Инвеститор: реми 90- меди Лошев



страница1/3
Дата17.08.2018
Размер0.54 Mb.
#80153
  1   2   3
И Н Ф О Р М А Ц И Я
за
преценяване на необходимoстта
от
оценка на въздействието върху околната среда

НАИМЕНОВАНИЕ НА ИНВЕСТИЦИОННОto ПРЕДЛОЖЕНИЕ:


Ферма за отглеждане на100 крави”

Инвеститор:
РЕМИ 90- Меди Лошев

с. Чепинци,община Рудозем, област Смолян

Вх. №…………………………….

ДО

ОБЩИНА РУДОЗЕМ

БУЛ.“БЪЛГАРИЯ“ 15

НАИМЕНОВАНИЕ НА ИНВЕСТИЦИОННИЯ ПРОЕКТ:


Изграждане на кравеферма за отглеждане 100 крави”

І Информация за контакт с възложителя

1.Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице:
ЕТ,, РЕМИ 90- Меди Лошев,,-с. Чепинци,община Рудозем, област Смолян

/име, адрес и телефон за контакт, гражданство на възложителя – физическо лице/

/ седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице/
2. Пълен пощенски адрес: с. Чепинци,община Рудозем, област Смолян

3. Телефон, факс и е-mail: 0899 146 716; Email: mloshev@gmail.com


4.Лице за котакти: Меди Рамизов Лошев Меди Рамизов Лошев с адресна регистрация с.Чепинци ул. ”Здравец” №3 община Рудозем, област Смолян

II. Характеристики на инвестиционното предложение:


  1. Резюме на предложението

Бърчево е красиво, планинско село в в Южен Централен планов регион на България Южна България и е уникално място за туризъм, отдих и почивка.Населеното място съставна част от община Рудозем, област Смолян- само на 3 км от общинския център Рудозем,който се намира в Горноарденския регион, в най-югоизточните части на Западните Родопи. Градът е разположен в живописна долина, наречена Среднореката, тъй като в нея е водосливът на Елховската (Янусдере) и Чепинската река (Чангърдере) в Арда. В града, покрай Арда има красив крайречен булевард.

Рудозем е отдалечен на 26 километра от Смолян, на 14 километра от Мадан, на 40 километра от Златоград, на 120 километра от Пловдив и на 260 километра от София.Градът се състои от няколко квартала: Долен Рудозем (официално квартал Освобождение), Падала̀ (официално квартал Възраждане), О̀скрушево (бившето село О̀скрушево) или Новата махала, Мейково, Геоложка и Койнарци. В землището на града се намират и 6 села, които нямат собствени землища: Боево, Борие, Бяла река, Добрева череша, Дъбова и Кокорци.

Връзката между населените места в общината, както и на Рудозем с други населени места във вътрешността на страната, се осъществява единствено чрез шосеен път. Рудозем има 5 изхода – два за Смолян (един през Фатово и един през Средногорци, където може да се продължи за Мадан или Смолян), за Чепинци, за Смилян и за Елховец, като пътят свършва в селото. Редовни автобусни линии свързват Рудозем със Смолян, Мадан, Пловдив и Кърджали.

Климатът в района е умереноконтинентален с преобладаващи северни и северозападни ветрове, като средната годишна температура е 9.4 С°. Почвите са предимно кафяви горски и алувиално-ливадни, като често срещани проблеми при тях са наситеността им с тежки метали, повишената им киселинност и нарушените плодородни качества. Горите заемат 81% от територията на община Рудозем. Представени са от иглолистни, широколистни, издънкови гори, гори за реконструкция и други.

Основни факти за Село Бърчево


Транслитерация на английски: Village Burchevo
Регион: Южен Централен планов регион на България
Област: област Смолян
Община: община Рудозем
Геогр. ширина: 41.4669991
Геогр. дължина: 24.8169994
Надморска височина: от 700 до 999
Разстояние по въздух до столицата София: 183.316km
Население: 200 човека (15.03.2015)
Пощенски код: 4965
Телефонен код: 0306
Това е инвестиционно предложение - надграждане на съществуващо, което има за цел да се изгражде на ферма за отглеждане на 100 бр. крави, намираща се в имота пл. № 138 и пл. № 145, попадащи в УПИ 2, кв. 1 по плана на с. Бърчево, общ. Рудозем, обл. Смолян с обща площ 2127 кв.м. Инвестиционното предложение предвижда преустройство на съществуваща двуетажна масивна сграда в кравеферма за боксово отглеждане на 100 бр. крави, със застроена площ 1800 кв. м. В рамките на имота е предвидено изграждане на торохранилище. Технологичните отпадъчни води от измиване на помещенията е предвидено да бъдат отвеждани към шахта за временно съхраняване на торовата маса и периодично ще бъдат извозвани по схема. Дъждовните води е предвидено да бъдат отвеждани към зелените площи. Битово-фекалните отпадъчни води е предвидено да се отвеждат във водоплътна изгребна яма. Водоснабдяването на обекта ще се осъществи чрез водопроводно отклонение от съществуващата ВиК мрежа на населеното място. Не се предвижда изграждане на нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура, тъй като имотите, в чийто граници ще се реализира предложението, граничат с път.

Инвестиционното намерение предвижда изграждане на сграда – кравеферма за 100 крави на свободно боксово отглеждане, в същия имот е предвидено торохранилище. Водоснабдяването на обекта е предвидено да се осъществи чрез водопроводно отклонение от съществуваща ВиК мрежа на населеното място. За битово – фекалните отпадъчни води ( Q=0.72м3/ден ) е предвидено да се отвеждат във водоплътна изгребна яма. Технологичните отпадъчни води (Q=0.68м3/ден ) от измиване на помещенията е предвидено да будат отвеждани към шахта за временно съхраняване на торова маса и периодично ще бъдат извозвани по схема. Дъждовните води е предвидено да бъдат отвеждани към зелените площи.

На основание чл. 4а от Наредбата за ОВОС е изискано становище от Басейнова дирекция източно беломорски район – Пловдив ( БД ИБР ), относно допустимостта на инвестиционното предложение спрямо режимите, определени в отвърдения План за управление на речните басейни в Източнобеломорски район ( ПУРБ на ИБР ). Съобразено с полученото становище, приложено към настоящето писмо с изх. № КД-04-198/21.07.2015 г., предложението е допустимо от гледна точка на постигане на целите на околната среда и мерките за постигане на добро състояние на водите при спазване на условията посочени в писмото.

Така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на глава шеста, т.1 буква ,, д ” – интензивно животновъдство ( инвестиционни предложения, невключени в приложение № 1 ) на Приложение 2 на ЗООС и съгласно разпоредбите на чл. 93, ал. 1, т.1 на ЗООС, подлежи на преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда ( ОВОС ).

На основание чл. 93, ал. 3 от ЗООС, компетентен орган за произнасяне с решение е Директорът на РИОСВ – Смолян, по реда на действащата в момента нормативна уредба.

Инвестиционното предложение попада в обхвата на чл. 31, ал. 1 и ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони ( обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. И доп., бр. 94 от 30.11.2012 г. ), поради което подлежи на оценка за съвместимост.



2.Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Сегашното състояние на инвестиционното предложение е съществуваща сграда и преустройството й в преустройство на съществуваща двуетажна масивна сграда в кравеферма за боксово отглеждане на 100 бр. крави сграда в кравеферма за боксово отглеждане на 100 бр. крави


3.Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности:
- не

Но като цяло реализацията на проекта е в пряка връзка с функционирането на населеното място и развитието му.

Всичко това ще доведе до промяна в положителна посока на микроклимата в населеното място –бенефицент по проекта.



4.Подробна информация за разгледани алтернативи:

По отношение на алтернативи, предвид ограничението за използване на нов терен,заетост на имотите и внимателното подбиране на подходящото място за реализация, проектът е без друга алтернатива.Като допълнителни предимства може да посочим близост на път от републиканската пътна мрежа и много добрите възможности за транспортен достъп на машини и техника, ангажирани в строителството



5.Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството:

Инвестиционното предложение е надграждане на съществуващо, което има за цел да се изгражде на ферма за отглеждане на 100 бр. крави, намираща се в имота пл. № 138 и пл. № 145, попадащи в УПИ 2, кв. 1 по плана на с. Бърчево, общ. Рудозем, обл. Смолян с обща площ 2127 кв.м..

Необходимата площ за временни дейности по време на строителството ще е в извън населеното място,а при необходимост ще се ползват терени и площи в с.Бърчево. Налични са необходимите площи за складиране на материали,както и за извозването на скални маси и изкоп земни почви на отвал Формираните нарушения,както и прилежащите територии, ще бъдат третирани съгласно нормативните разпоредби. Не е наложително осигуряване или закупуване на допълнителни площи при реали­зиране на инвестиционното намерение, освен временно депо за изкопи на отвал.
6.Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет:
Ще бъдат предвидени:


  • сграда за отглеждане на животните с помещение за почивка на работниците

  • санитарно-битови помещения

  • млечен танк / за събиране на млякото при необходимост/

  • склад за сено

  • склад за концентриран фураж

  • пропуск

  • място за измиване

  • торище, съгласно нормативните изисквания

За водоснабдяване и ел.захранване на имота ще се ползва съществуващата инфраструктура в района чрез съответните отклонения и разрешителен режим от институциите.Съществуващата довеждаща пътна инфрастутура ще бъде бъде изпозвана за реализацията на инвестиционното предложение. Терена ще се запази със съществуващата денивелация и растителност Инвестиционното предложение ще бъде реализирано на един етап в рамките на 4-6 месеца след получаване на всички разрешителни документи.

Реализацията на проекта ще има и социален ефект, като по време на неговото изграждане и експлоатация ще се осигурят и няколко работни места.


7.Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура:

Проекта ще се реализира извън населеното място с.Бърчево.В този смисъл няма да е необходимо строителството на нова пътна инфраструктура, а само подобряване на съществуващата.Относно реализацията на инвестиционния проект ще бъде подобрено състоянието на пътната връзка oт основния път,като същата ще бъде чакълирана и направена канавка за опазването му и отвеждане на повърхностните дъждовни води.За необходимите нови количества вода и ел.енергия ще бъдат заявени и разрешени съгласно разрешителните от ВиК” Смолян” и “Е V N- Е Р”АД гр.Смолян


8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване:
Срокът за който ще бъде изградено и въведено в експлоатация инвестиционното предложение се очаква да бъде до 5 месеца.Този срок включва три подетапа:
• Предварителен етап –до 2 месеца, със следните дейности:

- проектиране;

- съгласуване, получаване на разрешения;

- избор на изпълнител;

- сключване на договор за възлагане;
•Строителен етап - с продължителност до 3 месеца, включващ дейности по:
- доставка и материали

- строителство;

- възстановяване на настилки

- довършителни работи;

- рекултивация и озеленяване;
• Заключителен етап - с продължителност 1 месеца и включва:

- приемателни комисии;

- получаване на разрешение за въвеждане на обекта в експлоатация.
Иззетите изкопни и земно- почвени маси ще бъдат извозени и съхранени на временно депо и ползвани обратно после за оформяне на прилежащата територия на обекта.

9. Предлагани методи за строителство:



Проектирането на инвестиционното предложение е еднофазно - технически проект.Проектното решение е съобразено, изцяло с техническото задание, със законовите и нормативни изисквания и с данните предоставени от Община Рудозем.Настоящата информация за оценка на необходимостта от изготвяне на доклад за ОВОС е изготвена на базата на предварителни проучвания, поради което тук изложените методи за строителство се базират на традиционно използваните такива за този тип.Спазени са и изискванията на Наредба № 1/30.07.2003г. (в сила от 03.08.2003г.) за номенклатурата на видовете строежи, с което се определя тяхната характеристика, значимост, сложност и рискове при експлоатацията, посочени в чл. 137 ал. 1 от ЗУТ.

10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.
По време на изграждането на инвестиционното предложение ще бъдат необходими основни строителни материали:чакъл,баластра филц,пясък ,трошляк,бетон,дървен материал и др.Материалите ще се доставят от фирмата изпълнител или нейни доставчици.

За ползване на природни ресурси - /питейна вода/ по време на строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение ще се ползва от съществуващата водопреносна мрежа за населеното място,което се експлоатира от ВиК – Смолян, което е съгласувано с дружеството.

Не предвижда ползване на невъзобновими природни ресурси, нито във фазата на строителството, нито по време на експлоатацията на обекта. 
Ще бъдат използвани на обекта и:

- Електроенергия за захранване

- Вода за производствени нужди;

- Вода за питейно-битови нужди;

-Нефтопродукти за моторните превозни средства и използваните машини

Обекта е с производствено предназначение.Суровини и материали имащи пряко отношение към опазване на околната среда не са предвидени за използуване



11. Отпадъци, които се очаква да се генерират видове, количества и начин на третиране:



Очаква се такива да се формират при извършване на ,като основно ще бъдат земни маси и строителните отпадъци и незначително количество твърди битови отпадъци . Обектът е с непроизводствено предназначение.Управление на дейностите по отпадъците предвижда мерки за постигане на целите:

1. намаляване или ограничаване образуването на отпадъци, както и на степента на тяхната опасност;

2. рециклиране, регенериране или други форми на оползотворяване;

3. екологосъобразно обезвреждане;

Предвидени са :



        • Изкоп на земни маси и превоза им на временно депо;

        • Превозване на образуваните строителни отпадъци до посоченото място от общинска администрация за тяхното съхранение или последващо третиране;

        • Към кравефермата ще се обособи торище, съгласно нормативните изисквания, където ще се събира оборският тор.

От горепосочените мерки е видно,че няма де се допусне увреждане на съседните имоти, както и на околната дървесна и храстова растителност и замърсяване с битови , строителни и промишлени отпадъци .


Суровини и материали, имащи пряко отношение към опазване на околната среда не са предвидени за използуване ,като изключим предвидените при реализацията на проекта са земни маси, строителни материали, строителни и твърди битови отпадъци.Възможните от тях ,ще бъдат повторно използвани /рециклирани/ . Остатъчните количества от тях ще бъдат третирани по съответния нормативно установен ред. Ще бъдат генерирани основно строителни отпадъци и съгласно Наредба 3 от 01.04. 2004 г. за класификация на отпадъците (ДВ, бр. 44/2004 г.) приложение 1 към чл. 5, ал. 1 от нея,са както следва:





Вид на

Отпадъка


Наименование на отпадъка

Шифър

Третиране

1

2

3

4

5

1

Неопасни- битови

Твърди битови отпадъци

20 03 01

Регионално депо

за ТБО


2.1

Неопасни-строителни

Изолационни материали в случая и изкуствна тревна настилка и др.

различни от упоменатите в 17 06 01 и17 06 03.




а

Депо за строителни отпадъци

2.2




Изкопани земни маси

на отвал- различни от упоменатите в 17 05 05;



17.05.06

Площадка определена от

Об.А и ползване отново



2.3




почва и камъни –слабоскални , средноскални и скални маси

различни от упоменатите в 17 05 03



17.05.04

Площадка определена от

Об.А и ползване отново



2.4




смеси от строителни отпадъци(бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия), различни от упоменатите в 17 01 06

17.01.07


Депо за строителни отпадъци

Строителните отпадъци ще се извозват на специална депо/площадка, определена от общинска администрация,а ТБО ще се събират и извозват от фирмата концесионер,и третират в последствие на регионалното депо.


12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.
Намаляване на социално-икономическия ефект

Не е необходимо смекчаване на въздействието.



Заключение:

В социално-икономическо отношение проектът ще има благоприятно въздействие, подпомагайки икономическата активност и икономическия растеж по начин, който е напълно съвместим с екологичната политика на общината.


По отделните компоненти не околната среда мерките за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда са:

  1. Атмосферен въздух.

Качеството на атмосферния въздух в района е добро. Няма развита тежка ин­дустрия, нито големи източници на вредни емисии или замърсители с неорганизира­ни вредни вещества. Незначителни локални емисии от изгорели газове ще се фор­мират от преминаващите МПС, но потокът от коли е минимален. Транспортното разстояние за доставка на строителни материали трябва да бъде, по възможност най-кратко, при поддържане на подходящо качество.

Незначително локално емисионно завишено съдържание на прах може да се очаква при извършване на изкопните работи по време на строителството, но въз­действието ще е само в рамките на обекта. Количеството на изгорелите газове ще е минимално, като и то може да се сведе до незначително при работа с изправна тех­ника. Освен тези мерки е необходимо да се предвидят мерки за намаляване на въздействието от горивата използвани за строителната механизация и транспортната техника.





  1. Подземни и повърхностни води

Предназначението на обекта е производствено ,като формираните битови и дъждовни отпадни води ще бъдат отвеждани организирано.

3. Шум и вибрации.

Няма източници на вредни физични лъчения.Инцидентно завишено шумово натоварване ще има при изкопно-подравнителни дейности, но те са с временен характер. Интензивните строителни работи ще се изпълняват само през деня.

Строителната механизация и машини трябва да отговарят на изискванията на Директивите на ЕС за допустимите нива на шум от строителни механизация и строително оборудване.

4. Отпадъци.

По време на строителството на обекта формираните битови отпадъци: строителни , скални и земни маси ще бъдат ще бъдат третирани съгласно нормативните разпоредби на действащото законодателство в страната.ТБО ще бъдат извозвани до регионалното депо ,а строителните и остатъчните скални извозвани до депо, определени от общинска администрация,при необходимост съгласувано с РИОСВ-гр.Смолян.



5. Земи и почви.

Наличният хумусен почвен слой по време на строителството ще се задели на специална площадка и в последствие ще се използва за изравняване,възстановяване и оформяне на терени.

При ползване на товаро-разтоварната техника,за да не се предизвика аварийно изпускане на гориво или масло от тях, е необходимо същата да се държи винаги в изправно състоя­ние.

6. Биологично разнообразие.

Инвестиционното предложение ще се реализира почти в рамките на регулацията на населеното място,така че въздействието по време на изграждането на канализацията върху флората и фауната ще е незначително.

Според представената информация ИП попада в повърхностно водно тяло ,,р. Арда и притоци от извора до гр. Рудозем – ПБВ ” с код BG3AR900R036 където попада във водосбор на чувствителна зона. и в рамките на подземно водно тяло ,, Пукнатинни води – Централно Родопски комплекс ” с код BG3G00000Pt046.Той има сравнително ниска степен на фаунистично биоразнообразие, вкл. на редки и защитени видове.

Всички растителни видове са сравнително широко и повсеместно разпространени в страната ни. Характерно за техните популации е, че са силно пластични и плътно заемат всички подходящи месторастения и реализацията на проекта няма да повлияе съществено на състоянието на техните популации в ареалите им. Тревистите местобитания на площадката за реализация на инвестиционното предложение са с вторичен произход и са силно повлияни като състав и състояние от човешкия фактор. Няма локализирани и известни находища на редки, защитени и ендемични растителни видове,конкретно за площадката на реализация на инвестиционното предложение.

Няма да се извършва сеч на дървета и храсти, както и да се засягат околни площи и терени освен в рамките на предвидената площадка. До известна степен ще се отнемат местообитания на широко и повсеместно разпространени видове гризачи, а от там може да се намали частично хранителната база на хищниците в района. Безпокойството за животинските видове ще е краткотрайно. Това въздействие ще е с минимален ефект.

Предвид местоположението си имотът няма отношение към миграционен коридор за прелетните птици и към местната ихтиофауна.Някои от представителите на фауната може и да напуснат местообитанията си, но ще се установят в съседство и временно ще се адаптират към некоренно различни условия до приключване на строителството , а след него отново ще се върнат.



13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).
- няма
14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.


  • акт за собственост.

  • Скица за имота

  • Разрешение за строеж

  • разрешително за водоползване от “В и К” ЕООД гр.Смолян

  • Съгласувателно писмо за пожарна безопасност

  • Разрешително за временно захранване от “Е V N- Е Р”АД гр.Смолян

  • Санитарно становище от РЗИ гр.Смолян



15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.
Не предвижда създаване на дискомфорт в близост до строителството. Дискомфортът може да се породи при извършване на строителни работи през часовете за почивка на хората и най-вече при транспортиране през населени меса на тежкотоварни машини и др. Предназна­чението на обекта изключва допълнително замърсяване на околната среда.т.е не могат да доведат до промяна или дисбаланс в съществуващата екосис­тема в района.
16. Риск от инциденти:



При Оценката от рискови ситуации се отчитат както предвидимите така и непланираните но предвидими събития,възможност от възникване на аварии,извънредни ситуации, увреждане на работната и околната среда и т .н.среда

Необходимо е същото преди започване изпълнението на обекта Изпълнителя да разработи инструкция за безопасна работа, която работещите на обекта са задължени да спазват и не допускат следните опасности:

- травма при извършване на изкопните работи;

- топлинно натоварване през горещите летни месеци;

- простудни и респираторни заболявания в студените сезони;


III. Местоположение на инвестиционното предложение
1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.
Според представената информация ИП попада в повърхностно водно тяло ,,р. Арда и притоци от извора до гр. Рудозем – ПБВ ” с код BG3AR900R036. Попада във водосбор на чувствителна зона. ИП попада в рамките на подземно водно тяло ,, Пукнатинни води – Централно Родопски комплекс ” с код BG3G00000Pt046. В подземните водни тела има определени зони за защита на водите по чл. 119а, ал. 1. т. 3а от Закона за водите ( ЗВ ). ИП не попада в нитратно уязвима зона. Имотът не попада и не граничи със СОЗ на водоизточници за питейнобитово водоснабдяване и минерални водоизточници.

Повърхностно водно тяло с код BG3AR900R036 е определено в умерено екологично и добро химично състояние. Целта за опазване на околната среда за конкретното водно тяло е постигане на добро екологично състояние до 2015 г. и запазване на доброто химично състояние.

Съгласно Раздел 4, точки 2.1 и 2.2 от ПУРБ на ИБР подземно водно тяло с код BG3G00000Pt046 е в доброто химично състояние. Целта за опазване на околната среда за подземно водно тяло с код BG3G00000Pt046 е запазване на доброто химично състояние.

Мерките за постигане на целите за опазване на водните тела са описани в приложенията към Раздел 7 на ПУРБ на ИБР, като липсват забрани за конкретното ИП.

В района на обекта няма установени подземни богатства със стопанско значение. Застрояването, свързано с реализацията на обекта практически не би могло да окаже негативно влияние върху минералното разнообразие в района.

При бъдещата реализация на обекта не се засягат местообитания на животински видове.

Обектът не попада и не граничи със защитени природни територии. В близост до площадката няма растителни и животински видове, включени в Червената книга на България.

Целенасочени археологически проучвания на територията на площадката не са извършвани.


Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение:

Въздействия върху елементи от Националната екологична мрежане се очакват. Имотът в който се предвижда да се реализира инвестиционното предложение не попада в границите на защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии и не попада в границите на защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Най- близко разположената защитена зона е BG 0000372 „ Циганско градище “ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 661/2007г. на Министерски съвет, отстояща на около 885м.

Не се очаква отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания на видове, включително птици, предмет на опазване в горецитираната близкоразположена защитена зона поради следните мотиви:

1. Реализацията на инвестиционното предложение ще бъде в имот с определен начин на трайно позване ;

2. Не се предполага загуба на площ от местообитания, фрагментация на местообитания или популации на видове и безпокойство на видове предмет на опазване в горецитираната защитена зона;

3. В района на инвестиционното предложение от наличните данни не се очакват кумулативни въздействия, които могат да окажат въздействие върху близкоразположената защитена зона.



2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.
- не се налага смяна на предназначението на земя

- не се засягат ползватели на земеделски земи


3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Няма зониране на земите представени в инвестиционното предложение.Теренът е за реалиазция на инвестиционното предложение е съществуваща ферма .


4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарноохранителни зони и др. Национална екологична мрежа:
Най-близко разположената защитена зона е „„ Циганско градище “ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 661/2007г. на Министерски съвет, отстояща на около 885м.

.Предвид на характера на инвестиционното предложение,както и обстоятелството ,че не попада в границите на защитената зона с реализацията си, инвестиционния проект няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитената зона и видовете опазвани в нея

Реализацията на проекта не засяга,а и липсват в близост санитарно-охранителни зони или регистрирани паметници на културата.


5. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.

Обектът попада в неурбанизираната територия. Инвестиционното намерение няма отношение към налични природни ресурси..Качеството и регенеративната способност на природните ресурси в района няма да бъдат засегнати


6. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Естеството на инвестиционното положение е тясно свързано с наличните природни дадености на района, съществуващите проекти и терени. В този аспект избора на друг терени и площи за обекта са без алтернатива.



IV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):
1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница