Инвестиране във взаимни фондове /практиката в България



страница1/8
Дата01.01.2018
Размер0.8 Mb.
#38742
  1   2   3   4   5   6   7   8





Бургаски свободен университет

Дипломна РАБОТА

на тема:
Инвестиране във взаимни фондове /практиката в България /

Изготвили: Проверил:

Taтяна Михайлова Бозукова доц.д-р Александрова

Фак. №8304,

Специалност: Банково дело


София, 2010г.

Съдържание


Увод. 3

I Глава Теоретична част 5

1 Видове инвестиционни фондове 5

1.1Инвестиоционни фондове от затворен тип 5

1.2 Инвестиционни фондове от отворен тип 9

2.Термини за инвестиционните дружества 24

II Глава Практическа част 33

1 Взаимните фондове в Централна Европа 33

2 Инвестиране във взаимни фондове в България – Защо не? 36

3. Правна уредба. 38

4. Анализ на взаимните фондове в България 44

5. Сравнителен анализ на АДВАНС ИНВЕСТ и ЗЛАТЕН ЛЕВ 54

6. Основни цели и насоченост на инвестиционната дейност 55

7. Ограничения на дейността 56

Заключение 60

Използвана литература: 62

ПРИЛОЖЕНИЕ 63



Увод.

Спестяването е различно от инвестирането. Когато спестявате, искате да защитите парите си и да сте сигурни, че ще имате достатъчно средства, за да покриете бъдещи неотложени плащания. Когато инвестирате имате по-амбициозни цели. В същото време да инвестирате означава, че трябва да сте готови да поемете риск.

В условията на преминаване към пазарна икономика на нашата страна бе безусловно необходимо създаване на капиталов пазар и на взаимните фондове като част от него, които ще бъдат обект на анализ в настоящото изложение.

Обект на изследване ще бъдат взаимните фондове в България като инвестиционни дружества, които управляват парични средства набрани от широк кръг инвеститори.

Предмет на изследването ще бъде развитието, преобразуването, предимствата, приликите и разликите между взаимните фондове като съществена част от структуробалансиращия портфейл на спестяванията.

Целта на настоящото изследване е да се открият основните показатели, фактори и променливи, като отражение на икономическата обстановка в България и тяхното последващо влияние върху инвестиционните дружества и в частност върху взаимните фондове. От основната цел произтичат няколко подцели, които могат да се определят по следния начин.

-Да се анализира стратегията на създаване на взаимните фондове в България, следвайки пазарната конюнктура и конкретните условия;

-Да се направи анализ на инвестиционните фондове, какви са техните предимства;.

С настоящото изследване си поставяме следните задачи:


  1. Да се установи развитието на взаимните фондове;

  2. Да се посочат кои са основните видове взаимни фондове и какви са разликите между тях;

  3. Да се посочи какъв начин на инвестиране използват избраните за обект на анализ взаимни фондове.

  4. Да се направи съпоставителен анализ на различните фактори, оказващи влияние върху развитието на инвестирането във взаимни фондове с оглед откриването на определени закономерности;

  5. Да се изяснят перспективите за усъвършенстване на сруктурата на инвестиране в България;

Решението на всички тези задачи ще намери израз в настоящото изложение, което ще бъде един от отговорите на финансовото предизвикателство на бъдещето.

I Глава Теоретична част




1 Видове инвестиционни фондове

В зависимост от начина на осъществяване на вложенията в ценни книжа, различаваме условно 2 основни форми на организация на инвестициите:



  • Индивидуална, при която лицето само подбира книжата за своя портфейл;

  • Колективна, състояща се в покупка на дялове от инвестиционен фонд, който извършва управлението на няколко портфейла.

Инвестиционният фонд представлява най-добрата възможност за дребните инвеститори за влагане на средства в придобиване на ценни книжа. Хората от тази категория не са в състояние нито да отделят големи суми за покупка на акции, нито притежават нужния опит и време за следене и анализиране на финансовите пазари. Дружествата от този тип набират средства от голям брой лица и ги използват за закупуване на различни видове ценни книжа, с които формират своите портфейли. Ръководствата на инвестиционните компании се стремят към увеличаване на обема на портфейлите чрез непрекъснато привличане на нови средства от инвеститорите.

Съществуват 2 основни вида инвестиционни фондове:



  • Затворени фондове (closed-end funds), известни и като „публично търгувани” (publicity traded funds).

  • Отворени фондове (open-end funds), известни като „взаимни фондове” (mutual funds);



1.1Инвестиоционни фондове от затворен тип

Инвестиционните дружества (ИД) от затворен тип (closed-end mutual funds) са професионално-менаджирани инвестиционни компании много близки по същността си до взаимните фондове.



Историята на инвестиционните дружества от затворен тип води началото си от 1893 г. - повече от 30 години преди появата не първите взаимни фондове от отворен тип (стандартните open-end mutual funds) в САЩ. По настоящем съществуват над 500 ИД от затворен тип, повечето от които датират от преди 50 г. Много често инвеститорите държат акциите си от тези дружества за дълги периоди и дори е обичайно те да се предават от поколение на поколениеЗатворените фондове са листвани на фондовите борси и могат да бъдат купувани и продавани на свободните пазари като акциите на всяко едно публично дружество. По начина си на финансиране инвестиционният фонд от затворен тип прилича на кое да е акционерно дружество. При започване на дейността си то емитира определен брой обикновени акции, които могат да се търгуват на борсите, и покупко-продажбата да се извършва така, както и на всички останали акции. Обикновено акциите им се търгуват на цени независещи от нетната стойност на активите (NAV или на български - НСА) в портфейла на дружеството.

Много често инвестиционните дружества от затворен тип струват на борсата по-малко отколкото е счетоводната им стойност и това е феномен който от край време предизвиква дискусии на Wall Street. Няма категоричен отговор защо това е така, но в случая инвеститорите могат само да спечелят получавайки като подарък отстъпка за покупките си. Понякога акциите на инвестиционните дружества от затворен тип се продават с премия (когато пазарната цена на една акция е по-ниска от нетната стойност на активите на една акция, а друг път могат да се закупят с отстъпка.

Управляващи дружества (експертния екип който управлява портфейла и ръководи всички съпътстващи дейности по администрирането на фонда) на ИД от затворен тип често са най-реномираните и опитни инвестиционни компании като Fidelity Investments, JP Morgan Fleming, Oppenheimer, Franklin-Templeton, Paine Webber и др. По време на бичия пазар през 90те известни портфейлни мениджъри като Martin Zweig, John Neff, John Templeton, Mark Mobius, Mario Gabelli, Charles Royce и т.н. нерядко са постигали завидна годишна доходност от 100%.

Затворените фондове притежават традиционните характеристики на взаимните фондове като портфейлна диверсификация, експертно управление и икономия от мащаба. В същото време те предлагат на инвеститорите някои преимущества уникални за финансовия свят. Тези дружества предоставят многобройни начини за извличане на печалби от капиталов прираст на акциите в портфейла, дивиденти плащания и най-вече чрез спекулиране на вторичните фондови пазари (т.е. NYSE, AMEX, NASDAQ, БФБ и пр.).

Някои от основните характеристики, отличаващи фондовете от затворен тип са:



  • Затворените фондове НЕ предлагат постоянно на публиката първична продажба на акциите си за разлика от отворените фондове. Вместо това, те пласират фиксиран на брой свои акции само веднъж при учредяването си, а впоследствие тези акции могат да се закупят и продадат единствено на фондовите борси.

  • Котировките на затворените фондове, които се търгуват на вторичните пазари след еднократното първично предлагане, се определят от търсенето и предлагането на свободния пазар и поради това могат да са по-високи или ниски от счетоводната нетна стойност на активите му (NAV).

Повечето от инвестиционните дружества от затворен тип са с капиталова структура, включваща облигации и привилегировани акции. Това води до поява на ефекта на ливъриджа за обикновените акционери, които са собствениците на инвестиционното дружество. Ако нарастването на стойността на активите надвишава разходите за лихви по облигациите и дивиденти по привилегированите акции, то разликата се натрупва в полза на обикновените акционери. Когато печалбата се увеличава, нарастването на възвръщаемостта за обикновените акционери е в по-голям степен от нарастването на възвръщаемостта на активите. Но ефектът на ливъриджа може да се прояви и в обратна посока. При спадане стойността на активите намалението на дохода за обикновените акционери е в по-голяма степен. Ако заемният капитал се инвестира в обикновени акции, това ще доведе до по-големи колебания в пазарната стойност на инвестиционното дружество, oтколкото ако се вложи в дългови инструменти, при което ще има съвсем незначителен ефект върху пазарната стойност на акциите на дружеството

  • Акциите на този тип фондове НЕ подлежат на обратно изкупуване, т.е. законът не изисква от тези дружества да предлагат на своите инвеститори възможността да кешират своя дял по всяко време като при отворените дружества. Във връзка с това са възникнали и хибриден тип фондове, познати като интервални фондове (interval funds), които предлагат периодично обратно изкупуване през определени интервали.

  • Инвестиционните портфейли обикновено са управлявани от т.н. инвестиционни консултанти (investment advisers), регистрирани SEC.

  • На инвестиционните дружества от затворен тип по закон е разрешено да инвестират по-голяма част от активите си в ниско-ликвидни ценни книжа (такива които не могат да се продадат примерно в рамките на 7 дни). Именно поради тази особеност фондове, целещи да инвестират в ниско-ликвидни пазари - като нововъзникващите пазари (emerging markets) - са организирани като инвестиционни дружества от затворен тип.

Инвестиционните дружества от затворен тип обслужват инвестиционните преференции на широк кръг инвеститори. По-долу са посочени примерни фондове според индивидуалната им стратегия:


ТИП ИНВЕСТИТОР

ИД ОТ ЗАТВОРЕН ТИП

на растежа (growth)

The Jundt Growth Fund

на стойността (value)

Royce Value Trust

секторно-ориентирани (sector)

The Global Health Sciences Fund

за малка капитализация (small-cap)

The Royce OTC Microcap Fund

глобални компании (global)

The Clemente Global Growth Fund

международно-ориентирани (international)

Тhe Europe Fund

локалнo-насочени (single country)

Тhe India Growth Fund

златни (gold)

ASA Ltd.

възникващи пазари (emerging markets)

JP Morgan Fleming Eastern Europe Fund

За да се подсигури защита на инвеститорите, инвестиционните дружества от затворен тип са обект на редица строги законови изисквания. За САЩ те са уредени основно с Investment Company Act of 1940, the Securities Act of 1933 and the Securities Exchange Act of 1934. В България дейността на ИД от затворен тип се урежда със Закона за публично предлагане на ценни книжа, Търговския закон, и Наредбите съответно за изискванията към дейността на инвестиционните дружества, за проспектите при публично предлагане на ценни книжа и разкриване на информация от публичните дружества, за разкриване на дялово участие в публично и инвестиционно дружество, за разрешенията за извършване на дейност като инвестиционно дружество и управляващо дружество.

Затворените фондове имат много разновидности. Различават се по инвестиционна стратегия и цели, ниво на риск, волатилност на портфейла, такси и разходи по управлението. Важно е да се отбележи и че просто защото даден фонд се е представил отлично до момента, не означава че бъдещите му резултати ще бъдат толкова успешни и обратно. Във всеки случай е силно препоръчително преди да се вложат пари в някой фонд, да се прочете цялата налична публична информация за него, включително актуалния му проспект.


Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница