиционното предложение:


  1. Резюме на предложението

Инвестиционното предложение „Концесия за добив на строителни материали „Пладнището”, община Макреш, област Видин“, в землището на с.Киреево, община Макреш, област Видин предвижда на площадката на находище „Пладнището”да се извършва добив на варовик чрез пробивно-взривен метод, трошене и сортиране на фракциите на мобилна трошачно-сортировъчна инсталация (ТСИ) и извозване на получения материал за строителни нужди.

Полезното изкопаемо в находището са варовици от Сливнишката свита, които ще се ползват за производството на трошени фракции за пътното строителство. Площта на инвестиционното предложение (бъдещата концесионна площ) е 59,2 дка, включваща проученото находище, респ. изчислените доказани и вероятни запаси (44.7 дка) и съпътстваща площ (14.5 дка). Изхождайки от минно-техническите условия се приема транспортна схема на експлоатация с прилагане на пробивно-взривни работи (ПВР).

Кариерата ще се развива в границите на проучените и утвърдени геоложки запаси. Находището е развито в позитивна повърхностна форма със слаби наклони на склоновете. Кариерата ще се отработи на хоризонтални експлоатационни хоризонти в технологична последователност отгоре надолу. При определяне параметрите на експлоатационните хоризонти е отчетено влиянието на минно-техническите условия, параметрите на наличното работно оборудване, машини и съоръжения и е взета под внимание необходимостта от максималното използване на съществуващите минни изработки. При добива на скална суровина от находище „Пладнището“ ще се използва техника и съоръжения, собственост на концесионера.

Отработването на експлоатационните хоризонти се подчинява на следната последователност:

- Разширяване на съответния хоризонт чрез провеждане на откривни и минно-добивни работи до достигане крайния контур на съответния етап или краен контур на кариерата;

- Посоката на напредване на фронта на минните работи е от юг към север;

- Постепенното изземване на суровината се извършва чрез ПВР и се подлага на раздробяване (трошене и сортиране) в мобилна ТСИ;

- След погасяване на горележащ хоризонт се пристъпва към експлоатация на следващият с по-ниска кота хоризонт.

Кариерата ще се разработва до пълно изземване на геоложките запаси. Долна кота на изчислените запаси е +392 м. Тя ще формира окончателната дълбочина на кариерата.

По време на експлоатацията и разработката на находището ще се извършва само добив, изземване, трошене и сортиране на фракциите и извозване на варовик. Дейностите ще се провеждат след като се утвърди цялостен експлоатационен проект за добив, с използване на взривно вещество. На обекта няма да се изграждат електросъоръжения и водопроводна мрежа. Ще се използват и поддържат съществуващите пътни връзки, няма нужда от създаване на нова пътна инфраструктура.





  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Село Киреево е известно с кариерните материали, разработвани в областта. От дълги години в района се добиват варовици, които се използват най-вече за производство на вар. Добивът на варовици за вар има десетилетна традиция и е основната причина за формиране на близкото до кариерите село Киреево. В миналото, макар и провеждана по ръчен способ, тази дейност е била достатъчно доходоносна и привлекателна. В землището на с.Макреш има и находище на висококачествена глина за производство на керамични изделия, тухли и керемиди за строителството. На базата на съществуващите полезни изкопаеми до 1996 година са работили пещите за негасена вар в с.Киреево и керамичен цех в с.Макреш с общо 68 работни места .

Варовиците са основното подземно богатство, което е обект на проучване в площ „Пладнището”. Тази суровина от дълги години се е експлоатирала от широко развитите кариерни изработки, известни в тукашната местност с показателното име „Белниците”. Белите почти чисто карбонатни органогенни варовици на Сливнишката свита са ценна суровина за производството на вар от десетилетия, като тази дейност е имала много съществено икономическо значение за района. Някои от кариерите и останки от стари варници дори се намират в обхвата на самото находище. В споменатите стари кариерни изработки полезното изкопаемо има отлична разкритост и може да се наблюдава, опробва и изследва по всички свои показатели.

Социално-икономическата картина на Северозападния регион и в частност на община Макреш, показват някои несъответствия между съществуващите дадености, природни ресурси и възможности за развитие на общината и състоянието на икономиката, заетостта и битието на населението към настоящия момент. Наличието на варовиковите находища в района, съществуващите традиции в миналото за добив и производство на строителни материали от подземните богатства, изградената, макар и стара инфраструктура и материална база в отделни кариери в района, от една страна и същевременно липсата на организиран добив на проучените залежи, неизползването на суровината за производство на вар и/или като материал за пътното строителство, въпреки нарасналите нужди в последните години и увеличената безработица в този край, от друга страна, е проблем, който нееднократно е поставян за решаване в редица стратегически документи за социално-икономическото развитие на община Макреш. Пример за това е заложената задача от общинската управа в Приоритет 2.2 към Цел 2 от План за развитие на община Макреш 2005-2013г. за „търсене и проучване на възможност за организиране на производство на строителни материали от кариери в землището на с.Киреево”….

Необходимостта от разработването на подобни проучени или в процес на проучване находища и възобновяването на производството на строителни материали от добитата суровина на по-високо техническо и технологично ниво и в съответствие с екологичното законодателство е повече от очевидна и това е една от посоките за по-добро икономическо и социално развитие на този район. Първите примери са вече налице. В близост до находище „Пладнището” се намират работещите кариери на проученото преди 6 години находище „Рафаело” на „Киряевска вар” ООД, а през 2010 г. дружеството получава концесия за добив на строителни материали (варовици) за производството на вар.

Развитието на големи инфраструктурни проекти в Северозападния регион предвижда повишено потребление и нужди от суровини за пътното строителство. Ето защо в настоящият момент „КИЧЕРА-2007” АД инвестира в търсене и проучване на строителни материали в площ „Пладнището-Киреево”, с оглед подсигуряване на собствена суровинна база за бъдещата работа на Дружеството. Подземните богатства в находището са добре проучени и инвестиционното предложение може да се разглежда по-скоро като възобновяване на експлоатацията на съществуваща кариера и нейното разширение в рамките на проучените залежи и концесионни граници.

Варовиците от находището са изследвани и окачествени съгласно БДС EN 13043 – Скални материали за битумни смеси и настилки за пътища, самолетни писти и други транспортни площи и резултатите показват, че трошеният материал проявява много добри износоустойчивост и мразоустойчивост, които са първостепенни показатели по стандарта за целите на пътното строителство.

Създаването на нови производствени (добивни) дейности на проектната площ ще допринесе до наемането на работна ръка и намаляване на безработицата сред местното население.

3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Инвестиционното предложение (ИП) няма връзка с други съществуващи и одобрени устройствени планове за района. Община Макреш все още няма разработен и одобрен Общ устройствен план (ОУП) за територията.

Към настоящия момент на „КИЧЕРА-2007” АД е издадено РАЗРЕШЕНИЕ № 100 от 24 юни 2011 г. от Министъра на МИЕ за проучване на строителни материали, подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 5 от Закона за подземните богатства, в площ „Пладнището – Киреево“, разположена в землището на с.Киреево, община Макреш, област Видин. Етапът на проучване на находището е завършен и предстои провеждане на процедурата за отдаване на концесия.

Системата на една бъдеща експлоатация на находището ще обхваща комплекс откривни, добивни, насипищни и спомагателни работи, осъществявани от средства за механизирано и последователно извършване на необходимите дейности при реализиране на добива. Към тези процеси ще се престъпи след получаване на концесия за добив и след изготвяне и съгласуване на Цялостен работен проект и Годишен работен проект за експлоатация на находището.



4. Подробна информация за разгледани алтернативи.

Алтернативи за местоположение

Инвестиционното предложение не предлага алтернативи за местоположение, тъй като изцяло е съобразено със съществуващото на територията и проучено находище, като са определени неговите граници.

Съгласно изходните данни и направените анализи от проучвателните дейности, минно-техническите, геоложките и хидрогеоложките условия в проектните площи и наличните пътни комуникации в района удовлетворяват максимално изискванията за ефективно разработване на находището и целогодишен открит добив на наличните подземни суровини.
Алтернативи за технологии

Ефективното разработване и експлоатация на подобни находища след получаването на концесията са в тясна връзка с проучените и утвърдени геоложки запаси, съществуващите теренни дадености, минно-техническите условия, хидрогеологията, степента на изграденост на техническата инфраструктура и не на последно място техническата и финансова възможност да се осъществи проекта. Подробното проучване и анализиране на конкретната ситуация и територия изискват качествено логистично осигуряване, за да се избере най-добрата техническа и технологична схема за функциониране на системата от дейности като цяло и/или на отделни нейни елементи.

Съвременните схеми на дейностите, провеждани при експлоатацията на подобни находища на подземни богатства са много добре изградени в своята последователност като технология, и изборът на техническите средства за отделните операции е пряко свързан както с ефективността на целия процес на добива, така също и със стремежа за минимизиране на евентуалните въздействия върху околната среда и здравето на хората (работещи на обекта и/или засегнатото население).

Така например, предимствата на предвидената в инвестиционното предложение мобилна ТСИ по отношение на въздействието върху околната среда са:

- минимално транспортно разстояние за зареждане на добитата маса в бункера на трошачката. Същата се предвижва максимално близко до добитата суровина, за да се минимизират праховите емисии от товарене;

- капсуловани пресипки върху транспортните ленти, така че да не се отделя прах при технологичния процес.

На този етап от развитието на инвестиционното предложение няма друга алтернатива по отношение предлагани технологии за реализация на същото, тъй като изборът на предложената технологична схема на видовете и последователността на отделните процеси са съобразени с конкретната обстановка и получените данни от проучвателните дейности на процесната територия.
Нулева алтернатива

Проучената площ на находище „Пладнището” е в голяма степен антропогенно променена през годините спрямо естественото природно състояние на територията. В настоящият момент на терена се наблюдават значителни нарушения от извършвана добивна дейност в миналото. В резултат от разработването на множество съседни кариерни гнезда е формирана голяма кариера, от която по ръчен способ са добивани варовици за производство на вар. В близост до находището все още съществуват стари варници и следи от съпътстващата ги инфраструктура. (Фиг.1)

Както бе посочено по-горе, в съседния на проектната концесионна площ имот № 140203 се намират работещите кариери на проученото преди шест години и отдадено на концесия находище „Рафаело” на „Киряевска вар” ООД.

В този смисъл „нулева алтернатива” по смисъла на т. 26 от Допълнителните разпоредби на ЗООС, т.е. възможността да не се осъществява предвидената дейност не се разглежда на настоящия етап на инвестиционния процес, тъй като инвестиционното предложение не е ново по своята същност, а цели да продължи дейностите на добив и първична обработка на варовиковата суровина за получаването на трошена настилка в пътното строителство.

За целите на инвестиционната инициатива е направен задълбочен анализ на всички съществуващи фактори и условия, екологични и минно-технически изисквания и алтернативи по отношение местоположение и технологии на системата като цяло и на отделните елементи поотделно, така че да се постигне баланс между най-ефективното използване на наличния обем от полезното изкопаемо и минималното въздействие върху природните дадености и параметрите на околната среда на територията.


Фиг.1. Сателитна снимка на района на проученото находище „Пладнището”, с означение на местоположението на инвестиционното предложение. В съседство е кариерата и промплощадката на „Киряевска вар” ООД

5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Проученото находище „ПЛАДНИЩЕТО” попада в землището на с.Киреево, община Макреш, област Видин (Фиг.2). То отстои на около 3,5 км северозападно от същото село, на около 1,5 км изток-югоизточно от границата с Република Сърбия и на около 40 км югозападно от гр.Видин. В административно отношение находището се отнася към община Макреш, област Видин. Най-близките населени места около находището са селата Киреево (на около 3,5 км по права линия), Раковица и Старопатица (на повече от 9 км от двете села) и градовете Кула и Зайчар. На около 3 км от находището се намира КПП „Връшка чука”. Най-близките ЖП връзки са гара Димово (35 км) по ЖП линията Враца-Видин и гара Зайчар (20 км) в Сърбия.

Концесионната площ има следните координати в Координатна система 1970 г.





Х

У

1

4766000,00

8431180,00

2

4765915,00

8431495,00

3

4765757,00

8431495,00

4

4765730,00

8431467,00

5

4765814,00

8431180,00

Част от земите в обхвата на инвестиционното предложение са частна и общинска собственост. Собственост на инвеститора е основната част, в която ще се реализира инвестиционното предложение, а именно: имот № 140204, с площ 100 дка, находящ се в местността „Пладнището“ от землището на село Киреево, ЕКАТТЕ 36885, община Макреш, начин на трайно ползване: кариера-чакъл.





- находище “Пладнището”

Фиг. 2

6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

Инвестиционното предложение предвижда добив на трошен камък от находище „Пладнището”. Изхождайки от минно-техническите условия е приета транспортна схема на експлоатация с прилагане на пробивно-взривни работи (ПВР). Кариерата ще се обработва на хоризонтални слоеве в технологична последователност отгоре надолу, като долната кота на изчислените запаси е +392 м. Добивът ще се извършва в границите на проучените и утвърдени геоложки запаси (44.7 дка) от бъдещата концесионна площ от 59,2 дка, с показаните по-горе гранични координатни точки по Х и У от Балтийската координатна система 1970 г.

Системата на експлоатация ще обхваща комплекс откривни, добивни, насипищни и спомагателни работи. Към тези процеси ще се престъпи след получаване на концесия за добив и след изготвяне и съгласуване на съответните работни проекти и документация за добив и първична преработка на подземните богатства, за рекултивация на концесионната площ и за управление на минните отпадъци.

Откривните работи ще се състоят в отстраняване по селективен начин на почвения слой и скалната откривка (неравномерно разпространени върху площта на запасите) с булдозер, оформяне на купове; натоварване на материала от куповете с багер или чрез колесен автотоварач на автосамосвали, с които ще се транспортира и разтоварва на отредените площадки за насипище за скална откривка и временно почвено депо, с оглед последващо оползотворяване за целите на рекултивацията и определено от общината външнокариерно насипище.

Добивните работи се определят от физико-механичните свойства на варовиците от находището и ще се състоят в предварително разрушаване на скалата чрез сондажни ПВР. От образувания развал от разтрошени варовикови късове ще следва изкопаване с багер. Тъй като съществува технологично зададен минимален размер на късовете, приемани в трошачката за едро трошене, всички късове с размери над този размер са негабарити и се разрушават чрез хидравличен чук. Изземването (изгребването) на взривения варовиков куп от масива в кариерата е предвидено да се изпълнява с багер и/или челен товарач, който ще подава материала директно в бункера на мобилната ТСИ. В инсталацията добитата и транспортирана варовикова суровина ще се подлага на първична обработка при сух режим на трошене и пресяване, с цел получаване на трошено-каменни фракции, подходящи за производство на строителни материали.

Транспортирането на добитите и сортирани по фракции материали ще се извършва с налични транспортни средства, тъй като фирмата разполага със собствен транспорт. Във връзка с условията на работа, производителността на кариерата, свойствата на суровина, климатичните условия и транспортното разстояние, се предвижда транспортните работи да се извършват със съответния брой автосамосвали и курсове.

На обекта като цяло ще работят машини като багер, булдозер, фадрома и автосамосвали. Тези машини ще бъдат разпределени за изпълнение на предвидените дейности, организирани по такъв начин, че да не се получава струпване на голям брой машини на ограничени площи.


7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Не се предвижда изграждане на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура. С разработването на находището не се пресичат, разрушават или изместват пътища от републиканската или общинска пътна мрежа, не се разбиват асфалтови или бетонови покрития. Няма да се използва електричество за промишлени нужди, не се предвижда изграждане на електропроводи и други нови енергийни съоръжения, които биха нарушили или променили съществуващата пътна инфраструктура и/или биха изискали построяването на съпътстваща ги нова такава.

Находището се свързва с пътната мрежа посредством черен път, вероятно ползван за кариерни нужди в миналото, а към настоящият момент се ползва за земеделски дейности, горско стопанство и др. В югоизточна посока, същият води към промишлената площадка на „Киряевска вар” ООД, а от там до асфалтовия път от село Киреево към шосето Кула-Връшка чука. (Виж Фиг.1)

Придвижването по терена на находището се осъществява посредством стари черни пътища, използвани за разработване на старата кариера.


8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Както бе посочено по-горе при описанието на основните процеси, системата на експлоатация на находището ще обхваща комплекс откривни, добивни, насипищни и спомагателни работи, осъществявани от средства за механизирано и последователно извършване на необходимите дейности при реализиране на добива. Към тези процеси ще се престъпи след получаване на концесия за добив и след изготвяне и съгласуване на Цялостен работен проект за добив и първична преработка на подземните богатства, Годишен работен проект за експлоатация на находището (за всяка година от срока на концесията), включващи Минна част и Рекултивация, както и План за управление на минните отпадъци. Тези документи са изискуеми и задължителни при отдаването на концесия на находища за добив на подземни богатства и представляват всъщност програмата за дейностите за експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване на проектните територии.


9. Предлагани методи за строителство.

Основните процеси на инвестиционното намерение са добив и извозване на варов тип скална маса за използването й като материал за пътното строителство. На територията на находището няма да се изграждат електросъоръжения и водопроводна мрежа, както и обекти от основно и/или допълващо застрояване.

Комплексът от основните дейности по разработката и експлоатацията на находището са описани по-горе при анотацията на инвестиционното предложение, като подробностите по отделните операции ще бъдат разработени в документацията и проектите след получаването на концесия.
10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

По време на експлоатацията на находището ще се използват (добиват) запаси от варовици - природни ресурси, подземни богатства съгласно ЗПБ. Запасите са изчислени в два блока – доказани и вероятни запаси. При изчислението им е използван специализиран софтуер.

В резултат на извършените геоложки проучвания в находище „Пладнището” са изчислени запаси по количества и състояние към 01.06.2013 г., както следва:


на блока

Код на запасите

Площ на блока

Обем на покривката

Обем на полезното изкопаемо







м2

м3

м3

I

111

25 825.0

30 623.0

434 879.0

II

122

18 883.0

28 861.0

408 426.0

Общо запаси

44 708.0

59 484.0

843 305.0

Блок – I-111 (доказани запаси) обхваща най-добре проучената част от находището, тъй като освен информация от сондажни изработки има и отлична разкритост благодарение на старата кариера.

Блок– II-122 (вероятни запаси) се екстраполира от контура на Блок-I-111, когото обхваща подковообразно от западна, северна и източна посока. В този блок теренът е предимно ненарушен, откривка съществува, но се наблюдават и естествени разкрития на полезното изкопаемо.

За горна граница на двата блока служи естествената теренна повърхност или геоложката граница между полезното изкопаемо и откривката, в участъците където такава съществува. Долна граница е равнината описана от кота +392. Така построен Блок – I-111 има площ от 25 825 м2, а блок II-122 има площ от 18 883 м2

Перспективи за увеличаване на запасите в находището съществуват в северна и западна посока.

Според БДС EN 13450 варовиците от находището се класират в най-високите категории по най-важните нормирани показатели и са годни за производството на скални материали за битумни смеси и настилки за пътища, самолетни писти и други транспортни площи. В резултат на проведените лабораторни изследвания на материала от сондажната ядка и готовата продукция се налага извода, че варовиците в находището показват голяма издържаност по своите качествени показатели, което напълно отговаря и на теренните наблюдения и визуалната оценка на сондажната ядка.

При добива и преработката на трошен камък от кариера „Пладнището“ не се предвижда използване на технологична вода. Пробивно-взривните дейности ще се изпълняват с пневматична сонда. Няма да се изгражда водоснабдителна инфраструктура. Вода за оросяване на площадките с прахообразни материали и пътищата ще се доставя с водоноски от водоизточник, посочен от „ВиК – Видин” ЕООД, след сключване на съответния договор. Не се очаква доставените количества да нарушат водния баланс или затруднят водоснабдителната система в района. За питейно-битови нужди ще се доставя минерална вода.

При реализация на инвестиционното предложение не се предвижда използването на топлоенергия. Няма да се изграждат електросъоръжения.

Техниката, която ще се използва на кариерата е с дизелови двигатели. Предвижда се използване на гориво-смазочни материали (горива и минерални масла) - за транспортни техника и механизация, които ще се доставят от фирмата-доставчик директно до местата за влагане.

11. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране.

В процеса на реализацията на инвестиционното предложение – изкопно-добивните и свързаните с тях съпътстващи дейности на определените площи на находището, ще се генерират следните неопасни отпадъци, с наименование и код, съгласно Приложение № 1 към чл. 5, ал.1 и чл.6, ал.1, т.1 на Наредба № 2 от 23.07.2014 г. за класификация на отпадъците (обн., ДВ, бр. 66 от 08.08.2014г.)


Минни отпадъци



  1. 01 01 - Отпадъци от разкриване и добив на полезни изкопаеми:

  • Отпадъци от разкриване и добив на неметални полезни изкопаеми, с код 01 01 02;

Към тази група попадат раздробената от непосредствения добив чрез ПВР варовикова маса (развал). Същата в последствие се подлага на трошене и сортиране по сух метод в ТСИ. В резултат на тази предварителна преработка на суровината в мобилната ТСИ, се генерират следните отпадъци, класифицирани най-общо като:


  1. 01 04 - Отпадъци от физично и химично преработване на неметални полезни изкопаеми:

  • Отпадъчен дребен чакъл/баластра и раздробени скални материали, различни от упоменатите в 01 04 07, с код 01 04 08;

  • Прах и прахообразни отпадъци, различни от упоменатите в 01 04 07, с код 01 04 10.

Посочените и класифицирани като отпадъци са т.н. група на минните отпадъци от добивните дейности на кариерната площадка. В находището за срока на концесията предстои изземването на около 843,3 хил. м3 варовици. На практика добитата и подложена на предварително трошене и сортиране по фракции варовикова суровина ще се използва в голямата си част (почти на 100%) като материал за пътното строителство, която е целта на инвестиционното предложение, респ. минимален обем от получената при добива скална маса може де се разглежда като „отпадък” по смисъла на дефиницията на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби на ЗУО. След получаването на концесията дружеството „Кичера-2007” АД е задължено да разработи съответните технически и работни проекти за експлоатация на находището, в т.ч. и План за управление на минните отпадъци, в който ще бъдат разписани подробно източниците на генериране, временното съхранение, транспортирането и/или третирането, оползотворяването и др. на получените минни отпадъци, съгласно изискванията на ЗУО и наредбите към закона.

В тези отпадъци се включва и т.н. сипица (фракцията с минимален размер на късовете, прахообразен отпадък), който ще се отделя при добива и в ТСИ. Количеството на този етап е непрогнозируемо, но е очаквано да е минимално, тъй като при направени предварителни проби на суровината е констатирано, че в претрошеният материал съдържанието на фина фракция е в изключително ниски количества и материалът се класира в най-високата категория по зърнометричен състав съобразно стандартите на БДС EN 13034.

Земни маси

Към тази група попадат изкопните маси от пръст, камъни и др. при изпълнението на изкопно-добивните работи в рамките на концесионната площ. За добиването на предвиденото количество варовиков материал ще бъдат нарушени 44,7 дка от площта на запасите. За срока на концесията се очаква отнемането на около 59,5 м3 плътна маса почвена откривка. Почвената откривка ще се съхранява през целия период на експлоатация на находище „Пладнището” за последващото й използване за рекултивационните дейности на нарушената територия. Временното депо за почва ще бъде в рамките на концесионната площ. По отношение на чистите почвени маси от изкопите може да се отбележи следното: Съгласно чл.2, ал.2, т.4 от ЗУО „законът не се прилага занезамърсена почва и други материали в естествено състояние, изкопани по време на строителни дейности, когато е сигурно, че материалът ще бъде използван за целите на строителството в естественото си състояние на площадката, от която е изкопан”, което до голяма степен се отнася за почвените маси (откривката) от конкретните изкопно-насипни дейности на инвестиционното предложение.



И макар че чл.3, ал.2 на Наредба № 2 за класификация на отпадъците гласи, че наредбата не се прилага за отпадъците по чл.2, ал.2 от ЗУО (цитиран по-горе), можем формално да класифицираме изкопаните почвено-земни маси, в резултат на отстраняването на покривката преди започването на същинския добив на проучените запаси, като:



  1. 17 05 – Почва (включително изкопана почва от замърсени места), камъни и изкопани земни маси, включваща:

  • Почва и камъни, различни в 17 05 03, с код 17 05 04;

  • Изкопани земни маси, различни от упоменатите в 17 05 05*, (респ. несъдържащи опасни вещества), с код 17 05 06, в т.ч.:

Както бе посочено по-горе, за земните почвени маси и за скалния материал от откривката ще има обособени отделни депа (насипища) в рамките на концесионната площ, където временно ще се съхраняват по подходящ начин, за да не предизвикват вторично замърсяване на въздуха (при сухо и ветровито време), или съседни площи (разпръскване, насипване). След приключване на концесията ще се оползотворят за рекултивацията на кариерата и тези временни насипища ще бъдат почистени и възстановени като площи.
Други отпадъци
4) Твърди битови отпадъци - Разделно събирани фракции (с изключение на 15 01), с общ код 20 01 и/или Смесени битови отпадъци, код 20 03 01. Генериране на такива отпадъци се очаква от работещите на площадките на инвестиционното предложение. Очакваните количества генерирани отпадъци по време на експлоатацията на находището са незначителни, като при екологосъобразното им събиране и предаване ще бъдат спазени нормативните изисквания. За целта могат да се обособят отделна площадка и самостоятелни съдове дори и за разделно събиране на отпадъците (стъкло, пластмаса, хартия, опаковки и др.), стига условията на транспортирането на същите и последващото им третиране да са въведени като система от съответният оператор на местна почва, с когото трябва да има подписан договор.
5) Опаковкинай-общо смесени опаковки, код 15 01 06. Възможно е образуването им при доставката на материали и съоръжения (резервни части за техниката, за ТСИ и др.; масла, греси, течности за механизацията и др.) поставени в определени опаковки – метални, пластмасови, дървени, хартиени и картонени, стъклени и др., както и от битовата дейност на работещите на кариерата. Количеството на тези отпадъци е непрогнозируемо, но очакванията са за минимално количество. Опаковките също ще се събират разделно в самостоятелни съдове и предават на физически или юридически лица, притежаващи съответните разрешителни и/или регистрационни документи по ЗУО. За начините за третиране на опаковките от съдържание и течности, които попадат в групата на опасните отпадъци също важат изискванията на ЗУО и съответните нормативни актове. Съгласно чл. 16. (1) от Наредба за опаковките и отпадъците от опаковки „...Лицата, извършващи дейностите по рециклиране, оползотворяване и/или обезвреждане на отпадъци от опаковки, включително предварително третиране преди оползотворяване и/или обезвреждане, трябва да притежават съответния документ по чл. 35 от ЗУО, а ал.2 гласи, че дейностите по събиране и транспортиране на отпадъци от опаковки по смисъла на § 1, т. 41 и 43 от ДР на ЗУО, се извършват от лица, притежаващи документ по чл. 35, ал. 3 от ЗУО (регистрация и издаване на документ по реда на глава пета, раздел ІІ на ЗУО), и/или документ по ал.1 на чл.16. Опаковките, служили за опаковане на опасни химични вещества, се третират и транспортират съгласно изискванията за третиране и транспортиране на опасни отпадъци (чл. 14 от наредбата).

6) Отпадъчни масла - При реализацията на инвестиционното предложение не се предвижда използването на строителни материали, съдържащи опасни вещества, както и не се очаква образуването на опасни отпадъци по класификацията на Наредба № 2 за класификация на отпадъците. При подобни обекти могат да се посочат като евентуално възможни за образуване следните опасни отпадъци – Отпадъчни хидравлични масла, с общ код 13 01 (например код 13 01 11*, код 13 01 13*); Отработени моторни, смазочни и масла за зъбни предавки, с общ код 13 02; спирачни и антифризни течности, маслени филтри и акумулаторни батерии с електролит (общ код 16 01) и др. Някои от посочените отпадъци е възможно да се генерират от транспортната и строителна техника само при аварийна подмяна на площадката на обекта. Образуваните отпадъци е необходимо да се събират в затворени метални варели и контейнери и да се транспортират в основната база на изпълнителя на кариерните работи за предаването им за по-нататъшно третиране, рециклиране, оползотворяване и др. Количеството на опасните отпадъци от транспортна и строителна техника при аварийна подмяна също е непрогнозируемо.

На територията на обекта не се предвижда съхраняване на взривни вещества. Взривните работи ще се извършват от специализирана фирма, въз основа на договор.

При експлоатацията на находището е предвидено да се разработи „Програма за управление на отпадъците”, в която се указват правилата за съхранение и третиране на отпадъците, при съгласуване със съответните упълномощени служби в Общината и РИОСВ-Монтана.

След изтичане на концесионния срок, при закриване на кариерата се предвижда използването на торове за почвено обогатяване при провеждане на биологична рекултивация на нарушените терени (комбиниран фосфорен тор и амониева селитра и др.). Това предполага генериране на отпадъци от опаковки, замърсени с опасни вещества. Тяхното управление следва да бъде екологосъобразно, като се сключи договор с доставчика за замяна на „празни” за „пълни” опаковки или договор с фирма, притежаваща разрешително по чл. 35 от ЗУО за третиране на такива отпадъци.


12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда
12.1.По отношение на атмосферния въздух с цел ограничаване изпускането на неорганизирани емисии на прахообразни вещества и предотвратяване на вторично атмосферно замърсяване при експлоатацията на находището, в съответствие с изискванията на чл.70, ал.1 – ал.6 от Наредба № 1/27.06.2005 г. за НДЕ на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферния въздух от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии:

- да не се допуска извънгабаритно товарене на транспортни средства с насипни материали, за да се избегне разпиляването им по площите и пътищата на кариерата и извън нея;

- при сухо и ветровито време да се извършва оросяване на строителните площадки, местата за временно съхраняване на насипни материали и пътищата до находището, с цел недопускане на неорганизирани прахови емисии;

- местата за временно складиране на насипни материали своевременно да се почистват след оползотворяването и извозването им;

- да не се допуска да работят строителни машини и МПС с неизправни двигатели с вътрешно горене, с цел минимизиране емисиите на отпадъчни газове;

- да се извършва периодичен контрол върху техническото състояние на използваната техника, за да не се допуска изхвърлянето на наднормени емисии от вредни отпадъчни газове;


12.2. По отношение на водите:

- да не се допуска пряко или непряко отвеждане на замърсяващи вещества към подземни и повърхностни водни обекти;

- да не се допуска замърсяване или запълване със земно-скални маси и/или отпадъци на повърхностни водни обекти – реки, течащи или сухи дерета, промяна на течението им и други дейности, водещи до нарушаване на естественото им състояние, вкл. бреговете им;

- на работещите на обекта да се доставя питейна вода с подходящи качества;

- за оросяване на площадките с прахообразни и прахообразуващи материали и пътищата да се доставя вода с водоноски от водоизточник, посочен от „ВиК – Видин” ЕООД, след сключване на съответния договор.

- да се осигуряват химически тоалетни за работниците на обекта, с периодично почистване, съгласно условията на предварително подписан договор;


12.3. По отношение на геоложката основа, земите и почвите, с цел опазване на почвения слой и възпрепятстване проявата на ерозионни процеси:

- експлоатационните дейности на територията на находището да се провеждат стриктно спазвайки изготвените и съгласувани, след получаването на концесията, Цялостен работен проект и Годишен работен проект за експлоатация на находището, включващи Минна част и Рекултивация, както и План за управление на минните отпадъци, в които ще бъдат предвидени мерки за предотвратяване и/или ограничаване на значителни отрицателни въздействия върху геоложката основа, земите и почвите;

- предвидените откривни, добивни, насипищни и спомагателни работи да се организират по начин, по който земите и почвите извън определената концесионна площ да бъдат в най-малка степен засегнати от навлизането на строителната и транспортната техника;

- отнетият хумусен слой в процеса на разкривните дейности да се съхранява на отделно депо и използва в последствие за рекултивационните работи;

- движението на транспортната техника и механизация към отделните площадки и трасета да се извършва по маркирани маршрути, с оглед предотвратяване безразборното утъпкване на почвите и наличната тревна растителност извън границите на определената концесионна площ. Да не се допуска отклоняване на транспортните средства от вътрешно кариерните пътища;

- съхраняването на скалните маси, почвения слой и хумуса от откривката, както и престоя на механизацията да става само на определените временни площадки (спомагателни площи), с оглед последващо оползотворяване на материалите от откривката за целите на рекултивацията и определено от общината външнокариерно насипище и ненарушаване на съседни площи;

- да се следи и строго контролира да не бъдат замърсявани прилежащите на обекта земи с технологични и битови отпадъци. Да не се допуска депониране на отпадъци извън определените за тази цел места;

- при авариен разлив на масла и греси събирането им да става с дървесни трици, които да се опаковат и предадат на специализирана фирма за обезвреждане;





12.4. По отношение на растителността, животинския свят и ландшафта :

- да се разработи проект за рекултивация съгласно изискванията на Наредба № 26/1996 г. за рекултивация на нарушени терени, подобряване на слабопродуктивни земи, отнемане и оползотворяване на хумусния пласт, който да се представи в РИОСВ-Монтана за съгласуване. Точно да се спазва изпълнението на заложените мероприятия в проекта за рекултивация.

- при биологичната рекултивация да се използват местни растителни видове;

- при рекултивация на стръмните терени да се предвидят противоерозионни мероприятия;

- да не се допуска унищожаване на растителност, изсичане на дървета и др. извън границите на определените с годишните проекти територии за разкривка;

- основно мероприятие от биологичната рекултивация след приключване на концесията да бъде създаването на зелен охранителен пояс около горния ръб на кариерата, за да се постигне противоерозионен, ландшафтнооформящ и охранителен ефект.

- периодично да се провежда подробна разяснителна кампания сред всички участници в кариерните дейности, с цел предотвратяване на щети върху растителния и животински свят в района. Концесионерът ще се ангажира с отговорността да не допуска работници и служители да убиват и/или улавят животни, да разрушават техни убежища и др.;

- предварително да бъдат взети мерки за недопускане на рискове от пожар, разлив на горива и смазочни материали, изхвърляне на отпадъци, повредени части от машини, излишъци от строителни материали и всякакви други дейности, които биха предизвикали увреждане на животни и естествената им среда;

- намерени животински видове да бъдат пренасяни и освобождавани на безопасни места и разстояния;

- с цел ограничаване обезпокояването на животинските видове се предвижда кариерните дейности да се извършват през светлата част на деня;

- да не се допуска разлет на късове извън територията на кариерата при взривните работи.
12.5. По отношение на отпадъците:

- управлението на минните отпадъци да се извършва съгласно разпоредбите на ЗПБ и ЗУО;

- да се разработи „Програма за управление на отпадъците”, в която се указват правилата за съхранение и третиране на отпадъците, при съгласуване с общинските власти и РИОСВ-Монтана;

- образуваните отпадъци (извън групата на минните отпадъци) да се събират разделно и съхраняват на временни площадки в съдове (контейнери, плътни найлонови чували) до предаване на разделно събраните пластмаса, стъкло, метали, опаковки и др. на физически или юридически лица, притежаващи разрешение за дейността по чл.35 на ЗУО;

- при невъзможност от организирането на разделно събиране и съхраняване на площадката на кариерата, смесените твърди битови отпадъци да се събират в специализиран съд и предават на оператора за извозването им на организирано депо за ТБО;

- образуваните опасни отпадъци (при евентуална авария на транспортно средство или механизация), или опаковки от опасно съдържание, да се извозват своевременно до базата на строителя и предават на физически или юридически лица, притежаващи съответния документ по чл.35 на ЗУО;

- да се спазват начините на съхраняване на опасни отпадъци, образувани при експлоатацията на кариерата и да не се допуска смесването им с други видове отпадъци.
12.6. По отношение на шума

При експлоатацията на находището се предвижда:

- строителните и монтажни дейности да се извършват само през дневния период;

- да не се допуска работа на строителна и транспортна техника на празен ход;

- да се определят подходящи трасета за преминаване на обслужващият товарен транспорт, с цел ограничаване (минимизиране) минаването им през населени места;

- да се проектират подходящ метод на взривяване, параметри на сондажната мрежа и последователност на иницииране на зарядите, с цел размерът на вибрациите да бъде контролиран.



12.7. По отношение на здравно хигиенните аспекти:

А. Мерки за предотвратяване и намаляване на неблагоприятните въздействия върху здравното състояние на работещите на кариерата:

- за осигуряване на безопасни условия на труд експлоатационните дейности на територията на находището да бъдат извършвани с подходящи машини и при строг контрол.

- трасетата за преминаване на строителните машини и транспортни коли до съответните работни площадки (хоризонти) на находището да бъдат предварително подготвени и обезопасени.

- здравната защита на работещите на обекта се изразява в задължение за носене на каски, подходящи обувки с твърда предна част, антифони, предпазни ръкавици, работно облекло съобразно сезона и др.

- дейностите в кариерата се предвижда да се изпълняват при подходящи метеорологични условия, т.е. да не се работи при дъждовно време, силен вятър или снеговалеж.

- провеждане на задължителен предварителен инструктаж на работещите, включващ запознаване с всички възможни рискове от увреждане на опорно-двигателния апарат, претоварване, злополуки и аварии.

- да не се допуска разлив на нефтени горива, отработени смазочни моторни и машинни масла.

- да бъдат осигурени вода за питейно-битови цели, отговаряща на хигиенните изисквания, химическа тоалетна, място за почивка и хранене на работещите - фургони, постоянна телефонна връзка за избягване на усложнения и вземане на спешни мерки при злополуки.





Б. Мерки за предотвратяване и намаляване на вредните въздействия върху населението:

- за предотвратяване на злополуки се предвижда забрана за влизане и присъствие на външни лица по време на дейностите, свързани с добива, взривните дейности, насипването, транспортирането и първичната обработка на суровината в ТСИ.

- в периода на експлоатация на находището се предвижда поддръжката и ремонтът на отделни нейни технически елементи да се извършват от квалифицирани лица, целящо недопускането на тежки аварии и злополуки, тъй като площадките (трасетата) нямат ограда или охрана.

- на етап експлоатация се предвижда изготвянето и прилагането при необходимост на Авариен план, за да се предотвратят всички опасности при природни бедствия (бури, снеговалежи, заледявания, наводнения, порои, земетресения и пр.) в района. В резултат на описаната мярка ще се осигури здравна защита на хората, управление на риска и ограничаване на въздействието върху околната среда при аварийни ситуации;

- преди започване на експлоатационните дейности на находището да се изготви собствена оценка за възможни случаи на непосредствена заплаха за екологични щети и за причинени екологични щети, със съдържание, съгласно Приложение № 1 на Наредба № 1/2008 г. за вида на превантивните и оздравителни мерки в предвидените случаи от Закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети и за минималния размер на разходите за тяхното изпълнение, която да се представи в РИОСВ-Монтана.
13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).

По своята същност инвестиционното предложение предвижда добив, първична обработка (трошене и пресяване) и транспортиране на добитите строителни материали. Не се налага добив или пренасяне на електроенергия, водоснабдяване, изграждане на жилищно строителство, третиране на отпадъци или отпадъчни води.


14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

За предоставянето на концесия за добив на подземни богатства по право ще се извършва при условията и по реда на :



  • Закон за подземните богатства – ЗПБПолучаване на разрешение за проучване на подземни богатства; регистрация и издаване на удостоверение за търговско откритие на титуляра на разрешението за търсене и проучване или за проучване; определянето на титуляра за концесионер на открито находище след представянето на необходимите документи по ЗПБ.

  • Закон за опазване на околната среда – ЗООС и Закон за биологичното разнообразие ЗБР и в съответствие с разпоредбите на Наредба за ОВОС и (Наредба за ОС. В изпълнение на изискванията на ЗПБ, регистрацията и издаването на удостоверение за търговско откритие на титуляра (вторият етап от процедурата) се извършва едва след представянето от титулярът на влязло в сила решение по ОВОС, с което се одобрява осъществяването, или решение да не се извършва ОВОС на инвестиционното предложение, респ. такъв административен акт от компетентният орган по околна среда е необходим и задължителен документ за продължаване на следващите етапи от процедурата за предоставянето на концесия за добив на подземни богатства по право.

Към момента докато тече настоящата процедура няма конкретна информация и виждания за необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.
15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

Системата на експлоатация на находището ще обхваща комплекс откривни, добивни, насипищни и спомагателни работи, осъществявани от средства за механизирано и последователно извършване на необходимите дейности при реализиране на добива. При тези дейности се очакват основно въздействия от неорганизирани прахови и газови емисии и наднормени шумови нива. Тези въздействия ще бъдат с временен характер (докато трае експлоатацията на кариерата), инцидентни, с периодичен характер и ниска честота и ще бъдат ограничени в рамките на работните площи и отделните участъци от пътните трасета при транспортирането на добитата суровина.

Не се очаква значително замърсяване и дискомфорт на околната среда от кариерните дейности на находище „Пладнището”.
16. Риск от инциденти.

При провеждането на предвидените работи има риск от инциденти, характерни за специфичния тип дейности на такива обекти. Рискът от инциденти е свързан с неспазване на изискванията на техниката за безопасност по време на експлоатацията на кариерата. Въпрос на организация и възможности на изпълнителят (концесионерът) е този риск да бъде минимален.

Експлоатацията на находището и свързаните с нея съпътстващи дейности ще се изпълняват по утвърден план за безопасност и здраве, определящ минималните изисквания на строителната площадка съгласно изискванията на Наредба № 2 за минимални изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР и на други нормативни актове, свързани със спецификата на кариерните дейности.

За предотвратяване на злополуки се предвижда забрана за влизане и присъствие на външни лица по време на дейностите, свързани с добива, взривните дейности, насипването, транспортирането и първичната обработка на суровината в ТСИ.



III. Местоположение на инвестиционното предложение
1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.

Теренът на бъдещата концесионна площ „Пладнището” представлява каменист варовиков хребет, с хълмист релеф, покрит с тревна и ниска храстовидна растителност. Той представлява част от стари кариери и кариерни гнезда, използвани в миналото за добив на варовик за вар. (Фиг.3). Находището попада в имот с номер 140204 в землището на с.Киреево, община Макреш. Този имот е с площ от 100 дка и начин на трайно ползване “Кариера-чакъл”, а категорията на земята при неполивни условия е пета. Имотът е собственост на „КИЧЕРА-2007” АД. (Приложение № 1 – скица на имота)

Хидрогеоложките, минно-техническите и климатичните условия се оценяват като благоприятни за открита добивна дейност, с изключение на зимните месеци. Находището в план има трапецовидна форма и се характеризира със следните максимални размери:

- 210 м в С-Ю посока;

- 300 м в И-З посока;

Находището има връзка с асфалтовия път с.Киреево - Връшка чука посредством 1 км черен път, преминаващ през бариерата на промплощадката на фирма „Киряевска вар” ООД. (Виж Фиг. 1 и Фиг.2 – стр. 6 и 7) В находището е развита голяма стара кариера, получена чрез сливането на няколко кариерни гнезда, от които в миналото е добиван варовик за вар. Кариерата е с най-общи размери 220 на 100 м. В източната й половина е развит хоризонт 405 м, а в западната й половина е развит хоризонт 410 м. Варовиците са бели, силно тектонизирани и напукани, относително меки (поради органогенният им произход и финозърнеста структура) и плътни скали. Благодарение на неравномерно-тектонската си напуканост, при взривяване те формират негабаритни късове и трябва да се донатрошават.

Вода и водоизточници в находището няма. Скалният масив е напукан и окарстен по пукнатините и по този начин силно пропусклив за всички паднали атмосферни валежи. Дори при поройни валежи е почти невероятна появата на течащи води в негативните форми. Най-близкият повърхностен поток е дерето Пенчовец, което преминава на 1 км южно от находището.

Местоположението, определената площ за разработване на находището, характерът на предвидените дейности и характеристиките на околната среда на терена и в съседните територии не предполагат реализирането на инвестиционното предложение да доведе до превишение на стандарти и норми за качеството на околната среда. В резултат на реализирането на концесията, респ. при експлоатацията на кариерата не се очаква възникването на кумулативен негативен ефект по отношение параметрите на околната среда и биоразнообразието в района.

Територията, предвидена за реализирането на инвестиционното предложение, не засяга защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и защитени зони от екологичната мрежа НАТУРА 2000. Същата не попада в райони или ландшафти с признат национален, общностен или международен статут на защита и/или с регистрирани обекти на културно-историческото, архитектурното и археологическото наследство.

Не се засягат санитарно-охранителни зони и източници за питейно водоснабдяване и минерални води за битови цели. Няма други обекти със специфичен хигиенно-охранителен статут.





Фиг. 3. Сателитна снимка с местоположение на инвестиционното предложение


2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Както бе посочено по-горе, находище „Пладнището”попада в имот с начин на трайно ползване “кариера-чакъл” и не се налага приспособяването на сегашните ползватели на земята, както и на самият имот към предвидените с инвестиционното предложение дейности – разработване и експлоатация на кариера. Теренът представлява в голямата си част антропогенни площи от стари кариерни гнезда, използвани в миналото за добив на варовик. В пределите на площта, в която ще се реализира инвестиционното предложение не се развиват никакви земеделски дейности, а извън него в близките околности, както на север, така и на северозапад земеделските терени са отдавна изоставени и понастоящем представляват пустеещи земи, обрасли с храсталаци, предимно от шипки.

Откривката при добива ще се съхранява на временно депо и ще се използва за рекултивация на отработените пространства. В следващите фази на проектиране за получаването на концесия е предвидена техническа и биологическа рекултивация.

3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Цялостното устройство на териториите на общините, на части от тях или на отделни населени места с техните землища се извършва на базата на Общ устройствен план (ОУП). В землищата извън границите на населените места и селищните образувания устройството и застрояването на отделни поземлени имоти също се определя с ОУП, когато има такъв. Предвижданията на ОУП, с които се определят общата структура и преобладаващото предназначение на териториите, видът и предназначението на техническата инфраструктура и опазването на околната среда и обектите на културно-историческото наследство, са задължителни при изготвянето на Подробните устройствени планове (ПУП). ПУП определят конкретното предназначение и начин на устройство на отделните поземлени имоти, обхванати от плана. Предвижданията на ПУП са задължителни за инвестиционното проектиране.

Както бе посочено по-горе в настоящата информация, инвестиционното предложение няма връзка с други съществуващи и одобрени устройствени планове за района. Община Макреш все още няма разработен и одобрен Общ устройствен план (ОУП) за територията.

Към настоящия момент, след приключване на дейностите по Разрешение № 100/24.06.2011 г. за проучване на строителни материали в площ „Пладнището – Киреево“, от „КИЧЕРА-2007” АД е внесен в МИЕ „Доклад за резултатите от извършените през 2012-2013 г. геоложки проучвания в находище „Пладнището” за доказване на запаси от варовици, годни за производството на трошени фракции за пътното строителство”. В изпълнение на изискванията на ЗПБ, след представянето от титуляра „КИЧЕРА-2007” АД на влязло в сила решение по ОВОС, с което се одобрява осъществяването, или решение да не се извършва ОВОС на ИП (провежданата в момента процедура по ЗООС), се извършва регистрацията и издава на титуляра удостоворение за търговско откритие.

За предоставянето на концесия за добив на подземни богатства по право, при условията на чл.29 от ЗПБ – титулярът на разрешение за търсене и проучване или за проучване (чл.29, т.3 от ЗПБ) се определя за концесионер на открито находище.
4. Чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа.

Инвестиционното предложение не засяга защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ).

Находището, в границите на което ще се реализира инвестиционното предложение, не попада в защитени зони от екологичната мрежа НАТУРА 2000. Най-близко разположените защитени зони са:

- ЗЗ “Западна Стара планина и Предбалкан”, с код BG0001040 (за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна) – отстояща на около 7,5 км по права линия в югоизточна посока от проектната територия;

- ЗЗ „Западен Балкан”, с код BG 0002002, тип J - Защитена зона по Директива 79/409/ЕЕС за опазване на птиците, която припокрива защитена зона по Директива за местообитанията - отстояща на около 7,5-8,0 км от проектната територия

Не се очаква реализацията на инвестиционното предложение да доведе до значително въздействие върху околната среда и здравето на хората, както и създаване на дискомфорт.

В близост до проектните имоти на находището не се намират жилищни зони и територии, детски и учебни заведения, болници, санаториуми, обекти за производство на храни (по § 1, т.37 от ДР на Закона за храните, стоковите борси и тържищата за храни) и др. обекти, подлежащи на здравна защита по смисъла на § 1, т.3 от ДР на Наредбата за ОВОС.

На територията на и в близост до находище „Пладнището” не съществуват регистрирани паметници на културата, архитектурни и археологични обекти. Няма санитарно-охранителни зони и източници за питейно водоснабдяване и минерални води за битови цели.

На територията на имотите, където ще се реализира инвестиционното предложение, както и в контактните зони няма типове природни местообитания и местообитания на редки или застрашени от изчезване растителни видове. Проектните площи на находището не представляват консервационно значимо място или място с висок биологичен потенциал за фауната в района.

Инвестиционното предложение няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в ЗЗ “Западна Стара планина и Предбалкан” с код BG 0001040, както и върху птиците, предмет на опазване в ЗЗ „Западен Балкан” с код BG 0002002, поради следните мотиви:

1. Местоположението на предвидените площи, обект на инвестиционното предложение (извън границите на защитените зони) и видът им (кариера-чакъл) не предполага пряко и/или косвено унищожаване, намаляване на площи, фрагментиране на местообитания или популации на видове, предмет и цел на опазване в горецитираните защитени зони.

2. При реализацията на инвестиционното предложение не се очаква генериране на емисии и отпадъци във вид и количества, които да окажат отрицателно въздействие върху защитените зони.

3. Инвестиционното предложение не засяга защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, нито обявени за защитени забележителни и/или вековни дървета, съгласно Закона за биологичното разнообразие или находища на лечебни растения по Закона за лечебните растения.

Не се очаква трансгранично въздействие при експлоатацията на инвестиционното предложение.


4а. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси

Инвестиционната площ (предвидените за разработване терени на находището) представлява до голяма степен антропогенно променена територия – терени със значителни нарушения от добивната дейност на варовици за вар в миналото. В резултат от разработването на множество съседни кариерни гнезда е формирана голяма кариера, а близост до находището все още съществуват стари варници и следи от съпътстващата ги инфраструктура. В обхвата на изработките варовиковата суровина е добре разкрита, като на отделни площи, в резултат на саморекултивация е формирана тънка разкъсана почвена покривка. На много места суровината се разкрива директно на повърхността под формата на натрошен разнокъсов скален материал. (Приложение № 2 – снимков материал)

При реализиране на инвестиционното предложение няма вероятност да се окаже значително отрицателно въздействие върху параметрите на околната среда и върху биоразнообразието (в т.ч. елементи на НЕМ), тъй като се засягат площи изцяло в границите на определената концесионна площ. Няма да бъдат унищожени, увредени или фрагментирани местообитания и животински видове, предмет на опазване в защитени зони или територии, тъй като териториалният обхват на въздействието на инвестиционното предложение ще бъде ограничен и локален в рамките на засегнатите площи от находището, намиращо се извън тези зони. Качествата и регенеративната способност на природните ресурси в района извън кариерата няма да бъдат засегнати от реализацията на проекта.

Предвидените мерки за ограничаване на временните вредни въздействия при експлоатацията на кариерата ще минимизират до голяма степен неблагоприятното въздействие от реализацията на инвестиционното предложение по отношение на почвите и растителния свят. Бъдещият концесионер е задължен да изготви проект за рекултивация на нарушените площи, при осъществяването на която до голяма степен ще се създадат условия за регенерация и възстановяване на засегнатите терени до естествените природни, ландшафтни, растителни и др. параметри на средата.


5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Комбинацията от базови фактори, като: достъпност и възможност за ползване на гарантиран суровинен ресурс (наличие на находище за подземни богатства); добър общ достъп и възможност за строителни и експлоатационни дейности на проектната територия (налична и развита инфраструктура, състояние на терена, минно-технически, геоложки, хидроложки и хидрогеоложки условия и др.); и съображения (ограничения), свързани с допускане в определени граници, недопускане или минимизиране на евентуалните отрицателни въздействия върху околната и социалната среда и здравето на хората предопределят изборът на конкретна територия и площадки за реализация на подобни инвестиционни предложения.

Анализът на данните за конкретното инвестиционно предложение в периода на предварителните проучвания показват, че на настоящия етап не се предлагат алтернативи за местоположение извън проучените площадки.

В т.4 на Раздел І от настоящата информация са разгледани подробно проучените алтернативи за местоположение, технологии и „нулева алтернатива”



ІV. Характеристики на потенциалното въздействие от реализацията на инвестиционното предложение


  1. Каталог: ovos


    Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница