Информация за преценяване необходимостта от овос на инвестиционно



Дата21.06.2018
Размер293.52 Kb.
#75485




ИНФОРМАЦИЯ

ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НЕОБХОДИМОСТТА

ОТ ОВОС НА ИНВЕСТИЦИОННО

НАМЕРЕНИЕ “ИЗГРАЖДАНЕ НА МАНДРА ДО 10 ТОНА МЛЯКО НА ДЕН В УПИV1- ПСД КВ.23-В, СТОПАНСКИ ДВОР В СЕЛО ЦАРЕВ БРОД ОБЩИНА ШУМЕН ”

І. Информация за контакт с възложителя.
1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя-физическо лице, седалище и идентификационен номер на юридическото лице.
Възложителят на инвестиционното намерение е ППК „Зора” село Царев брод, област Шумен , община Шумен, със седалище село Царев брод ул.” Христо Ботев” № 18 , ЕИК 837035590 . Председател на кооперацията възложител – Красимир Гроздев Кръстев.
2.Пълен пощенски адрес.
обл.Шумен, община Шумен село Царев брод

ул.”Христо Ботев” №”18


3. Телефон, факс и e-mail.

Тел.0896802820

е-mail: ppk.zora@abv.bg
4.Лице за контакти.

Валентина Велева , тел. 0896802820


ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение.


  1. Резюме на предложението.

Инвестиционното намерение представлява - ИЗГРАЖДАНЕ НА МАНДРА ДО 10 ТОНА МЛЯКО НА ДЕН В УПИV1- ПСД КВ.23-В, СТОПАНСКИ ДВОР В СЕЛО ЦАРЕВ БРОД ОБЩИНА ШУМЕН ”

Имотът е с площ 4 /четири/ декара и е собственост на Възложителя. Имотът е предназначен за складова и промишлена дейност и се намира в бивш стопански двор на село Царев брод. Ще се изгради мандра за производство на кисело мляко, сирене и кашкавал с производителност до 10 тона мляко на ден.Ще се изгради мандра на площ 2500 кв.При дейността си фирмата ще спазва Наредба №4 от 19-02-08 за специфичните изисквания при производството, съхранението и транспортирането на сурово кране мляко и изискванията за пускане на пазара на мляко и млечни продукти /Регламент 853/2004/ЕС/ и Наредба № 5 за хигиена на храните.

В момента инвеститорът отглежда 503 крави и ще използва собствено мляко за производството на мандрата. Максималното количество преработено мляко ще е 10 тона дневно. Заявен е капацитет е до 10 тона на ден, а не точно 10 тона, така че за момента ще се преработват 8 тона , добивани от собствените животни, като за момента нямаме намерение за увеличаване на бройката на животните, но за в бъдеще това може и да стане, за което ще Ви уведомим.Останалите два тона могат и да се закупуват от други производители на мляко.Кравите в момента се отглеждат в кравефермата на кооперацията, която се намира в стопанския двор.Връзката е дотолкова, че млякото от животните ще се преработва н мандрата.

Издадена е Заповед №РД-25-264 на Кмета на Община Шумен за изготвяне на ПУП – ПЗ за построяване на мандра.
2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.
Инвеститорът отгрежда 503 крави, в бившия стопански двор на село Царев брод. Млякото което се добива от тях е 8 тона дневно. Затова е уместно кооперацията да разшири своята дейност, като стигне до готов продукт – кисело мляко, сирене и кашкавал. Освен това ще се открият нови работни места – 25 броя, което ще има социален ефект в момент на голяма безработица.
3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.
Имотът върху който ще се осъществи инвестиционното намерение се намира в село Царев брод , общ.Шумен и е собственост на кооперацията, за което прилагаме Нот.акт

В момента няма други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.


4. Подробна информация за разгледани алтернативи.
Имотът е много подходящ за такава дейност, тъй като е предназначен за промишлена и складова дейност. Има съществуваща инфраструкгура, която ще се използва.. Обезпечен е с ел.захранване и вода.Имотът е голям и позволява да се изгради мандра..

По отношение на площадката не са разглеждани други алтернативи, тъй като избраното място е много подходящо и отговаря на изискванията за осъществяване на инвестиционно намерение.

Теренът е подходящ и поради слабия се естествен наклон от 2,3%. Нивото на подпочвените води е 10 м, което поради напор се качва до 6,5-7 м.Естественото проветряване на терена е в рамките на изискванията- Имотът е озеленен и и откъм главния път е заграден с плътна ограда.
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.
Имотът в който ще се осъществи новото инвестиционно намерение е УПИ VІ ПСД кв.23, стопански двор, село Царев брод, община Шумен. Съседите на имота са :

На изток – УПИ І ПСД – в момента не се ползва , главен път Шумен-Царев брод-Каолиново

На юг – УПИ ІІІ ПСД по настоящем не се ползва

На запад и север – съществуващи вътрешно дворни пътища на стопанския двор.

Площ-4000 кв.м.

Закупен с нотариален акт №25 том VІ дело 872 от 2009 г

За временни дейности по време на строителство има достатъчно площ в имота.
6. Описание на основните процеси (по проектни данни), капацитет.

Инвестиционното намерение представлява - ИЗГРАЖДАНЕ НА МАНДРА ДО 10 ТОНА МЛЯКО НА ДЕН В УПИV1- ПСД КВ.23-В, СТОПАНСКИ ДВОР В СЕЛО ЦАРЕВ БРОД ОБЩИНА ШУМЕН ”

Имотът е с площ 4 /четири/ декара и е собственост на Възложителя. Имотът е предназначен за складова и промишлена дейност и се намира в бивш стопански двор на село Царев брод. Ще се изгради мандра за производство на кисело мляко, сирене и кашкавал с производителност до 10 тона мляко на ден.Ще се изгради мандра на площ 2500 кв

На входа на мандрата ще се изгради дезинфекционна площадка за транспортните средства които доставят суровото мляко.В мандрата ще се произвеждат 70% бяло саламурено сирене, 30 % кашкавал и 1-2 т кисело мляко.

При постъпване на млякото ще се предвиди линия за приемане на млякото, която включва стационарно устройство за приемане и ицмерване на млякото.Тя ще се състои от самозасмукваща помпа, обезвъздушител и млекомер.Ще се предвиди лаборатория за осъществяване на входящ контрол на постъпващата суровина. Окачественото и измерено мляко постъпва в термизационна установка, където млякото се подгрява до 40- 30º С и се отправя за очистване към бактофугатори /където се извършва очистване на млякото до размер бактериална клетка/.След това се връща в термизационната установка, където се подгрява до 65 º С, охлажда се до 40 º С и постъпва чрез панели в резервоари за съхранение.

Производство на кисело мляко

От резервоарите за съхранение млякото се подава към пастьоризационна установка, където се подгрява до 45 º С, нормализира се до желаната масленостчрез сепаратор нормализатор, връща се в пастьоризационната установка за регенеративно дозагряване до 65 º С , хомогенизира се в хомогенизатор при налягане 160-170 атмосфери, пастьоризира се на 96 º С и се охлажда до 48 º С. След това млякото постъпва в резервоари за заквасване. След разфасоване в полистиролови кофички 0,5 кг, затворени с алуминиево фолио , киселото мляко се поставя в пластмасови каси.Подредените каси с кисело мляко се поставят върху палети които постъпват в термостатични камери до достигане на необходимата киселинност.



Производство на бяло саламурено сирене

Бялото саламурено сирене се произвежда по класическа технология.Млякото от приемните резервоари се подава за пастьоризация в пастьоризационните установки. Нормализацията по масленост се извършва в сепаратор-нормализатор. Млякото се подсирва във вани със закваска, мая, и салциев двухлорид.Във ваните се осъществяват следните процеси: подсирване на млякото, нарязване и обработка на подсирката, пресоване на сирената, нарязване на изпресованите сирена на парчета със стандартни размери, осоляване на сиренето с водосолов разтвор. Отделената суроватка се подава за съхранение в резервоарии оттам се продава за храна на животните. Осоленото сирене се нарежда в тенекии и се оставя да зрее, като се залива със саламура. Съхранява се при температура 0-5 º С.



Производството на кашкавал

Млякото за производство на кашкавал от приемните резервоари постъпва в пастьоризационна установка. Нормализацията се извършва в сепаратор-нормализатор. Млякото се термизира при температура 65 º С. за 15-20 секунди.Охлажда се до 32 º С и се подава в сиреноизготвителя. Към него се прибавя закваска, мая и калциев двухлорид.

В сиреноизготвителя се извършват следните процеси: подсирване на млякото, нарязване и обработка на подсирката, второ подгряване до необходимата температура, изпичане на сиренината до необходимата еластичностна сиренните зърна.След достигане на сиренните сместта: суроватка-сиренните зърна се подава по самотек в оцеждащ барабан, в който серенните зърна се отделят от суроватката и попадат в количка преса. Пресованата маса се нарязва на по малки блокове и се оставя да се чедеризира до определената киселинност. Суроватката се съхранява и дава за храна на животните.

В агрегата за формоване се осъществява следното: нарязване на сиренината на филийки, изпаряване на филийките посредством солен разтвор, отделяне на изпаряващия солов разтвор и омесване на сиренната маса, формоване на изпарената и омесена сиренна маса във форми.

Последва опаковка и зреене.

Измиване на технологичното оборудване

За измиване на технологичното оборудване се използва разтвор на натриева основа.Преди изпускане на оработения разтвор се извършва неутрализация. Това става по следния начин – в отделението за миене има три резервоара от по 1 куб.м с работни разтвори на натриева основа, азотна киселина и гореща вода. След неколкократно използване разтворите се неутрализират по следния начин - резервоарите и помпите са свързани с панел за неуткрализация. Изходът на резервоара за основен разтвор се свързва със смукателя на едната помпа, а наглетателя се свързва с входа на резервоара за киселинен миещ разтвор.Смукателя на другата помпа се свързва с изхода на резервоара за киселинен разтвор, а наглетателя се подава в резервоара за алкален разтвор.Разтворите се смесват и си извършва неутрализация, като се получава натриев нитрат, разтворим във вода. След проверка на РН се изпуска към ПСОВ.В отделението за миене ще има два резервоара от по 1 куб.м с работни разтвори на натриева основа и азотна киселина. Те ще се съхраняват в тези резервоари.



7. Схема на нова или промяна на съществуващата инфраструктура.
Ще се използва съществуващата пътна инфраструктура. В района на стопанския двор има изградена добра пътна инфраструктура, както и в разглеждания имот. За реализация на инвестиционното предложение ще се използва съществуващата техническа инфраструктура. Мандрата ще бъде присъединена към водопроводната мрежа на село Царев брод от водопровод с диаметър Ф 200 АЦ, като се проектира и изгради водопроводно отклонение до границите на имота. /според становище на В и К Шумен. В село Царев брод няма изградена канализационна мрежа.

По технологични данни манрата ще изразходва 20 куб.м за денонощие вода.

Електрозахранването на мандрата ще се осъществи от собствен трафопост, разположен в стопанския двор. Необходимата ел.енергия е 30 кW. /Предварително становище на Е-ОН.

При изготвяне на проектите и тяхното окомплектоване ще се изготвят и схемите за техническата инфраструктура. Ще се използва съществуващата пътна инфраструктура. В района на стопанския двор има изградена добра пътна инфраструктура, както и в разглеждания имот. За реализация на инвестиционното предложение ще се използва съществуващата техническа инфраструктура. Мандрата ще бъде присъединена към водопроводната мрежа на село Царев брод от водопровод с диаметър Ф 200 АЦ, като се проектира и изгради водопроводно отклонение до границите на имота. /според становище на В и К Шумен. В село Царев брод няма изградена канализационна мрежа.

По технологични данни манрата ще изразходва 20 куб.м за денонощие вода.

Електрозахранването на мандрата ще се осъществи от собствен трафопост, разположен в стопанския двор. Необходимата ел.енергия е 30 кW. /Предварително становище на Е-ОН.

Чужди имоти няма да бъдат засегнати.

8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите за закриване, възстановяване и последващо използване



по ред

ДЕЙНОСТИ

СРОКОВЕ

ОТГОВОРНИК/

ИЗПЪЛНИТЕЛ

1.

Информиране на компетентните органи и обществеността.

Април 2012

инвеститор

2.

Изготвяне на документи за преценяване на необходимостта от ОВОС

Август 2013

инвеститор

3.

Изготвяне на ПУП

януари 2014

инвеститор

4.

Изготвяне на технически проекти и одобряването им

март2014

инвеститор

5.

Строеж и въвеждане в експлоатация

сепнември

2014г.


инвеститор

Закриване на площадката не се предвижда.


9. Предлагани методи за строителство.
Ново строителство ще има. Строителството ще е монолитно.Сградата на мандрата ще е скелет от стоманено бетонови колони, греди и плоча и тухлена зидария.

По време на строителството ще се използват традиционни строителни материали – бетон, стомана, керамични тухли, мазилка и други.Всички те ще отговарят на БДС и ЕН. По време на строителство ще се използва вода е ел.енергия.


10. Природни ресурси предвидени за използване по време на строителството.

По време на строителството ще се използват предимно готови строителни смеси и продукти. Водата която ще се ползва е от водопроводната мрежа на село Царев брод.

По време на експлоатация ще се използва вода от водопроводната мрежа на селото, и ел. енергия от съществуващ трафопост.
11. Отпадъци, които се очаква да се генерират-видове, количества и начин на третиране.
Строителни отпадъци


  • Почва и камъни различни от упоменатите н 17 05 03 с код по НКО-17 05 04 .Количествата ще са около 50 куб.м, генерирани от изкопните дейности при надграждане на мандрата.Генерираните земни маси ще е извозват на определеното от общината место.

- Строителни отпадъци с код по НКО-17.01.01;17.01.02;17.01.03.Очакваното количество е около 10 м3.След приключване на строително-ремонтните работи ще се извозят до определените от общината места за строителни отпадъци.

17.01.01-бетон

17.01.02-тухли

17.01.03-керемиди, фаянсови и керамични изделия

По време на строителството се очакват минимални количество отпадъци, предимно от опаковки на готови шпакловъчни смеси, мазилки, фаянс и теракота.



Битови отпадъци

ТБО-код по НКО 20.03.01-ще се генерират от обслужващия персонал. .Ще събират в контейнери за смет, които периодично ще се извозват от сметопочистваща фирма.В предприятието има вече създадена система за събиране на битовите отпадъци, която ще бъде използвана.В мандрата ще работят 25 човека.Очаквано количество – около 120 кг месечно.



Производствени отпадъци

1.Хартиени и картонени опаковки отпаднали при пакетиране-код по НКО 15.01.01-хартиени и картонени опаковки, очаквано количество-около 200 бр. месечно. Те са отпадъци от декашониране на суровини и материали. Ще се съхраняват временно в склад и предават на лицензирани фирми със сключен договор.

2..Пластмасови опаковки-отпаднали от бракувани опаковки, опаковки на суровини по НКО-15.01.02-пластмасови опаковки, очаквано количество-50 кг дневно. Ще се съхраняват временно в склад и предават на лицензирани фирми със сключен договор.

3.Утайка от преработване на отпадните води – код по НКО 02 05 02 утайки от пречистване на отпадъчни води образуване на мястото им на образуването им. Това е утайка от маслоуловителната шахта на локалното пречиствателно съоръжение което ще се изгради за отпадъчните води. Очаквано количество – 200 кг годишно.Ще се предават на лицензирана фирма.

4.Суроватка получена като отпадък от производството на сирене и кашкавал – код по НКО 02 05 01 – материали негодни за консумация. Ще се съхранява и дава за храна на собствените животни.

5.Отпаднали луминисцентни лампи – код по НКО 20 01 21 – флуорисцентни тръби и други отпадъци съдържащи живак – очакват се 15 броя годишно. Ще се съхраняват отделно защото са опасни отпадъци и ще се предават на лицензирани фирми.


12. Информация за разглеждане на мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

По време на проектиране

- по време на проектиране да се спазват нормите за проектиране по всяка част от проекта, противопожарни, строително-технически норми и ЗУТ.



  • Проектите да бъдат окомплектовани съгласно Наредба 4 за обем и

съдържание

  • Всички проекти да бъдат изготвени от правоспособни проектанти

По време строителство

  • поддържане района чист

  • недопускане разпиляване на строителни отпадъци и изхвърлянето им на определено място от общината

- осигуряване работниците с необходимите индивидуални средства за защита и провеждане редовен инструктаж

По време на експлоатация

- поддържане района чист

- осигуряване на площадката с необходимите противопожарни средства

- стриктно спазване технологията на производство

- инсталацията да се подържа от правоспособни лица

- осигуряване работниците с необходимите индивидуални средства за защита и провеждане редовен инструктаж

- следене качеството на готовата продукция и входящ контрол на млякото

- всички отпадъци да се третират правилно според ЗУО

- резервоарите за алкален и кисел разтвор за измиване на оборудването да са с котловани

13. Други дейности, свързани с инвестиционното намерение.
Допълнителни дейности:

А) Подвързване с ел.захранване чрез присъединяване на към съществуващ трафопост

Б) Необходимите количества вода за санитарно-битови нужди и производствени нужди ще се осигуряват чрез обществено водоснабдяване по съществуващи съоръжения (наличен договор с ВиК дружество - „Водоснабдяване и канализация - Шумен” ООД), . Мандрата ще бъде присъединена към водопроводната мрежа на село Царев брод от водопровод с диаметър Ф 200 АЦ, като се проектира и изгради водопроводно отклонение до границите на имота. /според становище на В и К Шумен. В село Царев брод няма изградена канализационна мрежа.

По технологични данни манрата ще изразходва 20 куб.м за денонощие вода.


В) Отпадъчните води са битови, производствени и дъждовни.Третирането ще става по следната схема:

- производствените отпадъчни води се формират от измиване на помещения, амбалаж и последната промивка на съоръженията. Те след преминаване през маслоуловителна шахта ще се заустват в локална ПСОВ.

- битовите отпадъчни води ще се заустват в локална ПСОВ. Предлага се ПСОВ за 50 екв.ж. с размери – дължина 4 м, ширина 2.30 м и височина 2.80 м.От Локалната ПСОВ водите ще се заустват в резервоар с обем 10 куб.м. – диаметър 2.25 м и височина 2.50 м .

След преминаване на отпадъчните води през пречиствателно съоръжение, те ще бъдат транспортирани до най-близката ГПСОВ град Шумен, след сключване на договор с «В и К Шумен» ООД..Те ще се извозват със собствен транспорт кооперацията притежава специализирана цистерна – 22 тонна, която ще бъде достатъчна за да извозва отпадъчните води ежедневно.Очакваното количество ще е около 18 куб.м. Във фазата на проектиране ще се уточнят качеството на отпадъчните води и въз основа на това вида и технологията на пречиствателното съоръжение.Отпадъчните води ще отговарят на приложение 2 към чл.6 от Наредба 7 за заустване на отпадъчни води в канализационна система.

Дъждовните отпадни води ще се оттичат разсредоточено следвайки естествения наклон на терена.

Мерки за намаляване въздействието върху околната среда:

- при проектиране – да се уточнят качеството и количеството на отпадъчните води, да се уточни технологията и вида на пречиствателното съоръжение, така че отпадъчните води да отговарят на приложение 2 към чл.6 от Наредба 7 за заустване на отпадъчни води в канализационна система.

- при експлоатация - да се спазва технологията, изпускане на отпадъчните води след неутрализация като за това се използва азотна киселина ,а не сярна, да се взема проба от отпадъчните води преди предаването им на ГПСОВ.

Мониторинг – един път годишно по договор с акредитирана лаборатория да се извършват анализи на следните параметри : температура, РН, неразтворени вещества, сулфатни йони, амонячен азот, фосфати, сулфиди, БПК5, ХПК, нефтопродукти, мазнини, желязо, цинк.

Ще се извършва един път годишно мониторинг и на пречиствателното съоръжение и канализационната мрежа от специализирана фирма.


14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.
След одобряване на инвестиционното намерение Кмета на община Шумен издава заповед за смяна предназначението на парцела за мандра.Това става след приемане на ПУП ПЗ от Експертния съвет на община Шумен.

Други разрешителни свързани с инвестиционното намерение са разрешителни за присъединяване на обекта към електроразпределителната мрежа и В и К мрежата. За одобряване на проекта са необходими разрешителни от РЗИ Шумен, Противопожарна охрана Шумен, РИОСВ Шумен, Гл.Архитект на община Шумен.

За въвеждане в експлоатация са необходими разрешения от РЗИ, ВиК, Е.ОН България, РИОСВ и РСПАБ гр.Шумен.

При започване на работа на мандрата отпадъците ще се класифицират по реда на чл.7 ал 1 от Наредба №3 от 2004 за класификация на отпадъците

За изнасяне на строителните отпадъци ще се изиска разрешение от общината, а за ТБО и другите отпадъци ще се сключат договори с лицензирани фирми.

Сключване на догово с „В и К Шумен „ за приемане на отпадъчните води.


15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.
При спазване мерките по т.12 замърсявания на околната среда се свеждат до минимум.

Очакваните замърсявания могат да се получат по време на строителство и експлоатацията на обекта.

А) Замърсяване с разпилени отпадъци.

Б) Неправилно третиране на отпадъците.

В) Замърсяване на атмосферния въздух от вентилация и аспирация и от увеличен трафик на автомобили и запрашаване при строителството

С реализиране на инвестиционното намерение не се очаква настъпване на дискомфорт на околната среда при спазване мерките описани в т.12.


16. Риск от инциденти.
При строежа и експлоатацията на обекта, риска от инциденти се състои в следното:

- авария по време на строежа

- опасност от възникване на пожари

- опасност от производствени аварии

Мерките за предотвратяване на описаните рискови от инциденти ще се разработят в следваща фаза с изготвяне на авариен план и план за безопасност и здраве.
ІІІ. Местоположение на инвестиционното намерение.


  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Национална екологична мрежа.

Имотът в който ще се осъществи новото инвестиционно намерение е УПИ VІ ПСД кв.23, стопански двор, село Царев брод, община Шумен. Съседите на имота са :

На изток – УПИ І ПСД – в момента не се ползва , главен път Шумен-Царев брод-Каолиново

На юг – УПИ ІІІ ПСД по настоящем не се ползва

На запад и север – съществуващи вътрешно дворни пътища на стопанския двор.

Площ-4000 кв.м.

Закупен с нотариален акт №25 том VІ дело 872 от 2009 г.

Имотната граница на парцела е на 45,3 м от жилищната застройка , разположена източно от главния път , а отстоянието на предложената застройка до жилищната зона е 54,3 метра.

Районът на оценявания обект попада в Черноморски водосборен басейн.Най-близко протичащата река е река Поройна, приток на река Камчия.

На р.Поройна има изграден пункт за наблюдение качествата на повърхностно-течащите води.

В близост няма обекти подлежащи на здравна защита.

Имотът , предмет на дейността не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии /ДВ бр.133/1998 год. доп. И изм../, и не попада в защитена зона от Националната екологична мрежа, съгласно Закона за биологичното разнообразие /ДВ бр.77/2002 год.доп. и изм./ . Най близко разположената защитена зона е BG 0000138 „Каменица” за опазване на природните местообитания, включена в списъка от защитени зони приет с решение на Министерския съвет № 122/02.03.2007 година. (обн.ДВ, бр.21/09.03.2007 г)



BG 0000138 „Каменица” за опазване на природните местообитания с предмет и цели на опазване (съгласно чл. 8, ал. 1, т.2 на ЗБР):

1. Цели на опазване :

• Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации , предмет на опазване в рамките на защитената зона .

• Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове , предмет на опазване в рамките на защитената зона , включително и на естествения за тези местообитания видов състав , характерни видове и условия на средата .

• Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове , както и на популации на видовете , предмет на опазване в рамките на защитената зона .



2. Предмет на опазване :

ПРИРОДНИ МЕСТООБИТАНИЯ :



2. Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи ползватели на земи.
Не се налага специално приспособяване на ползвателите на съседни имоти, тъй като собственикът е един и същ.
3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.
Имотът в който ще се осъществи новото инвестиционно намерение е УПИ VІ ПСД кв.23, стопански двор, село Царев брод, община Шумен. Съседите на имота са :

На изток – УПИ І ПСД – в момента не се ползва , главен път Шумен-Царев брод-Каолиново

На юг – УПИ ІІІ ПСД по настоящем не се ползва

На запад и север – съществуващи вътрешно дворни пътища на стопанския двор.

Площ-4000 кв.м.

Закупен с нотариален акт №25 том VІ дело 872 от 2009 г.

Имотната граница на парцела е на 45,3 м от жилищната застройка , разположена източно от главния път , а отстоянието на предложената застройка до жилищната зона е 54,3 метра.

Не се предвижда ново зониране или промяна на земеползването съобразно одобрени планове на община Шумен.



4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.:Национална екологична мрежа.
В непосредствена близост до площадката няма чувствителни и защитени зони.

В непосредствена близост до площадката няма елементи на НЕМ.

В близост няма СОЗ на водоизточници за питейно водоснабдяване. Имотът , предмет на дейността не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии /ДВ бр.133/1998 год. доп. И изм../, и не попада в защитена зона от Националната екологична мрежа, съгласно Закона за биологичното разнообразие /ДВ бр.77/2002 год.доп. и изм./ . Най близко разположената защитена зона е BG 0000138 „Каменица” за опазване на природните местообитания, включена в списъка от защитени зони приет с решение на Министерския съвет № 122/02.03.2007 година. (обн.ДВ, бр.21/09.03.2007 г)

4а. Качество и регенеративна способност на природните ресурси.
За обекта използваните природни ресурси са вода от водопроводната мрежа на село Царев брод..

Инвестиционното намерение не предвижда изграждане на собствен водоизточник-дълбок сондаж или шахтов кладенец.

Ел.захранването ще стане от съществуващо такова.
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.
Имотът е много подходящ за такава дейност. Обезпечен е с ел.захранване и вода.Възложителят е собственик на имота .

На имота има достатъчно място за товаро-разтоварна дейност.

По отношение на площадката не са разглеждани други алтернативи, тъй като избраното място е много подходящо и отговаря на изискванията за осъществяване на инвестиционно намерение.
ІV. Характеристика на потенциалното въздействие.
1. Въздействие върху:
- хората и тяхното здраве

Въздействието върху хората и тяхното здраве може да възникне по време на строителството и монтажа.

По време на строителството и монтажа има опасност от възникване на физически травми, затова се налага задължителен инструктаж на работници и осигуряване на необходимите средства за индивидуална защита.

По време на експлоатация на такъв вид обект да се направи задължителен инструктаж на работещия персонал в обект, който да се извършва периодично.Ще се изготвят и инструкции за отделните работни места, ще се осигурят индивидуални предпазни облекла.

Опасни вещества които се използват са :

- натриева основа- водния й разтвор се нарича луга.Действа на органичните материи , длазни кожата и предизвиква изгаряния. Съдът за съхранение трябва да е добре затворен. CAS№ 1310-73-2,

- азотна киселина – безцветна, до жълто оцветена течност със силни окислителни свойства, при поглъщане разяжда хранопровода, при вдишване предизвиква отравяне, CAS№ 7697-37-2, да се съхранява в добре затворени съдове.

- земеползване

Имотът в който ще се осъществи новото инвестиционно намерение е УПИ VІ ПСД кв.23, стопански двор, село Царев брод, община Шумен. Съседите на имота са :

На изток – УПИ І ПСД – в момента не се ползва , главен път Шумен-Царев брод-Каолиново

На юг – УПИ ІІІ ПСД по настоящем не се ползва

На запад и север – съществуващи вътрешно дворни пътища на стопанския двор.

Площ-4000 кв.м.

Закупен с нотариален акт №25 том VІ дело 872 от 2009 г.

Имотната граница на парцела е на 45,3 м от жилищната застройка , разположена източно от главния път , а отстоянието на предложената застройка до жилищната зона е 54,3 метра. Не се налага промяна предназначението, тъй като имотът е в урбанизирана територия.

Съседните имоти са празни и в тях не се осъществява никаква дейност в момента.

- материални активи

С инвестиционното намерение не се унищожават стари материални активи, а ще се създадат нови такиви.

Ще се построи мандра.

- атмосферен въздух

Замърсяване на атмосфериня въздух е възможно :


  • по време на строителството – запрашаване и емисии от изгорелите газове на транспортните средства. Това замърсяване е краткотрайно и локално.

  • По време на експлоатация - Замърсяване от вентилационните газове от аспирация и от автомобилите каращи суровина и готова продукция.

Въздуховодите ще излизат над покрива с необходимата височина , с което се гарантира добро разсейване на емисиите.

Тъй като в помещението не се отделят вредни вещества, не се очаква и от аспирацията замърсяване на атмосферния въздух.Не се предвиждат пречиствателни съоръжения. Ще се извършва мониторинг на всеки две години – замерване чистотата на атмосферния въздух.

Замърсяване на атмосферния въздух се очаква вследствие изгорели газове на МПС товарещи готовата продукция..Но съществено няма да се увеличи фоновото замърсяване.

Неприятни миризми не се очакват.Следователно при така предвидените начини за опазване на КАВ не се очакват емисии над НДЕ и вредни вещества над ПДК.

Котли за технологични нужди няма да се използват, ще се използва ел.енергия

Не е предвидено гориво, тъй като не са предвидени котли

Замърсяване от вентилационните газове от аспирация Въздуховодите ще излизат над покрива с необходимата височина , с което се гарантира добро разсейване на емисиите.

Тъй като в помещението не се отделят вредни вещества, не се очаква и от аспирацията замърсяване на атмосферния въздух. Отделят се само влага и топлина. Не се предвиждат пречиствателни съоръжения. Ще се извършва мониторинг на всеки две години – замерване чистотата на атмосферния въздух.

Замърсяване на атмосферния въздух се очаква вследствие изгорели газове на МПС товарещи готовата продукция..Но съществено няма да се увеличи фоновото замърсяване.

Неприятни миризми не се очакват.Следователно при така предвидените начини за опазване на КАВ не се очакват емисии над НДЕ и вредни вещества над ПДК.

- Ще бъде изградена една хладилна инсталация, която ще използва разрешени фреони – R407C, R410A. Забранения фреон R22 няма да се ползва.Необходимото количество ще се уточни с проекта.
- води

Отпадъчните води са битови, производствени и дъждовни.Третирането ще става по следната схема:

- производствените отпадъчни води се формират от измиване на помещения, амбалаж и последната промивка на съоръженията. Те след преминаване през маслоуловителна шахта ще се заустват в локална ПСОВ.

- битовите отпадъчни води ще се заустват в локална ПСОВ. Предлага се ПСОВ за 50 екв.ж. с размери – дължина 4 м, ширина 2.30 м и височина 2.80 м.От Локалната ПСОВ водите ще се заустват в резервоар с обем 10 куб.м. – диаметър 2.25 м и височина 2.50 м .

След преминаване на отпадъчните води през пречиствателно съоръжение, те ще бъдат транспортирани до най-близката ГПСОВ град Шумен, след сключване на договор с «В и К Шумен» ООД..Те ще се извозват със собствен транспорт кооперацията притежава специализирана цистерна – 22 тонна, която ще бъде достатъчна за да извозва отпадъчните води ежедневно.Очакваното количество ще е около 18 куб.м. Във фазата на проектиране ще се уточнят качеството на отпадъчните води и въз основа на това вида и технологията на пречиствателното съоръжение.Отпадъчните води ще отговарят на приложение 2 към чл.6 от Наредба 7 за заустване на отпадъчни води в канализационна система.

Дъждовните отпадни води ще се оттичат разсредоточено следвайки естествения наклон на терена.


С инвестиционното намерение не се предвижда изграждане на тръбни кладенци, язовири, корекции на реки и други хидротехнически съоръжения. Не се очаква да се промени водния баланс като цяло.

- почва


Тъй като строителство ще има се нарушава хумусен слой, който ще се използва при озеланяване. Замърсяване може да се получи от разпиляване на отпадъци, недобро подържане на ПСОВ и маслоуловителя.

Следователно при спазване на набелязаните мерки не се очаква замърсяване на почвите.

- земни недра

При реализиране на инвестиционното намерение не се нарушават земни недра, тъй като строителство няма.

- ландшафт

След реализация на мандрата ландшафтът не се променя..

- природни обекти

Околните територии като природен обект ще запазят функциите се и целостта си в екологично отношение.Реализирането на инвестиционното намерение няма да окажа негативно въздействие върху природните обекти в село Царев брод..

- минерално разнообразие

С реализиране на обекта не се променя съществуващото положение.

- биологично равновесие

С реализиране на обекта не се променя биологичното равновесие в района и в частност на разглежданата площадка.

- защитени територии и паметници на културата

В близост до обекта няма паметници на културата и защитени територии. Имайки предвид скалата за оценка на въздействието върху парцела на ИП, Защитените зони, видовете предмет на опазване в Защитените зони, може да се направи следния анализ на въздействието на ИП върху ЗЗ и техните цели:



  • Реализацията на инвестиционното предложение няма да промени структурата, функциите и природозащитните цели на Защитените зони.

  • Реализацията на инвестиционното предложение няма да бъде свързано с промяна в характера на местообитанията

  • Не се очаква инвестиционното предложение да наруши видовия състав, както на територията на Защитените зони, така и на територията му

- шум и вредни физични фактори

Шум се очаква от новата линия.

Но технологията ще бъде така проектирана, че на територията на предприятието шумът ще е под допустимите 50 dB, а нивото на шума до най-близките жилища под допустимите 30 dB.(отстоящи на 220 м)

- отпадъци и техните местоположения



Строителни отпадъци

  • Почва и камъни различни от упоменатите н 17 05 03 с код по НКО-17 05 04 .Количествата ще са около 50 куб.м, генерирани от изкопните дейности при надграждане на мандрата.Генерираните земни маси ще е извозват на определеното от общината место.

- Строителни отпадъци с код по НКО-17.01.01;17.01.02;17.01.03.Очакваното количество е около 10 м3.След приключване на строително-ремонтните работи ще се извозят до определените от общината места за строителни отпадъци.

17.01.01-бетон

17.01.02-тухли

17.01.03-керемиди, фаянсови и керамични изделия

По време на строителството се очакват минимални количество отпадъци, предимно от опаковки на готови шпакловъчни смеси, мазилки, фаянс и теракота.

Битови отпадъци

ТБО-код по НКО 20.03.01-ще се генерират от обслужващия персонал. .Ще събират в контейнери за смет, които периодично ще се извозват от сметопочистваща фирма.В предприятието има вече създадена система за събиране на битовите отпадъци, която ще бъде използвана.В мандрата ще работят 25 човека.Очаквано количество – около 120 кг месечно.



Производствени отпадъци

1.Хартиени и картонени опаковки отпаднали при пакетиране-код по НКО 15.01.01-хартиени и картонени опаковки, очаквано количество-около 200 бр. месечно. Те са отпадъци от декашониране на суровини и материали. Ще се съхраняват временно в склад и предават на лицензирани фирми със сключен договор.

2..Пластмасови опаковки-отпаднали от бракувани опаковки, опаковки на суровини по НКО-15.01.02-пластмасови опаковки, очаквано количество-50 кг дневно. Ще се съхраняват временно в склад и предават на лицензирани фирми със сключен договор.

3.Утайка от преработване на отпадните води – код по НКО 02 05 02 утайки от пречистване на отпадъчни води образуване на мястото им на образуването им. Това е утайка от маслоуловителната шахта на локалното пречиствателно съоръжение което ще се изгради за отпадъчните води. Очаквано количество – 200 кг годишно.Ще се предават на лицензирана фирма.

4.Суроватка получена като отпадък от производството на сирене и кашкавал – код по НКО 02 05 01 – материали негодни за консумация. Ще се съхранява и дава за храна на животните

5.Отпаднали луминисцентни лампи – код по НКО 20 01 21 – флуорисцентни тръби и други отпадъци съдържащи живак – очакват се 15 броя годишно. Ще се съхраняват отделно защото са опасни отпадъци и ще се предават на лицензирани фирми.

При спазване ЗУО не се очаква отрицателно въздействие върху околната среда.
2. Въздействие върху елементите от НЕМ.
На площадката и в близост около нея няма чувствителни зони, защитени територии и биологично разнообразие.
3. Вид на въздействието върху компонентите на околната среда.
- атмосферен въздух

Незначително, краткотрайно по време на строежа и монтажа.

По време на експлоатация-незначително, дълготрайно.

- води


Незначително по отношение на повърхностните води, по отношение на подпочвените води, незначително.

- почви


Незначително въздействие.
4. Обхват на въздействието.
Териториалният обхват е малък.Не се очакват негативни въздействия върху населението на село Царев брод и съществуващата флора и фауна.
5. Вероятност на поява на въздействието.
По отношение на прогнозата за кумулативно въздействие от реализацията на инвестиционното намерение:

- хората и тяхното здраве

Кумулативно въздействие върху хората по време на строежа и монтажа би се очаквало, ако в района се извършва строителство с мащаби подобни на инвестиционното намерение.

Такова не е предвидено да се извърши и не се очаква кумулативно въздействие.

- атмосферен въздух

По време на монтажа кумулативно въздействие не се очаква.

Кумулативни и комбинирани въздействия не се очакват и по време на експлоатация, тъй като в близост няма други обекти.Натрупването става от изгорели газове на автомобили.

Не се очаква повишаване на фоновото замърсяване от разглеждания обект. Допълнителното замърсяване на атмосферния въздух е незначително.

- води

По отношение въздействието върху водите не се очаква кумулативност.Отпадните води от обекта са битови, производствени и дъждовни Водопотребление на село Царев брод няма да се наруши.



- отпадъци

Не се очаква кумулативност.

- земни недра

Не се очаква кумулативно въздействие върху земните недра.


6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.
- продължителност-дълготрайна

- честота-ниска

- възможност за възстановяване-положителна
7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване на значителните отрицателните въздействия върху околната среда.
По време на проектиране

- по време на проектиране да се спазват нормите за проектиране по всяка част от проекта, противопожарни, строително-технически норми и ЗУТ.



  • Проектите да бъдат окомплектовани съгласно Наредба 4 за обем и съдържание

  • Всички проекти да бъдат изготвени от правоспособни проектанти

По време строителство

  • поддържане района чист

  • недопускане разпиляване на строителни отпадъци и изхвърлянето им на определено място от общината

- осигуряване работниците с необходимите индивидуални средства за защита и провеждане редовен инструктаж

По време на експлоатация

- поддържане района чист

- осигуряване на площадката с необходимите противопожарни средства

- стриктно спазване технологията на производство

- инсталацията да се подържа от правоспособни лица

- осигуряване работниците с необходимите индивидуални средства за защита и провеждане редовен инструктаж

- следене качеството на готовата продукция и входящ контрол на млякото

- всички отпадъци да се третират правилно според ЗУО

- резервоарите за алкален и кисел разтвор за измиване на оборудването да са с котловани

8. Трансграничен характер на въздействието.
Няма такъв.

Изготвили:

инж.Евелина Павлинова Шишманова



Съгласувал възложител: К.Кръстев

Подписи:

1.

2.

Приложения:

1.Скица на имота.

2.Документ за собственост.

3. Обява за населението

4..Уведомление до кметовете

5.Обява за общ.достъп

6.Уведомление до кмета



7.Становище на В и К

8.Становище на Е.ОН
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница