Информация за преценяване необходимостта от овос



Дата04.01.2018
Размер134.71 Kb.
#41347
ИНФОРМАЦИЯ

за преценяване необходимостта от ОВОС

/Съгласно ПМС № 59 от 07.03.2003 г. ДВ бр.25 от 2003 год. посл.изм. и доп. ДВ бр.3 от 2006 год./

за Инвестиционно предложение

Разширение на туристическа

Хижа “Ален Мак” Мальовица и механа

С изграждане на сглобяеми преместваеми

Бунгала алпийски тип в ПИ 15285.10.521

м.”Зелени рид” в землището на с.Говедарци

Община Самоков
I. Информация за контакт с възложителя

1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице; Булстат. 

ТД “Ален Мак” Бургас, ул.”Софроний” № 23

ЕИК 000055324

МОЛ Георги Янев Димитров

ЕГН 4904270745 от гр.Бургас ЖК “Изгрев”

бл.44, вх.2, ет.6

2. Точен и пълен пощенски адрес.

Туристическо дружество “Ален Мак”

гр.Бургас, ул.”Софроний” № 23

3. Телефон, факс.

тел. 056840583

4. Лице за контакти.

Красимир Койчев Генов

GSM 0884931817
II. Характеристики на инвестиционното предложение.

1. Резюме на предложението; капацитет; производителност (т/год. готова продукция), обща използвана площ; посочва се дали е ново ИП и/или за разширение, и/или за промяна на производствената дейност.

Инвестиционното предложение предвижда разширение капацитета на построената през 2002 год. Хижа „Ален мак” Мальовица с 80 легла. Съществуващата хижа и механа са ситуирани върху ПИ № 15285.10.521 м.”Зелени рид” в землището на с.Говедарци Община Самоков Софийска област. Имотът е собственост на ТД „Ален мак” гр.Бургас с нотариален акт № 251 том I от 29.07.2008 год., издаден от службата по вписванията гр.Самоков. Общата площ на поземленият имот е 12000 кв.м. при граници и съседи 15285.10.440 и 15285.10.139 съгласно скица на поземления имот № 4533/11.11.2009 год. издадена от служба геодезия, картография и кадастър – Софийска област. Поземленият имот е с идентификатор 15285.10.521. Към скицата е приложен и списък с координатите на точките определящи границите на поземления имот.

Инвестиционното предложение предвижда разширение на капацитета на хижата с 80 легла. Предвижда се изграждане на около десет сглобяеми дървени преместваеми бунгала алпийски тип всяка с 30 м2 застроена площ, които ще бъдат свободно разположени на терена около хижата съгласно ПУП – ПРЗ за обекта.

Към съществуващата механа ще бъде изградена допълнителна площ от около 120 м2, за която има свободен терен без горска растителност.

След реализиране на Инвестиционното предложение ще бъде спазено изискването за плътност на застрояване max 30 %, при което ще се запази озеленена площ от 50 % минимум. Видът и размера на дървените бунгала позволяват да бъдат разположени така, че наличната горска растителност да бъде максимално съхранена. Хижата е разположена на поляна оградена с иглолистна растителност.

Имотът е осигурен с транспортен достъп – асфалтов път от юг – Самоков - Говедарци.

Захранването с ел.енергия се обеспечава от съществуващият до хижата трафопост и съществуваща просека, т.е. няма да се наложи изсичане на нова площ от гората.

Водоснабдяването ще се осъществява от съществуващ водоизточник изграден от ТД „Ален мак” Бургас, който водоснабдява Хижа „Ален мак” и Централна школа за планински спасители и Хотел-ресторант “Мальовица”.

За отвеждане и пречистване на отпадъчните води ще се използва съществуващата канализация и пречиствателна станция за цитираните три ползватели.

Пречистените отпадни води се заустват в р.Мальовица, ксято е Първа категория водоприемник съгласно Заповед на МОСВ № РД 272 от 03.05.2001 год. за категоризация на повърхностните води във водните обекти или части от тях.

Инвестиционното предложение по същество е разширение на съществуващата туристическа база и не се очаква да окаже допълнително вредно въздействие върху компонентите на околната среда.
2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Необходимостта от инвестиционното предложение се налага от разширяване на дейността на туристическото дружество от необходимостта от повече леглова база с оглед задоволяване нуждите на наши и чужди туристи след влизане на Репъблика България в Европейския съюз.


3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Инвестиционното предложение е ново за ТД „Ален мак” Бургас, но по същество е за разширение на съществуващата туристическа база на дружеството. Реализиране на ИП е свързано с изготвяне на подробен устройствен план за застрояване на целият поземлен имот ПИ № 15285.10.521 въз основа на разрешение на Кмета на гр.Самоков с Изх.№ ЛС–01–1175/16.10.2009 год.

Инвестиционното предложение предвижда промяна начина на трайно ползване на земята и няма връзка с други съществуващи и одобрени дейности.
4. Подробна информация за разгледани алтернативи.

В конкретния случай алтернатива по местоположение не се налага, тъй като се касае за разширение на туристическа база на съществуващата площадка. При изготвяне на проекта за разположение на сглобяемите дървени преместваеми бунгала ще се подбере вариант, при който минимално да бъде засегната съществуващата растителност на площадката. Ще бъдат използвани свободните тревни площи без да се засяга горската растителност. Избраният вариант на сглобяеми преместваеми бунгала алпийски тип е предпочетен пред стационарно изградените вървени бунгала върху бетонов фундамент и той ще се вписва значително по-добре в съществуващия планински ландшафт.

Нулевата алтернатива е недопустима в случая, тъй като противоречи на инвестиционното предложение на възложителя и на перспективите за развитие на нашия и международен туризъм.
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Площадката, на която ще се реализира Инвестиционното предложение е поземлен имот ПИ № 15285.10.521 в м.”Зелени рид” в землището на с.Говедарци Община Самоков Софийска област и е с площ 12000 кв.м. съгласно скица № 4533/11.11.09. Поземленият имот е с идентификатор 15285.10.521 и начин на трайно предназначение на територията – горска. Площадката е разположена в прекрасна долина на 1750 м надморска височина в северозападната част на Рила планина – в.Мальовица и отстои на 90 км от столицата София, на 26 км от гр.Самоков и на 12 км от с.Говедарци. В имота има изградена Хижа, Механа и трафопост.

С Инвестиционното предложение се предвижда разширение на хижата с 80 легла с изграждане на около 10 свободно разположени сглобяеми дървени преместваеми бунгала алпийски тип върху поляна оградена с иглолистни насаждения.

Имотът е собственост на Туристическо дружество „Ален мак” гр.Бургас с нотариален акт № 251 том I от 29.07.2008 год. издаден от служба по вписванията гр.Самоков, което е предимство при реализиране на ИП.

Други сгради и предприятия, които биха оказали въздействие върху факторите на околната среда няма. Няма да се ангажират допълнителни площи.

Не е необходима нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура, тъй като на юг площадката граничи с асфалтов път Самоков – Говедарци. Обекта е с изградени /съществуващи/ електропроводна и водоснабдителна и канализационна мрежи със съществуващ трафопост и пречиствателна станция.


6. Описание на основните процеси /източници на емисии от производствените процеси/, /по проспектни данни/ включващи размер, капацитет, производителност.

При строителството и експлоатацията на обекта не се очаква излъчване на емисии оказващи значително вредно въздействие върху околната среда.

Обекта е туристически с дейности при строго спазване на законовите изисквания ЗООС, ЗУО, МЗ и др.
7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

До площадката има асфалтов път – Самоков - Говедарци.

Не се налага изграждане на нова и промяна на съществуващата пътна инфраструктура, електроснабдяване и В и К, тъй като ИП е разширение на съществуващата туристическа хижа “Ален Мак – Мальовица”.
8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване:

В графика за последователност при изграждането на разширението на туристическата хижа чрез монтирането на 10 сглобяеми дървени бунгала до въвеждането им в експлоатация са предвидени следните дейности:



  • Завършване и одобряване на ПУП;

  • Промяна предназначението на земята, върху която е ситуирана площадката;

  • Изготвяне на проект;

  • Доставка и монтаж на дървените бунгала;

  • Свързване на дървените бунгала към ел.мрежата и В и К.

Срокът за реализация на Инвестиционното предложение зависи от изпълнение на законоустановените процедури. Желанието на фирмата ТД “Ален мак” гр.Бургас е това да бъде до 31 ноември 2010 год.
9. Предлагани методи за строителство.

Ще бъдат използвани стандартните методи за строителство и монтаж съобразно изискванията и действащите в този отрасъл норми и правила.


10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията, водоползване.

На обекта ще се използват: ел.енергия за отопление и питейна вода от съществуващата водопроводна мрежа на туристическата хижа.

Ще се използва собствен водоизточник изграден от ТД “Ален Мак” Бургас.

Обслужващият персонал заедно с максималният брой туристи ще бъде около 90 души.

При това необходимото водно количество е само 18 м3/24 и няма да се отрази чувствително на водоизточника, който е с достатъчен дебит.

При разщирение на механата ще се използват незначителни количества пясък и чакъл.


11. Отпадъци, които се очаква да бъдат генерирани – видове, количества и начин на третиране.

По време на експлоатацията на обекта ще се генерират отпадъци от битов характер: хартия, картон и опаковки с код 20 01 03, смесени битови отпадъци 20 03 01.

Събраните разделно опаковки ще се съхраняват временно и ще се предават на лицензирани фирми.

Битовите отпадъци ще се събират в отделни съдове и съгласно договор с Община Самоков ще се извозват на регламентираното за Общината депо.

Дружеството е организирало разделно събиране на отпадъците в специално помещение около 20 м2.

Негодните луминисцентни и живачни лампи с код 20 01 21 временно ще се съхраняват в специален съд с надпис “Опасен отпадък” и ще се предават на лицензирана фирма.


12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

От дейността не се очакват отрицателни въздействия върху околната среда.


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение /например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, тип на отоплението, вид на горивото и мощност на топлинния източник, третиране на отпадъчните води – вид на пречиствателното съоръжение, място на заустване/.

Не се формират производствени отпадъчни води. Битовите отпадни води са минимално количество и ще се заустват в съществуваща канализация и чрез нея в съществуваща пречиствателна станция.

В пречиствателната станция заустват битовите отпадъчни води освен на съществуващата туристическа хижа “Ален Мак – Мальовица” и на два обекта на Хотел – Ресторант “Мальовица” и Централна Школа за планински спасители.

Пречистените отпадъчни води се заустват в р.Мальовица – приток на р.Искър.

Не се предвижда или очаква необходимост от други съпътстващи дейности по смисъла на чл.82 ал.3 от ЗООС доп.ДВ бр.77/2005 год. освен описаните.
14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

Не са необходими други разрешителни свързани с инвестиционното предложение освен това за промяна на предназначението на земята, върху която е разглежданата площадка.


15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

Не се допринася за замърсяване и дискомфорт на околната среда при експлоатация на обекта.


16. Риск от инциденти.

Няма условия за такъв риск.


III. Местоположение на инвестиционното предложение.

1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните /направени от човека/ характеристики, както и за разположените в близост елементи на Националната екологична мрежа НЕМ /отстояние до площадката, влияние на ИП върху НЕМ/. Отстояние на площадката за ИП до жилищната зона на най-близкото населено място и/или до най-близката обитаема сграда.

Инвестиционното предложение ще се реализира върху поляна оградена от иглолистни насаждения около съществуащата хижа.

Площадката на обекта е ситуирана върху ПИ № 15285.10.521 м в м.”Зелени рид” землището на с.Говедарци и отстои от него на 12 км.

В близост няма елементи на Националната екологична мрежа.


2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Площадката е извън жилищната зона и в съседство няма обработваеми земи и няма да има бъдещи ползватели на земи.


3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Площадката е съгласувана с Община Самоков.

Работи се ПУП-ПРЗ за обекта.
4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др. Национална екологична мрежа.

В близост до площадката няма защитени, вододайни санитарно-охранителни и чувствителни зони и обекти на Националната екологична мрежа.

Защитена територия Народен парк “Рила” и Защитена зона по натура 2000 Рила – буфер са отдалечени на 1200 м от обекта.

Рилски манастир е на разстояние повече от 2000 м.

4.а. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси. Не се ползват и не се увреждат природни ресурси при строителството и експлоатацията на обекта.
5. Наличие на защитени растителни и животински видове от Приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие в района на площадката.

В съседство на площадката и в близост до нея не бяха установени защитени растителни и животински видове от Приложение № 3 на Закона за биологическото разнообразие.


6. Подробна информация на всички разгледани алтернативи за местоположение.

Инвестиционното предложение по същество е разширение на капацитета на съществуващата туристическа хижа “Ален Мак - Мальовица” и за разполагане на сглобяемите дървени бунгала алпийски тип се използва свободния от горска растителност терен около хижата. При разполагане на бунгалата ще се търси оптималния вариант във фаза проектиране.

От двата типа бунгала избраният с преместваеми дървени сглобяеми бунгала е по-подходящ от този с бетонов фундамент с оглед местоположението на обекта и възможностите за бъдещи решения от възложителя за обекта.

Нулевата алтернатива е недопустима и против ИП и желанията на възложителя и противоречи на перспективата за развитие на туризма в Република България.


IV. Характеристика на потенциалното въздействие /Кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционно предложение/.

1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи, и защитените територии на единични групи и групови паметници на културата, както и очаваното въздействие от антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахожденияу рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

Не се излъчват емисии замърсяващи атмосферния въздух.

Не се формират производствени отпадъчни води. Битовите отпадъчни води са минимално количество 18 м3/24 ч. и ще се заустват в съществуващата канализация и чрез нея в пречиствателна станция.

Не се ползват и не се замърсяват земи и почви. При експлоатация на обекта не се отделят вредни емисии замърсяващи въздуха. Избраният тип дървени бунгала алпийски тип няма да бъдат в противоречие с планинския ландшафт, а се вписват в него и ще го променят положително.

При реализиране на ИП няма да бъдат унищожени иглолистните насаждения от бял и чер бор и смърч, които ограждат свободния терен около хижата.

В близост няма елементи на националната екологична мрежа.

Като цяло не се очаква експлоатацията на обекта да окаже въздействие върху околната среда и хората и тяхното здраве.

Експлоатацията на обекта е с положителен здравен ефект.


2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Няма да има въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, поради отстоянието им на повече от 1 км от обекта и липса на вредни емисии.


3. Вид на въздействието /пряко, непряко, вторично, комулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно/.

Въздействието е непряко, краткотрайно и временно и по същество положително.


4. Обхват на въздействието /географски район, засегнатото население, населени места – наименование, вид, град, село, курортно селище, брой жители, и др./.

Жилищната зона на с.Говедарци е на 12 км от площадката, върху която ще се реализира Инвестиционното предложение. Изключено е оказване на какъвто и да е вид въздействие.


5. Вероятност на поява на въздействието.

Въздействието е с незначително влияние върху факторите на околната среда.


6. Предварителност, честота и обратимост на въздействието.

Въздействието е с малка продължителност и по същество незначително и то само в процеса на реализиране на ИП.

7. Мерки, които е необходимо да се включат в Инвестиционното предложение свързани с предотвратяване намаляване или компенсиране на отрицателните въздействия.

При експлоатация на обекта не се излъчват вредни емисии замърсяващи въздуха, не се формират промишлени отпадъчни води.

Битовите отпадъчни води се заустват в съществуващата канализация и чрез общ колектор за Туристическа хижа “Ален Мак – Мальовица”, Хотел – Ресторант “Мальовица” и Централна Школа за планински спасители се отвеждат в Пречиствателна станция.

Необходимо е да се включат допълнителни мерке за предотвратяване на отрицателни въздействия върху околната среда както следва:



  • При изготвяне на работните проекти разположението на бунгалата да се съобрази с природните дадености и те да бъдат максимално запазени и теренните особености на площадката.;

  • Прилагане на най-нова налична и вносна техника и технология при извършване на строително-монтажните работи.;

  • Въвеждане на мониторинг за степента на пречистване на отпадъчните води от пречиствателната станция.;

  • Създаване на здравословни и безопасни условия за отдих и туризъм.;

  • По време на експлоатация на обекта да се осигури разделно събиране на различните видове отпадъци генерирани от обекта, като се регламентира тяхното третиране.;

  • При подравняване и подготовка на площадката за строителство да се запази възможно най-голяма част от съществуващата природна даденост. Да се събере, съхрани и в последствие се използва за рекултивация наличните почва и хумус.


8. Трансграничен характер на въздействията.

Не се очаква трансгранично въздействие.

Експлоатацията на Туристическа хижа “Ален Мак – Мальовица” с разширението няма да доведе до невъзвратима промяна в качеството на компонентите на околната среда: въздух, води, почва, животински и растителен свят, ландшафт и защитени територии.

Въвеждането в експлоатация на обекта ще доведе до разкриване на до 5 допълнителни работни места и общ социален и икономически ефект.


ТД “Ален – Мак” Бургас .........................................

/МОЛ Георги Я.Димитров/




Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница