Инструкция за експлоатация на система за управление на технологична линия за хартиени чували. Общи сведения и предназначение



Дата02.10.2017
Размер139.53 Kb.
#31502
ТипИнструкция

ИНСТРУКЦИЯ ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА СИСТЕМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ТЕХНОЛОГИЧНА ЛИНИЯ ЗА ХАРТИЕНИ ЧУВАЛИ.





1.ОБЩИ СВЕДЕНИЯ И ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ.

Системата за управление е предназначена да управлява движенията на хартията и ножа за рязане с цел да се синхронизира рязането на хартиени чували по зададен размер или по отпечатани маркери.

Движенията на хартията и ножа се извършва от два асинхронни двигателя с независими управления. Управлението позволява скоростта на хартията да се изменя в границите от 10 до 60м/мин. Максималното отклонение от зададения размер или спрямо маркер е 5мм. Минималните размери на маркера са ширина 2.5мм и дължина 10мм.


2. СТРУКТУРА И СЪСТАВ НА СИСТЕМАТА ЗА УПРАВЛЕНИЕ.

Блоковата схема на системата за управление е дадена на фиг.1.

фиг.1
За управление движението на хартията се използва асинхронен двигател(1) с мощност 3kW(1400об/мин). Управлението на скоростта на този двигател се извършва от честотен преобразувател(2) тип ELFI/B-300 производство на фирма ЕЛЕКТРОИНВЕНТ ООД.

Ножът за рязане посредством редуктор се задвижва от асинхронен двигател(3) с мощност 1,5kW(1400об/мин). Управлението скоростта на двигателя за ножа се извършва от честотен преобразувател(4) тип Altivar 11 производство на Telemecanicue.

Двата честотни преобразувателя и съответстващата им комутационна апаратура(5) са поместени в отделен шкаф и формират силовият блок(6).

Блокът за упавление(7) се състои от програмируем контролер(8) MC4, бутони и превключватели за управление(9) и светлинни индикации(10) и е монтиран в отделен шкаф. Елементите (8), (9) и (10) формират пулт за управление.

Към блока за управление са свързани четири датчика със следното предназначение:

- оптичен датчик(11) – служи да формира сигнали при наличие на маркери върху хартията. Датчикът е тип WM03PCT2 производство на Wenglor – Германия.

- индуктивен датчик(12) – служи да формира сигнал от ножа в момента на отрязване на хартията. Датчикът е тип производство на Telemecanicue.

- инкрементален датчик(13) на вала за движение на хартията – служи да подава информация за текущото положение на хартията. Датчикът е тип ROD426 производство на Heidenhain Германия.

- инкрементален датчик(14) на вала за движение на ножа – служи да подава информация за текущото положение на ножа. Датчикът е тип ROD426 производство на Heidenhain Германия.


3.РАБОТА СЪС СИСТЕМАТА ЗА УПРАВЛЕНИЕ.

3.1. СВЪРЗВАНЕ КЪМ ЕЛЕКТРИЧЕСКАТА ИНСТАЛАЦИЯ.

Системата се захранва от промишлената ел.мрежа с напрежение 380V. Свързването се осъществява с твърда връзка между междинно(цехово) ел.табло и силовият блок(виж т.2) с четирипроводен кабел със сечение на проводниците 4mm2 . В междинното(цеховото) ел.табло трябва да има триполюсен прекъсвач и триполюсен автоматичен предпазител с ток на задействане 50А.

Връзката между силовият блок и асинхронните двигатели сe осъществява с четери-проводникови кабели със сечение на проводниците 2.5mm2.

Захранващият кабел и кабелите към асинхронните двигатели трябва да бъдат екранирани и еканите да бъдат свързани към защитното заземяване.

Всички метални нетоководещи части на технологичната линия и таблата на силовия блок(1) и блокът за управление(2) също трябва да бъдат свързани към защитното заземяване !

3.2. УСТРОЙСТВО И РАБОТА СЪС СИЛОВИЯ БЛОК.


Елементите на силовия блок са разположени в отделен шкаф(фиг 2).

В



ъв вътрешността на шкафа се намират честотните преобразуватели, контактор, автоматични предпазители,управляващи модули и трансформатор 380V/220V за захранване на управляващия блок. На горната лицева част са монтирани триполюсен прекъсвач(главен прекъсвач 1), светлинни индикатори(2) за наличие на захранващо напрежение и стойка(3) в горната част на която е монтиран управляващият блок. С главният прекъсвач се прекъсва захранването към всички възли на системата за управление. При включване на главния прекъсвач трябва да светнат трите индикатора показващи наличие на напрежение в трите фази.

Шкафът на силовият блок е окомплектован с вентилатор за охлаждане и защитни решетки(4) с филтри.



За правилното охлаждане на честотните преобразуватели редовно трябва да бъдат почиствани и сменяни филтрите !

Фиг.2


Р

азположението на елементите вътре в силовото табло е показахо на фиг.3.

  1. инвертор ELFI/B за управление на двигателя на изтеглянето;

  2. инвертор ALTIVAR11 за управление на двигателя на ножа;

  3. контактор захранващ двата инвертора. При натискане на някоя от стоп-гъбите този контактор се изключва;

  4. Автоматичен прекъсвач за инвертора на изтеглянето(1);

  5. Автоматичен прекъсвач за инвертора на ножа(2);

  6. Автоматичен прекъсвач за уравляващия пулт;

  7. Трансформатор 380/220V захранващ уравляващия пулт;

  8. Модул релейни изходи управляван от фиг.3 програмируемия контролер МС4;

  9. Преобразувател честота-напрежение;

  10. Вентилатор

  11. Клеми за свързване към стоп-гъбите.

3.2. УСТРОЙСТВО И РАБОТА С ПУЛТА ЗА УПРАВЛЕНИЕ.

Елементите на пулта за управление са разположени в отделена кутия.

На лицевата част на блока са разположени елементите за управление означени с цифри (фиг.4).



1) Програмируем контролер МС4;

2) Авариен стоп(стоп-гъба);

3) Поле “ГРЕШКИ” с описание на грешките;

4) Поле “СТАТУС” със светодиоди “ПРОГРАМА”, “ГРЕШКА” и “АВАРИЯ”;

5) Поле “РЕЖИМ” с превключвател “РЪЧНО АВТОМАТ” и бутони “СТАРТ” и “СТОП”;

6) Поле “НОЖ” с бутони “НАЗАД” и “НАПРЕД” за задвижване на ножа в ръчен режим;

7) Поле “ЛИНИЯ” с бутони “НАЗАД” и “НАПРЕД” за задвижване на изтеглянето(линията) в ръчен режим и потенциометър за регулиране скороста на изтеглянето в автоматичен режим;

8) Поле “ПОЗИЦИОНИРАНЕ” с бутон за позициониране при рязане в режим маркер;

9) Поле “РЯЗАНЕ” и “КОРЕКЦИЯ РЯЗАНЕ” с превключвател “РАЗМЕР МАРКЕР” и бутони за корекция на рязането в режим маркер.
фиг.4

3.2.1. Работа с пулта за управление.

3.2.1.1. Работа с бутоните и превключвателите.

Бутоните и превключвателите са оформени в пет полета и групирани по функционален признак.



В поле (2) е поместен авариен стоп(стоп-гъба). На различни места по линията са разположени и други аварийни стопове. При задействан някой от аварийните стопове или неизправен контролер светва и индикатора “АВАРИЯ” от поле (4). При задействан авариен стоп се изключва контактора в силовото табло, при което се прекъсва напрежението към двата инвертора(т.е. към двигателите).

В поле (5) са разположени един превключвател и два бутона. Превключвателят “РЪЧНО АВТОМАТ” служи за задаване режима на работа на линията. При положение “РЪЧНО” с бутоните разположени в полета 6 и 7 могат да се придвижват хартията(изтегляне) и ножа за рязане. За да бъде разрешено действието на бутоните от полета 6 и 7 трябва да се натисне бутона “СТАРТ”. След натискането на бутон “СТАРТ” той започва да мига. Движението на хартията или ножа се осъществява докато е натиснат съответния бутон.

Когато превключвателят се постави в положение “АВТОМАТ” линията се подготвя за автоматичен режим на работа. Стартирането на този режим се стартира след натискането на бутон “СТАРТ”, при което бутонът “СТАРТ” започва да свети постоянно.

В поле (5) е разположен и бутонът “СТОП”, който служи за спиране на движенията на линията и на ножа независимо в какъв режим се намира линията. След натискане на този бутон линията преминава в режим стоп и бутонът “СТОП” светва постоянно при спиране движението на ножа и линията. До спирането на двата двигателя бутонът “СТОП” мига. При натискане на този бутон се нулират и възникналите грешки, а при задържането му за повече от 3 секунди се нулира и текущото количество на отрязаните чували.

В поле (6) са разположени бутоните за ръчно задвижване на ножа в двете посоки съответно “НАПРЕД” и “НАЗАД”.

В поле (7) са разположени бутоните за ръчно задвижване на изтеглянето в двете посоки съответно “НАПРЕД” и “НАЗАД” и потенциометър за задаване на скороста в автоматичен режим.

Трябва да се има в предвид, че всяко изменение на скоростта разколебава синхронизацията в рамките на 5 до 7 оборота на ножа, което води до брак !!!

В поле (8) е разположен бутонът “ПОЗИЦИОНИРАНЕ”, който се използва за стартиране на процедурата по позициониране, когато ще се реже по отпечатани маркери. При положение на превключвателя “РАЗМЕР МАРКЕР“ от поле 9 в положение “МАРКЕР” и непозиционирана система бутонът “ПОЗИЦИОНИРАНЕ” мига. Позиционирането на системата се стартира при следните условия :

1) ножа да е поставен срещу индуктивния датчик(светодиода на датчика е засветнат;

2) маркер върху хартията също е позициониран също срещу индуктивния датчик (т.е. под ножа).

При изпълнението на горните условия се натиска бутонът “ПОЗИЦИОНИРАНЕ”, при което се задвижват ножа и изтеглянето. Движението се извършва до попадане на маркер под оптичния датчик. След спиране бутонът “ПОЗИЦИОНИРАНЕ” започва да свети постоянно, което означава, че системата е позиционирана и може да започне автоматично рязане по маркер.

В поле (9) са разположени един превключвателя и два бутона. С превключвателят “РАЗМЕР МАРКЕР“ се избира режима на рязане. При положение “РАЗМЕР” рязането на хартиените чували се извършва по предварително зададен размер. При положение “МАРКЕР” рязането на хартиените чували се извършва по отпечатан маркер върху хартията. Този превключвател трябва да бъде установен преди да се стартира работата в автоматичен режим(натискане на бутон “СТАРТ” от поле (5) ). И при двата режима на рязане трябва да бъде зададен коректен размер!

В поле 9 има и два бутона за корекцията на рязането при режим “МАРКЕР”. С бутоните “НАГОРЕ” и “НАДОЛУ” се коригира местоположението на отрязване спрямо маркера за постигане на най-висока точност. Действието на тези бутони е импулсно т.е. натискането и задържането им води до еднократна промяна. За следваща промяна е необходимо отпускането и повторното натискане на бутона. Еднократната промяна е 2.5мм. Максималната корекция е 40мм във всяка от двете посоки.

3.2.1.2. Функции на светлинните индикатори на пулта за управление.



Върху пулта за управление са оформени едно поле(4) със светодиоди и светещите бутони “СТАРТ”, “СТОП” и “ПОЗИЦИОНИРАНЕ”. В полето (4) са монтирани три светодиода със следното предназначение:

- индикатор “ПРОГРАМА” – мига при нормалното функциониране на програмируемият контролер МС4.

- индикатор “ГРЕШКА” – свети при възникване на грешка. Грешките са описани подробно в т.3.2.1.3.1.

- индикатор “АВАРИЯ” – свети при натиснат авариен стоп или неправилна работа на програмируемият контролер МС4.


  1. бутонът “СТОП” свети постоянно – линията е в режим стоп(последно е натиснат бутона “СТОП”) или линията е спряла в резултат на възникване на грешка;

  2. бутонът “СТОП” мига а бутонът “СТАРТ” е изгаснал – бил е натиснат бутонът “СТОП”, а някой от двигателите все още не е спрял;

  3. бутонът “СТОП” и бутонът “СТАРТ” мигат заедно – линията е изпълнила заданието за брой отрязани чували;

  4. бутонът “СТОП” е изгаснал, а бутонът “СТАРТ” мига – линията е в режим старт в ръчен режим – могат да се придвижват ръчно двигателите на изтеглянето и ножа чрез натискане на съответъните бутони;

  5. бутонът “СТОП” е изгаснал, а бутонът “СТАРТ” свети постоянно – линията е в режим старт в автоматичен режим.




  • бутон “СТАРТ” - възможни са следните варианти;

  1. индикаторът “СТАРТ” е изгаснал – линията е в режим стоп или готовност;

  2. индикаторът “СТАРТ” мига а индикаторът “СТОП” е изгаснал – линията е в ръчен режим и се извършва движение на изтеглянето или ножа;

  3. индикаторът “СТАРТ” и индикаторът “СТОП” мигат заедно – линията е изпълнила заданието за брой отрязани чували;

  4. индикаторът “СТАРТ” свети постоянно – линията е в режим старт – извършва се автоматично рязане(индикаторът “СТОП” е изгаснал).


- бутон “ПОЗИЦИОНИОНИРАНЕ” – в зависимост от положението на превключвателя “РАЗМЕР МАРКЕР“ са възможни следните варианти:

  1. “РАЗМЕР“

- бутонът “ПОЗИЦИОНИРАНЕ” не свети

  1. “МАРКЕР“

- бутонът “ПОЗИЦИОНИРАНЕ” мига ако линията не е позиционирана;

- бутонът “ПОЗИЦИОНИРАНЕ” свети постоянно ако линията е позиционирана.

3.2.1.3. Работа с програмируемият контролер МС4..



Стартиране на алгоритъма заложен в контролера става след включване на главния прекъсвач намиращ се върху силовият блок. След включване на захранването на контролера се появява следната информация:

- първи екран:



n 0

Err 0 ,

където на първия ред е показан броя(n) на произведените чували, а на втория ред номера на възникналата грешка. При номер на грешките 0 символът n мига, а символите Err светят постоянно. При номер на грешката различен от 0 символите Err мигат, а символът n свети постоянно.

С бутона ▼ се преминава във втория екран:


- втори екран – екран за задаване размера на чувалите:

Set_Lo

XXXX ,

където, XXXX е размерът в милиметри на чувалите и може да бъде в обхвата от 435мм до 1105мм. Този размер трябва винаги да се задава независимо дали се реже по размер или по маркер. При размери по-малки от 880мм трябва да бъдат монтирани двяа ножа, а при размер 880мм или поголеми един нож. Срещу всеки нож се поставя метална пластина за задействане на индуктивния датчик.

С бутоните ▼▲ се преминава в другите екрани.

От този екран с бутона ▼ се преминава в третия екран:
- трети екран – екран за задаване броя на произвежданите чували:

Set_nu

XXXXX ,

където, XXXXX е броя чувалите, които трябва да се произведат и може да бъде в обхвата от 0 до 32000броя. При брой 0 линията няма да спре докато не се натисне бутонът “СТОП”. При зададен брой различен от 0 след достигането на този брой линията спира.

С бутоните ▼▲ се преминава в някой от другите екрани.

От този екран с бутона ▼ се преминава в четвъртия екран:
- четвърти екран:

L XXXX

L YYYY ,

Където, на първия ред(мигащ символ L) се показва текущия размер на чувала, който ще се реже, а на втори ред размера на последния отрязан чувал. С този екран може да се проверява изправността на инкременталния датчик на ножа. При задвижване в ръчен режим назад инкременталния датчик не отчита.

С бутоните ▼▲ се преминава в някой от другите екрани.

От този екран с бутона ▼ се преминава в петия екран:

- пети екран:

SL XX

SC YY ,

където, SL(Speed Line) e скороста на изтеглянето в метри за минута, а SC(Speed Cutter) e скороста на ножа в обороти за минута.

С бутоните ▼▲ се преминава в някой от другите екрани.

От този екран с бутона ▼ се преминава в шестия екран:

- пети екран:



F 345

F 1024 ,

Където, на първия ред(мигащ символ F) се показва текущото състояние на инкременталния датчик на ножа, а на втори ред броя импулси отброени при последното отрязване(преминаването на ножа покрай индуктивния датчик). При рязане с един нож импулсите на втория ред трябва да са 1024(+/- 1 до 3). При рязане с два ножа импулсите на втория ред трябва да са 512(+/- 1 до 3). Ако при рязане с два ножа се получават по големи разлики означава, че двата ножа не са разположени на 180о , което ще се отрази на точноста при рязане. Текущите показания на първия ред не трябва да надвишават съответните стойности. При въртене на ножа в обратна посока е възможно да се получат отрицателни стойности. С този екран може да се проверява изправността на инкременталния датчик на ножа.



За промяна на стойността на заданията Set_Lo(размер) или Set_nu (брой чували) е необходимо да се извършат следните действия:

1) с бутоните ▼▲ се достига до съответния екран;



2) натиска се бутона Bs. Надписът на първия ред на съответния екран започва да мига - индикация, че се минава в режим на промяна.

- чрез цифровата клавиатура ( бутоните от 0 до 9) се въвежда желаното число. То се изписва на долния ред на индикацията.



- чрез натискане на бутона Ent се потвърждава въведената стойност или с натискане на бутона Esc тя се отказва. Надписът на първия ред на съответния екран спира да мига.

Стойността на заданието за размера не може да бъде по-малко от 430мм. и по-голямо от 1110мм.

Стойността на заданието за количеството чували не може да бъде по-малко от 0бр. и по-голямо от 32000бр. При стоиност 0 линията ще спре само при външна намеса или възникване на грешка.

Ако заданията не са в необходимите граници автоматичния цикъл не може да бъде запуснат и ще се появи грешка 1 или 2.

Промяната стойноста на заданията трябва да става в стоп режим.

След въвеждане на заданията захранването на контролера не трябва да се изключва в продължение на 30 сек..
Грешките, които могат да възникнат и се записват в параметър 5 са със следните номера:

  1. Невалиден размер – зададеният размер е извън границите от 440мм до 1100мм;

  2. Грешно количество - зададеното количество е извън границите от 0бр до 32000мм;

  3. Оптичния датчик не подава импулси в автоматичен режим при рязане по маркер;

  4. Индуктивния датчик за положението на ножа не подава импулси в автоматичен режим;

  5. Повреда в инкременталния датчик на изтеглянето или двигателя на изтеглянето не се движи(стопиран);

  6. Повреда в инкременталния датчик на ножа или двигателя на ножа не се движи(стопиран);

7) Повреда в инвертора управляващ двигателя на изтеглянето;

8) Повреда в инвертора управляващ двигателя на изтеглянето;

9) Не може да се стартира автоматичния режим за рязане по маркер тъй като не е позиционирана системата;


  1. Повреда в инкременталния датчик на ножа или двигателя на ножа(стопиран);

10) Не може да започне процеса на позициониране тъй като ножа не е поставен в долно положение(не е задействан индуктивният датчик);

11) несъответствие между зададения размер и измерения размер от системата между два маркера (двата размера се различават с повече от 10мм).



3.2.1.3.2.Конфигурирация на контролера МС4.

За конкретната система програмируемият контролер МС4 е оборудван със следните модули:

  1. Модул клавиатура и индикация(LED).

  2. Процесорен модул с 24 цифрови входа и 16 цифрови изхода.

Каталог: images -> stories -> engineering
stories -> За медитацията ошо въведение
stories -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
stories -> Закон за изменение на някои правила за държавната служба от 7 февруари 1995 г. Gvnw, стp. 102, наричан по-нататък «спорната разпоредба»
stories -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
stories -> Конкурс за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и чужбина
stories -> Заглавие на доклада (на български) (14 pt Times New Roman, Style TitleA)
stories -> Наредба №2 от 15 март 2007 Г
engineering -> Инструкция за експлоатация на система за управление на линия за студено огънати профили профили. Общи сведения и предназначение
engineering -> Система за неутрализация на отпадни води в тец бобовдол пулт за управление състав, устройство и принцип на работа


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница