Информация за преценяване необходимостта от овос



страница1/13
Дата08.06.2017
Размер1.87 Mb.
#23143
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13



ИНФОРМАЦИЯ
ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС

НА ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА АГЕНЦИЯ „ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА” ЗА ОБЕКТ:
Път II-11 „Мизия – Оряхово – Крушовене“,

участък „Обход на град Оряхово“

- София -



- Март 2016 г. -

Съдържание



Наименование на раздела

Стр.




Въведение

3

І.

Информация за контакт с възложителя

3

ІІ

Характеристики на инвестиционното предложение

4

1

Резюме на предложението

4

2

Връзка с други съществуващи и одобрени устройствени или друг вид дейности

5

3

Подробна информация за разгледани алтернативи

5

4

Местоположение на площадката вкл.площи за временни дейности при стр-вото

11

5

Описание на основните процеси

11

6

Схема на нова или промяна на съществуващата инфраструктура

12

7

Програма за дейностите, вкл. за стр-во, експлоатация, закриване, възстановяване...

12

8

Предлагани методи за строителство

13

9

Природни ресурси предвидени за използване по време на стр-во и експлоатация

13

10

Отпадъци които се очаква да се генерират-видове, к-ва и начин на третиране

14

11

Информация за разгледани мерки за намаляване на отр.въздействия в/ху ОС

16

12

Други дейности свързани с ИП

21

13

Необходимост от други разрешителни, свързани с ИП

22

14

Замърсяване и дискомфорт на ОС

22

15

Риск от инциденти

24

ІІІ

Местоположение на ИП

24

1

План, карти, снимки, показващи границите на ИП, даващи информация за физи-ческите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията от тях.

24


2

Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на ИП и бъдещи планирани ползватели на земи.

25

3

Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

27

3.1.

Засегнати ведомства и съгласуване с общини

27

4

Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.

29


4а.

Качество на регенеративната способност на природните ресурси.

32

5

Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение

32

ІV.

Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие реализацията на ИП):

33

1

Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни ещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генно модифицирани организми.

33


2

Въздействие върху елементите от Националната екологична мрежа, включително и разположените в близост до обекта на ИП.

59

3

Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно - и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицетелно).

60

4

Обхват на въздействието – географски район; засегнато население; населени места (наименования, вид – град, село, курортно селище, брой жители и др.).

63

5

Вероятност от поява на въздействието.

65

6

Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

66

7

Мерки, които е необходимо да се включат в ИП, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителни отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве.

67


8

Трансграничен характер на въздействията.

75

9

Заключение

75

10

Приложения

76

Въведение

Информацията за преценяване на необходимостта от ОВОС на инвестиционното предложение на Агенция “Пътна инфраструктура” за обект: „Път II-11 „Мизия – Оряхово – Крушовене“, участък „Обход на град Оряхово“ е изготвена съгласно писмо на МОСВ – изх. № ОВОС 38 / 05.08.2015 г (приложение 1) в съответствие с изискванията на Приложение № 2 към чл. 93, ал.1, т.1 от ЗООС (изм. ДВ бр.98 /2014 г.).

С решение № 302 / 20.04.2012 г. на МС път ІІ-11 „(о.п. Видин – Димово – Симеоново – Ботево – Арчар – Лом – о.п.Козлодуй – Оряхово – Гиген – Брест – Гулянци – (Дебово – Никопол)” е обявен за обект с национално значение и съобразно разпоредбата на чл.93, ал. 2 т. 4 от ЗООС, компетентен за произнасяне с решение е Министърът на околната среда и водите.

Настоящата информация е съобразена с изискванията на МОСВ, изразени в писмо изх. № ОВОС-38 / 30.12.2015 г. (приложение 1-а).




І. Информация за контакт с възложителя

Данни за възложителя.


1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице; Булстат.

Инвеститор: Агенция “Пътна инфрастуктура” – гр. София

Булстат: Серия “Ю” № 000695089

Данъчен номер: 1221002772

Председател на УС: инж. Лазар Лазаров

2. Точен и пълен пощенски адрес

София - 1000

Бул. “Македония”3

Агенция „Пътна инфрастуктура”

3. Телефон, факс и e-mail

02 / 952 19 93; 02/ 952 12 42

е-mail: v.lebanov@api.bg

4. Лице за контакти

инж. Виктор Лебанов



ІІ. Характеристики на инвестиционното предложение

  1. Резюме на предложението

Път ІІ-11 „Лом – Козлодуй – Мизия – Оряхово – Крушовене – Никопол” е важна транспортна артерия от така наречения Крайдунавски маршрут. Участъкът осъществява транспортна връзка между населените места в община Оряхово и пристанищата Лом и Никопол (приложение 2).

Наличието на активни свлачищни процеси e причина пътят понастоящем да бъде затворен, тъй като в участъка около km 118+000 до 119+000 има свлачище. Избягването на проблемният участък, елиминирането на негативното влияние на тежкотоварния транзитен поток, както и подобряването на безопасността на движение, могат да бъдат решени с изграждането на обходен път на града.
Целта на проекта е:


  1. Извеждане на транзитния, генериран и привлечен трафик извън централната част на гр. Оряхово чрез изграждане на обходен път – ново трасе и свързаната с това реализация на пътни кръстовища, подземни и надземни съоръжения на техническата инфраструктура;

  2. Надеждно отводняване на пътното тяло.

  3. В резултат на реализацията на обходния път се очаква подобряване на транспортно-експлоатационните качества и комфорта при пътуване, повишаване безопасността на движение, както и пропускателната способност на пътния участък; ще се подобри транспортната връзка между населените места в община Оряхово и пристанищата Лом и Никопол.

  4. С изграждането на обходния път на гр. Оряхово ще се елиминира участък с активирани свлачищни процеси;

Обходният път на гр. Оряхово е развит в два варианта, като първият е близо до индустриална зона на града и е с по-малка дължина (6+016.89 km), завършва преди с. Лесковец и транзитното движение остава да минава през селото.

Вторият вариант е с по-голяма дължина (8+769,55 km), като обходът е по-отдалечен от града, и новото трасе се включва в път ІІ-11 след с. Лесковец, като по този начин е осигурен обхода му. Така обходният път на гр. Оряхово по втори вариант става обходен и за с. Лесковец, което е благоприятно от екологично гледна точка.

Началото на линейния обект е при km 114+780 и краят около km 121+200 по направлението и километража на път ІІ-11.

Трасето на път ІІ-11 и по двата варианта преминава през район с интензивно развито земеделие. Влияние върху транспортната мрежа оказва и наличието на фериботна връзка между гр. Оряхово и гр. Бекет – Румъния.

Нормалното функциониране на пътната мрежа е от съществено значение за процесите на икономическо развитие и интерация на района.

Обходният път на гр. Оряхово има предназначение да изнесе автомобилния трафик от града, с което ще се подобрят санитарно-хигиенните условия в селищната среда в града. Това подобрение ще се изрази в намалени емисии на вредни вещества, емитирани в приземния слой на атмосферния въздух, намаляване на нивата на шум и вибрации в градската зона, предотвратяване замърсяване на улични платна с евентуално разсипани превозвани товари, както и намален риск от ПТП в района на гр. Оряхово.

Съществуващо положение - административно и териториално устройство

Понастоящем Път ІІ-11 минава през центъра на гр. Оряхово и през покрайнините на с. Лесковец, което е свързано с влошаване качествата на приземния слой на атмосферата, повишени нива на шум (респ. санитарно-хигиенните условия на селищната среда) и възможността от ПТП. Освен това много често този участък е затварян за движение поради активни свлачищни процеси и големи деформации на асфалтовата настилка.


Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

Настоящото инвестиционно предложение представлява обходен път на гр. Оряхово и е от значение за развитието на региона.

Дължината на новопроектираният обходен „Път II-11 „Мизия – Оряхово – Крушовене“, участък „Обход на град Оряхово“ по първи вариант е 6,016.89 km , а по втори вариант – 8,769.55 km.

Изборът на обходен път на гр. Оряхово върху подходяща земна основа, незасегната от свлачищни процеси и явления, е основен приоритет на проектанта. Реализирането на обходен път ще подобри състоянието на инфраструктурата на община Оряхово.

Подобряването на санитарно-хигиенните параметри на жилищната среда в гр. Оряхово (и с. Лесковец – втори вариант), както и възможността за избягване на ПТП през населените места, доказва и екологосъобразността на инвестиционното предложение (ИП).

Поради тези причини инвестиционното предложение е необходимо и навременно.





  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

В общинския план за развитие на община Оряхово за периода 2014 – 2020 г. е отбелязано (т.4.1 – „Транспорт”), „необходими са сериозни инвестиции за възстановяване и поддържане на пътната инфраструктура. Към настоящия момент е необходима приоритизация с цел фокусиране на средства в най-неотложните ремонти.»

Изграждането на обходен път на гр. Оряхово е един от приоритетите за региона, който има и директна връзка чрез ферибот с Румъния.

С изграждането на обходен път на гр. Оряхово ще се засегнат нови площи в размер, различен за разработените варианти, който зависи пряко от тяхната дължина (І-ви вариант – 6,016.89 km и ІІ-ри вариант 8,769.55 km).



По ІІ-ри вариант засегнатите имоти (общо 83 броя) са представени по вид собственост, по вид територия и по начин на трайно ползване. Това са общо 242,113 дка от землищата на гр. Оряхово, с. Селановци и с. Лесковец. Преобладаващи са селскостопанските територии (94,2 %); Транспортните територии са малък дял (5,8 %).



  1. Подробна информация за разгледани алтернативи

Нулевата алтернатива означава запазване на съществуващото положение и преминаване на транзитен трафик от път ІІ-11 през гр. Оряхово, което като еколого- и икономически несъобразно, е неподходящ избор.

Нереализирането на инвестиционното предложение ще запази съществуващото положение на пътната инфраструктура, тоест основната транспортна връзка на територията на община Оряхово ще продължава да преминава през населеното място. Това е свързано с влошаване качествата на приземния слой на атмосферата, повишени нива на шум и възможността от ПТП. В това състояние пътят представлява изключително сериозна опасност за движещите по него автомобили, поради активни свлачищни процеси и големи деформации на асфалтовата настилка.

Нулевата алтернатива е неприемлива предвид неотложната необходимост от изнасяне на транзитния трафик извън населеното място и подобpяване на техническите параметри на пътя.
Предлаганият обходен път на гр. Оряхово е разработен в два варианта.
Вариант 1 (от km 0+000 до km 6+016.89) е с начало път ІІ-11 при km 114+815 с обща дължина на трасето 6016,89 m. В посока югоизток трасето заобикаля стълбове високо напрежение и след това при km 0+990 пресича път ІІІ-306 „Кнежа – Оряхово” около 950 m преди кръстовището с път ІІ-11.

Трасето продължава на североизток, обхожда промишлената зона на гр. Оряхово и гробищния парк на града. След това преминава над дълбоко дере, след което заобикаля от юг лозови масиви. В участъка от km 5+200 до km 5+600 трасето се развива северно от с. Лесковец, от km 5+780 до km 5+950 участъка засяга част от пояс ІІІ на санитарно-охранителна зона (СОЗ) ТК 5155. Включва се в съществуващото трасе на път ІІ-11 приблизително при km 122+580. Краят на този вариант за трасе е около 100 m след табелата за начало на с. Лесковец (приблизително при km 122+580).

Вариантът е на разстояние около 100 m от индустриалната зона на Оряхово и на 430 – 690 m от жилищни сгради на града. При с. Лесковец тангира до крайни къщи около km 5+200 – 5+550 (350 m). Отстоянието от с. Селановци е 3450 m.

Общата дължина на трасето е 6016,89 m.


Вариант 2 (от km 0+000 до km 8+769.55) е с начало от път ІІ-11 при km 114+780 и край около km 121+200 по километража на съществуващия път II-11, с обща дължина на трасето 8,769.55 m. С прав участък в посока югоизток, вариантът повтаря трасето на съществуващ полски път и пресича път ІІІ-306 „Кнежа – Оряхово” около 1800 m преди кръстовището с път ІІ-11.

Продължението е развито на около 1200 m в югоизточна посока по път III-306 и северно от с. Селановци. Предложеното решение в участъка от km 0+400 до km 4+560 пресича земеделски земи, след което до края преминава през територии общинска собственост, след това се пресича сухо дере и се повтаря трасето на съществуващия стопански път; заобикалят се частни имоти и възвишение с площадки на „Нефт и газ“; Включва се в път ІІ-11 около 1400 m след края на с. Лесковец.

В края на участъка от km 5+950 до km 7+435, където трасето преминава през защитена зона „BG0000334 Остров"- Защитена зона по Директива 92 / 43 / ЕЕС за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна. Преминаването е в периферията на ЗЗ с дължина 1485 m, като се засяга минимална част от нея – 0,076 %.

В този участък трасето е развито по съществуващия стопански път и асфалтовия път за достъп до площадка R9 за добив на нефт.

Вариантът е на разстояние 1860 m от гр. Оряхово и на 1320 m от с. Лесковец. Отстоянието от с. Селановци е 1500 m.

Общата дължина на трасето е 8+769.55 m.


Основните технически параметри на обходния път на гр. Оряхово са представе-ни на таблица ІІ.3 – 1.
Таблица ІІ.3 – 1

Основни технически параметри на обходен път на ггр. Оряхово (Vпр= 90 km/h)






Технически показатели

Ед.м.

Вариант

1-ви

2-ри

1

Минимален радиус на хоризонтална крива

m

202

340

2

Минимален радиус на изпъкнала вертикална крива

m

3000

5700

3

Минимален радиус на вдлъбната вертикална крива

m

3000

2400

4

Максимален надлъжен наклон

%

8,0

5,83

5

Минимален надлъжен наклон (по иключение)

%

0,5

0,5 (0)

6

Напречен наклон в прав участък

%




2,5

7

Габарит

m

10,50

8

Водещи ивици

m

2 х 0,25

9

Ленти за движение

m

2 х 3,50

10

Банкети

m

2 х 1,50



Отводняване

Отводняването на пътното тяло в прав участък и преходни криви към хоризонталните криви е повърхностно. Водите от настилката и банкетите посредством надлъжния и напречен наклони се довеждат до откосите на пътното тяло (отводнителни окопи в изкоп или система от бетонови бордюри и улеи при високи насипи) и от тук се отвеждат извън пътното тяло.

При насипи до 3 m повърхностните води от настилката чрез надлъжен и напречен наклон се довеждат посредством откоса на пътното тяло до окопа. При насипи над 3 m и надлъжни наклони по-големи от 0,5% повърхностните води се оттичат покрай бордюр 8/16 от вътрешната страна на банкета и чрез бетонови улеи се отвеждат до окопа. Изграждането на облицован окоп в петата на насипа се налага поради равниния терен. Улеите са разположени през 40 m.

В изкопните участъци от трасето отвеждането на повърхностните води от пътното платно се осъществява посредством облицовъчни окопи, като се предвижда дренаж под окопа. Дренажът е изпълнен от РVС перфорирани тръби с Ф200 mm върху 10 сm бетонова подложка. За доброто поддържане на дренажите са предвидени ревизионни шахти – максимум през 60 m. Навсякъде окопите са облицовани със сглобяеми бетонови елементи ЕО1,5/200 (100) върху пясъчна възглавница.



Големи съоръжения

При първи вариант е необходимо изграждането на виадукт с дължина 200 m от km 2+410 до km 2+610 при премостване на дълбоко дере с дълбочина 17-19 m. Теренът (льос) е неустойчив и това сериозно би затруднило фундирането на виадукта, което е важно съображение за предпочитане на втория вариант на трасе.

При втори вариант не се налага изграждането на големи съоръжения.

Провеждането на прилежащите води през пътното тяло се осъществява чрез 5 тръбни водостока Ф1000 при km 1+800, km 2+260, km 7+600, km 8+060.00 и km 8+571.6.

За осигуряване безопасност на движението в участъците на водостоците и високите насипи над 3 m са предвидени ограничителни системи за пътища.

Пътни връзки и кръстовища

Кръстовище при km 0+327.73 в дясно – триклонно;

Пътна връзка при km 0+530 – свързва стария път ІІ-11 с новопректираното трасе;

Пътна връзка при km 2+705.46 – свързва стария път ІІІ-306 с новопректираното трасе на обхода;

Пътна връзка при km 3+039.65 – свързва стария път ІІІ-306 с новопректираното трасе на обхода;

Пътна връзка при km 8+633.33 – свързва стария път ІІ-11 с новопректираното трасе.



Вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка

Съгласно изискванията на нормативната база са разработени проекти за Организация на движението с предвидени вертикална и хоризонтална маркировка.


Пресичане на съществуваща инфраструктура

„Път II-11 „Мизия – Оряхово – Крушовене“, участък „Обход на град Оряхово“ от km 0+000 до km 8+769,55“ пресича съществуваща инфраструктура на други ведомства. Всеки пресичан обект ще се реконструира след изработване на проект и съгласуването му със съответното ведомство.



Първи вариант:

Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница