„Интерактивността в е-обучението по английски език за специални



Дата01.05.2018
Размер33.12 Kb.
#67322



СТАНОВИЩЕ
от доц. д-р Бистра Драгомирова Дудева

за дисертационния труд на Иванка Натова Натова на тема

„Интерактивността в е-обучението по английски език за специални цели”
Дисертационният труд съдържа 237 страници, от които 219 са основен текст на изследването и 18 страници библиография. В отделна книга са 13-те приложения с обем 117 страници.

Дисертационният труд има голяма научно-теоретична и практическа значимост, тъй като цели създаването на електронен курс по специализиран английски за специфичните цели на комуникацията в сферата на агрономството, който да развие диалогичните умения на студентите и да повиши интерактивността при учебните взаимодействия на чуждия език. Изводите въз основа на проведеното изследване могат при определени условия да се екстраполират и при създаването на електронен курс на обучение за специфични цели в други професионални области.



Актуалност. Дисертационният труд на Иванка Натова е актуален поради предлагането на типове сценарии за стимулиране на равнопоставен професионален диалог. Педагогическите симулации по диалозите осигуряват научно-приложните аспекти на изследването. Предложената нова дефиниция за интерактивен учебен метод и класифицирането на познатите методи за обучение на английски спрямо нея са нов теоретичен принос към повишаването на интерактивността в обучението по чужд език.

Разработената тема е пряко свързана с бурното развитие на е-обучението и отговаря на настоящите и бъдещи потребности на изучаващите английски за специфичните цели на упражняването на дадена професия. Така самият избор на тематиката на изследването свидетелства за ориентация към актуален научно-теоретичен и практически проблем на чуждоезиковото обучение в университета.



Структура на труда. Уводът на дисертационния труд обосновава необходимостта от изследването и коректно формулира обекта, предмета, целта, изследователските задачи, хипотезите и методите на изследване.

Първа глава поставя теоретичните основи за разглеждане на интерактивността и електронното обучение, като ги дефинира. Предлага се обогатяване на Модела за анализ на учебните методи (Шопов 2008) с две нови измерения: интерактивно и технологично. Разглежда се съчетаването на интерактивния метод на учене и особеностите на професионалната комуникация, което се основава на CLIL.

Втора глава доразвива идеята за двете нови скали в Модела за анализ на учебните методи, като е изработен подробен Модел на педагогическата интерактивност в компютърно подпомаган курс по английски език. Той включва участниците, задачите им, индикаторите на интегративна компетентност и количествените им изражения. На тази основа се конкретизират ролята на преподавателя, учебното съдържание, сценариите за подкрепа и интегративните техники. Моделът на педагогическата интерактивност се използва като теоретична основа за създаване на концепцията на проведеното изследване.

Трета глава разглежда методологията и организацията на изследването. Проведено е изследване в действие с експериментален характер, като с помощта на симулация са развити и проверени хипотезите.

Четвърта глава анализира резултатите, което се основава на входното и изходното ниво на двете групи и на анализ на транскрибираните записи. Установено е положително въздействие, като и при двете групи се наблюдава статистически значимо повишение на резултатите. В края на експеримента е установена повишена интерактивна и прагматична компетентност на участниците, което свидетелства за положителния ефект от създадения електронен курс по специализиран английски върху интерактивността на учебните взаимодействия.

Обобщенията и приносите на дисертационното изследване са формулирани коректно. Те логически следват от изложението и изследването. Дисертационният труд се характеризира с редица теоретични приноси като създаване на модел на педагогическа интерактивност, дефиниране на термина интерактивен метод на обучение, предлагане на скала за интерактивност на метода и други. Направени са и конкретни приноси с научно-приложен характер като създаването на професионален езиков профил за сектор агрономство, създаване на дейностно-ориентирана учебна програма за курс по английски език за специфични цели и т.н.

Изразявам съгласие с приносите, формулирани от докторантката.



Заключение. Дисертационният труд на докторантката Иванка Натова е самостоятелно и завършено научно изследване, с успешно реализирана цел и конкретни теоретични и научно-практически резултати. Докторантката показва зрелост и творчески способности да създава и обогатява теоретични модели, да дефинира понятия, да създава конкретни педагогически продукти като дейностно-ориентираната учебна програма за курс по английски език в сферата на агрономството, с която оптимално да бъде използван интерактивният метод на обучение.

С пълна убеденост предлагам на членовете на научното жури да гласуват за присъждане на образователната и научната степен „доктор” на Иванка Натова.


Член на научното жури:



Доц. д-р Бистра Дудева


Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница