Инвестициите в България – оценка и тенденции



Дата11.06.2018
Размер32.28 Kb.
#72929
Инвестициите в България – оценка и тенденции
За изминалата 2005 г. за цяла България са издадени приблизително 15 000 разрешения за строеж на нови сгради – жилищни, административни и други. Този строителен бум в страната, трайната тенденция към нарастване броя на новопостроените сгради, наблюдавана през последните 2-3 години, може да се обясни както с повишената покупателна способност на българина и желанието му да придобива второ жилище вече не като място за живеене, а като инвестиция, (ипотечните кредити са нарастнали със 116%, според последните данни на БНБ), така и с повишения интерес на чужденци към българските имоти, предвид предстоящото покачване на цените им с оглед присъединяването на България към Европейския съюз. Навлизането на много чуждестранни компании у нас допълнително увеличи търсенето и провокира строежа на нови и модерни офис сгради.

Непрекъснато нарастващото предлагане на имоти неизбежно ще доведе до промяна в отношенията продавач-купувач. Ако в последните 2-3 години се търсеше имот на всяка цена и независимо от стойността, то сега купувачът е този, който може да избира и да налага условията си за качество, местоположение и др. Поради това и поскъпването на имотите вече ще бъде плавно и ще е предизвикано от общото повишаване цените на имотите у нас, свързано с приемането на България в Европейския съюз.

Конкретно за София, където терените за строеж са на привършване, се очаква поскъпване на апартаментите в районите, в които все още има свободни терени, същевременно са в близост до планините Витоша и Люлин и имат изградена добра инфраструктура. В момента голяма инвестиционна активност се наблюдава в квартал “Овча купел”, където за последните шест месеца цените са нарастнали средно от 440 евро/кв.м. на 515 евро/кв.м., а в квартал “Борово” за същия период цените са се повишили от 600 евро/кв.м. на 655 евро/кв.м. Квартал “Стрелбище” отбелязва най-рязко покачване на цените и особено при двустайните апартаменти, чиято цена от 490 евро/кв.м. за последните 6 месеца е скочила на 740 евро/кв.м.

Според експертите най-търсените апартаменти са именно двустайните, тъй като техни купувачи са всъщност основните купувачи на жилищни имоти у нас – хора от най-активната възрастовата група 35-50 години, развиващи собствен бизнес и генериращи относително високи месечни доходи.

Същевременно продължава да расте интересът на чуждите инвеститори (и предимно на британските) към морските курорти, сред които приоритет имат Слънчев бряг и Златни пясъци. Апартаментите, предлагани там, печелят с близостта си до плажа, качеството и предлаганите удобства. И двата курорта са лесно достъпни, имат широка и дълга пясъчна линия, предлагат многобройни възможности за водни спортове, както и изобилие от всякакви забавления – и всичко това на цена, много по-ниска от цените на другите европейски курорти.

През 2005 година интересът на чуждестранните инвеститори бе привлечен от няколко проекта за изграждане на голф-игрища. Към настоящия момент в България има изградени три – в с. Равно поле, Ихтиман и Сливен. В проект са изграждането на още няколко, предвид големия интерес на чуждестранните туристи. Втората стъпка след изграждането на голф игрищата е създаването на туристически и търговски комплекси край тях, което от своя страна ще доведе до повишаване цените на терените в близост до голф игрищата.

Специален интерес за всеки крупен инвеститор представлява управлението на закупените от него сгради – това е един сегмент от системите за управление на бизнеса, който все още остава незабелязан, но неговото развитие предстои. Когато се говори за управление на сгради, се разбира предимно управление в една отследните области:

1) Управление на бизнес сгради, отдавани под наем – отдаването под наем на големи площи изисква добра организация и професионализъм в управлението, защото в противен случай собственикът е реално застрашен да губи от тях;

2) Управление на хотелски комплекси – изисква професионални умения, които ако инвеститорът не притежава, е изложен на изключителен риск;

3) Контрол и управление на активите на организации с отдалечени офиси;

4) Контрол и управление на продажбите на недвижима собственост.

В България вече съществува първият Facility Management (FM) Center, който е разработил единствения до този момент у нас продукт, предлагащ цялостна система за управление на недвижима собственост. Интегрираното софтуерно решение на “Немечек България” се оказва най-подходящо, защото покрива всички дейности, свързани с управлението на собствеността и предлага точна система за планиране и управление на ресурсите. Този софтуер може да се ползва под наем или да бъде закупен, като цената му зависи от обема на управляваната собственост.



Внедряването на система за управлението на ресурсите е сериозна инвестиция, която обаче улеснява работата, автоматизира процедурите, съкращава персонала и като цяло – намалява грешките.

Масовото застрояване на морските и зимните ни курорти с хотели и строежите на затворени жилищни комплекси логично ще наложат на инвеститорите да търсят решения за управлението на недвижимата собственост по начин, който да им гарантира максимални печалби и минимални загуби.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница