Информация за преценяване необходимостта от овос, съгл приложение №2 към чл. 6 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействие върху околната среда



Дата07.04.2017
Размер139.91 Kb.
#18684
Информация за преценяване необходимостта от ОВОС, съгл. приложение № 2 към чл. 6 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействие върху околната среда


І. Информация за контакт с инвеститора:
Име - Недялко Иванов Ангелов, с адрес с. Леново, общ. Асеновград,

обл. Пловдив, ул. „Сердика” №19.


Лице за контакти – Недялко Иванов Ангелов

ІІ.Характеристики на инвестиционното предложение:
1.Резюме на предложението
С инвестиционното предложение се предвижда промяна статута на земеделската земя с цел изграждане на кравеферма. Същата ще бъде с капацитет до 100 броя животни. Кравефермата ще се изгради в поземлен имот № 43298.61.3 по кадастралната карта на с.Леново, общ.Асеновград, обл. Пловдив. Предвижда се животните да се отглеждат на затворено и пасищно. За храна ще се използват готови фуражи. Почистването на кравефермата от торовата маса ще се извършва механизирано. Доенето ще се извършва механизирано и млекото ще се предава на млекопреработвателни предприятия. Предвижда се в кравефермата да работят 2-3 човека. Битовите отпадни води ще се събират в безотточна септична яма и ще се извозват до пречиствателна станция на база сключен договор с оторизирана фирма. Отпадъчните води от кравефермата (торовата течност) ще се събират в танкер за течна тор. Същата ще се използва за наторяване на земеделски земи в района чрез разпръскване. Дъждовните води от обекта ще се заустват в намиращо се до имота сухо дере.

Ел. захранването ще се осъществи от минаващия на наблизо ел. провод. Няма необходимост от изграждане на нови пътища, имота се намира на в близост до автомобилния път с. Тополов – с. Леново и полски път, чрез който ще се осъществява достъпът до обекта. Предвижда се в кравефермата да работят 2-3 човека в зависимост от сезона.


2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.
Млечното говедовъдство у нас е разпокъсано, с ниска рентабилност и степен на механизация. Ръчното доене, неправилното съхраняване на суровината до предването й, както и липсата на достаттъчен контрол при изкупуването на суровото мляко се отразява неблагоприятно върху неговата реализация и цена. Ето защо с настоящото инвестицинонно предложение се цели увеличаване на дойното стадо и количеството на произвежданото мляко, повишаване качеството на млякото чрез подобряване на хигиенните условия при производството му, подобряване и модернизиране на производството и др.
3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.
За инвестиционното предложение предстои промяна статута на земеделска земя. За реализиране на същото е издадено Решение № 783/27.03.2013 г. на Общински съвет - Асеновград, с която се разрешава разработване на ПУП-ПРЗ за имот КИ № 43298.61.3 по кадастралната карта на с. Леново, за промяна предназначението му за кравеферма.

4. Подробна информация за разгледаните алтернативи
Имотът е собственост на възложителя и той предвижда реализацията на инвестиционното предложение. Според извършените прединвестиционни проучвания, същият е подходящ и удовлетворява изискванията за строителство и инфраструктурно изграждане на кравефермата.

Според ПЗР на ЗООС “нулевата алтернатива” е възможността да не се осъществява дейността предвидена с инвестиционното предложение. Нулевата алтернатива по принцип може да бъде изпълнена от гледна точка на опазване компонентите на околната среда от замърсяване и увреждане. При спазване на законовите изисквания, реализацията на инвестиционното предложение няма да повлияе негативно върху компонентите на околната среда и няма да доведе до замърсяването или увреждането им, поради което в случая не би следвало да бъде изпълнена нулева алтернатива. Освен това изграждането на кравефермата ще има социален ефект, свързан с осигуряване на нови работни места за местното население.

.

5. Местоположение на инвестиционното предложение
Инвестиционното предложение се предвижда да се осъществи в имот № 43298.61.3 в землището на с. Леново, общ.Асеновград. Съгласно скицата, издадена от Агенцията по кадастъра, същият е с площ 5 033 кв.м, трайно предназначение – земеделска територия и начин на трайно ползване – земеделска нива.

Реализирането на обекта ще стане съгласно утвърдения ПУП и работните проекти при спазване на ограничителната линия на застрояване. За изграждане на кравефермата не е необходима друга прилежаща територия извън площта на имот № 43298.61.3.


6. Описание на основните процеси, капацитет
При реализацията на инв.предложение се предвиждат следните процеси:

  • Хранене – оборно и пасищно. През зимните месеци животните ще се хранят с фураж, доставян с трактор с ремарке и ще бъде раздаван ръчно;

  • Поене от водопойно корито;

  • Доене – механизирано;

  • Почистване – механизирано с булдозерна лопата, прикачена към трактор, след което тора ще се изнася на обособена бетонирана площадка.

7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура


Не се налага строителство на нова пътна инфраструктура или промяна на съществуващата такава. Имотът се намира в близост до автомобилния път с. Тополово – с. Леново и стопански път, чрез който ще се осъществява достъпът до обекта.
8. Програма за дейностите, включително за строителството, експлоатация
Дейностите, който ще се извършват при строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение ще бъдат по одобрени и съгласувани от съответните инстанции проекти.

За реализацията му ще се премине през следните етапи:



  • Основно строителство

Основното строителство ще се осъществи в рамките на един строителен сезон. Предвижда се изпълнението на стандартни за такъв тип строителство дейности – изкопни, кофражни, армировъчни, бетонови и монтажни. През този етап ще бъдат изградени и елементите на спомагателната инфраструктура – електроснабдяването на обекта, ВиК мрежата, септичната яма и т.н.

На определената площадка, върху участъка предвиден за фундиране на сградата, преди започване на основното строителство се предвижда отстраняване на повърхностния хумусен слой, след което ще се извършат изкопите за сградата на кравефермата. Тя се предвижда като монолитна постройка – монолитно изливани фундаменти, армирани стоманобетоннни колони, греди и плочи. Конкретните параметри на строителните дейности, респективно съответните технически строителни решения, ще бъдат предмет на бъдещо работно проектиране.

Поради не големия мащаб на предвижданите строителни дейности, няма да се наложи ползването на допълнителни площи за временни дейности по време на строителството.


След изграждане на обекта, спомагателните площадки ще бъдат закрити. Генерираните по време на строителството отпадъци ще бъдат депонирани на общинско депо за строителни отпадъци. Земните маси от изкопните дейности и хумусния пласт ще бъдат използвани при изпълнение на вертикалната планировка на обекта и за рекултивация на засегнатите от строителството площи в имота. Имотът граничи се намира в близост до автомобилен път, по който ще се осъществява достъпа до обекта на строителна механизация и доставките на строителни материали, оборудване и др.

На този етап ще бъде извършено озеленяване на незастроената част от имота.

След приключване на строителството на кравефермата и изграждане на елементите на спомагателната инфраструктура ще се извърши монтиране на машините и съоръженията необходими за дейността на кравефермата.

- Експлоатация

При експлоатацията на обекта ще се извършва отглеждане на 100 бр. крави. В кравефермата ще работят 2-3 работника в зависимост от сезона. Предвижда се животните да се отглеждат на затворено и пасищно. За храна ще се използват готови фуражи. Почистването на кравефермата от торовата маса ще се извършва механизирано. Доенето ще се извършва механизирано и млякото ще се предава на млекопреработвателни предприятия.



9. Предлагани методи за строителство

Основните строителни дейности ще се осъществят в рамките на един до два строителни сезона. Предвижда се изпълнението на стандартни за такъв тип строителни дейности.

Дейностите, който ще се извършват при строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение ще бъдат по одобрени и съгласувани от отговорните институции проекти.
10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията

Реализацията на инвестиционното предложение е свързана с използването на земеделска земя за неземеделски нужди на площ от 5,033 дка, с начин на трайно ползване – земеделска нива. Други природни ресурси, които ще се използват по време на строителството и експлоатацията са вода, инертни материали, дървен материал, горива, фуражи за храна на животните.


11. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начини на третиране
От бъдещия обект се очаква да се генерират следните видове отпадъци:

  • Строителни отпадъци, които ще се събират в границите на имота и ще се извозват на специализирано депо за строителни отпадъци, посочено от община Асеновград.

  • При експлоатацията на обекта ще се формират битови отпадъци, които ще се депонират на регламентирано за целта место.

  • Оборска тор, която ще се натрупва при почистването на помещенията се предвижда да се събира на торище с водоплътни бетонови стени с цел предпазване на подпочвените води и съседните земеделски земи от замърсяване. Същата ще се използва за наторяване на земеделски земи.

Битовите отпадни води ще се събират в безотточна септична яма и ще се извозват до пречиствателна станция на база сключен договор с оторизирана фирма. Отпадъчните води от кравефермата (торовата течност) ще се събират в танкер за течна тор и ще се използват за наторяване на съседните земеделски земи.

На територията на обекта не се очаква формиране на опасни отпадъци. Ще се извърши регистрация на формираните отпадъци, съгласно Закона за управление на отпадъците, преди въвеждане на обекта в експлоатация.
12. Информация за разгледаните мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.
При спазване на одобрените и съгласувани проекти и законови изисквания не се очаква строителството и експлоатацията на обекта да окажат отрицателно въздействие върху околната среда.

За намаляване на отрицателните въздействия се предвижда:



  • Стриктно спазване на изискванията и процедурите, предвидени в екологичното законодателство;

  • Задължително изпълнение на ограничителните мерки в разрешенията, издадени от компетентните органи;

  • Минимизиране на източниците на въздействие върху околната среда;

  • Използване на най-добрите технологии и практики при проектирането, строителството и експлоатацията на обекта.




    • Осигуряване необходимото озеленяване на незастроената част от имота;

    • Изготвяне на проект за оползотворяване на хумуса;

    • По време на строителството, строителните отпадъци ще се събират на отделна площадка и своевременно да се извозват на специализираното депо за строителни отпадъци;


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение
Освен описаното по – горе не се предвиждат други дейности, свързани с инвестиционното предложение.
14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.
За реализацията на обекта е необходимо провеждане на процедура по промяна предназначението на земята и издаване на разрешение за строеж от Главния архитект на Община Асеновград..

Преди въвеждане на обекта в експлоатация е необходимо да се изпълнят изискванията на ЗУО.


15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.
По време на строителните дейности е възможно само временно замърсяване чрез запрашаване на въздуха през периода на работа на машините и техниката. При правилно изпълнение на предвидените дейности по реализация на строителството няма да възникнат ситуации свързани с отделяне на емисии замърсяващи въздуха и/или подземните води, както и генериране на опасни отпадъци и създаването на дискомфорт на околната среда. Възможно е по време на строителството увеличаване на шумовото въздействие, в резултат от дейността на строителните машини, но това ще бъде краткотрайно и временно и няма да превишава пределно допустимите норми.

При спазване изискванията на екологичното законодателство, не се очаква замърсяване или дискомфорт на компонентите на околната среда при реализацията на инвестиционното предложение.


16. Риск от инциденти
Като риск може да се разглежда вероятността дадена потенциална опасност свързана със строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение да окаже негативно влияние върху компонентите на околната среда или населението.

Риск е всеки случай на съмнително извънредно събитие (възникнало или неизбежно), което може да има неблагоприятен ефект върху околната среда и/или човека. За предотвратяване на евентуални рискови ситуации, се предвижда провеждане на обучение и инструктаж на служителите.

С предвидените за осъществяване на инвестиционното предложение техника и методи не се очаква риск от инциденти за околната среда и здравето на хората.

ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение
1.План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.
Инвестиционното предложение се предвижда да се осъществи в имот № 43298.61.3 в землището на с. Леново, общ.Асеновград. Съгласно скицата на имота, издадена от Агенцията по кадастъра, същият е с площ 5 033 кв.м., трайно предназначение – земеделска територия и начин на трайно ползване – земеделска нива.

Имот № 43298.61.3 не попада в границите на защитени територии. Същият попада в границите на защитена зона “Река Мечка” BG0000436.

Към документацията е приложена информация за влиянието на инвестиционното предложение върху защитената зона, както и карта, показваща местоположението на инвестиционното предложение спрямо защитената зона.
2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инв. предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.
Имот № 43298.61.3, землището на с. Леново, общ.Асеновград, в който се предвижда да се реализира инвестиционното предложение е собственост на възложителя и няма други ползватели на земята.
3. Зониране или земеползване, съгласно одобрени планове - да.
4. Чувствителни територии, в това число чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно охранителни зони и други; Национална екологична мрежа
Разглеждания имот не попада в обхвата на санитарно охранителни зони около водоизточници, защитени територии, съгласно Закона за защитените територии. Същият попада в границите на защитена зона “Река Мечка” BG0000436 – част от Националната екологична мрежа в България.
4 а Качеството и регенеративната способност на природните ресурси
Реализацията на инвестиционното предложение няма да повлия върху качеството и регенеративната способност на природните ресурси. Компонентите на околната среда в района не са подложени на въздействия, предизвикващи наднорменото им замърсяване.
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение
По отношение на местоположението не се разглеждат други алтернативи, тъй като имота е собственост на инвеститора.

Според ПЗР на ЗООС “нулевата алтернатива” е възможността да не се осъществява дейността предвидена с инвестиционното предложение. Нулевата алтернатива по принцип може да бъде изпълнена от гледна точка на опазване компонентите на околната среда от замърсяване и увреждане. От описаното по-горе става ясно, че реализацията на инвестиционното предложение няма да повлияе негативно върху компонентите на околната среда и няма да доведе до замърсяването или увреждането им, поради което в случая не би следвало да бъде изпълнена нулева алтернатива.


ІV. Характеристики на потенциалното въздействие.

1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, биоразнообразието и неговите елементи, защитените територии, както и очакваното въздействие от естествени антропогенни вещества и процеси, различни видове отпадъци, рискове енергиини източници-шумове, вибрации, радиации, ккато и някои ГМО.

Не се очаква отрицателно въздействие върху хората и тяхното здраве. При спазване на одобрените проекти и законови изисквания не се очаква отрицателно въздействие върху компонентите на околната среда - атмосферен въздух, води, почвата, земни недра, ландшафт, биоразнообразие и неговите елементи. Имотът представлява нива, обрасла с плевелна растителност и отрицателно въздействие върху растителния и животинския свят не се очаква. Не се засягат защитени територии, съгласно Закона за защитените територии. Има вероятност от поява на шумови въздействие по време на строителството, но те ще са краткотрайни и временни и в рамките на допустимите норми. При реализацията на обекта не се очакват наднормени нива на шум, вибрации, или поява на вредни лъчения.

Работните проекти, както и експлоатацията на обекта ще бъдат изпълнени по всички нормативни изисквания и бъдещия обект няма да доведе до замърсяване компонентите на околната среда.

При спазване на необходимите норми на проектиране и нормативни изисквания, риск от аварии и инциденти в околната среда няма да има.


2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на ИП.
Имот № 43298.61.3, землище на с. Леново, общ.Асеновград попада в границите на защитена зона “Река Мечка” BG0000436 – част от Националната екологична мрежа в България. Към документацията е приложена информация за влиянието на инвестиционното предложение върху защитената зона, както и карта, показваща местоположението на инвестиционното предложение спрямо защитената зона, съгласно изискванията на чл. 10 от Наредбата по оценка за съвместимост.
3. Вид на въздейстивето
Не се очаква отрицателно въздействие от реализацията на инвестиционното предложение.
4. Обхват и въздействие – географски район, засегнато население, населени места
Инвестиционното предложение ще се реализира в землището на с.Леново, общ.Асеновград. Същото има изцяло положителен ефект, ще се реализира в близост до регулационните граници на селото и няма да засегне в негативен аспект жителите на селото и съседните населени места.
5. Вероятност на поява на въздействието
При изпълнение на изискванията на екологичното законодателство, реализацията на инвестиционното предложение няма да повлияе отрицателно върху компонентите на околната среда.
6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието
Не се очаква отрицателно въздействие от реализацията на инвестиционното предложение. Вероятност от поява на слаби шумови въздействие има само по време на строителството, но те ще са краткотрайни и временни и в рамките на допустимите норми.
7. Мерки, които е необходимо да се включат в инв.предложение, свързани с предотвратяване, намаляване и компенсиране на значителните отрицателни въздейстивя върху околната среда
При спазване на одобрените и съгласувани проекти и законови изисквания не се очаква строителството и експлоатацията на обекта да окажат отрицателно въздействие върху околната среда.

За намаляване на отрицателните въздействия се предвижда:



  • Стриктно спазване на изискванията и процедурите, предвидени в екологичното законодателство;

  • Задължително изпълнение на ограничителните мерки в разрешенията, издадени от компетентните органи;

  • Минимизиране на източниците на въздействие върху околната среда;

  • Използване на най-добрите технологии и практики при проектирането, строителството и експлоатацията на обекта;

    • Осигуряване на необходимото озеленяване на обекта;


8. Трансграничен характер на въздействията
Предвид местоположението и характера на инвестиционното предложение, не се очакват трансгранични въздействия, както по време на строителството, така и по време на експлоатацията му.
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница