International Association for Soaps, Detergents and Maintenance Products



страница1/6
Дата01.06.2017
Размер0.72 Mb.
#22556
  1   2   3   4   5   6


A.I.S.E.

Association Internationale de la Savonnerie, de la Détergence et des Produits d’Entretien


International Association for Soaps, Detergents and Maintenance Products


(Международна асоциация за сапуни, детергенти и поддържащи продукти)

Промишлен и институционален сектор




Професионална хигиена за здраве и благополучие





Производство на храни Договорно почистване Промишлена хигиена

(фирми за почистване)


Почистване на бутилки Почистване на помещения


Настаняване Болнична хигиена Промишлено пране






Почистване на съдове Хигиена на климатични системи

Целта на това досие е да обясни как хигиената в нейното промишлено и институционално приложение е жизнено важна при защита на здравето и благополучието на цялото население. То подчертава съществената роля на дезинфектантите в хигиената и показва как промишлените и институционалните (ПИ) производствени компании полагат усилията за тяхната ефективна, безопасна и отговорна употреба. Досието показва как съвременната дезинфектираща технология и новаторските системи спомагат за надежден и ефективен достъп до хигиената, при поддържане на ниско ниво на разходи и слабо влияние върху околната среда.


Досието е подготвено от Работната група по промишлена и институционална (ПИ) хигиена на A.I.S.E.

Със съдействието на
Ecolab Nikolaus Decker, Dr. Bernhard Meyer

Johnson Delivery Peter Benjamins Bsc, Dr. Ulrich Schilp, Dick Paulson

Procter & Gamble Dr. Mark Stalmans, Dr. Mithu Sen

A.I.S.E. Secretariat Lucien Gryglewicz, Cheryl Cullen


Вестникарски извадки Джон Пикъп

съдържание
1.Въведение

    1. A.I.S.E.

    2. Промишлен и институционален сектор на A.I.S.E.

1.3. Историческо развитие.
2. Основни принципи на хигиената.

2.1 Какво е хигиена?

2.2 Хигиена – защо?

2.3 Неподходяща хигиена – нарастващ риск в променящия се свят.

2.4 Как се постига хигиена – ролята на почистването и дезинфекцията.

2.4 Как се постига хигиена – ролята на почистването и дезинфекцията.


3. Разпространяване на хигиената в различните области.

3.1 Хранителна хигиена.

3.1.2 Дезинфекция.

3.1.3. Табличен план на почистването.



3.1.4. Почистване на място.

3.1.4.1 CIP системи за еднократна употреба.

3.1.4.2 CIP системи за многократна употреба.

3.1.5 Продажба на храна на дребно и обществено хранене (кетъринг).

3.1.5.1 Ръчно почистване на повърхности.

3.1.5.2 „Почистване на съдове” – машинно измиване на чинии и пособия, използвани при хранене.

3.1.5.3 ръчно „Почистване на съдове”.

3.1.6 Дезинфектанти, използвани в хранителната промишленост.

3.2 Хигиената в медицинския сектор.

3.3 Почистване и хигиена на обществени сгради.

3.4 Хигиена в професионалното пране.
4. Тестване и подсигурявате на ефикасност.

4.1 Критични фактори за осигуряване на хигиена.

4.2 Методи за тестване на продуктите.

4.2.1 Тестове по национален и промишлен стандарт.

4.2.2 Нестандартизирани тестове ad-hoc (за конкретния случай).

4.2.3 Европейски стандарти.


5. Професионална безопасност и околна среда.

5.1 Професионална безопасност на персонала на клиента.

5.2. Безопасност за околната среда и намаляване на вредното влияние.
6. Директива за биоцидните продукти (BPD).
7. Бъдещи ТЕНДЕНЦИИ.
8. Обобщение и изводи.
Препратки и ползвана литература.
Анекс 1 – Анализ на риска и критични контролни точки (HACCP) за безопасността на храната.
Анекс 2 – категории на риска и хигиенни мерки в медицинската област.
Анекс 3 - Таблици с данни за безопасността на материалите (Material Safety Data Sheet) според 91/155/ЕЕС, 93/112/ЕС, 2001/58/ЕС.
Терминологичен речник.
1. Въведение
1.1. A.I.S.E.

A.I.S.E., Международната асоциация за сапуни, детергенти и поддържащи продукти, представлява индустрията, която произвежда тези продукти както за домашна, така и за промишлена и институционална употреба. Нейни членове са 34 национални асоциации, представляващи повече от 900 компании в повечето държави на Западна, Централна и Източна Европа, както и Австралия. A.I.S.E. е и в постоянен диалог с американските, канадските и японските асоциации, покриващи същите продукти.

Като работи в силно конкурентна среда, индустрията се отличава с текущи/постоянни иновации на продуктите, предизвикани от желанието за подобряване на действието им и гарантиране на безопасността на хората и околната среда.

Общият пазар на продуктите на A.I.S.E. в държавите от ЕС и Норвегия и Швейцария през 2001г. е оценен на обща стойност от 26,2 милиарда евро (2.7% растеж в сравнение с 2000г.) Германия е най-големият пазар за нашата индустрия в Европа, следвана от Франция, Обединеното Кралство, Италия и Испания. Тези пет най-обширни национални пазари покриват около 80% от Западно - европейския пазар за домакински продукти.


1.2. Промишлен и институционален сектор на A.I.S.E.
Промишленият и институционален (ПИ) сектор включва като стойност повече от 1/6 от пазара, покрит от членовете на A.I.S.E. Малките и средни предприятия имат съществено влияние в ПИ сферата, тъй като те представляват основна част от компаниите, действащи в този сектор. Две трети от 900-те компании, които са членове на националните асоциации на A.I.S.E. са от категорията на малките и средни предприятия.

Компаниите- членове на A.I.S.E., които работят на промишления и институционален пазар осигуряват широко разнообразие от продукти и услуги за хотели, ресторанти, за хранително-вкусовата промишленост (производство и преработка на храни), за дружествата, които се занимават с договорно почистване, професионалните перални, болниците, клиниките и др. В ПИ сектора, клиентската база от професионални потребители се отличава от пазара на домакински продукти. Предлаганите продукти и услуги обслужват специализираното почистване и хигиенни нужди. Това е динамичен пазар, който често изисква доставчици, клиенти и производители на оборудване да работят заедно в тясно сътрудничество.


Европейският пазар, както е дефиниран по-долу, на продуктите от ПИ сектора, вкл. почистващи, поддържащи и спомагателни продукти, възлиза на 4,8 милиарда евро през 2001г. Сумата е изчислена при цени ex-factory (от фабриката). Разходите за почистващи и хигиенизиращи продукти за целия спектър от ПИ нужди е около 20% от потребителските разходи за продуктите на A.I.S.E.

Пазарът може да бъде разпределен както е показано на фиг. 1


Фигура 1:
Общият ПИ пазарен дял – 2001г.

31% - кухни и обществено хранене (кетъринг)

25% - обикновени повърхности

17% промишлена хигиена

16% - други

11% - обществено пране


1.3. Историческо развитие.
Развитието на ПИ бизнеса в почистването и хигиената е започнало основно през втората половина на 20 век, паралелно с икономическия растеж на промишлеността и институциите на клиентите.

В началото на 20 век почистващите продукти са главно на сапунена основа, а дезинфектантите са ограничени до няколко основни типа. Индустриите, които използват такива продукти са с относително малки по мащаби. Производството и дистрибуцията на храна, както и общественото хранене са в голяма степен локално ориентирани и пътя от “фермата до чинията” е бил кратък, поради ограничените възможности за съхранение на основните хранителни продукти. Дори болниците са били относително независими в това отношение.

През 50-те и 60-те години на 20 век това започва да се променя. Постоянният икономически растеж, повишаващия се мащаб и географското разширяване на клиентските дейности, както и въвеждането на нови технологии и процеси в хранително-вкусовия бизнес и здравеопазването водят до нарастване на нуждите за добра хигиена. Това от своя страна драматично повишава размера и разнообразието на изискванията, поставяни към ПИ доставчиците.

ПИ индустрията реагира не само с развитието на подобрени продукти и производствени технологии, но и чрез задълбочаване на знанието за риска, който микробите може да предизвикат и начините за борба с тях. Специализираните ПИ компании се развиват и започват да разширяват услугите си чрез извършване на обучение на клиентските организации.

Напоследък акцентът на обновлението в индустрията е изместен към развитие на компютъризирани и автоматични системи, които предоставят хигиена при висока ефективност на разходите.

Въздействието върху околната среда на ПИ хигиената е редуцирано чрез подобреното действие, съставки и контролираните дозиращи системи, които както гарантират последователни хигиенни резултати, така и спомагат за елиминиране на предозирането и следващата от това фира.

Хигиенните процедури и техниките на приложение са въведени, при използването на рисково-аналитични системи като HACCP (вж анекс 1), върху опаковки на продукти, при обучение и специализирани хигиенни таблици. При този подход по-пълно се постига крайният ефект, който клиентите в действителност търсят – сигурна микробна безопасност при техните действия. Това е допринесло за превръщането на тясното сътрудничество между клиент и доставчик в развиваща се черта на ПИ сектора.

Днес, бързо развиващите се ПИ пазари на полуфабрикати и други бързо-приготвящи се храни, туризъм, здравеопазване и хотелската индустрия отново имат нови нужди. Да задоволи тези нужди, докато се адаптира към променящите се законодателни рамки и продължи да се стреми към дългосрочен ефект, е важно предизвикателство за ПИ индустрията.


2. Основни принципи на хигиената
2.1 Какво е хигиена?
Хигиената може най-общо да се определи като система от мерки за защита на здравето и благополучието и подобряване на качеството на живот/жизненото равнище. Главната роля на хигиената в ПИ сектора е да защитава хората и животните от болести, причинени от инфекциозни и токсикогенни микроорганизми, като бактерии, гъбички, вируси, а понякога от протозои и приони. На второ място, хигиената има за цел да предотвратява развалянето на нетрайните стоки, като храна и козметика, чрез заразяване с бактерии и гъбички, които виреят в тях.

Хигиената се интересува само от превантивните мерки и не се занимава с лечение на установени болести. Съвременната хигиена предпазва хората, животните и продуктите не чрез унищожаване на всички микроорганизми, а чрез прекъсване на пътищата за пренасяне и заразяване, както и чрез контролиране на вредните микроби чрез поддържането им под нивата на безопасност.


*вестникарска извадка


Момче загива от развалено месо

Две годишен е първата жертва на отравяне с храна



Случаите на отравяне с храна растат



Потвърдено е съществуването на бактерия в месото
Две жертви на развалено месо съдят ресторантска компания


Каталог: sprav
sprav -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване
sprav -> М а г и с т ъ р с к и п р о г р а м и 2016 р у с е 2016 г
sprav -> С п р а в о ч н и к н а студента първокурсник
sprav -> Справка за художествено творческа дейност за периода 2007-2012г на катедра „Естетическо възпитание”
sprav -> Обобщена справка за включените мерки от Доклада по ео и Становището по ео в пурб
sprav -> С п р а в о ч н и ц и, енциклопедии
sprav -> С п р а в о ч н и к н а студента първокурсник
sprav -> Приноси, свързани с изясняване механизмите на възникване и развитие на заболяването ендометриоза


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница